/ Fórumok /

Könyvek, folyóiratok

Ha valaki olyan könyvet olvasott, ami a többiek érdeklampődésére is számot tarthat, vagy az elsampők közt jutott hozzá egy hazai, vagy külföldi makettezampő laphoz, itt véleményezheti azt.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56.
ssanyi 569132 2014. október 9. 09:57
Válasz erre
Tisztelt Bernád Úr!

Megvan a Haditechnika 5. száma, olvastam a közölt elméletüket is.
Vannak benne olyan részek amelyeket nem pontosan vagy környezetükből kiragadva közöltek, magán levelezésben nem kívánok eszmecserét folytatni mert nem tudom elfogadni hogy kerüli a nyilvános vitát elméletük vitás pontjairól.

Tisztelettel!
Sisák Sándor
Dénes 569109 2014. október 8. 20:56
Válasz erre
Haditechnika_5-2014_CikkKezdolap_Collage2
Haditechnika_5-...
Haditechnika_5-2014
Haditechnika_5-2014

Tegnap jelent meg a Haditechnika idei 5-os szamaban a "Magyartarka" tanulmany 2. resze, amelyet Punka Gyorggyel kozosen irtunk.

Alabb lathato a folyoirat cimlapja, a 2. resz kezdooldala, ill. a tanulmanyunk elso feleben kozoltek alapjan levont negy fo kovetkeztetes es egy nyitott kerdes.

Mint emlitettem, barmilyen kerdesre szivesen valaszolok maganban.

Denes
TMS 568993 2014. október 7. 11:29
Válasz erre
ok DSC_0711
ok DSC_0711

Sziasztok!
Megérkezett és rendelhető a The Weathering Magazine 9. szám: K.O. és Roncsok - MAGYAR NYELVŰ változat!
www.tankmodelshop.com/the_weathering_magazine_9_szam_ko_es_roncsok___magyar_nyelvu_valtozat_1928

Üdv:
Robi
Tank Model Shop
Hornet102 568344 2014. szeptember 27. 22:55
Válasz erre
A puha fedelű könyvek nagy része ollózott vagy a nagyon sokat a XX. századi hadtörténet című sorozatból vették át. Alapozásra, a kezdeti ismeretek megszerzésére jók, de csak felületesek és nem túl részletesek... Rövidek, bár nézőpont, hogy mi is a részletgazdagság - embere, olvasója válogatja. Tökéletes könyv nincs, nem is lesz. Nekem is van belőlük egy pár. Előttem írták, hogy összeollózások, van benne igazság, s nem védeni akarom az írókat, de legalább vették a fáradtságot és megírták ezeket a könyveket. Nem kell millió más könyvet megszerezni átolvasni az alapokért. Ennyi.
ponty 568332 2014. szeptember 27. 20:49
Válasz erre
Köszönöm, és ha már a könnyed esti olvasmányoknál tartunk akkor mi van Kurt Riederrel, és Leo Kesslerrel? Ők már tényleg történet írók, de valaki tud véleményt mondani róluk? Mert ugy olvastam Sven Hasselt, ő nagyszerű (szerintem) De ezek a rövidebb puha kötésű könyvek, szintén hasonló (kaliberű) történetek, vagy csak pongyola regények?
Elektrolakatos 568310 2014. szeptember 27. 11:20
Válasz erre
lényegében mesekönyvek, könnyed, esti olvasmányok, semmi több
Kalóz 568271 2014. szeptember 26. 09:40
Válasz erre
Szia ponty!
Ha Földi Pál könyveire gondolsz, akkor az előttem beíró solyom-mal tökéletesen egyet kell értsek, ráadásul az író eléggé elfogult is, ráadásul rengeteget ollóz mások könyveiből ia, ami az általa kiadott mennyiséggel tökéletesen érthető is. Jópár könyvét megvettem én is, ezért tudok véleményt mondani róluk
Üdv: Kalóz
solyom 568261 2014. szeptember 25. 23:51
Válasz erre
Szia ponty!

Szerintem a kérdésed magában rejti a választ is.
Ezek a könyvek NEM szakirodalmak!
Laikusoknak szólnak, felületesek, sokszor tele vannak tévedésekkel.

