/ Fórumok /

Most történt

Az makettezampőket érintampő aktuális események (versenyek, akciók, stb)
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.
Tibor 84269 2009. május 23. 10:15
Válasz erre
Szia mégegyszer!
Egy-két apróság a volt praxisomból.
Ha ez egy kétoldalú, szabadlefolyású gyakorlat volt, akkor el is tudom hinni, csak:
A légvédelmi rakétások is rendszerben dolgoztak, az nem igen fordult elő, hogy teljesen önnállóan. Magyarán támaszkodhattak a rádiótechnikai (radar) rendszer adataira, a vizuális felderítő rendszerre, hogy csak a két egyszerűen kézenfekvő felderítésről beszéljek.
A szuhojosok tökéletesen ismerték a terepviszonyokat, valószínüleg a lérak ütegek települési helyét és felderítési lehetőségeit, valamint tűz zónáját is. Tehát bizonyos helyzeti előnyt élveztek. Hozzáteszem, hogy az Alföld terepviszonyai között simán képesek voltak 50m-en végigrepülni az útvonalat. Út közben nem kellett semmilyen ellentevékenységre számítaniuk, tehát zavartalanul dolgozhattak.
Nekem rt. zászlóalj parancsnokként volt egy hasonló kalandom velük. 1987. szeptember elején a kecskeméti rep. ezred és a kecskeméti rt. zászlóalj csinált végig egy ilyen jellegű gyakorlatot. Csakhogy mi semmit sem tudtunk előre, azt sem, hogy honnan várható a repülés, így a taszáriak az első hullámban gyakorlatilag úgy elrepültek Mezőkövesdig, hogy semmit sem láttunk belőlük. A követelmény szerint az összefüggő rádiólokációs mező alsó határa 500m kellett, hogy legyen. Na ja, jól ismerték a felderítési lehetőségeinket. Aztán kitaláltuk az ellenszert. Bevetettük a vizuális felderítő rendszert. Taszári rt-s kollegáink azonnal értesítettek bennünket, amikor a Szu-k felszálltak, aztán az rt. rendszer útvonalba eső vizuális megfigyelői adták az adatokat. A kecskeméti vadászokat kiküldtük Dunaföldvár térségébe járőrözni. És kész. Az összes Szu-t elfogták a vadászok.
Utólag tudtuk meg, hogy a SZu-k az egész útvonalat 50m-en repülték végig.
Üdv.: Tibor
mig23papa 84268 2009. május 23. 10:13
Válasz erre
Marci

Mikor és hol is voltál katona a szocializmusban? Különben várom építőjellegű javaslataidat a probléma megoldására.

Nem akarnék gazdaságpolitikai kérdésekbe bocsájtkozni, de már a 9 éves kisfiam is sejti, hogy az igazán nagy pénzeket nem is a sereg veri el valójában.
Marci 84267 2009. május 23. 10:04
Válasz erre
A szocializmusban a magyar hadsereg egyenlő volt a nullával! Most sem képes megvédeni az országot senkitől. Szerintem meg kellene szüntetni. Ennek a köztes állapotnak semmi értelme, mert csak nagyon sokba kerül. Rengeteg pénz megy el a semmire. 20000-es állományból csak 8000 a tényleges katona. A többi bürokrata meg tábornok rengeteg pénzért.
Tibcsi 84265 2009. május 23. 09:43
Válasz erre
Druszám,

Ennyire emlékszem belőle. :) Most a melóban vagyok, nem tudok pontosan utánanézni. Az egyetlen konkrét tipus, amit tudok, az a Szu-22M-3 :))
Tibor 84264 2009. május 23. 09:27
Válasz erre
Szia!
Mikor volt ez a mese? Milyen légvédelmi rakétásokról van szó? Konkrétan milyen típusú lérakról?
Üdv.: Tibor
Tibcsi 84263 2009. május 23. 09:03
Válasz erre
Én is hozzátenném ehhez a magamét.

