/ Fórumok /

Hogy kezdjem???

Gondolom nem csak én vagyok egyedül aki most szeretné magát belevetni a makettek világába és szívesen fogadja a tanácsokat...
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.
Corel 667346 2020. január 3. 10:47
Válasz erre
Sziasztok! Aki még gondolkodik azon hogyan kezdjen bele a makettezésbe, vagy neadja isten már belekezdett de megakadt, annak egy kis segítség. Magyar nyelven élő videók. Kifejezetten a kezdők, bizonytalanok részére, elejétől végéig nézhető ahogyan elkészül majd egy-egy makett. Mivel az adások élők, ezért lehetőség van a szinte azonnali kérdésfelvetésre az adott lépéssel kapcsolatban, amit igyekszünk megválaszolni. A következő élő adás - 2020.01.04. 18.00 És egy 72-es E-100 -ast kezdek el.

www.youtube.com/user/dobojani
www.facebook.com/djminiatuer/
Corel 667344 2020. január 3. 10:46
Válasz erre
Sziasztok! Aki még gondolkodik azon hogyan kezdjen bele a makettezésbe, vagy neadja isten már belekezdett de megakadt, annak egy kis segítség. Magyar nyelven élő videók. Kifejezetten a kezdők, bizonytalanok részére, elejétől végéig nézhető ahogyan elkészül majd egy-egy makett. Mivel az adások élők, ezért lehetőség van a szinte azonnali kérdésfelvetésre az adott lépéssel kapcsolatban, amit igyekszünk megválaszolni. A következő élő adás - 2020.01.04. 18.00 És egy 72-es E-100 -ast kezdek el.

[URL=https://www.youtube.com/user/dobojani]Dobó Jani Youtube csatorna

[URL=https://www.facebook.com/djminiatuer/]DJ Miniatűr Világa - Facebook oldal
Shadan 660527 2019. június 20. 19:28
Válasz erre
Köszönöm a hasznos tippeket! :)
Jó érzés egy ilyen közösség tagjának lenni!
Farock 660503 2019. június 19. 19:51
Válasz erre
vlevi 660498 2019. június 19. 19:00
Válasz erre
Igazad van,a modell futár 1/8-asonak írja a csatlakozót
pmheros 660490 2019. június 19. 13:08
Válasz erre
Üdv!

A levegő tömlőből mindkét végén 1/8" -os csatlakozósra van szükséged.

Üdv.: pmheros
Krisz76 660487 2019. június 19. 10:16
Válasz erre
Én is az átlátszó tömlőt javasolnám, sok kellemetlenséget tudsz vele elkerülni meleg, párás időben...
vlevi 660485 2019. június 19. 09:20
Válasz erre
37336485_10155482083022461_8071809889397112832_n
37336485_10155482083...

"milyen levegő tömlő kell hozzá az még nem tiszta. "
1/8-os. Szinte bármelyik cső jó hozzá, Chromax féle is.
Apróság, de érdemes hozzá beszerezni gyorscsatlakozót, hogy a pisztoly levételéhez ne kelljen csavarozgatni.
www.modellfutar.hu/Airbrush-gyorscsatlakozo-2x1-8 Az, hogy a kompresszor végébe milyen csatlakozó kell, gondolom szintén szabványos méretű, szerintem 1/4" méretű, mint ezen a kompin.
Nekem ez a cső van a kompreszsoromhoz.
shop.modell.hu/bd-21-levegotomlo-1-8-1-4-festekszoro
A másik, amelyiknek mindkét vége 1/8"-os, pedig ez.
shop.modell.hu/revell-bd-24-chromax-levegokabel-vi
Varjúbácsi 660482 2019. június 19. 07:36
Válasz erre
Shadan!
Nagyon jó döntés, és is egy Two in One-t gyűrök évek óta. Én a cég átlátszó légtömlőjét vettem meg, semmi gond nincs vele.
Shadan 660480 2019. június 19. 06:20
Válasz erre
Hali!
Kicsit utána jártam a dolgoknak és a következő festék pisztolyra esett a döntésem: Harder Steenbeck Evolution CR Plus Two in One 2in1. Azt olvastam ez minőségi termék. Könnyen beszerezhető hozzá a csere alkatrész. Karbantartási igénye alacsony és viszonylag egyszerű szétszedni. Hajókat szeretnék építeni és ahhoz ez jó döntés lehet :)
Néztem mellé: csere tömítéseket, düzni és festékszóró tisztító készletet és egy quick fixet. Hogy milyen levegő tömlő kell hozzá az még nem tiszta.
Kompresszor téren már kevesebb infom van ezt néztem ki:
Fine Art A-5000 kompresszor. Ezt talán azért mert van rajta nyomásszabályzó szelep és van levegő tartálya.
pmheros 660460 2019. június 17. 21:55
Válasz erre
Üdv!

Amikor kinézted a pisztolyt és a kompresszort, milyen szempontok alapján választottál?

