/ Fórumok /

fotomaratás

fotomaratás
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza  
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14.
Macko 92636 2003. december 1. 21:18
Válasz erre
Sziasztok!

Ha jól értem a dolgokat bizonyos felületek kialakítására kerestek megoldást.
Ha szabad javasolnom egyet: Az anyag neve fotopolimer, ez különböző hordozón (fém, műanyag, gumi stb) található, a polimer vastagsága azt hiszem max: 2-3 cm
A nyomdászok használják és baromi pontosságot lehet vele baromi könnyen elérni.
Kell egy fotopolimer lemez amire negatívot rá kell tenni és egy spéci (5-6000 Ft) lámpával meg kell világítani. Utána sima csapvízzel kimosni és kész.
Bármilyen homorú/domború stb mintát ki lehet vele hozni kb.:0.1 mm pontossággal.
kimosás után hajszárítóval kell megszárítani és nagyon kemény lesz. Akár dombornyomásra is lehet használni.
Ha valakit ez érdekel írjon. Segítek.
miggyuri 92635 2003. október 11. 14:26
Válasz erre
Tud valaki feljavítót PART-ot vhol lengyel 7TP tanokohoz, 1:72-ben?
Miggyuri
Mac 92634 2003. augusztus 13. 22:19
Válasz erre


A cucc ára kb 8000 Ft
A fotos fontos ti. a P20 fényre bomlik, és mivel az egyenesnek egyenesnek kell lennie, nagyon fontos, hogy a leendő alkatrész optikailag a legtökéletesebb feketével legyen fedve. Ehhez pedig a többi megoldás nem megfelelő. (NYÁKhoz igen)
A sósav/hidrogénperoxid tisztán, szép felületet gyorsan adva mar, de piszkosul agresszív anyag, így az alámarás esélye nagy. Sósav/hidrogénperoxid keveredésekkor klórgáz keletkezik ami MÉRGEZŐ!
A vasklorid lassan mar, de a felület minősége nem túl jó. (lásd korai ACE maratások)
Az eljárást a rézlap elő és hátoldalán egyszerre kell elvégezni, ami igen pontos beállítást igényel. (és persze elő és hátoldali fotót...)
A fürdőt nagyon egyenletesen kell csinálni mert előfordulhat, hogy a lap egyik fele alámarásos a másik meg meg sorjás.

Konklúzióm:
Az eljárés nem egyszerű, de ha olyan maketthez kell maratás amihez nem adtak ki még semmit el lehet rajta filózni.
Az első 30- 50db (háttérismerettől függ) biztos, hogy a kukában landol, és az első jónak mondott darab minősége talán eléri a fent említett ACE minőséget.
Ahhoz, hogy eddig eljuss beleöltél vagy 20kHUFot. Egy Eduard 2,5-3000HUF...
Én feladtam. Túl sok idő lenne.
Mac
Mac 92633 2003. augusztus 13. 22:18
Válasz erre

Eljárás:
1- A megtervezett alkatrészeket papírra rajzolod. (kb 15x-ös nagyításban)
2- A papírt PROFI fotóssal lefotoztatod, méretarányra kicsinyíttetve megkapod a filmet.
3- A rézlemezt a Positiv 20 sprayal lefújod egyenletesen. (sötétben lehetőleg)
4- A filmet a rézlemezle helyezed.
5- A lapot kiteszed a napra 10-15 percre.
6/a- A vaskloridból oldatot készítesz
6/b- A sósavból és a hidrogénperoxidból oldatot készítesz
7- Fürdetés
8- Mosás.

Mac 92632 2003. augusztus 13. 22:18
Válasz erre
Kellékek:
Positiv 20 Spray
Sósav
Hidrogén peroxid vagy vasklorid
Rézlemez
Film

Mekett 92631 2003. július 24. 18:28
Válasz erre
Kösz!
Erről nem is hallottam eddig.
Meg fogom majd nézni.
Kösz
Mekett
Zolee 92630 2003. július 23. 12:23
Válasz erre
Gravírozáshoz is lézert használnak, keress olyan üzletet, ahol gravíroznak.Amit általában tudnak: üveg, fa (erre még égetni is.), speckó műanyag, fém.Sztirollap azt hiszem hogy olvad, de ha beviszed mire kellen akkor megmondják, hogy jó e az anyag hozzá, vagy sem.
Bármilyen alakot ki tudnak vágni, akár rajzosz nekik, akár már számítógépben szerkeszted.
Én debreceni vagyok, itt a Csonkatemplomnál van ilyen.
Zolee
Mekett 92629 2003. július 23. 01:20
Válasz erre
Hmmm, nem hangzik roszul! :)
Kösz!

