/ Fórumok /

Elektronika a makettezésben

Lehet, hogy ez a topik "elsüllyed", de talán ebben a témában is lehet sok hasznos eszmecserét folytatni.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.
Bandika 719727 2024. január 30. 11:12
Válasz erre
lomex.hu/hu/homepage www.hestore.hu/

Lomexnek van igazi boltja is.
Aliról akkor érdemes rendelni, ha valami speciális alkatrészre van igényed, drága lett nagyon a postaköltség és mindenre vámot, áfát kell fizetni.
BFMB 719696 2024. január 29. 20:37
Válasz erre
Sziasztok. Tovabbi kerdesek... Budapesten (vagy online) hol erdemes LEDeket es vezeteket venni makettekhez? Aliexpressz? Koszonom.
Hozé 715363 2023. november 10. 09:40
Válasz erre
Bandika, köszönöm a segítséget!
Bandika 715332 2023. november 9. 16:37
Válasz erre
A fehér led nyitó feszültsége kb. 3 V
A pirosé ennek durván a fele, 1,8 V
Konyhanyelven azt jelenti, hogy párhuzamosan kötve a piros led felé könnyebb utat választja az áram, a fehérnek nem jut.

Tegyél 1-1 ellenállást a piros elé, így minden ágon nagyjából azonos áram fog folyni.

www.circuit-diagram.org/circuits/cde36adb217740608abf4fd680afc747
Hozé 715283 2023. november 8. 08:00
Válasz erre
Sziasztok!

Azt találtam ki, hogy kísérlet képpen világítást építek egy készülő autóba. Rendeltem is ledeket (fehéret, pirosat sárgát), 3V-os elemmel világítanak is. Megoldottam a beépítést: elől fehér, hátul piros. Két fehér együtt működik, két piros együtt működik, viszont ha ugyanarra az elemre rákötöm a pirosakat, akkor a fehérek elalszanak. Ez miért lehet? Van rá megoldás, hogy ne kelljen két elemet használni?
butterfingered 715215 2023. november 6. 11:17
Válasz erre
Nagyon köszönöm a segítséget!
Bandika 715060 2023. november 3. 17:27
Válasz erre
www.ebay.com/itm/266475880408

Úgy látom a led filamentet ebay-ről lehet beszerezni.
butterfingered 715058 2023. november 3. 16:05
Válasz erre
Köszönöm. És a filament is kapható itthon? Ez a magyar neve is? LED filament? Magyarul elemtartó, vezeték, filament?
Bandika 715056 2023. november 3. 14:22
Válasz erre
Szia!

Rém egyszerű az egész:

Neked egy ilyen kell: 2*AA elem tartó kapcsolóval.
www.vigvari.hu/elemtarto-2-db-aa---kapcsoloval-fedolappal_238423
A led filamentet ráforrasztod a két vezetékre. 3V a filament, szóval 2 db AA elem kell, ez fontos.

Ha szempont, hogy a filamentet le tudd választani az elemről, akkor ezekkel a csatlakozókkal tudod megoldani. Ezt bármelyik villanyszerelő boltban kapsz.

hobbielektronikabolt.hu/img/45876/PPJA01_altpic_1/PPJA01.jpg
butterfingered 715043 2023. november 3. 10:08
Válasz erre
Sziasztok.

Nem értek az elektronikához, de szeretném megcsinálni ezt a fajta fénykardot

https://www.youtube.com/watch?v=S2YEvbth9G4

Ehhez egy LED filament kell -ami ugyan megrendelhető az aliexpresszről, de szeretném itthon (Budapest) megvenni, mivel minden más is kell (vezeték, kapcsoló, elemnek csatlakozó). Ebben tudnátok segíteni? Egy lista, amire szükség van? (Egy Nautilushoz már csináltam egyszer világítást, szóval valamennyi tapasztalat van, de minimális.) Köszönöm.
laja 659101 2019. május 7. 14:13
Válasz erre
Köszönöm az infókat!
Tibcsi neked is!
A rajzod alapján rájöttem volna hogy a fesszabályzó előtt van:-)
Biztos hogy nincs benne semmilyen mechanikus irányváltó. A motor csak a fogaskerekeken keresztül a tengelyt forgatja.

Most ment el előttem az Üllői úton egy kübelwagen:-)
Sosem láttam még:-)
Gabusch 659100 2019. május 7. 13:47
Válasz erre
Az autó viszont a Tiéd, azon meg lehet látni, hogy a motor mit forgat.
Tibcsi 659099 2019. május 7. 13:46
Válasz erre
A diódahíd gyakorlatilag akármilyen lehet, ami legalább 30V/1A-t tud.

Pl. ez jó neked: www.hestore.hu/prod_10022206.html

Az SMD azt jelenti, hogy felületszerelt, tehát nem kell lyukat fúrni neki, de nehezebben kezelhető. A "hullámvonalas" lábakat kösd a motorra, a másik kettőt a LED-ekre, a megfelelő polaritással.
Gabusch 659098 2019. május 7. 13:45
Válasz erre
Ennyire nem vagyok otthon a témában. Nyilván többnek kell lennie, mint a 11V (a 7805 előtt van!), meg mondjuk nem árt, ha kibírja az áramerősséget is. Ami szerintem itt nem számottevő.

Az SMD a nyákra forrasztandó (ragasztandó) és kicsi. Szerintem ez megfelelhet Neked:

lomex.hu/hu/webshop/

Kis szerencsével a tetejére van nyomtatva a bekötése, a két ~-ra kötöd a motor egy-egy érintkezőjét, a + megy a 7805 1-re, a - meg a 7805 2-re.
laja 659095 2019. május 7. 12:41
Válasz erre
Én sem tartom valószínűnek a mechanikus haladás irány váltást, bár én sem értek az RC cuccokhoz.
Egyébként volt olyan sejtésem hogy van készen is egyenirányító, de rád bíztam magam ha azt írtad diódából kell csinálni akkor abból kell nem kérdőjeleztem meg a dolgot.
De természetesen az 50 Ft-os tétel sem számot tevő. Az SMD gondolom a nyáklapba forrasztandó, és nagyon kicsi a lába azért nehéz forrasztani. De ha létezik belőle nem SMD is akkor remek.
Milyen paramétereknek kell megfelelnie az egyenirányítónak? Gondolom 5V és még mi a szempont? Típusa vagy ilyesmi?
Gabusch 659091 2019. május 7. 12:13
Válasz erre
1,2V talán tényleg nem gond.

Ez az egész természetesen akkor áll, ha valóban a motor forgásirányát változtatják és nem mechanikusan változtatják a haladási irányt, mint a rendes autónál. De szerintem ezzel nem igazán szórakoznak a megfizethető kategóriában, ha egyáltalán van ilyen.

Ha nem akarsz szórakozni négy dióda összeforrasztásával, lehet kompletten is kapni egyenirányítót, két láb be, kettő ki alapon. Csak négy-ötször annyiba is kerül (50 Ft), meg ha SMD, nehezebb forrasztani is.
laja 659089 2019. május 7. 12:04
Válasz erre
Ahogy látom rá is jöttél rögtön miért kérdeztem ezt:-)
Csak meg akartam úszni az egyenirányító készítését, de ezek szerint nem fogom.
Eredetileg 9.6V-os akku volt benne, gondolom az az 1.2V különbség nem vészes.
Gabusch 659086 2019. május 7. 11:26
Válasz erre
A vezérlő elektronika ad ki hol így, hol úgy jelet, de az a Te szempontodból mindegy, úgyis a motor kapja. Tehát a motor bekötéseit simán használhatod a ledekhez, nem kell az elektronikába belepiszkálni. Mondjuk nem is feltétlenül célszerű.

A polaritásváltás működtetési elvét talán a legjobban a mikrokontrollerek digitális lábain lehet bemutatni.

Az ugye felvehet alacsony=0 (-, föld) és magas=1 (+, 5V) értéket, programozástól függően.
Ha mondjuk az 1-es és a 2-es lábak (jelöljük L1, L2-vel) kezdetben L1=0/L2=1, akkor a polaritásváltáshoz simán megadjuk az L1=1/L2=0 értékeket. Ha ezeket a lábakat egy motorra kötjük (TFH nem terheli túl a kontrollert), akkor ezzel a módszerrel egyik, avagy másik irányba tudom azt forgatni. Ha meg akarom állítani, akkor mindkét lábat azonos értékre állítom (L1=0/L2=0, L1=1/L2=1).

Gyanítom, hogy az autót is ezzel a módszerrel működtetik, de egy olcsó multiméterrel meg lehet nézni, mit csinál. Amennyiben a motor bekötési pontjain mérsz mondjuk 10V-ot, ha előre menne a járgány, akkor hátramenetben -10V-ot kellene mutatnia a műszernek.

Más.

Nem értek az RC-hez (illetve ami van, az nem aksis, hanem elemes, a másik meg saját töltővel rendelkezik, de elemről), de jutott eszembe, ha nem az eredeti aksit akarod használni, akkor azért nézz utána annak, hogy eredetileg mi volt benne, mert nem biztos, hogy az elektronika mondjuk 7,5V helyett soká tolerálja a 10,8V-ot. Így akkor célszerűen vagy veszel bele egy hozzávalót, vagy gondoskodsz ott is a megfelelő feszültségredukálásról.
laja 659072 2019. május 7. 10:07
Válasz erre
Szia!
Hol történik a polaritás váltás? A motorban vagy azon kívül a nyáklapon egy kütyü csinálja?
TAMÁS78 659001 2019. május 5. 19:53
Válasz erre
Mostanában többször gondolkoztam rajta, hogy hova tud "fejlődni" vagy változni még a makettezés, hisz a fröccsöntés technológiája, az apró részletek megjelenítése mára sok szempontból és sok méretarányban már a határokat ostromolja, innen már - azt hiszem - túl nagy előrelépési lehetőség nincs. Lehet, hogy ez, mármint az elektronika lesz az egyik útja annak, hogy valaki többet vagy érdekesebbet alkosson, mint a megszokott.

Még egyszer mondom: amikor kifejezésre juttatom a magam ízlését, az nálam nem jelenti azt, hogy ezt tartanám a helyes és követendő ízlésnek. Ez csak annyit tud, hogy az enyém. Hála az égnek ma reggel is felkelt a Nap a közreműködésem nélkül. :)
Gabusch 658999 2019. május 5. 19:43
Válasz erre
Nyilván én is a tetszik/nem tetszik alapján döntök, de az totál szubjektív, plusz változik. Ennél a hajónál mennél többet nézem, annál jobban tetszik, de ugye én már a wifin távirányítható űrhajó-villogtatásnál tartok, tehát nem feltétlenül csodálkozom rajta.

Ami érdekel, az az, hogy mennyiben fog ez beszivárogni pl. a harcjármű-makettezés területére. Volt most is egy egészen korrekten kivitelezett, talán vietnámi bombázás Óváron. Meg ott van az a robbanó tengeralattjáró, az valami egészen fantasztikus.

De szoktam látni űreszközökből (Saturn5, űrsikló) "állólámpát", ha lenne egy fölösleges sarkom a lakásban, lehet, hogy elgondolkoznék egy olyanon is.
TAMÁS78 658997 2019. május 5. 19:22
Válasz erre
Az biztos, hogy én semmiféle objektíven meghúzható határral nem fogom hitegetni sem magam, sem másokat nem próbálok orientálni. Egyszerűen vagy azt érzem, hogy ez egyértelműen túllépte a személyes ízlésem totálisan szubjektív giccs-határvonalát, vagy nem. Még azt sem gondolom, hogy ez a személyes határvonal állandó lenne. Az meg csak természetes, hogy pláne eszemben sincs beleugatni, hogy ki hogyan alkotja meg a maga makettjeit, diorámáit, vagy általában bármit, aminek a létrehozására ingerenciája van, vagy hogy ez kit talál el, és kit nem. Az a "majd én segítek eldönteni" hsz csupán poén akart lenni. Ez a dobozba zárt villogás és morajlás nálam egyáltalán nem éri el azt a hatást, amit szeretne, de ez csak személy szerint rám érvényes. A doboz stílusa és az esetleges háttérkép viszont belefér nálam is.
Gabusch 658995 2019. május 5. 18:47
Válasz erre
hajó1
hajó1
hajó2
hajó2
hajó3
hajó3
hajó4
hajó4

Az is megérne egy misét voltaképpen, hogy - maradva a hajónál, amit megtaláltam, bár a képminőség pocsék - meddig élethű egy makett és mikortól giccses szar valami?

Ha profin megcsinálja a hajót, felteszi vízre, épít neki a XIX. század stílusában egy vitrint a szokott sima plexidoboz helyett, az még elmegy, vagy már a vitrin miatt is sok (hajó1)?
Ha még belefér (mert láttunk már ilyet múzeumban is), de mögé tesz egy háttérképet, az már nem fér bele (összes képen látszik)?
Ha mégis belefér, akkor ha van a hajóban némi világítás, az már szar lesz - l. robbanások világítása újabban (hajó2)?
Ha még ez is, akkor a villogás a háttéren, meg a hang veri ki a biztosítékot (hajó3-hajó4)?

És miért? Mert eddig erre nem volt igazán lehetőség? Vagy ettől már modellé válik? Ha valaki egy műanyagmakettet úgy fest ki, hogy simán lehetne nyomtatott papírmakett is, avagy úgy koptatja, hogy hat világháború kellett volna annak eléréséhez egymás után, az mennyivel jobb/elfogadhatóbb?

