/ Fórumok /

Luftwaffe

Német repülőgépek, a kezdetektől napjainkig.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16.
J_K 716763 2023. december 11. 22:25
Válasz erre
Semmi gond!

Sokkötetes szerző is nézett már Fókán kabinra szerelt pótpáncélnak sima árnyékot, és még publikálta is. (Szerencsétlen makettező meg el is készítette.) Pedig neki illett volna ismerni a vonatkozó szakirodalmat...
J_K 716762 2023. december 11. 22:17
Válasz erre
Szia!

Ne haragudj, de feliratozás (vízjel) nélkül semmiképpen nem rakom fel a fotókat, tiszteletben tartom a szerzői jogokat.
H-LK 716757 2023. december 11. 22:04
Válasz erre
Kedves J_K!

Köszönöm a megoldást! Sajnos nem rendelkezem szakirodalommal, az itt és a neten látottakból és olvasottakból indultam ki, ezek szerint totál hülyeségeket összehordva. Elnézést mindenkitől.

Köszönettel,
HLK
Mekett 716748 2023. december 11. 21:19
Válasz erre
Köszönjük az infót! Tudnád mellékelni az említett képeket?
Sajnos pont azért találgattunk, mert az ide feltöltott egyetlen képen kívül semmit sem találtam a neten, sem a könyvtáramban.

Köszönjük, akkor ez a rejtély már tisztázódott!
J_K 716747 2023. december 11. 21:00
Válasz erre
Kedves mindenki!

A Fókára függesztett "titokzatos objektummal" kapcsolatban nincs semmilyen rejtély.
Az bizony egy kamera, fotókkal igazolva, dokumentálva.
Az érdeklődőknek javaslom, hogy tekintsék meg a "Focke Wulf Fw 190 Volume Two 1943-1944" (J. Richard Smith and Eddie J. Creek, Classic, 2012.) c könyv 542. oldalát. Itt 4 db. fotót publikáltak:
1,kamera és a leszerelt burkolólemezek
2, szerelő kezében az összeszerelt egységgel
3, a felszerelt kamera függesztve,szemből
4, a felszerelt kamera függesztve, bal oldalról (A függesztés szöge tökéletesen látszik, akár le is lehetne mérni...)

Kérem, hogy mielőtt legendákat gyártanánk, nézzünk utána a típusnak a szakirodalomban. Akkor biztosan nem fogunk földbe szúrt botnak nézni egy sima FuG 16 antennát. (A pilóta pedig annyira vak volt gurulás közben a Fókán, hogy sokszor a szárnyra felfekvő szerelő irányította kézjelekkel a startvonal eléréséig -mint azt számos fotó igazolja. Sőt, a Trimaster az egyik 190-es makettjéhez még mellékelt is egy ilyen figurát!)
H-LK 716745 2023. december 11. 20:06
Válasz erre
Kedves Sándor!

Elnézést, hogy laikusként belevauztam a nagyok dolgába. Úgy tűnik nem fogalmaztam az előzőekben kellően szabatosan. Nem olyat nem láttam, hogy csak egyik oldara raktak bigyót a gépre, hanem olyat, hogy a bigyó hossztengelye alulról vagy felülről szemlélve szöget zár be a hossztengellyel, és így van féloldalt.
Nem akarom túlgondolni azt, ami annak látszik, ami. Felmerül bennem a kérdés azonban, hogy ez az izé minek látszik. Mert egyik ismert felhelyezett kamerának sem, sőt, egyik ismert függesztménynek sem. A fronton házibarkácsként ilyet dobnának össze, miközben a mellékelt képeken lévő gyári cuccok sem voltak ennyire áramvonalazottak? Amúgy egy így felszerelt kamera mi célt szolgál? Kiképzési célt szolgáló kamerát miért raknának a bombateherből ítélve éles bevetésre induló gépre? Felderítő kamerát miért így sréhen előre nézve szerelnének fel, miért nem a szokásos lefele vagy oldalra tekintő módon? Miért olyan helyre rakják, ahol nincsen semilyen előzetesen kiképzett felfüggesztési hely, mikor amúgy nem túl messze van pár ilyen?
Mint már azt néhányszor jeleztem, laikus vagyok, nem szakértő, így nem tudom, mi lehet a világos vonal a bigyula elejénél, de a képen lévő látszólagos érintkezés nem jelent mindenképp valóságos érintkezést is. Amúgy az, hogy laikus vagyok nem jelenti, hogy idióta is, természetesen nem gondolom, hogy egy bevetésre induló repülőt lecövekelnek. Felfegyverzett gépek állóhelyénél képeken már láttam ezt-azt. Ha a bigyula a szárnyvég és a fényképet készítő között van, akkor miért érne a géphez? Ha a pilóta nem vakon vagy csukott szemmel száll be, akkor látja a gépe környezetét, miért okozna problémát számára egy általa ismert helyzetű tereptárgy a repülő mellett?
Értem én a felvilágosítást, hogy a fentiekben leírtak sem gúnyolódást, sem lekezelést nem tartalmaznak, de laikusként olvasva mimózalelkemnek annak tűnik. Fenntartom magamnak a hülyeség egyetemes emberi jogát, sokszor éltem már vele, lehet, hogy ezúttal is, és azzal nincsen bajom, ha erre rámutatnak, csak biztos valami kattanás miatt szeretem, ha ezt kedvesen teszik. Meg szeretem, ha a gyengébbek kedvéért részletesen elmondják, miben és hogy voltam hülye, mert bizonyos területeken gyengébb vagyok, és első blikkre nem mindig esik le, ami az azon a területen jártasoknak evidens.
És lehet engem nyugodtan tegezni. Nem akarok belegázolni senki vallási érzületébe, de Istent is tegezzük, szóval egy ilyen kis semmiségnek, mint én vagyok, ez szintén megfelel.

Köszönettel,
H-LK
ssanyi 716733 2023. december 11. 14:05
Válasz erre
1601768_73070_Fw_190_kamera_1
1601768_73070_Fw_190...
1601792_48756_ESK_2000_Me109_CD_2
1601792_48756_ESK_20...
1601792_48951_ESK_2000a_Ju87
1601792_48951_ESK_20...

Üdv!

Tiszteletben tartva a mindenki véleményét, de tényleg életszerű hogy a felfegyverzett gép elé/alá teszünk valamit.? Ráadásul akkor ahogy ön írja, ez nem is a gurulóút, hanem az állóhelye a gépnek, biztosra mentek vele hogy hozzáérjen a géphez?
"Helló, ich bin Konrad, das ist Hans Arsch (vagy Jack Ass)!" Elnézést, ezt nem tudtam kihagyni! :-D

Pár kép az asszimetrikusan elhelyezett kamerákról, egy részét Mekett rakta föl pár napja.

Szerintem nem kell túlgondolni azt, ami tényleg annak látszik ami.
Még egy kérdés utoljára, arról a vékony világos vezetékről/rúdról mi a véleménye ami a hengeres tárgy elejétől megy a futóakna felé? Amennyiben elfogadjuk hogy a sötét függőleges valami egy földbeszúrt valami, akkor ezzel a másik alkalmatossággal lenne összekötve a géppel, életszerű?

Fentiekben leírtak sem gúnyolódást, sem lekezelést nem tartalmaznak!
További jó étekezést a témában!
H-LK 716727 2023. december 11. 12:18
Válasz erre
Kedves Sándor!

Nem tudom, nekem nem tűnik gurulóútnak az, ahol a gép van. Olyan, mintha egy parkolóhelyről állna ki, ahová félrehúzták. A mögötte lévő viszonylag letisztított pálya néz ki forgalmasnak.
Az rendben van, hogy a fotómasina szempontjából nem kell azt a gép hossztengelyével párhuzamosan beépíteni. Rahedli felderítőnél az oldalában lévő kisablak mögül kukucskál a fényképezőgép. Függesztménynél vagy külső puklinál azonban nem szerencsés, ha a hossztengelye szöget zár be a repülőével. Főleg, ha féloldalt van csak. Eléggé belekavarhat az aerodinamikába, amit a pilóták nem szoktak értékelni. Én személy szerint most nem emlékszem, hogy bármilyen repülőn láttam volna ilyet. Persze tök laikus vagyok, és annyi mindent nem láttam még.

Köszönettel,
HLK
Elnar 716709 2023. december 10. 22:23
Válasz erre
Van abban ráció amit írsz.
A vékony rúd, ami Claes Sundin grafikáján valami vörös antennának van jelölve, az nem a gép függőleges tengelyében van, hanem a talajra merőlegesen.
ssanyi 716706 2023. december 10. 22:00
Válasz erre
Üdv!

