/ Fórumok / Makettversenyek, rendezvények /

Bolyai makettverseny

Az ország egyik legrangosabb és legnagyobb hagyománnyal bíró makettversenye Budapesten.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25.
hassan 569671 2014. október 16. 17:04
Válasz erre
cimber 569669 2014. október 16. 16:50
Válasz erre
Szia!

Hát pedig ezzel együtt kell élned.
Ha mesterben akarsz indulni, ott nem elég a doboz kategória.
Vagy nekiállsz saját magad javítani, vagy veszel hozzá feljavítót.

Én ugyanebben a cipőben járok, de tudomásul veszem, miért?

Mert szerintem nagyon kevés olyan repülőgép van, aminek jól áll, ha ki van nyitva a kabinteteje.
Én nem is nyitom ki, csak ha mondjuk hozzájutok pici pénzért faljavítóhoz. (tavaly Bolyain ezer Ft volt a régi FM gyanta kabinok darabja 48-ban, ami nem pénz érte.)
Viszont ha nem nyitom ki, tisztában vagyok vele, hogy mesterben az sem biztos, hogy kiveszik.
Na és akkor mi van?
Semmi.
Akit érdekel a makett úgyis megnézi/lefotózza, ezt a kiállításokról szóló fotósorozatokban visszalátom.
Ennyi, szerintem ezt fejben kell eldönteni.
Ne várd el - főként mesterben - hogy a minőségi munka színvonala alább hagyjon.
vfrtom 569667 2014. október 16. 15:58
Válasz erre
Szerintem meg igenis van értelme, szét venni. Merthogy ha én ráköltök 10.000 Ft-ot egy 1500 Ft.os makettre és indítom a hobby kat.-ban sokkal esélyesebb a mellette álló dobozosnál. Meg mester kat.ban szintén.Meg ne legyek bekényszerítve egy vásárlási örületbe , csak mert mesterben szeretnék indulni.Pl. gondolom egyböl kivágnák a 48-as monogram mi-24-emet mert nincs feljavítva?
Dave 569643 2014. október 16. 11:15
Válasz erre
Szia hassan!

Nagyon egyszerű okai vannak annak, hogy miért nem egy napos a rendezény. Nem lenne idő a zsűrizésre és az értékelésre. Nálunk a Bolyain szombaton 2kor kezdődik a zsűrizés és kb este 6-7-re van kész az összes zsűri. Még kb 1-2 óra mire meg vannak az eredmények. Szóval legkorábban is este 8ra végzünk. Ezután kezdődik csak az oklevelek nyomtatása. Nálunk a speciális oklevél miatt, nem előre nyomtatott sablon van. Így annak a nyomtatása, ellenőrzése, pecsételése általában eltart éjfélig is. Idén rekord időben 10re végeztünk. Szóval ezért 2 napos a mi rendezvényünk. Vasárnap délelőtt pedig azzal telik, hogy lefényképezzük a munkákat és sorrendbe rakjuk az okleveleket, szétosszuk a felajánlásokat...stb. Persze ha van valami hiba akkor azt is javítani kell.

Szlovák (és más külföldi) versenyek azért csak 1 naposak, mert nincs zsűri. A szervezők választják ki a maketteket és gyorsan sablon oklevélre ráírják a neveket. Így tudják megoldani. De akkor általában csak 3 díjazott van a kategóriákban.
cimber 569637 2014. október 16. 10:11
Válasz erre
Sziasztok!

Nem értek egyet azzal, hogy klubtagság kell ahhoz, hogy valaki fejlődjön.
Én ugyan klubtag vagyok, de 100 km-re a klubtól.
Ha évente 2 alkalommal el tudok menni az már jó.
Rendezvényeken találkozunk, töltjük el együtt az időt.

Az internet világában egy kattintással el tudod küldeni annak a személynek a mailcímérer a fázisfotókat, akit arra érdemesnek tartasz, hogy elbírálja és a hibákat feltárja a makettről.
Ennyi az egész.
Nálam is így kezdődött anno.
Mailben megkerestem a témakör hazai szakértőjét, aki tételesen mindenre kiterjedően elmondta véleményét, emberi, normális hangon.
Sőt felhívta a figyelmem, ha további képanyaggal kapcsolatban szükségem van bármire, csak keressem bátran.
Azóta nagyon jó barátok, klubtársak vagyunk, pedig én nagyon messze lakom a klubtól, de jól esik közéjük tartozni.
Varjúbácsi 569629 2014. október 16. 08:18
Válasz erre
Lipi!
Egyetértek veled, hogy sokkal több klub kellene, mint amennyi most van. Hiszen jelenleg Budapesten - tudomásom szerint, és bár én tudnám rosszul - valódi, MINDENKI számára nyitott makettklub EGY van, a Bolyai. Mi minden kedden délután összejövünk, építünk, dumálunk. A REBEKA - minden hónap első szombatján a Fehérvári úton - inkább csak ad hoc börze, és beszélgetőhely, valódi makettezés ott nincs, de lehet jó tanácsokat kapni elsősorban repülős témakörben.
Biztos vannak még kisebb csapatok Budapesten, de ezek általában iskolai szervezések gyerekeknek.
Vidéken talán könnyebb a helyzet, hiszen Kápolnásnyéken, Fertőszentmiklóson, Kapuváron, Gersekaráton jól működő klubok vannak. Bár ezek elsősorban gyerekklubok!
tankos-romantikus 569623 2014. október 16. 08:01
Válasz erre
Szia Lipi!