Volt egy hadgyakorlat, amin légvédelmi rakétások és a taszári Szuhojok vettek részt. A légvédelem az Alföldön települt, talán Szeged környékén. A gyakorlat tárgya az volt, hogy alacsonytámadásban meg kellett semmisíteni a rakétaütegeket. A két alakulat külön készült fel, csak annyit tudtak egymás terveiről, hogy melyik nap lesz a támadás.

Gondolom, sejtitek a végeredményt. Eljött a nagy nap, a Szuhojok közül ketten a csali szerepét játszották, időnként megmutatva magukat a lokátorernyőn, teljesen véletlenszerű helyeken. :) Mindeközben a többiek sorra "beikszelték" a rakéta állásokat. A lokátorosok még csak cél befogást sem tudtak felmutatni.

A gyakorlaton ott volt valami magasrangú katona is és nagyon csodálkozott, hogy honnan bukkantak elő a Szuhojok.

Ez volt az utolsó ilyen gyakorlat, azóta érthetetlen módon nem szerveztek többet. :)

(emlékezetből írtam, azt hiszem a TopGun-ban olvastam anno. Bocs, ha pontatlanul emlékszem. pontosítást szívesen fogadok. :))
Gébics 84262 2009. május 23. 08:47
Válasz erre
Sziasztok!

Előrebocsájtom, hogy én nem voltam katona (sajnos mire odaértem, eltörölték a hadkötelezettséget). Viszont szerintem a Honvédségnél nem csak azt kell vizsgálni, hogy a '60-as, '70-es, sőt, a nyolcvanas években mi volt a sanszunk az olaszok vagy az amerikaiak ellen.

Bár az akkori állapotok kapcsán idegombolok egy történetet. A nagybátyám mesélte, aki Zalaegerszegen a rakétás légvédelemnél szolgált 87/88-ban. Tehát: egy hadgyakorlat során a laktanyájukat egy kommandós alakulat támadja meg, amit ki kell védeniük. A kommandósok piros X-szel jelölik meg azokat a harceszközöket, amiket megsemmisítettek. Erre mindenki szépen felkészült, aztán egyszer csak arra ébrednek, hogy az egész laktanya, minden felszerelés tele van X-ekkel. Ez még akkor is durva, ha ebből NEM LEHET általánosítani, de ez akkor is egy komplett laktanyát pipáltak ki.

A VSZ idejében magától értetődő volt, hogy a hadsereg stratégiáját, taktikáját a fejlesztések fő irányát nem itthon szabták meg. És azt sem felejthetjük el, hogy akkor erőltetett fegyverkezés folyt, így az akkori pénzügyi ráfordítást senki nem várhatja el napjainkban. Ami viszont az igazi gond, hogy most mi szabhatnánk meg, milyen Honvédséget is akarunk. És az is jó lenne, ha nem a "terroristák" ellen képeznénk ki egy-két ezer embert.

A Magyar Honvédség alapvetően defenzívára épülő hadsereg volt mindig, létrejöttének célja is ez volt, amikor támadott, azt nem hódításból tette (a II. Vh-t ne vegyük ide, mert az sem saját döntés volt). És ha már védelem: kik ellen? Természetesen a szomszédaink ellen. EZT MOST NEM SOVINIZMUSBÓL ÍROM. Másokkal szemben nem áll fenn évtizedekre vagy évszázadokra visszamenő ellentétünk, vagy rendezetlen számlánk.

