Demir Ali: Figurák elkészítése

Figurák elkészítése

Az alább következő néhány fejezetben megpróbálok némi áttekintést adni a figurafestés néhány fogásáról. Elsősorban saját tapasztalataimat próbálom összegezni, sokféle módszer létezik és nemcsak ezek a kizárólagosak....

Vágjunk bele tehát! Elsősorban el kell döntenünk, milyen méretarányban próbálunk maradandót alkotni. Ez azért fontos, mert egy 1:35, vagy egy 54 mm-es figura igényes elkészítése sokkal nehezebb feladat, mint egy 120 mm-es, vagy 1:6-os méretarányú. Kezdők nyugodtan fejleszthetik kézügyességüket az 1:35-ös kategórián! Nem kell mindjárt a legdrágább 1:6-os alien királynőn kezdeni...!

A figura alapanyaga is meghatározó. Ez lehet műanyag, műgyanta, fehérfém, PVC, stb. A lágy műanyagokat kerüljük, ugyanis baromi nehéz sorjátlanítani! Fontos tudnivaló, hogy ezeknek a cuccoknak a ragasztását általában pillanatragasztóval célszerű végezni, sőt a PVC-ből készülteket CSAK ezzel lehet!

Néhány szerszámra is szükségünk lesz:

- tűreszelőkészlet (nem fontos többezer forintot rákölteni, a barkácsboltokban kapható is megfelel...)
- éles kés (lehet dekorszike is)
- oldalcsípő
- fúró (aki teheti, vegyen kicsi barkácsfúrót, ha nem, akkor jó a kis kézi is)
- csiszólópapír (60-astól kezdve az 1200-as finomságúig tartsunk néhányat kezünk ügyében)
- orvosi fecskendő (lehetőleg üveg és fém alapanyagú legyen, ugyanis ezzel fogjuk a keveréshez szánt festékeinket felszippantani a kis tégelyekből. Fontos szempont a moshatóság.)
- egy készlet tű (ez is rozsdamentes acélból legyen, az egyszer használatos nem jó)
- ecsetek (Mindenfélére szükségünk lesz. A vastag terítőecsettől kezdve az 5/00-ás Rothmarder tűecsetig mindenre! Nézzünk el művészellátó boltokba, jelentős különbségek adódhatnak az árakat illetően!)
- néhány jó nedvszívó képességű rongy (Ide egy-két kopott lyukas zokni is jó, persze tiszta legyen... :))) Ezeket ecseteink gyors megtörlésére használjuk a végleges mosás előtt.)
- foltbenzin és alkohol (Ezekben mossuk majd ki az ecseteinket. Az alkohollal bánjunk csínján, eléggé drága tud lenni! Kérdezzük esetleges kórházban dolgozó ismerősünket: "Nem-e volna részünkre egy fél liter?" Ha nincs, akkor irány a patika! :(( )
- néhány fogpiszkáló (erre fogjuk ragasztani a festésre szánt apró tárgyakat: kéz, láb, stb.)
- pillanatragasztó (a legjobb a gél halmazállapotú, nem folyik szét, stb.)
- kicsike satu
- néhány krokodilcsipesz (ezekbe is foghatunk nagyobb tárgyakat)
- nagyítóval kombinált, térben elforgatható csipeszek, nehéz talapzaton (de hosszú volt, Praktikerben vagy barkácsboltokban beszerezhető, és nem is túl drága)

Az itt felsorolt eszközökből célszerű a legjobb minőségűt beszerezni, ugyanis itt is igaz a régi mondás: "Rossz szerszámmal nem lehet jól dolgozni". Tehát ne spóroljunk a vásárlásnál! Kevés kivétellel szerszámaink megfelelő karbantartás mellett hűen szolgálnak bennünket éveken át! Rengeteg bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat már az elején, a megfelelő minőségű szerszám kiválasztásával!

Ne szégyelljünk tanácsot kérni a nálunk gyakorlottabbaktól, a legtöbb haladó szívesen válaszol a feltett kérdésekre!

Néhány fontos alapszabály, mielőtt munkához látunk:

- Ez egy hobbi, senki sem kényszerít rá bennünket, hogy csináljuk, tehát bármikor abbahagyhatjuk és újrakezdhetjük.

