/ Fórumok /

Matrica ragasztás

Hogy ragasszunk matricát?
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11.
kalóz 127239 2007. április 22. 20:44
Válasz erre
Szerintem csak a rajzokat kend vagy fújd át, a nem használt részekre, kár lenne felvinni.
Zag 127238 2007. április 21. 13:45
Válasz erre
Muzzy,

megérkezett a Microscale MI-12 Liquid Decal Film. Csak simán kenjem át ecsettel az egész matricás lapot, várjam meg, míg megszárad, és annyi?

Köszi

Zag
lucky 127237 2007. április 17. 19:02
Válasz erre
lehet forrasztani is...
Megpróbálhatod kétkomponenses epoxival is.
Stefan 127236 2007. április 17. 15:54
Válasz erre
Nem igazán matrica, de ragasztás :)
Fotomaratást csak pillanatragasztóval lehet ragasztani/rögzíteni?
Muzzy 127235 2007. április 17. 15:44
Válasz erre
Zag!
Ha szóltál volna, tudtam volna egy eladót!
majd legközelebb :)
Muzzy
Zag 127234 2007. április 16. 20:52
Válasz erre
For info: egyik makettboltban sem találtam matricajavító cuccot (Mega, HOKI, Fabulis, Sas, Replica, Játék-Makett, Modell&Hobby), úgyhogy eBay-ről rendeltem egyet.

Zag
Zag 127233 2007. április 16. 12:03
Válasz erre
Muzzy,

köszönöm a segítséget.

Zag
Muzzy 127232 2007. április 16. 11:53
Válasz erre
Zag!
A terméket szerintem mind a fabulisnál, mind a sas-ban megtatlálhatod. Esetleg a replikában is van, de abban nem vagyok biztos.
Használat: ecsettel átkened még használat előtt a matricát, megvárod míg megszárad, a többi meg a szokásos.
Egyesek fényes lakkal szokták javítani a repedéseket, de szerintem az nehezebben kezelhető.
Muzzy
Zag 127231 2007. április 13. 20:18
Válasz erre
Nagyon jó, hogy említetted a repedezést, ugyanis most vettem észre, hogy az eddig hibátlannak hitt matricáim jórésze teljesen meg van repedezve. Erre mi a megoldás, hogyan lehet használni az általad említett Microscale terméket, és hol lehet beszerezni, itthoni makettboltokban kapható?

Köszi

Zag
Zag 127230 2007. április 13. 12:44
Válasz erre
Nos, egy 1993-as vagy 1994-es makett szerintem kifutott cucc... :) De azért próbálkozom.
Bluedanube 127229 2007. április 13. 12:29
Válasz erre
Szia Zag!
Ha pótlásról van szó, küldj emailt a makett gyártójának vagy itthoni forgalmazójának. Nem vesztesz vele semmit és hátha segítenek (persze ha nem kifutott cucc)
Zag 127228 2007. április 13. 11:32
Válasz erre
A besárgult matricákat már sikerült megnapoztatnom, de van néhány olyan makettem, amihez hiányos a matricakészlet, és azokhoz szeretnék pótlást. Hiányzik néhány gumimatricám (Michelin, Bridgestone) és néhány komplett matricaszettem is hiányzik. Van néhány olyan is, ami kicsit koszosnak tűnik, valami fekete szösz/dzsuva ráragadt a felszínére, azokat mivel tudom finoman úgy kitisztítani, hogy utána fel is tudjam ragasztani őket?

Illetve visszatérve az eredeti kérdésemre, honnan lehet pótlást, kész matrica szettet rendelni egyes makettekhez?

Köszi

Zag
Muzzy 127227 2007. április 13. 09:40
Válasz erre
Zag! Nem csak új lapban lehet gondolkodni. Mi a gond? Ha besárgult, tedd ki napfényes ablakba két hétre. Ha repedezett, a Microscale-nak van folyékony matrica filmje, azzal kend át!
Muzzy
Zag 127226 2007. április 12. 17:36
Válasz erre
Srácok,

olyan kérdésem lenne, ha az ember régebbi (10-15 éves) makettet szerez be, és a matricáit kicsit megfogta az idő vasfoga, honnan lehet pótolni? Lehet pl. egy adott maketthez csak matrica szettet rendelni, vásárolni? Illetve honnan tudnék pl. 1/24-es autóhoz külön gumimatricát (Michelin, Bridgestone, stb.) venni?