BB
ponty 568258 2014. szeptember 25. 22:12
Válasz erre
Mik a vélemények azokról a puha kötésű könyvekről, amelyeket lehet kapni (főleg antikvárnál, és újságosnál). Nemrég két embert is láttam ilyeneket forgatni, meg hirdetni, de egyszer vettem egy luftwaffe-sat, hát elég agy csalódás volt, a wikipédia is tudott volna ilyen minőséget nyújtani. Szóval lehet benne értékes, vagy általában teljesen köztudomású dolgok, nem is ássa bele mélyen magát a dologba?
Kamovos 567015 2014. szeptember 10. 20:42
Válasz erre
Sziasztok.

Köszönöm szépen a segítségeteket.

Üdv: kamovos
badboy 567011 2014. szeptember 10. 19:24
Válasz erre
Sziasztok!

A Dunától a donig 2002 nyarán, ha jól emlékszem, júliusban jelent meg.
Laac 567000 2014. szeptember 10. 12:25
Válasz erre
Kicsit off. Ami 1999 aug-okt között jelent meg az az 1 különszám "Levegő urai"
A Dunától a Donig" itt van előttem, de passz. Ennek hátulján már van reklámként néhány Pro modell a legutolsó 2002/3 Ha ebből indulok ki akkor talán 2002 nyara.
Üdv
Laac 566998 2014. szeptember 10. 12:13
Válasz erre
Én is megnéztem semmi dátum nincs rajta. A 03-as az 1999/2- ben még nem reklámozott ami augusztusban jelent meg, majd a 99/3-as számban mér benne van mint megjelent különszám ami októberben jelent meg. Feltehetően e két dátum között adták ki.
A 02-es szintén dátum nélküli, de a főszerkesztő köszönti benne olvasóit az új évezredben, így 2000 év eleje inkább.
01-passz
Üdv: Laac
vincus80 566996 2014. szeptember 10. 10:59
Válasz erre
Szia!

A Rablólovagos az '99 vége, nincs hónaphoz kötve, mint különszám. Valahogy 1999 végén jelent meg.

Üdv:
V
Kamovos 566995 2014. szeptember 10. 10:42
Válasz erre
03
03

Sziasztok.

Úgy tűnik ma ma síros napom van. :)

Ennek a folyóiratnak is az évjáratára és a kiadás hónapjára lennék kíváncsi.
Segítségeteket előre is köszönöm.

Üdv: kamovos
Kamovos 566994 2014. szeptember 10. 10:23
Válasz erre
01
01
02
02

Sziasztok.

Segítségre lenne szükségem, illetve eladnék pár példányt én is.

Az 1999-es kiadás melyik hónapban jelent meg? Az extránál ugyan ez a kérdésem csak nála az évjárat is kellene.

Keresem az 1994/1 számát. Ha esetleg valakinek nem kell már, én átvenném tőle. :)

Van eladó 1997/5ős 1999/2,3,4,-6 exkluzív kiadás, 2000/1,2,3,-5,6-os 2001 teljes évfolyam. 2002/1,2,3,-5-ős2003/1-es számom pluszban.
Csere is érdekel! 2003/2,3,4,5,6, és innen felfelé teljes évfolyam is.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Üdv: kamovos
PeKo Publishing 566933 2014. szeptember 9. 11:59
Válasz erre
vol_7_borito
vol_7_borito

Sziasztok!

Megjelent kiadónk, a PeKo Publishing legújabb könyve: "Tiger I on the battlefield"
A kiadványban több, mint száz egész oldalas fekete/fehér kép szerepel, magyar és angol képaláírással. A könyv beszerezhető a Libri és az Alexandra köynvesboltokban.

Barnaky Péter
PeKo Publishing
magoo 565221 2014. augusztus 13. 21:34
Válasz erre
Szia Podva!
Az előző tanulmányra gondoltam, amikor Dénesnek írtam, hogy elküldtem nekik.
A korábban közzé tett tanulmányom kiegészítése és átírása folyamatban van. Sok dokumentumot kell átnéznem és lefordítanom, ezért halad lassan. Amint elkészülök vele közzé teszem.
Üdv: magoo
Podva 565169 2014. augusztus 13. 09:54
Válasz erre
Szia Karcsi
Megjelent valahol egy új tanulmányod?
Hol és hogyan lehet hozzájutni?
Üdvözlettel: Viktor
alexkidd 565132 2014. augusztus 12. 20:54
Válasz erre
Csobi21 565129 2014. augusztus 12. 20:27
Válasz erre
Sziasztok!

Megvételre keresném a Hungarian Fighter Colours 2. részét, ha már feljött témába:)
E-mail: l5zkx5@gmail.hu
magoo 565085 2014. augusztus 11. 18:48
Válasz erre
Kedves Dénes!
Én szívesen tartom a kapcsolatot mindkettőtökkel! Mielőtt az én tanulmányom megjelent elküldtem Nektek, hogy olvassátok át, tegyetek észrevételt, nehogy bántó legyen benne bármi is rátok nézve. Ezt viszont Ti nem tettétek meg az írott anyagaitok megjelenése előtt. Ezek után megkereshetlek magánba, hogy elolvashassam a kéziratot?
Tettél egy nyilvános kijelentést, én csak konkretizálni akartam a felejtendő dolgokat. Azt, hogy kinek mit kell elfelejteni az eddig megjelentekből, az idő majd megmutatja!
Magó Károly
vfrtom 564973 2014. augusztus 9. 19:50
Válasz erre
Szerintem meg a fórumok pont erre valók. És aki ez elől így elzárkózik azt nem kell( lehet ) komolyan venni. Az eddigi fórum megnyilvánulásai nem igazán a könyv malmára hajtják a vizet.Szerintem jobb lenne a tanulmányt inkább hipotézisre, vagy legalábbis személyes véleményre módosítani.
Dénes 564966 2014. augusztus 9. 18:42
Válasz erre
Szia Karcsi!

Megkereshettel volna maganban (vagy ha velem nem akarod tartani a kapcsolatot, akkor Punka Gyurit) a kerdeseiddel, ugyanis jeleztem, nem kivanok a forumokon semmifele tovabbi felesleges magyarazatba/vitaba keveredni, de a szemelyes megkeresesekre szivesen valaszolok.

Mindegy, mivel - ahogy jeleztem - az eddig a kulonbozo forumokon elhangzottakat kerem figyelmen kivul hagyni, a "Hungarian Fighter Colours"-bol idezett passzusoknak sem lenne igy ertelme. Termeszetesen, ami megjelent nyomtatasban (igy a HFC is) az tovabbra is relevans, a mostani tanulmanyunk is annak a kibovitett, magyar nyelvu valtozata, amely most mar minden magyar erdeklodo szamara konnyen elerheto.

Hogy hany reszben fogja kozolni a tanulmanyt a Haditechnika nem tudom (a teljes anyagot mar leadtuk), valoszinuleg 4-5 reszrol lesz szo.

Tovabbi kerdesekkel kerlek keress meg maganban.

Denes
magoo 564917 2014. augusztus 8. 14:42
Válasz erre
Kedves Dénes!
Én a téma iránt valóban érdeklődő ember vagyok, ezért kérdezem, hogy a fórumokon megjelentekből azt is el kell felejteni, amit Ti idéztetek a HFC-ből? Vagyis az új kutatási eredményetek mindent felül ír a HFC-ről is, vagy csak a többi lesz felejteni való?
Azt is szeretném megkérdezni, hogy hány részes lesz a tanulmány a Haditechnikában?
Köszönettel: Magó Károly
Dénes 564865 2014. augusztus 7. 17:27
Válasz erre
Tegnapelőtt jelent meg a Haditechnika legújabb számában (2014/4) a Magyar Kir. Honvéd Légierő repülőgépein használt álcázószínű festékekről és lakkokról szóló, Punka Gyurival közösen írt tanulmány első része. A folyóirat címlapja, ill. a tanulmány első oldalának szkenje mellékelve.

s28.postimg.org/6b07p47wd/Haditechnika_4_2014_Small.jpg
s28.postimg.org/e94bp5tdp/Haditechnika_4_2014_Cikk_Kezdolap.jpg

Ebben a tanulmányban megtalálhatók olyan referenciák is, amelyeket a múltban nem állt módomban felfedni, illetve az azóta végzett kutatások eredményei is. Ezért megkérem a téma iránt valóban érdeklődőket, hogy felejtsenek el mindent ami különböző fórumokon megjelent, és kizárólag ezen tanulmány szövegét vegyék figyelembe.