Üdv.: pmheros
Shadan 660456 2019. június 17. 18:23
Válasz erre
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Úgy döntöttem belekezdek a makettezésbe. Már az alap dogokat megvásároltam és most szeretnék venni festékszórót és hozzá való kompresszort. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem.
Már kinéztem a pisztolyt és a kompresszort is illetve egy tisztító szettet is. Szükséges-e még valamit vásárolni hozzá? A festékszóró szettben van. Van hozzá levegő tömlő is.
Előre is köszönöm a segítséget! :)
apcyrobi 550006 2014. január 7. 08:43
Válasz erre
Szia Ákos!
Először is- kérdezz bátran, ha tudunk segítünk! Mit nem adtunk volna néhányan annak idején egy ilyen lehetőségért;de akkor még nem volt!
- én a festéket sosem a tégelyében hígítom. Alapos - fém vagy üvegpálcás - felkeverés után egy keverő edényben, mindig a saját hígítójával hígítom a kellő vékonyságúra. Így aztán a festés befejezése után visszatölthető a tégelybe.
(NAGYON FONTOS: csak az 1 komponensű festékekre vonatkozik amit írok!)
A mennyiség már nehezebb kérdés. Ecsettel, vagy pisztollyal visszük a felületre? Ecsetes festésnél több festéket használunk, de kevésbé hígítjuk. Pisztolyos fújásnál vékonyabbra hígítjuk, de kevesebb mennyiséget. (pl. nemrég fújtam egy 1:48-as B-1 Lancert, szürke-szürke-zöld-barna színekkel és 10-10 ml kikevert festék sem fogyott el színenként)
-tömítés: - többféle lehetőség közül választhatsz. Pici,alig látható rés: ecsettel is kenhető de akár fújható "festékszerű" alapozó,ami gyorsan szárad és kikeményedés-kipárolgás után vizes és száraz papírral is csiszolható (pl: Surfacer)
Picit nagyobb,de nem árokszerű rés: ált. tubusos kiszerelésű paszta szerű anyag amely szépen bedolgozható akár 1 fogpiszkálóval is.Többféle létezik; gyorsan és lassabban kötő változataik is elérhetőek.
Nagyobb-durvább rések: 2 komponensű akár gyúrható anyagok. Pl: Milliput. Két részből álló gyurma szerű anyag, mely csak összegyúrva köt keményre, de lassú kötésre is "beállítható" a komponensek arányos keverésével. Friss állapotban vizes kézzel vagy eszközzel szinte teljesen simára dolgozható, így lecsökkenthető a száradás utáni csiszolgatás unalmas órái. Általában 10-12-24ó a száradási idő, attól függ milyet használsz; a használati utasítást érdemes elolvasni és betartani! Tapasztalat: minél többet kensz a felületre "feleslegesen", annál nehezebb lesz a felesleg eltüntetése a felületről-tehát csak annyit, amennyi szükséges. A hígabb cuccok száradás közben zsugorodnak így lehet, hogy második tömítésre is szükség van, - ez általában mélyebb réseknél fordul elő - de itt is be kell tartani a kötési időt!
A durvább - sok felesleges - tömítő eltávolítása száraz különféle csiszolókkal kezdődhet.(tipp: a tömítés 2 szélére tegyél maszkoló szalagot, hogy a tiszta felületet ne karcold össze) Aztán a vizes papírokkal folytasd, mert azok után finomabb a felület. Végül polírozó pasztával - vagy a nélkül - egy tiszta pamut ronggyal polírozd fényesre a tömített felületet.
Sok sikert!
Apcyrobi
Szvazy1984 550004 2014. január 7. 07:01
Válasz erre
Köszönöm szépen a segítséget, máris sokkal okosabb lettem :)
Szeretnék még párat kérdezni:
- A festéket a saját tégelyében kell hígítani, vagy önteni kell ki egy külön edénybe és ott? Ha ki kell önteni, akkor mi az a minimális festék amit már lehet hígítani?
- A megmaradt fölhígított festéket vissza lehet önteni vagy az kuka?
- A tömítő pasztát csak föl kell kelli? Ahhoz nem kell semmit keverni, ugye?
Az mennyi idő alatt szárad meg? Száradás után gondolom le kell csiszolni a fölösleget.

Elnézést a rengeteg kérdésért, de tényleg szeretnék mindent megkérdezni, ami csak eszembe jut. Előre is köszönöm mindenkinek a válaszokat és a segítséget!
zsolti555 549988 2014. január 6. 21:48
Válasz erre
as06kc_01_psd

