Makettek szállítása a vitrin és a verseny között.

Faláda

1:1, Sajátépítés (2010)
Pintér György - Múzeumi krimik A kiállításokra, versenyekre járva sokszor megszemléltem az érkező makettek csomagolását. A legnépszerűbb a különböző méretű kartondoboz, de láttam már szerszámosládát, műanyag dobozokat, összecsukható rekeszeket,s egy-két fadobozzal is találkoztam már.

Elhatároztam,hogy pontot teszek végre magam részéről az össze-vissza kartondoboz szállítmányozásnak, s végre valami erős,masszív hordozóládát összeütök magamnak. Akik ismernek,tudják, hogy rendszeres résztvevője vagyok a kamionos fan klub belgiumi szekciójának, és hát az 1600 km-es utat nyugodtabb szívvel teszem meg,ha tudom,hogy a makett biztonságos helyen van. Főleg ez motivált - s még persze az asztalos horrorisztikus árajánlata - abban,hogy nekiveselkedjek egy fából készült erős doboz összeállításához.

Első lépésként utánaérdeklődtem a bennfentes szakmabelieknél,hogy milyen anyagból és milyen technológiával lehet egyszerűen és költsgkímélően megszerkeszteni.

5mm-es rétegelt lemezt vettem, amit méretre vágattam. Mivel terveim szerint 3 dobozt akartam készíteni, ezért az elkészült darabokat szétválogattam, és a középső méretű dobozhoz kezdtem neki.
Az aljára ráragasztottam a több barkácsáruházban is kapható méretre vágott háromszög-profilléceket(1-es kép). Ezután az oldallapokat ragasztottam az alapra,illetve a profilléc oldalaihoz(2-es kép). Az oldalak találkozását szintén megerősítettem profillécel. Ezt az eljárást 2x csináltam meg a doboz aljánál és a tetejénél is.
Ezután a két rész kapott egy elég drasztikus csiszolást, hogy minél precízebben illeszkedjenek egymáshoz. Sajnos minél nagyobb a felület, annál jobban deformálodott, így sajna volt vele munka bőven.
Csiszolás után következett a zsanérok felhelyezése(3-as kép). Belülről a 2 oldalra ragasztottam egy-egy szíjat is,hogy megfogja a kinyíló tetőt a hátrazuhanástól.
Aztán kimérés után megkapta a fogantyút is, amit belülről csavaroztam(8-as kép).
Végül a 2 biztonsági csat került felhelyezésre,ami megakadályozza,hogy megemelésnél kinyíljon a láda(7-es kép).

Összeségében elkészültnek mondható, de belülre tervezek majd még valami szép bársony bélelést is,ami eltakarja az illesztéseket, a zsanérok szegecseit, illetve a fogantyú csavarjait.

Nézzük a számokat, azok nem hazudnak.
A 2 tábla rétegelt lemez 8120,- volt méretrevágással együtt, de mivel az egyik tábla több mint fele megmaradt, valamint 3 láda alapanyaga volt, így erre a dobozra megközelítőleg 1355 Ft-ot számolhatunk. A felhasznált profilléc 1050 Ft-ba került. A 3 zsanér 240,- , a fogantyú 1400, a 2 csat postával együtt 1590(itt szögezném le hogy Budapesten sehol nem kaptam, neten is csak egy helyről tudtam rendelni.).
Ez összesen a 4-5 óra munkaidőt nem számolva 5635 Ft. Ennyiből már lehet klassz szerszámosládát is venni alig 5 perc alatt a barkácsáruházakban, de sajnos tapasztalataim alapján nemigen van olyan mére, amibe egy magasfülkés kamion vagy egy hosszú busz, netalántán egy 93 centis tengeralattjáró beleférne.

Tehát az ügyeskezű Makettezőknek tudom ajánlani, mert olyan méretre készíthető, amit az igény megkíván...
7
7
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
8
8
2010.12.16.
Atis
Makettinfo Online Klub
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Gis80s
2010.12.27. 05:59:19
Asztalos szemme is teljesen rendben van, gratulálok :))
Keri
2010.12.27. 08:52:57
Ügyes vagy,apa,gratulálok!
Atha
2010.12.27. 10:53:32
Szia
Nagyon jó ötlet,nagyon jó kivitelezés!
Gyurma
2010.12.27. 13:53:11
Üdv!
Szeretnék gratulálni, nagyon tetszetős darab!
Anno, még 8. osztályban volt szerencsém barkácsszakkörre járni, ott készítettem egy hasonló, 50*22*25cm-es ládát, szintén rétegelt lemezből, szegeléssel (2cm-enként lett szegelve minden oldal...), de a Te munkád jobban tettszik, nagyon szépen kivitelezett, ötletes darab.
Lehet, hogy én is befogom a ládámat maketthordásra:)
tankos_srac
2010.12.27. 15:30:00
Szép munka, gratulálok!
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció