Mielőtt nekifognánk makettet építeni, felmerül a kérdés: miből?
Nos, felvázolok egy pár lehetőséget és leírom a véleményemet, tapasztalatomat és ezt szeretném kérni mindenkitől, aki tud érdemben, szóljon hozzá!
Én eddig papírból-kartonból építettem a buszaimat. Viszonylag olcsó és jó megoldásnak bizonyult, de megvannak a hátrányai. Bár sokféle méretben, színben kapható, több rétegben, vastagon kell építkezni ahhoz, hogy elég erős, egyenes legyen.
A hajlításokat egy irányba könnyű megoldani, de több ívben nem lehet és csak nagyon óvatosan mert törik. Az illesztéseket eltűntetni szintén nem lehet, vagy csak csiszolással-tömítéssel ami után viszont festeni kellene. Ez egy nagy makett esetében kivitelezhetetlen. A legnagyobb probléma pedig a hullámosodása-vetemedése az időjárás változásoknak köszönhetően.
Jött ugye az új gondolat, ami talán a legismertebb: sztirol.
Nagyjából 2-3000 Ft körül van egy 1mx2m-es lap, ami azért sokáig elég lehet. Vágni viszonylag könnyen lehet, mint a kartont, hajlítani is, szintén egy irányba. Ragasztani se nehéz tehát jónak tűnik. A gondom ezzel megint az, hogy egy sarok kerekítést hogyan lehet kivitelezni. Hallottam olyanról, hogy folyékony sztirol, de nem ismerem. Aztán ott a következő dolog, hogyha nehezen is elkészül egy kaszni, valamivel alapozni majd festeni kell (ami mint tudjuk sose lesz szép, főleg ekkora méretben) vagy fújni, amihez drága kompresszor és festékszóró szükséges.
A másik gondolatom a rétegelt lemez (szürkelemez) lett volna, ez préselt-rétegelt vastag karton. Hajlítani ugyan nem lehet, de úgy, mint a fánál illeszteni, csiszolni igen. A baj az, hogy nagyon nehéz vágni, alapozni-festeni pedig nem lehet, mivel foszladozik. Tehát elutasítva!
Ugyanakkor meg kell említeni még a vas, fém lemezeket is, melyből a rézlemez tűnik megfelelőnek. Viszont ezt nehéz lenne vágni, ragasztni nem is lehet csak forrasztani (no comment) és hajlítani ugyan könnyű, egy sarok illesztés megint csak kivitelezhetetlen, tehát veszett ügy.
Jött egy új ötlet, ami valóban jónak tűnt! A Nikecell másnéven Hungarocell. Ebből bármit meglehet csinálni, nézzük csak meg a csomagolásokat, távirányításu modelleket, szobrokat vagy diorámákat. Remekül vágható (külön létezik hungarocell vágó mely egy szálat melegít ezzel könnyíti a dolgunkat) , csiszolható, a ragasztónál viszont figyelni kell, mert sokminden oldja. Már itt is a probléma. Ha elkészül egy szép kaszni (úgy gondolom 1 cm vastagból gyönyörű formát lehetne készíteni, tényleg szinte bármit) le kell valamivel alapozni festés előtt. Mert ugye nem szeretném, hogy apró pöttyökből álljon. Na most erről rengeteget olvastam, de egyiket se láttam. Van aki azt mondja hagyományos festékkel kell lekenni, mások a tapétaragasztóra esküdnek.
Egy szakember azt mondta műgyantával kell bevonni (ezt nem részletezem). A másik, amiről képeket is láttam, valaki lekente 2 réteg autólakkal, majd gittelte. Tehát ez nagyszerű megoldásnak tűnne, csak az alapozást, festést kellene valahogy megoldani. Kísérletezéshez viszont minden drága.