Hát ez itt a készlet
as06kc_01_psd
Push_Button_Action_Siphon_Feed_air_brush

Ő itt a hozzá mellékelt pisztoly
Push_Button_Action_S...
01

Íme az áldozat
01
08

És a teccetős festés
08

Sziasztok !
Én is eléggé kezdő vagyok, legalábbis azt hiszem. Már az 5. tankomat építem, az első kettőt le se festettem de a következőknél már próbálkoztam. Ecsettel festettem de mindent magamtól, a saját hibáimból tanulva kellett megtanulni, begyakorolni. De aztán rátaláltam erre a csodás weblapra és kezdtem megismerkedni olyan dolgokkal amiket azelőtt nem is ismertem (bemosás, pigmentek, koptatás, stb.). Most ezen újdonságokat próbálom kamatoztatni egy 1:72-es Revell Panther G late verzión, de akadt egy kis probléma. Nemrég szert tudtam tenni egy airbrush szettre és eléggé félek tőle mert nem szeretném tönkre tenni. Először arra gondoltam hogy beszerzek egy t-34-est vagy valami hasonlót persze 1:72-be mert azon nincs bonyolult terepminta, de nem találtam úgyhogy maradt a Panther. Szükségem lenne egy kis felvilágosításra az airbrush használatáról, tisztításáról. Emellett szeretném kikérni a véleményeteket a készletemről is: Hymair Mini Air Compressor Kit AS06KC
Aztán ha megtanultam használni és használat után kitisztítani a pisztolyt azután jön a következő "fal" mert igazából semmi tapasztalatom a maszkolásban és én egyből elhatároztam hogy a legnehezebb festést szeretném megvalósítani ! :(
Tudnátok tippeket adni vagy esetleg más festésvariációkat ?
Hát egyenlőre ennyi, remélem nem írtam túl unalmasat és sokat.
Válaszaitokat előre is köszi !
Gabusch 549986 2014. január 6. 21:34
Válasz erre
"vékony sztirollemezből"

Vékony sztirollemez kis mennyiségben olcsón nyerhető tejfölös pohárból. A gyümölcsjoghurtos azt hiszem nem is sztirol, de mindenképpen túl vékony.

Szóba jöhet még húzottszál (öntőkeretet láng fölött meglágyítani, megtekerni kicsit, meghúzni), faragott gyufaszál, fogpiszkáló.
TAMÁS78 549984 2014. január 6. 21:27
Válasz erre
Sosem építettem autómakettet, tehát csak általánosságban tudok segíteni.

- Van, amit a kereten is lehet festeni, de nem ez a jellemző. Át kell gondolni, mi a logikusabb. Én személy szerint sosem festek kereten, mert a levágás után az öntőcsonkok helyén valóban javítani kéne. Egyszerűbb, ha levágom, az öntőcsonkok helyén javítom, és utána festem. Ha másképp nem megy, fogpiszkálóra/sasliknyársra ragasztom egy pici pillanatragasztóval, a később nem látható részen. De lehet, hogy az autóknál előfordul olyan eset, hogy érdemes a kereten festeni.
- Ha benne fested, a levágás helyét érdemes javítani, ha összeépítés után látható lesz. A nem javított részeket utólag megbánja az ember.
- A ragasztás helyén ne legyen festék, kapard le.
- A tömítőhöz én mindig az adott helyre megfelelő méretű és formájú kis "spaklit", célszerszámot vágok erősebb papírból v. vékony sztirollemezből.
Szvazy1984 549974 2014. január 6. 20:56
Válasz erre
Sziasztok!
Nagy Ferrari rajongó vagyok és gyűjtöm az ilyen modelleket. Előfordul, hogy bügykölgetem őket és 2-3db-ból rakok össze egyet. Nagyon megtetszett és most elhatároztam, hogy elkezdek makettezni. Kaptam is egy szép Revell makettet, az 1:24-es Ferrari Enzo-t. Csak autókat szeretnék készíteni, azon belül is csak Ferrarikat.
Végigolvastam ezt a topicot és még sokmindent az oldalon amik nagyon hasznosak voltak, de azért szeretnék még párat kérdezni:
- Az alkatrészeket ki kell szedni a keretből és úgy kell festeni vagy benne?
- Ha benne lefestem, akkor utána a vágás helyét újra le kell festenem?
- Festés után száradni hová szoktátok tenni? Láttam olyat, hogy fogpiszkálóra voltak rárakva, de ott hogy rögzítitek?
- A lefestett alkatrészeket lehet ragasztani vagy a ragasztás helyén le kell szedni a festéket?
- A tömítő pasztát hogyan kell használni? Mivel kenitek föl?

Bocsánat a sok kérdésért, de szinte teljesen kezdő vagyok!
Th9h 549219 2013. december 30. 02:13
Válasz erre
Köszönöm mégegyszer. Szerintem már csak jövőre megyek beszerző körútra, remélem találok mindent.

Medor, egyelőre még várnék vele, de köszönöm.
TAMÁS78 549205 2013. december 29. 22:20
Válasz erre
Mivel én legfőképp a szkreccselések esetében a ragasztás gyorsításához/megerősítéséhez használok pillanatragasztót, nálam nincs ideje beszáradni semelyiknek, van, hogy egy este elfogy 2-3 tubus. :)
medor 549166 2013. december 29. 18:36
Válasz erre
foto
foto

Szia!
Ha esetleg érdekel a Légierő a konyhaasztalon című könyv Tóth Sándor tollából,
akkor egy ötszázasért+pk. szívesen eladom neked.Sok hasznos infó van benne.
Üdv.Laci
Gabusch 549165 2013. december 29. 17:25
Válasz erre
Nekem kb. 30 éve egy Olfa kitolható fém snitzerem van, teljesen jó. Amire nem, arra vettem tán a Lidlben, amikor volt cserélhető pengés "semmiresejót", merthogy a műanyag befogatása igen gyengus. Viszont ahol nem kell erőt kifejteni, oda van kellemesen vékony pengéje (mint lent a képen) nagyon hasznos lehet. Sajnos nincs mindig, ki kell fogni.

