Sci-Fi
Pintér György   BM 21 "GRAD", Modellism 72001, 1:72

A moldáviai cég, katalógusszáma alapján új szín a szovjet/orosz katonai gépjárművek gyártóinak nem túl széles palettáján (ebben a méretarányban).

A puha papírdoboz felnyitása után 42 az átlagnál lágyabb fehér, 7 gumi és 5 csaknem átlátszó alkatrésszel nézünk szembe. Ekkor már érezhető, hogy nem fogunk unatkozni.

Az alkatrészek bontása azt sugallja, hogy várható még e cégtől más URAL-variáció is a jövőben. A fülke bontása alaposabb, mint az OMEGA-K, vagy az ICM maketteké. Sajnos az alaposabb bontás nem jelent szebb munkát! Itt a berendezés 1 db kormánykerék és más semmi. Kézifék, váltókar, tükrök, pedálok, ablaktörlők mind a mi alkotó erőnkre várnak. (Ez annyira nem luxus, hogy az említett ICM maketteknek is tartozéka!) Már az alváz összeszerelése sem volt egyszerű, lévén enyhén vetemedett volt a két hosszanti elem. Figyelem! Az alváz két említett alkatrészén kettővel több szerelést "segítő" nyílás van a kívánatosnál, így totózás után, no meg a felépítmény száraz rápróbálásával lehet kiszűrni a feleslegeseket!! Itt sem teljes a dolog, hisz hiányzik a kardántengely. (Is!)

Az átlátszó, vagy inkább áttetsző alkatrészek már nem annyira masszívak és golyóállók, mint korábban ezen a tájon, de az alig negyed körömnyi oldalablakra szabálytalanul elhelyezni 7-15 apró légbuborékot - szerintem már művészet. Jobb újat vágni átlátszó műanyaglapból. Persze akkor meglátszik a gyatra fülke. Szóval, akármelyik ujjamat harapom, mindegyik fáj!

A makett legszebb része, amivel, ha igazam volt az URAL-variációk említésével, többet nem találkozunk, maga a vetőcső-köteg és annak mozgatható váza. Bár az apróságok itt is hiányoznak, de az illeszkedése a legjobb a készlet egészében.

Akik festési utasítást esetleg - uram bocsá' - térképet keresnek, ne tegyék, mert nincs! A makettet a rajz alapján nehéz megépíteni, mert az nem egyértelmű. A szöveg, ami inkább a fegyver történetével foglalkozik, orosz és angol nyelvű.

Matricái orosz, szovjet, ukrán, lengyel vagy angolai jármű megépítéséhez adnak alapot, de a szokások szerint, csak az orosz/ukrán (?) járműhöz kapunk rendszámot. Akinek van felesleges, megfelelő méretű magyar jelzése, az készíthet hazai járművet is.

Összességében sok türelemmel és egészséges mennyiségű humorral, nagyon erős pozitív gondolkodással egész kellemes látvánnyal gazdagíthatjuk polcunkat.

Pintér György
pigyu2@freemail.hu