Ha BKV berkein belül gondolkozol, keresd megNémet Józsefet, aki a BKV TTK elnöke. Van modellező szakköre az egyesületnek is.
Lipi 569616 2014. október 16. 01:35
Válasz erre
Sziasztok!
Hát, annak azért örülök, hogy ez az általam feldobott téma ennyire felpezsdítette a topikot. :) Hiszen, mint az elején is írtam, ennek a szép hobbinak pont ez volna az egyik célja. Hogy összehozza a magunkfajta "csendesőrülteket" ahogy egy barátom fogalmazta, korra, nemre, tudás szintre való tekintet nélkül. (persze még sok célja van, az önös gyönyörködtetésen kívűl is, nagyon tetszik pl. a makettinfo klub fiatalokat megcélzó kitűzése is, hogy lekössék őket egy értelmes szórakozással, ezért is támogatom őket ahogy tudom, egyelőre az 1%-ommal. :)
Köszönöm mindenkinek a biztatást és a jó tanácsokat, észrevételeket. Bevallom, nekem cimber ötlete tetszett a legjobban. Ezzel a módszerrel talán még én is megtudnám csinálni ezt az átvonalazást. Persze a többi sem elvetendő, sőt!
Gabuschnak igaza van a klubokkal, hiszen erről beszéltem én is. Sokkal de sokkal több klub kellene. Hiszen így A:sokkal könnyebb lenne a kapcsolatot tartani a kollégákkal, segíteni egymást, akár mindjárt tevőlegesen is, B:több kisebb versenyt lehetne tartani, klub szintűt, kerületit, városit, így több lehetőséghez jutna minden amatőr, hogy megméretetthesse magát. Nekem például nagy álmom, hogy mivel nem nagyon van időm eljárni egyik nagy klubba sem, amik mondjuk a város túlfelén vannak, alakítani egy kerületit, vagy többet. Esetleg (bocs ha most hazabeszélek mint BKV-s) csinálni egy BKV klubbot, ahova azért külsősök is jöhetnének. Minden telephelyen saját helyiséggel, ott lehetne tárolni a közösen vett drágább felszereléseket, pl. kompresszor egy jó minőségű pisztollyal, de minden mást is. Lemehetne az ember amikor tud vagy akar, és ott csinálhatná a közös cuccal a nagyobb volumenű munkáit. És rögtön helyben segítséget is kaphatna mindenben...
Nevessetek ki ha akartok, de én szívem szerint egy ilyen makettes közösséget, (mondjak nagyot? világot) képzelnék el magunknak.
AndrásH 569607 2014. október 15. 21:58
Válasz erre
A makettversenyeken - az általam ismert repülős kategóriákban - leginkább csak alapképességeket mérünk, azaz azt, hogy a makettező mennyire tudja alkalmazni az alap makettépítési fogásokat, mint pl a ragasztás, tömítés, festés alapszinten, stb. Szétszedni a kategóriákat "doboz" és "feljavított" csoportokra emiatt értelmetlen lenne, a munkák nem kilóra vannak lemérve. Elárulom, hogy ha a fenti alapkészségek nincsenek a megfelelő szinten, akkor a kiegészítők ilyen-olyan beépítése szinte mindig csak rontani szokott a makett értékelésén, mert egy multimédiás építésnél sokkal látványosabban előjönnek a makettező hiányosságai. Hobbi kategóriában nem szokott senkinek hátránya lenni abból, hogy nincs kiegészítő a makettjében. Max egy heveder az ülésbe azért valamennyire elvárt, de az megoldható egy darab drótból meg maszkolószalagból - profibbaknak ólomfóliából. Ezen a szinten ugyanígy nem számít az sem, hogy a makett pozitív- vagy negatív panelvonalas-e, persze az igazság kedvéért hozzá kell tennem azt, hogy a pozitívat sokkal nehezebb azonos szinten megcsinálni.
Latya 569606 2014. október 15. 21:50
Válasz erre
Üdvözletem
Még nem írtam és tegnapig (30 év kihagyással) nem is építettem...
Mint abszolút lelkes amatőr és nem hozzáértő csak kommentelnék a témához ha nem sértem meg a szakágat mert egyenlőre mint abszolút kivülálló lehet olvashattok érdekeset benne.

-Bólyai Ha már a témakör neve ez...
mi most voltunk először makettkiállításon
Köszönjük hogy ott lehettünk és remekül éreztük magunkat első nap két másnap már csak nagyobbik leányommal. Nem jöttünk üres kézzel haza de annál nagyobb puttonnyal a lelkünkben és szívünkben. Nagyon tetszett a rendezvény, nekünk a "ma született csecsemőknek" egy laktanyabejárós, vásárolgathatós, nézelődős és versenybe betekintős remek két nap sikeredett. Köszönet és dicséret a szervezőknek és főképpen a színvonalat emelő Kiállítóknak és versenyzőknek.

-Szabályzat bírók kategóriák.
Más szakágakból merítve itt is az emberi döntés mellett (ami lehet objektív vagy szubjektív) mint olvasom ott a pontózólap ami ugye már nem apelláta kérdése. Az arányokat nem ismerem melyik mit hogy ér egy ilyen elbírálásnál,de annál szerintem nincs vacila ha valami rossz, hiányos, hézagos vagy kifolyt. Ezt nem lehet megmagyarázni mert vagy olyan vagy sem.
Ezen dolgokat gondolom én amatőrként hogy el fognak bírálni ha egy versenyre nevezünk.

-Kategóriák
alap ugye az amatőr és a tudomásom szerint Mester kategória (hívhatjuk Prof.-nak is de az nem mindég helyen való)
Mesterbe nem lehet kérdés sem minőség, idő vagy anyagi ráfordítás...ezek nélkül a mai világban maximum a versmondásnak lehetünk mesterei bár egy jó könyv hogy tanuljunk már ott sem olcsó.
Amatőr-Hobby-Pályakezdő
mindegy hogy nevezzük. van sok korcsoport és azon belüli kategóriák. Ezek bírói szemmel nem kevés munkák és kiigazodni is nehéz még néha olvasataim szerint az indulóknak is annyi féle van. Kelle ettől még amatőrebb ahogy "Lipi" kollega írja főképpen anyagi megfontolásból.
Szerintem (Latya szerint szigorúan) nem. Miért ? van papír kategória ami nekem nagyon tetszett a bólyain is, ha nagyot tudsz azt a világon sokan megmutatták hogy akár kitt nélküll is magad megteheted )gondolok itt a saját faragott akár figura vagy járművekre) Tehát a pénz (tapasztalataim szerint) helyettesíthető főképpen kreativitással, tudás megszerzésével és a ráfordított idővel.

Én aki az elmúlt hévégén csatlakoztam a makettet jobban megismerők köréhez, elmondhatom : a magas szint biztos nem olcsó mert attól is magas nem csak a tudástól Az amatőrebb az szerintem aki nem feltétlen drága cuccossal de annál inkább figyelemmel türelemmel kivitelezett darabbal indul.
Aki pedig egy alap kittet sem tud élvezhető minőségre csiszolni és festeni az valóban ahogy többen írják nem árt ha a kiállításokat és a hazai vitrint részesíti előnyben.
Viszont az az amatőrebb aki a mindegy mennyire rossz kivitelűt vagy szuper darabot kiviszi, vállalja a kritikát főképp a rosszat, megfogadja és igyekszik nem feltétlen a mester kategória de a maga szintjén lévő "kritika nélküli" darab megalkotásának elérése felé. És ehhez nem kell az első hely...

Értékelés : az amatőröknél remélem mellé csatolják a kézfogás mellé a hibapontlapot hogy lássa az induló : a következő meneten mit kell korrigáljon mire kell jobban odafigyelnie.

Remek volt a Bólyai, A Gödöllőire már remélem mi is kiviszünk egy kritizálhatót (mert mi azért megyünk hogy tanuljunk belőle ) és remélem nem bántottam meg senkit első és nem rövidre sikeredett komentemmel.

Nos ha meglelem a bemutatkozó topikot megejtem azt is...

Szép estét mindenkinek
Üdv
Bálint László
(Latya)
Gabusch 569605 2014. október 15. 21:47
Válasz erre
Akkor elmondom, hogy én miért nem megyek versenyre, legfeljebb nézelődni. :)

Nekem ez játék - értem alatta, hogy nem veszem komolyan (tudom, menjek a 3,14 :) ).
Marhára örülök neki, amikor megcsinálok valamit és az egyfelől nekem tetszik, másfelől attól kezdve van olyanom. Pl. a gőzmozdony makettem. Pontosan tudom, hogy hol rossz, hogy mennyivel jobb is lehetne, ha több időm lett volna megcsinálni. De én nagyjából öt éves koromra emlékszem vissza, amikor a Közlekedési múzeumból haza akartam vinni egy ilyen modellt (azt hiszem, azok inkább abba a kategóriába esnek) és most, úgy 45-46 évvel később lett. A másik meg évek óta dobozban, de annak pont azért nem merek nekiállni, mert a BR52-est koszolni kéne, a The Generalt meg nem kellett, mert az áll a kis múzeumában.

