/ Fórumok /

Műgyanta öntés

Segítsünk együtt Kapitanynak, hogy megismerje a műgyanta öntés minden titkát.
Köszönöm.
Minden kis segítség sokat jelent
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.
Lee 241989 2006. május 17. 09:03
Válasz erre
lucky, Szaka!
érdemesebb kinyomni a fecskendőből az anyagot, amennyire csak lehet, mert ha vastagon köt bele, akkor a fecskendő mehet a levesbe, a tű is csak vékony fúrószárral tisztítható.
Valóban a tisztogatással megy el sok idő, de ha airbrush-t használsz, ott is fontos a karbantartás. Ill. a műa fecskendő olcsó, tehát elhasználhatod bátran, könnyű utólagosan beszerezni.
lucky 241988 2006. május 17. 08:05
Válasz erre
Szaka!
Ha a műgyantára gondolsz akkor várd meg míg megköt.Akkor egész szépen kijön belőle.
A guminál meg egy műanyag keverőedényben keverd be abból könyen kijön.
Szaka 241987 2006. május 16. 16:25
Válasz erre
Varjúbácsi, ez a legós ötlet nagyon jó volt. Nincs valami ötleted a fecskendő könnyű tisztítására is? Az a bajom az egész öntéssel, hogy több időbe kerül a tisztogatás mint maga az öntés
part 241986 2006. május 9. 16:32
Válasz erre
gyerekem az még nincsen, de a lego-k még megvannak szinte hiánytalanul valahol a padláson:)
egyébként ki mivel színezi a mondjuk, áttetszően kék gyantát..?
Varjúbácsi 241985 2006. május 8. 08:06
Válasz erre
Part!
Ha van gyerekeg, és "kölcsönveszed" tőle e LEGO kockáit, szuper öntőformát pattitgathatsz belőle, akkorát amekkorát akarsz, és utána szétszedve visszaadhatod a tulajdonosnak. Ha jó erősen összenyomod, nem megy közé a gumi.Én évek öta használom, mert a gyerekeim kinőttek a LEGO korszakból.
Varjú bácsi
MrChef 241984 2006. május 7. 23:18
Válasz erre
Ennél jobb formázái módszerről nem hallottam még - már ami a házilagos műgyantázást illeti. Ami fontos, az a buborékmentesítés. Tavaly félbemaradt a vákumkamrám, remélem hamar neki tudok állni megint.
part 241983 2006. május 7. 22:06
Válasz erre
köszi.
igazából a kérdésem arra irányult, hogy megtudjak valami termelékeny formakészítési módszert, ugyanis halálosan utálok szüttyögni a papírformák készítésével.
1-2 kupa gyantát már szétöntögettem ilyen-olyan formákba, aránylag jól is sikerültek, de most komolyabb dolgokat is le akarnék formázni.
van ugyanis raktáron egy halom figura amit csak öntés után akarok festeni:)
MrChef 241982 2006. május 7. 21:21
Válasz erre
A forma anyaga nálam is kétkomponensű (tulajdonképpen fogászati) szilikongumi, de jobb, ha sztirollapból kialakított, és sebtapasszal az oldalaikon összeragasztott formába öntöd, ugyanis a papír nem olyan erős, kicsit magába szívja a folyadékot, és erősen tapad a gumihoz.
lucky 241981 2006. május 7. 20:14
Válasz erre
Part!
A tűből ha még folyékonya gyanta akkor eléggé jól kijön úgy h egy másik fecskendővel többször egymás után levegőt nyomsz át rajta,kis szünetekkel(0,5-1 sec).
A másik dolog a tűben ne hagyj benne mást( drótót ,tűt) mert lehet h nem jön majd ki!
A formára (így látatlanban) első tipp kétrészes derékmagasságban osztva.