Azért nem teszem offba, mert tulajdonképpen ez ebbe a topikba simán bele kellene, hogy férjen, elvégre az elektronikák alkalmazásának életképességéről/elfogadhatóságáról kell először beszélgetni. Szerintem.
TAMÁS78 658985 2019. május 5. 16:30
Válasz erre
"De maga a megvalósítás nekem a végeredménytől függetlenül tetszik." Az nekem is, profi volt. Egyébként még azt se mondanám, hogy giccs még sosem talált el érzelmileg, mert hazudnék.
Gabusch 658983 2019. május 5. 16:25
Válasz erre
Szívesen.
laja 658982 2019. május 5. 16:16
Válasz erre
Én már élesben kipróbáltam, méghozzá kéket, kockázatos mert a pigment esetleg lehet fém tartalmú, de nem volt gond:-) De köszönöm hogy tesztelted!
Gabusch 658981 2019. május 5. 16:05
Válasz erre
Belemértem egy rúdba multiméterrel, úgy tűnik, nem vezet. :)
laja 658980 2019. május 5. 15:51
Válasz erre
Köszönöm, jó ötlet a hűtésre. Megvalósítom:-)
Meleg ragasztóval tervezem a forrasztások megerősítését, biztosítását.
Gabusch 658979 2019. május 5. 14:35
Válasz erre
Az alumínium alvázra simán fel lehet csavarozni a 7805-öt, legalább adott a hűtés is. És akkor az tart mindent. A rázkódás miatt azért én lehet, hogy körbenyomnám a lábairól lejövő diódákat és ellenállásokat Milliputtal, avagy valami nem vezető ragasztóval, nehogy véletlenül elengedjenek a forrasztások. Mivel maga az elektronika a ledek nélkül kb. egy százas, ha betojik, csereszabatos, ha hagysz a vezetékeken egy kis tartalékot és nem vágod őket pont méretre.
Gabusch 658978 2019. május 5. 14:29
Válasz erre
Nagyon szívesen, nincs mit. Szerintem egy ezresből elvileg ki kellene jönnie, szinte bárhol veszed a cuccokat.

A fész talán jobban struktúrált. Ott felteszed a kérdésed és arra érkeznek a kommentek, könnyebb videót, képet linkelni, illetve küld róla értesítést, ha hozzászóltak. Ami kétség kívül előnye, hogy elvileg hozzá lehet szólni évek múlva is valamihez, de nem lesz közte mások bejegyzése, hiszen az elve olyan, mint a blogbejegyzések vagy youtube-videók kommentelésének.
laja 658977 2019. május 5. 14:21
Válasz erre
Uraim!
Elsősorban Gabschnak szeretném megköszönni a segítségét mert nagyon hasznos, és tényleg szájba rágós volt.
Joci.kun!
Nincs nekem semmi bajom a facebookal mindenki használja egészséggel aki akarja akinek tetszik. Csak nem értettem és most sem értem a gördülékenység fontosságát ebben a témában. Ami pedig az általad Gabuschnak linkelt gyári cuccokat illeti az egyik túl drága nekem a másik pedig elég bonyolultnak tűnik, az én elektronikai tudásomhoz. Annak hogy nem akarok pénzt invesztálni a projektbe az az oka hogy, nem a saját részemre fogom építeni a járgányt hanem a fiamnak. Ő 7 éves neki teljesen mindegy hogy mennyire jó a világítás, csak világítson. De valószínűleg ha nem világítana is jól lenne neki. Mert van egy nagy méretű KB 1:16 körüli RC autója hatalmas kerekekkel, amit nemrégiben összetört de az elektronika sértetlen maradt. Természetesen meg kell javítanom. De én nem megjavítom hanem átépítem alumínium alváz, új kaszni, jó nagy alu lökhárítók hogy strapa bíró legyen. De ha már egy ilyen építésbe kezdek akkor építenék bele világítást is, mert tudom hogy tetszene neki. Szóval a cél az hogy olcsón és egyszerűen erős gépet építeni. De persze köszönöm hogy időt és energiát fordítottál a témára.
Gabusch 658976 2019. május 5. 13:59
Válasz erre
Igen, emlékszem, hogy a giccsesben maradtunk. :) De maga a megvalósítás nekem a végeredménytől függetlenül tetszik.

Egyébként még egy gondolat erejéig visszatérve a gyári cuccokhoz. A Revellnek évek óta van egy TOS Enterprise kitje, utolsó ára olyan 9 eFt körül volt. Most ez csak elektronikával kiegészítve kapható 48000+ forintokért a Kék Kobránál. Maga az elektronika a dobozbontás alapján nem egy nagy szám, Arduinoval sokkal jobbat lehet csinálni maximum 5 eFt-ból, de abban már kétezerért benne van a hangchip programozója is. Utóbbi nyilván többször használható, azaz az 500 Ft körüli chipek tucatjait lehet mindenre felhasználni. De még akár a Tenacontrols cuccai is majdnem pariban vannak vele árban és azért azok elég sokat tudnak (mármint a Revellhez képest).