A földbeszúrt boton levő gondolatra reagálva, életszerű lenne hogy ilyen tárgyat raknak arra a területre ahol felfegyverzett gépek gurulnak felszálláshoz.?

A gépen a konténer valóban nem a hossztengellyel párhuzamos, de ennek nem is kell így lennie ha nem a gép előtti légteret (mint a fotógéppuskák esetén) akarják fókuszban tartani, hanem a gép alatti-előtti területet. Tehát amikor elrepül egy út fölött, akkor nem a horizontot rögzíti a kamera, hanem az utat, vagy az ott látható tárgakat (járművek, harckocsik, gyalogság stb.).
H-LK 716696 2023. december 10. 19:13
Válasz erre
Sziasztok!
Az Fw-190 F8 szárnya alatti bigyula kapcsán felmerült bennem pár gondolat Hátha van értelme és előbbre lendíti a dolgot.
Az eredetileg berakott képen a szóban forgó világos izé vaskosabb részének a felétől kissé a gép orrának az irányában van az alsó konturjánál egy sötétebb folt, amitől kiindulva egy nagyon halványan látszó vékony sötét egyenes vonal húzódik függőlegesen lefelé a hóba a képen a futómű kerékagy magasságának vonaláig. Ez látszik a nagyításokon is és a KORA doboztető grafikára is felkerült. A világos izé felső konturjának vonala nem esik egybe a szárny alatti kereszt géptörzzsel párhuzamos szárának irányával, jól láthatóan szöget zár be vele, az íveltsége is eltér a kereszt íveltségétől. Ha a szárnyra van alulról függesztve, akkor még ha a szárnnyal ovális alapon érintkezik is, akkor is a tengelye szöget zár be a repülő hossztengelyével úgy, hogy az eleje mediális irányba mutat. Képeket nézegetve eddig a repülő hossztengelyével párhuzamos függesztményeket láttam az Fw-190-eseken. Nem lehet, hogy az a világos izé egy hóba vagy földbe szúrt rúd végén lévő dolog, és nem valami függesztmény? Persze ez csak tök laikusként merült fel bennem.

Köszönettel,
HLK
ssanyi 716676 2023. december 10. 00:01
Válasz erre
Kamera Fw 190
Kamera Fw 190

Üdv!

Szerintem kicsit túlgondoljátok a dolgot.
Mire kellhet egy extra kamera egy Fw 190F-8 szárnya alá, ami esetleg jobb felvételt készít mint a belépőbe szerelt kamera? Miért nem volt ez általános, másik fotót én sem ismerek.
Nem kell közvetlen katonai felhasználást sejteni mögötte, szerintem.
Talán ez lehet a válasz a kérdésre: www.youtube.com/watch

Mekett, nem állítom hogy egy ESK2000 van a szárny alatt, méretben szerintem is nagyobb, csak arra akartam rávilágítani hogy nem általános, napi használatra kell gondolni.
A mellékelt képen látszik hogy hol voltak a Fw 190F-8 szárny alatti függesztők, szerintem nem oda van felhelyezve, ideiglenesen van felrakva. Amennyiben ott lenne, eltakarná a futó áramvonalazó burkolatot.
Mekett 716670 2023. december 9. 21:33
Válasz erre
Stuka kamera
Stuka kamera
A várpalotai Fw-190 alatti "izé"
A várpalotai Fw-190...

Elnézést kérek mindenkitől, akit már untat a kamera-saga, de próbáltam rendszerezni a fellelhető információkat és az ismert kameratípusokat. Egyben a jócskán felduzzadt kommentfolyamot átmozgattam ide az "érdekes képekből".

Egyrészt azért is fogtam ebbe bele, mert elég zavaros, amit a témáról fel lehet lelni a neten. Másrészt időközben budha bedobta a várpalotai Fw-190 F-8-at, amiről Magyarországon készült kép, és egy azonosítatlan izét visz a szárnya alatt, ami egyes elméletek szerint kamera.
Nos, ha ez kamera, akkor az egyik megugrandó feladat, hogy miért van ott, amikor a 190-esnek van erre hely a belépőélében.
A másik, hogy ez milyen kamera is lehet. Figyelembe véve a méreteket, illetve hogy az alakulat feladatköréből adódóan simán hánykolódhatott egy szerszámosládában egy Stuka-kamera (legalábbis amit a NASM annak állít), én erre tippelnék. Az ESK 2000 eleje is hasonlít kicsit, de az sokkal tömzsibb, és a vége hegyesebb.
Mekett 716665 2023. december 9. 21:06
Válasz erre
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
MBK 1000 kamera
Az MBK 1000 háromnézeti rajza
Az MBK 1000 háromn...