A múlt történéseiből tanulva nem áll szándékomban a fórumon semmilyen parttalan vitába belekeveredni, viszont személyes megkeresésre szívesen válaszolok.

Dénes
PeKo Publishing 564113 2014. július 25. 10:54
Válasz erre
vol_7_borito
vol_7_borito
oldal_26
oldal_26
oldal_35
oldal_35
oldal_53
oldal_53
oldal_70
oldal_70
oldal_77
oldal_77
oldal_96
oldal_96
oldal_106
oldal_106

Sziasztok!

Hamarosan megjelenik legújabb kkönyvünk, a "Tiger on the battlefield" Chris Brown tollából.
Ahogy azt már megszokhattátok, a kiadvány kétnyelvű (,agyar/angol), és több mint száz fekete/fehér, a lehető legjobb minőségben közreadott fényképet tartalmaz, amelyek közül sok eddig még nem jelent meg.

A könyv előrendelhető:

www.facebook.com/PeKoPublishing

Köszönöm

Barnaky Péter
PeKo Publishing
TMS 564012 2014. július 23. 17:41
Válasz erre
ok DSC_0663
ok DSC_0663

Sziasztok!
Megérkezett raktárunkba a 2. magyar nyelvű The Weathering Magazine, VIETNAM címmel.
A magazin megszokott magas színvonalán lehet munkákat végigkövetni lépésről-lépésre, magyar szöveggel.

Itt található a link a magazinhoz: www.tankmodelshop.com/the_weathering_magazine_8_szam_vietnam___magyar_nyelvu_valtozat_1804

Köszönöm és Üdv:
Robi
Tank Model Shop
sarkanyhuzo 564002 2014. július 23. 12:37
Válasz erre
Szuper lett újra, köszönjük! :-)
Laac 563993 2014. július 23. 11:42
Válasz erre
Menten vettem is egyet!
Ugyan olyan, mint a többi. Nagyszerű!
solyom 563974 2014. július 23. 07:00
Válasz erre
Szép lett, köszi!
Zoli 563925 2014. július 22. 17:13
Válasz erre
rrobbie 563905 2014. július 22. 11:23
Válasz erre
Sziasztok!

Mindenkit örömmel értesítek, hogy megérkezett a 2014/2-es lapszám a szerkesztőségbe!
Holnaptól keressétek az újságárusoknál, vagy rendeljétek meg -
a korábbi lapszámok bármelyikével együtt - a www.limesmodel.hu oldalon.

5 (bármilyen) lapszám megvásárlása esetén 1000 Ft kedvezmény, ha a robert.racz kukac promodell pont hu címen rendelsz!

Üdvözlettel:

Rácz Róbert
Nyugger 560837 2014. május 29. 10:48
Válasz erre
Eladó a TOP GUN 1990-2000-es évfolyamai a 92/9,94/5,95/4 számok hiánya mellett 7000 Ft- ért. Személyes átvétel a júniusi RBK-n (2014.06.07)

Nyuggerkukacfreemail.hu
PeKo Publishing 559635 2014. május 10. 08:27
Válasz erre
vol_6_borito
vol_6_borito
10
10
28
28
51
51
66
66
87
87
101
101

Sziasztok!

Hamarosan megjelenik legújabb kiadványunk, a "Panther on the battlefield".
Több, mint száz, egész oldalas f/f fényképek, mmagyar/angol képaláírásokkal és bevezetővel.

Előrendelhető: www.facebook.com/PeKoPublishing

Barnaky Péter
PeKo Publishing
alexkidd 559619 2014. május 9. 20:40
Válasz erre
MMP9122
MMP9122

Sziasztok!

Végre kapunk belőlük. A jövő hét végén érkeznek, érdemes előrendelni!
www.makettshop.hu/termeklap/konyv-magazin-dvd/mushroom-model---magyar-vadasz-festesek-1930-1945---vol2_168910

Üdv.:
Alex,
makettshop.hu
magoo 558972 2014. április 29. 00:15
Válasz erre
Szia Viktor!
Akkor van egy dolog, ami perdöntő: A kísérleti gyártások fel vannak tüntetve!
Ne haragudj meg, de elvesztettem ki elégít ki kit. Ha egy német festék gyár több külföldi országnak is szállított, akkor az most melyik országra lesz jellemző?
Ha kiderül, hogy Herbig festékek voltak, akkor úgy pontos a kijelentés, hogy: a magyar gépek a Messzer program előtt az RLM színeken belül ennek a gyárnak a festékeit és színeit használta. A W&B már egyértelmű, tehát a Messzer programban szereplő gépekről tudjuk, hogy melyik színatlaszt kell használni.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy abban az esetben, ha rekonstruálják a régi festéket, lesz minta és nem kell FS. Ha önálló színek, akkor meg van a saját színrendszer, ha Herbig, akkor a németeknek is segítettem.
A bugyikék vidámságát az is befolyásolhatja, hogy ki viseli azt a bugyit:
1. Gizike néni és úgy látom meg a szint, hogy fellöki a tehén.
2. Egy „pléjmét", akinek Krayer „G” repülőfesték színatlasz van a kezében és úgy elemezhetem a színt, hogy makettezés vagy roncskutatás közben éppen a miniszoknyája alá kapott a légcsavarszél.
Üdv: magoo
Podva 558957 2014. április 28. 21:03
Válasz erre
Szia Károly

Nem ismerem a táblázatot, minden bizonnyal itt az a perdöntő, hogy egyéb esetekben, más típusú festékeknél feltüntették-e egyáltalán a kísérleti gyártások tételeit.

A tanulmányodban szereplő Junkers darabról jutott eszembe, hogy ez nem teljesen a szokott unalmas RLM 65 ami színkártyán van hanem valami vidámabb, élénkebb… „Bugyikék” :)

Ha egy festékgyár termelése lefedi egy bizonyos légierő festékigényének egy adott (a fennmaradt források alapján nem túlnyomó) hányadát, Ugyanakkor ugyan az a cég egy másik légierő igényeit szinte 100%-ban kielégíti, akkor ezek a bizonyos festékek melyik légierőre jellemzőek inkább? Az hogy melyik országban van ténylegesen a festékgyár csupán helyrajzi kérdés… nem?

Üdvözlettel: Viktor
magoo 558945 2014. április 28. 18:39
Válasz erre
Viktor!
Meg kell várni a teljes feldolgozást!
Nem akarom ellőni egy-két mondatban a lényeget, mert mindent alaposan át kell nézni.
Egy biztos, ha volt önálló magyar színsor, akkor kellett lennie fejlesztésnek is, ahogy ezt Dénesék állítják. Annak a gyártás során során valahol meg kell jelenni. Ha a "G" festéksor megjelenése előtt nem volt kísérleti gyártás "G" négy számjegyű festékre, akkor nincs fejlesztés: Ha volt kísérleti gyártás, akkor igen. Saját festéket csak akkor lehet ajánlani, ha legyártották. Eddig kevés infó volt a festékek átvételéről, már ez is a múlté. Sok minden más megvilágításba került.
Az is érdekes kérdés, hogy a háború folyamán folyamatosan szállított a Krayer több tonna festéket és hígítót. Ennek is kell nyomának lennie a gyártásnál, mert azok az évek, amelyeknek meg van, hogy mit szállított a Krayer légierőnek, meg van a gyártási lista is. Szóval csak össze kell vetni.
A bugyikék melyik lemez volt? Nem a Messzer lemez?
Azt nem értem, hogy mi a jellegzetesen magyar abban, ha német gyár szállít festéket?
magoo
Podva 558935 2014. április 28. 15:50
Válasz erre
Szia Karcsi