Folyékony pillanatragasztóból a múltkor vettem mintegy próbaképpen az Auchanban Elfy becenevűt, három tubus azt hiszem 230 Ft. Nekem jobban bejött, mint a drága Loctite, ugyanis annak a kupakja örökösen összeragad önmagával (törölgetni a csőrét feszt meg egy undor, mert minden beleragad), aztán amikor az ember megpróbálja az összeragadt izét szétszedni, rendszerint el is törik a francba az egész. És akkor be is szárad azonnal.
Ennek az Elfy-nek is száradgat be a csőrébe a matéria, de már majdnem üres a tubus, úgyhogy egy rohadt szót sem szólhatok rá, a Loctite a fent említett okok miatt általában fél tubusig sem bírja.

Ecset kimosásához a nitrohigítóban való fél-, egyórás áztatás nekem bevált.
TAMÁS78 549158 2013. december 29. 16:46
Válasz erre
Csípőfogót találsz az OBI-ban, kisebbfajtát válassz. Szike helyett nekem huszonéve jól bevált a kitolható pengés sniccer, nem tudom, a kollégának mi a baja vele. Jó minőségű pengét kell venni hozzá, és akkor kiválóan megfelel. Ezt is találsz az OBI-ban. Pillanatragasztóból az olcsóbb is használható, de lehet, hogy sokkal gyorsabban beszárad.
tüzér 549157 2013. december 29. 16:40
Válasz erre
Üdv!

Szikét az Orvosi műszerellátóból, kb 1000pénz egy nyél, megy kb 50 hozzá egy penge, válassz többfélét.De kézre veszettül vigyázni!
Freddy 549156 2013. december 29. 16:37
Válasz erre
Még egy tipp, nem tudom, volt-e, ecsetnél a rendes kimosásra ügyelj, anélkül hamar tönkremegy a drága, jó minőségű is, mert beleszárad a festék a tövébe, és szétáll majd a szőr, mint egy fűcsomó.

Én terpentinben szoktam megmártogatni az ecseteimet néha, az jól kihozza a beszáradt festéket is.
Th9h 549152 2013. december 29. 16:19
Válasz erre
Uraim köszönöm a szíves fogadtatást :) Nagyon jólesik hogy ilyen sokan sietnek egy kezdő segítségére :)

Crusader, ha lehet akkor élnék az ajánlattal, és a megadott email címedet bepötyögném skype-ba ha ott is azt használod.

Revell ragasztó az gondolom makettbolt, pillanatragasztó, amit találok a tuskóban vajon az jó lesz? Csipőfogó egyebek, gondolom lesz az obiban? Művészellátót meg mindjárt guglizom. Szikét honnan?

Repülőket építgetnék, Academy termékeire gondoltam eleinte mint fő irány, de jelenleg most van a szekrényben egy Italeri MC 205, a festésével lesznek kérdéseim, de majd a megfelelő időben felteszem.

Mégegyszer köszönöm, tényleg jó látni hogy milyen segítőkész közösség ez.

Marci
badboy 549132 2013. december 29. 12:32
Válasz erre
Szia!

Még néhány ötlet: Ragasztóból a revellt ajánlom, a tűs kivitelben, pillanatragasztóból nekem a super attack vált be. Nyugodtan próbálgasd a Heller, Smer, Airfix, Revell második vh-s makettjeit. Ezek viszonylag olcsók, itt a csere-bere rovatban is fel szoktak bukkanni, meg ha nem úgy sikerül, ahogy tervezted, akkor sem dől össze a világ. Én is ezekkel kezdtem, meg a Kp makettekkel, hidd el, ezeket is össze lehet szépen rakni. Fontos, hogy kivárd a száradási időket, ne akard egy nap alatt összeállítani a makettet. Mondjuk ebbe a hibába én is bele szoktam esni:)) ilyenkor inkább ha nagyon makettezni szeretnél, vegyél elő egy másik készletet és inkább annak álljál neki. ha bármi kérdésed van, nyugodtan tedd fel, itt tuti hogy választ fogsz kapni rá. Ja és üdv a klubban..
jerry82 549122 2013. december 29. 11:27
Válasz erre
csipőfógó
csipőfóg
revell tűsragasztó
revell tűsragaszt
szike
szike
tűreszelő
tűreszel
zselés pillanatragasztó
zselés...
tömítő
tömít
szintetikus  higito
szintetikus higito

Szia Th9H!

Szerszámok:
szike, kis csípőfogó ,tűreszelő készlet, csiszolóvászon 600-1000, zselés pillanatragasztó, revell tűs ragasztó, tömítő paszta, humbrol vagy revell festékek lakkok, hígító humbról vagy revell saját hígítója festéshez, H 100 ecsettisztításra,
Ecsettek: 2-3 db lapos ecset 2-4-6 , és egy pár 1,0,00, az apró felületekhez.

Ezzel kiborítok pár embert, de saját tapasztalat 1,0,00 stb művészellátóból szerez. Lapos ecsetet sima papírírószerbe is betudsz szerezni, csak arra figyelj dús puha szőrű legyen és ne hulljon aztán egy fogóval papos ecsetet csinálsz belőle. Ismétlem saját vélemény nem, kell rám hallgatni ,de esetleg kipróbálhatod. Én már egy kisebb vagyont költöttem el humbrol,revell művészellátós lapos ecsetre, amik annyit se érnek ,mint a házi barkács ecseteim.

Ha ezek megvannak jó ,de legfontosabb azonban a türelem ne kapkodj és a fokozatóság . Ne akarj elsőre diórámát építeni az még a tapasztalt makettezőknek is nehéz. Egyenlőre felejtsd el ezeket a varázsszavakat is, hogy bemosás ,modulálás ,koptatás ,pigmentelés… első 5-6 makett csak készüljön el. Valami egyszerűvel kezdj pl. egyszínű makettel . Ha repülök vonzanak akkor hobbyboss 2 vh. készleteit ajánlanám vagy a zevazda bf 109,fw 190, yak 3-át.De ha inkább harcjárművek, akkor revell vagy még inkább revell-matchbox készleteit.

Elején még csak ne is a festéssel foglalkozz esősorban, hanem azzal, hogy a makett jól össze legyen rakva. Értem úgy hogy rendesen illeszkedjen ,csiszolás ,ragasztás ,tömítés gyakorlása .
Az összerakási útmutatót kövesd lépésről-lépésre, festési leírások többnyire nem túl helyesek, de majd később mikor már több tapasztalatod leszel rájössz.

Festésre kész makettet lekel tisztítani mosószeres vízzel. Festés lapos ecsettel festéket, alaposan felkeverni,5:3 festék:higító több vékony rétegben lefesteni.
Matricázni fényes felületre, vagyis fényes lakkmatrica matt lakk. Ecseteket nagyon alaposan ki kell tisztítani, hogy sokáig használhasd.

Ha valamiben elakadsz kérdez nyugodtan, mint láthatod itt is sok kollega siettet a segítségedre. Kérdezni nem szégyen mindenki a nulláról kezdte.

Hobbim a makettezés, Makettstudió, Légierő a konyhaasztalon, könyvek , makettinfon Makettező ABC részében is találsz infot.

További jó makettezést!
Miggyuri 549101 2013. december 29. 06:31
Válasz erre
Igazából nem az ecset vagy a makett a fontos! Az elhatározás a fontos. Ha ez megvan, jöhet a többi. Segítségért pedig ennél jobb helyre - ezt tapasztalatból mondom, pedig nem ma kezdtem -nem fordulhattál volna. Az alábbi hozzászólások nagyjából, egészében pontos listák. Én csak bátorítani szeretnélek!
Üdv a csapatban!
medor 549100 2013. december 29. 01:49
Válasz erre
Szia!
Mint ahogy Badboy is írta jó minőségű ecsettel,(művészellátóban találhatsz),
nagyon szépen tudsz festeni 1:72-ben.Főleg ha a hígítást is eltalálod a festéknél.
Ja,és ne ijedj meg az 1000Ft feletti ecsetektől se.
Az építéshez valamelyik olcsó és egyszerű makettet javaslom.
Az első 5-6(10?) makettedet úgyis eldobod/eldugod majd.
Én is több mint 20 éve makettezek,kizárólag ecsettel.Láttam már olyan repülőgépet ami pisztollyal lett fújva,de bátran mellé tenném az ecsettel festett makettemet.
Az építésbe meg ne mélyedj bele az elején.Kell egy kisebb csípőfogó vagy egy erősebb olló az alkatrészek eltávolításához és egy szike az öntőkeretcsonkok levágásához.
Esetleg egy kis tömítőanyag a rések megszüntetésére és némi csiszolópapír.
Egy vékony ecset (0 vagy az alatti) a ragasztáshoz.Szintén egy vékony ecset az apróbb részletek festéséhez,valamint egy közepes és egy széles ecset a nagyobb felületek festéséhez.A szép festés és a többi dolog(csiszolás,matricázás,lakkozás,panelezés,koptatás,koszolás...) úgyis csak tapasztalattal sajátítható el.
A legfontosabb szabály szerintem:
Először csak olcsó és számodra kevésbé érdekesnek tartott maketteket vegyél.Ezek a legjobbak gyakorolni.
Ha az elején csalódás ér,vagy egy számodra fontos/kedvenc gépet elrontasz,akkor lehet,hogy nem veszed meg újra és abbahagyod a makettezést is.
Akkor meg mit fogsz csinálni hobbiként?
Pasziánszozol?Bankot rabolsz?Félkarú rablóba szórod a pénzt?Piázol?Vagy agyleépítő műsorokat nézel a tévében esténként?
Akiknek meg fogod mutatni a makettjeid általában laikusok.Hidd el,dicsérni fognak.
Ha az elején nem adod fel,akkor idővel jöhetnek a "nagy falatok":
Maratások,műgyanták,szórópisztolyok,saját készítésű alkatrészek...
De egy valamit ne felejts el.Ha makettezel elsősorban saját szórakozásodra teszed.
Sok sikert!
badboy 549098 2013. december 29. 00:27
Válasz erre
Szia!

Ecset ügyben néhány ötlet: Ha tudsz akkor mindenképpen olyan ecsetet vegyél aminek természetes anyagból van a szőre(mondjuk nyest).Nekem legjobban a j. perkins lapos ecsetek jöttek be, de a régebbi fajták ezekből 2-4-6 méretűek. (ha valaki esetleg tudja, hogy jelen pillanatban ezek hol kaphatóak, akkor közzétehetné...). Szükséged lesz vékony ecsetkere 0, 00 stb méretben, ezt szinte mindegyik cég gyárt többféle méretben elérhető áron, ebből nekem sincs favorit márkám, éppen amit be tudok szerezni azt használom. Festékből talán a Humbrol és a Revell a legjobb az ecsettel való festéshez, meg még a Modell Master. Ne ijedj meg az ecsettől, én kb. 20 éve azzal festek, 72-ben azért lehet vele szépen dolgozni. Rá kell érezni, sokat kell próbálgatni amíg kitapasztalod, és nem szabad feladni. Tapasztalataim szerint kb. egy 30 cm-es makettet még jól le lehet festeni ecsettel, ebbe a méretbe azért 72-ben elég sok típus belefér.
crusader 549088 2013. december 28. 20:44
Válasz erre
szia !