Köszi a segítséget

Zag
Propellerfanatic 127224 2007. február 22. 21:11
Válasz erre
Szia pisti!

Én sokszor pakolok matricát- matricára, és az első után mindíg fényes lakkot fújok fel rá. Kötelező száradási idő, és jöhet a másik. Én úgy gondolom, ez a lényeg, mert ennélkül korábban nem sikerült.
Az autógumi-matrica-felrakásos dolgon már kisérletezem. Ha lesz eredmény szólok. Vagy kérdezd meg az "Autók, és más puhatestűek" topicban, mert ott ahogy látom nagyon nyomják ezt a témát
Pisti 127223 2007. február 22. 19:11
Válasz erre
Sziasztok!

Egy F1-es autót készítek és vannak olyan matricák, amik egy másik matricára kerülnek. Ilyenkor ugyanúgy kell eljárni, mint máskor vagy kíván valami különleges bánásmódot? Autógumira hogyan kell matricát rakni?
Propellerfanatic 127222 2007. február 16. 11:27
Válasz erre
Halihó Pisti!

Nos, ezt nem tudom. Egyszer kellett egy havernak megcsinálnom egy Tamiya McLaren Hondát (úgy rémlik), de ahhoz valamilyen letraset-es megoldással volt a kerékfelirat. Én kizárólag röpcsiket készítek, és a matrica alá-fölé mindig kerül lakk.
Üdv.
Pisti 127221 2007. február 16. 09:39
Válasz erre
Koszi.
Autógumira hogy tesztek fel matricát?
Kell alá lak, a végén le kell lakozni?
Propellerfanatic 127220 2007. február 15. 21:15
Válasz erre
Halihó!

Pisti! BOCSÁNAT!!!
ROSSZUL ÍRTAM!!! Softert akartam írni! (Ital, ahol vagyok, oda mentem!)
Helyesen: A SETTER-t felkened, majd egyből a matrica. Micro-aeromasternál ez a SET. Egy puha ecsettel kisimítod a folyadékot alóla. Ezután következik a SOFTER. Micro-aeromasternál ez a SOL. Ezt rákened, és megvárod, míg elpárolog. Ha meggyűri a matricát, többet ne kenj rá, mert az elég, tökéletesen ki fog simulni. Ha a matrica "cihps" keménységű akkor kell még, fél órás eltéréssel újból ecsetelni. Természetesen a lágyítás fokozására.

