Panther A - 1944 Keleti front

Panther A

1:35, Tamiya (1968)
Pintér György - Múzeumi krimik Több, mint 20 év után ismét elkezdtem...

Anno nem volt festekszóróm, csak ecsettel próbálkoztam, több-kevesebb sikerrel. Az érdeklődés megvolt, újságok, a nehezen hozzáférhető szakirodalom (értsd: Panzer Colors Squadron-Signal füzetek fénymásolva) és a történelem szeretete. De az eszközök hiányoztak. Kompresszort csak néhányan csináltak: kidobott hűtőszekrény kompresszorát alakítva át a makettezői igényekhez. A rendes festékszóróhoz aranyárban lehetett csak hozzájutni. Szerencsére ma már más a helyzet: az eszközök, a kiegészítők és talán a legfontosabb, az információ gyakorlatilag a nap 24 órájában hozzáférhető az interneten keresztül.

Mivel a nyolcéves fiam a nagyapától repülőmodellt kapott ajándékba, a
pálya fel lett festve. Hát én is újrakezdtem. Mivel anno is második világháborús, német, szárazföldi harcjárművek makettjeit építettem 1:35-ös méretarányban, nem akartam ezen a hagyományon változtatni. Egy olcsó Tamiya Panther alkalmasnak tűnt tehát az újrakezdéshez.

Az igazat megvallva magam is elcsodálkoztam, mennyi munka lesz vele: tömíteni, pótolni a hiányosságokat. Ilyesmit annak idején még nem csináltam. Vettem fotómaratott feljavító szetteket is hozzá az Eduard-tól: 35424-es és 35425-öst. A zimmeritezéssel meggyűlt a bajom, mivel korábban nem dolgoztam még fémalkatrészekkel sem. Ezeket pontosan kell méretre hajlítgatni és a ragasztóra sem feltétlenül úgy reagálnak, mint a műanyag alkatrészek, szóval volt vele gondom. Szemenkénti lánctalpat nem vásároltam hozzá, mert az többe került volna, mint maga a kit. Hát, talán ez volt a legrosszabb döntésem.

A végeredmény a mellékelt képeken látható. A 13. Panzerdivision egy járművét készítettem el, amely 1944-ben, valahol a keleti fronton nézhetett így ki.

Legfontosabb tapasztalataim:
• A festékszóró még kezdő kézben is jobb eredményhez vezet, mint az ecset profi kézben
• Pontosabb tervezés: az építés során sajnos nem számoltam az összerakási rajzon találtaktól való eltérések minden következményével. Volt, amit tudtam korrigálni, volt,amit nem. Ennek esett áldozatul a géppuska. Valoszínüleg az Eduard periszkópjait is a helyükre illeszthettem volna, ha nem koncentrálok túlzottan a test összeillesztésére, tömítésekre...stb.
• Matricát nem alkalmazok többet zimmeritre, inkább megfújom - persze ahhoz is tuti kell tapasztalat, de inkább rászánom az időt
• Soha többé gumilánctalp! Rápróbáltam a nem teljesen megszáradt futóműre és jól elhúzta a meghajott lánckerekeket. A leszedésük viszont valószínűleg nagyobb kárral járt volna, amit nem mertem megkockáztatni. A természetes esését kínszenvedés megcsinálni, én is megelégedtem egy közepes eredménnyel.
• Csak azokat a fotómaratásokat használtam fel, amelyeket biztonságosan meg tudtam csinálni.
• Az internet a legnagyobb segítség: a festékszóró használata, tisztítása mellett a kiválasztott járműről éppúgy találunk hasznos információkat, mint magáról a modellről. Ez nemcsak a felkészülésben segít, hanem sokszor közvetlenül az építés közben is.

