/ Fórumok /

Műgyanta öntés

Segítsünk együtt Kapitanynak, hogy megismerje a műgyanta öntés minden titkát.
Köszönöm.
Minden kis segítség sokat jelent
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.
ati86 558210 2014. április 16. 07:33
Válasz erre
Sziasztok

Ha valakit érdekel van még eladó Biresin G27 gyantám.
1700.-/dl

Akit érdekel írjon
ati86@freemail.hu
Posta is megoldható
Gabusch 558199 2014. április 15. 23:10
Válasz erre
Amikor utoljára vettem G26-ot olyan két éve, akkor nem volt 10 eFt, de az egy+egy kiló, illetve olyan két liter. Az nagyon sokmindenre elég. :)

Szerintem azzal a műkörmös cuccal nem érdemes kísérletezni, nagyon macerás, plusz nagyon drága is.
warbirds 558192 2014. április 15. 21:34
Válasz erre
Sziasztok!
Agymenésem van öntés témában, előre bocsátom teljesen járatlanul. Szóval: a párom műkörmözik és eszenbe jutott, hogy a zselé, amit használ, az is egyfajta műgyanta. Van belőle többféle sűrűségű és a lágyabbal talán lehetne önteni. Nem kell edző, meg kevergetés, csak a forma, egy UV lámpa és 3 perc kötés. Mondjuk csak két félből álló dolgok önthetők vele, mert az UV fénynek be kell hatolni az anyagba. Egy 15 mg-os adag kb. 1600 Ft, és párom szerint elég sokmindenre elég. Egy adag gyanta és edző mennyibe van? Érdemes lenne kipróbálni?
Üdv, warbirds
Szabi77 558100 2014. április 14. 20:25
Válasz erre
Sziasztok!
Nincs valakinek eladó formagumija,műgyantája?
Nem kell nagy mennyiség!
petroviczszabolcs77@gmail.com

Szabi77
Gabusch 558093 2014. április 14. 18:54
Válasz erre
oyutest2
oyutest2

Sajnos nem túl fotogén, mert csillog, ezért is kínlódtam a fekete-fehér negatívval, az mintha jobban mutatná a különbségeket.
A bal felső egy régi oyu-öntvény, a jobb oldali egy úja oyus öntvény, alul középen az Oxam DC-be öntött. Az újabbik oyumaru-szerszám úgy készült, hogy rányomtam a műgyantaöntvényre. Ez, ha nem is tökéletes, mint talán látható, legalább 90-95%-os eredményt ad.
Gabusch 558048 2014. április 14. 03:36
Válasz erre
És a szilikongyurma is többször használható? Mert ez igen és pont ez lenne a pláne benne. Adott esetben a hiányzó alkatrészek sokszorosításához vesz az ember 2-3 rudat és az az idők végezetéig kitart. Elvileg lehet beletömni Green Stuffot vagy Milliputot is. de nem hiszem, hogy az egy ilyen finomságú mintánál elfogadható eredményre vezetne. Azért vacakolok a gyantával, úgyis több éves, előbb-utóbb meg fog dögleni ez is.

Talán ma lesz időm újabb kísérletet végezni, hogy milyen az, amikor a jobboldali elfogadható minőségű gyanta öntvényre nyomom rá, ahelyett, hogy a mintadarabot nyomnám bele.

Ez egyébként szagtalan.
lucky 558045 2014. április 13. 22:20
Válasz erre
Gabusch!
Létezik olyan, h szilikon gyurma. Kötés után eléggé rideg, egyáltalán nem gumiszerű.Az első minta levételéhez jó, de a többes sokszorosításhoz már nem. Viszont kellemes mentol szaga van..
Gabusch 557763 2014. április 9. 15:21
Válasz erre
oyutesta
oyutesta
oyutest
oyutest

Egy kis tesztanyagot készítettem Oyumaru (AKA Instant Mold) témakörben. Az alany egy I. VH-s ezredjelvény. Őszintén remélem, hogy így 100 év és a Monarchia megszűnése után nem jogdíjas és így fennmaradhat az oldalon.

Az alábbi képeken látható az eredeti jelvény, illetve két Biresin G26 öntvény. A baloldali az Oyumaruba készített, a másik pedig 2 éve leárt Oxam DC-be, ami már inkább egyfajta puhább krém, semmint folyékony szilikongumi (vö. meddig jó a gumi tárgykör). 24 óra helyett uszkve másfél alatt kötött meg, nincs vákuumozva, úgyhogy ezt is tessék szíves belekalkulálni.