A forma anyaga kétkomponenses szilikongumi,papír dobozba öntve.
part 241980 2006. május 7. 17:56
Válasz erre
köszi a válaszokat:)
szerintetek egy 70mm-es figura törzsét (egyben van a lábaival) egy vagy kétrészes formaként érdemes megcsinálni?
a másik kérdésem, hogy amikor az öntőformát csináljátok azt ki hogyan csinálja és miből?
párféle eljárást már kipróbáltam (némelyik még működik is) de nagyon kíváncsi vagyok mások tapasztalataira is:)
Lee 241979 2006. május 7. 12:33
Válasz erre
part!
a műa fecskendőből kipiszkálható a maradék, ill igyexem kinyomni az összeset (Biresint), a feleslegből egész szép kis amorfológiát csináltam már :-)
A tűből kisebb átmérőjű tűvel meg ha már beszáradt, kézifúróval eltávolítható az anyag (nekem több idő megy el 2 öntés között a takarítással, mint...)
MrChef 241978 2006. május 7. 11:21
Válasz erre
part,

nálam valóban csak egyszerhasználatosak voltak a gyantaöntő fecskendők. Bár mondjuk a Biresin, mivel nem tapad ilyen műanyag felülethez (és a szilikongumihoz sem), ezért ki lehet piszkálni, ha már megszáradt. A fecskendő csőjéből tűvel, a tartályából meg például szikével.
part 241977 2006. május 7. 10:58
Válasz erre
hali!

ha fecskendőben csináljátok a gyanta bekeverését, akkor a fecskendő az 1x használatos termék?
Szaka 241976 2006. május 6. 09:33
Válasz erre
Szia Csetuka!

Ha érdekel még az öntés, írj.
fpszabolcs@gmail.com

Szaka
Lee 241975 2006. április 19. 10:52
Válasz erre
Hi!

A nagyobb gyantaöntő mesterek (tehát akik rendesen forgalmaznak, nem csak kicsiben) feltehetőleg nem csak vákumkamrát használnak, hanem ún "pressure potot", sőt lehet, hogy még jobb techmnikát, ami lehetővé teszi mind a buborékmnentes, mind a teljes részletességű öntést. Nézz utána a neten, mi is az. Jó lenne, kicsibe marad a több levegőjárat :-(
lucky 241974 2006. április 19. 07:58
Válasz erre
MrChef!
Jól gondolod.

Lacus!
Az öntésnél én arra gondoltam, h hosszában van a figura a formában, és vmelyik végén van a csonk.Egyébként darabokból önteni tényleg egyszerűbb.:)-Vajon miért igy öntik a gyárak?:)
MrChef 241973 2006. április 18. 23:42
Válasz erre
Szerintem lucky arra gondol, hogy ha nagy az öntőcsonk, akkor amikor benyomkodod, piszkálod a gyantával teli formát, hogy feljöjjenek a buborékok, akkor nem marad sosem gyanta nélkül az öntőforma, mindig van gyanta-utánpótlása a nagy öntőcsonkból, ami ugye tele van gyantával.
Lacus 241972 2006. április 18. 22:42
Válasz erre
lucky
...hát...vesszek meg ha értem.
Én pl. most egy figurát próbáltam önteni, a lábak ill. a lábfejek miatt vízszintesen és felül hagytam egy pici öntőnyílást. namármost...ha akkora öntőnyílást képeznék, mint a munkadarab, úgy a lábszár teljes külső része szabadon maradna!!! Szerintem te sem fogod érteni, amit én most leírtam:-), de úgy döntöttem, hagyom a fenébe az egészalakos öntést, inkább a dobozból kivett, különálló részeket fogom reprodukálni. Ezek nem túl bonyolult formák, és a méretük is megfelelő lesz ahhoz, hogy bubi nélkül öntsem őket.
Tapasztalat gyűjtésnek jó volt viszont.
Üdv.
lucky 241971 2006. április 15. 18:58
Válasz erre
A beöntőnyílás (amiből lesz majd az öntőcsonk) legalább akkora térfogatú v nagyobb legyen mint a munkadarab.Ez tartja addig a gyantát amíg a bubikat kinyomod a formából.Lehet hogy segíteni kell a bubinak felszakítani a gyantát.Ez a módszer csak a nagy bubikat hozza ki.
lacus 241970 2006. április 15. 15:50
Válasz erre
Ezt most nemegészen értem...
lucky 241969 2006. április 15. 15:12
Válasz erre
Lacus!