MBK 1000 kamera

Az utolsó ismert kameratípus, a "Zeiss Ikon MBK 1000" a fedélzeti lövészek kiképzésére szolgált és normál filmre rögzített.
Mekett 716661 2023. december 9. 20:56
Válasz erre
Mölders Bf-109F-1-e az ismeretlen kamerával

(pmheros állítására hagyatkoztam)
Mölders Bf-109F-1-e...
Bf-109 az ismeretlen kamerával
Bf-109 az ismeretlen...
Az ismeretlen kamera egy Bf-109F jobb(!) szárnyában
Az ismeretlen kamera...

Bf-109F kamera

A hármas számú kakukktojás.
A három fellelhető kép mindegyikén biztos, hogy Bf-109-est látunk, kettőnél az is biztos, hogy Bf-109F-et. Ahogy az is, hogy kettőnél a bal, egynél a jobb szárnyban van a kamera.

pmheros korábbi kommentjében mutatta meg, mint BSK 16 kamerát (makettinfo.hu/forum/forszoveg.php). pmheros első képe a leírás szerint Mölders Bf-109 F-1-esét ábrázolja, és én is hajlok erre az ismertetőjegyek alapján.
Egyetlen leírást találtam a neten a kameraszerelős képhez. Ez 1942. július 9-re van datálva, és a leírásban is '42 júliustól említik a kamerák használatát, bár lehet, hogy ez csak a propagandacélokra vonatkozik. Mindenesetre Mölders ekkor már régen nem élt.

"Das Motiv aus der nationalsozialistischen Propaganda zeigt einen Angehoerigen der deutschen Luftwaffe beim Einbau einer Filmkamera in ein Flugzeug vom Typ Messerschmitt Bf 109 (Me 109) zur Berichterstattung ueber die Front, aufgenommen im Juli 1942. Die nationalsozialistische Berichterstattung schreibt am 09.07.1942 auf der Rueckseite des Bildes: "Filmkamera in einer Me 109. Die unerhoert packenden Filmbilder vom Einsatz der deutschen Luftwaffe erregen in der Wochenschau immer wieder grosse Bewunderung. Die Bilder, die wir dort zu sehen bekommen, wurden vielfach mit eingebauten automatisch arbeitenden Filmapparaten gemacht. - Unser Bild zeigt den Einbau einer solchen Kamera in eine Me 109."

www.picture-alliance.com/webseries/28673-WWII-1939---1945/271420-WWII---German-Airforce-detail(popup:webseries/image/64967724)

A BSK 16-tal összevetve ezt kizártnak tartom, esetleg a korai változatról lehet szó. A taktikai újító Mölders gépét, a propagandás megjegyzést és a kétoldali elhelyezést figyelembe véve azt is el tudom képzelni, hogy valami egyedi, sufnituning megoldásról legyen szó, ahol épp szükség volt erre.
Mekett 716659 2023. december 9. 20:28
Válasz erre
"Stuka kamera"
"Stuka kamera
Filmcsere egy Ju-87 kamerájában
Filmcsere egy Ju-87...

"Stuka kamera"

És akkor a kettes számú kakukktojás. A National Air and Space Museum oldalán "Stuka kameraként" hivatkoznak rá. De semmi további infót, esetleg cáfoló képet nem találtam. Egy képet találtam, ami egy Stuka kamerájának a lencséjét mutatja, de ez sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja.
airandspace.si.edu/collection-objects/camera-stuka-kamera-motion-picture-german-16mm/nasm_A19711022001
Mekett 716658 2023. december 9. 20:14
Válasz erre
ESK 2000 egy Ar-96 törzsén
ESK 2000 egy Ar-96 t...
ESK 2000 egy Me-109 C vagy D szárnyán

Az I./JG 131 gépét Hauptmann Bernhard Woldenga repülte. Az alakulat
ESK 2000 egy Me-109...
ESK 2000 egy Me-109 B, C, vagy D szárnyán

A jelvény alapján ez a gép is az I./JG 131-hez tartozott.
Érdekes a szélvédő, mintha az F változatra hasonlítana.
ESK 2000 egy Me-109...
ESK 2000 talpa egy Me-109 szárnyán
ESK 2000 talpa egy...
ESK 2000 egy Me-109 hasára rögzítve
ESK 2000 egy Me-109...
ESK 2000 egy Me-110 orrában
ESK 2000 egy Me-110...
ESK 2000 talpa egy Me 110 orrában
ESK 2000 talpa egy...
ESK 2000a egy Ju-87 szárnyán
ESK 2000a egy Ju-87...

ESK 2000

16mm-es filmre rögzített 2000 képkockát, azaz kb 2 percet.
Fontos különbség, hogy ezt csak kiképzésre használták, szemben az EK 16 és BSK 16 kamerákkal.
Mekett 716654 2023. december 9. 19:36
Válasz erre
(Szerintem EK 16) kamerát szerelnek egy Me-110 orrába
(Szerintem EK 16)...
Fw-190 A-3 eltérő kameraburkolattal Robot II és EK 16 kamerák számára

forrás: https://www.luftarchiv.de
Fw-190 A-3 eltérő...

EK 16 keskenyfilm-felvevő kamera

Ehhez nem találtam képet, sem dokumentációt. Mindössze egy kép kering a neten, amin a felirat szerint BSK 16-ot helyeznek egy Me-110 orrába. Azonban szerintem kizárt, hogy az előző kommentemben látható BSK 16 legyen. (Arra meg rá van írva, hogy ő a BSK 16.)
Esetleg egy külön házat kapott az őt körülvevő 4 gépfegyver közelsége miatt, de a hátsó felső lecsapott sarok miatt kétlem, illetve az ESK 2000 sem kapott ilyet (igaz, neki eleve volt védelme az elemek ellen).

Egy másik kép leírásában említik ezt a kamerát. Az eltérő kameraburkolatú Fw-190 A-3-nál írják, hogy be tud fogadni ilyet.
Mekett 716653 2023. december 9. 19:27
Válasz erre
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő
BSK 16 filmfelvev
BSK 16 filmfelvevő egy Fw-190 A-3 szárnyában
BSK 16 filmfelvevő...

BSK 16 (Ballistische-Schussmess-Kamera 16mm)

Beépítették (nem kizárólag): Bf-109 K-4, Me-262, Focke-Wulf Fw-190 D, Fw Ta-152
A képeket 15 méternyi 16 mm-es keskenyfilmre rögzítette, ami négy, egyenként (összesen?) 43-57 mp hosszú felvételre volt elég.
A fegyverek elsütésekor automatikusan vett, de lehetőség volt tüzelés nélküli rögzítésre a gázkaron található gombbal.
A műszerfalon volt egy visszajelzőfény és egy kapcsoló a kamerafűtésnek.
www.deutscheluftwaffe.de/fl-xxx-ballistische-schussmess-kamera-bsk-16-1944

1944-től gyártották, a haditudósítók által is használt Movikon K16 kamerából származik.
https://www.deutscheluftwaffe.de/fl-xxx-kinokamera-movikon-k16-zeiss-ikon-1943
Mekett 716649 2023. december 9. 18:52
Válasz erre
Robot IIa fényképezőgép
Robot IIa fényké...
Robot II fényképezőgép Xenar lencsével
Robot II fényképez...
Robot II fényképezőgép egy Fw-190 A-3 szárnyában
Robot II fényképez...
Fw-190 A-3 másmilyen kameraburkolattal a belépőélen
Fw-190 A-3 má...

A Ju-87 farokrészébe is Robot II fényképezőgépet helyeztek, hogy a bombázás hatásait megfigyeljék. Ez magyarázhatná egy újabb kamera létét a bombázó célú Fw-190 F-8-on, de annak lefelé, vagy hátrafelé kell néznie. Ha a várpalotai képen tényleg kamera van, az úgyis gyanús, hogy a hossztengelytől kicsit lefele néz. Bár ez esetben a kötelék végén tudna valamit rögzíteni, vagy még a bombázás előtti állapotot.
en.wikipedia.org/wiki/Robot_(camera)
en.wikipedia.org/wiki/Robot_II
Mekett 716648 2023. december 9. 18:29
Válasz erre
Robot II fényképezőgép egy Fw-190 A-3 szányénak belépőélében
Robot II fényképez...
BSK 16 kamera egy Fw-190 szárnyában (szerintem ugyanaz az A-3 gép)
BSK 16 kamera egy Fw...

