/ Fórumok /

Műgyanta öntés

Segítsünk együtt Kapitanynak, hogy megismerje a műgyanta öntés minden titkát.
Köszönöm.
Minden kis segítség sokat jelent
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.
Gabusch 532775 2013. május 5. 15:45
Válasz erre
A vákuumozással teljesen. :) Láttam olyan filmet, ahol a kivákuumozás után öntötték rá a gumit a mesterdarabra, lehet, hogy érdemes így csinálni, mert akkor teheted nagyobb edénybe, hogy ne ne törjön ki és ha másodszor is nekiállsz, immár a formára öntve, akkor onnan kevésbé habzik fel.

Ha csinálnál a vákuumkamrádról egy fotót, azt előre is megköszönöm.
_Sebitar_ 532740 2013. május 4. 21:33
Válasz erre
Vákuumszivattyúnak jó egy hűtőgép kompresszor, de nagyon fontos, hogy a gumi legyen rendesen kivákuumozva. Én addig vákuumozom, amíg rendesen felhabzik a gumi és a végén összeesik, van úgy hogy a formából ki akar törni, de akkor kicsit leengedek a vákuumból és újra kezdem, amíg el nem tudom azt érni, hogy összeessen a cucc.

Remélem érthető voltam:)

Ja igen és a vákuum kamrám nagyon egyszerű, egy darab vas amibe egy levegős gyors csatlakozó van, a kamra meg egy sima üvegtál, amit leszigeteltem ablakszigetelő gumival, és bírja rendesen.

Sebitar
garfield231 532738 2013. május 4. 20:32
Válasz erre
Sziasztok!Érdeklődnék,hogy ki tudna nekem műgyantából alkatrészt önteni,esetleg Szegedről vki?
Előre is köszönöm a segítséget.
üdv:Balázs
Gabusch 532672 2013. május 3. 22:25
Válasz erre
Naggyon fáin! Kénytelen leszek csinálni valami vákuumozót. :)

Sajnos pillanatnyilag az egyetlen elérhető vákuumszivattyú a porszívó. Azt meg nem merem kézbe venni, mert még hozzá talál ragadni, aztán le sem tudom többet tenni! ;)
Vermate 532669 2013. május 3. 22:09
Válasz erre
Sziasztok!

Akadt egy kis problémám. A szilikon negatívot akartam csinálni néhány poliuretán alkatrészről, de valami félresikeredett.
Az első hiba az volt, hogy nagyon öreg már a szilikonom és a katalizátorom A másik hiba az lehetett, hogy túl kevés katalizátort raktam a szilikonba. A harmadik hibát ott követtem el, hogy nem vettem ki az alkatrészeket időben, hanem elutaztam, és benne maradtak egy hónapig.
Az előzőek következtében rendkívüli módon hozzáragadt az alkatrészeimhez a szilikon, és alig bírom levakarni róluk. Tudtok esetleg valami jó megoldást, a mechanikus tisztításon kívül, amivel letakaríthatnám az alkatrészeimet?

Köszönettel: Vermate
_Sebitar_ 532601 2013. május 2. 22:48
Válasz erre
Áhh sikerült, jól van csak belejövök:) Na szóval, a kép nem tökéletes de csak ilyet tudok csinálni, remélem a lényeg látszik...ez egy kb 7-8mm magas figura.
_Sebitar_ 532600 2013. május 2. 22:47
Válasz erre
1:160 méretarányú törpe

10mm es méretarányú törpe...
1:160 méretarány...

Talán most?
_Sebitar_ 532599 2013. május 2. 22:43
Válasz erre
Megpróbálok feltenni egy képet, ez egy 1:160 méretarányú fantasy törpe, formabontás után így néz ki.
_Sebitar_ 532558 2013. május 2. 17:33
Válasz erre
Igazából már megoldottam a problémát, kipróbáltam sokféle öntést, de megtaláltam a tökéletest...

Gabusch javaslata lett a befutó...tehát a forma készítés vákuum alatt, de rendesen ki kell vákuumoztatni a gumit...

És öntés nyomás alatt, de úgy hogy fecskendővel bejuttatni a gyantát, és 4-5 bar nyomás alá helyezni, és hagyni, hogy ott kössön meg, nekem ez most nagyon bevált, tökéletes darabokat szedek ki.