A beötőnyílásnak kell tartania az anyagot,tehát kb akkorának mint a leöntendő dolog,esetleg nagyobbnak.
lacus 241968 2006. április 15. 11:58
Válasz erre
Azt hiszem, ha a beöntő nyíláson kívül készítek mégegyet, akor ott tud távozni a levegő, nem szorul be...csak egy ötlet, amit este kipróbálok...
lacus 241967 2006. április 15. 11:56
Válasz erre
Szintén fecskendőben keverem(10ml) és tűvel juttatom be a gyantát...mégsem sikerül:-(((
Varjúbácsi 241966 2006. április 15. 10:29
Válasz erre
Lacus!
Az 1/35 figurákat, és egyéb nem túl nagy alkatrészeket én úgy öntöttem, hogy a gyantát egy aránylag nagy (10-25 ml) fecskendőben kevertem össze, utána egy vastag, köszörült végű tűt a forma aljára dugva lassan nyomtam bele a gyantát, hogy legyen ideje a levegőnek kijönni.
Varjú bácsi
lacus 241965 2006. április 15. 08:19
Válasz erre
Na, az elválasztó cumókról annyit, hogy még a fogkrém is megteszi. Viszont akárhogy igyekszem, képtelen vagyok a figurát kiönteni!!! Akárhogy kenem, külön, előre, nyomkodva pumpálom ki a levegőt stb., nemhogy buborékos marad az alak,hanem hatalmas területen képződik légüres rész!!! Egyszerűen nem tudom kiönteni a formát:-(
Otto: Gumikesztyű elég, a vékony fajta.
Otto 241964 2006. április 14. 20:36
Válasz erre
Sziasztok!
Az öntésnél milyen védőfelszerelést használtok?
Üdv
Lee 241963 2006. április 13. 12:14
Válasz erre
Hi!
az akrilfesték azért jó, mert nagyon vékony tud maradni (gunze alkohollal nem cseppesedik, mert gyorsan szárad), a kézkrém / vazelin nekem vastagabb maradt (megült az első gumi és a mintadarab találkozásában)
lacus 241962 2006. április 13. 07:06
Válasz erre
Az a helyzet, hogy a festékeim mind kint vannak a telken, és oda csak hétfőn megyek. Viszont nem bírtam a véremmel, és mindenképp be akartam már fejezni az öntőforma kialakítását. Olajjal próbálkoztam, de az szintén cseppekké ugrott össze, nem működik. Addig addig agyaltam, míg végül nagyon vékonyan technokolt kentem az alsó formára, nagyon hamar egy vékony, fóliához hasinlító filmrétrget produkál, amit simán le lehet húzni. Tehát ez szerintem működni fog, de majd csak este derül ki. A kézkrémről annyit, hogy én testápolón gondolkodtam (az van bent a melóban:-) )de nem mertem a formát kockára tenni, mert nem tudhatom, hogyan viselkedik a folyékony gunyi egy szintén pépes anyaggal.Azért megnyugtat, hogy nem csak nekem vannak ilyen elvetemült ötleteim:-)
lucky 241961 2006. április 12. 19:15
Válasz erre
A gyurmát is lehet használni,és eléggé könnyen elválik a gumitól(DUO-RUB).Csak elég puhára kell gyúrni,a forma benyomása előtt.
A festékes módszer nálam nem vált be,mert mindig össze ugrott cseppekké.Én kézkrémet használok erre a célra.(Havonta kapok a munkahelyről 1 tubussal.)
lacus 241960 2006. április 12. 15:55
Válasz erre
Köszönöm a tanácsokat.
Szilikonozni szerencsére nem kellett eddig semmit, tapadás sehol nem volt. A két fél különtartására meg asszem a festéket fogom alkalmazni.Akivel vettük közösen a cumókat, ő is ezt tanácsolta.
Lee. Én most alulról támasztottam alá a hátába szúrt kis darabra vágott tűvel. Jól működik.
MrChef 241959 2006. április 12. 11:25
Válasz erre
Lacus!

