/ Fórumok /

Retusbaj

Ha retusod beszáradt, vagy éppen segíteni akarsz azokon, akik ilyen problémával élnek, akkor írd meg a fórumra.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99.
Bandika 717722 2023. december 31. 10:25
Válasz erre
Nem kell túlmisztifikálni: kávétejszín kis tégelye tökéletes a festékkeveréshez. Még elmosni sem nagyon kell, bár nemrég az EU gondoskodott róla, hogy kiváló minőségű, vegyszerálló polipropilénből készüljön, úgyhogy az oldószerek nem tesznek kárt benne.

Fújásnál mindig több rétegre kell törekedni, az egymenetben telibe fújás nem működik, különösen 0,2-es dűznivel. A első réteg inkább csak ködölés, a második halványan fed, a harmadik nagyrészt fed és végül a negyedik adja a teljes fedést.
Zoli 717718 2023. december 31. 09:55
Válasz erre
Szia,

Nem biztos, hogy kinder tojást használnék, van egyéb kis műanyag tálam, ami nem borul fel, szóval megoldom, de köszönöm! Bár a tojás azért is jobb, mert a szűkülő alja miatt kevesebb festék is tölthető bele, ez a kis tál meg nagyobb átmérőjű, ezért többet kell bele keverni. A rozsdamentes acél feles pohár lenne az igazi, amit pl a Continental Mk.VIII stb kesztyűtartójának mágneses ajtajára szabadalmaztattak...
Közben újabb probléma merült fel, megyek egy másik rovatba...
z
Muzzy 717713 2023. december 31. 08:37
Válasz erre
A teamécseshez jó üvegtarót használom tartónak, abban nem borul fel a fél kindertojás
Zoli 717697 2023. december 30. 22:09
Válasz erre
Zoli 717696 2023. december 30. 22:08
Válasz erre
Ahogy írtam, csak az egyik Alclad színnel van baj, a többi simán fújható ködölve, az az egy szinte sehogy se, annyira híg. De ha aláfújok másik fémszínt és arra óvatosan tudom ködölni ezt a kezelhetetlenül hígat, úgy már használható.
Nagyon sok festéket pazaroltam eddig is, egy-egy fújásnál többet, mint kellett, a nagyobb nyomás miatt. Nem az a cél, hogy egy rétegben fújjak, de azért fedjen, ha egymás után folyamatosan fújom a rétegeket. Ehhez nekem megfelel a kb. 1,5bar. Csak az Alclad színeknél használok sokkal kisebbet, meg az előárnyékolásnál.
A tű festés közbeni törölgetése is sokat segített. Kicsit lejjebb veszem még a nyomást és több hígítót is használok, aztán meglátjuk...
z
Muzzy 717695 2023. december 30. 21:57
Válasz erre
Ne a pisztolyba keverd a festéket! (én egy kidnertojás buburékját használom) Egy jó iránymutatás a festék higítására, ha a tégely falára felkensz egy kis higított festéket, és víz szerűen lefolyik, és áttetsző lesz a festék kb akkor jó.
Muzzy 717694 2023. december 30. 21:51
Válasz erre
Tipikusan a nagy nyomásra utaló hiba, amit az ALCLAdnál írtál! Bátrabban vidd lejjebb a nyomást! És közelebbről fújj! Akkor jó, ha nagyon ALACSONY nyomáson, ködölve viszed fel. (és alaposan rázd fel az üveget :)
Amit idáig írtál, azokból is arra lehet következtetni, hogy túl nagy nyomást használsz.
Ne azt az üveg Gunze festéket sajnáld a gyakorlásra! (KB egy ezres, egy tégely, ha veszel retardert, gyári higítót 3-4 ezresből kijön
Próbálj túllépni a megrögzött szokásos higításon, nyomáson. Ne törekedj arra, hogy egy rétegből fújod meg a színeket!
Az elején bátran, nagy arányban változtass, amig nem a kívánt irányba indul meg a változás! Növeld jelentősen a higító arányát és vidd lejjebb a nyomást!
Amíg ezeken nem változtatsz, továbbra is küzdeni fogsz az általad kifogásolt jelenségekkel.
tyimosenko 717692 2023. december 30. 21:32
Válasz erre
Dehát előtte elmostad, ami jó, ha mindig ugyanolyan alapos és akkor nem maradhat festék. Szerintem nincs gyakorlati haszna felönteni higítóval, viszont ha nem húztad meg jó a cup menetét, esetleg beszivároghat a folyadék és idővel tönkreteheti a tömítést. Meg szerintem érdemes festés után eltenni a festékszórót a dobozába, hogy szöszök ne juthassanak be a testbe, mert akkor jöhet festéskor az eltömődés.
Jól alakul az A-10. Ha eltűnne majd az előárnyékolás, ilyen sötétebb színű terepfoltozásnál a festés utáni világosabb színű visszafújás - foltozás, kukacozás -, hatékony lenne. "inverz post-shading".
Johnie 717689 2023. december 30. 21:06
Válasz erre
Nem kötelező bent hagyni, van aki nem szereti ha az oldószer órákig éri a tömítéseket.
Én így szoktam ha csak kis időre teszem le. Ez most kb 12 óra hossz lesz.
Így nem éri levegő a belsejét, ha maradt benne még festék, nem tud megszàradni.
Zoli 717688 2023. december 30. 21:01
Válasz erre
Köszi, és a tanácsokat is! Nem olyan bonyolult, csak ritkán festek és kevés a tapasztalat. A mostani maketten ugye nem lett tökéletes az árnyékolás, aztán túl sokszor fújtam át a felületet, így tényleg szinte semmi nem látszik belőle... Nem baj, lesz jobb.
Jól haladsz, nagy kár, hogy 72-ben nincs jobb A-10, de kivárom. Addig is tanulok az építésedből.
Miért kell a pisztolyba hagyni az alkoholt másnapra, illetve miért baj, ha teljesen száraz lesz a pisztoly?
z
Johnie 717684 2023. december 30. 20:36
Válasz erre
IMG_20231230_202011
IMG_20231230_202011