G26-al és G28-al is tökéletes...

Sebitar
Bagor 532468 2013. május 1. 10:38
Válasz erre
Küldhetnél pár képet a hibás öntvényekről, hátha abból látszik, hogy milyen jellegű a gond. Én még mindig azt mondom, hogy a G28 van annyira viszkózus, hogy átgondolt, szakaszos feltöltéssel és forgatással ki kellene küszöbölni a zárványokat.
A vákuumozott térbe fentről betölteni egy nem kivákuumozott anyagot nem biztos, hogy jó ötlet. Sok olyan gyanta van, ami ilyenkor azonnal felhabzik, és kifröcsög a formából.
Gabusch 531540 2013. április 18. 20:57
Válasz erre
Köszi. Akkor ezek szerint nyáron, amikor a fazékidő mintha eléggé lecsökkenne, a hűtés megfelelő ellenszer lehet. Olyankor talán a pára sem akkora probléma, de azért akkor erre oda kell figyelni.
lori 531538 2013. április 18. 20:29
Válasz erre
Sziasztok!

Néhány alkatrészt szeretnék öntetni műgyantából. Tudna valaki segíteni a közeljövőben? Természetesen nem ingyen...

lori
lori 531537 2013. április 18. 20:28
Válasz erre
Szia!

A fazékidő azért lesz hosszabb, mert alacsonyabb hőfokon a reakciósebesség is lassabb. A térhálósodás végbe fog menni és ezután az öntvény nem fog változni (hiszen a szerkezet ugyanúgy kialakul).
Egy veszélye van a dolognak: ha lehűtöd, akkor a higroszkópos (vízre érzékeny) komponensek könnyebben felveszik a levegőböl lekondenzálódó vízgőzt...

lori
Vermate 531189 2013. április 13. 22:35
Válasz erre
juge75!

Köszönöm a javaslatot!
Még egy kicsit kísérletezek, aztán ha nem járok sikerrel veszek egy ilyet.
juge75 531158 2013. április 13. 14:57
Válasz erre
Vegyél Silodent-et, az alapból olyan színű.
Vermate 531154 2013. április 13. 14:48
Válasz erre
bcsszgab 531133 2013. április 13. 08:50
Válasz erre
Üdv!
Csak egyszerű érdeklődés, de minek egy szilikonguminak pirosnak lenni ? :)
Vermate 531122 2013. április 12. 22:19
Válasz erre
Hétvégén még várom itt a válaszokat, és kísérletezek. Ha vasárnap estig nem érek el megfelelő eredményt, akkor hétfőn felhívom őket.
Gabusch 531119 2013. április 12. 22:11
Válasz erre
Hívd fel őket! Szerintem elég normálisak ahhoz, hogy elmondják - pláne, hogy ebben az esetben esetleg veszel tőlük. :)
Vermate 531118 2013. április 12. 22:08
Válasz erre
Sziasztok!

A T-silox Oxam, vagy Silorub néven futó szilikongumikat próbálta már színezni valaki? Piros szilikongumira lenne szükségem, de nem tudom, hogy mivel színezhető. Tudom, hogy létezik olyan, ami gyárilag piros, de inkább a meglévőt színezném, ha lehet.

Köszönettel: Vermate
botond0204 530871 2013. április 10. 14:58
Válasz erre
Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék,mint kezdő,hogy mi a véleményetek a smmoth-on OOMOO 30 szilikongumiról? Kezdésnek jó az is vagy valami másikat vegyek?
Illetve kb mennyibe kerülhet a Noviánál,mert sajnos a levelemre nem válaszolnak?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Gabusch 530719 2013. április 8. 22:29
Válasz erre
A gyanta lehűtésével a fazékidő növelhető, ezt próbáltam. A kérdés az, hogy ez mennyiben tesz be a gyantának a későbbiek során. Azonnal ugyan nem látható elváltozás, de mi van, ha idővel (hetek, hónapok, évek) az öntvény emiatt vetemedni kezd?