Nézzétek meg, a szlovák, a román hadsereg hol tart, ott hogyan vigyáznak a felszerelésre, ott mennyire becsülik meg a hadsereget, pedig ők is tagjai a NATO-nak, az ő volt honvédelmi miniszterük nem építi le a hadsereget azzal a magyarázattal: minket már nem fenyeget veszély, mert NATO tagok vagyunk... És? Mi van, ha adott esetben a NATO tíz-tizenöt éven belül felbomlik, vagy bármi más történik (ez most nem összeesküvés-elmélet :) )

Nem azt mondom, hogy állandóan fegyverben és harckészültségben kell állnunk és több százezer embert kell fegyverben tartanunk, ez hülyeség lenne. De egy országnak mindig készen kell állnia arra, hogy szükség esetén felduzzassza a hadserege létszámát és megvédje az országot. És tekintettel arra, hogy kis ország vagyunk, mi nem alkalmazhatjuk a "felégetett föld taktikáját". Ennek megfelelően a gyorsreagálású (itt elsősorban a légierőre) és az aktív védelemre is alkalmas egységekre gondolok (főleg páncélozott egységekre). A fő gond az, hogy ez a leépítési szemlélettel és a "hagyjuk tönkremenni, meg privatizáljuk el a Honvédség vagyonát"-szemlélettel egyáltalán nem fog menni.

Buza Gábor

Ui.: Különben én örülök, hogy erről vitázunk, mert a Honvédség nagyon mostohán kezelt téma a mai közbeszédben.
rod666 84261 2009. május 23. 08:30
Válasz erre
Arról nem s beszélve, hogy a magyar haderő másodiklépcsős volt, hasonlóan a csehszlovák, lengyel hadsereggel. Az elsőlépcsős ország az NDK, illetve a SZovjetunió volt- ennek megfelően sokkal nagyobb számú és jobb minőségű technikával.
Lacy 84260 2009. május 23. 08:12
Válasz erre
Sziasztok!

tyimosenko, A " hadsereg technikai színvonala a potenciális ellenséghez viszonyítva. ” témakörrel kapcsolatban. Tetszik amikor az emberek a médiában reklámozott legújabb amerikai technikát hasonlítgatják össze az aktuális Magyar hadrendben álló fegyverekkel.

Ez a buta média által sugallt kép, amit a még butább magyar átvesz. Tény, hogy az amerikai siker propagandát folytat. Az is tény, hogy a magyar egy hülye pesszimista nép. (velem együtt). De a világ nem úgy működik, ahogy a fentiek sugallják. Ennél sokkal összetettebb!

Nagyon sok felől meg lehet közelíteni a melyik a korszerűbb kérdést.

Lehet pl mondani, hogy igen az amiknak lopakodó F-117-eseik voltak! De nézz utána mikorra állt hadrendbe mindhárom század? És mikorra ért véget a Hidegháború? Az meg egy másik kérdés, hogy mikor repkedett volna magyar légtérben ez a típus, ismerve a legyártott mennyiséget. :)

Igen, voltak korszerű F-14-es, F-15-ös és F-16-os technikák. És ezek, hogy lenyomták volna az öreg magyar gépeket. Ez is tény! De hány ilyen technikával települt alakulatot láttál hozzánk közel települve?

De, ha mindenáron hasonlítgatni akarunk, akkor nem a Magyar Légvédelem technikájához kell hasonlítgatni. Érdemes viszont a térségben települő Szovjet 11. Gárda vadászrepülő hadosztály és a 4. Vadászrepülő hadosztályok hat ezredével hasonlítgatni, amelyek közül négy Mig-29-esekkel repült!

Hiszen a magyar katonák nem egyedül szálltak volna szembe a valószínűleg ide soha el nem jutó legkorszerűbb amcsi technikával. Hanem a Varsó Szerződés Déli hadsereg csoportjával együtt! Ami messze nem ugyanaz!

Azon kívül amit te ma vagy az Öböl háborúban látsz/láttál azok a típusok még nem álltak hadrendben Európában, kivéve a Németországban települt F-15C-et, és az Angliában települt A-10A-at. Hozzánk valószínűleg max F-16-osok jutottak volna el, amelyek legkorszerűbb változata a nyolcvanas évek végén a bloc 30-as Európában. És ehhez nem volt még Amraam meg lézeres célmegvilágító, meg GPS…

Az ritkán veszik figyelemben, hogy Atomháború lett volna! A nyolcvanas évek végén két Sidewinderrel, póttankokkal és nukleáris fegyverzettel terhelve repült volna hazánk légterébe NATO F-16-os technika. Nem a repülő napokon látható, félig üres póttankkal felszálló gépek pörgését lehet volna látni. Berepül ledobja, majd kirepül. Senki nem manőverező légi harcolt volna. A Magyar légvédelemnek ezekkel (is) kellett volna küzdenie.