Szintén örültem, amikor a nem túl szép, de egyedi, hiszen szkreccselt osztrák-magyar repülőcsónakomat, vagy az Orion űrhajómat (ha hű akarok maradni az itteni dumámhoz, akkor sajna inkább Hydra) feltettem a polcra, mert van nekem. Az ilyen hörcsögöknek, mint én, ez fontos szempont tudniillik. :)

Ennél csak akkor örültem jobban, amikor a múltkor bemutatott ágyúmat elcseréltem a barátommal egy 1917M osztrák-magyar sisakra - mert voltaképpen neki is készült, hiszen a Skoda 30,5-ös a szíve egyik csücske - és átadáskor láttam, hogy tetszik neki ("Nem mondod, hogy mozog is!"), illetve, hogy akitől az eredeti maradékát kaptam, az a fényképeket meglátva éppen ma kedvet kapott, hogy rézből kiegészítse a sajátját is. Hát kell ide verseny? ;)
Mondjuk most szívom is a fogam, hogy mi lesz, ha a sajátom nem tudom ilyen jól megcsinálni, de reménykedem benne, hogy azért csak fejlődöm én is és nagyon nem rontom el. :)

Sajnos ahhoz, hogy az ember ebben is jó legyen, el kellene járni klubba, ahol lehet tanulni, de én meglehetősen antiszociális vagyok, plusz millió más is érdekel, ezért azt nem nekem találták ki. Marad a Youtube, de ugye az csak az utóbbi időben van. A régebben is hozzáférhető makettezős szakirodalmi leírások néha segítenek, de sajnos azért csak az az igazi, ha az ember látja, hogy kell csinálni, illetőleg valami okos ember elmondja, hogy minek, mikor, mi a buktatója.
Chrisi 569604 2014. október 15. 21:11
Válasz erre
Én csak azt sajnáltam a Bolyai makettversenyen, hogy a saját építésű maketteknek nem volt külön kategórájuka. Meg egy kicsit azt, hogy nem is nagyon értékelték az ilyen irányú kezdeményezést.
tyimosenko 569602 2014. október 15. 20:46
Válasz erre
Szerintem a multimedias, feljavitokkal teletomott makettkeszletek koraban ez mar nem jo elhatarolas, hogy dobozbol vs feljavitott. Jo pelda az idei kapolnasnyeki verseny 1:35-os harcjarmu kategoriabontasanak kovetkezmenye. A dobozbol epitettben voltak a speci dragon/trumpeter makettek, a feljavitottba meg mindossze 2 db munka fert be, amik tenyleg gyengebb keszletbol voltak feljebb tuningolva. Valami olyasmi kategoriabontas lehetne talan, hogy 1. hazilag feljavitott hagyomanyos keszlet, 2. multimedias alapkeszlet es hagyomanyos keszletek vasarolt feljavitokkal, 3. profi korlatlan feljavitas. Bar szerintem a jelenlegi gyakorlat se rossz. A hobbi-mester szetbontas jo talalmany.
Varjúbácsi 569599 2014. október 15. 20:35
Válasz erre
Lipi!
Már bocs:
"És tisztában vagyunk vele, hogy egy bizonyos szint fölé nem fejlődhetünk." Miből gondolod, hogy nem? Civilben tanár vagyok, és technika tantárgyat tanítottam 20 évig. Biztos lehetsz benne, hogy - legyek már egy kicsit szakmaszagú - a motoros képességek fejleszthetők gyakorlással, vagyis minél több makettet építesz, annál pontosabban, precízebben fogod kivitelezni. Nyilván a gyakorlást nem azonnal a maketten célszerű elkezdeni, hanem egy sztirol lapon. Mikor a gyakorlófelületen már hibátlan a vonal, akkor lehet áttérni a makett felületére.
cimber 569598 2014. október 15. 19:40
Válasz erre
Nyilván ízlésről felesleges vitázni.
De ezért van 3 fő a zsűriben.
Ha az egyiknek nem "ízlése" nyilván a másiknak már esélyes, hogy az, tehát kiegyenlítődnek a pontok.

Az ismerem nem ismerem dologról annyit, hogy aki így pontoz azt nem szabad meghívni legközelebb.
Szólni kell a zsűri elnöknek és kész.
Ha nem szól senki sosem lesz megoldva ez a kérdés.
Én ezért pl azt sem kedvelem, ha pl. makettklub logója...stb, rajta van az alapon.
Az már egy szubjektum...
vfrtom 569595 2014. október 15. 19:37
Válasz erre
Szerintem meg úgy lehetne bontani a kategóriákat, hogy dobozból és feljavított. És plusz a profi amatör.Mert teszem azt nekem nincs pénzem egy 2000 Ft. maketthez 5-6-10ezer forintért még hajtómüvet, fegyverpilont, orrkúpot , toronyórát lánccal venni akkor miért kerülök hátrányba? Mondjuk ez sem megoldás mert láttam már makettet indulni doboz kat.ban de talán a harckocsiteknö volt csak eredeti...
A zsürizés meg sosem lesz elfogulatlan, mindig benne lesz a tetszik nem tetszik, ismerem ,nem ismerem tényezö.Ha tetszik, ha nem...
cimber 569594 2014. október 15. 19:36
Válasz erre
Szia Lipi!

Nos ha megengeded egy pofon egyszerű trükköt javasolnék.
Ne csiszold le a pozitív lemezosztást, hanem amellett karcold be a negatívat.

Ehhez használhatsz Pilka fűrészlapot, vagy Olfa pengét, saubert, vagy a megszokott karctűdet is.
Mindegyik jó megoldást ad.
Igen a Pilka fűrészlap is nagyon jó karcolásra.

Ha kész vagy, egyszerűen lecsiszolod a pozitívat és kijavítod a negatívat ahol kell.
Töredéke munka, mintha lecsiszolsz, felrajzolsz és újra karcolsz! ;-)

Jó munkát!
hassan 569587 2014. október 15. 17:22
Válasz erre
Lipi!

Az ilyen problémáktól nem kel megijedni! Egy darab műanyagon vagy egy régi maketten próbáld ki a különböző eszközöket, technikákat. Aztán mikor megy, akkor hajrá élesben! Senki sem makettezőnek született. Sokminden csak gyakorlat kérdése.
hassan 569586 2014. október 15. 17:18
Válasz erre
tyimosenko 569585 2014. október 15. 17:17
Válasz erre
Szia,
Pedig erre a problémára nagyon egyszerű a megoldás szerintem. Versenyen indulási céllal nem szabad gyenge minőségű makettet építeni. Legalábbis hobbi szinten nem. Nem nagyon lehet úgy feljavítani, hogy megüsse egy igényes készlet dobozból épített szintjét. Ha valaki eredményt szeretne elérni a versenyen, érdemes már a makett kiválasztásánál erre tekintettel lenni. Meg persze meg lehet találni az alkalmas kategóriát is, amire érdemes készülni. Pl. 1:48 repülő, a kategóriák "királynője" pont nem az, ahol könnyű lenne labdába rúgni bárhol is.
ssanyi 569584 2014. október 15. 17:05
Válasz erre
Lipi, ezt nevezik "vitrin szintnek"! :-D
Hidd el mire a végére érsz a karcolásnak ráérzel a technikájára és a kezed is megszokja, onnantól majd jöhet a következő.
Mindenki kisérletezik és kipróbál ezt-azt (makettezésről van szó!).
Amennyiben elfogadsz egy javaslatot akkor egy Tamya Spitfire vagy egy Bf 109E4 makettel próbáld ki a maratás "gyönyöreit" és egy adag debonderrel is szerelkez fel.
Lipi 569582 2014. október 15. 16:25
Válasz erre
Ssanyi!
Köszönöm a bizalmat, tényleg jól esik az embernek az ilyen bíztatás. :)
De megpróbálok egy példával rávilágítani, mire is gondolok: van nekem egy 1:48 röpcsim. Ki akarom már egyszer próbálni a fotómaratást, feltett szándékom, hogy veszek hozzá majd egy eduard kittet. De! Mivel egy korai revell makettről van szó, a gép sajnos pozitív panelvonalazású. Namármost. Sajnos tudom, hogy nincs meg hozzá a kézügyességem? tudásom? technikám?, hogy ezt nyom nélkül lecsiszoljam és újra karcoljam. (egyszer próbáltam, a végeredményről inkább ne beszéljünk). Tehát akármilyen jó lesz a végeredmény, versenyre semmiképpen nem fogom vinni, mert tudom, hogy ez a hiányosság a béka segge alá húzza az egészet. Ugyanakkor lehet, hogy úgy sikerül az összeállítás és a festés, hogy a hasonló hibával küzdő gépek között, simán versenyben lenne. Na itt, ilyen szinten gondolom én az amatőr szintet. :)
cimber 569581 2014. október 15. 15:50
Válasz erre
Szia hassan!

Ha jól olvasom, durván-kereken ugyanarról beszéltünk mindketten.

A zsűrizésről.
Ketté kell választani a ránézéses és pontozásos zsűrizést.
Pontozásnál a zsűritagok a saját véleményét tudja "hozzátenni", tehát ott nincs olyan, hogy nekem tetszik, vagy nem, ki lesz az első vagy sem.
A pontozólap borzasztóan "őszinte adat", ott nem lehet mellé beszélni.
Persze itt sincs mindig egzakt eredmény, de ez áll a legközelebb a valósághoz.

A külföldi versenyekről is megvan a véleményem, amióta Kormos Peti Focke-Wulfja ott járt.
Direkt nem írok sem versenyt, sem helyszínt, de azóta számomra hiteltelenné vált egy olyan - "nagy"-nak kikiáltott - verseny, ahol egy ilyen makett így szerepelt.
Tehát esetemben a külföldi példa sem állja meg a helyét.

A szemrevételezés ismerjük be, meglehetősen szubjektív, el kell dönteni, hogy ilyen versenyen indítasz-e makettet, ha igen, akkor - ahogy írtad is - el kell fogadni az értékelést.

Sajnos aki "hangoskodik" zsűrizés közben, az valóban kiteszi a zsűrizés intézményét ilyennek is, ez nem helyes, egyet értek.
hassan 569579 2014. október 15. 15:13
Válasz erre
Így van! Több kitartást! A határaid sokkal messzebb vannak, mint képzelnéd.És: fejlődni, fejlődni, fejlődni...
ssanyi 569577 2014. október 15. 15:07
Válasz erre
Üdv!

Lipi, nem értek egyet ezzel a gondolattal.Szerintem ezt a hobbit olyan emberek űzik akiknek van kézügyessége és kreativitása, ha elmondják egy munkádról hogy ennek ez és ez a hiányossága akkor (ha megfogadja a készítő) már csak ha néhány dolgot javítasz a következő kivitelezésnél már jobb munka készül tehát fejlődtél.
Mindíg vannak új vagy újnak gondolt fogások (és mint tudjuk egy újszülöttnek minden vicc új) amiket elsajátíthatsz, van olyan ami jobban "kézre áll" egyből sikerélményt ad és van ami nem.
Szóval szerintem csak kitartás és egészséges önkritika kell hozzá, önkritika azért hogy mi az amit még jelenleg nem tudok megcsinálni és mi az amit igen.

Jó makettezést és kitartást!
Lipi 569576 2014. október 15. 14:45
Válasz erre
Még csak annyit. A szint fölé fejlődést úgy értettem, hogy ha csinálsz egy munkát, amibe tudod, érzed, hogy beleadtál mindent lehetőségeidhez képest, és erre a munkádra kapsz például egy olyan minősítést, hogy értékelhetetlen... Ha van benned egészséges önkritika, levonod a konzekvenciákat, és tudomásul veszed, hogy elértél a határaidhoz. Az ember nem tudja átugrani önmagát.
És most, a mai helyzetben két lehetőséged van: abbahagyod a versenyzést, vagy abbahagyod magát a makettezést. Erre gondoltam, amikor írtam, hogy talán, TALÁN! jó lenne ezeken a versenyeken egy plussz kategória.
Köszi mégegyszer az észrevételeiteket. :)
hassan 569575 2014. október 15. 14:41
Válasz erre
Varjúbácsi, cimber, Lipi!

Szívemhez közel álló témák lettek érintve, amik mostanában makettépítő baráti körünkben is gyakran szóba kerülnek. Véleményeteket tiszteletben tartva leírnám én is az enyémet.

Teljes mértékben osztom Varjúbácsi fejlődésről szóló gondolatait. Ebben a hobbiban nem kell sok babérra számítani, ha nem fejlődik az ember. Tudom, kegyetlen igazság, de így van. Jómagam kb. 10 éves korom óta építek, jelenleg 37 vagyok és eredmények csak az utóbbi kb 10 évben kezdtek jönni. Számtalanszor térdre rogyhattam volna én is, de ha nem voltam eredményes, akkor inkább megnéztem azok munkáit, akik nálam jobbak, beszéltem velük, ha tudtam, tanácsot kértem, bújtam az ide vágó folyóiratokat, később az internetet. Igyekeztem, igyekszem kipróbálni az új dolgokat, új fogásokat, eszközöket. Fejlődni kell folyamatosan, mert különben megtorpanunk egy helyben és aztán tényleg csak az értetlenkedés marad, hogy a mi makettünk, amibe beleadtuk a megrekedt tudásunk legjavát miért nem szerepelt jól. Megrekedve vagy otthonra makettezve korlátok közé zárjuk saját magunkat, viszont mindig lesznek olyanok, akik nekivágnak az új dolgoknak, akik leszűrik a tapasztalatot a kritikákból és ezek minden kiállításon a legyőzőink lesznek.

Díjazásról:

Valóban nagyon lelkesítőleg hat az emberre ha díjazzák a munkáját. Nekem nagyon tetszenek azok a versenyek, ahol arany, ezüst, bronz értékelés ( nem érem) van. Ha több makett is megüti valamelyik szintet, akkor azon a szinten több értékelést is osztanak (Móváron pl az egyik évben ha jól emlékszem 11-en kaptunk aranyat). Viszont megtehetik azt is, hogy bizonyos értékelésből nem osztanak ki, ha nincs olyan ami elérné a szintet. Ezt több szempontból is jónak tartom: Több ember is kaphat díjat, nem csak három, így több ember megy haza fellelkesülve és kezd azonnal építeni, miután hazaért a kiállításról. Másrészről, ha sok a jó munka, szerintem nem lehet objektíven megállapítani, hogy melyik a legjobb, mivel tökéletes makett nincs.

