Pintér Árpád: Csiszolóanyagok a makettezésben |
Főállásban csiszolóanyagot üzletkötök, ez egy svájci világmárka és mivel én is makettezem, természetesen ezt használom, illetve már nemcsak a környezetemben élő hobbitársak, hanem az országban nagyon sokan. Csak dícsérni tudják, mert kiváló és a makettezés minden anyagára, fogására, és alakjára van anyag. Sajnos a makettező nagyon keveset tud a csiszolóanyagról, magáról a csiszolásról és a technológiáról. A tavalyi, 2001-es nyíregyházi versenyen láthattatok, ott árultam és beszéltem a csiszkákról.
Csak a SIA-t keressétek! Kérjetek tőlem mintát, és leírást: pilotka@freemail.hu
A csiszolandó anyagaink semmiben sem térnek el az autófényezők anyagaitól, és technológiájától, csak a méretek mások! Műanyag, fém, műgyanta, tömítőanyag, szórógitt, Gunze Surfacer, festék, lakk, metál fény és lakkok.
Praktikus tanácsok:
- Jégkrémpálcikára, orvosi spatulára, parafadugóra felragasztva a tépőzáras alapot kiváló csiszolószerszámot kaphatunk: a tépőzáras csiszolópapírokat szikével, ollóval méretre vágva tudjuk cserélni rajta. Forgó szerszámot is tudunk készíteni, mert a mikrogépekbe befogható (Miniplex, Proxxon) csapos pofákra is felragasztható a tépőzáras alap és géppel is csiszolhatunk...
- A műszálas vatta teljes keresztmetszetében tartalmazza a csiszoló szemcsét, addig csiszol, míg tart a kezünkben, összegyűrve-hajtva alakos helyek csiszolására kiváló. Vízzel kimosható belőle a csiszolatpor. Tépőzárra is feltapad.
- Mindig legyen kéznél egy használt fogkefe, a papírból ezzel tudjuk kisöpörni a berakódást.
- A tépőzár nélküli csiszolópapírt pedig kétoldalas szőnyegragasztóval tudjuk rögzíteni a fent említett segédeszközökre.
- Fontos!!! Mindig tökéletesen kikeményedett tömítöpasztát csiszoljunk, mert a puha anyag eltömi a szemcsék közét és - bár még éles a szemcse - nem csiszol, mert nincs kint a hegye. Ezt a még puha masszát nem lehet kisöpörni a papírból. Mindig legyen kéznél egy használt fogkefe erre a célra.
- Jól kikeményedett cianoakrilát ragasztót, műgyantát, natúr műanyagot a 17-essel kezdődő csiszolóanyagokkal csiszoljunk, mert ezek szemcsézete Silicium-Carbid, ami az iparban is ezen kemény anyagok megmunkálására alkalmas.
- Az 1727 típusú vízpapír száraz csiszolásra is alkalmas, de éleken törik, ezért alakos helyekre a 1960, és a kék szivacsos és vlies (Scotch brite, műszálas vatta) tipusúak ajánlottak.
- A vízpapírok min. 3 perces áztatás után érik el hajlékonyságukat, és állandó vízutánpótlást igényelnek, tehát időnként be kell meríteni azokat. Vigyázzunk, ne pocskoljunk a vízben, mert a makettbe befolyva, és ott maradva esetleg a festék alá kerülve letúrja azt. A nagyipar tanítása szerint, a szárazcsiszolás szemcsézete pont fele a nedvesének, tehát egy P 1000-es vizes polírpapír az helyettesíthető a P500-as szárazzal.
- Fontos a szemcsék lépcsőjének ismerete: ahogy nő a mérőszám, annál finomabb a papír.
Makettezés kezdő szemcséje tapasztalatok alapján a P 150.
Nézzük sorban: 150, 180, 220, 240, 280, 320, 360, 400, 500, 600, 800, 1000, 1200, 1500, 2000, 2500. Tökéletesen polírozhatunk innen már fogkrémmel és pamut vattával.
Természetesen az összes lépcsőt nem kell betartanunk, egy, és csakis egy - a csiszolati kép és kiváló felület elérése érdekében - lépcső kihagyható. Ha kíváncsiak vagyunk, milyen a felületünk, akkor akril festékkel lefújva száradás után ellenőrizhetjük annak simaságát. Nos ha nem tetszik, azt lemosva, csiszoljunk tovább... Ne legyünk lusták, hanyagok jól megválasztani a csiszolóanyagot és szemcsét, valamint a technológiát, mert a festés és fújás előtt az utolsó művelet a csiszolás. Ezzel sok előző hibát tüntethetünk el. Ma már keveset festünk kézzel, nagy felületeken a fújt festés kihozza a megelőző munkálatok hibáit.
Merjünk viszonylag durva szemcsét is használni, mert gyorsabb, ne higgyétek azt, hogy azonnal a polírszemcsékkel kell kezdeni, mert kicsi a felület. Az a tömítőpaszta ugyanolyan anyag, mint a nagy autókon lévő. Persze figyelni kell, mert ha túlcsiszolod durvával, akkor gödröt csiszolsz, vagy teljesen visszacsiszolod a finommal a felvitt pasztát. El kell felejteni a háztartási boltok hagyományo smirglijeit, azok maradjanak a festőknek, mázolóknak és a durva csiszolásnak. Autófényező boltok és a faipari boltok finom csiszolóanyagai kellenek nekünk.
...SIA a tökéletes csiszolás világa.
Pintér Árpád, pilotka@freemail.hu
Vissza a listához |