Nekem is ez a gondom, hogy nem látom értelmét egy külön kamerát odalógatni.
A 190-esben gyárilag megvolt a kamera helye a belépőélben, tehettek oda:

- "Robot II" fényképezőgépet
en.wikipedia.org/wiki/Robot_II
- "BSK 16" filmfelvevő kamerát
www.deutscheluftwaffe.de/fl-xxx-ballistische-schussmess-kamera-bsk-16-1944

Ha ssanyinak igaza van és a futóműtől belül van, az egy kamerának kifejezetten rossz hely, főleg télen, a latyakban. Bár nekem továbbra is a futóműbekötéstől kifele eső függesztő tűnik valószínűbbnek.
kervil 716642 2023. december 9. 17:38
Válasz erre
Érdekes gondolat ez a kamera.
Ugyanakkor viszont nem tudom, hogy '45 elején, az orosz front pocséknál is rosszabb hadi helyzetében, kőkemény télben, egy nem túl ideális magyar repülőtérről üzemelve, amikor még a normál napi működés is hatalmas kihívást jelentett, vajon vacakoltak volna még a németek azzal, hogy kamerát szereljenek a gépükre, ha az amúgy nem felderítési célokat szolgál? Egy-két évvel korábban simán elképzelhető volna, na de ott és akkor?
budha 716629 2023. december 9. 12:15
Válasz erre
Sanyi,

Igen ezt néztem, de talán mintha ez a kamera nagyobb lenne és még a burkolat is rájön.

De talán tényleg vmi kamera lehet.
ssanyi 716603 2023. december 8. 23:07
Válasz erre
ssanyi 716602 2023. december 8. 23:05
Válasz erre
Fw 190 kamera 1
Fw 190 kamera 1
Fw 190 kamera 2
Fw 190 kamera 2

Üdv!

Kamera konténer lesz, valószínűleg az általad is említett ESK2000, némi kieagészítéssel.
Valóban hibásan jelöli a grafika, nem a bombatartón van hanem a futó és a törzs közötti részen (nem jók az arányai sem szerintem a grafikán). Szerintem az eltérő forma a rögzítés miatt kellett (a nyúlványról az elején egy pálca szerűség megy a futóakna felé, vagy kábelezés).
Sok felhasználási területe volt az ESK2000-nek, sokszor kreatívan használták mint a mellékelt fotókon is.
1943 Ingolstadt-Manching, I/.NJG 101 egység tagjai. Az irányításra és "lövésre" KG16B markolatot használtak és a REVI 16-os is fel van szerelve.
Nincs részletes leírás róla, de biztosan a célzást gyakorolták (elétartás stb.), nem tudom hogy mi volt a cél amira "lőttek" (kiképzőgép, vagy jármű amin mozgattak pl. rúdon egy modellt?).
Sennás 716595 2023. december 8. 19:09
Válasz erre
Screenshot_2023-12-08-19-01-50-908~2.jpeg
Screenshot_2023-12-...

Hello! Nem tudom ezen a képen nem ilyen hasonló "dudor" van? Nem akkora mint egy 30mm tároló része de hasonló (?)
Bandika 716548 2023. december 7. 19:48
Válasz erre
Szinte biztos, hogy valamilyen rögtönzött eszköz lehet. Ezt tartom legvalószínűbbnek a háború végéhez közeledve amikor mindenből nagy hiány volt.
Én fényképezőgépre szavazok. Annak a barkácsolt burkolatát látjuk.
Elnar 716463 2023. december 6. 09:18
Válasz erre
Végignéztem minden Rüstsatzot még a kísérleti fegyvereket is, de sehol semmi infó erről (szerintem ez a téma érdemes már viszont arra hogy átvigyük a német gépes topicba)
Mekett 716401 2023. december 4. 21:18
Válasz erre
Nem hiszem, hogy felszállás előtt ott hagytak volna ekkora hótömböt. Bizonyára a felszálláshoz készülnek, hisz ott a kazettás bomba a törzs alatt.
romsitsa 716399 2023. december 4. 20:45
Válasz erre
Nem ismerem a típust, mi van akkor, ha a tárgy kb. kétharamada hó (aminek leszakadt az elej) és csak a szárnyhoz közel eső egyharmadnyi kidudorodás a gép része?
Mekett 716394 2023. december 4. 18:57
Válasz erre
KORA Fw-190 F-8/R-1
KORA Fw-190 F-8/R-1

Én is arra hajlok, hogy nem a törzs alatti bombafüggesztő részét látjuk.

