Tigriscsíkos forgószél

Panavia Tornado ECR "Tigermeet"

1:72, Revell No.04617
Pintér György - Múzeumi krimik A Tornado ECR elektronikus hadviselésre és felderítésre átalakított IDS-változat. A német légierő számára épült, szárnytövébe és törzsébe speciális zavaró- és felderítőrendszerek és azok antennáit építették, még a gépágyút és annak lőszertárolóját is elhagyták, és annak helyére is különféle felderítő berendezések kerültek. Ezen kívül a gép még fel van szerelve FLIR-rel is (Forward Looking Infrared - előrenéző infravörös felderítőrendszer). Fegyverfelfüggesztési pontjaira további elektronikai eszközöket lehet függeszteni, valamint a törzs alatti pilonokon AGM–88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile, magyar jelentése: nagysebességű radarromboló rakéta) rakétákat szállíthat. Önvédelmi céllal pedig két AIM-9 Sidewinder levegő-levegő rakétát hordozhat.

A makett

Ismét egy díszfestéses Revell makett, amely nagyon jól sikerült . Talán így lehetne jellemezni tömören a készletet. De lássuk bővebben…
Egy igen impozáns festésű gépet ábrázol a doboz, szerelem első látásra. Kinyitva pedig ez az érzés egyre erősebb. Öt halványszürke és egy átlátszó öntvény lapul a dobozban, mondanom sem kell precíz minőségben. Finoman vésett panelvonalak, és szegecsek armadája található a makett felületén, minimális sorjával, de ezek nagyon könnyen eltűntethetők. Az átlátszó alkatrészek karc és torzmentesek, a szegecselés itt is megtalálható. A kabin kidolgozottsága elsőrangú, a műszerek és mutatók domborúak, még a műszerek mutatóit is megtalálhatjuk. Itt kétféle variáció közül lehet választani: Lehet matricázni, illetve festeni is a műszereket, kijelzőket ezt mindenki eldöntheti saját belátása szerint.
Az ülések is szépre sikerültek, de a maximalisták minden bizonnyal a csere mellett fognak dönteni. Míg el nem felejtem, súly kell tenni az orrba (10g-ot), különben farnehéz lesz a gépmadárka. A szárnyakat két félből kell összetenni, de a szárnyon lévő pilonok az összeillesztést követően is mozgathatóak. Ugyan csak mozgatható kivitel a vízszintes vezérsík is.

Futóművek: az aknák szépek, a futószárak részletesek, a kerekeket előre lapítottan kapjuk.
A hajtóműkiömlők is jónak tűnnek.

Azonban egy feladatspecifikus gép mit sem ér speciális „cuccok” nélkül. Ezeket a „cuccokat” egy külön kis öntvényen mellékelték. És hogy mit tartalmaz?

A műszerfaltól az antennákon keresztül a fegyverzetig mindent, természetesen hasonlóan szépen kidolgozva mint a kit többi része. Ha már itt tartok megemlítem a függesztményeket. Mivel a típus légvédelmi lefogásra van optimalizálva HARM rakétán kívül más fegyverzetet nem „cipel”, leszámítva a két AIM-9 Sidewinder levegő-levegő rakétát (önvédelmi céllal). Mellékeltek még póttartályt, zavarókonténereket, és (bár ezeket ennél a típusnál nem lehet hasznosítani) egy felderítő konténert valamint egy légiutántőltő konténert is.
Az összeállítási rajz jól áttekinthető, a sorszámozott lépésektől nem kell eltérni, az csak zavart okoz(szerintem)

A festés

Kétféle verzióból választhatunk: az első a dobozon is látott tigrismintás gép (a tigrismintákat a dobozméretű matricalapon mellékelték), amely eredetije az 1996-os Tigermeet egyik résztvevője volt. A másik variáció pedig egy szabvány festés mintát takar.

Halottam sok mindent ezzel a kittel kapcsolatban, nekem személy szerint pozitív gondolataim vannak róla(még dobozban van jelenleg). A 4-es nehézségi fok ellenére nem egy ördöngös makett, csak egy kis odafigyelést igényel, de a festésnek köszönhetően egy igazi gyöngyszemet kapunk végeredmény képen. Hasegawa Tornadohoz még nem volt szerencsém(élőben), de én is osztom azon emberek véleményét, akik szerint ez a kit van olyan jó (ha nem még jobb).
A doboz
A doboz
Öntvények
Öntvények
Öntvények - 1
Öntvények - 1
Öntvények - 2
Öntvények - 2
Öntvények - 3
Öntvények - 3
Öntvények - 4
Öntvények - 4
Öntvények - 5
Öntvények - 5
Átlátszó alkatrészek
Átlátszó alkatré…
matricalap
matricalap
Összeállitási rajz
Összeállitási…
Ősszeállitási rajz - 1
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 2
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 3
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 4
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 5
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 6
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 7
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 8
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 9
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 10
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 11
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 12
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 13
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 14
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 15
Ősszeállitási…
Ősszeállitási rajz - 16
Ősszeállitási…
matricázás(standard)
matricázás(…
Festésvariáció - A
Festésvariáció -…
Festésvariáció - B
Festésvariáció -…
46+45
46+45
46+45 (2)
46+45 (2
46+45 (3)
46+45 (3
46+45 (4)
46+45 (4
46+40
46+40
46+40 (2)
46+40 (2
46+40 (3)
46+40 (3
Kecskemét 2008