(Csak érdekesség képen. Az amcsi légierőnek az Öböl háborúban is csak egyetlen egy célmegjelölő konténerrel ellátott block 40-es F-16-osokkel felszerelt százada volt. Nem több. És ezt az egy századot a magyarhoz hasonlítgatni… :) )

Aztán ha a Magyart hasonlítgatjuk a VSZ-en belül, akkor ezt érdemes a szemben álló Olasszal összehasonlítani a NATO-n belül. F-104S és G Starfightereket, Leo1 , M-60-as és jelentős számú M-48-as harckocsikat láthatunk. Így már azért sokkal árnyaltabb a kép!

A média által sugallt képről még annyit, hogy 1988-ban az amcsi TAC, AFRC, AETC, ANG, USAFE, PACAF alakulatainak 40%-a még a Vietnámi időszakból megmaradt F-4-es Phantomon, A-7-es Corsairen és F-111-eseken repült! És az itteni másodlagos hadműveleti zónába nagyrészt ezek települtek volna át! Így is árnyaltabb a kép. :)

Aztán azzal fejezném be a hosszúra nyúlt, de akármeddig elemezgethető témát, hogy ne feledjük a Hidegháborút hazánk csúnyán elvesztette. Most is ezt nyögjük! És ez nem úgy történt, hogy egyszer csak vesztettünk. Ez egy folyamat volt, ami a nyolcvanas évek végére teljesedett ki. Elsősorban gazdaságilag veszettük el, így az akkori pénzhiány miatt hadrendben álló technikát összehasonlítani a győztes amcsi technikával nincs értelme. Ellenben lehet próbálkozni a hatvanas, hetvenes évek hadrendjét és akkori technikáját hasonlítgatni. Vagy a VSZ-t és a Nato-t hasonlítgatni. Úgy jelentősen más eredményekre juthatnánk.

Mindezt, véletlenül sem sértésként írom, csak átgondolásra. Hogy ennél nyitottabban kell a kérdést vizsgálni. :)
Tibor 84259 2009. május 23. 06:35
Válasz erre
Jó reggelt és szép napot!
Ne haragudj, de az utolsó mondatoddal értek egyet.
Egy-két apróság:
- Valószínű a Bokor Imre féle "Kiskirályok mundérban" című "műről" van szó. Ez egy sértett ember által összeszedett pletykák gyűjteménye, amiben az akkori tábornoki kart próbálta lejáratni, de sikeresen magalázta az akkori teljes tiszthelyettesi és tiszti kart is.
- Az akkori hadsereg technikai felszereltségéről annyit, hogy valóban nem az első vonalbeli technikával rendelkeztünk, de gyakorlatilag folyamatos korszerűsítés folyt és ennek igazán csak az ország gazdasági lehetőségei szabtak határt. Én úgy fogalmaznám meg, hogy a szovjet hadsereg rendelkezett az akkori amerikai technikával egyenértékű rendszerekkel, mi pedig ehhez képest egy generációval voltunk lemaradva. De azért nekünk is voltak T-72-vel felszerelt egységeink, volt egy korszerűnek mondható honi légvédelmi rakéta rendszerünk. (Pl. volt Sz-200 osztályunk.) stb. stb.
- Hadrafoghatóság: A technikai hadrafoghatóság előírt szintje 80, egyes alakulatoknál 90% volt és ezt teljesítettük is, mert ha nem, hamar fenékbe billentették a parancsnokot, meg a technikai helyettesét.
- Profi - nem profi témához. A tiszti- tiszthelyettesi kar többsége nagy tapasztalatokkal rendelkező, jól felkészült szakember volt. Ellenben a sorozott állomány minősége évről évre, a sorkatonai szolgálati idő csökkentésével arányosan romlott. Ez a hadsereg, mint a világ bármely sorozott hadserege nem volt professzionális. A rendszerváltás után a sorkatonai szolgálat megszüntetésével és a szerződéses állomány rendszeresítésével lett professzionális, mivel a sereg minden tagja hivatásszerűen, fizetésért űzi a mesterségét.
- A hadsereg támadó, vagy védelmi jellegéről csak annyit, hogy nálunk csak két haderőnem létezett. (Szárazföldi csapatok és Honi légvédelmi csapatok). Hiányoztak olyan támadó jellegű haderőnemek, mint a Légierő, vagy a Stratégiai rakéta csapatok. (A haditenderészetről nem beszélek, nem akarom, hogy röhögjetek rajtam.)
- Még megjegyzem, hogy a doktrína, ha egyáltalán volt ilyenünk szintén védelmi jellegű volt.
Szóval "belülről" ez az egész dolog kicsit másképpen nézett ki.
Üdv. egy nyugdíjas katona Tibor.
tyimosenko 84258 2009. május 23. 02:51
Válasz erre
Sziasztok!