Ami fontos: a jelvény egy préselt rézlemez, kicsit deformálódott, de mivel nem az enyém, nem álltam neki kiegyenesíteni.

A mintavétel módja az Oxam DC esetében az volt, hogy a jelvényt gyurmába nyomtam, majd erre folyattam (inkább mondanám: simítottam) a gumit.
Az Oyumaru esetében az asztalra lapított matériába egyszerűen belenyomtam a jelvényt. Mivel Oyumaru elég vékony volt (egy csíkot használtam), illetve a vetemedés miatt a jelvényt mozgatnom kellett, hogy mindenhol rendesen kijöjjön a forma, szerintem egyrészt túl gyorsan kihűlt, másrészt sikerült kicsit szétnyomkodnom a részletekről. Pláne, hogy a tű miatt nem tudtam középen nyomni, mert akkor letöröm. Szépséghibája, hogy nem látszik olyan szépen a forma kinézete, mint a gumi esetében, de lehet, hogy ha nem áttetsző sárga lenne, hanem valami nem átlátszó szín, akkor jobb lenne. Sajnos ezen kívül csak színtelen van itthon.

Mivel ennek dacára viszonylag részletes (pl. ha nagyon akarom, olvasható a szöveg, illetve a levelek is elég jók a jobb oldalon alul), olyan 75%-os lenyomatot sikerült csinálni, a korrekt megoldás ennél valószínűleg az lett volna, hogy a hátoldala felől ezt is belenyomom Oyuba, majd kihűlés után erre nyomkodom rá a végleges formát, akkor talán nem hűl le olyan marha gyorsan, illetve nem nyomom szét a részleteket. Ugyanis a meleg a hideghez nem ragad, tehát kétoldalas formához is jó - elvileg.

Így az első kísérlet alapján azt mondanám, hogy egyszerűbb formák sokszorosítására biztosan alkalmas, tehát a mi szempontunkból jól jöhet elveszett, törött, rontott, kevésbé részletezett alkatrészek esetében. Majd még biztosan fogok vele szórakozni, igény esetén megosztom a tapasztalataimat.

Figuramásolással kapcsolatban lennének kétségeim (de az ugye úgysem legális), de az elég valószínű, hogy fegyvereket lehet vele készíteni, tehát ha mondjuk valaki táborrészlethez akar gúlába állított puskákat, ahhoz teljesen jó eredményt fog elérni, meg mondjuk átfaragandó karok, lábak esetében is.

Talán még a Green Stuff is használható vele, bár az szerintem drágább, mint a Biresin - csak mi a frászt csinál az ember két liter gyantával?
Gabusch 556835 2014. március 27. 17:40
Válasz erre
Nos, ez a cucc, ami nálam van, az nem "szóval puhább, mint a greenstuff, amiből régen ezeket a formákat csinálták, de sokkal keményebb, mint a műgyantaöntő szilikon", hanem uszkve annyira kemény, mint a műgyanta. Ennek okán pl. egy fejet nem tudsz vele leönteni, mert beletörnek a fülei, akkor is, ha kétoldalasra csinálod.
Hacsak nem úgy, hogy az illesztés pont az orra közepén legyen, de azért én inkább öntenék úgy, hogy az arc egybe legyen (most attól tekintsünk el, hogy fejet amúgy is jobb lenne szilikonba önteni).

Vannak olyan feladatok, amikor igen jól jönne, ha nem kellene egy napra szilikonba tenni a cuccot, pl. egy sapkajelvény "lenyúlásakor" mondjuk hagyományőrzőknek. Ekkor ezeket minden további nélkül bele lehet nyomni az illetőnél az Oyumaruba, aztán tíz perc múlva zsebre vágni és elégedetten távozni vele. Az, hogy mennyire sikerült a mintázata elég jól kivehető a formán, ha nagyon rossz, akkor lehet ismételni. Esetleg élből 2-3 mintát levenni, az egyik csak jó lesz.
Vagy mondjuk lemásolni egy fegyvert a figurához, mert elég jól lehet vele kétoldalas formát csinálni, minthogy vagy meg lehet vágni, vagy a kihűlt mintához úgysem tapad a meleg.
Vagy minden egyéb apró dologhoz, ami adódik - akár pótszemek a tank oldalára extra védelemnek, stb., ami kicsi és jó lenne, ha nem kellene hozzá kilószám tárolni itthon a méregdrága és bedögléshajlamos szilikont.
Meg minden olyan esetben, amikor a folyós szilikonminta levétele problémás.

