Demir Ali: Talapzatok Efa-Plastból

Talapzatok Efa-Plastból

Üdvözlök mindenkit figurás műhelyünkben!

Talapzatok készítéséhez szeretnék egy újabb hasznos segédanyagot bemutatni. Az anyag neve: EFA-PLAST. Művészellátó boltokban kapható termék és az ár/teljesítmény viszonya megfelelőnek mondható.
Ez egy levegőn száradó agyag hatású modellező massza. Száradása után ugyanolyan jól festhető, mint az agyag és remekül lehet fúrni-faragni is. Magyarán ideális talapzatok tetszés szerinti formálására.:)

A mellkékelt leírás szerint vizes kézzel kell a formázást elvégezni, de ezt nem annyira javaslom. Mindössze csak annyit érünk el vele, hogy teljesen összemaszatoljuk vele kezünket, környezetünket. Helyette gondolatban vázoljuk magunk elé a kívánt formát és gyorsan, biztos kézzel alakítsuk ki azt.
Ezután tegyük félre egy félreeső helyre száradni. Félig megszáradt állapotában nyomjuk bele a ráhelyezni kívánt figurát (hogy legyen egy biztos pont a végleges felhelyezéskor), az esetleges köveket, sziklákat, stb...

Ez azért lényeges, mert ha hamarabb tesszük mindezt, akkor a massza deformálódhat a mozgatástól és a keletkezett lyukak és bemélyedések eltorzulhatnak, ergo a kövek, a figura lábai nem fognak passzolni a helyükre.
Természetesen az összes tereptárgyat a massza teljes kiszáradása után (1nap) ragasztóval rögzítenünk kell. Erre pompásan megfelel az általános iskolából megismerhetett Technokol Rapid is. Szükségtelen méregdrága pillanatragasztót használnunk, ide teljesen felesleges lenne. A kívánt ragasztóhatást sokkal jobban elérhetjük az olcsóbb termékkel is.

Tereptárgynak használhatunk a természetben található aprócska kavicsokat (pl. sóderrakásból vagy a homokozóból), de megfelel a makettboltokban kapható terepszóróanyagok közt található kőimitáció is. Ez elforgácsolt, zúzott parafadarabokból készül és festés után meghökkentő hasonlóságot mutat egy szikladarabbal (legalábbis a kinézetét tekintve).
Miután rögzítettük a köveket, kicsit még fokoznunk kell a földszerűség látszatát. Erre remek megoldás, ha vékonyan elkent Technokol Rapidra vékonyan homokot szórunk, majd egy fültisztító vatta segítségével rányomkodjuk.
Ezt a ragasztó viszonylag gyors száradása miatt végezzük kisebb felületenként, ha nem akarjuk, hogy minden homokszem lepotyogjék. :)

Ezután festhetjük az imitálni kívánt éghajlaton domináló színek figyelembevételével. Tetszés szerint helyezhetünk el rajta füvet, zuzmót, egyéb növényeket, ezzel is még élethűbbé téve figuránk környezetét.

Ezután már nem marad más hátra, minthogy gyönyörködjünk remekművünkben. :))

Demír Ali

Vissza a listához