/ Fórumok /

Szerszámok, szerszámgépek

Ide írhattok tippeket az olykor horror-árú, de sajnos nélkülözhetetlen csodamasinákról és a percek alatt elpattanó szerszámokról
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37.
lucky 128805 2006. február 19. 08:41
Válasz erre
Alby!
Tűzoltó készülék tartálya?
Alby 128804 2006. február 18. 23:43
Válasz erre
Kalóz
A egyebeken a jobb alsó pillanatszorító, vagy mi nyű?
Ma megjártam a Tesco/Auchan 250HUF bóvli vásárt, megnézni mi szemete hordtak össze.
Persze amiéert mentem nem jött:(
Vannak jól kinéző használhatalan csipeszek, meg rozsdás mini harapófogó:)
De pl használhatatlan vízmérték mellé csomagolt fémlemez vonalzóra beruháztam.
Valaki nem tudja lehet valahonnan szerezni nyomástartó edényt, amit mondjuk
autókompresszorral fel tudok nyomatni 8 bárra, ha meg leürül újratöltöm.
Nincs kedvem berházni méregdrága kompresszorokra, se nagynyomású cuccokkal barkácsolni, hátha a pofámba robban.
Kalóz 128803 2006. február 18. 20:47
Válasz erre
A szerszámok igen nagy része az ékszerész-vésnök szakma kellékei, bár vannak fafaragó eszközök, ill kifejezetten makettezéshez vásárolt/készített cuccok is. 40 év alatt (no meg édesapám életében) összejöttek ez+az. Bár nem mindig erre a célra készültek, viszont nagyon meg tudják könnyíteni a makettezést (pl. a hántolók, amikről korábban beszéltem).

A furószárak közül a legalsó készlet édesapám hagyatéka (mint a szerszámok töbsége). A felette lévő kék dobozban szovjet/orosz fúrószárak vannak 0,5-1,0 mm átmérőkben.
A felettük lévől műanyag öntőkeret darabba melegen beerősített csigafúrók kézi használatra. Nagyon csendes üzeműek, nem zavarják a család többi tagját :)

A szórópisztolyok valszeg múzeumi példányok, mivel a múlt század első felében készültek valamikor. Az egyik tökéletesen működőképes (kipróbáltam), a másik valami miatt nem működött, de nagy baja annak sem lehet.
tray 128802 2006. február 18. 20:04
Válasz erre
Igen kemény az a két pisztoly, látszik, hogy te se ma kezdted :)
A többi meg, hmmm... Akár egy középkori kínzókamra felszerelése is lehetne.
MrChef 128801 2006. február 18. 19:35
Válasz erre
Kalóz,
nem semmi kütyüid vannak! Mintha egy XIX. századi orvos kelléktárába kukkantanánk be, ez persze semmit sem von le értékükből!:-)
Engem azok a mini fúrófejek érdekelnek. Hol vetted őket?
Kalóz 128800 2006. február 18. 16:32
Válasz erre
A baloldalit a hetvenes évek elején Leningrádban, echte szovjet gyártmány.
A jobboldalit tavaly ősszel Tiszavasváriban 345 pénz volt. Igaz ez német gyártmány (mint a zacskóján el is olvasható: Mannesmann). Sajna akkor csak egy volt belőle, mert vettem volna még egy párat). Érdekelne?
Gileg 128799 2006. február 18. 16:20
Válasz erre
Kesek.jpg
Kalóz 128798 2006. február 18. 15:54
Válasz erre
Gileg!
Melyik képen valókat?
Gileg 128797 2006. február 18. 15:52
Válasz erre
Kalóz! Azokat a spéci késeket hol szerezted be ? Köszi.
Kalóz 128796 2006. február 18. 15:48
Válasz erre
Csipeszek.jpg méret: 82.6 KB
Egyebek.jpg méret: 163.8 KB
Egyebek1.jpg méret: 125.9 KB
Fogok.jpg méret: 87.6 KB
FurokKesek.jpg méret: 142.8 KB
Hantolok.jpg méret: 124.4 KB
Kesek.jpg méret: 169 KB
Pisztoly.jpg méret: 131.9 KB
Na, akkor néhány, általam használt szerszám.
Kalóz 128795 2006. február 18. 13:42
Válasz erre
Hali!
Képek elkészültek, csak még le kell őket kicsinyíteni (az a francos masina 600 kiló alatt nem tud gondolkozni).
lucky 128794 2006. február 18. 08:35
Válasz erre
Alby,Kalóz!
Thx,a kiigazítást és a metallurgiai ismeretterjesztést.
Alby!
még egy dolog ami a kecske melett szól:):
Kecske,kecske,kecskeke
készen van a tejecske.
(Verselgetett a japán katona a Kincs ami nincs-ben.)
Alby 128793 2006. február 17. 19:40
Válasz erre
Kalóz
Kösz a tippet, majd befigyelek az OMSZÖVhöz.
Itt van a Práterben.
A rozsdamentest, meg nem azért marha nehéz megmunkálni, mert baromi kemény, hanem a passziváló Cr-Ni miatt. Metallurgiailag se jó, meg, ha forgácsolási hófokon karbidosodik akkor tényleg baromi kemény. A forgácsa meg életveszélyes tud lenni, pláne, ha repül.
Ezek a képek hasznosak, nem tudtam, hogy ennyiféle hántoló van, majd beszerzek egy kecskéset:)
Kalóz 128792 2006. február 17. 15:45
Válasz erre
Na, csak sorjában!