Sajnos a "téglák" nem azok, hanem vasúti terepasztalhoz terelőtáblák alja, ezért a gipsz mint olyan kiesik. De méretre, meg formára is leginkább olyanok, mint az 1/35-ös téglák, azért írtam azt. Green Stuffom nincs itthon, Milliputom meg van, azért próbáltam azt. A forma amúgy be volt vizezve, meg a Milliput is.

Pillanatnyilag van benne nyolc ilyen izé (amit szilikonba öntöttem) mint minta és nem tudom kiszedni belőle. Mondjuk a múltkor is vért izzadtam, amíg kipattintgattam belőle, nem tudom, miért gondoltam, hogy most esetleg jobb lesz.
A cél az lett volna, hogy egyszerre többet tudjak önteni, mert nincs egy köbcenti sem az anyagigénye és ez így egyszerűen katasztrofálisan időigényes egy formával. De mindegy, mert felmelegítem és kiveszem úgy, aztán csinálok két-három formát Oyumaruból és kész.
Freddy 556834 2014. március 27. 16:29
Válasz erre
Pont azt nem, de hasonlót használtam én is, a Somuára csináltam pótlánctalpat (www.makett.org/smf/index.php/topic,4685.0.html). Hasonlóan kemény lett, de én erre is számítottam, ezektől az anyagoktól nem kell többet várni, a green stuffos nyomdázáshoz kínálnak alternatívát, nem a műgyantaöntéshez. Milliput helyett green stuffot használj, és vizezd be a formát.
A műgyantaöntésnek nincs olcsóbb alternatívája: kétkomponensű szilikon+normális műgyanta. Mindenki próbálja olcsóbban megúszni, keresni a Bölcsek Kövét, de egyszerűen nem lehet megtalálni, mert nincs. Ezt a 15 ezer forintot rá kell költeni.
Téglákhoz lehet esetleg műgyanta helyett gipszet használni, de ott is célszerű kétkomponensűből csinálni a mintát, mert az tartja az alakját, viszont ahhoz elég puha, hogy ki tudd szedni.
Gabusch 556817 2014. március 26. 21:31
Válasz erre
Sziasztok!

Próbálta valaki rajtam kívül a drCsernus által itt árult "instant moldot" használni? Érdekelnének a tapasztalatai, mert én nem jutok vele ötről hatra. Eredeti Instant Moldom ugyan nincs, de egyfelől az nem így néz ki (hanem téglatestekben árulják), másfelől állítólag teljesen olyan, mint az Oyumaru, amim viszont van. Nomost az ordító különbség az, hogy az Oyumaru rugalmas (kevésbé, mint az Oxam DC szilikon, de rugalmas), ez a trutymó meg kopogós kőkeményre köt, minek eredményeként nem lehet belőle kiszedni a tökegyszerű mintaarabot sem legfeljebb erősen feszegetve (egy bonyolultabb, az oldalán bemetszéseket tartalmazó formát pl. garantáltan sehogy sem), másfelől gyanítom, hogy ebből kifolyólag a beleöntött műgyantát sem. Ezt még nem próbáltam, mert a holtegyszerű téglákhoz egyszerűen Milliputot tömködtem bele, de az meg eltávolíthatatlanul belekötött. Annyira, hogy ismételten felmelegítve sem lehet leszedni róla.

Kérdés: én cseszek el valamit (pl. formaleválasztót kéne használni - mit?), vagy tényleg használhatatlan ez az izé?
Az biztos, hogy bonyolultabb formákra alkalmatlan, mert rideg, mint egy kavics, így meg ha az oldalán bármilyen bemetszés vagy kitüremkedés van, kizárt, hogy sérülésmentesen ki lehetne szedni belőle.

Nem az üzletét akarom rontani, pusztán érdeklődöm, hogy a gyurmázáson kívül lehet-e valamire használni, mert amire én próbálom, arra sajna nekem nem megy.
garfield231 555557 2014. március 7. 10:32
Válasz erre
Sziasztok!
Érdeklődnék,hogy valaki Szegeden foglalkozik-e műgyanta öntéssel?