Nem tudom, milyen a vákuumkamrád, de ha olyasmi, mint a nénié, akkor elvileg megoldható, hogy egy másik tetőt csinálj rá, amin van egy csőcsonk. Ebbe gumit töltesz úgy, hogy körbevegyen egy - mondjuk 20 köbcentis - fecskendőt. Ez lesz a szigetelésed. Ha benne van a fecsi, szerintem be fogja szívni elég rendesen. A formát a fecskendő csőre alá teszed.
A tartályodból kiszívod a levegőt, majd

a. beleöntöd a gyantát a fecskendőbe,
b. kicseréled a fecskendőt arra (remélhetőleg ki tudod húzni azt, ami benne van), amiben a gyanta van. Befolyatod a gyantát a formába.

Ráengeded a levegőt.

Mivel a fecskendő csőre kicsi, valószínűleg egyik esetben sem fog annyi levegő beáramlani, amivel nem bír el a szivattyúd. Az "a" esetben a fecskendőt le lehet fedni, amíg nem akarsz bele gyantát tölteni.

Én úgy gondolom, hogy mivel a gyanta mindkét esetben légüres-, de legalábbis erősen légritka térbe érkezik, ki kell, hogy töltse a formát teljesen.

Ez így kivitelezhetőnek tűnik, de egyáltalán nem biztos, hogy az, illetve, hogy nem jársz mégis sokkal jobban, ha megpróbálsz nyomáskamrában önteni. Biztosan vannak nem csak vízhez nyomásszelepek, ha ráteszel egy 8 barra méretezett tartályra egy 6,5-öset, biztosan nem robban fel és szerintem azért 6 bar meg fogja oldani a problémáid.

A kérdés persze az, hogy ez neked saját használatra kell, netán ebből akarsz megélni (béröntés pl.), mert utóbbi esetben nyilvánvaló, hogy az elérhető maximális tökéletességre kell törekedned tetszőleges mintadarab esetében, mert nem biztos, hogy jó néven veszik, ha a jobb önthetőség kedvéért szétfűrészelgeted a mintadarabokat. :)
_Sebitar_ 530701 2013. április 8. 20:14
Válasz erre
Persze egyértelmű, csak hát ki tudja mennyi hibát javított ki rajta?

Igen gondoltam már én is sok mindenre többek közt arra, hogy a gyantát is meg vákuumozom és utána öntöm a formába majd megint vákuumozás. Ezt is ki fogom próbálni, viszont a vákuum alatt öntést majd még átgondolom, hogy hogy lehet megoldani...nem lesz egyszerű.

A fazék idő így télen szobában 20-22 fok mellett igen csak sok, így megoldható lesz, a kérdés hogy majd nyáron hogy lesz...na de majd gyanta hűtés, ha más nem:)

Köszi minden segítséget.

Sebitar
Gabusch 530666 2013. április 8. 15:47
Válasz erre
Jó kérdés, hogy ha kiveszi az X darab mondjuk kék öntvényt, arról bárki megmondja-e, hogy minek kéne lenni. :)

Az, hogy a hölgy olyanba öntöget, amihez felesleges a vákuum, nekem is feltűnt. Ahhoz még tű sem kéne, elég egy fecskendő is.

Innen meg ötleteljünk, másképp sajnos nem tudok segíteni.

Ha az a bajod, hogy a szerszámot nem tölti ki teljesen a gyanta (pl. következetesen hiányzik a figura mutatóujja), ott szerintem valami nagyon spéci megoldással kell kísérletezned - erre írtam, hogy a vákuum már a gyanta betöltésekor álljon rendelkezésre, hiszen ekkor nincs ami úját állja betöltéskor, plusz amikor ráengeded a levegőt, akkor az valószínűleg bele is préseli a szerszámba -, esetleg próbálkozhatsz eltérő alkatrészbontással.

Próbálkozhatsz esetleg azzal is, hogy a nőhöz hasonlóan vákuumozod a gyantát 20 másodpercig, majd ezt felszívod fecskendőbe és tűvel juttatod a megfelelő helyekre.
Ha szerencséd van, beleférsz a fazékidőbe, illetve a képződő buborékokat kihúzod a vákuummal az anyagodból, így legalább azok nem ülnek be lehetetlen helyekre.
_Sebitar_ 530661 2013. április 8. 15:13
Válasz erre
Igen láttam ezeket a videókat, érdekes hogy a csóka az első videón kiveszi azt a dögöt 40 perc után:))) Gondolom kifestve öntötte ki:)

A második mert azért érdekes mert olyan formákba kb vákuum és nyomás nélkül isl ehet jó eredményt elérni...

Lehet ki kell majd próbálnom valami még nagyobb fazékidejű gyantát...vagy nem tudom, mindenesetre várok még hátha valaki megszán itt, ha nem akkor felkeresem a műgyanta gyártókat hátha ők tudnak valamit ajánlani.

Köszi mindent!

Sebitar
Gabusch 530580 2013. április 7. 17:49
Válasz erre
Ez itt 40 PSI-t (2,75 Bar) mond.
www.youtube.com/watch
Ő pedig egy vegyes módszert alkalmaz (50 PSI (3,5 Bar) nyomásra):
www.youtube.com/watch

A leírásod, meg azok alapján, amit még régebben olvastam a vákuumozásról itt-ott, én elképzelhetőnek tartom (l. 2. videó), hogy a gyantával lesz a gond. Azt a metűdust szerintem te ezekkel a gyantákkal nem fogod tudni követni, mert beleköt a vákuumkamrába, mielőtt fel tudnád használni.
Minthogy Magyarországon azért olyan rettenetesen nagy választék nincs, lehet, hogy ezért nem fog menni a dolog.

Március 14-én került be ide alulra egy reklám, lehet, hogy érdemes lenne felvenni velük a kapcsolatot.

További lehetőség lehet valami spéci eszköz előállítása, ahol eleve vákuumba tudod benyomni a gyantát, mondjuk úgy, hogy a fecskendő behelyezése után kirántod a kamrából a levegőt és ezután felülről beleengeded a szerszámba a gyantát, majd azonnal visszaengeded a levegőt, hogy ne forrjon fel a gyanta.

Arra is kíváncsi lennék, hogy ilyen spéci festékesbödönöket be lehet-e nálunk szerezni. Megnyugtatóbb lenne, mint kuktával játszadozni, ami esetleg leviszi az ember fejét egy rosszul sikerült manőver kapcsán.
_Sebitar_ 530576 2013. április 7. 17:18
Válasz erre
Öntöttem nyomás kamrával is 3-4 bar -on, de ott is megragadt a levegő kivéve ha vágtam neki levegőző nyílásokat, és igen nagyon szép eredményeket lehet vele elérni, a szerszámot is vákuumozom, de most vákuummal akarok sikereket elérni...
De még lehet vissza kell majd térnem a nyomáshoz, de nem szeretnék...ja és igen ha valaki a régi alumínium kuktákkal öntöget figyeljen oda, nekem 5,5-6 barnal elszállt, de szerencsére számítottam rá így nem volt nagy gond, csak leteszteltem mennyit bír.:)))
Gabusch 530574 2013. április 7. 17:09
Válasz erre
Nézz körül a Neten (Youtube)! Egy tanács szerint a gumi formát (szerszámot) kell vákuumozni, a gyantát pedig ebbe a formába nyomás alatt kell önteni.

Ezt én próbáltam, de mivel nekem nincs vákuumom, az eredmény felemás lett. Az öntvény maga baromi jó, mindenhova benyomja a gyantát, csak sajnos "pörsenéses" lesz, mert a szerszám olyan zárványaiba is képes belenyomni a gyantát, amibe normál körülmények között biztosan nem tudná. Más kérdés, hogy ezeket le lehet szedni, de akkor sem tökéletes.

Az én "nyomáskamrám" egy eredeti funkciójában leszerepelt 4 szem. kávéfőző volt, aminek a kiöntőcsőrét kerékpárszelepre cseréltem és egy mezei kínai lábpumpával nyomtam rajta úgy 30-at.
Valahol a pincében még megvan, ha igény mutatkozik, előkeresem és lefényképezem.
Kuktából is lehetne csinálni - szerintem 2-2,5 bar elég neki -, csak amíg nincs véákuumom, addig nekem incs vele értelme szórakozni - pedig már van bazi kompresszorom az autóhoz, azzal röhögve lehetne gyönyörűen önteni.