Az oldalnézeti rajz nyilván a szóban forgó képről készült, de én sehol máshol nem láttam ezt a függesztményt(?).

A KORA is elkészítette a gép makettjét, de a dobozrajzhoz nyilván ugyanaz a kép szolgált forrásul, ráadásul szerintük a 2-es fekete, nem zöld.
Ők R-1-ként jelölték a felszereltséget, de sem ez, sem a többi Rüstsatz nem vitt közelebb a megoldáshoz.
en.wikipedia.org/wiki/R%C3%BCstsatz

Próbáltam találni bármilyen függesztményt/kiegészítőt a kamera, radar, infra, rádió, reflektor, stb vonalon, de hiába.
Meg lehet nézni, nem-e a kazettás bombák alkalmazásával függ össze.
Planes 716392 2023. december 4. 18:37
Válasz erre
Üdv.!
A leszerelt ETC50 és a chevron egyedi gépre utal,innen kéne elindulni.
Eddig semmire sem jutottam.A magyar gépek közt is volt ilyen.
P
budha 716365 2023. december 3. 22:25
Válasz erre
SG2
SG2

Jó ideje küzdök ezzel a képpel.
Nekem úgy tűnik mintha a futószár mögött lenne a dolog a törzs felé eső részen?
Az ETC-t jópár képet megnézve sehogy se áll össze.
A törzs alja az árnyékot kivéve elég koszos.

A külső kamera lett volna még ESK2000 az amire gondoltam, de azt a szárny felső felületére rakták.
Planes 716309 2023. december 3. 13:58
Válasz erre
Zolikám,feltetted a nagy kérdést,én is látni vélek ott valamit.
Előkaptam a FW s könyveimet , és ott nem lehet semmi. Ráadásul ez a fotó itt készült Várpalotán az SG 2 innen üzemelt( szerintem Lesvárpuszta,ott voltak házak a reptérnél)
Azon a kérdéses helyen a belső MG151es hevederszekrény van ,oldalról nem látszik .A BSK16 kamera nyílása szárny belépőn van,az innen nem látszik.A japán könyvben van erről a gépről oldalnézeti grafika,nem említ semmit,az angol ezt a fotót is lehozza ,nem említ semmit.a lengyel az F8 nál ott nem jelöl semmit.
Tippem :az ETC 501 es áramvonalazó teknő ott valamiért nagyon tiszta ezt látjuk "valaminek"
Üdv.! P
budha 716293 2023. december 3. 06:46
Válasz erre
Fw190-F8-01-px800
Fw190-F8-01-px800

Sziasztok!

Ez mi lehet a szárnya alatt?

Üdv,

budha
Elnar 716211 2023. november 30. 19:37
Válasz erre
Sajnos nagyon nem vagyok képben nemhogy a 109-esek gyártásával, de a Luftwafféval sem igazán. Ezt egy kirakós darabnak raktam be, hátha valakinek csak ennyi hiányzott vagy el tud már ezen indulni, akár a Fieselernél készített altípusok alapján.
Mekett 716209 2023. november 30. 18:29
Válasz erre
Me-109 adattáblák
Me-109 adattáblák
Me-109 adattábla
Me-109 adattábla

Szép találat!
Ha tényleg a Fieselernél gyártották, tudunk levonni következtetést a gyártás idejére, a típusra, alakulatra, vagy bármi másra?
Elnar 716208 2023. november 30. 17:44
Válasz erre
Ha hinni lehet ennek a grafikának ( toylandhobbymodelingmagazine.com/2022/08/21/aims-1-24-24d002-bf-109-data-plates-and-engine-numbers/ ) akkor Fieseler gyártású gépről van a fotó. Sajnos beütött számokat nem látok :D
Sennás 716202 2023. november 30. 14:42
Válasz erre
Mekett 716201 2023. november 30. 14:21
Válasz erre
A leírás alapján 2000 képkockát tudott rögzíteni, innen eredhet a név. Ez kb 2 perc. Gyanítom, hogy a végét nem tekergették, inkább pont, hogy visszajelzést adott a pilótának az elhasznált képkockák számáról. Ezért használhattak ilyen nagy, messziről látható számokat.
Sennás 716199 2023. november 30. 13:57
Válasz erre
Screenshot_20231130_134821_Chrome
Screenshot_20231130_...