Van még tehát hová fejlődni: az első lépés ismét ezen az úton sok örömöt okozott, de az eredményt elnézve bőven van még perspektíva ebben a dologban.
Köszönet Gaál Péterneknek a Makettinfon megosztott tapasztalataiért, sokat segített abban, hogy egyáltalán ilyen lett a Panther és sikerült néhány alapvető csapdát elkerülnöm.
A kezdeti állapot
A kezdeti állapot
Tömítés, alapozás
Tömítés, alapozá…
Első festékszóró használat
Első festékszór…
Friss futóművel
Friss futóművel
Oldalról
Oldalról
Felülről
Felülről
2013.02.25.
Clevinger
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
PanzerBubu
2013.02.25. 22:26:46
Nagyon jó a cikk, és a makett is nagyon tetszik. Szép munka!
hobbista
2013.02.25. 22:28:31
Szia! Így elsőre nem rossz, sőt...Lehet, hogy a kép nem hozza ki, vagy én vagyok vaksi, de szerintem a futómű nem rosszabb, mint a tank többi része. További sikeres folytatást!
Clevinger
2013.02.25. 22:43:59
Köszönöm a biztatást. Már tudom, mi lesz a következő darab: az Italeri Pz IV. ausf. H.-ja. Igyekszem arról is jelezni. Továbbá akad néhány használható fotóm a bovingtoni múzeumból, alkalmasint töltök fel néhányat.
Számvéber
2013.02.26. 12:10:34
Nem vagyok makettező és a festésekhez sem értek igazán. Azonban a hadtörténelmi tényekhez talán van valami közöm. Nos, a német 13. páncéloshadosztálynak 1944-ben CSAK MAGYARORSZÁGON voltak Panther harckocsijai 1944. október elejétől. Azok toronyszámai azonban 3-assal biztosan nem kezdődtek és arról sem tudok, hogy ezekre a gépekre valaha felfestették volna a hadosztály alakulatjelzését. Minden egyéb ügyben Barnaky Péter az illetékes...:))))
tank
2013.02.26. 14:01:51
helo!mindig tanul az ember...!csak segítség gyanánt:a gumilánctalpat vékony rézszállal tudod a görgőhöz lehuzatni ha a lánctalpon lévö belső lyukak egyikén áthúzod a két görgő között meg sem látszik.A zimmeritnél legjobbam bevált matricázás:sulifixxel vékonyan be kenyed a matricát(leáztatás után)vagy a felületet és ráhelyezés után óvatosan fültisztítóval vagy puha ecsettel rálapítod,rásimítod ügyelve hogy minden barázdába belefeküdjön.
Clevinger
2013.02.26. 19:38:23
Számvéber: köszönöm. Bevallom töredelmesen, hogy bár rászántam néhány estét, nem sikerült megbízható információt találnom arról, hogy mely hadosztálynak milyen tipusu járművei voltak pontosan. Az megvolt, hogy Panther A-t mikortol állították hadrendbe és hogy mikortól alkalmazták a három szines festést. Annyit sikerült kiderítenem, hogy a 13. páncéloshadosztálynak voltak Panther-jei ebben az időben és hogy a keleti fronton tevékenykedtek. A rendelkezésre álló matricák is korlátot jelentettek. Lehet, hogy korán adtam fel a keresést, megelégedtem ennyivel. Mindenesetre ha tudsz ajánlani bármit arról, hogy mely járműtipusok mikor és melyik hadosztályban voltak megtalálhatóak azt megköszonném.
tank: köszönöm a tanácsot. Pont ezért gondoltam, hogy megosztom a tapasztalatokat. Így tanul az ember.
Számvéber
2013.02.27. 08:03:42
Nos, a helyzet az, hogy a 13. Pz. Div. a Pz. Brig. 110 Panthereit kapta, illetve olvasztotta magába. Azok pedig nem A, hanem G változatok voltak. :(

Lásd http://www.panther1944.de/en/sdkfz-171-pzkpfwg-panther/truppenteile/kurzchroniken-der-panthertruppenteile/176-iipzrgt-4.html
Clevinger
2013.02.27. 08:50:46
Köszönöm. Esetleg van hasonló tipped a Pz IV. ausf. H-hoz is? Ott már nem szeretnék hasonló hibába beleesni. Ha magyar, vagy angol nyelvű a tartalom, az persze még jobb lenne.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció