/ Fórumok /

Most történt

Az makettezampőket érintampő aktuális események (versenyek, akciók, stb)
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.
Apa 84534 2009. június 16. 21:27
Válasz erre
Az AK jó, kellett neki az ápolás, kenyegetés :D, mindent kibírt. Napi szolgálati AK-val 300 m-en 5 cm körbe belefért a lőképbe 5 egyes lövés, pedig húztuk őket esőben sárban hóban hidegben melegben autón gyalog motoron..
HÖR 87-89 , ahol mindennap cipeltük , nemcsak fegyverszobai pihenő..
A tárakat cseréltük, amikor kellett, jó, néha egy-egy szétugrott.. :D
A kiképzés meg olyan volt amilyen, a feladatainkat mégiscsak jól elláttuk,mert ez volt a munkánk napi 24 órában.A munkának azonban semmilyen szinten nincs már igazi becsülete,sem a kiképzésben, sem máshol, pedig most a megélhetés függ tőle, nagyon
Üdv
Apa
Rizmajer_Jozsef 84532 2009. június 16. 20:37
Válasz erre
Ja vagy úgy, bemutató!
HATÁRŐRSÉG! 1968-71-ig. Saját AK-47, saját lőszer. Esős, havas szolgálat után kitáraz "magától", töröl, olajoz, újratáraz a hőr, mert itt nem a CSÉB volt a biztosítója. Egy szóra új tár, ha kell. Ja, Jugó határ, kerítés nélkül. Pedig ha jön az ellen olaszból, biztos arra jön. Amilyen marha, és kell neki egy nagy vereség, mert a magyar mindig győz!
Rizmajer
Lompi 84531 2009. június 16. 20:15
Válasz erre
exec írta:"...vajon mennyire volt hatékony a kiképzés a tömeghadseregen belül. Márpedig a valós harcra szerintem nem."
A deszantosokat kivéve én is így gondolom. Már akkor is úgy gondoltuk, hogy mi csak arra kellünk, hogy amíg a baráti sereg fel nem sorakozik addíg feltartsuk az ellenséget. Vagyis, mi akkor élő homokzsákoknak hítuk magunkat, bár a szögesdrót az találóbb lett volna.
Lompi
Zsóti 84530 2009. június 16. 20:12
Válasz erre
Üdv!
Ez egyértelmű, nem mindegy hogy táraz be az ember. Csak sajnos nem én voltam az egyedüli akinél ez megtörtént, a 10 AK közül, legalább 3 v 4, és mindig más fegyverek. Az más kérdés, hogy a bemutató után még csak meg se tizstithattuk, mert "nem volt rá idő" , azóta is ugy állnak a fegyverládába elrakva.Mi lesz a következő bemutatón...
Sok helyen szerintem ez a gond, hogy olyan emberek vannak olyan pziciokba akik nem értik a feladatukat.
Pl, ott vannak a kvrn-esek (katonai végzetséggel nem rendelkezők) akik tiszti beosztásba kerülnek, 5 heti alapkik. után, és azt se tudják mi fán terem a katona...
Hogy lehet valakiből egy diploma és egy 5 hetes kiképzés után pl lövész tiszt...Mert tudok ilyenekről...
NA mind1, azért A HAZÁÉRT ÉS A SZABADÁSGÉRT!
Üdv!
exec 84529 2009. június 16. 20:06
Válasz erre
mig23papa

sajnos nincs igazad. Volt hely, ahol valószínüleg jó volt, ilyen helyen voltál te is. Az ilyent olvasva néha irígykedem, hogy kimaradt. Ugyanakkor igenis rengeteg olyan sztori van, ami meg pont azt bizonyítja, hogy igenis tudott vissaztaszító is lenni. A bátyáméknál nagyatádon a részeg százados az amd-ből 14 golyót eresztett az egyik kopasz gyomrába... ráadásul még szenvedett is vele mert csak másnap halt bele...

Amiről azonban a beírásom talán kapcsán indult az nem az ilyen élmények, hanem vajon mennyire volt hatékony a kiképzés a tömeghadseregen belül. Márpedig a valós harcra szerintem nem.

De bevallom, jó olvasni azt, akiknek jó volt, akik ennyi mindent láthattak. És jó ötletnek tartom a katona történetek topicot!
Üdv exec
Rumcájsz_52 84528 2009. június 16. 19:59
Válasz erre
Szia,mig23papa
Se részeg, se marslakó nem volt marci, mikor leirta "élményeit", csak máshol volt katona, mint te. Sok jó nő, jó kocsma, jó munkahely stb. van/volt ebben a kis országban, de azért ugyanezekből és minden másból is léteznek kevésbé jók, sőt, egyenesen sz..ok is. Nem mindenkinek jut ugyanaz, sőt, mivel emberek vagyunk, ugyanaz a dolog másnak lehet hogy másmilyen élményt ad, úgyhogy óvatosabban az általánositásokkal. Én pl. nem a légierőnél töltöttem az időmet, de ettől még kellemes emlékeim is vannak Mezőtúrról, de nem biztos /és főleg nem kötelező/, hogy ez mindenkinél igy legyen.
Üdv R.
Rizmajer_Jozsef 84527 2009. június 16. 19:56
Válasz erre
Zsóti!
Vaklőszer nincs, csak vak lószar. Betárazás fontossága! életet menthet.
Rizmajer
Lompi 84526 2009. június 16. 19:41
Válasz erre
mig23papa,de gyönyörű is volt az éjszakai reptetés, amikor a madarak forszival felszálltak :o). Csak megerősíteni tudom amit mondtál, sokat tanulhatott az ember. Nem állítom, hogy örültem amikor be kellett vonulnom, de amikor leszereltemn nem bántam meg a bennt töltött időt. Persze a légierőnél egy kicsit lazábban voltunk (legalább is mi) mint más csapatoknál. Egy biztos, sokat alakított rajtam, rajtunk a sereg. Nem azért mert ez volt a célja, hanem azért mert ott kellett lenni és megtanulni alaklmazkodni egy más közeghez, világhoz, csapattá válni...
Lompi
mig23papa 84525 2009. június 16. 19:15
Válasz erre
marci

Vagy be voltál rúgva amikor ezeket írtad, vagy egy marslakó vagy aki az űrből érkezett hozzánk. Ezeket írtad –szerintem enyhén illuminált állapotban.

"Egy utálat volt a honvédség egy csomó büdös bunkóval aki ott élte ki szadista hajlamait. Kényszer volt és a sorállomány 90%-a utálta. A kiképzés egyenlő volt a nullával. Én leszerleltem úgy , hogy nem láttam belűről hk-t. Az egész egy nagy szivatás volt ahol a ht-k is szopattág egymást. Háború esetén hadrafoghatatlan bagázs lett volna az egész. Én nem sírom vissza mert nem tanultam semmit!"

Engedelmeddel átírom a beírásodat ahogy én átéltem ezt az időszakot.

"Egy csodálatos élmény volt a honvédség ezen belül a légierő egy csomó kedves barátságos emberrel, aki ott élte ki álmai vágyait. Önkéntes volt és a sorállomány 90%-a is imádta. A kiképzés egyenlő volt a tökéllyel. Én leszereltem úgy , hogy számtalan érdekes dolgot láthattam belűről, még hk-t is vezethettem (T 54) pedig én repülős voltam. Az egész egy nagy felejthetetlen kaland volt ahol a ht-k igaz barátokká váltak, és még a szolgálati idő után is tisztelték becsülték egymást . Háború esetén hadra fogható profi csapat lett volna az egész. Én vissza sírom, mert rengeteget tanultam, nem csak szakmailag, hanem emberileg is !"

Nagyon sajnállak, de még mindig nem tudom elképzelni, te hol voltál ezen időszak alatt amikor én ott voltam ahova sok-sok makettinfón megforduló ember, éa sok-sok civil mindent megtenne hogy egyáltalán csak bekukkanthasson ebbe a világba. Sajnos erre egyre kevesebb , szinte nulla az esély.

Sehol nem tapasztaltam akkor, és azóta sem ekkora összetartást emberek között. Igazi profi csapatmunka volt a repülősök (de egyéb alakulat) vonatkozásában is. Talán azért lehetett ez, mert mindenki azt csinálhatta amit szeretett.
Szerencsésnek és boldog embernek mondhatom magamat, mert a hobbim volt a munkám, és a munkám volt a hobbim. Egykori társaim ugyan így érzik ezt.
Még évtizedek után is tartjuk a kapcsolatot, és ha addig nem ismert egykori repülőst keresek meg, és kimondom a varázsszót hogy Pápáról vagyok, már egyből barátok is vagyunk.

Nem egy, rég nem látott egykor köztünk „szolgált” sorkatonával találkozva
beszélgetve még mindig érezni a szavai között azt a szeretetet amit azóta is érez ezen időszak iránt.

Ott soha meg sem forduló civil embernek csak a Forma 1 világával tudom csak illusztrálni. Az ugyan az, mindenki profi módon percre pontosan tudja mikor mi a dolga, és azt is tudja a másiknak mi a dolga. Ezt a hozzáállást kéne tanítani minden iskolában. De ezt tanítani nem lehet, ez meg kell érezni.

A magam, és egykori társaim-barátaim, és az újabbak nevében is kikérem ezeket a sorokat, lehet eltévedtél, és nem igazán ebben a társaságban lenne a helyed

A helyesírásodat most nem minősíteném, megteszi azt saját maga
gábor76 84524 2009. június 16. 18:33
Válasz erre
Ercsiben én is ezt tapasztaltam,mint híradós.
Minden másnap szolgálat,de nem volt rossz.
Sturmmann 84523 2009. június 16. 18:31
Válasz erre
Szia Podva!
'97 augusztus 14-től az I.AM alosztályon voltam.
A hajóm az AM 12-es volt Sirankó zls. parancsnoksága alatt és Keczán törm. volt a GÜV.
Köszi az infot Elektro!
Remélem nem bántottam meg senkit a hozzászólásommal. Az igazat megvallva azért voltam kicsit csalódott akkor, mert én be akartam vonulni sőt, hosszú ideig vonzott is a katonai pálya (fel is ajánlották, hogy maradjak a Flottillánál), de ahogyan belülről láttam azt, amit engedtek... kiábrándultam kicsit belőle. Kaptunk ugye 2 gyakorlót, amiből a jobbikat szolgálatra kellett tartogatni, na nekem egy olyan jutott amelyik úgy ki volt kopva, hogy bármikor átszakadhatott, a másikat meg akkusavval kezelték és foltos lett. Parancsnoki utasításra alkoholos filccel kijavítottam a foltokat, így mentem reggelente eligazitásra. Egyik reggel egy Ales volt az ÜTI és azt kérdezi tudom-e, hogy a jobbik gyakszi kell a szolgálatra? Mondom neki, jelentem ez a jobbik! Erre lehúzza a kabátja zippzárját és mutatja a saját gyakorlónadrágját. Ő kb. 170 centi magas volt a nadrág meg majdnem a hónaljáig ért. Röhögnöm kellett, de azt mondta ha megteszem megbukik az őrségem! Nem röhögtem, szerelvényt igazított, majd mehettünk szoliba. És ő egy Ales volt. Ezek a dolgok kicsit kiábrándítóak voltak. :D
Boriszból meg árad a naivitás! Persze nem bántólag mondom, de megvannak még az alapkiképzésen és a tisztestanfolyamon teleírt A5-ös füzeteim, mindenféle nehezen emészthető és főleg tanulható katonai kifejezésekkel, definíciókkal, szabályokkal stb. Táborban az ember ilyeneket nem csinál és pl. az sem "tökjó", mikor hét felfegyverzett emberért vállalsz felelősséget vagy egy egész kikötőt kell felügyelned...
Már megint elragadtattam magam! Lassan nyithatnánk egy katonatörténetek topicot! :D
HUJBI 84522 2009. június 16. 18:28
Válasz erre
én egy hétig váltottam magam, egyik nap alegység ügyeletes, másik nap helyettes. élveztem. :)
marci 84521 2009. június 16. 18:09
Válasz erre
Egy utálat volt a honvédség egy csomó büdös bunkóval aki ott élte ki szadista hajlamait. Kényszer volt és a sorállomány 90%-a utálta. A kiképzés egyenlő volt a nullával. Én leszerleltem úgy , hogy nem láttam belűről hk-t. Az egész egy nagy szivatás volt ahol a ht-k is szopattág egymást. Háború esetén hadrafoghatatlan bagázs lett volna az egész. Én nem sírom vissza mert nem tanultam semmit!
Palkó 84520 2009. június 16. 17:57
Válasz erre
"Vagy éppen rosszkor lőttél volna, vagy ha elakadt volna a fegyvered meg is döglesz, mert ahhoz az a kiképzés nem volt elég mély, hogy a fronton szükséges cselekvés a reflexeddé váljon. "

Erre azért ne vegyél mérget.Ha kezembe kerülne egy AMD-65 még most is csukott szemmel szedném szét, és nem hiszem, hogy megijednék egy keresztbe akadt lőszertől.Leépítették az ezredünk, és több mint 2 hónapig egyedül voltunk(öreg, kopasz nélkül).Minden másnap adtam őrséget amit nem is lehetett volna.Mivel tisztes voltam ált. őrparancsnok vagy felvezető voltam.Láttam 1-2 érdekes tárazást, ürítést volt, hogy szó szerint odébbkellett rugnom a hülyegyereket nehogy magában tegyen kárt.
Ez szvsz hozzáállás kérdése.Aki utálta a honvédséget annak felesleges és szar volt.Én szerettem és nem volt felesleges.
A lövöldözést meg nem vaktában gondoltam...:)
borisz 84519 2009. június 16. 16:50
Válasz erre
Tudjátok(vagy nem tudjátok), a korosztályomnak az tényleg elenyésző kissebséget leszámítva kétféle, teljesen ellentétes felfogása van a honvédelemről. Tudom, köztük élek. A többség úgy van vele, hogy "minek?", meg, hogy "ilyen s**r helyről ők is csak lelépnének" -menjenek is-, aztán van, aki hasonlóan fogja fel, mint én, hogy igaz vért vizelünk, de akkor is tökjó, megyünk katonának, olyan mint egy tábor, csak hosszabb, keményebb és nagyobb a sansza, hogy meghalunk.
Ez van most "raktáron".
Zsóti 84518 2009. június 16. 16:08
Válasz erre
Az útobbi két bemutatónkon kettőből kétszer fordult keresztbe a vaklőszer az AK-mban...
mig23papa 84517 2009. június 16. 14:40
Válasz erre
borisz

a lövöldözés nem egy "jó buli" tessék komolyan venni, lásd manapság iskolákban összevissza lövöldöző unatkozó kölykök
mig23papa 84516 2009. június 16. 14:38
Válasz erre
HUJBI

Aki betárazta a kispuska lőszert az AK-b, az egy profi, nem olyan könnyű ám azt megcsinálni, az akadály meg nem rajta múlt, hisz akadály számtalanszor lehetett AK ba rakott AK lőszerrel is.
Lompi 84515 2009. június 16. 11:21
Válasz erre
Én nem bántam volna igazán a katonaéveimet (2 év) akkor, ha rendes kiképzést kaptunk volna. A fizikaival annyira nem volt baj, de a fegyver kezeléssel...Hát beszartunk volna egy éles helyzetben. A kiképzés alatt 5 lövés, aztán lőszer elvesz, kellett a tiszteseknek, hogy később ellövöldözzék a feldobált tányérsapkáikra, aztán csípőből tüzelés gyakorlása meg ilyesmi. Majd másfél év múlva a laktanya parancsnok rájött, hogy a csapatnál nem volt kiképzés. GYERÜNK LŐNI! Na ez volt egy érdekes program! Magyar MH bohózat! Gázálarcban sötétedés előtt egy laktanyára való ember sorakozott a lőtéren. És a lényeg amikor kiértünk, akkor épp a baráti ideiglenesen itt állomásozó alakulat egy katonája hasalt a földön mellette egy vagy két tiszt ÉS egy láda lőszer. Lehet hogy nem tudott lőni és addíg gyakoroltatták míg ment neki. Igazából nem tudom, mert amikor látták, hogy felvonutunk befejezték a kiképzést aztán elhúztak. Na mi meg elkezdtük. Én az elsők között lőttem. A bepárásodott gázálarc és az egyre sötétedő fényviszonyk ellenére a 3 lövéssel leküzdöttem a bukó alakokat. A maradék lőszert meg visszaszolgáltattam. Kb 20 ember még lőtt aztán a somogyi dombok között beállt azt est. Lövészet lefújva, csapat vissza a laktanyába. Már akkor tudtuk, hogy ez így nem ér semmit (hangot is adtunk neki, többek közt ezért sem kellet egy idő után pol. képzésre járnunk :o). Igaz, olyan nagy szükségünk nem is volt rá, csak a "vasmadarakat" kellett kiszolgálni. Mind ez 78-80-ban történt.:o)
Bocs ha hosszú voltam.
Lompi
HUJBI 84514 2009. június 16. 11:18
Válasz erre
nemrég voltam lőni (nekem bizonyos időszakonként kötelező). lövész kiképző voltam a sorkatonai szolgálatom alatt, ott is rengeteget lőttem a lehetőségekhez képest. mégis van bennem egyfajta félelemmel keveredett izgalom, valahányszor éles lőszert kell egy fegyverbe betöltenem. k...ára nem játék, kell hozzá elmélet is bőven, de teljesen más a gyakorlat. vajon miért kispuskával gyakoroltunk unásig az AK-s lövészet előtt? és még így is volt olyan, aki betárazta a kispuska lőszert az AK-ba, majd ott visítozott, hogy akadály! ehhh...
Ákos 84513 2009. június 16. 11:07
Válasz erre
borisz!
Amit írsz, teljesen megvalósíthatatlan.
Gondolj bele, hány baleset lenne belőle, ha a hozzád hasonló (bocs) zöldfülűek vaktában elkezdenének lövöldözni. Korábban versenyszerűen jártam lőni, láttam, hogy a viszonylag kicsi sportlőszerekkel is milyen sérüléseket lehet okozni, ha gyakorlatlan vagy. Vagy másik példa: egy barátom légideszant képzésén nem nyílt ki az ernyője, (saját maga hajtogatta). 3000 m-ről szabadesésben ért földet, sziklás terepen. 30 m sugarú körből szedték össze a darabjait.
Volt szerencsém betekintést nyerni egy izraeli mintára szervezett önkéntes tartalékos katonai képzésbe. Az első időkben az elméleti tárgyak (fegyverelmélet, stratégia, berendezések, eszközök ismerete, és saját magad ismerete) mellett harcművészeteket oktatnak, állóképességet növelő és ügyességet, koncentrációt javító edzéseket tartanak.
Az első szakasz lezárása után a csoport parancsnokának (aki jellemzően harci tapasztalatokkal is rendelkező veterán) jellemzése alapján különböző típusú képzések indulnak. Itt dől el, ki kaphat egyáltalán éles fegyvert. A hozzászólásod alapján te nem tartoznál ebbe a csoportba.
Podva 84512 2009. június 16. 10:58
Válasz erre
Hali
Én is főgépész voltam a HFF-nél 97/98-ban Melyil alosztálynál voltál? Aker Afi, AM vagy kishajó? Szerintem biztos hogy ismerjük egymást :)
Üdv Madárka
exec 84511 2009. június 16. 10:12
Válasz erre
borisz,

ez a jó buli egyrészt baromi drága buli egy csoró országban, másrészt menet közben valahogy nem buliként fogta fel az ember.

Palkó

ha odakerül a sor csak lőttél volna a gépkarqabéllyal... ez is baromság. Vagy éppen rosszkor lőttél volna, vagy ha elakadt volna a fegyvered meg is döglesz, mert ahhoz az a kiképzés nem volt elég mély, hogy a fronton szükséges cselekvés a reflexeddé váljon. A szovjet típusú haderő doktrina pedig arról szólt, amiről a szovjet. Fussál lőjél, megdöglesz, van másik. Csakhogy ez egy jóval kisebb ország, jóval kevesebb elpazarolható lélekkel...

Egyébként azért érdemes nemzetközi trendekre is figyelni:
fogatolt tüzérséget a legtöbb helyen kivonják, mert nem elég mozgékony. És tényleg.
A harckocsik sok mindenre jók és talán mégse. Nem véletlenül zajlik annyi kutatás a jövő páncélosa irányában. Egyébként az arab - izraeli háborók is megmutatták, az izraeli páncélosoknál a veszteségek több mint kétharmadát brdm-ek okozták.

üdv
exec
Elektrolakatos 84510 2009. június 16. 08:47
Válasz erre
Zoli...ööö...izé...Lajos jelen pillanatban is hivatásos...
Sturmmann 84509 2009. június 16. 00:53
Válasz erre
Szia Lajos!
Látom pár évvel idősebb vagy nálam és lehet, hogy ennek vagy az alakulatnak köszönhetően te jobb kiképzésben részesültél, mint én és a surcitársak! 97/98, 9 hónap HFF (Flottilla)! Ha előtte nem hajózom egy évet és nem a hajós sulit végzem el, én is csak néztem volna, mint a szegény borsodi srácok, akik többsége akkor lépett életében hajóra először! Főgépész voltam olyan gyerekekkel, akik nem értették, miért nem folyik be a víz ott, ahol kimegy a csavartengely, de nem az ő hibájuk! Ha ma le kellene mennem a gépházba nem vesznék el, de azért egy szivattyúzásnál el kellene gondolkodnom, mit hova nyissak! Kútról akartam gázolajat vinni, hogy végre kifussunk, közben meg jöttek a NATO delegációk meg az újságírók mi meg új rucit kaptunk addig, amíg a laktanyában voltak! Így ráztuk mi a rongyot! Szó szerint! A kiképzésről meg annyit, hogy harcászat nem volt, mert egy gyerek az előző időszakból belelőtte a másik arcába a vaklőszert. Csak csúsztunk-másztunk a sorállományú kiképzőinkkel, meg szájjal durrogtattunk, amíg az "igazi" katonák a lőszeres ládán (mert azt azért kicipeltették!) ülve piálgattak! Tisztelet a némi kivételnek! Voltam lövészrajparancsnok is! Mert nem volt elég szerződéses meg hivatásos, persze a teherautón tudtam meg! Aztán személyesen a törzsfőnök ordibált velem amiért olyan szerencsétlen vagyok, hogy nem tudom "katonai" nyelven elmondani a többieknek, hogy mi a feladatuk! Vicces volt, én meg röhögtem, ő meg hangosabban ordított, a "rohamozó ellenség" meg egyszer csak felbukkant és mire kiadtam volna a parancsot, mindenki tüzet nyitott! :D Gránátot nem dobtunk, mert "lejárt" cuccot kellett volna hajigálni, nekünk meg nem tetszett a dolog. És még sokat tudnék mesélni! De azt mondom szép volt, jó volt, csak nem volt sok értelme! Legalább is ilyen módon!
Bubu 84507 2009. június 15. 22:12
Válasz erre
Szia Palkó!
Én 97/98-ban voltam katona Szombathelyen,speciel jól lőttem ezért kétszer is voltam (önként vidáman dalolva)lövészversenyen,tehát én nem csak azt a 30db lőszert durrogtattam el az alapkiképzés alatt.De amit a technikáról írsz azzal maximálisan egyetértek veled!Tartályos Ural-375-re kaptam kiképzést de mire leszereltem már egy 4320 Ural és egy kacat Diesel Zil is a nevemen volt, amiket karban is tartottunk,mivel bármikor mennünk kellett velük.De az biztos, hogy nem bántam meg a katonaságot mert olyan járgányokat szerelhettem ill. hajthattam amiket talán többé soha, mivel a Lenti laktanyát is hozzánk költöztették így a vagonírozások alkalmával a Dak-tól az Uazig minden megvolt, örök élmény!
Csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni.
Szép estét:Bubu
Lajos 84506 2009. június 15. 22:05
Válasz erre
Szia borisz!
A kötelező sorkatonai szolgálat nem egészen erről szólt, csak igazándiból a külvilág számára ezek a dolgok maradtak meg.Elmondom neked, hogy mindenhol úgy működik a dolog mint a sorkatonaságban!A régota ottlevők /öregek/ az újakkal szemben /kopaszok/ elkövetnek különböző dolgokat.De ezt csak addíg tudják megtenni amíg az újak bele nem szoknak a környezetükbe, tehát be nem öregednek ők is!
A lövészet nem játék!Főleg a komplettabb köteléklövészetek, ahol sok sok ember egyidejüleg mozogva hajt végre lőgyakorlatot!A fegyvert nem lehet néhány óra alatt megismerni!A lőelméletet, biztonsági rendszabályokat, és egyéb kapcsolódó oktatási anyagot nem lehet megtanulni pár nap alatt!Gondolj bele ha ilyen egyszerű lenne akkor bárki repülhetne a gripenen akár egy fél éves intenzív tanfolyam után!:):)
Ha az a rózsaszín romantikus álomkép amit leírtál áthelyezhető volna a valóságba akkor valószínüleg nagy széles arany színű rojtos vállapokat hordanál és marsall botot tartanál a kezedben!:):)
Palkó 84505 2009. június 15. 21:48
Válasz erre
Ha ez ilyen egyszerü lenne...Nem azért volt 1,1/5,2 év a sorkatonaság mert elvileg addig tartott a kiképzés, hanem hogy legyen azzonnal bevethető "hadsereg".Az első kb. 2 hónap nekem pl. elég intenzív volt.Lőni meg sok értelme nem volt megtanulni.A fegyver kezelését elég, ha oda került volna a sor úgy is lőttél volna a gépkarabéllyal.A pontos lövésekhez meg voltak mesterlövészek.Szvsz fontosabb volt a rád beosztott technikát megtanulni jól kezelni, ez nálunk sikerült is.Ercsibe voltam 96/97-ben elöszőr műszakiaknál gatterkezelő,majd leépítés után pontonos.
borisz 84504 2009. június 15. 21:32
Válasz erre
Jól mondod. Csakhogy azóta mi is van, ami a nagy csökkentés után élvonalbeli lett?
Szerintem ott a hiba, hogy a baka egy évig bent unatkozott, két havonta a kezébe adtak valamit, amivel tíz percig bíbelődhetett a lőtéren, egyébként meg szivatták őket-egymást.
Gondold el, hogy ha csak 2-3 hónap lenne! Intenzív, alapos képzés, és nem 18-20, hanem 180-200 lőszert lőnének el! Meg egy-egy adag gránátot, és ugranának, ereszkednének párat. Lehet, hogy drága a lőszer, meg a repült óra, de azzal meg van a repült órája a hajózószemélyzetnek is, és mint mondtam, csak 2-3 hónapig etetik-altatják a katonát.
A korosztályomnak(18-21) teljesen jó "buli" lenne, kb edző-túlélőtábor és lehet lövöldözni. Aztán egy év múlva visszamennek egy hónapra felfrissíteni az emlékeket, egy év múlva megint...
Lőszert gyártjuk itthon, hopsz pár munkahely is lett, és az adott pénz csak körbe-körbe forog-egy része legalább is.
exec 84503 2009. június 15. 20:36
Válasz erre
Mindig siratjuk a hadsereget, hogy nagyobb szebb, stb volt, és miért csökkentik... Amikor meg a kötelező sorkatonasággal néztünk szembe, milyen élesen láttuk a hátrányait... szivatás, lőne nem tanulunk meg (szerintem 18 darab lőszer a teljes kiképzés idejére semmi) és még sorolhatnám. A két vélemény elég kontrasztos és érdekes, de ez utóbbi alapján szerintem nagyon jó, hogy csökkentik a hadsereg méretét. Nem azért kell fentartani egy tömeghadsereget, mert szépen masíroznak,vagy szép bemutatókat repülnek. Azon kevés, aki van, az viszont kapjon világszínvonalú kiképzést és élvonalbeli technikát. Már amennyire telik rá... Szerintem.

Üdv.
exec
balaton 84501 2009. június 15. 18:23
Válasz erre
A Malév 30db Szuhoj Superjet 100 típusú regionális járatokra alkalmas utasgépet vásárol. /MTI/
www.aerospace-technology.com/projects/sukhoi/images/1-sukhoi.jpg
vlevi 84500 2009. június 15. 12:36
Válasz erre
Szabvány holland bemutatógép. Idén ez a festése.
Airlinersen rákerestem, van pár kép www.airliners.net/search/photo.search
De a korábbi se rossz www.airliners.net/search/photo.search
Rag 84498 2009. június 15. 10:46
Válasz erre
Arról a sárga F-16-osról van közelebbi ? :) Jöhet a mailemre is ha esetleg van, nagyon megköszönném, marha jól néz ki :)
Köszönöm előre is!

A catalináért meg énis irigykedem :P
romeo 84497 2009. június 15. 09:56
Válasz erre
Liliputi hadsereget csináltak Simicskó István, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának elnöke, a KDNP alelnöke: Teljesen fel akarták számolni Trianonban Magyarországot a győztes hatalmak. A Magyar Honvédség létszámát 35 ezer főben maximálták, megtiltották az általános hadkötelezettséget, a tartalékos rendszer működtetését. A döntéshozók megpróbálták a nemzet jövőjét elvenni azáltal, hogy a hadseregünk méretét olyan minimálisra korlátozták, amellyel gyakorlatilag ellehetetlenítették az ország diplomáciai érdekérvényesítő képességét. A haderő alkalmazás nélkül, mögöttes erőként meghatározó a külpolitikai döntéshozatalokban. (június 13., Magyar Hírlap

Hát ez bizony nagyon emlékeztet a mai helyzetre!
sanyi 84495 2009. június 14. 20:24
Válasz erre
Hali!
Nem szégyelled Magad, amiért élőben láttal egy olyan csodát mint a Catalina?:)
Szívesen látnám itthon is...ezt is...
Szép estét Mindenkinek!
sanyi
Roadblock 84494 2009. június 14. 19:30
Válasz erre
Viasat Exploreren egy Elephant felújításáról megy egy film...
Jimbobá 84492 2009. június 14. 18:11
Válasz erre
Hú a SPIE-t de kipróbálnám. A Bercsényisek voltak?