Fogorvosi dolgokat az orvosi műszer boltokban lehet kapni, egy volt nem oly régen a Bajcsyn, nem messze a MegaModelltől. Remélem még megvan.

A rozsdamentes vagy KOR (korrózióálló) acél nem a legkeményebbek közül való(k), nem is az a feladata. Viszont nem is tartja az élét (lásd: konyhakés!).
Hántolót gyakori használat esetén szerszámacélból ajánlatos készíteni és hőkezelés után élezni, de ez nem házilagos kivitelezésre alkalmazható módszer. Viszont keményebb acéllemezből vagy órarugóból is készíthető.

Az a duplanyalű izé, amit az asztalosok használnak - kérgező célszerszám, de bizonyos nagyolási munkákra is használják. Makettezéshez nem igazán alkalmas, legfeljebb 1:1 méretarányban.

Ha sikerül a hétvégén összehoznom a fényképezst, teszek fel képeket az általam használt eszközökről. Kis türelmet, plízzz.
warbirds 128791 2006. február 17. 13:56
Válasz erre
a kecske-hántoló a legjobb!! Van kisméretű is? :)))
warbirds 128790 2006. február 17. 13:56
Válasz erre
Ahammm! köszönömköszönömköszönöm!!! :)))
lucky 128789 2006. február 17. 13:08
Válasz erre
Albi!
Korrózió álló acél.Igen kemény anyag.
lucky 128788 2006. február 17. 13:07
Válasz erre
P1020153.JPG méret: 167.9 KB
P1020154.JPG méret: 162.8 KB
P1020155.JPG méret: 174.1 KB
kézi hántolók
Lapos; kanalas; 3 élű;
Tray az utsó az naggyon jó!:)
tray 128787 2006. február 17. 12:10
Válasz erre
warbirds 128786 2006. február 17. 10:18
Válasz erre
még mindig vágyom egy képre a célszerszámról...:)))
Alby 128785 2006. február 17. 09:18
Válasz erre
Ja, ha lehetne rozsdamentes lemezt szerezni úgy, hogy "kérnék egy spatulára valót"
és nem négyzetméterre dobálnák, az meg olcsó.
Mi a nyű az a kóracacél? Korrózióállóacél? Vagy időjárásálló?
Egyáltalán minek korrózióálló a makettezéshez, savas a gitt, vagy mi?
Mert a higítóknak nem kellene oldani az acélt jó esetben.
A acélhoz való hántoló egy 3 hosszanti élű kicsúcsosodó végű reszelőhöz hasonló nyelű szerszám, kicsit hasonló az élkeresztmetszete, mint a dörzsárnak, csak teljesen más. Elvileg hosszanti sík felületeket tudsz vele kalibrálni pl: kalapács oldala. Megragadod, aztán elkezdesz vele tönkrenyeszetelni valamit, mint az őrült.
Makettezéshez is nagyon hasznos lehet egy mini hántoló, főleg, ha
hegyes a csúcskiképzése mini kúposmaróhoz hasonlóan is lehet vele kapirgálni:)
Az a duplanyelű íves egyélű dolog, amivel asztalosok dolgoznak, nem tudom mi,
lehet, hogy az meg faipari hántoló?
lucky 128784 2006. február 17. 08:45
Válasz erre
Kalóz!
Rozsdamentes acél lemezből v kóracacélból kell akkor csinálni! Ha az elkopik a műanyagon...
warbirds 128783 2006. február 17. 08:03
Válasz erre
Valaki esetleg egy képet, hogy mifranc ez a hántoló...:))) Csak a laikusok kedvéért...:))
Alby 128782 2006. február 17. 00:52
Válasz erre
Ilyen apró hántolót, meg kislombfűrészt merre árulnak.
Mert, amivel én dolgoztam hántoló, az a legnagyobb reszelőkkel vetekedett...
Spatulát honnan szerezzek, állítólag fogorvosok használják, de nincs kedvem letenni a vizsgát miatta.
Kalóz 128781 2006. február 16. 21:13
Válasz erre
Lucky!
Hmmm.