Kihasználtam a "hazai pálya előnyeit", köszönet a fiúknak("JAZZ" és "KRÜMMEL") a részletfotók készítéséért, és a a rengeteg információért=)
Kecskemét 2008
2008.08.08.
Utolsó módosítás: 2008.09.10.
Hunyo, Kecskemét
Bázis Makettklub Kecskemét
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Emil
2008.08.14. 11:16:03
Heló!
Ez a kit tényleg nagyon jól sikerült a Revell-nek. Nekem is megvan énis úgy voltam vele h "szerelem első látásra" :)
Én annyira megszerettem ezt a gépet hogy másodszor is megvásároltam (2 évvel azután hogy elkészültem az elsővel ). Majd ha már ott tartasz hogy matricázás és a tigrismintát választod akkor figyelj majd a függőleges vezérsíknál mert vannak ilyen kis "pöckök" amik felnyomják a matricát. Elég könnyen belelehet zavarodni a matricázásba mert nem látszik valami jól az útmutatón hogy 'mit-hova' .De egyébként tényleg nagyon szép makettet lehet belőle csinálni dobozból is.
Hunyo
2008.08.14. 11:48:28
Szia!

Köszi a tanácsot, már én is átböngészgettem a dolgokat, szó mi só, bele lehet zavarodni=). Nem tom mikor jutok el odáig, van még mit épitgetni addig is :D
f2d
2008.08.14. 14:19:00
Szia Hunyo!

Én is megvettem ezt a Revell Tornado-t, természetesen az angol változatot. Tényleg nagyon szépen és pontosan kidolgozott makett. Ami az előnye az egyben a hátránya is: rengeteg apró kis alkatrész, és a matrica lapja is a végtelenségig precíz. Sajnos nálam ez a soha el nem készülő makett kategória.:-(
Nekem volt szerencsém a többi 1/72-es Tornado-hoz is, ponzosság és részletesség területén azok a nyomába sem érnek a Revell-nek.
Jó munkát a maketthez és kitartást. A matricákoz használj feszítőt és lágyítót.
Hunyo
2008.08.14. 14:27:10
Szia F2d!

Köszi a bátorítást és a tippet. Én a rengeteg apró kis alkatrésztől nem vagyok meglepődve, a Revell mostanában nagyon eltalált valamit, szerintem.
tomko
2008.09.10. 14:38:32
Üdv kedves Hunyo!
Nekem is megvan ez a doboz!Annyira szép, hogy csak akkor fogok nekikezdeni ha előtte megveszem mégegyszer a dobozt. És akkor előbb az eredeti festéssel építem meg, utánna meg a csíkossal! Először azt mondtam, hogy "hülye nem vagyok, hogy tigriscsíkosra csináljam!" aztán ahogy kézbe fogtam a matricát és elképzeltem azt mondtam, hogy én bíz megcsinálom csíkosra! Jó munkát a maketthez és kitartást a matricázáshoz!! Szúrkolok neked! Én még rákészülök egy kicsit!
JA! És örök hála a pótolhatatlan fotókért! Köszönöm!
Tamás
Hunyo
2008.09.10. 15:19:54
Szia Tomko!!!

Még én is "gyúrok" a makettra, talán jövőre megcsinálom, jelenleg mást építgetek. Én is így voltam a géppel kapcsolatban, ahogy megláttam elhatároztam, hogy nekem kell. A matricázáshoz valószínűleg kőtél idegzet kell, biztos, hogy pepecs munka lesz, de megéri. Köszi a biztató szavakat, neked is jó makettozást kívánok. Ha esetleg kell részletfotó szólj nyugodtan(ami a cikkben van, az netről van, kivéve az utolsót...), átküldök egy párat. Zárszóként még annyit, hogy nem ez lesz az egyetlen "idegtépő makettom", matricázás szempontjából=)


Baráti üdvözlettel: Hunyadi István
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció