/ Fórumok / Makettversenyek, rendezvények /

Bolyai makettverseny

Az ország egyik legrangosabb és legnagyobb hagyománnyal bíró makettversenye Budapesten.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25.
rrobbie 569807 2014. október 17. 17:22
Válasz erre
Kedves Szaktársak!

Komolyan nem értem a problémát!

Kedves vfrtom!
Azért van több kategória, hogy több érmet lehessen kiosztani - annak, aki megérdemli! (Nem barátnak, havernak, stb.) ;)
De lefogadom, hogy életedben nem zsűriztél még, "csak" elvárod, hogy kapj egy érmet - de gyanítom tényleg nem érted, hogy esetleg miért nem kaptál (ha nem kaptál...).

Hidd el, a több munka is probléma! Meg akkor több érmet is kell kifizetni, több oklevelet kell nyomtatni stb. Innen is érdemes megvizsgálni a helyzetet! Amikor egy zsűri ott ül 3-4 órát a pontozásnál és koncentrál - amíg Te esetleg shoppingolsz, büfézel, barátkozol, dohányzol. stb., hidd el igen sok ám akár csak 1 makettel többet is megnézni, lepontozni, mint ami - bocs - megérdemli...

Furcsa, hogy mindig jönnek újabb és újabb "versenyzők", akik mindig szeretnének valami újat, mást, de nem gondolják végig, hogy miért, és főként nem azt, hogy MIT!
(Néhány éve pl. azért lett bevezetve a hobbi-mester besorolás, hogy a mesteek ne hátráltassák a hobbiban indulókat az éremszerzésben - már akinek ez fontos!

Üdv! R
AndrásH 569805 2014. október 17. 17:18
Válasz erre
Tehát akkor még egyszer: Érted a pontozásos rendszer működését? Elolvastad a versenyszabályzatot? Nekem eddig nagyon úgy tűnik, hogy nem.
vfrtom 569804 2014. október 17. 17:12
Válasz erre
A repülős szakosztályon belül még a méretarány szerinti felosztás is csak kényelmi kérdés.
Kategóriánként minimum hat, de inkább több munka alapos értékelése szükséges. Tehát ha eddig megnéztünk nyolcat, akkor ott most meg kellene nézni minimum tizenkettőt, de inkább tizenhatot.
A makettek ott ugyanis nem egymással versenyeznek, tehát az eredmény szempontjából teljesen lényegtelen, hogy ki kivel van egy kategóriában.
?
Akkor minek vannak egyáltalán kategóriák?
Akkor tényleg mindegy.
Legyen kettö röpüllö mög födi, aszt kész. :D
Dreher 569803 2014. október 17. 17:02
Válasz erre
Sziasztok!
Végre valaki tök jó oldalról fogta meg ezt a dolgot! Nem vagyok kompetens és elnézést a beleszólásért, versenyek terén eléggé naiv vagyok, de olvasgatni én is olvasgatok és muszáj volt most már megjegyeznem hogy , ez egy jó látásmód SZERINTEM. egyszer nekem valaki azt jegyezte meg, vagy talán csak olvastam , hogy egy makettel 2 ponton lehet elvérezni, az egyik az összerakása, a másika festése! Hiába van szépen összerakva egy makett ha utána össze van barmolva a festése, és nem szép egyszerűen, a másik oldalról nézve, egy nem feltétlen szépen összerakott makett fel lehet turbózni egy igenis szép tetszetős festéssel! Az az itt dugába dől az a gondolat hogy mennyi kiegészítőt rak valaki rá vagy nem, ha nincs megfelelő festőszerszám és megfelelő festék, vagy tehetség gyakorlat tapasztalat, festésben, esélye nincs a szép makettek nyomába érni, hiába van feltuningolva vagy dobozból építve! És itt muszáj megjegyeznem hogy a festék és az ahhoz szükséges szerszámok van hogy meghaladják a
makett árát, ha tényleg minden amit bagdady leírt megvesz hozzá az ember!És azt sem veszitek szerintem figyelembe, már aki, hogy egy dragon sdkfz 251 összehasonlítani a tamiya sdkfz 251/1 ével , dobozból építve, hát nem tudom , úgy hogy nem raksz bele kiegészítőt szerintem ember legyen a talpán aki dobozból megépítve a tamiya -ból többet hoz ki mint a dragon-ból, még ha szépen festi sem.
Szerintem ettől függetlenül lehet szépet építeni dobozból is, hogyha az ember azért épít mert szereti a makettezést, és az is fontos hogy nem egy olcsó hobbi akárhonnan is nézzük!

Csak így a végére beszúrnám hogy abszolút nem vagyok versenyzős csak láttam itt az okfejtéseket és szimplán barátilag hozzászerettem volna szólni, hátha mondok hasznos információt is!Légyszi a hozzászólás miatt nem kiutálni! :D
AndrásH 569802 2014. október 17. 16:55
Válasz erre
"nyilván kellene egyfajta szabályrendszer.Új."
De mégis, mi változna? Érted egyáltalán a jelenleg leginkább használatos pontozásos rendszert? A makettek ott ugyanis nem egymással versenyeznek, tehát az eredmény szempontjából teljesen lényegtelen, hogy ki kivel van egy kategóriában. A repülős szakosztályon belül még a méretarány szerinti felosztás is csak kényelmi kérdés.
AndrásH 569801 2014. október 17. 16:50
Válasz erre
Ööö, ezt itt a reklám helye?
Kösz, a festékeimet magam is fel tudom hígítani, és még pénzbe se kerül :D

"Végül pedig csak fullánkként beszúrva ,kiváncsi lennék adott versenyeken ahol
kategóriánként több tucat mü is jelen van miként lehet kivállasztani azt ami végül is szem elé kerül "
Nyilván úgy, hogy van egy lista arról, ki mennyit sört ígért :D
De mivel még senki sem akart így megvesztegetni, marad a "B" verzió: a zsűri látott már egypár makettet, és van elképzelése arról, hogy mi számít jó munkának. A durvább hibák néha igen messziről nézve is ordítanak...
vfrtom 569800 2014. október 17. 16:50
Válasz erre
Az eduardos példát már leírták.Ha amúgy is van bontás akkor meg már nem mindegy?Ha meg mind megézésre kerül nem mindegy a kategória osztás.Én meg azt veszem észre , hogy a többlet munka ,ami nem is biztos , hogy több lett , a baj.Én meg csak egy felvetést tettem, nyilván kellene egyfajta szabályrendszer.Új.
AndrásH 569797 2014. október 17. 16:42
Válasz erre
Az igazság az, hogy amit írtam, a hobbira vonatkozik. Haladóban, legalábbis a repülős kategóriákban, úgy tudom, szokás az összeset megnézni.

OK, tegyük fel egy pillanatra, hogy a jelenlegi egy helyett van kettő, egy doboz és egy nemdoboz kategóriánk. Ez miben jelent változást, azon kívül, hogy sokkal több a munka vele? Ugyanannyi makett fogja megugrani a lécet, ugyanannyi érem került kiosztásra.

Általában úgyis szokott lenni valamilyen felosztás, ha nagy a kategória. Mosonmagyaróváron pl jet-légcsavaros bontás van, máshol már láttam bontott és "ready to fly" kategóriákat. De még egyszer: ez a felosztás csak akkor kell, ha a kategória egyben már kezelhetetlenül nagy lenne, és például nem lehetne a megszabott időkeretben befejezni a zsűrizését.

A mai makettek korában a doboz kategóriának nincs sok értelme. Ha veszel egy 30 darabos készletet, de beépítesz egy gyanta ülést (mert mondjuk az eredeti használhatatlan), akkor az feljavított. Ha meg veszel egy 1100 darabos csúcskészletet, az meg ugye doboz kategória lenne. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ma már igen sok dobozban benne van a gyanta, benne van a fém. Miért kellene máshol indítani azt, amihez ugyanezeket külön vette meg a makettező? Csak azért, mert a számlán nem egy, hanem két tétel szerepelt? Tehát ha veszek egy Eduard Profipackot, akkor az doboz, de ha megveszem pontosan ugyanazt a műanyagot Weekendben, meg hozzá külön pontosan ugyanazt a maratást, mint ami a Profipackban is van, akkor meg feljavított? Értelmetlen.
bagdady 569796 2014. október 17. 16:24
Válasz erre
kedves makettezök
Szeretném az elöttem leirt problémákat,vitákat más megközelitésben láttatni.
Vannak azok a vélemények hogy igencsak elfogultak a makettversenyek zsürije és kontra ,hogy igenis tessék világszinvonalú müveket összehozni.
Azt gondolom ma már nem az a fö probléma mint régen,hogy csak a gazdag tudja megvenni a tamiyát és annak milyen szép lett a müve ,ez ma már sokkal bonyolultabb.
Manapság annyi jó minöségü makettet gyártó cég van hogy meg lehet épiteni dobozból is a szépet,DE itt jön a képbe a 21.szd a rengeteg weathering cucc meg a kiegészitök.
Az igazi feneséget ezekben a modern MIG-es AK-s dolgokban látom,sokáig magam is ellenálltam ezeknek a kegyszereknek ,de ma már azt mondom réz és weathering nélkül nehezebb szépet épiteni,azaz ha valaki eléri azt a szintet anyagilag fejben, gondolkodásban, hogy megvegye ezeket a dolgokat,akkor ugrásszerü lesz a javulás.
Figyelve néhány makettépitésel foglalkozó oldalt látható hogy az ünnepelt "sztárok micsoda pénzeket beleölnek ebbe a hobbiba és persze épitenek is szép gépeket. Öket én kettévállasztom östehetségekre,akik tényleg olyat tudnak amit más nem nagyon és a középszintre akik jó szakmunkás módjára szép munkát végeznek de böven csak azért mert "arannyal dolgoznak.
Az elismerés mindenkinek kell mert ilyen az emberi természet ezt senki nem tagadhatja,viszont azt is vallom hogy rossz lenne ,ha csak azért lenne olyan kategória amiben a ragasztó kifolyós ,sorjátlan makettek indulnak és nyernek, mert nekik is kell önbizalom ez valóban rossz üzenet lenne.
Sajnos az a tapasztalatom hogy tényleg nagyon visszás a versenyek zsürizése ,egyrészt teljesen szubjektiv ,a mai internetes világban teljesen nyilvánvaló hogy melyik gépet ki épiti, szerintem törekedni kellene valami megfogható,mérhetö zsürizésre bizonyos paraméterek alapján.
Végül pedig csak fullánkként beszúrva ,kiváncsi lennék adott versenyeken ahol
kategóriánként több tucat mü is jelen van miként lehet kivállasztani azt ami végül is szem elé kerül
vfrtom 569795 2014. október 17. 16:18
Válasz erre
Igen értem, tehát van 16 1/72-es repcsi. profi kat. Ebböl 12öt átnéz a zsüri, kiválaszt 6-ot és pontoz. De ha megvan bontva még kétfele akkor átnéz 6-ot 6-ot majd majd lepontoz 12-öt?
vfrtom 569794 2014. október 17. 16:14
Válasz erre
Miért normális, azért mert nem azt kezdte el ecsetelni, hogy milyen szépet lehet dobozból, illetve házi feljavítással építeni, és hogy ez mennyibe kerül vagy nem kerül.Ezek a dolgok csak példaképpen lettek felhozva álltalam.De az építés minöségét sosem vontam kétségbe a dobozból épülteknél.De valaki megjegyezte , hogy jobb ha hozzászokom ezekhez...
(Hát pedig ezzel együtt kell élned.
Ha mesterben akarsz indulni, ott nem elég a doboz kategória.
Vagy nekiállsz saját magad javítani, vagy veszel hozzá feljavítót.)
AndrásH 569793 2014. október 17. 16:09
Válasz erre
"Zsürinél miért lenne több, nyilván több kat.ot kellene átnézni, de makett nem lenne több , hisz "csak" a kategoria lett több nem a makett."
Kategóriánként minimum hat, de inkább több munka alapos értékelése szükséges. Tehát ha eddig megnéztünk nyolcat, akkor ott most meg kellene nézni minimum tizenkettőt, de inkább tizenhatot.
Muzzy 569792 2014. október 17. 16:07
Válasz erre
Nem feltétlenül A doboz lényege, hogyan tudsz ragasztani, csiszolni, tömíteni, festeni. A dobozban lévő makettet rakod össze, de nem javítod fel a felületet, nem dolgozod ki a belsejét. Az átkarcolás, panelezés az már feljavítás. A pitot cső, fegyvercső lecserélése és az ülésheveder még elmegy doboz kategóriában.
Inkább ott van gond, hogy pl. az eduárd overtress, weekend és profipack kivitelben ugyan azt a műanyagot adja, ezért elvileg mindegyik dobozból épített, ha nem teszel hozzá semmi mást. Mi van akkor, ha a weekendhez veszed meg uygan azt a fémmaratást, amit a profiopackhoz adnak?
Másik, aki kiegészítőt épít be, vagy több dolgot megnyit, az vállalja a kockázatot, hogy azt nem tökéletesen fogja elkészíteni. A pontosákor az építés nehézsége nagyobb, de több is a hibalehetőség (pl. nem párhuzamosak a fegyverek.)
Én szívem szerint használnám a doboz/feljavított megosztást, de azt is be kell látni, hogy ekkor legalább duplázódik a verseny költsége, és munka meg mégtöbb.
Muzzy
vfrtom 569790 2014. október 17. 15:48
Válasz erre
Végre valaki aki normálisan közelíti meg a témát.
Dobozból egyértelmüen a csak dobozban lévö dolgok felhasználását jelenti, persze amit Te írtál még belefér, mert ugye így helyes a makett,( persze mások megjegyezték , hogy nem szükséges ez sem). A feljavítóval készülteknél a gyári vagy nem gyári beépítéseket vanném be.Zsürinél miért lenne több, nyilván több kat.ot kellene átnézni, de makett nem lenne több , hisz "csak" a kategoria lett több nem a makett.
A "bevallás" meg nyilván önkéntes.
Elektrolakatos 569781 2014. október 17. 13:26
Válasz erre
Tomi!

Szerinted mi alapján kellene szétválasztani a doboz/feljav kategóriákat?
Milyen szempontoknak kellene itt is, ott is minimum-maximum megfelelniük?
Minden egyes szekcióban külön-külön kellene akkor ezeket meghatározni!
Ki/kik az/azok aki ezeket figyelemmel kíséri, felügyeli?
Ki/kik az/azok akiket a megnövelt kategóriákat lezsűrizik?

Még folytathatnám az ezzel kapcsolatos problémák felsorolását, de nincs értelme. Mindössze azt próbáltam jelezni, hogy nem véletlen nincs ilyen jellegű bontás mindenhol, és mindenben. (mert igenis létezik a doboz/feljav itthoni versenyen is, csak lehet nem abban a szekcióban ahol akár te is indítanál munkát)Néhány évvel ezelőtt az egyik berényi verseny előtti utolsó megbeszélésünkön, több órán át vitáztunk legyen-e kamion doboz/bontott vagy sem. Végül lett, de ehhez a szabályzatot kellett megfelelően átalakítanunk. Mivel egy polgári kategóriáról van szó, ezt egyszerűen meg lehetett lépni. Rep,hj esetében ez már sokkal bonyolultabb. Csak egy példa, adva van X gyártó rep makettje, ami öntésileg pozitív paneles, pozitív szegecse...de a valóságban mindezek negatívak. Fogja magát a makettező, és visszacsiszol mindent, majd bekarcolja a megfelelő helyeken, valamint átgurítja rajta a rádlizót, és onnan kezdve megfelel. Akkor ez most feljavított, vagy doboz, hisz effektíve semmit nem tett hozzá, csak azt használta fel amit a dobozban talált.

Üdv: Elektro
cimber 569779 2014. október 17. 12:56
Válasz erre
Szia vfrtom!

Van olyan makettem, amiben egy darab gyári feljavító sincs, saját viszont nem kevés.
Mesterben ezüst minősítést kapott.

Tehát egy full dobozból épült makettről van szó, amit csak házilagos anyagokkal, alkatrészekkel javítottam fel.

Akkor ez most melyik kategória lenne szerinted, dobozos, vagy feljavított?

Ha dobozos, akkor nyilván megmosolyogtak volna, hiszen - ahogy András írta - már ránézésre látszik egy maketten, hogy feljavított- e vagy sem és az milyen minőséget képvisel.
Annál nyilván ez több volt.
Ha feljavított, akkor meg mégiscsak lehet fillérekből elfogadható makettet építeni?
Mégegyszer egy forintot sem költöttem gyári feljavítóra!
vfrtom 569778 2014. október 17. 12:47
Válasz erre
Sehol nem írtam , hogy nincs esélye a dobozból építettnek. Csak szerintem nem egy súlycsoport. És pont. Nem hiába vannak a technikai sportokban is kategóriák(nem indul egyszerre stock és gyári tuning).Ez csak egy példa!Nem kell kiforgatni. Én is láttam már szépen épített makettet, nem erről volt szó.
ssanyi 569775 2014. október 17. 11:56
Válasz erre
Messerschmitt Bf 109G10 Rosemarie
Messerschmitt Bf 109G10 Rosemarie

Üdv!

Sajna eddig én is azt olvastam ki a hozzászólásaidból hogy feljavítók nélkül nem sok esélye van egy makettnek akár hobbi akár mester kategóriában.
Nézzük más szemszögből, jó témaválasztás.Szerintem ez sokkal fontosabb mint a feljavítók mennyisége.
A zsűrizéssel kapcsolatban pedig hangot kell adni (persze kultúráltan, mert volt már erre is rossz példa) ha valami gondunk de azon melegében a helyszínen.!

Fényképes példát én is tudok jó teljesítményre (Mesterlevelet nyert vele az illető), van kedvetek tippelni mennyi feljavító van benne?
AndrásH 569774 2014. október 17. 11:43
Válasz erre
Még egyszer bemásolom ide, ez az álláspontod, ezek a saját szavaid:
vfrtom 569595
"Szerintem meg úgy lehetne bontani a kategóriákat, hogy dobozból és feljavított. És plusz a profi amatör.Mert teszem azt nekem nincs pénzem egy 2000 Ft. maketthez 5-6-10ezer forintért még hajtómüvet, fegyverpilont, orrkúpot , toronyórát lánccal venni akkor miért kerülök hátrányba? Mondjuk ez sem megoldás mert láttam már makettet indulni doboz kat.ban de talán a harckocsiteknö volt csak eredeti...
A zsürizés meg sosem lesz elfogulatlan, mindig benne lesz a tetszik nem tetszik, ismerem ,nem ismerem tényezö.Ha tetszik, ha nem..."


vfrtom 569667
"Szerintem meg igenis van értelme, szét venni. Merthogy ha én ráköltök 10.000 Ft-ot egy 1500 Ft.os makettre és indítom a hobby kat.-ban sokkal esélyesebb a mellette álló dobozosnál. Meg mester kat.ban szintén.Meg ne legyek bekényszerítve egy vásárlási örületbe , csak mert mesterben szeretnék indulni.Pl. gondolom egyböl kivágnák a 48-as monogram mi-24-emet mert nincs feljavítva?"

Már egypárszor leírtam, hogy értékelésnél hobbiban nem fog számítani, hogy nincs gyanta kabin a gépben. Tudom, mert ültem már egypárszor a zsűriben. Úgy látszik, valamiért nem akarod meghallani, elfogadni, ez ellen sajnos nem tudok mit tenni.
Colossum 569773 2014. október 17. 11:42
Válasz erre
Sziasztok! Van olyan oldal, ahol lehet megtekinteni a nyertes pályaműveket? Sajnos csupán az első napon voltam ott és érdekel az eredmény!
vfrtom 569772 2014. október 17. 11:26
Válasz erre
Nem személyeskedés, de ha nem érted meg mit mondok és te is csak azon lovagolsz hogy dobozból is lehet aranyérmest alkotni akkor tényleg elfogynak az érvek.
A személyes dolog a zsűriben meg csak hab volt a tortán.
SOHA nem mondtam , hogy dobozból nem lehet gyönyörűt alkotni.
Azért ne hasonlítsuk össze a dragon szemenkénti lánctalpját egy műgyanta felszerelés csomggal, vagy egy műgyanta kabinbelsővel esetleg egy méret-alak helyes harckocsi toronnyal...
AndrásH 569771 2014. október 17. 11:00
Válasz erre
LOL
Ilyen az, amikor elfogynak az érvek, és marad az üres személyeskedés :D
vfrtom 569767 2014. október 17. 10:49
Válasz erre
Nem ez az alapja, egyes szöveg értésből ülj, le.
gubaa80 569764 2014. október 17. 10:12
Válasz erre
aec
aec

Sziasztok

Dobozból, nem dobozból készült vitához egy gondolat. Ezt manapság nem lehet már szétválasztani. Pl. az AFV Club, Hobbyboss, Trumpeter, Dragon stb. makettek döntő többsége, már bőven tartalmaz maratást, szemenkénti láncot, fém lövegcsövet, néha még gyanta kiegészítőt is. Ezek mind benne vannak a dobozban. Ha így, dobozból megépítem a makettet, akkor ez doboz kategória. Ha ezt a makettet leteszem a doboz kategóriába, az a vád fog érni, hogy ez nem is ide való. Pedig oda való, mert ez volt a dobozban. Ahogy többen is írták, lehet minden földi jóval megtömni egy makettet, de ha megfolyt a ragasztó, vagy az öntőkeret csonk még ott van, nem lesz "gusztusos", hogy egy versenyen pontozzák. És most csak építési hibákat írtam. Egy doboz makettet is el lehet készíteni igényesen. Csatolok egy képet, hogy lásd mit lehet dobozból megépíteni. Ez egy miniart makett, tényleg OOB kategóriában.

üdv
Zsolt
AndrásH 569763 2014. október 17. 10:11
Válasz erre
Hagyjuk, valóban. Én pontosan értem mit írtál. A mondanivalód az volt, hogy szét kellene bontani a hobbi-haladó szinteket még egyszer kétfelé, azaz hobbi doboz-hobbi feljavított-haladó doboz-haladó feljavított szintekre, azon az alapon, hogy a zsűri mindig inkompetens, képtelen elvonatkoztatni a tetszik-nem tetszik, ismerem-nem ismerem kategóriáktól, és képtelen látni a munka értékét, és ezért bele vagy kényszerítve a vásárlásba.
Én elmondtam, hogy ez miért értelmetlen és hülyeség hobbiban, azt meg még nem is fejtettem ki, hogy miért értelmetlen haladóban.
Podva 569762 2014. október 17. 10:09
Válasz erre
Sziasztok
Egyetértek Andrással, és ha megengeditek kiegészíteném azzal, hogy a feljavító készletek nem szabadna azért bekerülnie egy-egy makettbe,hogy hátha azt attól jobban értékeli a zsűri...Nem a verseny a dolog élvezeti része, hanem az építés... szerintem.:)
Arról meg már nem is beszélve, hogy a rengeteg feljavítás közül is ki kell tudni választani, mi az ami esetleg okvetlenül kell, és mi az ami csak pénzkidobás...
Üdv Viktor
vfrtom 569760 2014. október 17. 10:04
Válasz erre
Hagyjuk inkább.Te nem érted mi volt a mondanivalóm.
Lipi 569756 2014. október 17. 09:46
Válasz erre
Sziasztok!
A "dobozból-nem dobozból, vitához nem igazán akarok érdemben szólni. Hiszen én elmondtam már az én verziómat a plusz kategóriáról. Mondjuk lehet, hogy ha ahogy írtátok sok versenyen használják, van értelme.
Bebá okfejtését azt hiszem értem. Ő arra gondolt talán, hogy ennek az egésznek csak játéknak szabad lennie, nem hivatásnak. Mert akkor már elveszti a lényegét, az örömöt. Hiszen mi már a homo ludens, a játékos emberhez tartozunk, és tudnunk kell(ene) játszva szórakozni. De sajnos a magyar mentalitás szélsőséges, és nem mindig tudjuk elválasztani a játékot az élettől. Nem tudjuk szó nélkül lenyelni, ha valaki megelőz minket bárhol és bármikor.. Ez mondjuk sajnos a mai világ eredménye is, ahol mindenütt azt sulykolják a fejedbe:"aki lemarad, kimarad". :(
Sajnos én magam is első indulatból felhorgadok ilyen, vagy hasonló szitukban, és kemény tudatos önfegyelemre van szükségem, hogy elnyomjam magamban ezt az érzést, és a játékokat annak kezeljem, amik valójában. Csak játéknak, kikapcsolódásnak.
A zsűrizésről cimber írta azt hiszem az igazat: "Az ismerem nem ismerem dologról annyit, hogy aki így pontoz azt nem szabad meghívni legközelebb.
Szólni kell a zsűri elnöknek és kész.
Ha nem szól senki sosem lesz megoldva ez a kérdés."
Valóban, nem szabad elmenni az ilyen dolog mellett szó nélkül, hiszen az ilyen részrehajló zsűrizés veszi el pont a versenyektől sok ember kedvét. Már gyerekkoromban sem szerettem árulkodni, de ha ilyen szitunak lennék szem-fül tanúja, bizony mindent igyekeznék megmozgatni, hogy az igazság kiderüljön.
AndrásH 569755 2014. október 17. 09:39
Válasz erre
"Mert az belátható ,szerintem, hogy a hobbi kat.ban nem egyenértékű egy dobozból , igényesen megépített makett, egy ugyan olyan szinten elkészített, ám műgyanta és-vagy maratással felpiszkált művel."