A Junkers-Messer kérdéshez nekem semmi közöm :) Reméltem, hogy ezt akit érint azzal azért sikerült tisztáznotok.
Valószínűleg én kezdek egy kicsit szétcsúszni, de Móváron te is és más is mutatott egy magyar nyelven íródott receptúrát a "G" zöldről '40-es dátummal. Aztán valami olyanról is szó volt, (nem tudom, hogy Te, Zoli, vagy Sanyi említette) hogy mivel nem volt német szállítás ezért kényszerből elkezdte a Krayer maga előállítani a nevezett festéket... Nem tudom, ez most koppintás licensz, vagy mi volt...
Tudom történész szemmel nem ez fontos, de makettezés szempontjából miről is szól ez a vita?
A gyökere ott van, hogy létezett-e önálló magyar színsor, vagy pedig átvettük 1-1-ben a németet...? Ha a német mellett tesszük le a garast, adódik a következő kérdés: A német festékgyáraknak mennyire volt egységes a színrendszerük? Kutatásod alapján az egyes roncsdarabok vizsgálatakor azt hiszem egyértelművé vált, hogy a különböző német gyárak nem elhanyagolható tűréssel szállították az egyes árnyalataikat. Akkor a következő kérdés: A Krayer esetlegesen egyetlen festékgyártól szerezte be a festékeit? Nyilván igen, hisz nem az összes német gyár tett lépéseket szabadalmi ügyben Mo-n csupán egyetlen egy… a Herbig. Mi ebből a levonható következtetés? Létezett egy magyar gépeken azonosító jellegzetes színsor (amiből nem felejteném ki a homoksárgát). Lehet, ezen színek némelyike előfordult bizonyos német gépeken is, mint egy adott RLM szín variációja. De a magyar gépeket egyértelműen azonosította pl. ez az élénkebb zöld, és az a bizonyos bugyikék….

Visszatérve a „gyökérhez” azon az úton indulva, hogy volt saját festékgyártásunk Mit bizonyít ez a bizonyos receptútra? 40-ben már Kralyerék minden bizonnyal tudták hogyan kell zöldet gyártani, (esetleg német forrásból volt meg a recept) talán neki is álltak, ha kaptak hozzá szükséges alapanyagot, ha nem kaptak, akkor nekiálltak és megpróbálták megoldani…Mi következik mindebből? Létezhetett egy magyar gépeket egyértelműen azonosító színsor… (Bugyikék élénkebb zöld stb. stb)
Innentől kezdve a további vita „akadémikus” és előrébb nem visz, csak haragot, megbántottságot, és indulatokat szül… Kedves barátaim, ugye senki sem ezt akarta?

Tisztelettel: Viktor
magoo 558910 2014. április 28. 07:40
Válasz erre
Szia Podva!
A tanulmányom megjelenése után szerintem egyértelmű lett a „G” sor eredete. (6 hét alatt nincs csoda és egy Messzer lemez nem lesz Junkers és Messzer is!) Ezt erősítette meg a szabadalmi hivatalban történt kutatás és a győri kutatás is. (Érdekes módon nem volt ellentétes egymással egyetlen bizonyíték sem.) Ezt a trafalgarjedik tudták csak kiforgatni. Neked mi nem egyértelmű a festékek eredetével?
A „G” sor 19 tételből áll. Ha itt fejlesztették, volt kísérleti gyártás és legalább egy szériagyártás az ajánlat előtt=38 bejegyzés. Szerinted, ha lenne valami nyoma, bizonyítéka a magyar eredetnek a gyártási doksiban vagy receptekben, akkor azt ki tenné fel azonnal?
Második kérdés: Ha a gyártás = az átcsomagolással, akkor igen. Szerinted?

Tisztelt Fórumozók!
Amint a lehetőségeim engedik, feldolgozom az új információkat és kiegészítem a fórumra korábban feltett tanulmányomat. Ki fogok térni a HFC festéssel kapcsolatos fejezetének és az ebből kiinduló grafikák szakmai kritikájára. Sietni fogok, mert nekem is sürgős! A kutatásom végeredményét a Repüléstörténeti Társaság évkönyvében fogom közzé tenni, teljes terjedelmében a hivatkozásokkal együtt. Ennek a témának érdekes és tanulságos része a két fórum, ahol Dénes, Gyuri, Sanyi, Béla és néhány makettező érvelései, magyarázatai és kőtáblái nyilvánosan olvashatóak. A fórumos tanulmányom kiegészítése után várom a további érveket, trafalgarokat, mellyel még színesebb képet tudok majd alkotni arról, hogy hol tart ma a repüléstörténet kutatói munka szakmaisága a festékgyártás területén. (Kár, hogy a Dénes Titanine érvelését letörölték, mert az tényleg magas szintű trafalgarozás volt, aminek igen előkelő helye lenne a tanulmányomban.) Igen vékony jégen fogok lépkedni, de úgy gondolom, hogy azok a kutatók, akik ma a szakma elitjét alkotják a Repüléstörténeti Társaságban nem teóriákra és trafalgarozásra kíváncsiak, hanem a dokumentumokra és tárgyi bizonyítékokra.
A Budalakknál felvettem a kapcsolatot Révai Györggyel, akinek elküldtem az eredeti receptet. Jelen állás szerint rekonstruálni lehet az eredeti festékeket, minimális árnyalatnyi eltéréssel.
Ahhoz képest, hogy még az elmúlt hónapban is azt hallottam, hogy nincsenek doksik a Krayernél, mert elvitték a ruszkik, most lehet, hogy lesz mintafesték is.
Üdv: Magó Károly
Podva 558855 2014. április 27. 07:43
Válasz erre
Szia Karcsi