E-mail:balazsvarga1985@gmail.com

üdv:Balázs
Gabusch 555555 2014. március 7. 10:27
Válasz erre
Szerintem olyan 40-50 ml gumim lehet még, azt már nem érdemes szilikonozni. Gondolom, azért is kezdett tutymósodni, mert kevés.
Megnéztem, a gumi szavatossága lejárt 2012. szeptemberében, az edzőé 2012. júniusában, úgyhogy szerintem egy bő évet nyugodtan rá lehet számolni.

Jött egy ötletem, hogy mit fogok vele kipróbálni jelen állpotában, arra kb. elég. Ha sikerül jó, ha nem, úgy is és akkor megy a szemétbe. A gumi. Az edző, az még nem. :)
daapp 555550 2014. március 7. 08:07
Válasz erre
Üdv:)
Az én gumim is lejárt már kb 1 éve és az edző is
tegnap este öntöttem vele formát, minden a normál körülmények közt ment
az edzőt én mindig sacc szemre adtam hozzá, ha türelmetlen voltam akkor szilikon olaj és több edző, ez gyorsabb kötés, de az olaj miatt rugalmasabb gumi. én a döglődő gumit is megpróbálnám szilikon olajjal hígítani Gabusch:)
Most vettem először más gyantát mint a biresin, az alvinplasttól az f32.
Tök ugyan az mint a biresin g26, de hosszabb fazékidő és hosszabb kötési idő. No nem sokkal, de érzékelhetően többet tudok tökölni vele:)))
szilárdságra, színre, szagra ugyan az.
az ára 3300Ft 90 dkg a 2 komponens, 50-50%. ez fele annyi kb mint a biresin, nem sokkal olcsóbb, de ha azt veszem, hogy nem használsz el 2 kg gyantát és rádrohad (úgy mint rám:((( akkor fajlagosan mégis csak olcsóbb.
elvileg van formagumijuk is és kicsit olcsóbb mint a silox dc, viszont ha jól emlékszem szakító szilárdsága nagyobb, így több öntést bír ki.
Jó munkát, sziasztok
daapp
Gabusch 555547 2014. március 7. 03:47
Válasz erre
Nincs mit.

Én nem grammozgattam, hanem vettem egy 50 ml-es fecskendőt, meg egy 2 ml-est, az 50-esnek levágtam a csőrét és fúrtam a helyére egy hatos lyukat és ezzel szívtam fel N ml gumit.
A kisebbik fecskendőbe pedig az edzőt, ami rendre el szokta tömíteni, mert kiszáradva fehér trutymót alkot. Ezt egy mezei fogpiszkálóval lehet eltávolítani, de ha tűt is használsz (mert azzal könnyebb felszívni az üvegből), akkor azz nála kisebb tűvel lehet néhány alkalommal tisztítani beszáradás után. Aztán kidobandó.

Mindkét esetben felejtős a szavidő, tapasztalatom szerint csak gyorsabb kötésre kell felkészülnöd. Nekem spec. évek óta lejártak, talán 2012-ben vettem őket tavasszal, aztán októberben még nem volt vele semmi bajom. Két óra alatt sziklaszilárd volt, aztán ennyi. Most február elejére halt meg. Mivel önmagához még száraz állapotban is ragad, ez azt jelenti, hogy legfeljebb nem kevered be egybe az 50 ml-t, csak 2x25-öt és egymás után öntöd. A végén esetleg feljövő buborékokat célszerű egy pár percen át kiszurkálni, nekem úgy tűnt, hogy ez elősegíti a "felhozatalukat".