- Gondoskodjunk a kényelmes üléspozícióról, mivel ez teljesen ülőmunka. Néha álljunk fel, nyújtózzunk kicsit, pihentessük a szemünket is, ha nem akarjuk, hogy a szódásszifon aljából vágjanak ki nekünk szemüveget! :)))

- Gondoskodjunk a helység időnkénti szellőztetéséről, mivel vegyianyagokkal dolgozunk és ezeknek a gőze megárthat kissé a kobakunknak...!

- Dolgozzunk természetes fénynél! A neon- vagy az asztalilámpa fénye becsaphat bennünket a készülő makett színeit illetően, ugyanis más színűnek látjuk nappali fényben ugyanazt a színt, mint a lámpa alatt!

- Minden munkafolyamat után takarítsuk ki az ecseteinket, szerszámainkat! MINDIG!! Az ecseteknél ez különösen fontos, ugyanis ha ezt elmulasztjuk, akkor az ecsetre rászárad a motyesz és már mehet is a kukába a drága pénzen vásárolt cucc! Ez abban az esetben is bekövetkezhet, ha csak tessék-lássék mostuk el. Ilyenkor a tövénél gyülemlik fel a szennyeződés és ezek után az ecset szőrzete képtelen lesz újra egységgé állni.

A mosásról tényleg:
Minden festéket a saját hígítójával lehet jól kimosni az ecsetből, szórópisztolyból, ez a legdrágább megoldás. Akrilfestéket - mivel alkoholbázisú -, ki lehet mosni még vízzel is (nem ajánlom), valamint alkohollal is.Ez a legtutibb módszer! Olajfestéket pedig foltbenzinben vagy terpentinnel lehet jól kimosni! Mosás után kicsit nyálazzuk meg az ecset szőrét, így nem fog szanaszét állni! Ha van az ecsethez védőkupak, ne restelljünk azt használni is!

Ezeket az infókat igyekezzünk jól megjegyezni és készségszintre emelni, akkor nem kell sokszor eszközöket vásárolni!

A többit menetközben...

Elérkeztünk magához az érdemi munkához! Gyakorlatilag három fő fejezetben össze lehet foglalni, hogy mit kell tennünk a figurával addig, amíg teljes értékű makett nem lesz belőle. Ezek sorrendben a következők:

1.: ellenőrzés
2.: előkészítés
3.: festés
nézzük sorjában..

Ellenőrzés:

Legelőször is vizsgáljuk meg a makettet, hogy megvan-e minden tartozéka, ami a képen vagy az esetleges festési vagy összerakási útmutatón szerepel. Ezt tegyük meg közvetlenül a vásárlás után, még az üzletben. Rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat ezáltal.

Döntsük el, hogy milyen színűre festjük figuránkat, ennek megfelelően tekintsük át festékkészletünket is. Amennyiben szükséges egészítsük ki azt.

Testszínből csak a flat flesh-t fogjuk használni, a többi arcfestéket hagyjuk, kevert színeket fogunk használni.

Nézzük át, van-e minden fajtájú festékünkhöz hígító. (akril, olaj, stb)

Gondoskodjunk alkalmas mosófolyadékról is, amiben ecseteinket alkalmanként kimossuk. Célszerű használni az akrilokhoz a 98%-os alkoholt. Olajhoz foltbenzint vagy a saját hígítóját. Mindenki eldönti, hogy számára melyik a legköltséghatékonyabb megoldás.

Egyet ne felejtsünk el: drága pénzen vásárolt ecseteinket ne tessék-lássék tisztítsuk! Alaposan áztassuk ki belőlük a szennyeződést!

Szerezzünk be egy A/4-es méretű rajztáblát, amire egy rajzlapot tudunk rögzíteni, ez lesz a munkaasztalunk.

Tulajdonképpen kész is vagyunk az előkészítéssel... Nézzük tovább!

Előkészítés:

Első dolgunk a sorjátlanítás. Ekkor kell az öntés során keletkező éleket lekerekíteni, az esetleges lyukakat tömíteni, stb.

Próbáljuk összefogni az alkatrészeket egyetlen egységgé, nézzük meg, hogy stimmelnek-e az illesztések. Ehhez növesszünk még két kart, plusz 10 ujjat... :)

Nehogy akkor derüljön fény az esetleges hibákra,amikor már kész vagyunk a festéssel!! Ilyenkor már nagyon nehéz korrigálni és könnyen elronthatjuk vele a makettet!