Köszönet! Még mondjuk arra lennék kíváncsi a körben kalibrálás mi(re) szolgál? Meg miért 2000-a néve meg számozas is addig van? Mert az oktatógépes képen "kínyúl" ha kell tudja "tekergetni" de szárnyra szerelt változat azt nem éri el. Minden képen más pozícióban van.
pmheros 716197 2023. november 30. 12:47
Válasz erre
pmheros 716196 2023. november 30. 12:24
Válasz erre
A képed nem fordított. A sűrítő szívótorka helyesen nem látszik, mert az a menetirány szerinti bal oldalt van.

Érdekes a képed alatti szöveg. A kamera és rögzítése ránézésre ugyanolyan, mint amit én tetttem be, csak más a neve.
Sennás 716194 2023. november 30. 11:59
Válasz erre
Screenshot_2023-11-30-11-50-18-708.jpeg
Screenshot_2023-11-...

Szia. A szárny kamera lehet jobb vagy bal oldali szárnyba építve? Vagy mindkét oldalán van? Vagy csak a kép "negatív"? Mondjuk a motorbúrkolat nyitási iránya úgy is megadja a választ. Köszi
Mekett 716187 2023. november 30. 00:45
Válasz erre
ESK 200 (?) fotogéppuska egy kétfedelű gép szárnyán

"Lichtbildkamera (starr) für Übungsschießen mit Lichtbild-MG [RLM.]"
ESK 200 (?) fotogé...
Lichtbild-MG

"Lichtbild-MG. Für Luftkampfübungen
wird eine Filmkamera starr oder beweg-
lich als Luftbild-MG. verwendet. Beim
"Schießen" wird der Film belichtet, der,
entwickelt, nach Auswertung zeigt, ob die
Schüsse im Ziele lagen."
Lichtbild-MG

Megnéztem az itthon fellelhető szakirodalmakat és találtam egy szócikket egy 1937-es német repülési szótárban és egy háború utáni könyvben. Mindkettő csak a kiképzést említi felhasználásként, persze ez nem kizáró bizonyíték.

"Lichtbild-MG. Für Luftkampfübungen
wird eine Filmkamera starr oder beweg-
lich als Luftbild-MG. verwendet. Beim
"Schießen" wird der Film belichtet, der,
entwickelt, nach Auswertung zeigt, ob die
Schüsse im Ziele lagen."

"Lichtbildgerät

Für die Jagdfliegerausbildung wurden starre Lichtbild-MG-Kameras verwandt, die auf den Tragflächen montiert wurden. Ähnliche Geräte waren für die Ausbildung der Fliegerschützen in beweglicher Ausführung entwickelt.
..."
Mekett 716180 2023. november 29. 22:24
Válasz erre
Milyen gyakran vitték éles bevetésre ezeket az ESK-kat a 109-eseken? Egyrészt a légellenállása miatt, másrészt mert a mai napig nem láttam még ezt a szerkenytyűt.
pmheros 716178 2023. november 29. 22:07
Válasz erre
Kapcsolódik az ebay -es linkhez a cikk: www.dailymail.co.uk/news/article-5242367/Rare-Nazi-WWII-gun-camera-appears-eBay-7-000.html

Ebben van egy kép, ahol az ESK 200 fényképező egy Ar 96 kiképzőgép oldalára van rögzítve.
Sennás 716177 2023. november 29. 21:55
Válasz erre
És akkor nem lehet hogy "oktatás" jellegű felvételt készített? Ifjú padavan pilótáknak hogy kell elkapni az ellenséges gépet? Ha már nem olyan kis légellenállású mint amit mutattál?
pmheros 716176 2023. november 29. 21:31
Válasz erre
01
01
02
02

Találgatni nem merek.

109 -essel kapcsolatban amiről tudok az a BSK 16 kamera használata.
Ez itt Mölders F-1 -ese.

Ilyen szárnyba épített kis légellenállású megoldással már utol lehetett érni egy Spitfire -t, és elkészíteni vele a gondolatindító felvételt.
Mekett 716174 2023. november 29. 21:25
Válasz erre
Ez egy 24 voltos kamera, a Me-109 képén is látszik, hogy bemegy egy kábel a szárnyba. Gondolom, gombnyomásra, vagy a fegyverek elsütésekor automatikusan rögzít, mint egy rendes fotogéppuska.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16.