Mig23papa kijelentésére reagálnék, miszerint "a rendszerváltás előtt a magyar honvédség, (és persze a légierő is) egy profi hadsereg volt." Előre is bocsánatot kérek, hogy belepofázok itt a beszélgetésbe, de én ezt totál máshogy gondolom.
Szerintem azt, hogy egy hadsereg "profi" vagy sem, legalább 3 szempontból kéne vizsgálni.
1. Az adott technikai állomány mellett a hadsereg hadrafoghatósága.

Pár napja volt egy dok. film a tv-ben, mely arról szólt, hogy egy ezredes (nevére nem emlékszem) 89-ben írt egy leleplező könyvet a főtiszti karban tapasztalható mértéktelen korrupcióról, dilettantizmusról, felelőtlenségről. Nagy botrány lett belőle, nyugdíjazták is. Most nyilatkozott ebben a műsorban és elmondta, hogy az akkori sereg harcértéke egyenlő volt a nullával. Évente kb. 10 lőszert lőttek a kiskatonák és eldobtak ijedtükben egy gránátot. Mindenki tudta ezt a főtiszti karban, de senki nem tett semmit. Ennyit a hadrafoghatóságról.

2. A hadsereg technikai színvonala a potenciális ellenséghez viszonyítva.

Ezt asszem nem kell nagyon kifejteni. Az amerikaiaknál kb. 80-tól szolgálatban állt a lopakodó-technológia. F 14/15/18-asok ellen mig-21/23-asokat tudtunk volna felvonultatni. Gyenge lokátorrendszer. A páncélos technikánk erejét láthattuk az abramsek ellen az Öbölháborúban. stb..stb... De persze nem is adhattak nekünk az oroszok fejlett technikát, több okból is.

3. A hadsereg szervezete és feladata a katonai doktrína szerint (tehát a sereg minőségét, profizmusát meg kell határozni a szerint is, mennyire alkalmas a kitűzött feladatokra).

A szovjet elgondolás szerint a magyar néphadsereg szerepe egyfajta "első vonal" lett volna, gyorsan megindítani a támadást az olaszok irányában vagy felfogni a lökést, mindenképp "húsdaráló". Lényeg, hogy tartsuk magunkat addig a pár napig, amíg az oroszok elérnek a hadműveleti területre. Ez alapján aztán baromi aránytalan támadóprofilú hadseregszervezetünk volt. Ehhez még hozzájön az a valószínűség, hogy az oroszok által itt tárolt atomfegyverek miatt nem bántak volna kesztyűskézzel velünk egy esetleges háború kitörésekor. Lehet, hogy ezekre a feladatokra profi volt a seregünk, de ezek a feladatok totál agyrémek, nem alkamasak nagyon se tartós területszerzésre, se területvédelemre.