És akkor az olyanokról nem is beszéltünk, mint a gombok nyomkodása helyett akár hangvezérlés, rádió, WiFi, BT, stb. És kompletten nincs az a majdnem negyvenes, de még a negyede sem!
TAMÁS78 658975 2019. május 5. 13:38
Válasz erre
"Azóta sem tudom eldönteni, hogy überfasza, vagy baromi giccses volt."

Csak kérdezz engem, majd segítek. :)
Gabusch 658968 2019. május 5. 12:18
Válasz erre
Igen, a fészbúk több szempontból jó.

Mindemellett én úgy gondolom, hogy a makettezésben is lehet helye az elektronikának. Űrhajóknál pl. kimondottan nagyot lendít a dolgon, de újabban nagyon szép robbanás-effekteket is láttam ledes megoldással, amit nem vagyok benne biztos, hogy csak festéssel meg lehetne oldani annyira élethűen. Hasonlóan mondjuk az 1:48-as full belsőteres tengeralattjárót (hálisten nem fér el) is érdemes lehet világítani, valószínűleg jobban látszanának a hátul lévő részletek.

De láttam a fészen egy Victory makettet is, vintage vitrinben, viharos tengeren, villámokkal spékelt háttérvilágítassal, mennydörgéssel és a hajó recsegésével valamint hullámzajjal spékelve. Azóta sem tudom eldönteni, hogy überfasza, vagy baromi giccses volt. :)
Joci.kun 658966 2019. május 5. 11:46
Válasz erre
Hy !
Azért próbáltam más oldalakat ajánlani, mert végül is ez egy makettezős oldal. A fészes rc csoportban viszont jópáran túl vannak ezen és én ott szoktam jó tanácsokat kapni. Persze, ezer kérdés felmerül, de eddig toleráltak. :) Vagy hasonló jó hely az rc tank fórum, bár az az elektronika eléggé eltér a kamionokétól.
Gabusch 658965 2019. május 5. 11:12
Válasz erre
Szia Joci!

Nem vettem támadásnak, nyilván teljesen jó megoldás lehet adott esetben a gyári is (Sőt!), csak akik nem foglalkoztak még ezzel, általános kijelentésekből nem fognak érteni. Így linkekkel viszont teljesen rendben van.

Ettől függetlenül ezeknél a cuccoknál is szükséges a körültekintés, mert valahogyan be kell őket építeni és ez sem feltétlenül problémamentes. Nem értek hozzá, de amennyiben nem rendelkeznek saját rádióvevővel, valahogy hozzá kell idomítani őket a megfelelő funkciókhoz, ami nem feltétlenül kezdő szintre való, esetleg meg sem valósítható, amennyiben a szintén készen vett vezérlőcucc mindenhol szigetelve van, amelynek megbontása nem feltétlenül szerencsés, netán lehetetlen (miniatűr leöntött chipek).
Az olcsóbbik tetejébe max. 6V-ról üzemeltethető, amihez a ~11V-os aksiról mindenképpen kell a feszültségszabályzás, vagy valahogyan elemeket, másik aksit kell használni hozzá, ami szintén bonyolítja a dolgot.
Tehát nekem első blikkre ez sem feltétlenül tűnik egyszerűbbnek - bár nyilván sokkal szebb eredmény érhető el velük, pláne a hangos verzióval.

Az Arduino egy veszett jó találmány, relative kis felkészültséggel állati bonyolult dolgokat lehet vele megoldani viszonylag pici pénzért, mert rengeteg (olcsó) kiegészítője van. Ez a feladat is simán megoldható lenne vele, beleértve akár az indexeket is, különösen, hogy max. 12V-ról üzemeltethető. Viszont azt már programozni is kéne, ami ugyan szerintem nem egy ördöngösség, de másnak okozhat gondot.
Amúgy szerintem a 40 dolcsis cuccot maximum a negyedéből meg lehet vele csinálni, bár gyanítom, elektronikát kell építeni hozzá, ami az 5V-nál magasabb bemeneti feszültségeket redukálja.
Joci.kun 658960 2019. május 5. 09:20
Válasz erre
Szia Gabusch !
Leszögezném, hogy nem a te megoldásodat szándékoztam leszólni, ilyen segítőkész embert nem sértenék meg ezzel.
Ha Laja házilagos módszerrel akarja megoldani, akkor oks.
Én csak arra akartam célozni, hogy pl az első -hátsó lámpák folyamatosan világítanak, ehhez jön hozzá a tolatólámpa, index, sárga villogó...
Ez viszont már komplex megoldás és mivel "majd valamikor" nekem is ilyen kell, gyorsan túlléptem a házi megoldáson, mert bár forrasztgattam már ezt -azt, nincs meg a kellő tudásom, pl egy ilyenhez.
Több helyen nézelődtem ezzel kapcsolatban, de mivel a facebook miatt kaptam a fejemre, ezeket nem is ajánlgatom. A google segít.