Amúgy tényleg érdemes a tűreszelőket átalakítani (nekem nagyon jó szikéim is vannak/voltak, csak nagyon könnyen törnek, sajna). A felhasználási területnek meg csak a fantázia szab határt.
Nekem egyébként acélból készített, edzett ívelt hántolóim is vannak, forrás a már említett. De kis ügyességgel pl. ébresztőóra rugóból is lehet készíteni. Vagy keskeny vaslemezből, igaz, az hamarabb kopik.
lucky 128780 2006. február 16. 20:45
Válasz erre
Kalóz!
Mázilsta! Más. Kis hántolókat lehet tűreszelőből is köszörülni.
Kalóz 128779 2006. február 16. 16:35
Válasz erre
Alby!

Hántolóban is van kisméretű és lombfűrészben is! Az utóbbit különben az ékszerészek is használják, és nem csak nyakba akasztható félméteres függők gyártására! Amire te gondolsz, azt gallyazó-fűrésznek nevezik!
A hántolók mérete különböző, a fej pár miliméteres, van kisebb is, és nagyobb is. Édesapám szerszám- és ékszervésnök volt, gondolhatod, volt miből örökölni. De én is vettem már pár cuccot, mint itt a többiek is.
flamerPUG 128778 2006. február 16. 12:36
Válasz erre
Szia!
Ez nállunk 250 Ft, ugyan ez a szikekészlet, és hétvégén tapétáztunk vele, eléggé igénybe volt véve belöle kettö, és nagyon jol birta a kiképzést, nállam jol vizsgázott!
Meg aszem ugyan ugy 250 Ft-ért láttam mini satut, hát nem tom, azt még nem vettem, de monyuk enyi pénzért... :)
kp_ 128777 2006. február 16. 09:11
Válasz erre
Sziasztok!

Nem tudom, hogy minden Tescoban van-e, de nemrég vettem 100Ft(!) -ért szikekészletet.
Aluminium szár, menetes szikebefogatóval (ez mondjuk műanyag). Teljesen olyan, mit az alumínium hobby szikék, amiket kb. 1000Ft -ért árulnak. A csomagban van még vagy 6 féle profilú szike is.