Vagyis e szempontok alapján szerintem nem volt profi a rendszerváltás előtt sem a hadseregünk. Nem tudom mikor volt utoljára profi seregünk, hová kell visszanyúljunk a történelemben.

Mai hadsereggel kapcsolatban. Úgy tudom pár éve 21 ezer fős állománya volt a hadseregnek. 7 ezer a tisztikarban, 7 ezer a minisztériumban, 7 ezer tényleges katona. Vagyis az "átszervezés" annyi volt, hogy előléptették vagy minisztériumba rejtették az állományt. Hogy akarnak így ezek költséghatékony hadsereget?...

Laikus vagyok a témában, lehet hogy sok marhaságot is írtam most.

üdv.
Sturmmann 84257 2009. május 23. 01:05
Válasz erre
Mig23papa!

Először is leszögezném, hogy nem állt és nem áll szándékomban senkit sem megsérteni. Mivel lehetnek köztünk ma is szolgálatot teljesítő katonák, a mostani honvédséget nem minősíthetem, mivel nincsen megfelelő információm. Ami a profi szót illeti, azt hiszem apró félreértés áldozatai vagyunk! :) Mert van ugye a profi box is, ahol eme szó azt jelenti általános értelemben, hogy pénzért gyakorolják és hát ott is vannak "mexikói házmesterek"... Én ebben az értelemben írtam a profi szót. Azt hiszem a kérdés többi részének megválaszolását ebben az esetben mellőzhetem! :)
Tisztelettel:
Sturmmann
mig23papa 84256 2009. május 22. 17:47
Válasz erre
romeo

Már mondtam párszor , de újra elmondom, hogy a Szekeres úgy bolond ahogy van.
Halvány fogalma sincs hogy kéne kinéznie egy profi hadseregnek. Szerény véleményem szerint a rendszerváltás előtt a magyar honvédség, (és persze a légierő is) egy profi hadsereg volt.
Ezt barmolták szét profi módon a Szekeres félék. És még mindíg nem álltak meg a lejtőn.
Csak azért nem írom meg a véleményemet neki, mert a levelem elakadna a 123222. helyettesénél.

Arról nem is beszélve hogy a miniszterkollégái mindenhol leépítésről beszélnek, akkor mit akar épp a Szekeres a gyagyás ötleteivel.
Icebreaker 84255 2009. május 22. 17:43
Válasz erre
Urak!

Mi a helyzet Kalóz kollégával? Tud valaki valami fejleményt?
mig23papa 84254 2009. május 22. 17:39
Válasz erre
Sturmmann

Hol van az a profi hadsereg, mikor és hol született?
Ceró 84253 2009. május 22. 14:52
Válasz erre
kotobukya figurák 1:7 star wars 10,000ft
érd.: wnandor@gmail.hu
Lacus78 84251 2009. május 21. 23:40
Válasz erre
Szia Robi.

Biz'isten le is csaptam volna ezt a "szúnyogot", ha tehettem volna, annyira hangosan "zümmögött":)
borisz 84250 2009. május 21. 23:12
Válasz erre
Mintha budaörsi lenne.
Lehet felettünk is ez repkedett.
rrobbie 84249 2009. május 21. 22:50
Válasz erre
Lacus78 84247 2009. május 21. 21:36
Válasz erre
P1030498
P1030498
P1030500
P1030500
P1030501
P1030501
P1030504
P1030504

Sziasztok.

Ma kora este egy őrült törte meg Szigetszentmárton csendjét:)
lucky 84246 2009. május 21. 19:38
Válasz erre
egyetlen tár lőszerrel..:)
Sturmmann 84245 2009. május 21. 19:37
Válasz erre
Ez igaz!