Hát erről nagyon sok oldalon keresztül lehet írni .
Először is , szerszámok:
Különböző finomságú reszelők : Én "gyémánt" poros reszelőket használok , 5 különböző profilút .
Szike legyen 2 fajta , az egyikkel amivel a durvább sorjázásokat végzed és egy finomabb , vékonyabb pengéjű , felejsd el az ilyen kitolható pengéjű szikéket , az lehet a durva szikéd de inkább vegyél rendes , cserélhető pengéset .
Aztán kellenek különböző csiszoló vásznak , papírok , 5-600 tól az 1000 es 1200as ig. Szükséged lesz csipeszekre , minél hegyesebb a pofája annál jobb. Kelleni fog tömitőpaszta-putty is . Én a revell-t használom , de ha pontosan dolgozol akkor nem fog kelleni mert Tamiya ecsetes ragasztóval fogsz tudni tömíteni. Revell tűs ragasztó is kell , ha fém alkatrészeket akarsz felhasználni kell egy hajlító és pillanatragasztó .
Említetted a festést , ha ecsettel dolgozol én humbrollt ajánlom , valamint ha már belejöttél vallejot. Nem tudom hogy miket fogsz építeni de egy alap kompresszor , pisztollyal nem árt . Mivel a legnagyobb profik is megszenvednek egy ecsettel való alapozással . Soha az életben nem kapsz olyan felületet mint amit egy pisztollyal kapsz. És nem kerül sokba. Ecseteket tudsz venni művészellátókba . 5-6-700 forintért kapsz jókat , ha lehet nyestszőr ecsetet vegyél . Kelleni fog olajfesték a koszoláshoz is . Ezt vehetsz művészellátóban vagy rendelhetsz sok pénzért mig olajokat (abteillung) .

Nagyon nagyon röviden ennyi , biztos van amit kihagytam .
Itt az email címem : stuka13@citromail.hu
írj nyugodtan, ha gondolod skypeon is tudok segíteni ha van kérdésed , de bármi másban is.

ÜDv.: Dani
migi 549084 2013. december 28. 19:10
Válasz erre
Hogy kezd el ? hát például úgy hogy olvasd el a makettező ABC ban a Makettező lexikon - 1. rész: A makettező szerszámai , és minden kérdésedre meg fogod találni a választ ,
Th9h 549083 2013. december 28. 18:59
Válasz erre
Sziasztok,

Szóval megint én...Sajna az eltelt időben nem sikerült semmit se elkezdeni, idő és költségvetési hiány miatt :)
Rájöttem hogy nem kell nekem kompresszor (egyelőre), kis 1/72 ket építenék, ecsettel festenék, stb., tényleg csak hogy kapcsoljon már ki az agyam :)

Kérdés: Hol vehetnék ecsetet, illetve milyen különbségek vannak ecset és ecset között, argep en láttam 80 forintokért :) Ragasztó, elég egy 'makett' és egy pillanat? Olló, reszelő, elég lesz?:)

Bocsánat de akkora kezdő vagyok hogy csak úgy zörög, és nekifutásból nem szeretnék elkölteni sok pénzt olyan dolgokra amiket lehet nem is tudnék még használni.
Marv85 197787 2012. július 14. 20:42
Válasz erre
Sziasztok!

Egy academy 1:48 spitfire mk XIV.c makettemhez van egy eduard landing flaps.

Tudnátok valami videót linkelni amiben ezt megcsinálják és ellehet lesni pár trükköt?

Köszönöm!