Árulnak 199Ft(!!!) -ért fém tolómérőt is, de arról sajnos lecsúsztam...

kp
Alby 128776 2006. február 16. 01:12
Válasz erre
Sima fűrész nélküli fém fűrészlappal próbálkoztm még, de nem mindenhova fér be, és
igen kellemes a fogása...
Alby 128775 2006. február 16. 01:10
Válasz erre
A Proxxonban kaptam mini fűrészlapot. OLFA és csatlakozik a 100 Ft-os Tesco gazdaságos gagyi késszárba is, bár az ürge azt állította csak az OLFÁba megy bele:)
Én is csípőfogóval vagdalom ki az alkatrészeket, kivéve ha bazi öntéshiba genyón
lóg az egész, mellette meg szorosan a másik, na ilyyenkor jön jól a minifűrész.
Kalóz!
Az az íves hántoló mekkora volt és milyen, mert én acélt hántoltam utoljára,
de azzal a szerszámmal se barmolnék bele makettba.
Lombfűrésszel én a lomboknak állok neki általában, biztosan 1:1-es makettet vágtál vele:) Vagy ez valami minihántoló, meg mini lombfűrész???
Kalóz 128774 2006. február 14. 16:48
Válasz erre
Hali!
Vékonyabb öntőkeretek esetén a legegyszerűbb az oldalcsípőfogó, vastagabb anyaghoz a - lombfűrész! Nem forog, nem rezeg, max a fűrésszál törik el.
A negatív felületekből én a hibákat íves hántolóval (srauber) szoktam eltávolítani, egyes esetekben egy íves penge is megteszi. Jóval egyszerűbb, mint a maró, és elég nehéz hibázni is. Esetleg több időt igényel, de biztosabb, és a műanyagot sem olvasztja meg. Mellesleg vannak ívelt tűreszelők is, igaz, elég nehéz beszerezni őket.
warbirds 128773 2006. február 14. 11:56
Válasz erre
Ahammm... Nekem még hál' Istennek nem volt ilyen gondom...
tray 128772 2006. február 14. 11:32
Válasz erre
warbirds, elég egy apró hibát elkövetni kivágásnál ahhoz, hogy jó nagyokat szívjon az ember. Ha egy pillanatig nem tartod biztosan az anyagot vagy a gépet, akkor kész a baj.
Egy nagyobb darabot próbáltam kivágni vele, a bal kezemmel az öntőkeretet tartottam, de sajnos az utolsó tüske vágásánál az alkatrész nem az asztalra esett, hanem a tüskén lógva megbillent, pont belefordult a forgó tárcsába. Na az ilyenek miatt mondtam, hogy életveszély.
Fűrésszel elég közel tudom levágni a cuccokat a keretről, nálam ez vált be.
warbirds 128771 2006. február 14. 10:54
Válasz erre
Tray, miért gond, ha géppel vágod ki az alkatrészt? Én vastag öntőkeretek esetében azzal szoktam leszedni... Persze nem közel az alkatrészhez, csak a "nagyját" :) A többihez van mini oldalcsípőm, hobbiboltban találtam. meg a szike ugyebár...:) üdv! warbirds
tray 128770 2006. február 14. 10:31
Válasz erre
Alby!
Néhány hozzászólással lentebb megbeszéltük, hogy nem gáz a festék és fém felület érintkezése, legalábbis tapasztalataink szerint nem. (Lehet, hogy van olyan festék, aminek árt a dolog, de konkrétan nem tudunk ilyenről.)
A gépekkel kapcs. meg csak az ellen tiltakoztam, hogy ha azzal vágják ki az alkatrészt a keretből, a fűrész témában volt egy ilyen megjegyzésem... Csiszolásra én is szeretem használni, van néhány dolog (pl. konkáv felületen kilökőtüske nyoma), amit mással nem is lehetne javítani!
KossuthLajos 128769 2006. február 14. 10:13
Válasz erre
lucky 128768 2006. február 14. 08:51
Válasz erre
Uraim!
Az alkatrész öntőkeretböl kiszedéséhez tudom javasolni az egyik korábbi hozzászólásomban szereplő csípőfogót! Vmi 200 Ft-os gagyi fogót alakítottam át,így még sokba se került.
A Dremel állványát nem igazán tudom ajánlani,mivel erősen kotyog a hajtáslánc.(fogaskerék-fogasléc).Egyébként tényleg csak a Dremelhez használható,bár hézagoló gyűrűrűkkel lehet h máshoz is. Én pont a vékony fúrókkal(1 mm alatt) törénő fúráshoz vettem egyet,de ez csak a tanuló pénz volt.:( Azóta az asztal alatt porosodik.
1mm felett már nem gond a fúrás mivel van egy állványos fúrógép a birtokomban (PAF tipus).Csak egy kicsit üt a tengely.
A HMCS Snowberry építése során nekem is meggyűlt a bajom a rossz illeszkedésekkel,ráadásul pont a szellőző kürtőknél (ezek azok a végükön kiszélesedő "csövek" a kémény környékén) Itt 8mm-es csiszoló gömböt kellett bevetni a leglassabb fordulaton,és még így is majdnem elolvadt a műanyag. szóval csak óvatosan!
lucky 128767 2006. február 14. 08:34
Válasz erre
Kossuth Lajos!
Tényleg spéci csipesz :)Az ismereteim szerinti legkisebb enyvező szorító csipesz.Auchanban v Corában v tudom is én hol vettem 500ft-ért vagy 6-8db-ot.
Az egyedüli eltérés az h a csavarját hosszabra cseréltem(M3*kb35-40). Nem mondom izzadtam kicsit mire összeállt a két fél.A trükk az egyik felét be kell fogni egy satuba!Az anyát meg oda kell ragasztani a műanyaghoz.
Alby 128766 2006. február 14. 00:23
Válasz erre
tray!
Ja, én se nagyon merek géppel hozzápiszkálni a maketthez, de néhány konkáv/belső felületen kénytelen voltam mini köszörűkővel kicsiszolgatni, mert se
a pengékkel, se reszelővel nem fértem hozzá a nyolcad köbcentis öntéshiba genyókhoz.
A festékek tényleg ilyen vackok, hogy a fémes érintkezéstől lepattognak?
Pedig én gép moddoláshoz is akartam használni acéllemezre:(
MrChef 128765 2006. február 13. 20:55
Válasz erre
fest?kkever?1.JPG méret: 85.5 KB
fest?kkever?2.JPG méret: 80.3 KB
No, srácok, itt az én festékkeverőm. Vastag gemkapocsból hajlítottam. Ez azért is jó, mert könnyen letörölhető róla a festék, amennyi legalábbis minimálisan marad rajta a lecsöpögés után. Amilyenre hajlítom, olyan formában forog. Jobb, ha hosszabb, hogy pl. ModelMaster tégelybe is belemenjen.
Egy kép az egészről, egy pedig arról, hogy pont az egyik betétbe passzolt nekem.