Most újból átolvasom... OK, most jó!
Üdv
boriszjelszint 127219 2007. február 15. 19:57
Válasz erre
Amodel maticán sem látható?
illetve ha használni akarja az ember, akkor mikor tegye?
Pisti 127218 2007. február 15. 10:48
Válasz erre
Lehet, hogy nagyon butát fogok kérdezni :)
A Settert hogyan kell használni?
Addig értem, hogy a matrica alá kell felvinni, de mikor kerül rá a matrica? Felhordom, és egyből mehet, rá a matrica vagy meg kell várni, míg megszárad?
„Setter-t több rétegben is lehet felkenni, kb: fél órás eltéréssel” ebből a beírásból nekem úgy tűnik, hogy meg kell várni, hogy megszáradjon a felületen ez az anyag.
Akos 127217 2007. február 15. 00:04
Válasz erre
Kipróbáltam, használtam, továbbra is a Gunze a nyerő.
A setting solution gyakorlatilag 10%-os ecet... sokmindent nem ér.
boriszjelszint 127216 2007. február 14. 21:23
Válasz erre
Helló!
Ismeri valaki a Modell Master neka matricabuheráló folyadékait?
nekem a "setting solution"és a "solvent solution" van meg. a gond az, hogy nem tudták megmondani a bótban, hogy melyik melyik:(
hiába próbáltam kiszótárazni, amia dobozon van, nem lettem okosabb.
Tehát valaki el tudja mondani, melyik melyik, és hogyan lenne értelmes használni?
Kalóz 127215 2007. február 14. 18:00
Válasz erre
Kipróbáltam, megerősíthetem, tényleg működik a dolog. Szépen kitisztult, viszont pár hét múlva visszasárgult, igaz, nem tettem fel a makettre.
boriszjelszint 127214 2007. február 13. 22:09
Válasz erre
Sziasztok!
az Amodell matricáihoz kinek volt cseresznyje?
milyen állagúak?
Propellerfanatic 127213 2007. február 13. 22:08
Válasz erre
Halihó!
Egy elég régi hozzászólásra szertnék reagálni, ki tudja, talán még van értelme.
Zag!
1.Minden esetben ajánlott a matricafeszítő használata. Vannak olyan matricák, melyeknek leheletvékony a lakkrétege, és ezeket fényes lakkozás után, tökéletesen lehet felrakni, folyadék nélkül. A fényes lakk azért kell, hogy a felület a matrica alatt egyenes legyen. Illetve a vastagabb lakkrátegű matricák nehezen lágyulnak, ehhez kell a matricalágyító.

2.A matica felhelyezését segítő folyadékok vegyszerek. Itt álltalában minden cég valamilyen termékréteget céloz meg. A Gunze lágyítója álltalában a Japán, vastagabb lakkrétegű matricákhoz ajánlott. A másik népszerű Micro-Aeromaster jobb a vékonyabb matricákhoz. Ezt viszont leginkább tapasztalat alapján lehet megállapítani. Én a matricát felhelyezés előtt sosem vágom méretre(trimmelés). Az a fólia, mely nem érintkezik a felülettel, megfelelő folyadék kezelés után egy szikével könnyen eltávolítható.

3.A matricázó folyadékok használatánál szerintem van egy fontos szabály: Annak ellenére, hogy mi makettezők igen nagy dumásak vagyunk, és sokszor a saját tapasztalataink alapján beszélünk, lehetőleg a gyártó által meghatározott módon használd ezeket a vegyszereket. A Gunze "Mr Mark Setter" termékét kell a felületre először felkenni. Erre kell felhelyezni a matricát. Majd idézem: "Használhatod a Mr Mark Softer-t, ha szükséges!" És ez a lényeg, ugyanis a vékonyabb matricákat ez a párosítás egyszerűen széttépi. Alapvető az is, hogy próbáld ki ezeket -ha lehet- egy olyan darabon amelyet nem használsz fel. A Setter-t több rétegben is lehet felkenni, kb: fél órás eltéréssel. Végezetül, a legrosszabb minőségű matricáknál előtte, és utána vékony rétegben fényes lakkot érdemes felfújni.
Zag 127212 2006. november 8. 08:02
Válasz erre
Sziasztok!

Abszolút kezdő vagyok matricalágyító használatában, ezért is kérném nálam tapasztaltabbak segítségét.

1. Több helyen is olvastam, hogy nem feltétlenül kell mindig matricalágyítót használni, mégis mik azok az esetek, amikor ajánlott a használata?

2. Egy teszt maketten próbáltam ki (Mr. Mark Softer-t használtam), rendszámtábla felragasztásánál, ahol a matrica átlátszó széle sajnos lelógott a rendszámtábláról. Gondoltam, ez a lágyító majd "rászívja" a matricát a rendszámtábla külső peremére, de nem így történt, hanem a lelógó széle teljesen felpöndörödött, emiatt szikével sem tudtam rendesen levágni. Ilyen esetben célszerű még a matrica felragasztása előtt méretre szabni a matricát, vagyis a kilógó átlátszó részeket levágni?