Abban az esetben, ha műgyanta figurát festünk - méretaránytól fügetlenül - gondoskodnunk kell arról, hogy megfelelően tudjuk mozgatni a festendő alkatrészeket. Erre használhatunk csipeszeket, de célszerűbb ha a festendő elem talpába fúrúnk egy kicsike lyukat, éppen akkorát, hogy egy fogvájó hegye beleférjen. Rögzítsük egy csepp pillanatragasztóval ügyelve arra, hogy ne fusson szanaszét a ragasztó. Gondoljunk bele, hogy ezt még össze is kell raknunk, bizonyára senki sem akar feleslegesen melózni! Szerezzünk be egy habszivacs tömböt, ebbe szúrhatjuk bele festés után a fogvájón levő elemeket.

A műgyanta figuráknál előfordulhat esetenként, hogy a vékony anyagból készült alkatrészek deformálódhatnak. Kis mértékben korrigálhatóak, asztali lámpánk izzójának melegét felhasználva helyrehozhatjuk az esetleges deformitást. Rosszabb esetben marad a reklamáció, vagy a kérdéses rész újrafaragása.

Ha nagyon rossz minőségű a leöntés, akkor álljunk el a vásárlástól, ugyanis nagyon lehangoló tud lenni egy csupa sorja és torz figura. Haladók megpróbálkozhatnak ezeknek a korrigálásával, de csak abban az esetben, ha TÉNYLEG készek sokat babrálni a kedvencükkel!

Festés:

Elérkeztünk a legizgalmasabb részhez, a figura festéséhez!

Mostanra már megvan minden szükséges kellékünk, remek ecseteink, festékeink, asztalunk, szerszámaink, kutyánk, ja ez nem ide tartozik. :--)

Kezdjük is hát el a munkát! Először alkoholban lemossuk az alkatrészeket, fontos a zsírtalanítás, ellenkező esetben nem fognak a festékeink megtapadni a felületen.

Válasszunk ki egy semleges mattszürke akrilfestéket. Ezzel a színnel fogjuk figuránkat alapozni, ugyanis a matt akrilra kiválóan tapadnak az olajfestékek. Alapozó használatáról szándékosan nem írok, ugyanis sosem haszáltam ilyet. Tapasztalatom szerint az akrilfesték is tökéletesen megfelel erre a célra.

Tehát megtörtént az alapozás. Párhuzamosan fessük ki a különböző testrészeket, folyamatosan haladva a sötétebb színektől a világosabbak felé. Tulajdonképpen rém egyszerű az egész. Mindig az adott színt sötétítjük, illetve világosítjuk különböző technikákkal.

Nézzük az arcot...

Talán ezt a legnehezebb hitelesre megcsinálni. Először keverjünk egy sötétes alapszínt a következő színekből:
4 rész BURNT SIENNA
2 rész CADMIUM YELLOW DEEP (én ezt Bright Yellow színnel helyettesítettem)
2 rész CADMIUM RED MEDIUM (Revell matt 37 is megteszi)
Ez a bázis, vagy test alapszín. Ezt keverjük össze alaposan egy kis tégelyben, majd hígítás nélkül vigyük fel az arcra, valamint a bőr és a testfelület egyéb látható részeire. Hagyjuk megszáradni, ez nagyon fontos! Ha nem várunk, a színek összefolyhatnak, oldhatják egymást, stb. Brrr...!

Ezzel párhuzamosan megkezdhetjük a figura többi színét felvinni. Száradás után erősen higított matt akrillakkal fessük be a felületeteket. Ez elválasztja a különböző bázisú festékeket, tehát amikor hígított olajfestékkel folyatjuk be az élek belsejét, nem kell tartanunk attól,hogy feloldják egymást a színek. Másrészől nem kell hosszú órákat várnunk az olajfesték száradásáig az akril baromi gyors száradása miatt. 15-20 perc és újra rámehetünk olajjal az akrilra kockázat nélkül. Persze ezt is sokat kell gyakorolni!