Köszönjük, hogy közzé tetted az újabb eredményeket. És ismételten köszönöm áldozatos munkád.
Ha jól gondolom, akkor valami vagy nem egyértelmű, vagy az utolsó előtti bekezdésben feltett kérdésre ti már tudjátok a választ... Hogy konkrétabb legyek: Találtatok az árú megnevezése sorban "G" jelű festéket a nevezett időszakban? Esetleg a nevezett időszak után?
Másik "akadékoskodó" kérdés: Ha a Krayer csupán máshonnan beszerzett festék átcsomagolását végezte, akkor az a tétel nem kerülhetett volna fel a listára?

Üdvözlettel: Viktor
magoo 558798 2014. április 26. 10:04
Válasz erre
Tisztelt Fórumozók!
Csütörtökön ismét nekivágtunk a kutatásnak, Dénessel kiegészülve. Várpalotán van egy érdekes mappa, melynek gyűrött lapjain négy oszlop van, minden oszlop tetején az oszlop megnevezésével:
Dátum, gyártási szám, árú megnevezése, czég (cég)
Alatta oszloponként:
Évszám időrendben, számok emelkedő sorban, festékfajta megnevezése, egy gyár (pl: WM), egy kereskedő (pl: debreceni fiók), vagy egy megrendelő (pl: HTI) neve.
Statisztika:
1930.11.18. és 1944.december között 5103 tétel festéket gyártott a Krayer. Ebből 545 olyan tétel van, aminek nem maradt meg a bejegyzése.
Ha a négy számjegyű „G” sorozatot valóban a Krayer saját maga fejlesztette és gyártotta, akkor ez a festék első ajánlásának ideje (1939. május 3) előtt történt. Mivel 1935. június 15-én még Titanine festéket ajánlott a Krayer, így a négy számjegyű „G” sorozat szempontjából az 1935. június 16 és 1939. május 3 közötti időszak a lényeges. Ez idő alatt 1592 gyártási tétel történt, mely teljesen meg van. Ezek, alapján meg lehet válaszolni, hogy gyártották-e a Krayernél a kérdéses festékeket.
Van Durlin színkatalógus, ezért a továbbiakban nem kell azon gondolkodni, hogy esetleg olasz, német/osztrák, vagy magyar festéket gyártottak Győrben.
magoo
TAMÁS78 557975 2014. április 12. 22:08
Válasz erre
1549242_722444234466697_1070337963_n
1549242_722444234466...

Veszprémben ma már kapható volt!
magoo 557856 2014. április 11. 00:50
Válasz erre
Tisztelt Fórumozók!
A háttérben tovább folyik a kutatás a magyar álcázó festékekkel kapcsolatban, mely véleményem szerint fontos állomáshoz érkezett. A kutatás során a nyomok Punka Györgynek és nekem is egy irányba mutattak, így jutottunk el külön-külön Próder Istvánhoz, aki az MMKM Vegyészeti Múzeumában dolgozott korábban. Emlékezett rá, hogy a Budalakk iratai között vannak Krayer festék receptek, amibe biztosít betekintést, de azt kérte, hogy egyszerre menjünk kutatni. Így is történt, kedden elutaztunk Várpalotára. Vargáné Nyári Katalin igazgató asszony és Próder István fogadott minket, sőt a receptek között találtak is néhányat repülőfestékről mire megérkeztünk. Gyuri bácsi elkezdte beszkennelni a megtalált recepteket, addig én átnéztem a többi dobozt. Két érdekes dolgot találtam:
- A Krayer rejtőző színek légi megfigyelés ellen, ami már az interneten is fenn volt, de ebben van egy fontos kiegészítés: a gyárban minden álcázó szín Cellaetern, Mars, Trinat, Sabin, Chamoflin kódját feltüntették.
- Cellaetern festékek recept katalógusa, az L.J.E. és G sort beleértve. Időrendbe rendezve nagyon sok recept megvan 1931. december 9 és 1944. március 17 között. A receptek keletkezésének időpontja is fel van tüntetve.
Ma a Hadiban kutattam, még egy út lesz Várpalotára és a végére érek a kutatásnak.