Nagyon jó, gratulálok.
Nagyon nagyon sokat kell gyakorolni, ha nem jutsz jó eredményre még a kedved is elveheti az egésztől, de ha sikerül -az tovább ösztönöz.
A végén az előárnyékolásnak a nagy részét úgyis elfedjük a fedőszínnel, főleg ha sötét szín a fedőszín is. Nagyon figyelve, nagyon finoman, több vékony rétegben ,szintén hígabb festékkel festve kontrollálható azért az elfedése. Főleg világosabb gépek esetén marad meg a kontraszt.
Az A10-em zöld-sötétzöld-sötétszürke lesz, hát nem igazán fog látszani az előárnyékolás.
De végre nagyjából befejeztem a felső részt.
Pisztolyt kimostam. Holnap reggel folytatom. Ilyenkor mikor csak pár órára teszem le a kimosott pisztolyt, hagyok a végén benne egy fél csészényi tiszta izopropil alkoholt. Ne száradjon csontszárazra reggelig a pisztoly belseje. Úgyis elparolog reggelig valamennyi a csészéből...
Johnie 717682 2023. december 30. 20:23
Válasz erre
Az már nem. Ott már csak arra kell figyelni, hogy ne fusson szét.
Zoli 717679 2023. december 30. 19:09
Válasz erre
Szerintem kizárt, hogy azzal lehet festeni, de akinek úgy jó, csinálja. Az Alclad színek is nekem túl hígak gyárilag, főleg az az alu, amit mindenre is fújnék, nagyjából használhatatlan. Kis nyomással is szinte lehetetlen fújni, pedig ennyire az se híg. De úgy működik, hogy más fémszínt fújok először a feketére, aztán ezt rá nagyon óvatosan, több rétegben, de gyakran úgy is felszedi az alatta lévő fémet... Szóval továbbra is fontolva hígítok...
z
Zoli 717678 2023. december 30. 19:05
Válasz erre
Nekem a kékhez képest zöldebb, de nagyjából mindkettő.
Amúgy bevált a nagyobb hígítás és a tűtörlés is, múkodik a dolog. Sok apró vackot is fekete alap után fehérrel foltoztam, aztán ment rá a végső szín. Értelme nem volt, de legalább gyakoroltam és pazaroltam a festéket. Továbbra se én leszek a festéktüsszentő hapcibenő, de legalább tanulok. Köszi srácok!
z
Johnie 717673 2023. december 30. 18:08
Válasz erre
"Az 1% azt jelenti, hogy 1 rész festék van 99 rész festékhez"

Gondolom úgy akartad írni, hogy :
Az 1% azt jelenti, hogy 1 rész festék van 99 rész hígítóhoz
tyimosenko 717670 2023. december 30. 17:52
Válasz erre
Igen, a 3.kepen is az infinity fejes evo lehet, de ratette a 0.15-os fejet. Jo parositas a 0.4es evo a PS770-nel.
borisz 717668 2023. december 30. 17:42
Válasz erre
Az 1% azt jelenti, hogy 1 rész festék van 99 rész festékhez.
Johnie 717667 2023. december 30. 17:06
Válasz erre
De mintha a kérdéses is az Evo lenne...csak Infinity fejjel?
Lehet hogy tévedtem és csak kettővel dolgozik
Johnie 717666 2023. december 30. 17:02
Válasz erre
ez egy H&S Evolution
ez egy H&S Evolution
ez egy gsi creos ps770
ez egy gsi creos...
kérdéses pisztoly ...
kérdéses pisztoly...