Az alsó, kész fél-gumira fessél pl. Tamiya-festéket. Nem baj, ha nem egyenletes és itt-ott vastag. Miután ráöntötted a másik fél gumit, ez megakadályozza a két fél összeragadását. Majd cellux-szal vagy szigszalaggal el tudod távolítani a festéket.
A formába meg fújj autós boltokban kapható szilikonspray-t, ezt műanyag műszerfal és gumi felületekre szokták fújni kezelés és védelem végett. De pl. a G26-os nekem nem tapadt hozzá a szilikongumi formához, nem kellett használnom szilikonspray-t, csak az FM-14-es gyantához, mert az ragadt.
Lee 241958 2006. április 12. 10:04
Válasz erre
lacus!
én korábban tanácsra vazelint használtam, aztán eszembe jutott a MM cikk: le kell festeni a már kemény gumit: műxik! én gunzét használtam, tökéletesen elválasztja a mwegkötött gumit a frisstől. és utána leszedhető (azért akrilt használtam, mert gyorsan szárad és könnyű takarítani is)
Ha kétoldalas formát csinálsz, megteheted azt is (mivel öntőcsonk így sem árt), hogy a formában pl. dróttal fellógatod a mintát (oldalról) és jól adagolva csak félig öntöd a gumit (a gyurmát nehéz lehet eltávolítani), majd kikeményedés és festés után a másik oldalát.
Kisrozi 241957 2006. április 12. 09:45
Válasz erre
szilikon olaj?
lacus 241956 2006. április 12. 06:06
Válasz erre
Nos, eltelt egy nap, ismét írok. A haj készítése remekül sikerült.(fotót hétvégén mellékelek) A keresztbe vágás jól működik. Kikenéssel már tökéletesek a fejek. Viszont egy figurát szeretem volna formázni, de az bizony 100%-os csőd lett. Egy csomó gumit elpazaroltam. Most újra próbálom az öntőformát készíteni, méghozzá kétrészesre. A figura fektetve van, félig van a gumiba ágyazva. Erre fog rájönni a felső rész, mint egy szarkofág teteje. A kérdésem az lenne, mivel tudom lekenni az alsó részt, hogy ne gyógyuljon egybe a ráöntött felsővel??Valami, ami épp annyi réteget biztosít, hogy elválassza a két részt.
Előre is köszönöm, üdv.
lacus 241955 2006. április 11. 16:36
Válasz erre
Üdv uraim.
Pont ezt gondoltam ki én is, hogy a fejet az arcra merőlegesen osztom ketté. Ha előtte kikenem, nem lesz bubi, asszem. Már próbálkozom ezzel a művelettel és bíztató, már van néhány tökéletes fej. Mivel kísérletező alkat vagyok, máris kipróbáltam valamit. Kevesebb edzővel kevertem egy kevés gyantát. Jelentősen megnőtt a szilárdulás ideje, egész jól el tudtam gyurmázni vele. Egy nem éppen tökéletesre sikeredett fejre aztén pakoltam ebből a trutyiból, szépen rádolgoztam, és mikor már keményedett, karcolással, nyomkodással hajjá formáztam. (Dragon, egész fejekről van szó, haj nélkül)Hááát, nagyon jó lett!!! Ma megismétlem de már "normális" fejjel.
A keverést magam is fecskendőben végzem, egy két milliltereket kutyulok, de még így is maradni szokott a fecskendőben.
Lee 241954 2006. április 11. 09:41
Válasz erre
lucky!
ha szemból osztod ketté a fejet, akkor csak az orra lesz gázos, pontosabban buborékos :-(
neten olvastam pressure-pot használatáról, amikor túlnyomással juttatják a gyantát a formába, de ez még bonyolultabb, mint a vákumozás

lacus!
A Biresin nagyon jól ráköt az előző öntésre ... tökéletesen (én G27-et használok).
Van olyan kétoldalas formám, ami öntőcsonkkal bír és csak azért kétoldalas, hogy könnyebb legyen kivenni a kész darabot. Ilyenkor lehet olyat is csinálni, hogy valójában csak vékonyan kikened a két oldalt kevesebb anyaggal, mint szükséges, hogy a kis részeket kitöltse, majd az összeillesztett gumiformában csak ki kell tölteni a maradék helyet gyantával az öntőcsonkon keresztül. Be kell jól lőni, mikor mennyi gyantát kell kikeverni, én 10ml-es műa. fecskendőt használok, de 4ml-nél többet még sose kevertem ki, nehogy belekössön a fecsibe (persze így is előfordul)
lucky 241953 2006. április 11. 09:05
Válasz erre
Tudod javítani,de ronda lesz.