Üdv!
donzsooo 84491 2009. június 14. 17:18
Válasz erre
DSCN4299
DSCN4299
DSCN4300
DSCN4300
DSCN4301
DSCN4301

WORLD Series by RENAULT 2009 hétvégén voltunk páran a csapatból!
További fotók:

users.atw.hu/mmbk-forum/viewtopic.php
SIG 84490 2009. június 14. 15:34
Válasz erre
RSCN5683
RSCN5683
RSCN5684
RSCN5684
RSCN5710
RSCN5710
RSCN5716
RSCN5716
RSCN5722
RSCN5722
RSCN5725
RSCN5725
RSCN5737
RSCN5737

és még egy kicsi...
SIG 84489 2009. június 14. 15:27
Válasz erre
RSCN5430
RSCN5430
RSCN5515
RSCN5515
RSCN5652
RSCN5652
RSCN5665
RSCN5665
RSCN5669
RSCN5669
RSCN5682
RSCN5682
RSCN5704
RSCN5704

Üdvözlet Urak ! feldobok egy pár képet a Pöstyéni repnapról azoknak, akik lemaradtak róla...
PETI 84485 2009. június 13. 20:55
Válasz erre
1 copy

1
1 copy
2 copy

2
2 copy
3 copy

3
3 copy
4 copy

4
4 copy
5 copy

5
5 copy
6 copy

6
6 copy
7 copy

7
7 copy
8 copy

8
8 copy
9 copy

9
9 copy
10 copy

10
10 copy
11 copy

11
11 copy
12 copy

12
12 copy

Ma ünnepelte alapításának 50. évfordulóját a Repülőgépes Növényvédő Állomás (RNÁ) és mára már megszűnt jogutódja, a MÉM RSZ. A budaörsi reptéren előadásokkal és bemutató repülésekkel emlékeztek meg a magyarországi mezőgazdasági repülés fél évszázadáról.
Remélhetőleg még sokáig fennmarad ez a különleges formája a növényvédelemnek.
(A PZL-104 nem a bemutató része volt, utasreptetést végzett)
PETI 84484 2009. június 12. 09:39
Válasz erre
Repülő, Szu-22M3. Nem tökéletes, de nem is mai darab. Volt MiG-23MF is, az nagyon szép. MiG-27 szintén jó. Mi-24P, gyönyörű. A nyugati gépek közül is van néhány említésre érdemes. Nekem tetszik a Tornado GR.1 (MiG Eater matricával!), de az F-14-esüket már megveri a Revell. Az A-10-es részletes, az EA-6B is szép.
A Szu-27 és a MiG-29 a leggyengébb sajnos. Alak és mérethibásak...
Tibcsi 84483 2009. június 12. 00:27
Válasz erre
Azt nem ismerem. A futószárakon a vezetékek is rajta vannak. A fülkét meg sok 72-es makett is megirigyelhetné. Vésett panelvonalak (és nem kevés), gazdag fegyverzet.

Viszont a kabintetőt egyben adják. Ha ki akarod nyitni, fűrészelni kell. :))
balaton 84482 2009. június 12. 00:21
Válasz erre
Mihez képest?

Például van olyan jó, mint a Revell 1/144-es Rafale-ja?
Tibcsi 84481 2009. június 11. 23:44
Válasz erre
Nekem van egy A-10-esem. Nem rossz, nem rossz... ahhoz képest. :))
balaton 84480 2009. június 11. 23:41
Válasz erre
Repülő vagy jármű? Kíváncsi vagyok a Dragon 1/144-es repülőire.
sanyi 84479 2009. június 11. 21:40
Válasz erre
Hmmm... Jobban... Úúútállak!:)
PETI 84478 2009. június 11. 21:37
Válasz erre
Sanyi,
poitika helyett: most vettem egy cuki 144-es Dragon makettet.
Ez már jobban hangzik, nem? :)
sanyi 84476 2009. június 11. 21:19
Válasz erre
Óóóó jajjj...
Már itt is politika van...
Jó éjt Mindenkinek!
Sanyi
mig23papa 84475 2009. június 11. 21:07
Válasz erre
marci

nyugi, nem lesz semmiféle háború

amúgy tudod mivel vívják a 4. világháborút ?...kőbaltával :-))
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.