Nagyon jó videó, imádom "Skeleton" videóit, remek házilagos feljavításokat csinál.
A videóban három féle pisztolyt is használ.
A H&S Evo-t hasznalja alapozásra, lakkozásra gondolom 0,4-el.
Használ egy GSI Creos PS770-et (0,18 dűzni)
És egy harmadik pisztolyt is amit sehogy sem tudok beazonosítani...
halaci 717665 2023. december 30. 16:32
Válasz erre
Ja, az nekem kék-kék címke, nem zöld.
Zoli 717659 2023. december 30. 15:12
Válasz erre
Nem, ez zöld-kék a hobby color thinner, rá is van írva: for hobby color. Semmi acrysion. Én is igyekszem mindenhez a sajátját használni. Kivéve a Revell, mert ahhoz általában ecsethez jó a lakkbenzin is, némely színhez meg a sajátja sem...
z
halaci 717658 2023. december 30. 15:04
Válasz erre
"A kék-zöld címkés hígítót használom"

Ajjaj, csak nem az Acrysion-höz valót? Akkor már kapásból meg lenne az első számú hunyó, az egy teljesen más festékhez való. A Gunze H sorozatához vagy a Mr Hobby Aqueous Hobby Color Thinner-t lehet használni, vagy a C-sorozathoz való Mr Color Thinnert (sötétkék alapon sárga felirat), de a legjobb a Mr Color Leveling Thinner (sárga alapon sötétkék felirat). igaz, az utóbbi kettő sajnos büdösebb.
Ha nem Gunze, akkor a H-hoz használható a tamiya X-20A vagy az AK Real Colors High Compatibility Thinner is, meg persze a sima IPA, ha más nincs. (Tudom, sokan eleve azt használják. Én a festékhez igyekszem mindig a saját higítóját használni, tisztításhoz marad a generál nagy kiszerelés.)
Zoli 717657 2023. december 30. 14:11
Válasz erre
Köszi a bemutatót, és kitarást a befejezéshez!
A panelvonalak nekem azért ennyire nem macerásak, ha jó a hígítás és nyomás, elég gyorsan megy. Viszont csak 72-es gépeket építek, és az eddigieken kevesebb panelvonal van. A vonalak közti foltokkal van bajom, ha egy idő után megáll a festék. De majd törölgetem a tút.
Amúgy én sötétbarnával alapozok, arra mennek a fehér foltok a panelekben, aztán feketével a végén átfújom a panelvonalakat még a terepszín előtt.
A kínlódások ismerősek, derékbajos is vagyok, de ilyenkor inkább a nyakam zsibbad le.
Sok sikert!
z
Johnie 717656 2023. december 30. 14:00
Válasz erre
thinner
thinner
IMG_20231230_125809
IMG_20231230_125809
retarder
retarder
nyomás, ravasz a pisztolyon behúzva
nyomás, ravasz a...
tiszta tűhegy
tiszta tűhegy
csak hígító
csak hígít
híg festékkel
híg festékkel
elrakódott tűhegy
elrakódott tűhegy
ez kb 30 %
ez kb 30