Értékelés és lelkesítés szempontjából szerintem ez egy jó rendszer lenne.

Kategóriákról:

Hogy ki milyen kategóriában indulhat, sajnos nem sok beleszólásunk van,hiszen ez mindig a szervezők kategória elosztásán múlik.
Szerintem a hobbi és profi kategóriánál jobban fölösleges szétbontani. Azért az sem tartható állapot, hogy annyi különböző szintű kategória legyen, hogy mindenki jó eséllyel nyerjen valamit. Ne csak az ösztönözzön, hogy éremmel megyünk haza, hanem pl az is, hogy legalább olyan jó gépet építsek, mint amik nekem egyébként tetszettek a kiállításon. A nem feltétlenül jogosan kapott érem észrevételem szerint inkább önelégültségbe hajszolja az embert és aztán megint nincs fejlődés, hiszen azért nyert, mert jó a munkája és akkor még hová fejlődjön, ha így is nyert?
Osztom viszont azt a nézetet, hogy a "profikat" és "amatőröket" külön kell választani, hiszen ez sok sportágban is így van józan megfontolásból, és valljuk be őszintén egy épelméjű ember sem indítana egy autóversenyen egymás ellen egy széria Trabantot és egy F1 versenyautót (bocs a hasonlatért, senkit sem akarok megsérteni, csak a szemléltetés végett írtam). Viszont ez a hobbi és profi kategória dolog a különböző versenyek közötti átfedéssel és a kategóriák közötti különbségekkel nem feltétlenül egyértelmű.

"Azt látom a saját szemeimmel, hogy évről évre kevesebb versenyző indul, kevesebb makettel, és nincsenek új arcok, mindig ugyanazok, a gyerekeket leszámítva."

Én és a barátaim is ugyan ezt figyeltük meg. Az értékeléssel összefüggő lelkesítésen kívül szerintünk ennek még egy oka van, mégpedig az, hogy Magyarországon divat az, hogy két napos egy kiállítás. Igazából ez jelentősen megnöveli a költségeket, mert ugye két útiköltséget jelent, vagy egy útiköltség és egy szállás díját. Itthon ebből kifolyólag csak néhány versenyre szoktam nevezni, pedig vannak versenyek, amikre szívesen vinném az aktuálisan elkészült munkámat, nem csak én, hanem a barátaim is. Így viszont mindannyiunké otthon marad. Elmegyünk egy napra, végignézzük a kiállítást, börzét, aztán hazamegyünk.
Tudom, hogy a szervezők szíve-joga eldönteni, hogy hány napos kiállítást szerveznek, és az anyagi helyzetünk is a saját problémánk, de több benevezett munka lenne, ha a plusz költségekkel nem kellene számolni.
Jó tudom, hogy meg lehet kérni valakit, hogy hozza el a gépem, aztán sokára vagy sérülten kerül vissza hozzám, ahogy már volt rá példa.
De tényleg! Magyarázza már meg nekem valaki, hogy miért kell egy kb. 150 munkát felvonultató kiállításra 2 nap még a börze átnézésével együtt is?
Igazán nem rosszindulatból, de legutóbb délután kettőkor már csak egymásra pislogtunk.
Jó, tudom, és írtam is, hogy ez a szervezők szíve-joga, de szerintem megérné egyszer kipróbálni, mint azon keseregni, hogy egyre kevesebben vagyunk. Vagyunk még jó páran.
Példának meg lehet nézni a szlovák versenyeket, legalábbis azokat, amiken eddig részt vettem. Kivétel nélkül mind egy napos volt, pedig pl a pozsonyi kiállításon több száz munka szerepelt, a börze pedig akkora volt, hogy arról a móvárit leszámítva itthon csak álmodni lehet.

"a munkája, amibe tényleg a tudása legjavát fektette nívótlan és értékelhetetlen"

Bírni kell a kritikát srácok és fejlődni! :-) Bár tudom, hogy egy ilyen értékelést hallani lehangoló. A zsűrizés a zsűrire tartozik, még ha én sem mindig értek egyet vele. Lehet persze óvni. Nem lehet egyszerű a dolguk, hiszen sokszor marha jó munkák között kell dönteniük. Én ezt úgy tettem rendbe magamban, hogy ők a szervezők, ők a főnökök. Pedig marhára idegesítő, mikor hallgatva a zsűrizést ilyeneket lehet hallani:

"-Szerintünk ez az első.
-Szerintem nem.
-Miért?
-Nem tetszik.
-Miért?
-Nem tetszik."

"-Akkor melyik legyen az első? A 129 vagy a 156?
-Nem tudom, nekem mindegy."