Éppen ezért én nem vágnám hozzám a maradékot - bár örülnék neki -, hanem tárolgatnám, amíg tökre nem megy. Nagyon jól jön az néha és mint említettem nekem is a gumi ment tönkre, nem az edző. Mezei (nem vákuumos, nem nyomásalatti) öntéssel semmi bajod nem lesz, amíg a gumi olyan állagú, mint most. Én már nem tudtam utoljára a fecskendőbe szívni, úgyhogy hasra kevertem be és még úgy is jó volt minden egyszerű forma. Sajnos lett olyan is, ahol már nem mindenhova folyt be.
Simi 555533 2014. március 6. 19:57
Válasz erre
Köszönöm válaszod!
Igen, ahogy arányítottam a gumi és a hozzá kapott edző mennyiségét egymáshoz, az jött ki, hogy 10 g gumihoz, 0.5 ml edző adott. Ha az edző szavidő lejárata után új edzőt veszek, akkor újra lehet a gumival bátran dolgozni?
Vákuumozni sajos nem tudok, de a nyomás alatti öntést lehet kipróbálnám.
Az árát nem tudom, mert a "megrendelővel" úgy egyeztem meg, hogy a "munka" fejében biztosítja a gumit. Ha kell belőle, szívesen adok, mert nemkem ez egy kicsit nagy mennyiség.
Gabusch 555530 2014. március 6. 19:38
Válasz erre
4-5% körül kell keverni, ha jól emlékszem. Minél kevesebb az edző, nyilván annál lassabban köt meg. Ökölszabályként, a szavatossági időn belül 20 köbcenti gumihoz egy köbcenti edző megfelelő.

Azt vedd figyelembe, hogy a szavatossági idő lejárta nem azt jelenti, hogy kidobhatod az egészet, hanem azt, hogy megváltozik a kötésideje. Akár a felére, negyedére. Ez akkor lehet gond, ha a gumit vákuumozni akarod bekeverés és szerszámkészítés között.
Nekem nincs vákuumom, ezért ilyen problémám nem volt vele, az meg valahogy sosem érdekelt, hogy 24 helyett 6 órán belül felhasználható volt a szerszám. Emlékeim szerint olyan nem fordult elő, hogy használhatatlanul buborékos lett volna valami, de nyomás alatti öntésnél azért tud kellemetlen meglepetéseket okozni a vákuum hiánya.

Nekem uszkve olyan másfél évvel a gumi lejárta után vált azon a szinten használhatatlanná, hogy nem lehetett használni, mert gyakorlatilag bekeverés közben megkötött. Igaz, az állaga sem olyan volt már, mint lennie kéne.

Megtudhatnám (akár privátim), hogy mennyit fizettél érte postával együtt?
Simi 555496 2014. március 6. 14:01
Válasz erre
Bocsánat, megjött a cucc, és ez Oxam Dc formagumi... Mit érdemes tudni róla, leginkább az érdekelne, hogy az edzővel hogyan kell keverni? Döbbenet, hogy az edző csak júliusig jó, míg a matéria novemberig. Valaki azt írta régebben, hogy ha le is járt jó lehet, csak többet kell az edzőből adagolni.
Simi 555482 2014. március 6. 09:05
Válasz erre
Köszönöm!
Mit lehet/kell tudni erről az Oxam S2 formagumiról? Milyen arányban kell az edzővel keverni? Tud erről valaki valamit?
atyitibi 555378 2014. március 5. 10:14
Válasz erre
Igen teljesen víz tiszta és az edzője is színtelen , mű víznek alkalmas de természetesen bevetés előtt egy kis ismerkedés és próba mindenkinek ajánlott .
Simi 555377 2014. március 5. 10:03
Válasz erre
Köszi szépen! És akkor ez víztiszta? Mert az adatlapjáról nem derült ki egyértelműen.
atyitibi 555374 2014. március 5. 09:41
Válasz erre
Szia !
Nekem ez van és nagyon jó eddig a tapasztalatom vele .Akár egy órára is beállíthatod a kötési időt és akkor szinte nem is melegszik .http://borsoddekor.hu/ablonczy/ablonczy_mugyanta_750_gr
Simi 555373 2014. március 5. 09:03
Válasz erre
Sziasztok!
Víztiszta műgyantát keresek vizes diorámához, természetesen olyat, ami nem lesz buborékos és a fazékideje se néhány perc.
gyurmakoma 554800 2014. február 26. 16:22
Válasz erre
nessaya
Köszi a választ,írtam privátban.
Ami kimaradt,többféle gyantát próbáltunk.van víztiszta surfclear-ünk is.
Mindenképp a felhordással van a gond.
A három réteget mindenképp felvisszük rá,a vastagság miatt kell..
Fazékidőt,száradást írtam.
Még annyi maradt le,hogy mivel célszerű csiszolni...
Többnyire vizes 150essel kezdünk,mivel vastag a réteg,aztán egy 320assal finomítva,majd a következő réteg gyanta...
nessaya 554776 2014. február 26. 11:20
Válasz erre
Ha a felület bubis maradt,polirozd meg,eltünjenek a dudorok,és huzd át,ne kend 1 réteggel.
nessaya 554775 2014. február 26. 11:16
Válasz erre
Szia,
Az epoxy gyanta lelke a pontos keverési arány,a22fok.
ott a fazék idö 40perc körül van,nem bugorékosodik.