Na szóval:
Mint előzőleg írtam, én is ugyanazt a véleményt osztom az előárnyékolás fújásával mint a többiek.
Ma délelőtt 10 órakor álltam neki az 1/48-as A10 előárnyékolásának.
Sajnos nem találtam kellően sötét színű C sorozatú MrHobby vagy AK Real Color festéket, de eszembejutott, hogy a Tamiya X1 fényes fekete (nem az XF1, az ugye a matt fekete!) festékére sokan ,külföldi fórumokban is panaszkodtak, hogy nehezen szárad, hetekkel később is bennemarad az ujjlenyomat. Így ezt használtam.
Nekem egy H&S Evo-m van, 0,2-es dűzni és tű volt most benne. Tehát az Infinity-d is tökéletes. A tűvédőt levettem, hogy tudjam majd a tűhegyet takarítani.
Az 5 ml-es tartályt félig töltöttem MrColor Thinnerrel. Ez akkor kb. 2,5 ml.
4 csepp festéket (Tamiya X1) tettem bele, elkevertem.
1 csepp Tamiya Paint Retardert tettem még hozzá.
Az oldat elejét bőven kifújtam egy edénybe.
Kompresszort 1 bar-ra állítottam, miközben lenyomtam a ravaszt, de nem húztam hátra, üresben fújt a nyomás beállításakor a pisztoly.
A makett előzőleg már kapott alapozóréteget (MrHobby MrSurfacer 1200)
Nekiláttam ezzel a bő lére eresztett oldattal felvinni az előárnyékolást, max. 1 centiről fújva, épphogy mozdítva a ravaszon. Egy vonalon nagyon sokszor 8x,10x oda vissza kellett menni, ugyanazzal a lassú sebességgel, ugyanakkora távolságról mert nem takart elsőre, túl híg ugyebár az oldat, inkább szürke elsőre a színe.
Most jön a lényeg:
10:00-tól 11:30-ig fújtam a makettet és csak a 30%-át sikerült megcsinálni ez alatt a 1,5 óra alatt. Nem lett tökéletes, vannak pacák, megfojások, nem szép vonalvezetések. De zöme a fedőszínnel el lesz takarva. (Mint írtam nem mindennap csinálom én sem ezt, 3-4 havonta kerül kezem alá egy makett. Mindösszesen amióta pisztolyom van 6 makettet előárnyékoltam.)
Másfél óra alatt már begörcsölt a kezem, beállt a derekam. Irtó hálátlan egy meló.
Közben nekem is voltak festék elakadásaim, de nagyon minimális számban, talán 7-8 alkalommal. Hígítós fültisztítóval letöröltem a tűhegyet.
Majd délután folytatom, remélem a felső felületet be tudom ma fejezni.
Úgyhogy készülj fel, kézgörcsre, hátfájásra, cifra szavak kimondására ha van még ezek után türelmed hozzá. Vannak akik nem is kedvelik az előárnyékolt festést.
tyimosenko 717651 2023. december 30. 12:49
Válasz erre
Igen, es en ehhez is mindig adagolok retardert, gunze narancs uveges, 1-2 csepp. MRP-hez is.
Johnie 717650 2023. december 30. 12:43
Válasz erre
Az MrColor (Gunze) Leveling Thinner ugye az amelyben már eleve van gyárilag retarder?...
Zoli 717649 2023. december 30. 12:41
Válasz erre
Neked is köszönöm a hasznos tanácsokat! A pisztolyt elölről is szoktam takarítani, ha szétszedem, de csak ecsettel mosom át felülről és elölről is. A dűznit is egy hosszú vékony ecsettel pucolom, ami átmegy rajta.
A fogköztisztitó még hiányzik, mindenképp veszek majd ilyet is.
A hígító arányát növelni fogom, de csak óvatosan...
A tűhatárolót egyelőre nem használom, jobb szeretem kézzel állítgatni a ravaszt. Korábban próbáltam határolóval, nem jött be.
A kukacolást közelről végzem, de azért a felülettől "messze" van a tű, a szarvas tűvédő mindig rajta van. Amúgy csak előárnyékoláshoz kukacozok, tehát nem fontos nekem a pontossága, és nem idegeskedek, ha egyik panelről átfújok a másikra.
Őszintén szólva ennyire nem vagyok precíz, hogy ilyen kis mértékben állítsam a nyomást. A kb. 0,8bar lehet akár 0,8x is, vagy ha nem műkdödik a festékhez, akkor állítom kb. 1-ig. Nagyon jó, amit írsz, de eddig sajnos ilyen szinten sose próbáltam állítani a hígígást és nyomást. Általában elsőre működött, aztán ha már túl sűrű lett
festék, jöttek a próbák és sehogy se lett jó... igazából csak az alapokat tanultam meg, és sajnos ritkán festek, de majd minden alkalommal gyakorlom is. Köszönöm!
z
tyimosenko 717648 2023. december 30. 12:38
Válasz erre
Mr Color Leveling thinner. Ez kb visz mindent, ami nem vizes akril: gunze H es C, tamiya, MRP, AK RC. Ugy tapasztaltam, hogy a gunze mindket sorozatahoz ez a legjobb.
Johnie 717647 2023. december 30. 12:28
Válasz erre
Az autós hasonlatot, csakis azért hoztam fel, mert egy előárnyékolás megfújásánál úgyszintén egyidőben több dologra kell figyelni miközben mozogsz, cselekszel, haladsz.
Sajnos nagyon sokat kell ezt is gyakorolni, mire elfogadhatóan menni fog. Egyidőben forgatni is a makettet, de ugyanazt a távolságot is megtartani, a ravaszon az ujj is mindvégig csak ugyanannyira húzzon hátra, közben jobbra-balra, előre-hátra mozgatni is a pisztolyt, de csak ameddig tart a panelvonal, de mindvégig ugyanazzal a sebességgel, lendülettel... hát tanulni kell.
És míg autót lehet, hogy naponta vezetek és megvan a rutin, a megszokás, előárnyékolni háromhavonta ,négyhavonta egyszer szoktam...
😀
Zoli 717646 2023. december 30. 12:23
Válasz erre
A pisztolyban szoktam hígítani, mert anno egy barátomnál még valami taiwani pisztolyon tanultam és azzal lehetett bugyogtatni bátran. A H&S kicsit macerásabb ebből a szempontból, ezért gyakrabban kevergetem a festéket. Tudom, ezen változtatni kéne...
A kék-zöld címkés hígítót használom, mert kevésbé büdös, de van kék-sárga is. Akkor inkább utóbbit használjam?
z
tyimosenko 717643 2023. december 30. 12:14
Válasz erre
Meg egy korulmeny lehet, ami befolyasol. Nem irtad hogyan higitassz. Kulon talkaban erdemes, nem a pisztolyban. Ha ugy alakul megis a helyzet, hogy a pisztolyban kell, akkor en mindig hasznalom a H&S sarga visszabugyogtato "gyűszűt".
A leveing thinner jobb, mint a sajat higito (ami a kek cimkes? - mar nem is emlekszem), a H sorozathoz is.
halaci 717642 2023. december 30. 12:05
Válasz erre
Még valami (elnézést, ha triviális): mivel itt több változóval kell dolgozni, a siker egyik kulcsa az, hogy ezekből minél többet fixáljál és lehetőleg csak egy maradjon, amivel utána a legjobb eredményt éred el.
A 0,2-es dűzni fix, és vegyük fixnek a 0,8-as nyomást is. Fix az a távolság is, amiről fújnod kell. 1/72-es panelezésnél szinte érintenie kell a tű hegyének a makett felületét. A békesség kedvéért próbáld meg az Infinity szarvas tűvédőjével, hogy azt szinte a flülethez érintve elég finom-e a vonal. Lehet, hogy már ez is távoli lesz, akkor sajnos le kell venni.
Indulásnak én egy 10-30-os higítást próbálnék, cseppre számolva. Így könnyebb lesz később reprodukálni az esetleges változtatásokat. Próbálj meg ezzel egészen közelről fújni úgy, hogy a tűhatároló szinte teljesen be van tekerve, alig enged mozgást. Ha nem jön, akkor engedj rajta egy fél fordulatot, újabb próba. Csináld ezt addig, amíg végre megbízhatóan, egyenletesen jön a festék a pisztolyból - nem baj, ha így még nem fed eléggé! (A próbák között érdemes higítós fültisztó pálcával megtörölni a tű hegyét.)
Ha még bőven van játéka a tűhatárolónak, akkor lehet plusz egy csepp festéket adni a festékhez és ebből az állásból kezdeni újra fújás-tekerés folyamatot. Így már kicsit sűrűbb, jobban fedő festéked lesz, és remélhetőleg még mielőtt a tűhatároló kifutna játéktérből meg lesz az a keverék, ami egyszerre fed is és egészen közelről, a beállításig húzva a "ravaszt" sem folyik meg.
Ha véletlenül elfogyott volna a tűhatároló mozgástere és még mindig nem az igazi a fújás, akkor tekerd vissza majdnem teljesen, adj annyi csepp plusz higítót a festékhez, amennyi festéket adtál hozzá közben (ez lesz az új alap) és emelj egy picit a nyomáson, mondjuk 0,85-re, aztán kezdődik elölről.
Zoli 717641 2023. december 30. 12:01
Válasz erre
Így van, segítőkészek a srácok, és nagyon köszönök minden tanácsot, észrevételt!
Jöhetnek a képek!
z
Zoli 717640 2023. december 30. 11:59
Válasz erre
Igyekszem mindenre válaszolni.
Jobban fogok hígítani, de nem ez a fő baj. 0,8bar alá nem veszem a nyomást. Ahhoz meg eddig elég volt ennyi hígító is. (De lehet, hogy rosszul becsültem, és több a hígító, sose méricskélek, érzésre hígítok, aztán ha kell, módosítok még rajta. A túl sok hígítót nem szeretem, mert szinte csak azt fúj a pisztoly, szétfolyik, elpárolog, felmarja az előző réteget stb...
A tisztítással szerintem nincs gond. Kezdetben állandóan órákig mosogattam minden szín után az alkatrészeket. Már nem teszem, mert többször nagy nyomáson átfújva is tiszta lesz a pisztoly. (Persze néha azért így is külön pucolok mindent, de már nem mindig.) És átfújás után használva is tudok kukacolni, tényleg csak a nyomás és hígítás kérdése, nem a takarítással van gond. Hanem azzal, hegy egy idő után a kis nyomáson kukacolt híg festék se jön ki a pisztolyból. Nekem még mindig úgy tűnik, hogy az lehetett a gond, hogy nem mosogattam közben a tű végét, ahogy írtátok. Úgyhogy most mindent is kukacolni fogok, hátha belejövök, vagy nem...
Nem egy rétegben szoktam festeni, többször átmegyek egymás után a felületeken, kis száradás után. Csak nem ködölve fújok, bár néha úgy is. A lényeg, hogy nem egy rétegben, mert akkor esélyes, hogy túl sokat fújok egyszerre, túl vastag lesz a réteg, megfolyik a festék stb...
z
Johnie 717639 2023. december 30. 11:53
Válasz erre
Úristen mennyit írtatok! 😀👍