De akkor és ott ŐK a FŐNÖKÖK!
Lipi 569573 2014. október 15. 14:11
Válasz erre
Kedve Varjúbácsi és Cimber.
Köszönöm a gondolataitokat. Hadd szögezzem le: én, legalábbis én soha nem keresek bűnbakokat. Tisztában vagyok vele, hogy milyen pokoli munkával jár egy verseny szervezése, lebonyolítása. (Aktívan közreműködök mint területi klubelnök a BKV TTE-ben). Tehát MINDEN tiszteletem a szervezők áldozatos munkájáé.
Más. Én személy szerint soha nem sértődök meg az építő kritikán. Sok-sok hasznos tippet és tanácsot kaptam már itt is, amiket igyekszem megfogadni, és használni. DE! Például én is, és vagyunk páran talán még, akik egészséges önbírálatot képesek tartani. És tisztában vagyunk vele, hogy egy bizonyos szint fölé nem fejlődhetünk. De akkor most már soha nem versenyezhetünk, akár ha csak egymással is? Én erre gondoltam, erre próbáltam rávilágítani. Eszembe sem jutott negatívan értékelni senkit és semmit. Csak azt szerettem volna kifejteni, hogy tényleg jó lenne, ha az amatőrök saját szintjükön belül megmérkőzhetnének egy-egy versenyen.
Varjúbácsi 569570 2014. október 15. 12:56
Válasz erre
Lipi!
Még egy gondolat az "esetleg így sokkal jobban megnőne a zsűrik munkája" témakörben. Mint a Bolyai klub tagja, engem ért a "megtiszteltetés", hogy az egyik zsüricsoportot megszervezzem. Kívülálló el sem tudja képzelni, hogy micsoda feladat összehozni egy HÁROM tagú csapatot! És mi CSAK hat kategóriát zsűriztünk, ránézésre! Közben hallgattam a klubtársakat, akiknek pontozós zsűrit kellett összehozni. Volt olyan szervező, aki 20 makettezőt keresett meg, mire összeállt egy HÁROMFŐS pontozó gárda. Egyre kevesebb makettező vállalja be ezt a feladatot. Nincs idő, kedv, nem akarja kitenni magát annak, hogy utána a fórumokon ő legyen a "bűnbak".
Magó Karcsi, Vadász Pista, vagy Somogyi Balázs akik pl. móvári zsűrit is szervezik, tudnának erről órákat mesélni!
Varjúbácsi 569569 2014. október 15. 12:25
Válasz erre
Szia Lipi!
"A nemzetközi versenyek is, már csak alig országos szintűek, de jobbára inkább egy adott agglomerációra szorítkoznak."
Európa egyik legnagyobb makettversenye a mosonmagyaróvári, ahol szinte az összes európai ország makettezőjével találkozhatunk, de mellettük jöttek még Japánból, Kanadából, Braziliából is. Nem nevezném "agglomerációsnak"!
A móvárin kívül van még Európában legalább 5-6 olyan verseny évente, ami bizony megmozgatja a makettezők fantáziáját. És természetesen vannak helyi rendezvények is.
De hogy maradjunk itthon:
A versenyben van hobby és mester kategória. MINDENKI ott indíthatja az általa elkészített makettet, ahol akarja. Ebbe a rendezők nem szólnak bele. (Pl. Olaszországban a makett átvételekor az átvevő dönti el, hogy hobby vagy mester!)
A hobby és a mester kategórián kívül szerinted kellene MÉG EGY kategória? Minek is?
Van olyan verseny ahol külön kategóriát csináltak az ECSETTEL FESTETT maketteknek, hiszen nem telik mindenkinek kompresszorra, pisztolyra. Hibátlanul megépített maketteket láttam, ecsettel gyönyörűen lefestve.
Dephnullnak is elmondták - ha jól láttam pont Hajba "Kopi" Laci,- hogy min kellene javítani. Erre a makettező kétféleképpen reagálhat:
1. Megfogadja a tanácsokat, és a következő makettjén kijavítja. Aztán a következőn megint.Egész addig, amíg azt nem tapasztalja, hogy talán már nincs is hiba!Biztos lehetsz benne, hogy Pék Gyuritól Szőke Berci bácsin át Kormos Petiig MINDEN "profi" megjárta ezt az utat.
2. "Megsértődik", visszavonul- "a versenyzést nem nekem találták ki" - és többet nem visz makettet versenyre! Pedig így nem lehet fejlődni! Hiszen minden fejlődés alapja az, hogy egy "zsüri" elmondja, mi a hiba, mit kellene másként, jobban csinálni, és az esetek döntő többségében a zsüritagok azt is elmondják HOGYAN.
Ha valaki a "maradok lelkes amatőr, aki saját szórakoztatására épít." utat választja, szerintem pont azzal vágja el a fejlődés lehetőségét.
Majdnem ötven éve (kimondani is sok!) makettezek, és nyugodt szívvel bevallom, hogy tudásom legalább 80%-át úgy szereztem, hogy versenyeken, klubokban KÉRDEZTEM a nálam profibbaktól, és megpróbáltam beépíteni a munkáimba a tőlük hallottakat.
cimber 569566 2014. október 15. 11:44
Válasz erre
Szia!

Tiszteletben tartva a véleményed nekem erről az alábbi a véleményem.
Én pont azt látom, hogy manapság már olyan makettek (is) díjazásra kerülnek, amelyek nem biztos, hogy megérdemlik amit kapnak.
Nyilván díjazni kell, mert a verseny azért verseny, de nem biztos, hogy ez mindig jóra vezet.

Ez nem elhivatottság, hanem igényesség kérdése.
És itt nem a ráfordított pénzről van szó, mert egy csodaszépen, dobozból megépített, festett, antikolt makett számomra sokkal előbbre való, mint egy tízezrekért feljavítózott csapnivalóan összerakott makett.

Mit értek csapnivaló alatt?

- Ragasztó ne legyen kifolyva, mert az eredetin sem volt ott ragasztó.
- Ne legyen csiszolás nyom rajta, mert az eredetin sem volt.
- Legalább nagyjából egyezzenek a lemezosztások, mert az eredetit nem úgy bontották, mint amit a fröccsöntési technológia enged.
- Ne legyen sorja egy pitot csövön, mert az eredetin sem volt...stb.

...és most csak az építésről beszéltem, festésről szó nincs!

Ezek nem pénzbe kerülnek, hanem igényesség kérdése.
Ha ezeket nem akarja valaki megugrani, akkor véleményen szerint a kiállítás kategória a megoldás.

Mert mit jelent a profi, félprofi, meg amatőr?
Mi a különbség a félprofi és az amatőr között, hol lehet ezt elhatárolni?

Aki makettversenyen indul, annak úgy kell nekiindulni, hogy vagy minőséget tesz le az asztalra, vagy ha ez nem jön össze, akkor a kritikát viselni kell.

Ha díjaznak, arra büszkének kell lenni és további - minőségi - inspirációt kell, hogy adjon.
Ha ez az érzés nincs meg, csak mindig ugyanazt a középszerű "tucat" makettezés érzését váltja ki - nem pejoratív értelemben írtam, nem félre érteni! -, akkor tényleg nincs értelme versenyezni, akkor valóban kielégítő a makettezés öröme...otthonra, vagy kiállításra.