Megoldás lehet a forma megvágása, ez sorját fog eredményezni,de ez 24 óra múlva egy fogkefével nyom nélkül ledörzsölhető.
Ha az öntőcsonknak hagytál helyet akkor lehet nyomogatni a formát,ez is ki hozza a bubit.
A kétrészes formánál már egy kicsit jobban kell igyekezni,de össze fog jönni,ne félj!A kenésnél a problémás helyekre figyelj!Itt pl a fülek, ha onnan ki jött a bubi,akkor már nagy gond nem lehet.(ebből látszik h én a fejet szemből osztanám két félre)
Ismét csak azt tudom mondani,h gyakorolni, gyakorolni!
lacus 241952 2006. április 10. 15:31
Válasz erre
Igen,asszem Biresin a gyanta. Hááát.Kissé elszomorít a kötés ideje, mert nagyon rövid. Zavaróan rövid. Az adagolást térfogat alapján mértem, fecskendőben, 1:1-ben. Talán ha ezen picit változtatok, ahogy mondtad, akkor nyerek pár percet. Minimálisan kevesebb edzőt fogok adagolni hozzá.
Ami a gumit illeti, olyan radír keménységű lett kb., tehát nincs vele gondom, csak nem ezt vártam. Viszont azért nem tudom kikenni a belső részt külön, mert egy darabos a forma...és fecskendővel "nyúltam " belé, ill. tűvel. Ha viszont két darabosra csinálom a mintát, és hozzáférek a belsőhöz, akkor az lesz a baj, hogy mire kikenném a belsőt, és következne az összeillesztett formába a fecskendezés, addigra megköt a gyanta...hiszen legalább négyes szériában csinálom, mert hát egyesével...
A javítást pedig nem tudom egy pirinyó csepp gyantával orvosolni?? Rá lehet dolgozni a már megkötött gyantára??
Üdv:egy újdonsült ám annál lelkesebb gyantázó:-)
lucky 241951 2006. április 10. 11:33
Válasz erre
Ja, és még annyit h a hibák az öntvényen pl pill. ragacs+ durakrill keverékével javíthatók.
Meg lehet próbálni az autófényezésben használt Neoplaszt L10 gittet is.Jól ragad mindenhez,a keverését szinte lehetlen elrontani, mert az edzőből olyan kevés kell
(1kg+12g). egyetlen hátránya, h 1kg-os a legkissebb (régebben volt 1/2kg-os is de már régen láttam ilyent).
lucky 241950 2006. április 10. 11:28
Válasz erre
Lacus!
A megadott adatokból itélve ez Biresin G26.A fazék és kötési időket nem tudod befolyásolni.Ha nem 1:1-es a keverés vagy nem köt meg,vagy az edző marad meg (barna lében fog "tocsogni" az öntvény)Mondjuk én 1:0,9 arányban használom a gyanta javára,mert az 1:1 az súlyra van megadva nem térfogatra.
Úgyhogy csak ésszel kell keverni.:)
A hibákat kenéssel tudnád elkerülni.Az öntöforma belsejét a bekevert (de még híg)gyantával körbe kened.Erre az öntéskor használt inj.tű is megoldás.A gyakorlat itt is segíteni fog.
A gumiról viszont információ kellene, mert ez így eléggé kevés.
Elsőre normálisnak tűnnek az adatok.Az RTV-515 lágyabb mint a DUO-RUB (ezeket használtam eddig).
Te milyen keménységet vártál? Mondjuk a radírhoz képest.
A DUO-RUB kb olyan mint a radír.Az RTV viszont sokkal lágyabb.
Lacus 241949 2006. április 10. 00:40
Válasz erre
K?p 067-szerk.jpg méret: 195.1 KB
Uraim.
