/ Fórumok /

Vitrinek, avagy ahol a makett aluszik

Aki már legalább két éve makettezik, szembetalálta magát a mindent ellepő por, a rokon kissrác, a takarító családtag problémájával, amire a vitrin a megoldás.
Már ha meg tudjuk fizetni...
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.
Vadász 373963 2006. február 17. 17:31
Válasz erre
MrChef!
Várj néhány napot, és megtudod, hogy mit kértek podvától. Tudod: Krisztus kop...

Vadász
KossuthLajos 373962 2006. február 17. 16:16
Válasz erre
Kérd kölcsön. Legalább addig, míg vesz neked is egy ilyen vitrint.
MrChef 373961 2006. február 17. 12:57
Válasz erre
Podva, de szeretnék én is egy ilyen nőt magamnak...:-) Aki nemcsak, hogy elfogadja ezt a hobbimat, de még meg is lep ilyen dolgokkal. Tündéri:-)
Podva 373960 2006. február 16. 17:56
Válasz erre
K?p.jpg méret: 120.5 KB
Hali!
Én ezt a vitrint kaptam a páromtól karácsonyra!
A szemben lévő üvegessel csináltatta, óriási meglepetést okozva vele.
Üdv Podva
kacsabacsi 373959 2006. február 3. 16:55
Válasz erre
Sziasztok!!

Én most egyezkedem egyik kollégám apukájával, aki asztalos és 2 különböző megoldást tervezünk: az egyik dekorációs céllal csak 1 dioráma befogadására alkalmas, a másik viszont nagyobb lészen.Ha van konkrétum, majd csinálok képeket
kacsabacsi 373958 2006. február 3. 16:51
Válasz erre
George!!!

Király a laptopod!!! (mert nekem is olyan van:) )
KossuthLajos 373957 2006. február 2. 19:16
Válasz erre
Ezt szerencsére nem tudtad elintézni. Mármint az áramszünetet. 12 voltos a fényforrás. Még kb. 3-4 polcot lehet belerakni. Szóltam az anyukámnak, hogy esetleg itt az ünnepek környékén nem-e akar invesztálni a szekrényembe. akart. önként és dalolva. nem csak a villanyt szereltem, hanem az egész szekrényt. gondolom azt tudod, hogy ez a kikából származik.
Lajos 373956 2006. február 2. 19:08
Válasz erre
Ebbe a kulipintyóba csináltattad a villanyt egész nap?
Nem úgy volt, hogy áramszünet lessz?
/Amúgy nem rossz!!!/
KossuthLajos 373955 2006. február 2. 18:08
Válasz erre
Ha már itt többes számban kérdeztél, nem tudom, hogy te makettezel-e. Én sajnos kevesebbet, mint amit szeretnék. A kifogások közé tartozik az is, hogy most készül el az új kompresszorom, és most nincs mivel fújnom. Amúgy van egy másik szekrényem a hálószobában, amiben vannak még dolgaim. Ebbe csak beletetten egy pár dolgot, aminek jót tesz a fény. Amúgy ha végig követted volna az eseményeket kedves szakállas barátom, ebben a toppicban le is van fényképezve a régi szekrény a makettjeimmel. Ha így folytatod összekötjük a szakállt, vagy berugunk. Most gondolom jól megíjesztettelek.
Kossuth Lajos
Kalóz 373954 2006. február 2. 16:29
Válasz erre
Szakállas barátom!
Mi ez az üresség a polcokon? Nem makettezünk?
KossuthLajos 373953 2006. február 2. 16:27
Válasz erre
K?p 1.jpg méret: 149.3 KB
K?p 3.jpg méret: 147.3 KB
Sziasztok!
Nos a topik hatására...
Kalóz 373952 2006. február 1. 16:31
Válasz erre
A festék dettó, legfeljebb sárgul. A régi (vagy olcsó) festékek hamarabb, a többi (esetleg) később. Meg egyes matricafajták hordozója is hajlamos a sárgulásra.
Nekem egyes olyan matricák alá mászott be a por, amik alufelületre kerültek, és nem volt alattuk lakk (anno ezzel nem foglalkozott az ember). Szép egyenletesen sötét az egész.
Meg egyes ragasztóknál fordul elő, hogy egy idő múlva elerőtlenednek. Különösen igaz ez a benzollal ragasztottakról, mert az álltában is marja a műanyagot. Szerencsére ma már nem használják.
Amúgy vagy negyven éve makettezem, és az akkori makettjeim is köszönik szépen, jól vannak, szinte semmit sem öregedtek.
tray 373951 2006. február 1. 00:39
Válasz erre
george 373950 2006. január 31. 23:12
Válasz erre
K 002 m?solata.jpg méret: 251.5 KB
Egy mondat erejéig.
A stirol makett élettartama szerintem több mint gondolnánk. 50-60 év?
A képen látható autó már 44 éves és semmi nem utal az anyag öregedésére.
Szilárdan kitart az eredeti állapot megörzése mellett.
Vitrinben, vagy szabadon egy polcon, semmit nem számít, a stirol makett időt álló.
Zsolesz 373949 2006. január 26. 11:23
Válasz erre
vitrin.jpg méret: 36 KB
Én egy ilyent csináltattam,persze már teli van,hatalmas a helyhiány,ez egy évekkel ezelőtti állapot.
Atis 373948 2006. január 25. 17:20
Válasz erre
bocs hogy belevaú..

12 voltosak mind és egy sima adapterrel ami 12V-ot előállít lehet használni lakásban.

üdv.
MrChef 373947 2006. január 25. 17:18
Válasz erre
Kedves Lajos:-),

www.homasita.hu
Namost nem emlékszem pontosan, hogy itt voltak-e ezek a neoncsövek, de biztos, hogy autótuning-boltokban kaphatóak. Egy amerikai cég gyártja ezeket, nemrég hozták be Magyarországra.
De vannak autó belterében használatos, elég dizájnos led-es kislámpák is (1600Ft / db).
Sajnos én egyáltalán nem értek az elektrotechnikához, nem tudom, hogyan lehetne megoldani, hogy a lakásban is használhatóak legyenek ezek a kütyük, de remélem, hogy valami támpontot azért adtam.
KossuthLajos 373946 2006. január 25. 13:27
Válasz erre
Az általatok említett Homasita fénycsöveket hol lehet megnézni? Gondolom ezek 24V-os csövek.
Kossuth Lajos
MrChef 373945 2006. január 25. 12:59
Válasz erre
Gyertya!:-))) Esetleg lehetne használni az autótuningban használatos neoncsöveket, abból is a fehér színűt! Pl. a Homasita-nál kaphatók ilyenek. Ha megfelelő, akkor az áramellátását kell megoldani, ami szerintem nem olyan nagy.
lucky 373944 2006. január 25. 11:26
Válasz erre
P1020013.JPG méret: 146.9 KB
P1020014.JPG méret: 265.2 KB
P1020015.JPG méret: 246 KB
P1020020.JPG méret: 178.5 KB
Pár kép a témában.
Saját terv és építés.110-es deszka a két széle, a középső lécek alul profilozott fenyőfák,a világítás szintenként egy db 9W-os fénycső.A trafók alul az alsó szint alatti részben vannak.Jelenleg áttervezés alatt áll a rendszer FD csövekre mert ezt a tipust nagyon nehéz beszerezni,és drágább is mint az FD.(nekem lelt anyagból van)
Üveg egyelőre nincs de majd lesz és akkor portalanítok.
Mekett 373943 2006. január 24. 19:21
Válasz erre
Ezt avilágítást kicsit tárgyaljuk meg, mert nem olyan egyszerű szerintem. Egyrészt az említett melegedés miatt, másrészt a rossz sárga fény, harmadrészt az esetleges üvegpolcokon való tükröződés miatt.
Nem elég, hogy vakítani szokott, általában nem kapnak elág fényt az alul lévő makettek. Ha meg alulra, vagy hátulra raknám. egyenesen a szemembe sütne a fény...
Ha valakinek van vmi jól sikerült megoldása erre, mutasson már pár képet plz!
És nagyon érdekelnének az ötletek, hogyan lehetne megoldani a kábelezést, kapcsoló-elhelyezést.

Előre is kösz!
Archy 373942 2006. január 24. 15:49
Válasz erre
Inkább vitrinről írjatok :-)
Áron
G-cart 373941 2006. január 24. 06:10
Válasz erre
Ha esetleg van itt VÁM-os, Archy a déli sark közelében lakik, Montreálban :-)
Batya 373940 2006. január 23. 22:46
Válasz erre
Archy

Nem is tudtam gyüjtöd a Cigit:D
Archy 373939 2006. január 23. 21:56
Válasz erre
IMG_1545.jpg méret: 263.6 KB
IMG_1546.jpg méret: 247.9 KB
IMG_1550.jpg méret: 243.1 KB
az enyém
kp_ 373938 2006. január 22. 15:10
Válasz erre
Rések: Az a baj az Ikeás és Kikás vitrinekkel, hogy az üvegajtók nem elég nagyok, így nem eléggé passzentosan zárnak egymással. Én arra gondoltam, hogy valamivel (ráhúzhatós, átlátszó élvédőszerű) meg kéne toldani az ajtókat, de SZVSZ az elég igénytelen. Alternatívaként lehet vágatni új ajtókat. Szeintem a Kikás alúl, felül és a zsanéroknál nagyjából korrektül zár. Csak a fogantyúk felőli végén van kis hézag.

Annó én is majdnem Ikeásat vettem. Szerencsére Tóth Zoli ajánlotta a Kikásat, amit éppen akkor akcióban árultak.

Üdv:

kp
kacsabacsi 373937 2006. január 22. 09:09
Válasz erre
Sziasztok!!!

Miért nem mozgatjátok meg kicsit a fantáziátokat?? A rést szigetekővel lehet tömíteni, olyannal, amivel az ablakot is szokták.Utána is simán nyitható és kapható olyan tipus is, ami szinte nemis láccik:)Úgyhogy szerintem csak elhatározás kérdése, mert ugye makattezőknek nemigen kell kézügyességért a szomszédba menni:)
G-cart 373936 2006. január 21. 23:02
Válasz erre
SAjnos én a KIKA-sról nem tudtam (most találkoztam vele először) és az IKEA-snak is örültem, mint majom a farkának...A réssel igazából tényleg nem tudtam mit kezdeni.
Kislocsos: a vezetékkötegelőt rendesen "meg kell tépni" és rendesen ott fog maradni a helyén. Az üveglapot csiszolva kérd, úgy szebb.
G'
KossuthLajos 373935 2006. január 21. 22:11
Válasz erre
kp_-hez csatlakoznék. Én is nagyon nézegettem a két szekrényről készült képet, és úgy láttam, hogy lényegesen nagyobb a hézag az oldallap és ajtó között az Ikeás esetében. Nem beszélve arról, hogy lényegesen nagyobb, és annyyival talán nem drágább. De nekem a fontosabb szempont a záródás volt. És arra is ki lehetne még valamit találni, hogy a kis réseket is csökkentse az ember.
kp_ 373934 2006. január 21. 22:00
Válasz erre
Ikea vs. Kika: Az Ikea vitrint én sem ajánlom, bár G'cart kábelkötegelős ötlete nagyon praktikus. :-) Az üvegajtó mellett elég nagy a rés kb. 10-15 mm(?). A Kikásnál már kisebb (max 3-5 mm), de ott is van. Az egyik vitrinem Kikás, nekem az előszobában van, hogy jövet-menet láthassam a drágaszágaimat. :-)

Üdv:

kp
Kislocsos 373933 2006. január 21. 21:57
Válasz erre
Szia G-cart!
Nekem is ilyen vitrinem van.Köszi az ötletet.Hétfön az üvegesnél kezdek.

Kislőcsös
MrChef 373932 2006. január 21. 21:16
Válasz erre
Van egy ötletem, de lehet, hogy kósza:
1. leírjuk, lerajzoljuk pontosan, hogy mire lenne szükségünk
2. árajánlatot kérünk asztalosoktól
3. egyszerre többet gyártatnánk, úgy talán olcsóbb

Nos?
G-cart 373931 2006. január 21. 20:59
Válasz erre
HPIM1775.JPG méret: 105.2 KB
HPIM1776.JPG méret: 116.6 KB
HPIM1777.JPG méret: 115.6 KB
Sziasztok! Láttam szóba került már az Ikea vitrinje. Én is ilyet tudtam hadrendbe állítani. Igaz, hogy nem zár légmentesen, de mindenképpen védettebbek a makettjeim. A kevés polc problémára is kitaláltam egy egyszerű módszert. Természetesen nem hegesztettem, forrasztottam, hanem a vezetékkötegelő nevű műanyag találmányt használtam. Minden előre kialakított polcrész közé mind a négy lábra jó szorosan ráhúztam a kötözőt úgy, hogy a "feje" a vitrin belseje felé nézzen. Üvegesnél 3-as üvegből vágattam akkora lapokat, hogy pontosan beilleszkedjen a két oszlopsor közé és oldalra se tudjon különösebben mozogni. Így a lapokat a kötöző "feje" tartja és ekkora terhelést lazán kibír a konstrukció.
G'cart
Mekett 373930 2006. január 21. 20:47
Válasz erre
Ha valaki üvegből szeretne polcokat a vitrinjébe (szerintem csak úgy érdemes), akkor ahhoz milyen fata, színű, vastagságú üveget érdemes használni? Persze fesztáv függvényében kérdem.
Esetleg milyen merevítőalkalmatossággal érdemes próbálkozni?
Batya 373929 2006. január 21. 20:37
Válasz erre
Uraim !