Már csak az a kérdés, hogy tetszőleges alakot ki tudnak vágni? És nekünk megfelelő anyagba?
És hol láttál ilyet?
  92628 2003. július 22. 13:37
Válasz erre
Hali!
Megvan a megoldás: ott ahol gravíroznak lézerrel is tudnak vágni,15 ft/cm2 az átlag ár.Zolee
Mekett 92627 2003. július 8. 18:12
Válasz erre
Szia Zolee!

Kösz, én is emiatt aggódtam :)
Mert a fóliára másolás már nem jelent gondot manapság (van fólia, amire fénymásolóval, vagy lézernyomtatóval lehet nyomtatni).

Ha lesz vmi a klubról, majd szólj akkor :)

Zolee 92626 2003. július 8. 07:55
Válasz erre
MSzia Mekett!
Na ez az a pont, ami kényes: én ollóztam.
A klub alakul, már van egy 10-13 fős kemény mag, úgyhogy minden ok, csak döcögősen megy azért.Jövő héten lesz az első banzáj, majd beszámolok.

Ui: elméletileg a lemezre a nyomdában a számítógépről nyomatják amit kell.(Vagyis bármilyen kép, word ..stb dokumentum.)
Mekett 92625 2003. június 30. 18:28
Válasz erre
Szia Zolee!

Najó, de hogyan másolom át lemezre? Mert különben nem lenne gond ezzel :)
Csak mert akkor vagdosom ollóval magyarul :(

Amúgy mi van a klubbal? Alakul már?
Zolee 92624 2003. június 30. 10:25
Válasz erre
Hali!
Hát éppen nem fotomaratás, de járható:
1. Letöltöd az aber /eduard oldalról (ha megvan) a kérdéses szett képét-vagy valaki bescanneli neked.
2.Kinyomtatod, kivágod
3.Átmásolod ofszettlemezre (nyomdában lehet hozájutni, úgyis általában kidobják és kivágod

Hát k*** pontosan kell csinálni, de nekem bejött.(plussz: jóval könnyebben kezelhető, mint a réz 20 meghajlítod akkor se törik)
Zolee
Mekett 92623 2003. június 16. 19:55
Válasz erre
Kösz, hogy utánanéztél!
Az UV-lámpához nem használhatók fel pl ezek a bankócsekkoló lámpák?
Az elméletileg UV, de nem lennék meglepve, ha kissé komolyabb szerkó kellene.
Persze úgyértem, hogy a levilágítódobozba fényforrásnak.
Fodicsabi 92622 2003. június 16. 15:28
Válasz erre
Mekett!
Megnéztem az árakat. Nem mindennek találtam pontos árat, van aminek utána kell járni, de gondolom ez nem probléma...:) Szóval:
vas-klorid, 250g, 1 literhez elég, kb 400-600 forint
Nátiumperszulfát, szintén maratóanyag, 100g, fél literhez, kb. 700-800 forint
Fotolakk P20, kb 1000 forint lehet, elektronikai üzletben kell konkrét árat nézni
Előhívó, TN-120, ua. érvényes rá mint a fotolakkra
Uv-lámpás doboz a levilágításhoz. Ez egy kicsit húzós. Készen akár 100000 (igen, százezer) forint is lehet, de ilyent én még sehol sem láttam, mindenki barkácsolt valamit lopott alkatrészekből...:)) Kell szerezni egy HgLi lámpát, a külső burkolatot összetörni, majd egy zárt dobozba helyezni. Belenézni, nyúlkálni alá bekapcsolt állapotban "nem egészséges"!
Kb. ennyi elindulásnak. Összesen szerintem max 10000 forint lehet, ezt klubszinten ki lehet bírni, de a siker nem garantált! :( Bocs a talán pontatlan árakért, de én már három éve nem marattam semmit sem...:) Ha van egy szabad délutánod, akkor érdemes benézni egy elektonikai szaküzletbe. ott tudnak egész pontos árakat és hasznos tanácsokat adni.
Mekett 92621 2003. június 5. 18:07
Válasz erre
Hát ezért kérdeztem :)
Fodicsabi 92620 2003. június 5. 08:13
Válasz erre
Miért ne lehetne használni? :))
Mekett 92619 2003. június 4. 18:15
Válasz erre
A., A megszerklesztett/kinyomtatott montát lefénymásolom fóliára,
B., Rögtön fóliára nyomtatom lézerrel.