Ezek életem első öntései. 1:35-ös fejek.A hibák a füleken és az állon jelentkeztek,ill. egy-egy esetben picit az orr hegyénél.Kezdésnek rosszabbra számítottam, tehát csalódás nincs.
A kérdéseim a következők:a gumihoz a katalizátort 2.5%-ban adagoltam.A kötéshez kellett vagy3-4 óra, és elég kemény lett a gumi. Ez normális eredmény??? Nagyon puhának kéne lennie a guminak??
A másik kérdésem pedig a gyantát érinti. Az utasításnak megfelelően fele-fele arányban kevertem a két anyagot. Jól fecskendezhető lett, viszont alig 3-4 perc alatt megkötött a fecskendőben. Ezt tudom befolyásolni az edző mennyiségének változtatásával?? És ami a legfontosabb, hogyan tudom elkerülni a képen látható hibák keletkezését???
Köszönettel:Lacus
Kisrozi 241948 2006. április 7. 18:43
Válasz erre
nem éri meg, nekem most tett tönkre egy mintadarabot, most csinálhatok egyet, az ecetsav mar, főleg a plexit.meg nézem azért ha lefestem a festéket kikezdi e...
Gyantának viszont van már működő sufni tuning.persze a minősége messze elmarad a profi anyagoktól.(nem találtam anyagot ami higitaná,aceton nem,de az is lehet ,hogy nem tiszta az aceton,honem valami illatosított,olajos genya.):-) nem adom fel,de már magam se tudom minek, nem olcsóbb ,nem jobb, csak talán nem kell belőle fél kiló.(de már nagyon idegesít:-))
lucky 241947 2006. április 7. 14:33
Válasz erre
Lehet próbálkozni sziloplasztal is csak hosszú ideig tart míg átköt(2cm kb4-5 nap).
Kisrozi 241946 2006. április 6. 18:29
Válasz erre
ma hallotam biztos forrásból esetleg mások számára is érdekes dolgot a víztiszta gyantáról,ha az előírtnál több edző kerül bele akkor besárgul , tehát ha valakinek nem sikerül elsőre probálja kevesebb edzővel, így elvileg üvegtiszta öntvény készíthető, remélem segíthettem.Kaptam a cégemnél egy kis adag érdekes ,egykomonensű szilikon tömítőt(olyan ,mint a sziloplast csak hígabb és büdösebb)na ez tök jól kiköt, felveszi a mintát, de nagyon picit oldja a polystirolt!!!úgy vettük észre,hogy elszinezte halványan.Tehát kisérletező barátok csak ovatosan...
Kisrozi 241945 2006. április 4. 16:10
Válasz erre
hát ha valakinek megér négyszeres árat, megértem , én jómagam munkámból adódóan állandóan költségeket figyelek, ha minőségbeni különbség nincs nekem jobban megéri a 24-óra.De köszi a választ
lucky 241944 2006. április 4. 15:57
Válasz erre
Kisrozi!
A Biresin G26-nak max 30 perc a kötés ideje.Az átlátszó gyantának meg 24 óra.
Lehet h ezért?
lacus 241943 2006. április 4. 12:55
Válasz erre
gb.Tomcat!
Megvan már a társ a gyantához??Ha nincs, én szívesen felezném a költségeket veled.
Üdv. mindenkinek.
gb.Tomcat 241942 2006. április 1. 17:16
Válasz erre
Sziasztok!
Szeretnék venni műgyantát és formagumit is.
5000Ft-ot szánnék rá, és szeretném ha a másik részbe társulna valaki és úgy vennénk egy egészet.
Üdv.:Dan
Kisrozi 241941 2006. április 1. 15:10
Válasz erre
Szia ez a Duo-Rub RTV-2 valmivel jobb, olcsob , mint az átlagos formagumik?
Engem érdekelne, Más ha a víztiszta gyanta gyakorlatilag egy ezres körül van kilója, mért vesz(gondolkodik) mindenki 4 rugósban?
lucky 241940 2006. március 23. 08:26
Válasz erre
Srácok!
A gyantás bolthoz( Polichem kft) inkább a Bosnyák tér felől menjetek,arról közelebb van.Ez a cég ua ott van.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.