Üdv.
Lipi 569564 2014. október 15. 11:21
Válasz erre
Szerintem, és hangsúlyozom, szerintem az egyik gond az, hogy nincs igazán olyan verseny, ahol az amatőr kategóriában ténylegesen amatőr munkák indulhatnának. Most, ezen a versenyen is, a munkák kétharmada volt olyan szinten, hogy ha nem is profi, de legalább fél profi vagy haladó szinten indulhattak volna. Akkor talán az amatőr munkákat valóban amatőr szinten lehetett volna kezelni. Talán pont ez hiányzik, egy közbülső kategória. Vagy évente legalább egy olyan verseny területenként, ami kimondottan az ilyen munkáknak lenne tartva. Sokan vagyunk úgy, hogy kimondottan örömmaketteket építünk. Tisztában vagyunk vele, hogy nem érjük el a profi szinteket, akár anyagi, akár más ok miatt. Mert azért valljuk be, pl. ecsettel, házilag barkácsolt kiegészítőkkel, (tisztelet a ritka kivételnek, bár jobbára ők is drága alapanyagokból dolgoznak) nem lehet olyan szintet elérni, mint a több tízezer forintos felszerelésekkel, gyári kiegészítőkkel, talapzatokkal, feljavító készletekkel, gravíroztatott táblácskákkal, stb...
Jó, most esetleg sokan mondhatják, ha az ember csóró vagy fakezű, keressen magának más olcsóbb és egyszerűbb hobbit. Mondjuk gyártson gesztenye figurákat. :D De ha valakit ez érdekel, akkor ezt szeretné csinálni, a lehetőségeihez mérten. És mint minden ilyen jellegű dolognak, nem arról kellene szólnia a makettezésnek is többek között, hogy összehozza a hasonszőrű embereket, nem pedig még itt is szétválasszák őket! Igen, tudom, mi elsősorban a saját örömünkre építünk, de mindenkiben van egy egészséges becsvágy, szeretne egy kicsit dicsekedni a munkáival. Igaz, hála az olyan oldalaknak, mint pl. a makettinfó, bemutathatjuk a munkáinkat. De az ember gyarló, és szívesen venne más pozitív visszajelzéseket is, ami esetleg megerősítené, hogy van értelme annak amit csinál. És ha esetleg egy versenyen indulhatna, és esetleg még akár egy egy szimpla okleveles helyezést is elérne, hát az mindenkire ösztönzőleg hatna, és sokkal intenzívebben vetné magát a makettek világába. De amikor nincs más lehetősége, és jobb híján egy ilyen nívós versenyen indul el, és azt hallja, hogy a munkája, amibe tényleg a tudása legjavát fektette nívótlan és értékelhetetlen, hát az élettől is elmegy a kedve. :( Pedig csak amatőr. Amivel tisztában is van. Nem is akar egy nemzetközi versenyen indulni. Hiszen egy grund foci bajnokságon sem kérnek nemhogy VB, de még csak NB1-es szintű labdarúgó tudást sem. Csak egy kis önigazolást keres esetleg, mint írtam, hogy van értelme a munkájának. De egy ilyen amatőr, (ami szerintem nem igazán amatőr) szintű megmérettetés után, mint Dephnull is írta, többet egy versenynek a közelébe sem megy. És a végeredmény? Azt látom a saját szemeimmel, hogy évről évre kevesebb versenyző indul, kevesebb makettel, és nincsenek új arcok, mindig ugyanazok, a gyerekeket leszámítva. A végén pedig végképp elvesztik a "kívülállók" az érdeklődésüket. :( A nemzetközi versenyek is, már csak alig országos szintűek, de jobbára inkább egy adott agglomerációra szorítkoznak. Talán az a baj, hogy kevés a kisebb makettező klub, akik indíthatnának kisebb szintű versenyeket, ahonnan akik azokat "kinövik", felsőbb szintre léphetnének. Így biztosítva egy folyamatos tág utánpótlást, és megfelelő publicitást ennek a szép hobbinak. Vagy, mint írtam az elején, a nagy versenyeken közbe iktatnának egy középső kategóriát. Tudom, esetleg így sokkal jobban megnőne a zsűrik munkája, de ha ez zavarja őket, vagy csak egyszerűen nem igazán szeretnének "amatőr" munkákkal foglalkozni, akár pl. közönség szavazatokkal is lehetne ezeket bírálni. Na de ezek csak utópisztikus gondolatok egyelőre. :) Talán majd a gyerekeink, akik átveszik tőlünk az ecsetet, megélik majd.
Sherman 569536 2014. október 14. 20:50
Válasz erre
Azon a külföldi versenyen voltak más "külföldiek" is mint te? Mert lehet hogy téged "vendég" kategóriába indítottak. Az aranyat meg egy szintén "vendég" kategóriás repülő vitte ami máshol árválkodott egyedül.
bebá 569519 2014. október 14. 13:42
Válasz erre
007
007

Mint érdekesség.Pár évvel ezelőtt egy külföldi versenyen a kamion kategóriába beneveztem a MAN kamionomat.Elhelyeztem az asztalon a többi mellé.
Másnap reggel nézelődés közben látom, hogy a kamionom egymagába álldogál az asztalon a többi kamiotól távol.Meglepett a dolog mint hogy az is,hogy már a zsürizés is megtörtént este vagy éjjel.Második helyezést kaptam a MAN-ra.Hogy miért lett ezüst- hiszen egymagába árválkodott- máig is talány mint hogy az is miért vették ki a többi közül.Talán azért mert nem volt vontatmánya vagy versenykamion volt.Már nem fog kiderülni. Makettező társaim jót derültek mikor elmondtam a sztorit: egy nevezett makettel ezüstöt nyerni.Én ezért örültem neki hiszen értékelték a munkámat.

A hazai viszonyokat ismerem hiszen magam is zsüriztem.
Gabusch 569514 2014. október 14. 11:42
Válasz erre
Úgy lehet megkísérelni a "VIIB-sítést", hogy az Amatinak van/volt egy irgalmatlan drága kitje, ami egy VIIB (U-47, Prien).

www.amazon.com/Amati-Model-Ship-Kit-U-Boat/dp/B006AATOWY

Nomármost nekem van egy ilyenem (még boldogult amerikai barátom küldte vagy 18 éve), aztán arról ugye le lehet nyúlni a tornyot, a korlátot meg lehet csinálni rézdrótból v. húzott szálból (eredetileg maratás és én meg is csináltattam egyszer magamnak, ha megtalálom), illetve le lehet gyantából önteni a fedélzetét, ami amúgy szintén maratás az eredetin. Mivel rövidebb a VIIC-nél a kit kb. két centivel, valószínűleg az az út lenne járható, hogy a nagyon eltérő torony közeli részeket kellene csak valahogy a gyantára cserélni, esetleg simán betömködni a fölös réseket. Illetve, ha az ember nagyon ínyenc, akkor le lehet önteni a Revell beömlőnyílásait és ezekkel megcsinálni az U-47 korrekt fazonjára a testet. Így gyakorlatilag lenne egy olyan darab, ami erősen hasonlít az U-47-re, ha nem is tökéletes, viszont a VIIC mellé állítva szembeötlő a különbség. Az összes fitting mehet rá a Revellből amúgy.

Nyilván jól bele lehet kötni, mert nem lesz 100%-os, de éppen ezért nem járok versenyre sem, meg gitározni is csak a már eléggé illuminált haverjaimnak szoktam. :)
Dephnull 569504 2014. október 14. 07:29
Válasz erre
Köszi a gratulációt. Versenyen nem sok sikert ért el, sőt, eléggé lehúzták, tele van hibával. Egyetlen pozitív dolgot említettek, hogy a hajócsavarok nagyon szépen vannak megfújva (ecsettel festettem őket). Nem számítottam jó eredményre, mert tisztában vagyok a makett kidolgozottságával, minőségével, sok újat nem mondtak. Pusztán kíváncsiságból vittem el a versenyre, hogy mit bír. Hát nem sokat. Levontam a következtetést, hogy a versenyzést nem nekem találták ki, maradok lelkes amatőr, aki saját szórakoztatására épít.
Én most 1:72 VIIC/41-en dolgozom, befejező fázisban van, jelenleg épp a Revellel levelezek pótalkatrészek ügyében. A két darab dupla csövű, 20mm-es légelhárítóra van szükségem kompletten. Hogyan is lehet VIIC-ből VIIB-t csinálni? Érdekel ez a dolog.
Gabusch 569501 2014. október 14. 01:31
Válasz erre
Mindegy, köszi, megtaláltam, meg már láttam is szerintem a cikket. Szép darab, gratula hozzá.
Nekem is itt dekkol dobozban, meg a VIIC/41 is, 1:72-ben és 1:144-ben is. Plusz egy belső az 1:72-höz.