De Rambo visszamenne és felkoncolná a fél céget! :D
Akos 84244 2009. május 21. 18:55
Válasz erre
Ezt maguk sem gondolták komolyan...
Ha bejelenteném a munkahelyemen, hogy most két hétig John Rambo XIII leszek (4 év alatt 2 nap volt a legtöbb egyben kivehető szabadság, mert nincs helyettesem, aki a szabadság alatt a munkámat csinálja), akkor nekik is lenne egy bejelentésük: utána ne gyere vissza, mert az állásod addigra betöltjük.
Vadász 84242 2009. május 21. 14:53
Válasz erre
Hát, akkor már obsitos leszek.
A legtöbb amit tehetek értetek, hogy ülök a tűz mellett "szép kerek" történeteket mesélek, kezemben gözölög a forraltboros pohár, és mélán terjeng a levegőben a pipa illata.
Idönként bejön a nővérke és megigazitja a térdemen a kockás plédet, Jean pedig rálök a kandalóra néhány hasáb fát.
További jó kúszást-mászást.
Vadász
Sturmmann 84241 2009. május 21. 14:47
Válasz erre
Üdv!

Teljesen egyetértek Momival! A régi rendszer életképtelen volt. Bemész, bámész, még egy csillag azt kész! Röhej! Ismerek olyan tartalékosokat, akikre varratni kellene az egyenruhát és nem az izmai miatt! Például én! :D Ha önkéntes alapon szerveződik, akkor gondolom nagyobb elhivatottsággal fetreng a porban az ember. Szerintem jó ötlet!
MoMi 84240 2009. május 21. 14:36
Válasz erre
Sziasztok!

Valamit félre értettetek a tartalékosság irányában. Nem a szocialista rendszer szerinti áll tartalékos, semmir nem csinálunk,alszunk,M zárolt anyagot nézegetünk 2 hétig szerű tartalékosság lesz hanem a svájci és amerikai minta a mérvadó. Inkább terület védelmi egységeknek tekinthető alakulatok,akinek nagyon jó a helyismerete,de a korszerű technikát is tudja kezelni és tanulni is akar a tartalékos szolgálat alatt! Tehát nem láblógatásról szól! Azt kérem elfelejteni! Kőkemény izzadság és munka lesz aki belép és meg fog felelni a felvételin. Remélem minél többen leszünk benne makettezők is. Sokan, sokat beszéltek a honvédelemről,nosza rajta 2012-ben el lehet kezdeni. ÖNKÉNTESEN!

momi
SIG 84239 2009. május 21. 13:30
Válasz erre
Én szívesen mennék vissza ejtőernyőt hajtogatni, ha közben ugrálgathatnánk is vele, de ahogy most állnak anyagilag, szerintem max a ház tetejéről lehetne ugrani :) De tényleg, milyen komoly volt az a rendszer. Ma melyik cég viselné el, hogy 3 hétig nem dolgozol, majd kisimult arccal, kockára aludt fejjel visszamész ? :P
avirex 84238 2009. május 21. 13:11
Válasz erre
Még jó hogy csak önkéntes lesz. Semmi kedvem nem lett volna 3 hétre bemenni M zárolt Csepeleket zsírozgatni:D
romeo 84237 2009. május 21. 13:00
Válasz erre
Sturmmann 84236 2009. május 21. 12:48
Válasz erre
Köszi Romeo!

Tényleg, tudja valaki, hogy az egykori tartalékos "rendszer" él-e még? Vagy megszűnt a profi hadsereg megszületésekor?
romeo 84235 2009. május 21. 12:26
Válasz erre
Üdv!