Fessük meg a szemeket. Ha ezt elrontjuk, ilyenkor még könnyen kijavíthatjuk a hibát. A szem színe sosem teljesen fehér, inkább kicsit sárgásabb, kissé csontszínű. Az alapszínt ennek megfelelően válasszuk ki. Miután a szemek formáját megadtuk, jöhet a szemgolyó kialakítása. Nagyon fontos, hogy a figuránk ne legyen kancsal, ezt elkerülhetjük egy egyszerű módszerrel:

Jelöljük ki a szemgolyó helyét egy tűvel vagy körző hegyével, állítsuk be az egyik szemet és ehhez igazítsuk a másikat. Így egyformák lesznek, már amennyiben jól dolgoztunk!

Ehhez a feladathoz hsználjunk minél vékonyabb ecsetet. Ha melléfolyik a festék, ne keseredjünk el, a bázis színnel könnyen kijavíthatjuk a hibát!

A szem kidolgozására figyeljünk, teljesen elronthatja kedvencünk arcát egy bamba zombi vagy egy bandzsa tekintet!! Ne felejtsük el, hogy általában nem szoktak csak úgy elrévedni a semmiben az emberek. Valamerre mindig nézzen a figura, ettől sokkal életszerűbb!

Megszáradt az alapozó és a lakk, kész a szem, jöhet a tónusozás! Ehhez szükségünk lesz a következő színekre:
Flat Flesh
Matt Yellow
Matt White
Burnt Sienna vagy valamilyen bordó szín
A bázis a testszín, ehhez adjunk egy kis bordót, világosítsuk sárgával meg kicsi fehérrel.

Ezt az egyveleget hígítsuk fel, hogy egészen vékony legyen. Készüljünk rá, hogy sokszor át kell kennünk vele a felületet, hogy látszódjék a hatása! A hígításnak az az értelme, hogy elkerüljük a nagyon éles kontrasztokat, hátránya, hogy sokat kell vele melóznunk!

Több rétegben fogjuk világosítani az arc kiemelkedő részeit, tehát az első réteg ne üssön el élesen az alapszíntől! Szépen fokozatosan haladunk a világosabb színek felé, ne kapkodjunk, tartsuk be a száradási időket!

2-3 tónus után lakozzunk matt akrillakkal a felületre, ezzel megakadályozzuk, hogy eltaknyoljuk az eddigi eredményeinket.

Fokozatosan kiemelve a világosabb részeket (arc kidudorodó részei, orr, halánték, áll, stb ), lassan készen vagyunk. Erősen felhígított Burnt Siennával kifestjük az árnyékos részeket is vigyázva arra, hogy ne mosódjon össze a test többi színével! Több rétegben felhordott festékkel megjelenítjük a szemöldök és a bajusz/szakáll vonalát. Kerüljük el az éles kontrasztot az arc többi részével szemben!

Fessük meg a hajat a kívánt színre, lakkozzuk, folyassuk be erősen hígított feketével, száradás után pedig ismét lakkozzuk le.

Készíthetünk borostát is a következő módon:
Lakkozzuk le alaposan matt akillakkal a fejet. Hígítsunk fel alaposan antracid színű olaj festéket. Ettől kapja majd a pofa azt a kékes árnyalatot, amitől hiteles lesz a fazon! Több rétegben vigyük fel itt-ott vékonyabban, vastagabban a hígított színt. Ne felejtsünk el a rétegek közé lakkozni! Egyszercsak észrevesszük, hogy kezd a fazon álla sötétebb tónust ölteni, borostásodni.

Amint elérte a kívánt szintet, hagyjuk is abba rögtön a sötétítést, innentől csak ronthatunk a kidolgozottságon

Az ajak színére megfelelő a testszín picikét sőtétítve, csak annyira, hogy kellemes kontrasztot adjon az arc többi részével.

A test többi részét ugyanevvel a technikával festhetjük meg.

Néhány jótanács evvel kapcsolatban:

A szemre kifestése után már vigyázzunk, nehogy odaszaladjon valami nemkívánatos szín! Nézzünk gyakran bele a tükörbe! Ez segít megállapítani az arcon lévő árnyékok helyes pozícióját! Tanulmányozzunk néhány kész makettről készült képet, figyeljük meg a kidolgozásukat.

A következő fejezetben a ruhák, páncélok, fegyverek és egyéb tartozékok festését fogjuk áttekinteni.

Demír Ali, demir@tiszanet.hu

Vissza a listához