3. Egy-két hónapon belül szeretnék nekikátni egy Forma-1-es autó megépítésének, és arra baromi sok nagy méretű matricát kell majd felragasztani. Kérdésem az, hogy ezek felragasztásánál használjak-e ilyen lágyítót, vagy sem? Azért vagyok óvatos, mert ezek tényleg nagy méretű matricák, és fontos, hogy pontosan illeszkedjenek, ezért bármilyen kis felpöndörödés is baromi ronda lenne.

Segítségeteket előre is köszönöm

Zag
Kalóz 127211 2006. október 25. 19:48
Válasz erre
Pisti!
A Segítség !!! topikban választ kapsz rá.
Kalóz
Pisti 127206 2006. október 25. 16:01
Válasz erre
Meg tudjatok mondani mi a különbség a Mark Softer - Matricalágyító és a Mark Setter - Matricafeszítő között. Most akarnék venni, de nem tudom melyiket vegyem.
(bocs hogy ide is beírtam de sürgős)
Kalóz 127205 2006. október 19. 21:39
Válasz erre
A HG lámpák átalakítása abból áll, hogy el kell távolítani róluk az üvegbúrát (már ez sem egyszerű dolog - az üveg elég éles, csúnyán tud vágni, főleg szemtájékon).
A használatához előtét ellenállás szükséges (kb 1000 W teljesítményű hősugárzó vagy vasaló sorbakötve) vagy a gyári transzformátoruk. A Hg lámpák ui. nem 230 V-ról működnek.
A búra nélküli szerkezet veszélyes áramütés és égésveszély miatt (még a hideg kvarccsőnek sem használ, ha fogdossák, a zsír u.i. működés közben ráég a felületére és szép lassan elhalálozik).
Az UV kibocsátásuk valamivel gyengébb, mint az orvosi kvarcé, de hosszabb használat esetén - még ha nem is néznek bele közvetlen - kissé úgy érzi magát az ember, mintha egy marék homokkal szembecsapták volna (kötőhártya gyulladás: legalább 1 napig alig lát az ember, többször ismételve komoly szemproblémák lépnek fel).
Szóval gyakorlatlanoknak nem ajánlom kipróbálni (nekem van egy, de ritkán használom).
Üdv: Kalóz
Zag 127204 2006. október 19. 13:21
Válasz erre
Nos, ma learattam az egy hete ültetett matrica magok gyümölcsét :), ugyanis kisárgult matricáim egy hétig süttettem az ablakra ragasztva, és gyönyörűen eltűntek róluk a sárgaság jelei. Köszi a tippet mindenkinek.

Zag
Pisti 127201 2006. október 5. 11:52
Válasz erre
Az ablaküveg elnyeli az UV sugárzást, de nem mindet, ha jól emlékszem kb. 60-70%-kát. Én nyáklap maratásra használtam UV fényt. Tűző napon, nyáron kb. 5 perc alatt elég UV fény jón. Ez a hatás elérhető kb. 30 perces 100W-os izzólámpával is. A conradban kapható egy UV lámpa, amivel 10 perc ez az idő. A legjobb hatás a higanygőzlámpákkal érhető el, de ezeket át kell valahogy alakítani és elég magas az UV-jűk. Vigyázni kell, mert az UV sugárzás marandó szemkárosodást okoz.
Zag 127200 2006. október 5. 10:44
Válasz erre
Én nem tudom, hogy a matrica minek hatására fehéredik-e ki, mivel hogy most fogom csak kipróbálni, de az UV sugárzás nagy részét a sima ablaküveg elnyeli, a műanyag cuccokra viszont külön védőréteg kell, hogy elnyelje az UV sugárzást. Tegnap kiragasztottam az összes besárgult matricámat az ablakba, becsomagolva egy átlátszó zacsiba, matricával kifelé, az üveg belső oldalára, egy hét múlva beszámolok az eredményről. :)
warbirds 127198 2006. október 5. 10:27
Válasz erre
Passzolom, de abban meg én nem vagyok biztos, hogy nincs üveglencsés...:))) Kinek van optikus ismerőse a kérdés megoldása végett?? :D
Zebi 127197 2006. október 5. 10:07
Válasz erre
warbirds!
Melyik napszemüveg lencséje van üvegből? Szerintem az összesben műanyag van.
warbirds 127196 2006. október 5. 08:33
Válasz erre
Az üveg mögé tettem, matricás felülettel kifelé. Szerintem az UV sugarak bőszen-bátran átmennek a hagyományos üvegen. Különben minek kellene plusz UV szűrő bevonat pl. a napszemüveg lencsékre?
Tibcsi 127195 2006. október 5. 08:24
Válasz erre
Csak még egy kérdés: az üveg mögé tetted, vagy az üveg elé?