Azt hiszem, enyhén akár ereszthet is a cucc. A végeredményt érdemben nem fogja befolyásolni, mert addigra már régem meghúzott a gyanta a szerszámban, mire visszaáll a rendes nyomás. És úgy akkor könnyebb kinyitni is, bár a kávéfőzőnél ez nem volt probléma. A kuktánál ebben nem lennék egészen biztos.
_Sebitar_ 530573 2013. április 7. 16:59
Válasz erre
Üdv!

Szeretnék segítséget kérni olyanoktól akik vákuummal öntenek...
Tudom, hogy kényes téma, de egyszerűen már nem tudom mi tévő legyek.
Egyszerűen nem tudom buborékmentessé tenni a formámat, pedig a vákuumom tuti elegendő, vettem egy profi vákuum szivattyút ami 15 micro-t tud 70 l/perces teljesítménnyel, de se közvetlenül, se tartályból nem tudok vele mit kezdeni...

Oxam Dc gumit, és Biresin G26 illetve G28 at is próbáltam már.

Próbáltam már elég sok fajta módon, úgy is hogy csak kevesebb ideig vákuumozom, úgy is hogy hosszabb ideig, sőt még úgy is hogy többször vákuumoztam meg, G28 nál van idő akár 3-4-5 szöri vákuumozásra.

Rövid időnél marad benne bubi, hosszúnál felforr, ha többször vákuumozom talán az a legjobb de még így is maradnak olyan helyek a figurán ami buborékos marad.

Így keresek olyan valakit aki hajlandó lenne tapasztalat cserére illetve egy kis segítség nyújtásra.

Komolyan mondom az ország bármelyik felébe hajlandó vagyok elutazni, mert egyszerűen nem hiszem, hogy ennyire bonyolult lenne, az egész fórumot újra olvastam az elmúlt héten és láttam hűtőgépes megoldást is, de nekem azzal se ment, gondoltam kevés a vákuum vagy a teljesítmény.

Előre is köszönöm a segítséget!

Sebitar
migi 529984 2013. március 31. 18:40
Válasz erre
Makettező ABC - Makettépítési tanácsok.
Lukács Tamás: Műgyantaöntés
aldebaran 529983 2013. március 31. 18:31
Válasz erre
Modell és Makett 1997/1, 14-15. oldal. Ifj. Bobák György cikke.
Gabusch 529964 2013. március 31. 11:54
Válasz erre
Valami nagyon régi Modell és Makettben, vagy hasonszőrű újságban, de még a Pro Modell előtt volt róla egy elég jó cikk. Mondjuk nem mondom, hogy 100%-os, de nagyjából el lehetett indulni vele. Ha valakinek meglenne, egy szkennelést szerintem megér.
Legfeljebb jól kivesézzük itt. :)

Hasonlóan a Youtube is sokat tud segíteni a témában.

Vákuumozás ügyben van egy olyan módszer, hogy a gumit vákuumozzák (még a mesterdarabra töltés előtt), az öntésnél pedig nyomással préselik bele a formába a gyantát.
Utóbbit kipróbáltam, jó lenne, csak kell hozzá a vákuum, ami nekem egyelőre nincs. Ugyanis különben a formában lévő esetleges zárványokba préseli a gyantát, akár úgy is, hogy normál nyomáson nem látszik, mert sikerült rendesen körbeönteni a mintát.
Erre a módszerre is van példa a Youtube-on.
Varjúbácsi 529962 2013. március 31. 11:45
Válasz erre
Szia!
Tudomásom szerint összefoglaló mü az öntés megtanulásához, amit makettezö szemmel írtak, nincs. Nagyon sok ismerethalmozódott fel ebben a topicban, érdemes jó sokat visszapörgetve olvasgatni. Más a módszer, ha 1/72-es figurát akarsz önteni, akkor jó a fecskendös módszer, és más, ha pl. autó karosszériát. Ott a nagyobb anyagmennyiség miatt célszerü valamilyen nyitott keveröedény. Tehát a tanácsom az, hogy böngészd a topicot, próbáld kialakítani a neked legjobban megfelelö módszert. Ha van olyan makettezö a közeledben, aki már öntött, biztos szívesen megmutatja a saját módszerét.
Ceró 529915 2013. március 30. 18:18
Válasz erre
Sziasztok!
Tudnátok nekem ajánlani műgyantaöntés megtanulásához forrást az alapoktól.Kezdő vagyok teljesen.
Köszi: Ceró
lucky 529910 2013. március 30. 17:17
Válasz erre
Megoldható a felületi bubimentesítés úgy is,h egy vékony réteget kensz az alaktrészre megvárod míg bubimentes lesz és ezután töltöd fel a formát teljesen.
Oda kell figyelni a belső sarkokra és a mély részekre.
Javaslom a fordított behelyezést ( Az öntőcsonk alul legyen), minimális edzővel . Így lesz esélye a levegőnek eltávozni.