Topic-javaslat: a festékkeverő professzionális szintre való fejlesztése:-)
Kalóz 128764 2006. február 13. 18:19
Válasz erre
tray!
Csapágygolyót csapágyboltban vagy kerékpár boltban, -szerelőknél lehet beszerezni. Ezeken a helyeken általában árusítanak kisméretű golyókat külön is, árat sajna nem tudok mondani.
A tönkrement csapágyból kinyert golyóknál csak arra kell vigyázni, hogy ne legyenek rozsdásak, ill. megfelelően zsírtalanítani kell őket (ez az újakra is vonatkozik!). Ezt nem neked címeztem, de valszeg más is olvassa, aki esetleg ezt nem tudja.

Ami az ionos gondot illeti, korábban voltak gondjaim az idő előtti beszáradásokkal, de hogy ez az acél keverőktől vagy a nem gyári hígítóktól volt, nem tudom, mert egy idő óta egyiket sem alkalmazom, viszont a festékeim, köszönik szépen, jól vannak.
tray 128763 2006. február 13. 17:55
Válasz erre
Alby!
Én tavaly vagy két hónapon keresztül zaklattam az ismert makettboltokat fűrész ügyben, aztán végül egy prágai makettboltban sikerült beszereznem a pengét, egy kirándulás alkalmával...
Azóta viszont láttam az egyik Panton boltban. (www.panton.hu) Ott a Deák térnél lévőben biztos beszerezheted.
Ja, ez egy ilyen penge, amit be lehet fogni szike helyett, és tökéletes a célra. Próbáltam kivágni keretből motoros eszközzel, de az életveszély! Bár a kézi szöszölgetés túl gagyinak tűnhet egy Proxxonba fogott vágókoronghoz képest, de a látszat csal...
tray 128762 2006. február 13. 17:48
Válasz erre
MrChef!