Csak egyetérteni tudok Vadász véleményével sajnos nálam is az üveg volt a legdrágább 8ezer forint.

Batya
Vadász 373928 2006. január 21. 19:18
Válasz erre
Lajos!
Nem válaszoltam.
Vadász
KossuthLajos 373927 2006. január 21. 18:58
Válasz erre
Gondolom most viccöltél. A szekrényt természetesen nem én készítettem. Megrendelésre csinálták.
Vadász 373926 2006. január 21. 18:38
Válasz erre
Komolyan szólva a vitrinekről:

Sajnos a hobbink két legnagyobb anyagi áldozatát követelő része a kompresszor és a vitrin.
Az elmúlt harminc év tapasztalatai alapján állithatom, hogy munkánk megfelelő környezetbe helyezve a családnak (és a vendégek előtt is dicsekedhetünk) elfogadható élményt nyújthat.
A legtőkéletesebb megoldás amikor az alaplapra helyezett alkotást önnálló búrával látjuk el. Ez sajnos a legg drágább megoldás. a tavalyi móvári versenyre én szállitottam a repiajándék úvegbúráját (15x 25 cm és 20 cm magas). Ezért a mutatványért röpke 8000 ft+ÁFa-t kért az üveges, bár meg kell mondanom, hogy a sarkokat is összecsiszolta 45 fokban. Összecsiszolás nélkül látszik az üveg vastagsága és ez bizony nem tökéletes.
A plexi hátránya au üveggel szemben, hogy statikusan feltültődik, és ezáltal vonza a port. Idővel megmattul, karcolódik és sárgás szine lesz.
A műanyag makett mellé előszeretettel használok természetes anyagokat, mind az alapoknál (fa), mind a búráknál (üveg). A természetes és mesterséges anyag kontrasztja ellensúlyozza egymást, és a műanyag játékszerű hatását tompitja (már-már műtárgy rangra emeli).

Nagyon jól tudom, hogy egy lakásban a makettezés megtürt foglalatosság, és többnyire nem a nappaliban kerül, elhelyezésre gyüjteményünk. Arról nem is beszélve, hogy nem a mi igényeink szerint tervezik a lakásokat.

Mire érdemes figyelni?

Valamikor tíz-tizenöt évre taksálták egy sztirol makett éllettartalmát. Ezt a prognózist az idő megcáfolta, és ma már inkább 50-60 évet jósolnak.
Ez már elgondolkoztató távlat.
Ennek az időtartamnak az eléréséhez nekünk is tennünk kel néhány dolgot.
Legelőször az épités során kell betartanunk a helyes anyaghasználatot és az épitési technológiát (ragasztó, festék, hígitó, száradási idő).
Művünk elkészülte után meg kell azt védenünk mindenféle külső behatástól.

Nem csak a rokongyerek és tisztaságmániás nőrokonaink veszélyeztetik maketjeinket.
Ők nevelhetőek.

A legnagyobb és legalattomosabb veszélyt a környezeti hatások jelentik.

Elsődleges ellenség a por.

Minden helységben más és más: kormos-zsíros, aprószöszös, stb.
Eltávolitása lehetetlen és minden takaritásnál csak részeredményeket érünk el. alattomosan belerakódik minden árokba, szegletbe.

A vitrin is csak 98%-os védelmet nyújt, a legjobb megoldás az egyéni búra.
(én a legkedvesebb makettjeimet dupla védelem alá helyeztem).
A vitrinek ajtajait ragasztható szőrcsíkkal láttam el tömités gyanánt.

A másik ellenség a napfény.

Néhány makettfesték kifényesedik a napfény hatására.
Valószinűsitem, hogy némely festékek, és ragasztók (tőmitők) hamarabb öregszenek a napfénytől.

Várom a kémikusok válaszát!!!

Tehát érdemes úgy elhelyezni a lakásban a vitrint, hogy lehetőlg ne érje napfény.

Ezek az elsődleges külső hatások.

Mindenki szeretné ellátni a vitrinét belső világitással, de ennek is megvannak a maga veszélyei.

A legelterjettebb bútorvilágitás a halogén lámpa.

Kellemes meleg fényt ad, de erőteljesen melegszik. Ez a tulajdonsága károsithatja a makettünket. Megereszkednek a huzalok, eldeformálódnak a gyantaalapú makettek, újra mükődésbe lépnek a ragasztóanyagokban a kémiai folyamatok.

Ezek a kisebb veszélyek, de ne feledkezzünk el a hőhatás tüzvédelmi veszélyeiről sem!!!