Nekiláttam délelőtt az A10 előárnyékolásának, úgy, hogy közben csináltam képeket.
Nemsokára felteszem és írok hozzá én is. (Nem lesz a mondandómban más vélemény mint amit segítségképp a többiek írtak.)
Zoli 717637 2023. december 30. 11:46
Válasz erre
Nézem ezt a videot, de nekem ez a hihetetlen kategória, már a ragasztás is. (Használom a híg zöldet, de sokszor kisebb elemeket se fog elég erősen, nemhogy a nagyokat...)
Ennyi hígítóval én nem tudok festeni. Ahogy írtam, kis nyomáson működik a foltozás, de csak egy ideig. De ennyi hígító nekem alapból túl sok, elképzelhetetlen, hiába látom...
Köszönöm az ismertetést, igyekszem jobban hígítani. Amúgy a löttyöket nem keverem, csak Gunze H, esetleg mostanában AK RC, csak a saját hígítójukkal.
z
Muzzy 717636 2023. december 30. 11:34
Válasz erre
A kukacozáson kívül soha ne egy rétegben vidd fel a festéket!
Nem baj, ha elsőre nem fed, majd a 3.-4. réteg már igen
halaci 717635 2023. december 30. 11:32
Válasz erre
Ahogy mások is írták, kukachoz, preshadinghez 0,8-as nyomásnál és 0,2-es tűnél az 50-50 higítás nagyon kevés. Nyugodtan próbálkozz 30-70 aránnyal, de lehet, hogy 1/72-ben még hígabb kell majd.
Alapvetően a szórópisztoly egy spricni: a levegő nyomása próbálja kinyomni a festéket a dűznin, és ezt az áramlást a tű hegye körül áramló levegő "atomizálja". Minél kisebb a nyomás, annál lassabban áramlik ki a festék => annál nagyobb esélye van annak, hogy a kis részecskék egy része el se hagyja a tű felületét, hanem ráköt. Ráadásul minél sűrűbb a festék, annál nehezebb eleve "megmozdítani", tehát még több festékszemcse marad a tű felületének a közelében.
Én azzal kezedném, hogy először is kiszedném a dűznit, az aircapet és a tűt. Valami agresszívebb oldószerrel (Emese, Tamiya rózsaszín kupakos tisztító, stb.) áttörölném a tű végét vattapamaccsal. A dűznit beáztatnám ugyanebbe az oldószerbe pár percre és utána a legfinomabb interdental fogköztisztító kefével nagyon óvatosan körbesimogatnám a belsejét és az aircap tetején lévő lyukat is. Utána összerak, alkohollal vagy a festék higítójával próbafújás. Így ki kell jöjjön az összes olyan apró festékmaradvány, ami szabad szemmel nem biztos, hogy látható. Ne felejtsd el, a 0,2-es dűzni azt jelenti, hogy a lyuk teljes átmérője ekkora, mi meg kb. ennek a 10%-án szeretnénk átnyomni a festéket a lyuk széle és a tű felülete között. A legkisebb maszat is bezavarhat.
Apropó maszat: pucold ki alaposan a pisztoly elejét is, a festéktartály aljáig. Ehhez már jó a vastagabb interdental kefe is, elölről be tudsz vele nyúlni. Elég egy régebbi festéstől a csatorna falán megtapadt kis darab, amit a hígabb festék megmozdított és máris kész a köpködő, elduguló stuki.
Muzzy 717634 2023. december 30. 11:31
Válasz erre
Többen mondjuk, nem higítod eléggé a festéket!
Vidd lejjebb a nyomást, és legalább a kétszeresére növeld a higítót.
Zoli 717633 2023. december 30. 11:29
Válasz erre
Szia,