www.aliexpress.com/item/RC-Car-Sounds-Light-Simulated-System-for-Road-Grader-RC-Rock-Climbing-Cars-Truck-Vehicle-RC/32854986387.html
www.ebay.co.uk/itm/12-LED-Simulation-Flashing-Light-Lamp-System-for-RC-1-10-Car-Truck-On-Road/352235778638

Az Arduino is jó megoldás lehet, de azért oda is kell egy alaptudás.
Gabusch 658952 2019. május 5. 01:16
Válasz erre
Szerintem arra utalnak - sajnos linkek nélkül - hogy az Ebayről, Aliexpressről, stb. kaphatsz komplett megoldásokat a problémádra. Valószínűleg igazuk van, de mivel nem érdekelt soha ez a téma, így konkrétumokat nem tudok. De azt mindenképpen Neked kell tudni, hogy mit és hogyan akarsz megoldani, illetve, hogy mennyit szánsz erre az egész projektre. Kész cuccok esetében is eléggé célszerű észnél lenni és körültekintően eljárni.

Engem a Star Trek űrhajók világítása érdekel. Vannak kész megoldások, nagyságrendileg tízezrekben mérhető költségekkel, de némi felkészültséggel (speciel ez a szakmám, így viszonylag könnyen ugatok) egy Kínából kb. 800 Ft-ért beszerezhető Arduino Nano felprogramozásával ugyanezeket a fícsöröket simán el lehet érni (bár mondjuk a ledek elhelyezése lehet macerásabb). Ezért én a kész cuccokat ötletbegyűjtésre használom és jókat röhögök, amikor a fészbúkon hülyítik velük egymást a népek.
Már gondolkoztam rajta, hogy csinálok egy makettezőknek való programozási tanfolyamot a Youtube-on, csak félek, hogy a Tenacontrols és társaik megszórnának atommal. :)
laja 658951 2019. május 4. 22:32
Válasz erre
Akkor megvárom amíg "majd gépről esetleg" kifejted hogy miért vérzik több sebből a Gabusch elmélete. De már akkor azt is elmagyarázhatnád hogy mire nem alkalmas ez a felület, és hogy miért lenne szükség a facebook gördülékenységére. Azon kívül hogy az általad említett csoportban is lehetne érdeklődni. Ha gördülékenységre van szükség akkor ott van a jól bevált telefonbeszélgetés. De van más azonnali üzenet váltásra alkalmas felület. A mekett.org-on pedig szétnézek, köszönöm az ötletet. Ja és nekem nem baj hogy nem élek facebook életet:-)
Joci.kun 658950 2019. május 4. 21:24
Válasz erre
Szia !
Telóról nem pötyögnék sokat. Egyre olcsóbban kínálnak a kínaiak gyári megoldást, még indexel is, tolatólámpát kapcsol...
Gabusch-nak nagy respect.Nem kisebbíteni akarom a segítségét.
Ez a felület viszont nem nagyon alkalmas ilyesmire,a face-n gördülékenyebb. Hogy te nem használod, nem az én bajom.
Nem tudom,hogy a makett.org -on van -e ilyen topik.
Majd gépről esetleg többet. ...
laja 658949 2019. május 4. 21:19
Válasz erre
Ja ja "sajtóhiba" volt:-) Az automata kijelentkezés engem is zavar nem egyszer kezdtem újra az írást miatta. De másokat is zavar, írt is valaki erről az opoknak, de persze semmi változás. A Conrad volt az első gondolatom de tudom én is hogy nagyon drága, nemrég bementem hogy veszek krokodilcsipeszt és 350Ft-ot kértek érte, ahhoz nem volt pofám hogy akkor nem kérem. Így csak kettőt vettem, egy villanyszerelési szakboltban meg 35Ft darabja:-) Bár nem ugyanolyan de a célnak megfelelő. Úgyhogy köszi a linket is.
Gabusch 658948 2019. május 4. 20:45
Válasz erre
1N4001, de gondolom, sajtóhiba. :)

Igen, a nyitófeszültség a ledtől függ, de a 220 ohm olyan kb. univerzális 5V feszültség körül.

A 7805 teste műanyag és fém, utóbbin van egy lyuk, amivel fel lehet csavarozni egy hűtőbordára, de nem feltétlenül szükséges. Ott melegszik.
Ha a lábak melegszenek, akkor ott árulás van, meg rövidzár.