A Magyar Honvédelem Napja alkalmából minden aktív és tartalékos "makettinfos" katonának sok szerencsét kívánok!
SIG 84234 2009. május 19. 14:39
Válasz erre
P5192095
P5192095

De hol van a kép ? mit bénáztam el ?
SIG 84233 2009. május 19. 14:38
Válasz erre
Azoknak, akik úgy érzik, hogy lemaradtak róla...
Nyugger 84232 2009. május 18. 21:02
Válasz erre
Zuglóból láttam, de nem Mi-26-s. Egy EH-101 Merlin volt, színéből itélve RAF gép.
rittal 84231 2009. május 18. 19:46
Válasz erre
19:00 körül láttam egy Mi-26 óriáshelikoptert szállni le Ferihegyen. Tudja valaki miért jött, a Grúz NATO hadgyakorlattal lehet kapcsolatban?
Otto 84230 2009. május 17. 20:53
Válasz erre
Minél gyorsabb felépülést és jobbulást kívánok én is Kalóznak!
vlevi 84229 2009. május 17. 20:30
Válasz erre
Igazad lehet, a Hasegawával kevertem össze.
Zoli 84228 2009. május 17. 18:48
Válasz erre
Nincs nekik saját Hornet-jük, legalábbis 72-ben. Sajnos nagyon kicsi a választékuk ebben a méretben, főleg csöves gépekből.
z
Zoli 84227 2009. május 17. 18:46
Válasz erre
Kalóz!
Én is jobbulást és gyors felépülést kívánok!
z
killer 84226 2009. május 17. 16:32
Válasz erre
Jobbulást Kalóz!

Szép lassan, kisebb célokkal kell haladni. Ha mindíg kis célt tűzöl ki és az megvalósul, megvan a sikerélmény és az ösztönzés a következő cél elérésére.
vlevi 84225 2009. május 17. 16:06
Válasz erre
Van nekik normális Hornetjük (asszem), de az, amelyik gyanúsan olcsó, az nagyonvalószínű, hogy az Italeri átcsomagolása.
Gébics 84224 2009. május 17. 07:53
Válasz erre
Ajaj, pedig arra beruháztam volna rá... Mondjuk a Tamiya mással is kereshette volna az együttműködést, mert azért a makettért nagyon kár...
apcyrobi 84223 2009. május 16. 19:37
Válasz erre
Sziasztok! Aki legközelebb megy a Kalózhoz, feltétlenül adjátok át üdvözletünket és hogy imádkozunk érte! A legközelebbi viszontlátásra! Az Apci M.K. nevében: apcyrobi
Daala 84222 2009. május 16. 17:35
Válasz erre
Viszont a Tamiya A-6E-je szintén Italeri és az nem is annyira rossz makett.
vlevi 84221 2009. május 16. 14:47
Válasz erre
A Tamiyánál én is beleugrottam már "Made in Italy" dobozba, egy F-18 Hornet volt. Italeri rettenet volt benne, vastag pozitív panelvonalakkal, illesztési hibákkal, ocsmány öntőkeretekkel :(
Szóval óvatosan. 1999.co.jp oldalon érdemes ránézni a doboz tartalmára, ha van rá mód.
Toth_Gabor 84220 2009. május 16. 14:33
Válasz erre
Re2002: Italeri makett
Gébics 84219 2009. május 16. 13:51
Válasz erre
Ooh, a Tamiya Re 2000-esénél és a Mosquitonál MK.II.-nél megdobbant a szívem... Előbbinél remélem, hogy az Italeri embléma nem valami átvételt jelent, csak közös forgalmazást vagy együttműködést.

Tényleg, nem tudja valaki, hogy a Tamiya L.R.D.G. Command Car új szerszámozású vagy a régi, új csomagolásban az Italeri BREDA 20mm AA GUN-jával? Mert a Matilda Mk. III/IV hála Istennek új! :)

Gábor
Varjúbácsi 84218 2009. május 16. 09:43
Válasz erre
Varjúbácsi 84217 2009. május 16. 09:42
Válasz erre
Sziasztok!
Itt a legfrissebb fotósorozat a Shizuoka Makett Show-ról! Csak győzd végignézni alig 919 db kép.
Nowotny 84216 2009. május 15. 17:55
Válasz erre
Mielőbbi jobbulást Kalóznak,jó hogy ennyire elszánt ez nagyon jóóó.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.