Üdv!
juge75 197786 2012. július 9. 08:56
Válasz erre
Csatlakozom az előttem szólókhoz, én is hűtőgép kompresszoros, saját építésű kompit használok.
Amikor nekikezdtem, lényegesen drágábbak voltak nálunk a gyári eszközök, ezért megérte házilag összehozni.
Viszont, ha átszámoljuk a hozzávalókat, építési költségeket (ez nálam nem volt) mindenestül ott voltam, ahol most egyben, garanciálisan megvehetek egy újat.
Annyit változtak az árak, hogy jelen helyzetben nagyon baráti áron juthatunk hozzá, pl. Pap Lászlónál.
Th9h 197785 2012. július 9. 08:12
Válasz erre
Korreksön: Mielőtt még bepötyöghettem volna mit szeretnék kb ugyanaz volt leírva egy hozzászólással előtte (15-20 péz, nem fogok olcsóbban kijönni), alatta eggyel meg valaki repesz hatást emlegetett az alternatív kompresszorok témája mentén, úgyhogy ez a kérdés is eldöntetett :)
Th9h 197784 2012. július 9. 08:00
Válasz erre
Biztos hogy igazatok van, saját magam megnyugtatása miatt azonban futnék még 1 kört a kompresszoros topikban, hátha.
Lentebb említettek megerősítése után beszerzem PL tól...
vlevi 197783 2012. július 8. 17:14
Válasz erre
Olcsón csak annyit érdemes vele foglalkozni, hogy fogsz egy 2L-es kólásüveget (abból is a keményebb, visszaválthatót), az alsó 1/3-ánál valahol belevezeted a kompresszort, felül pedig ki. A túlnyomást a kólásügevbe szúrt apró lyukakkal lehet kivédeni. Nekem így üzemelt sok-sok évig.
Többet csak akkor érdemes rászánni, ha tudsz szerezni olcsón (hagsúlyozom, olcsón) tartályt, nyomáskapcsolót, ülepítőt, satöbbit, és van valaki, aki ezt biztonsággal, jó minőségben össze tudja építeni. Ha viszont minden alkatrészt bolti áron kell beszerezned, és az összeszerelést sem tudod haveri körben megoldani, akkor valóban jobban kijössz egy paplászló féle kompresszorral.
Ákos 197782 2012. július 8. 16:45
Válasz erre
Ha csak a kompresszor van meg, akkor annyit, vagy inkább többet kell rákölteni, amennyiből vehetsz egy paplaci féle új tartályos kompresszort. Nem érdemes vesződni vele.
bercsi 197781 2012. július 8. 07:43
Válasz erre
Gunze vonal is kiváló választás! :-)

Kérdezz körbe a kompresszoros topikban, ott biztosan tudnak neked segíteni!
Th9h 197780 2012. július 8. 04:28
Válasz erre
Bercsi, köszönöm a linkeket!

A napokban elhalálozott a családban egy hűtő (Háleluja), és az lenne a kérdés hogy találnék-e valakit aki átalakítja (?) a kompresszorát? Természetesen nem puszira, legyen neki is jó, (meg nekem is :)).

Hígító festék kérdésben azthiszem elsőre a gunze+gyári hígító vonalat fogom erőltetni.

Köszönöm a hozzászólásokat!
bercsi 197779 2012. július 7. 16:41
Válasz erre
Ezért is mondják azt, hogy nincs tuti \"recept\", mindenkinek saját maga kell hogy kitapasztalja a dolgokat. 
Ákos 197778 2012. július 7. 15:47
Válasz erre
Az akrilok hígításáról:
Kb 15 éve vettem az első Tamiya akrilfestékem, azóta nem hígítom mással, csak desztillált vízzel, soha semmi bajom nem volt vele. Azért szeretem, mert a legellenállóbb festék, annyira kemény, hogy csiszolni is lehet szépen a műanyaggal együtt.
Ugyanez elmondható a desztvízzel hígított Gunze, Lifecolor és Vallejo festékekről.
Igaz, a maximum nyomás amivel dolgozom, 1-1.2 bar.
Talán ebből is látszik, hogy nem vagyunk egyformák, az a módszer ill eszköz ami egyikünknél működik, nem biztos, hogy másnál is jó lesz.
vlevi 197777 2012. július 7. 09:08
Válasz erre
Ha nem a saját hígítóját használod, érhetnek meglepetések. Pl. a Tamiya festéket lehet hígítani vízzel, körömlakklemosóval, alkohollal, satöbbi. Én is próbálkoztam, de sokat kell kísérletezni a megfelelő anyaggal. A saját hígítójával pl. a Tamiya akril egy eléggé ellenálló festék, próbáltam fényes feketét körömmel kapirgálni, elég jól ellenált. De ha más pacsmaggal próbáloztam, akkor elég volt makettezés közben fogdosni, és már mállott is le a festék. Nem mindíg, mert volt amikor sikerült kikeverni olyan hígítót, amivel jó lett, de első körben azt ajánlom, vegyél egy kisebb adag tamiya vagy gunze hígítót, és ha már azzal megy, akkor utána lehet próbálkozni. De ne azért utáld meg az akril festékeket, mert nem sikerült megfelelő hígítót találni hozzá.
A baj az, hogy hiába mondja valaki, hogy denszesz+retarder, és kiválóan hígítható, jó lesz, nem biztos. Lehet, hogy ami denszeszt te veszel, azzal nem lesz olyan.
Tisztításra viszont minden esetben tökéletes a denaturált szesz, masszívabb kosz esetén acetonmentes körömlakklemosó.
bercsi 197776 2012. július 7. 09:02
Válasz erre
Szia!

Annak idején én is próbáltam deszvízzel és ioncserélt vízzel is hígítani a tamiya akrilt. Hát mit ne mondjak szörnyű volt a váge. Ha felesbe kevertem denszesszel szintén. Ezt is csak azért próbáltam ki mert valahol írták hogy ez a tuti. Tehát a víz felejtős.
Én tamiya akrilokhoz denszeszt használok. Igaz csak a fémszínekhez, ezeket erősen hígítva szoktam fújni. Kb 2 bar nyomáson úgy, hogy a tűhatárolót betekerem és csak \"permetezem\" a felületet. A többi színhez ajánlatos a saját hígítót beszerezni, évekre elég. Esetleg hozzá még kötéslassítót, retarder a neve és művészellátókban beszerezhető.
Tisztításhoz egyaránt jó a denszesz és az acetonmentes körömlakklemosó is. Denszesz nem drága kb 800-1000 ft/l. Körömlakklemosóból én literes kiszerelést vettem fodrászkellékesnél, az is kb 1000 ft volt.