Általános szabályt nem lehet adni mert ahány darab annyi féle.
Z63 529906 2013. március 30. 16:27
Válasz erre
Bocs, Axxson= helyesen Axson.
Z63 529904 2013. március 30. 16:25
Válasz erre
Szia!
Ha csak néhány öntvényt készítenél, kár drága gumira költeni. A Szilor Kft. Szilorka gumijai simán elbírnak pár öntést, így ár/érték arányban ez megfelelő lesz neked. Egy kg gumi, edzővel kb.4500,-Ft, szerintem a H-56-os egészen használható. Amire figyelj, hogy tároláskor a gumit szépen fektesd ki, ne pakolj rá mást, mert a forma elég rövid idő alatt tartósan eldeformálódik. Láttam olyat is, aki beködölte a formát szilikonnal, majd beöntötte gyantával és így tárolta. Nálunk a szobrász tíz-tizenkét éve tett el így formákat, sőt még régebben és mostanában sincs baja. Komoly melókhoz Oxam DC, RP szilikonokat,vagy Axxson gumit ajánlanék. Egyszerűbb formákat simán be tudsz önteni, a komolyabbaknál már vákuumozni kell a gumit, ne maradjanak benne buborékok.
Üdv,Z63
Gabusch 529900 2013. március 30. 15:52
Válasz erre
Én a T-Silox Oxam RP, illetve annak megszűnése után Oxam DC gumit használok, különösebb gond nélkül. Utoljára egy kb. literes pitli + edző volt talán 8000 Ft, de több éve már.
simonkaroly9 529898 2013. március 30. 15:43
Válasz erre
Helló!
Köszönöm a választ. Ez akkor nagyon jó. Mivel a műgyantában teljesen kezdő vagyok. Most szeretnék egypár alkatrészt csinálni. Még azt szeretném kérdezni, hogy milyen forma gumit vegyek. Ár-érték.
Kösz a segítséget!
Gabusch 529894 2013. március 30. 15:00
Válasz erre
Szerintem inkább az lesz a bajod, hogy 15-20 öntés után esetleg beleszakad az öntvényed és kidobhatod.
A "szavatossági idő" nyilván gumitól függ, láttam pillecukor-szerű 10 éves Szilorka formát, az én ötéves Oxam RP-im nyugodtan használhatók.
simonkaroly9 529892 2013. március 30. 14:30
Válasz erre
Üdv Urak!
Azt szeretném kérdezni, hogy a kész gumi forma meddig használható? Van valamennyi lejárati ideje? Ha most csinálok egy öntő formát azt 1-2 hónap múlva tudom használni?
Kösz a segítséget
Simon Károly
_Sebitar_ 529875 2013. március 30. 12:11
Válasz erre
Szia!

Köszönök szépen mindent, kipróbáltam a tartályos megoldást, hát nem úgy szuperált ahogy én szerettem volna, szerintem kevés a vákuum hozzá, van egy mérőm, nem tudom mennyire pontos az 640 Hgmm -t mért, valószínűleg kevés lesz ez hozzá, na de sebaj van egy ismerősöm akinek van egy elég komoly szivattyúja remélem a hétvégén ki tudom próbálni, majd nyilatkozok.