"Elkezdtem használni többféle epoxy gyantát,noviást."-Nem az számit,noviás alvinplastos,vagy ki gyártotta.az epoxyk is több féle anyagra vannak kitalálva.fára,fémre,betonra stb stb..
Nem mindegy melyiket mire használod.
A felhordása 22fokon: kissebb dbnál: nylon lapon zacskón megkened a szövetet,megkened a sablont.rárakod.
a tetejére oda raksz ecsettel egy adagot,amit egy müanyag legömbölyitett végü
"spaklival" fokozatosan elhuzol 1 irányban.
Ilyenkor nem marad buborék.nem kell csiszolni,nem kell lakkozni.A karbon,a kevlárszövetet csak polirozni szokták,a huzásnyomok eltünjenek.
nessaya 554772 2014. február 26. 10:58
Válasz erre
Szia,létezik viztiszta öntögyanta.4000Ft/kg körül.wc deszkát öntenek belöle,amiben mindenféle van..
gyurmakoma 553790 2014. február 13. 18:28
Válasz erre
köszi.3 réteg megvan,de ugyanúgy bubis a felület.lakkozni még nem mertem,félek nem tünteti el
ati86 553788 2014. február 13. 18:07
Válasz erre
Szia!

Több rétegben tegyél rá gyantát.
Vagy 3 réteg gyantát raktam rá.Szép lett a mélysége is.
Nekem ez sikerült, aztán visszacsiszolás és lakkozás.
Én Ablonczy Műgyantát használtam.
gyurmakoma 553712 2014. február 12. 17:06
Válasz erre
Üdv.
Szükségem lenne egy kis hozzáértésre.
Elkezdtem használni többféle epoxy gyantát,noviást.
Carbon lapra hordanánk fel,de lyukacsosodik.
Millió apró buborék marad a felületen,nem szép.
Próbáltuk ecsettel,többféle kishengerrel,szivacshengerrel és fújással.De mindig megmaradnak a buborékok,lyukak a felületen.
A kérdés,hogy ezzen lehet e változtatni,vagy maga a gyanta technika anyagából adódóan ennyit tud csak?
Mindenképp kerül rá fedőlakkozás a végén,de még nem jutottunk odáig.
Ha valaki jártas ilyen felhasználásban,azt megköszönném ha megkeresne privátban
gyurmakoma@yahoo.hu
Z63 553419 2014. február 9. 08:52
Válasz erre
Hello!
Csak egyetlen apró hozzáfűznivaló!
Az öntőgyantáknál nincs olyan, hogy kevésbé, vagy jobban mérgező!
Sajnos, mindegyik nagyon mérgező! Főleg, amikor kötni kezd, szemmel láthatóan gőzől! Na, ez az egyik legveszélyesebb tényező!
A B komponens, kivétel nélkül, mindegyiknél di-izocianát! Aki sorozatban, vagy nagy mennyiségben önt, jó, ha beszerez egy "félálarcot", a szerves gázok-gőzök elleni szűrővel és gumikesztű viselése is ajánlott! Ismerek olyan embert, akinek a fogai kezdtek kihullani, úgy, hogy a teljesen egészségesnek látszó fogak, alulról rohadtak ki! És ez egyértelműen a gyantától van!
Tehát, csak óvatosan, mert az egyéb, belső szervi károsodások is csak hosszú évek múlva derülnek ki, amikor már késő!
Gabusch 553307 2014. február 7. 20:22
Válasz erre
4WD 553306 2014. február 7. 20:21
Válasz erre
Haliho!