Én első használatkor egy apró csapágygolyót dobok a festékbe, onnantól azzal rázom fel. Ez Tamiya és ModelMaster (enamel és akril) festékeknél, valamint a LifeColor lakkomnál is bevált. Hónapok óta pihennek az acélgolyók a festékben, és nem vettem észre semmiféle negatív változást, szóval szerintem biztonságos, nincs ionos gebasz.

Meg szerintem takarékosabb is ez az eljárás a motoroshoz viszonyítva, nem vész el a keverőre tapadt festék, meg nincs is mit tisztítani. Kevésbé körülményes, és a barátnőmnek is odaadhatom, rázza már egy kicsit...

Csapágygolyók beszerzéséről nem tudok nyilatkozni, én a bátyámtól kértem, aki valószínűleg valami szétrohadt bringa kerekéből szedett ki egy jó marékkal.
MrChef 128761 2006. február 13. 16:11
Válasz erre
Alby!

Mini fűrészt makettboltban kapsz. Vagy zsilettpengét vagdosol be fűrész-fogúra. Tamiya festékspray szintén makettbolt (pl. Ho-Ki), maszkolószalagnak meg szerintem jó az is, amit pár napja a "Festés" topikban írtam, nézd meg!:-)
KossuthLajos 128760 2006. február 13. 16:07
Válasz erre
Lucky!
Láttam egy régebbi képen az új álványodat. Jól néz ki. Kérdés. Mi az a csipesz rajta? Látom valami specko.
Alby 128759 2006. február 13. 15:52
Válasz erre
Praktikerben árulnak minifúróhoz állványt, de lehet, hogy csak Dremel-hez jó.
Nekem a ferde csiszoló állvány kellett volna, de az nincs.
Gondolkodtam, hogy veszek egy fogasléces kézifúróhoz való állványt, de többe kerül, mint egy oszlopos fúrógép:(
Mini fűrészt, Tamiya festéksprayt, meg maszkolószalagot merre lehet szerezni?
Alby 128758 2006. február 13. 15:48
Válasz erre
Nem tudom érdekel-e valakit OBI-ban vettem, de Praktikerben is lehet kapni
Gumi pofabetétes gömbcsuklós alumínium satut. Nekem nagyon bejött.
Van profibb is forgózsámolyos.
Milyen pillanatragasztó és hol lehet kapni (PVC-hez), ami nem folyékony,
gondolom ilyen paszta szerű?
Rozsdamentes spatulát honnan lehet szerezni?
KossuthLajos 128757 2006. február 13. 15:27
Válasz erre
Ezt én is olvastam. Komolyan kérdezem, hogy szükség van a keverőre? Eddig nekem eszembe se jutott, hogy csináljak egy ilyet. De ha valaki meggyőz róla, hogy kell, akkor üsse kő.
Más. Van egy kis eccerű kézi fúró/csiszoló gépem. Kellene hozzá egy kis "esztergepad" szerűség. Függőlegesen fúróval lefelé felfogatnám a gépet, alá egy kis asztalkára lefogatnám a fúrni kívánt munkadarabot, és egy kis tekerős kar segítségével óvatosan föl/le tudnám mozgatni a fúrót. Így ki lenne iktatva az esetlegesen remegő kéz, és az eredmény biztosabb lenne. Van valakinek ötlete?
MrChef 128756 2006. február 13. 14:23
Válasz erre
Hi! Valahol olvastam, hogy fémmel nem szabad érintkeznie a makettfestéknek, mert ionok válnak le róla, amik gyorsítják a tönkremenetelét, vagy mi. A szilikongumira ez gondolom nem vonatkozik.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37.