Ha kisebb lett volna, akkor érdekelt volna, hogyan sikerült megoldani, hiszen ezt ismerem.
Van egy készen vett Targa hajóm, gondolkozom rajta, hogy lenyúlom a belsőt belőle és beépítem egy 1:144 VIIC-be, mert ahhoz van egy nagyon szép Griffon maratásom is. Csak valami brutálisan bonyolult darabokból áll. Pedig még a budin is ül egy figura. :)

Viszont helyem nincs elegendő, bár azért nagyon kacérkodom a gondolattal, hogy talán egyszer majd lesz egy 1:72-es flottám. Pláne, ha 15 éve kölcsönadott Amati hajómról sikerülne visszaszerezni a tornyot egy másolat erejéig, mert akkor lehet, hogy a VIIC, amiből már van egy összerakva, megcsinálnám az U-47 tornyával, VIIB-nek. Sajna vágni kéne hozzá. :( Az Amatit soha nem fogom összerakni, pláne, hogy elveszett az összeállításija. :)
Dephnull 569499 2014. október 13. 23:32
Válasz erre
A linket valamiért nem teszi be rendesen.
Dephnull 569498 2014. október 13. 23:31
Válasz erre
Szia Gabusch!
Az általad említett hajó Revell 1/72 VIIC. Itt az oldalon is fent van.
makettinfo.hu/index.php
McFrost 569451 2014. október 13. 15:10
Válasz erre
Lipi 569449 2014. október 13. 14:41
Válasz erre
Aha. Így már értem. Legalábbis nekem már világos. :) Köszönjük a magyarázatot. Legalább így nem marad rossz szájíz senkiben. :)
Varjúbácsi 569442 2014. október 13. 13:06
Válasz erre
Lipi!
Mivel én is pontoztam az Egyéb kategóriát, megpróbálok válaszolni. Ahol egy III. helyet adtunk ki, - emlékeim szerint a Morpheus escape kapta - ott a szinvonal, hát hogy is mondjam ... nem volt igazán magas. Nem volt olyan szintű munka. amit ezen a maketten kívül értékelhettünk volna. A másik esetben, - hangsúlyozom, nem UGYANABBAN a kategóriában - ahol egy I. helyet adtunk ki ott pedig az az egy makett indult, - a címére nem emlékszem, de a jégbefagyott UFO-s volt - nagyon precíz, szépen kidolgozott alkotás.
Remélem tudtam segíteni, ha van még kérdésed tedd fel nyugodtan, próbálok válaszolni.
Elektrolakatos 569441 2014. október 13. 12:42
Válasz erre
Lipi!

Csako holnap lesz nálam a teljes bázis, de addig is...az hogy "összevonás" nem azt jelenti, hogy korcsoportok közt is összevonható, pláne nem hobbi-mester viszonylatban. Az "Egyéb" pont egy olyan kategória, amit alacsony darabszám esetén sem lehet mivel összevonni. Hogy nem láttál több munkát, nem jelenti azt, hogy nem is volt több.
Az meg, hogy egy adott kategóriában mindössze egy indított munka van, nem jelenti az elsőségét, a zsűri ítélete alapján volt már rá példa, hogy nem egy makett, hanem kategórián belül több indított makett esetén sem került díj kiosztásra, mivel nem érték el a minimum szintet sem.

Bővebbet, ha igényled, a komplett rendszer, és bázis birtokában tudok mondani, sajnos vasárnap nem tudtam maradni, így nincs nálam a technika.

Üdv:Elektro
Lipi 569434 2014. október 13. 11:48
Válasz erre
Mármint úgy értem, hogy azt a bronzot felnőtt amatőr egyéb összevontban adták ki.
Lipi 569433 2014. október 13. 11:46
Válasz erre
Na szóval. :) Amit nemcsak én, de többen nem értettünk. Volt egy egyéb, összevont kategória. Ez indult gyerek-ifjúsági-felnőtt amatőr-illetve felnőtt profi szinten is. Én ennél az egyéb összevontnál, az asztalon 4 munkát láttam. Tehát már itt megdőlt az 5 db-os limit határ. Ezekből először kiadtak egy bronzérmet. Slussz. Majd az eredményhirdetésnél, a lista végén, (ebből gondolom, hogy esetleg az már profi volt? Vagy teljesen összevontnak gondolták?) egyéb összevontban kiadtak még egy aranyérmet. Tehát ha az amatőr kategóriát díjazták, akkor hol volt az ezüst és az arany? Ha pedig később a profit, akkor az az aranyérmes egyedül volt, és úgy lett első, tehát itt sem volt meg az 5 db-os limit. De ha meg teljesen összevontként kezelték a végén, miért csak egy arany volt? Hol az ezüst és a bronz? Tudom kuszának tűnik, de mint mondtam többen úgy is éreztük, hogy ez az egész értelmezhetetlen volt, és valjuk be, sajnos egy kicsit visszás is. :(
Cs.Béla 569424 2014. október 13. 10:39
Válasz erre
Gratulálok a verseny szervezőinek, nagyon jól éreztük magunkat. A versenymunkák színvonalára sem lehetett panasz, reméljük jövőre is összejön a rendezvény!
Üdv.Béla
Dave 569413 2014. október 13. 08:54
Válasz erre
Szia!

Ez elég kuszára sikerült. Nem igazán tudom kibogozni, hogy most pontosan melyik kategóriáról van szó. Megpróbálnád kicsit konkrétabban leírni, hogy mi is a gond? Melyik kategória az pontosan, mert felnőtt egyéb szekcióban volt 5 kategória is.
Az Egyéb szekció kategóriái szemrevételezős volt, nem volt pontozás. Az, hogy valahol nincs például ezüst az azt jelenti, hogy akkora különbség volt az arany és a bronz között, de a kettő között nem volt munka.
Gabusch 569405 2014. október 13. 00:18
Válasz erre
Köszönöm a képeket.

ChevyG 13. képén (tn_DSCF1789.JPG) a háttérben van egy tengeralattjáró, üveg alatt. Ha jól nézem, akkor van valami belseje is.
Amennyiben nem a Revell 1/72-ese, nem lenne valakinek közelebbi képe is róla?
ponty 569395 2014. október 12. 22:38
Válasz erre
Valaki nem tudja, hogy most a versenyen kik árultak az előtérben az emeleten a H&V figurákat? Érdekelne az elérhetőségük.
Lipi 569390 2014. október 12. 22:05
Válasz erre
Nagyon szuper volt minden. Egyedüli üröm az örömben, hogy elég sokan nem értettük, hogyan is osztályoz a zsűri. Például: a kiírás szerint, nem indul olyan kategória, amiben nincs minimum 5 db makett. Ilyenkor a hozzá legközelebb esővel vonják össze, és úgy döntenek. Ez a hajóknál így is történt, bár volt ott egy szuper vitorlás dioráma, ami bőven vihetett volna egy harmadik helyet. Mindegy. De amit végképp érthetetlen volt. Egyéb összevont kategóriában csak négy művet láttam. Ennek ellenére, először az egyiket kinevezték bronzérmesnek, majd a többi értékelhetetlen közül újfent összevont egyéb kategóriában (lehet, hogy itt a gyerek-ifjúsági-felnőttet összesen gondolták?) az egyik kapott egy aranyérmet...na de hol az ezüst? Vagy ha azt az első helyezettet megelőzi a bronzérmes, hogy kaphat máshol az meg aranyat? Ha máshol aranyat kap, miért nem előzi le ott is a harmadikat, ahol nem értékelték? Ha pedig profi kategóriában indult az az első, akkor ott egyedül volt. Akkor hogy értékelték? Ha azt kivételesen értékelték, miért nem tettek kivételt más kategóriákban is? Sok-sok kérdőjel sajnos. Mint mondtam, ez másnak is elég érthetetlenül kuszának tűnt sajnos. :( De ezt az egyedi (és elég kaotikus) döntési rendszert leszámítva, a kiállítás szép volt, jó volt.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25.