Az AlvinPlast forgalmazza őket 7000/kg áron.
Gabusch 553284 2014. február 7. 14:56
Válasz erre
Ezeket a ZA gumikat hol szerzed be és kb. milyen áron? Lehet, hogy kipróbálnám az Oxam DC helyett.
4WD 553261 2014. február 7. 09:29
Válasz erre
Pontosítok:
SmoothCast 305
4WD 553260 2014. február 7. 09:25
Válasz erre
Haliho!

kb. 20 éve öntögetek makett alkatrészeket (pl. F.M. Detail Sets), és elég sokféle szilikongumit,és műgyantát kipróbáltam már.
Alapvetően a másolni kívánt alkatrész formája, és mérete befolyásolja, hogy milyen technológiával, és milyen anyagok felhasználásával lehet hatékonyan dolgozni. 1-1 konkrét esetben több megoldás is életképes lehet.

A végeredményt nagyban javíthatják az "ipari" jellegű bedolgozási technikák (vákum, centrifuga, nyomás alatt öntés), de kézi öntéssel is lehet nagyon szép dolgokat csinálni, csak sokat kell gyakorolni.

Szilikongumik:
-Az ár sok esetben egyenes arányban áll a minőséggel. Én 7-8 ezer/kg alatt nem találtam igazán jót. Az egyszerűbb formákhoz gyakorta elegendő a olcsóbb is.
-Ahhoz hogy jól működjenek, viszonylag friss gyártású anyagra van szükség, főként a katalizátorok esetében. A forma tökéletes kitöltéséhez célszerű vákumkamrát alkalmazni!
-Kondenzációs szilikonok (mint pl. a T.Silox féle gumik): elég sűrűek, kis mennyiségben nehéz pontosan adagolni a 3-5% térhálósító folyadékot. Az egyes termékek között nagyon nagy a minőségi eltérés. Nyilván a drágábbak a jobbak (pl. OXAM DC). A katalizátor mennyiségével kis mértékben befolyásolható a kötésidő, ill. szilikonolajjal a végtermék keménysége is beállítható.
A gyártó szerint az új EU-s előírások miatt egyes összetevőkön változtatni kellett, ezért változott a minőség, és az eltarthatóság is csökkent.

-Az Addiciós gumik egy része 10% katalizátorral működik. Nagyon erősek, jól bírják az igénybevételt, de nehezebb kicsalogatni belőlük a buborékokat. Általában kemények, de szilokonolajjal lehet rajtuk valamennyit puhítani.
-Az Addiciós gumik egy másik fajtája a 1:1-es keverésű verziók. Mostanában ezeket próbálgatom, és elég jók velük a tapasztalataim. Sokkal folyékonyabbak, elég jól kiadják a buborékokat, nagyon jó ár/érték arányuk van, de kevésbé lehet befolyásolni a keménységüket. Eleve több keménységben kaphatóak ( ZA-13, ZA-22, ZA-35 stb.)

Műgyanták:
-Alapvető szempont a viszkozitás, és a fazék-, ill. kötésidő.
-A leginkább alkalmasak a makett alkatrészekhez a poliuretán gyorsöntő gyanták.

AXSON FastCast
-F-16 / F-18: 2-3 perc fazékidő, 1.5 óra kötésidő. Jól önthető, de a vékony alkatrészek könnyen eltörhetnek. Az F-19 is hasonló de sokkal lassab.
-F-31 / F-32: Jól folyik, gyorsan köt, nagyon erős lesz, de nagyon rövid a fazékideje.
A "B komponenseik" elég mérgezőek. Sok neves gyártó használja ezeket (pl. Verlinden, Aires).

BIRESIN:
-A G-26 jól önthető. Hasonló az F-18-hoz, talán egy kicsit jobb.
-G-27 erős, strapabíró anyag, de túl kicsi a fazékideje. G-27LR néven van lassabban kötő verziója, az sokkal inkább használható.
-A komponensei kevésbé mérgezőek, de drágábbak mint az átlag.

NEUKADUR:
-MULTICAST 1: jól folyik, hosszabb fazékidő, 1-2 órás kötésidő, kevésbé mérgező, de puhább mint az előzőek.
-MULTICAST 2: kicsit sűrűbb, és nagyon gyorsan köt.