BluTac-on természetes tudsz festeni, és maszkolni is jó. Ha pénztárcád megengedi akkor vegyél tamiya maszkszalagot, vagy festékboltban 3M esetleg TESA-t. Én ezeket használom, nagyságrendekkel olcsóbb mint a tamiya és szerintem van olyan jó is.

Retuspisztoly pedig érdekes kérdés. Nem mondtad mennyit szeretnél rá szánni, és mihez használnád. Én Pap Laci féle alder ad320-at vettem tavaly, tökéletes volt amíg működött. Mostanra már cserélnem kellett benne tűt és dűznit, a pisztoly elején lévő menet amire a dűznisapkát fogatod fel, elkopott. Gyakorlatilag nem lehet már érdemben használni, inkább szenvedés mint öröm vele a munka. Ezért is akarok újat venni.
Amiket néztem:
paplaszlo.com/keptar/airbrush_ad370/ad370_2.jpg www.chicagoairbrushsupply.com/patatgsetwia.html
www.chicagoairbrushsupply.com/neoforiwcnbo.html automakett.hu/termek/iwata_iw-rv-cr_revolution_cr_airbrush.html

Tehát nálam is többszereplős a dolog, majd a pénztárca dönti el a dolgot.
Páran biztos lehurrogják majd a linkelt aldert, többen is használják ismerősi körömből nagy megelégedéssel. Ez már nem menetes, hanem beejtős dűznis, elvileg örök élet.
Paasche talon is jó vétel lehet, 3 féle dűzni méret, 2 fajta dűznisapka, cső + egyéb.
Neo for iwata pedig olcsó 0.35-ös pisztoly, kapható hozzá 0.5-ös készlet is + alapból adnak hozzá 2 db tartályt. Sokan mondják, hogy kínai sz.r (a legtöbb itthon kapható stukker is az), de szerintem az iwata nem adná nevét valami gagyi termékhez.
Javasolhatnám még a H&S ULTRA-t is, de ahhoz is mire megveszed a szükséges dolgokat (nagyobb dűzni készlet, nagyobb tartály stb), erősen közelítesz a 40e-s határhoz. Szeritem ez felejtős.

Hangsúlyozom ez csak az én véleményem, páran még biztosan hozzászólnak a témához.

További szép napot kívánok!
gaben21 197775 2012. július 7. 08:44
Válasz erre
Helló.Jobban jársz ha a festék saját hígítóját használod.Lehet,hogy sokallod az árát de megéri.Ha mással hígítód érhetnek kellemetlen meglepetések. A festéket a pisztolyból meg kimoshatod acetonmentes körömlakklemosóval is. A Blue Tack mint írtad mind két célra használhatod.

Üdv:G
Th9h 197774 2012. július 7. 03:33
Válasz erre
Köszönöm a tanácsokat és a meleg fogadtatást! :)

Tehát Lifecolor felejtős, okés.
\"Pont ez a festék az, ami marhára nem viseli el az alkoholt. Hígítására vizet ajánlanak, de nekem nem sikerült. Annyira nagy a víz felületi feszültsége (a desztvízé is), hogy nem terül, hanem 2-3mm átmérőjű cseppekben összeáll a felületen.\"

Ugyanez érvényes Gunzéra, Tamiyára is? Esetleg ion cserélt vízzel való higítás? Vagy jobb a békesség alapon szerezzük be inkább a saját hígítóját? (ezek a kérdések leginkább a pénztárca kímélés [fillérba*ás] miatt merülnek fel bennem)
Esetleg a jövendőbeli airbrush miatt is a hígító vásárlás szól, mert jobb azzal tisztítani vele fujkálás után? (vagy esetleg alkohol?)

Maszkolókból amiket említettetek találtam a neten, köszönöm az infót!
Gaborka, említetted a BluTac-ot, ezt is mint maszkolót, vagy egyéb célra, pl. pitot cső leválasztása a keretről, majd BluTac-on való rögzítése utáni festés, esetleg mind két célra használható?
Szállító 197773 2012. július 6. 22:43
Válasz erre
LIFECOLOR!
Ezt a festéket el kell felejteni. Két alkalommal festettem vele és egy életre meutáltam. Olyan mint ha diszperzittel festene az ember. Nem terül rendesen, beleszárad a pisztolyba, az ecsetből sem lehet rendesen kimosni. Gyerekeknek mázolgatásra tökéletes, csak arra meg drága...
Gunze mindenek felett! :)
vlevi 197772 2012. július 6. 22:31
Válasz erre
\"A Lifecolort nem ismerem\"
Pont ez a festék az, ami marhára nem viseli el az alkoholt. Hígítására vizet ajánlanak, de nekem nem sikerült. Annyira nagy a víz felületi feszültsége (a desztvízé is), hogy nem terül, hanem 2-3mm átmérőjű cseppekben összeáll a felületen.
Tamiya, Gunze akril, ez a király, és nincs gond.
Enamelből majdnem mindegy, Modelmaster, Humbrol, Revell, Tamiya, nagyjából egyforma, de talán egy kicsit ebben is jobb a Tamiya.
  Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.