A nagyobb felületek telibe fújásához használok 1,5bar körüli nyomást, néha kicsit többet, ha sűrűsödik a festék. De ezzel általában nincs gond, asztalon próbálom előtte, játszva a ravasszal, aztán mehet a makettre. Az előárnyékolást 0,8-1bar körül fújom, az is működik, de csak egy ideig, amíg el nem tömődik a dűzni. Valószínűleg a retarder hiánya is gond, úgyhogy beszerzem ezt is, meg törölgetem közben a tűt. Köszönöm Neked is!
z
Muzzy 717632 2023. december 30. 11:26
Válasz erre
Többször is átfújom nagy nyomáson a pisztolyt, így szinte hónapokig szét se kell szedni...
Szerintem itt van az öleb elásva! Attól, hogy kijön az alkohol, az alul higított festék nem fog kijönni, sőt a dűzniben ott maradnak olyan lerakódások, amiket az alkoholos átfújás nem képes kihozni!
Pucold ki fogközpucoló kefével és a HS specszerszámával (ez lehet, egy kifaragott fogpiszkáló is) a dűznit és higíts sokkal jobban a festéket
Zoli 717631 2023. december 30. 11:21
Válasz erre
Tényleg keveset hígítok, tapasztalat alapján. Most is kb. 50% hígítóval fújtam, és néha így is túl híg pacákat fújt. Szerencsére javítható volt, óvatosan használom már. Ködöléshez jó, de így nagyon pöcsölős, jobb szeretem, ha egyből fed nagyjából.
Az a gondom, hogy kezdéskor jön rendesen a festék és ha túl híg, akkor csak folyik, ezért nem hígítom nagyon. Csak a kukacolásnál van ilyen gond, hogy pár perc után már nem jön ki a híg festék sem.
A tisztítással nincs gond, ha eldugulna, akkor semmi nem jönne ki rajta, még a tű sem. Valószínű az lehet, hogy a tű végén rakódik le festék, amit menet közben állandóan törölgetni kéne. Legalábbis most úgy gondolom, ez lehetett a gond, úgyhogy megfogadom a tanácsotokat, továbbra is kösz a segítséget!
z
z
Bandika 717630 2023. december 30. 11:16
Válasz erre
Alapvetően három féle festék fordul elő, amit a szórópisztolyba töltünk.
Alkohol bázisú akril: Tamiya, Mr. Hobby Aqueous color
Víz bázisú akril: AK, Vallejo
Lakk festék (észter oldószeres): MRP, Mr.Hobby Color, Tamiya Lacquer stb.
A részletes listát itt találjátok:
docs.google.com/spreadsheets/d/1vhEQSHwbWA5zjwBHn_-KO0ow-LAN7hiKY52AdRa28sI/edit
A lakk festék a legkevésbé hajlamos a tűre száradni fújás közben.
Az alkoholos közepesen, a vizes erősen hajlamos. A retarder és a flow improver nevű folyadékok némileg segítenek a helyzeten. 2-3 csepp szükséges egy kis festék tartálynyi festékhez.
0,2mm dűznivel, kis nyomáson elkerülhetetlen a festék rászáradása a tűre. Ahogy írtátok, készenlétben kell tartani egy ecsetet és egy edény festéknek megfelelő oldószert, amint romlik a szóráskép, törölgetni a tűt.