SmotothCast:
-A 350-öst próbáltam ki: nagyol jól folyik,kitölti a formát. Ez a típus lassabban köt, nagyon puha lesz, és utólag a vékony alkatrészek eldeformálódhatnak. Mind közül ez a legdrágább.
zsebibaba 553174 2014. február 5. 21:24
Válasz erre
Hétvégén megkereslek e-mailben.
Gabusch 553155 2014. február 5. 20:11
Válasz erre
Köszi. Majd megkérdezem, mennyibe kerül, mert a benzinköltségem az Andorig lenne uszkve 3000 Ft a jelen árak mellett, lehet, hogy úgy már nem is sokkal drágább. :(
ati86 553153 2014. február 5. 19:42
Válasz erre
Szia!
Úgy néz ki a dolog, hogy 14.én megyek Budapestre és akkor megveszem.
Írj privátot és ott megbeszéljük a többit.
Mennyire lenne szükséged?
ati86@freemail.hu
Varjúbácsi 553150 2014. február 5. 19:32
Válasz erre
A Nagy Lajoson az egykori Noviánál van Smoothon gumi. A T-Silox helyett használható. Nem olcsó, viszont legalább drága.
Gabusch 553119 2014. február 5. 14:31
Válasz erre
Kösz az infókat.

Az az igazság, hogy tavaszig nekem semmiképpen nem kell gyanta - amennyi van, addig biztosan elég lesz - és akkor is kétesélyes, hogy amit tervezek, azt meg tudom-e oldani, mert jórészt nem tőlem függ. Sajnos évek óta húzódik a dolog. :(

A másik kérdés, hogy az Andor utcán kívül be lehet-e valahol jó minőségű gumit szerezni - É. Pest, előnyben -, mert arra nagyon ritkán járok és az viszont totál bedöglött. Igaz, a szavatossági idő után több, mint egy évvel, úgyhogy szavam sem lehet.
zsebibaba 553094 2014. február 5. 06:36
Válasz erre
Szia. Engem érdekelne a dolog.Nekem is szükségem lenne egy kis gyantára ,de az 1L sok.
ati86 552735 2014. február 1. 10:48
Válasz erre
jakoa 552729 2014. február 1. 09:28
Válasz erre
Mind a Polychem, mind a Novia kiköltözött Halásztelekre.
Ennek ellenére elég sok minden kapható a régi üzletben a Nagy Lajos kir. u. 108 alatt.
A boltot a V+3 bt üzemelteti. G26-os gyanta rendszeresen kapható. Ha esetleg valami nincs, akkor azt néhány napos határidővel át tudják hozatni.
(Nincs részesedésem az üzletben.)
Nincs 552727 2014. február 1. 09:12
Válasz erre
Szia!
Beszélj a Polychem-mel, szerintem meg lehet oldani, hogy a Noviánál vedd át. Régebben legalábbis működött.
ati86 552724 2014. február 1. 08:36
Válasz erre
ati86 552722 2014. február 1. 08:35
Válasz erre
Helló. Gabusch
Nekem is kellene a biresin g26 gyanta.
Esetleg félévben érdekelne a dolog.Nekem nem kell. 1kg belőle.
Mit szólnál hozzá
A többit privátban esetleg ha érdekel írj ati86@freemail.hu
Gabusch 552687 2014. január 31. 20:09
Válasz erre
Ez a noviás nem az az átlátszó, iszonyatosan büdös merő véletlenségből? Mert azt én nem tudom használni, mert nem lehet kiszellőztetni utána a lakást.

Pillanatnyilag fogytán a Biresin G26-om. Az nekem nagyon bejött, valami hasonlót keresnék. Mivel Bp. északi szélén lakom, a normális áron való postázás igen nagy könnyebbséget jelentene, mert nem szívesen mennék ki Halásztelekre a Biresinért - minthogy kerülne uszkve annyiba benzinben, mint a gyanta maga.

Régebben Zuglóban volt a Polichemnek lerakata (a Novia mellett), akkoriban ott vettem.

A Biresin teljesen szagtalan, ezért azt tudom a konyhaasztalon önteni, tulajdonképpen ez egy elég fontos paraméter.
lucky 552682 2014. január 31. 19:43
Válasz erre
Axson F18 1kg-1kg A+B szállítással együtt 6000 táján az Alvin Plastnál...

www.alvin-plast.hu/index.php/rolunk/cegismerteto

Saját 1l-es jól zárható tárolólóedényt előzőleg beszerezni!
futár 552676 2014. január 31. 18:56
Válasz erre
Gyanta beszerzésre ezt ajánlanám:

www.novia.hu/index.php
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.