Minden lámpánál feltüntetik a megvilágitandó tárgytól való minimális távolságot (NEM A POLCTÓL).

Ezért a képen látható vitrinbe neon-t épitettem, és térben is elválasztottam a makettektől mert, még a neon is termel némi hőt.

Ebből a szösszenetből biztosan kiviláglik, hogy a fenti követelményeket kielégitő (az esztétikáról nem beszélve) vitrin elkészitése komoly anyagi áldotzattal jár.

Még egy két apróság:

A felső polc magasságát nem érdemes 160-165 cm-nél magasabbra állitani, hiszen nem látunk ennél magasabbra.
A nállam látható alsó polc is már szinte élvezhetetlen, szerencsésebb alulra (20 cm) egy fiókot beépiteni.
sokan alkalmaznak a hátfalon tükrőt. Be kell vallanom, hogy engem ez zavar, mert megsokszorozza a maketteken található apró részleteket.

A katonai témájú makettek többsége sötét, ezért vigyázzunk, hogy a vitrin színe lehetőleg világos legyen (esetleg világos fa szinű).

Vadász
Vadász 373925 2006. január 21. 17:34
Válasz erre
Egész ügyes(sőt nagyon jó), krétamester létedre.
Vagy varázskrétáthasználtál?
Vadász
KossuthLajos 373924 2006. január 21. 15:19
Válasz erre
K?p.jpg méret: 187 KB
Tessék követelőzősök!
Vadász 373923 2006. január 21. 14:51
Válasz erre
Rendben!

Várom a vitrinképet.

Vadász
Batya 373922 2006. január 21. 14:49
Válasz erre
Uraim egyet értek !

Inkább beszéljünk amiről szólnia kell a topiknak Kossuth Lajos várom a képeket a vitrinedről.
KossuthLajos 373921 2006. január 21. 14:45
Válasz erre
Vadász!
Szerintem most hagyjuk abba, mert nagy erőkkel haladunk abba az irányba, ahol akkor tartottunk, amikor egy másik topikról a folyamatos "anyázás" miatt kiútáltak minket.
Kossuth Lajos
Vadász 373920 2006. január 21. 14:26
Válasz erre
Lajos!
Összfegyvernemi küzdelmeket ajánlok.
Este nyoctól teke (mert a booling neked túl magas).
Aztán megiszok az emlékdre egy pofa sőrt.

Vadász
KossuthLajos 373919 2006. január 21. 13:38
Válasz erre
Vadász!
Nem gond a sportszerűtlenség. Megszoktuk tőled. Ami a Szolnoki havat illeti, csak abban bízzál, hogy Magó Karcsi nem olvassa ezt a fórumot, mert le fog lőni téged. (De szép is lenne.) Szegényke már nem tud olyan időpontot találni a versenyre, amikor jó az idő. Emlékezz mi volt az elmúlt években, és tavaly. Ha jól emlékszem mindig februárban volt a verseny, szar idő volt. Tavaly már későbbre rakta márciusra. A verseny előtti estén szakadt a hó. Mondták is neki, hogy tegye a versenyt karácsonyra, akkor biztosan nem lesz hó.

Batya!
Te leszel a tus bíró! 2x400 méteres ivászat. Mindenkinek megfelel a fegyvernem? vagy a fegyverigen?
Kossuth Lajos
Batya 373918 2006. január 21. 13:33
Válasz erre
Na szóval összehozom:)

Szóval Ott leszek Szolnokon és Kimegyek veletek a hóra és reszek biró.
De ha gondoljátok hozok boxkesztyüket vagy inkább K-1 ?

U.i.: Sorry kicsit még félálomban vagyok
Batya 373917 2006. január 21. 13:27
Válasz erre
Kedves Vadász !

Na ottleszek szolnokon és is Leszek a bíró.

Tetszik az új vitrined.

Üdv
Batya
Vadász 373916 2006. január 21. 13:16
Válasz erre
Lajos!
Gyere ki a hóra.
Szolnok megfelel? Ott mindig van hó.

Vadász
Vadász 373915 2006. január 21. 13:12
Válasz erre
vitrin 1mod.JPG méret: 72.8 KB
vitirn 2mod.JPG méret: 69.6 KB
vitirn 2m?d.JPG méret: 175.6 KB
Ezek meg a mostani vitrineim.
a legújabbról még nincs képem, de remélem hamarosan azt is bemutathatom.
Az előzőeket, amikor eladtuk a házat az új tulaj belevette a szerződésbe.
Egyébként tényleg asztalos vagyok, bocs a sportszerütlenségért.
Vadász
Batya 373914 2006. január 21. 13:01
Válasz erre
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.