Ez a fólia nem használható a levilágításhoz?
Fodicsabi 92618 2003. június 4. 08:21
Válasz erre
Ja igen. A munkamennyiség. Nem igazán vészes. Első lépésként két lehetőséged van.
1. Papíron szerkeszted meg az alkatrészt, megfelelő nagyítással, majd megfelelő :)felszereléssel (pénz, pénz, pénz...) lefotózod. Ebből a megfelelő :) helyen készítesz egy levilágító filmet (pénz, pénz, pénz), majd ezt fogod használni a fotólakk uv megvilágításához. Ezzel a módszerrel apró részleteket is el lehet készíteni.
2. A modern technika. Gépen megszerkeszted, (pl. Paint Shop Pro), majd pauszra kinyomtatod. Ettől kezdve ugyanaz, mint az előbbi módszer. Csak az a baj, hogy szerintem ezzel nem lehet olyan finom részleteket megjeleníteni, mint a hagyományos módszerrel. :(
Fodicsabi 92617 2003. június 4. 07:55
Válasz erre
Klubszinten biztos megéri. Annakidején tényleg sokat foglalkoztam vele, de sajnos szinte csak elektronikai célból. A legfőbb különbség, hogy ott csak pár tized(század)milliméter vastag rezet kell lemaratni a hordozólemezről. Itt meg kicsit vastagabb az alapanyag. :)
A költségekről most nem tudok mit mondani, nem ismerem az aktuális árakat. Hétvégén majd beszélek valamelyik ismerősümmel, aki most is foglakozik vele.
Mekett 92616 2003. június 3. 21:51
Válasz erre
Naa...
Azért mutass olyat, amit egy makettezőnek ne érné meg belefeccőni :)

Látom, te eléggé belefolytál a témába, próbáljunk már meg egy közelítő pénz-munkamennyiségbecslést készíteni egy marásról :)

Talán klub-szinten érdemes lenne próbálkozni vele. Vagy ha valaki tudja csinálni, talán mások igényeit kielégítve gazdaságossá tehető a dolog.

Na számoljunk akkor... :)
Fodicsabi 92615 2003. június 3. 07:51
Válasz erre
A vas-klorid sem rossz, de elektromikai üzletekben lehet kapni spec. amratófolyadékot (igaz, az is vas-klorid alapú). A gond az, hogy ezek kifejezetten nyomtatott áramköri lapok készítéséhez valók. Ahhoz, hogy egy viszonyleg vastag rézlapot "eltüntess", elég sok maratófolyadék kell. Kell még fényérzékeny lakk (szintén el. üzletekben) és tiszta alkohol (gyógyszertár), uv-lámpa lezárható dobozban. Figyelembe véve a költségeket, a belefektetett munkát, a(z) (elrontott) próbálkozásokat, sajnos semmiképp nem tekinthető rövidtávú befektetésnek.:(
Mekett 92614 2003. június 2. 18:31
Válasz erre
Némi rézlemez nálam is van, de kinek vannak meg az egyéb vegyi kellékek?
A fóliára nyomtatás nem gond, meg tudnám oldani, de a levilágítás már gáz...
Legalábbis lehet, hogy gáz :)

A maráshoz való kellékekről viszont fogalmam sincs.
Ki tudja, mi mnden kéne hozzá? Valami vas-kloridról hallottam.
Fodicsabi 92613 2003. június 2. 08:11
Válasz erre
Azt nem mondtam, hogy lehetetlen, csak azt, hogy nagyon nehéz házilag maratni. A legnagyobb probléma a kis részletekkel van. Próbálkozni kellene, de nekem már nincs türelmem nekiállni...:( Pedig még van egy halom rézlemezem otthon...
Mekett 92612 2003. május 30. 18:24
Válasz erre
Hát ez az, hogy nincs :)
Viszont sokszor vannak marhajó arányos rajzok részletekr?l, amit nem lehet csak úgy átmásolni , megformázni valamilyen anyagból. Itt a marás roppant hasznos lenne...

Dehát sajna...
Fodicsabi 92611 2003. május 30. 17:29
Válasz erre
Én már próbáltam pár évvel ezelőtt, de szerintem tényleg nem éri meg. Házilag csak nagyobb méretű, egyszerű alakzatokat lehet csinálni. Persze a gyakorlat teszi a mestert...:) Én inkább megveszem az üzletben.
A felszerelés árát egyébként meg lehet spórolni, ha van elektrotechnikával foglalkozó ismerősöd (technikus vagy villamosmérnök).
Mekett 92610 2003. május 29. 18:54
Válasz erre
Hát igen, ez kissé húzós téma :(

A klubban felvetettem anno, hogy próbálkozhatnánk ilyesmivel, de lehurrogtak, hogy túl drága és nem éri meg...
Kell hozzá vegyszer (maratni), műszer (levilágítani), de a maráshoz is kell néhány speciális eszköz, úgyhogy valószínűleg tényleg nem való otthoni használatra.

Viszont egy 6-8 éves M&M-ben volt róla cikk, ha jól emléxem, de az is lehet, hogy tévedek.

Próbálkozott már valaki ilyesmivel?
m69 92609 2003. május 29. 13:25
Válasz erre
házilag hogyan, vagy nem házilag hol?
<<< Vissza  
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14.