Egy szimpla egyenáramú motoron elvileg két érintkező van. Az, hogy melyik a pozitív és a negatív, attól függ, hogy merre akarom forgatni. Én azt gyanítanám, hogy egy egyszerűbb RC valami menetiránya attól függ, hogy a motorja merre forog. Tehát egyszerűen megfordítja a polaritást, azaz ami eddig plusz volt, az most mínusz lesz és vice-versa.
És itt jön be a problémád, mert ha egy leden megfordítod a polaritást, akkor az szimplán elalszik addig, amíg a bekötésnek megfelelő polaritás ismét elő nem áll. Az a négy dióda azt csinálja, hogy mindegy neki, melyik bemenő vezeték plusz, azonos ponton lép ki a plusz és a mínusz, tehát tudod vele vezérelni a ledeket. A dióda csak egy irányba engedi át az áramot.

Az alkatrészek lába 0,5mm, 0,7mm átmérőjű. Az áramfelvétel szinte nulla, gyakorlatilag bármilyen szigetelt huzal megfelelő. Pl. ha maradt régi számítógépből IDE szabványú, mára semmi másra sem jó szalagkábel (az ment a flopira pl.), az tökéletes (már amennyiben forrasztható), telefonzsinór, stb.

A ledek lesznek a legdrágábbak, ott nagyon nem mindegy, hol veszed, mit veszel. Conrad pl. ellenjavallt, általában mocskos drága. Esetleg itt mindent megkapsz - a fenti gombokkal választhatod a színeket:

lomex.hu/hu/webshop/

(OFF: Azt a tetves automata kijelentést nem lehetne legalább nyolc óra időtartamra beállítani? Minden posztom írása közben kiléptetett. Még jó, hogy számítottam rá - kopipaszta - de rohadt idegesítő!)
laja 658946 2019. május 4. 20:03
Válasz erre
Ha több sebből vérzik a dolog akkor miért nem írod le hogy szerinted mi a probléma?:-)
Nálam meg a facebook vérzik mert nem használom:-)
laja 658945 2019. május 4. 19:50
Válasz erre
Köszönöm a segítséget, asszem sikerült felfognom a dolgot. Bár nem minden 100% ban tiszta de ezen már el tudok indulni.
Szóval akkor a következőkre lesz szükségem:
-4db 1N001 dióda az egyenirányítóhoz
-1db 7805 fesszabályzó
-6db led (fehér, piros, esetleg önvillogós)
-6db ellenállás a ledekhez
Ha jól értem akkor a ledek méretétől és színétől is függ a nyitó feszültsége ami pedig meghatározza azt hogy milyen ellenállás szükséges hozzá.
Milyen vezetéket használjak? Erről még nem esett szó.
Illetve még azt nem tudom hogy, hogy állapítom meg hogy a motor mely érintkezője a pozitív és melyik a negatív?
A 7805-nek a lábai nem melegednek, csak felső fém része? Csak a meleg ragasztós megoldás miatt kérdezem, nem olvasztja e meg a ragasztót.
A ledek méretét momentán nem tudom mert még nem dölt el hogy mibe is kerülnek majd.
Ha további kérdések merülnének fel remélem zaklathatlak még vele:-)
Joci.kun 658943 2019. május 4. 19:39
Válasz erre
Az elképzelés jó, csak több sebből vérzik. :) Jobban járnál "gyári" megoldással, bár az drágább. A facebookon rc kamion munkagép csoportban nézelődj.
Gabusch 658939 2019. május 4. 17:15
Válasz erre
"Varjúfészek" készítése:

Gräetz:
Két diódát összeforrasztasz úgy, hogy összetekered a csíkkal jelölt lábait, másik kettőt úgy, hogy a nem csíkos lábakat tekered és forrasztod össze. Ezután a szabad lábakat forrasztod össze, egyik csíkosat a csíktalanhoz, másikat a másikhoz, valamint ezekhez forrasztod a motorról a vezetékeket.

Az összetekert csíkosakat forrasztod a 7805 1-es lábára, a másik, "csíktalan" összetekertet a 2-es lábára.

Összetekered a hat ellenállás egyik lábát és hozzáforrasztod a 7805 3-as lábához. A fennmaradó lábakat a megfelelő hosszúságú vezetékekkel összekötöd a ledek hosszabbik lábával. A ledek rövidebbik lábához szintén alkalmas hosszúságú vezetékeket forrasztasz, melyek másik végét összetekered és szintén hozzáforrasztod a 7805 2-es lábához.