A korábbi tanulmányomat hamarosan kiegészítem olyan fontos információkkal, amit Müller Sándor, Csűrös Zoltán, Bachó István, a Krayer és a HM irataiban találtam.
Szeretnék képet adni arról, hogy ki vette át a festékeket, ki ellenőrizte, mennyire voltak tisztában a katonák a festékek összetételéről, miért lehetett érdeke a Herbignek szabadalmaztatni Magyarországon festékeket.
Az már most biztos, hogy a híres „elvesztek a dokumentumok”, „elvitték az oroszok” szlogeneknek a létjogosultsága már a múlté. Egy Krayer festékrecept a gyár iratiból, a rajta lévő információkkal olyan közvetlen bizonyíték, ami a legszigorúbb forráskritikát is megállja. Nos, eddig ilyen nem volt.
Magó Károly
TMS 557765 2014. április 9. 17:06
Válasz erre
ok DSC_1784
ok DSC_1784

Sziasztok!
Megérkezett raktárunkba a magyar nyelvű The Weathering Magazine. Legkorábban a Moson Model Shown tudjátok megvenni, most hétvégén, Mosonmagyaróváron. A standunkat (Tank Model Shop) keressétek a B épület aulájában, a galérián (kiállítás épülete).

A standunknál vasárnap Mig Jimenez dedikálja a magazint.

A magazin ezen a linken rendelhető (a Mosonshowra külön nem kell rendelni, mert lesz velünk elegendő):
www.tankmodelshop.com/the_weathering_magazine_7_szam_ho_es_jeg___magyar_nyelvu_magazin_1624

Üdv:
Robi
Tank Model Shop
migi 557252 2014. április 1. 19:08
Válasz erre
Szia Laci
A tegnapi válaszomat olvastad hogy hol és mennyiért lehet kapni ? valamiért le törölték .
lacipapa 557153 2014. március 31. 20:21
Válasz erre
Szervusztok!
Keresem a ,Baconi Tamás:Magyar Katonai Egyenruhák 1945-1956 c.könyvét.
Akinek van valami,kézzel fogható ötlete,hol lehet és mennyiért beszerezni,nagyon megköszönöm.
Elérhetőségem az adatlapon.
Üdv,Laci
Amon 557149 2014. március 31. 19:58
Válasz erre
Sziasztok!

Nekem ma hozta a postás a 2. meg a 3. számot meg némi festéket.
Csak átfutni volt időm, majd holnap a gépen szépen végig olvasom :)
Minőségileg hibátlan! A képek/fotók tökéletesek és a szövegek egyértelműek, tisztán fogalmaz.
Igaz angolul van, de aki nem tud az is kiigazodik a képeken. Meg a google fordító a barát. :)
Csak ajánlani tudom mindenkinek!
Az áruk nem vészes 2400HUF/db.

Én itthonról szeretem be.

Egy kis reklám...
innen:
www.tankmodelshop.com/dvd_konyv_74

Üdv: Amon
PeKo Publishing 556366 2014. március 20. 11:20
Válasz erre
cover_vol_5
cover_vol_5
vol5__19
vol5__19
vol5__39
vol5__39
vol5__85
vol5__85
vol5__102
vol5__102

Sziasztok!

Megjelent kiadónk legújabb könyve: "KV tanks on the battlefield" a világszerte elismert Neil Stokes tollából.
Amint azt már megszokhattátok a sorozat könyveinek esetében, a magyar/angol bevezető szöveget több, mint száz fekete-fehér, egyoldalas fénykép követi a hozzájuk tartozó szintén magyar/angol képaláírásokkal. Beszerezhető a Libri és Alexandra könyvesboltokban.

Kérdéseitekkel keressetek minket az office@pekobooks.com e-mail címen, vagy a fészbúkon: www.facebook.com/PeKoPublishing

Köszönöm figyelmeteket!

bp
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56.