Sebitar
Z63 529746 2013. március 29. 04:12
Válasz erre
Szia!
Sajnos, a jelenlegi beszerzési forrásokról nem nagyon tudok, mert nagyon régen nincs időm utánajárni és az ilyen jellegű dolgok már nem nagyon aktuálisak a hobbimban. Sajnos, az alatt az idő alatt, mióta fix helyen dolgozom( 8 éve) a boltok, beszerzési helyek többsége eltűnt, elköltözött, aktualitását veszítette. A vákuum technikában sem vagyok annyira otthon, inkább csak az elvi részét ismerem érintőlegesen. Mivel rosszat nem akarok neked mondani, inkább hagyatkozz a többiekre. Ami biztos, hogy találsz hűtéstechnikai üzleteket, régen a XIV. ker Tábornok u-ban volt egy bolt, a Hungária körúttól másfél saroknyira és egy nagy, a Móricz Zs. körtértől egy villamosmegállóra a Budafoki út felé. Ha netán tudsz szerezni ipari hűtőbe való kompit, az már elég sokat tud, esetleg még hűtőjavítással foglalkozó cégnél is érdeklődhetsz. Bocsánat, jelenleg ennyit tudok!
Üdv,Z63
_Sebitar_ 529574 2013. március 26. 21:56
Válasz erre
Igen vettem is olyat, de gyengének tűnik, a hűtőgép sokkal erősebb mind nyomásban mind vákuumban, ellenben a Pap Lacié üzembiztosabb, meg nem kell olajjal bíbelődni:)

Sebitar
Varjúbácsi 529573 2013. március 26. 21:43
Válasz erre
Pap Lacinak van olyan kompresszora, ahol kifejezetten vákuumhoz van egy kivezetés.
_Sebitar_ 529538 2013. március 26. 16:09
Válasz erre
Hali!

Köszönöm! Van tartályom (kb 30-40 literes remélem elég lesz), már csak akkor be kell kötnöm a rendszerben, amint tudom ki is fogom próbálni. Illetve szereznem kéne egy mérő órát amivel tudom mérni, hogy mennyi a max amit ki tudok hozni. Erre esetleg van ötleted, mert neten találtam párat, de nem akarok rosszat megvenni.

Még hajlandó is lennék fizetni egy normális vákuum szivattyúért ha tudnám ezer százalékra hogy jó lesz, de addig csak próbálgatom az olcsó / ingyenes megoldásokat:)

Sebitar
Z63 529451 2013. március 25. 18:39
Válasz erre
Szia!
Pont ezért kell a tartály, mert a hűtőgépkompi teljesítménye kicsi. A tartályt szépen légteleníted és a csapokkal tudod ráengedni, így már egyszerre nagyobb a teljesítmény.
Egy normális vákuumszivattyú közel 100 ezer Ft.
Üdv,Z63
_Sebitar_ 529438 2013. március 25. 13:37
Válasz erre
Köszönöm szépen a választ, ki fogom próbálni, de azt hiszem már félig felforraltam akkor egyszer kétszer, de akkor próbálkozom.

Illetve mit gondoltok egy hűtőgép kompresszornak elégnek kell lennie egy tökéletes buborék mentes öntéshez vagy lehetnek határai? Mert nekem azért marad még a nehezebb helyeken buborék, de lehet ez a lassan ráengedés hibája, majd kipróbálom.

Köszönöm még egyszer.

Sebitar
Z63 529259 2013. március 23. 19:36
Válasz erre
Szia Sebitar!
Általában jobb a tartályos megoldás, mert, ha nem elegendő a szivattyú teljesítménye, akkor előfordulhat, hogy megköt a gyanta a procedúra közben. Arra kell vigyázni, hogy relatíve gyorsan, de mindenképpen fokozatosan kell ráengedni a vákuumot, majd rövid idő múlva le is kell engedni, mert a gyanta felforr és kicsap a formából! Ezeket a mozdulatokat, valamint az időket, pedig tökéletesen be kell gyakorolni. Először pezsegni kezd veszettül, mikor a levegőbuborékok tömegesen távoznak, de aztán, majdnem azonnal, a forrástól pezseg, majd szana-szét fröcsköl. Ezt sajnos ki kell kísérletezni.
Üdv,Z63
Laac 529250 2013. március 23. 17:39
Válasz erre
Sziasztok!
Tudna e nekem valaki abban segíteni, hogy egy hiányzó láncfeszítő kereket műgyantából elkészítene a másik ép alkatrészről?
Laac
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83.