Megpróbálod úgy elhelyezni, hogy a 7805 fémes része szabadon álljon és ne érjen semmilyen műanyaghoz. Ezt én úgy csinálnám, hogy a 7805 lábait kb. a felüknél meghajtom derékszögben és így forrasztok az 1-es lábra. Akkor az ehhez forrasztott diódákat pl. melegragasztóval, Milliputtal, legrosszabb esetben pillanatragasztóval fel lehet ragasztani valami alkalmas helyre, így nem olvaszt szét semmit.

Természetesen, mielőtt beragasztod, (többször) ki kell próbálni, megfelelően működik-e.
Gabusch 658927 2019. május 4. 13:09
Válasz erre
diode
diode

Ezt meg még a diódához. Az ellenállásnak mindegy, hogy kötöd be.
Gabusch 658922 2019. május 4. 12:25
Válasz erre
Gabusch 658921 2019. május 4. 12:24
Válasz erre
rcelektr
rcelektr

Nem megy tönkre, de mivel dióda a szentem, csak az egyik irányban világít, célszerűen amikor átmegy rajta az áram. :)

A gräetz meg egy egyenirányító, ami azért kell, hogy a motorodról lejövő áram ugyanúgy kerüljön a ledekre, hogy mindig világítsanak, függetlenül attól, merre megy a szekér.

Mellékelve a kapcsolási rajz, remélem, nem csesztem el. A színekkel ne törődj, innen-onnan ollóztam a rajzokat merő lustaságból. Szerintem nem kell hozzá NYÁK, simán össze lehet ennyi alkatrészt forrasztgatni. A 7815 alkalmasint melegszik, erre oda kell figyelni.

A gräetz diódáihoz (az a 4 db, ami a motor után és a 7805 előtt van) szerintem 1N4001 elég lenne, az 50V 1A.

Egyszerűsítve a történetet, használhatsz 220 ohm, esetleg 330 ohm ellenállásokat, az szinte biztosan jó (túl van méretezve), ugyan nem lesz max. fényereje a lednek, de nem is füstöl el. Pláne, hogy a 7805 4,8-5,2V között szórhat azt hiszem.

Ha mégis számolni akarsz, akkor amikor megveszed a ledet, akkor megkérdezed a paramétereit, nyitófeszültség (V) és hogy mennyi áram folyhat keresztül rajta (mA). Ebből kiszámolod a szükséges ellenállást. Pl. ha a múltkor mellékelt lap alapján 1,8V a minimális nyitófeszültség és 20mA áram folyhat át a lededen, akkor a képlet 5V-1,8V = 3,2V. Innen az U/I=R képlettel akkor 3,2/0,02=160, tehát a 220 ohm jó lesz.
A fehér ledek nyitófeszültsége emlékeim szerint valahol 3V körül van, meg a 20mA is talán OK, tehát akkor 2/0,02=100, oda 150 ohm elég, de a 220 is jó, legfeljebb nem olyan baromi fényes.
Ha az lenne a terved, hogy rendesen modellezel egy fényszórót, az szerintem nem fog így menni, csak ha veszel ledes kulcstartókat, aminek van valami foncsorszerűsége és azt építed be. De az sem lesz persze tökéletes. Ha a cél az, hogy láthatóan világítson, akkor tökmindegy.

Nagyon erős fénye a Cree-ledeknek van, drága, melegszik, nagy. Nekem a kocsiban adja oldalanként 1-1 darab a helyzetjelző fényeket, erősebb, mint a rendes lámpa volt, de a rendőr sajnos nem fogadta el nappali fénynek. Lehet, hogy az oldalanként négy darabosat kellett volna megvennem. :)

Azt, hogy milyen ledet kell venned, te tudod, 1,8-3-5-10 mm-es, kerek, szögletes, villogó, milyen kelvinű fehér, piros, sárga, kék, zöld, stb.
laja 658920 2019. május 4. 10:30
Válasz erre
Ebből annyit fogtam fel hogy a motor polaritás váltása miatt led tönkre mehet. De gratzal ez megoldható. Azt sem tudom mi az gratz! A linkelt oldal meg számomra teljesen belga! Az is kiderült számomra hogy nem lenne nagy befektetés.Ha már említetted a feszszabályzót meg a gratzet akkor azt sejtem hogy nyáklapot kellene maratni. Az egy újabb akadály lenne számomra! Ettől nekem szájbarágósabb leírásra van szükségem. Bemész boltba megveszed ezt meg ezt pontos elnevezésekkel darabszámmal stb. Aztán pedig ezt ide a forrasztod azt meg oda. Kb ez az én szintem ennyit értek hozzá:-) Nem kell feltétlenül villognia a villogóba épített lednek de ha egyszerűen megoldható lenne akkor természetesen jobb ha villog. Szóval ha kedved és időd akkor kérlek egyszerűsítsd le nekem ezt a történetet.
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.