Tisztán alkoholos hígítás: tamiya és mr. hobby-nál működik, de nekem az a tapasztalatom, hogy erősen csökken a festék tapadása a felületre. Volt már, hogy feltépte a maszkoló szalag emiatt.

Fontos, hogy a vizes akrilba nem szabad alkoholt önteni (még a tamiya vagy mr.hobby alkoholos retarderét sem bírja) mert becsomósodik tőle. Azokat csak vízzel vagy a gyári hígítóval szabad hígítani.
Az AK-t én annyira érzékenynek találtam, hogy a gyári hígítóján kívül semmivel sem akart működni, még a mi csapvizünket sem bírta. Ez abban nyilvánult meg, hogy fél perc után az egész dűzni eltömődött.

Még pár szó a hígításról. Árnyékolásnál, finom munkáknál, kevés az 1:1 hígítás. Szerintem 1:5 legalább kell, de 1:10 sem túlzás.

Tanulságos nagyon az alábbi videó. Gyakorlatilag az egész gép árnyékolós technikával készül, a hígítási arány 1:20

www.youtube.com/watch
Zoli 717629 2023. december 30. 11:10
Válasz erre
Akár irigyelnélek is, de mivel lakásban festek, nekem az MRP szóba se jöhet, bár néhány szín abból is van (magyar stb).
A tűhatárolót épp azért nem használom, mert ha elkezd változni a festék állaga, tudok játszani a ravasszal, de közben a nyomáson is állítok, ha szükségét érzem.
Nem vagyok alkesz, csak alkalmanként iszok, de nálam a denszesz fogy rendesen... Többször is átfújom nagy nyomáson a pisztolyt, így szinte hónapokig szét se kell szedni...
z
tyimosenko 717627 2023. december 30. 10:58
Válasz erre
Szia,

sokkal jobban higitanam, 3-4szeresen akar. Leveling thinnert hasznalnek + 1-2 csepp retardert. Kezem ugyeben a tu vegenek torlesere a higitos ecset.
Jo festek a gunze H sorozat, de azert vannak kezelhetobbek.
1,5-2 bar szerintem sok. Nagyobb felulet festesenel, 1-2 szeres higitasnal, 1,2-1,5 bar, vekony csik festesenel, erosebb higitasnal, 1 bar es az alatt a jo szerintem.
Muzzy 717625 2023. december 30. 10:33
Válasz erre
Amiket írtál, az alapján nekem két dolog jut továbbra is az eszembe.
Egyrészt nem higítod eléggé a festéket, a gunze simán elbírja a 2szeres higítást!
Ne sajnálj egy tégely gunzét, simán próbálkozz a higítás beállításával. Vékony festéshez talán az alkohol a legjobb, mert gyorsan párolog. Kezd el nagyon híggal, hogy legalább kijöjjön, ha ez már megvan, akkor lehet játszani a nyomással, további hgitási beállításokkal.
A másik, nekem továbbra is úgy tűnik, hogy nincs rendesen kipucolva a dűzni, vagy lerakódás maradt a tűn.
Nekem ekkor szokta ezeket produkálni
Kibic 717623 2023. december 30. 09:21
Válasz erre
Olvasva ezeket a problémákat, úgy érzem, hogy nagyon szerencsés vagyok. :)
Én MRP festékeket használok egyenesen a flakonból, mindenféle hígítás nélkül. A pisztolyom egy H&S Evolution, 0,2-es dűznivel. A tűhatároló határtalanra állítva, a nyomás kb. 18-20 PSI, sosem piszkálom. Csak a "ravasszal" játszva is lehet vele kukacolni meg pöttyözni és még soha nem dugult be nagyobb felület fújása közben/után sem. Az is igaz ugyan, hogy minden tartály-kiürülés után az MRP hígítójából pár cseppel átfújom a dűznit, ezért lehet, hogy több fogy belőle mint indokolt lenne, de szerintem megéri.
Zoli 717621 2023. december 30. 08:57
Válasz erre
Szia,