Az UV sugarak miatt nem mindegy (már ha tényleg attól múlik el a sárgasága), mert az ugye a közönséges ablaküvegen nemigen tud átmenni. Ha jól tudom... :)
Tibcsi 127194 2006. október 4. 15:37
Válasz erre
warbirds 127193 2006. október 4. 15:33
Válasz erre
Egy egész hetet hagytam kiragasztva az ablaküvegre.
Tibcsi 127192 2006. október 4. 15:31
Válasz erre
warbirds 127191 2006. október 4. 14:40
Válasz erre
Jelentem, nekem a Mig-em matricáinal bejött! :)
lucky 127190 2006. október 4. 11:30
Válasz erre
Zag!
Szerintem itt nem a napfény hanem annak UV összetevője dominál.az meg lejön a felhők alá is...( már ha igaz ez a dolog)
Zag 127188 2006. október 4. 11:17
Válasz erre
Muzzy!

És ez be is jött valakinek, vagy csak népi legenda? :) Bár végülis nem vesztek azzal semmit, ha zacsiban kirakom az ablakba, ennél rosszabb nem hiszem, hogy lesz. :) Csak a napfénnyel lesznek gondok, mostanság már borongós idők jönnek. Köszi a tippet, kipróbálom, és írok majd, hogy sikerült-e avagy nem.

Zag
Muzzy 127187 2006. október 4. 11:02
Válasz erre
Zag!
Több fórumon javasolják, hogy napra (ablakra átlátszó zacsiban)kell kitenni, és ennek hatására kitisztul.
Muzzy
Zag 127186 2006. október 4. 09:32
Válasz erre
Sziasztok!

Meg tudjátok-e mondani, van-e arra lehetőség, hogy régi (10 éves) Tamiya autómakettekhez új matricákat szerezzek, mert a régiek sajnos besárgultak?

Köszi

Zag
Kalóz 127185 2006. szeptember 15. 20:40
Válasz erre
Zag!
A Humbrol Decal Fix-e nem matrica lágyító, hanem matrica ragasztó!!! A matrtica alá kell kenni, az enyvet helyettesíti, a matrica anyaga nem reagál rá. A Nebuló papírragasztó legalább olyan jó, és 200 Ft-ért a többszörösét kapod. Én megszívtam vele, nem ajánlom (nem azért mert rossz, hanem mert drága. Ha tényleg lágyító vagy feszítő lenne, megérné, de így nem).
Kalóz
Akos 127184 2006. szeptember 15. 18:44
Válasz erre
Zag!
A Humbrol semmire sem jó, egyetlen tulajdonsága, hogy fehér kicsapódással "színezi" a matricát, ha nem törlöd le.
xcraft 127183 2006. szeptember 15. 18:38
Válasz erre
Hello!

Szerintem is a Gunze MR Mark Softer a legjobb matricázófolyadék, de vigyázzatok vele, pld Propagteam matricán nekem feloldotta a sötékéket! Nem kell sok belőle, és a jó minőségű, vékony matricákhoz nem is feltétlenül indokolt használni.
X.
Minas 127182 2006. szeptember 15. 17:47
Válasz erre
Zag 127181 2006. szeptember 15. 14:09
Válasz erre
Tévedtem, találtam Mr. Mark Softer-t, a Pro-Start Modell-nél, de előtte az összes "nagyobb" boltot végighívtam, és sehol semmi, de a lényeg, hogy csak be tudom szerezni. :)

Zag
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11.