Ahogy előbb írtam, Gunze H festéket és hígítót használok, szinte az összes színt megvettem belőle (a feleslegeseket is...), mert tényleg könnyű használni. Az Infinity pisztolyt is barátok ajánlására vettem, mert azzal állítólag mindent is lehet.
A nyomást és hígítást mindig variálom, ahogy sikerül, érzésre. Az előre megadott receptek nálam nem működtek. Szóval olyan 0,8-1bar körül fújom a kukacokat, a festéket pedig talán 50-50% arányban hígítom. Jobban nem merem, mert így is sokszor túl híg és csak szétfolyik a felületen. Amúgy pedig 1,5-2bar körül festek, kevés hígítóval, talán 20%. Tűhatárolót nem használok, mert ha jönnek a gondok, ugye nem tudom azonnal tövig húzni a ravaszt. És akkor a nyomást is felrakom 3bar körülire, és ujjal próbálom szabályozni a nagyságát. De tegnap este is hiába adtam rá max nyomást, már nem fújta ki a híg festéket sem. Szóval igyekszem biztosra menni, nem variálok a festékekkel stb, amúgy se értek hozzá, jobb ez így. És esélyes, hogy Jöhnie tanácsát kell megfogadni és menet közben tisztítani a tűt, gyakran. De a Te ötleteid is elfogadom, hátha van más oka is a problémának. Most ott tartok, hogy majd nagyon kevés festéket használok, hogy mire jönne a hiba, el is fogyjon, és több fázisban kukacolom a makettet, reklámokkal...
z
Zoli 717618 2023. december 30. 08:37
Válasz erre
Szia,

Igen, a festékről nem írtam, Gunze H, mert ezt ajánlotta mindenki és amúgy könnyű is használni, takarítani stb. Viszont kis nyomással agyonhígítva nem sokszor használtam.
Köszönöm a leírást, ez így tényleg elég bonyolultnak tűnik, de ez van, majd többször gyakorlom, illetve kevesebb festéket használok, hogy ne is menjen kárba, és ne kelljen annyit állítgatni a nyomást stb. A hasonlatot értem, de a vezetés könnyebb, mert ott csak figyelni kell, de közben nem kell állítani semmit, azokat az autó megoldja, a pedálok kezelését pedig gyorsan meg lehet szokni, másik autóba átülve is. Ez inkább olyan, mintha havas úton nagyon gyorsan elkopó téli gumival vezetnék...
Az biztos, hogy két kézzel nem tudok vezetni, és pisztolyt fogni sem, egyikkel a makettet tartom és forgatom, vezetés közben is, ja nem...
Amúgy milyen higítást és nyomást, mekkora távolságot ajánlasz?
z
Muzzy 717615 2023. december 30. 04:17
Válasz erre
Jó lenne, ha adnál pár információt, akkor lehet, hogy jobban tudunk segíteni.
Mióta csinálja? Korábban sikerült az adott beállítással eredményesen fújni? Milyen festéket, higítót, pisztolyt használsz? Lehet, hogy szemcsés a festék, célszerű lenne átszűrni (régi Humbroloknál javasolták, hogy harisnyán át kell szűrni).
Próbálkoztál más nyomással, higítással?
Egyes festékek alkalmatlanok a vékony munkára. Vagy esetleg a pisztoly dűznie túl kicsi hozzá. A sima tiszta vizes akrilok nem igazán fújhatóak vékonyan.0,2 és kisebb dűznivel csak a gunze, Tamiya enamel festékei ajánlottak, a vizeseik már kérdésesek.
Revellt 0,3 dúzni alatt meg se próbálnák fújni. De aeromastersel se próbálnék meg kukacmintát fújni.
Mi történik, ha feljebb viszed a nyomást? Van amikor már nem csökkenteni, hanem növelni kell.
Nem keveredett másik higító a festékhez, amelynek nem bírja a "lábszagát"?
Van tűhatároló a festékszórón? (lehet, hogy nem lehet eléggé hátrahúzni :O
Rengeteg tényező lehet, ami okozhatja az általad említett problémát.
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99.