Én azt látom, hogy a fejedben csak valamilyen ködös elképzelés van arról, hogy egy makett mitől lesz "jó", és ez a legnagyobb probléma. Amíg ezt nem rakod tisztába magadban, addig szerintem eleve nehéz lesz magasszintű makettet kiadni a kezedből, hiszen egy olyan célt akarsz eltalálni, amit nem is látsz tisztán.
Hajtogatod azt, amit már megcáfoltunk. Ha egy 1300Ft-os makett kiegészítők nélkül érhetett aranyat Mosonmagyaróváron, akkor mégis miért kötöd az ebet a karóhoz, hogy a nem feljavított makett úgysem lesz értékelve, illetve az értékelés szempontjából nem lehet egyenértékű a gyantával-maratással kitömöttel? Nyugodtan elhiheted, hogy hobbiban pontosan lehet látni egy dobozmaketten is a makettező tudásbeli szintjét.

Én azt javaslom, hogy járjál versenyekre nézd meg a jobb munkákat, és próbáld meg megfogalmazni magadnak, hogy egy makett mitől lesz díjazott. Beszélgess olyanokkal, akiknek már van elképzelésük erről. Ma már az interneten is megnézheted a világ legjobb makettezőinek munkáit. Versenyezz! De mindig kérdezd meg a zsűrit utána, hogy mi a véleménye a makettedről, mert az őszinte kritikából lehet a legjobban tanulni.
vfrtom 569740 2014. október 17. 08:32
Válasz erre
Látom vicces kezd lenni a téma :D, nem az árakról van szó. Arról indultam , hogy miért nem lehet adott kategórián belül szétválasztani a dobozból illetve a feljavított maketteket. Persze ahol ezt meg lehet tenni.Mert az belátható ,szerintem, hogy a hobbi kat.ban nem egyenértékű egy dobozból , igényesen megépített makett, egy ugyan olyan szinten elkészített, ám műgyanta és-vagy maratással felpiszkált művel. SENKI munkáját nem szeretném kritizálni.A szememben éppoly gyönyörködtetőek mindenki művei.
De azért vannak hiányosságok a zsüriben is. -"Egyetlen pozitív dolgot említettek, hogy a hajócsavarok nagyon szépen vannak megfújva (ecsettel festettem őket)."-
Végezetül elnézést , hogy beleszóltam olyan dologba ami tulajdonképpen messze áll tőlem, nem indítok makettet versenyen, mert néhány éve fülem hallatára súgott össze a zsűri, hogy "-Te, ez a xy makettje ? -Igen. -Akkor ő lesz az első. -Ok."
Latya 569739 2014. október 17. 08:27
Válasz erre
Köszönöm
Most már Teljesen értem !
Varjúbácsi 569738 2014. október 17. 08:26
Válasz erre
Vrftom!
A versenykiírás szerint az adott kategóriában "mester" minősítést szerzett versenyző csak "mester"-ben indulhat, DE ha pl. repülőben "mester", polgári jármű kategóriában indulhat "hobby" kategóriában. Egészen addig, amíg ott is meg nem szerzi a "mester" minősítést.
Mesterben egyébként BÁRKI indíthatja a munkáját. Ebben a kategóriában MINDEN munkát pontoz a zsűri, és ha a teljesítmény elér egy meghatározott %-ot, akkor kap az építő mesterlevelet.
A "mester" kategória kiírásában NEM SZEREPEL feltételként, hogy nehéz ezrekért kiegészítőket KELL vásárolni. NEM a beleölt pénztől lesz mester a makett, hanem a minőségtől. Nyilván vannak elvárások, amiket könnyebb teljesíteni, ha megveszed a feljavítót, de ugyanazt előállíthatod filléres hulladékokból, sziszifuszi munkával.
Pl. hajóban vehetsz maratott korlátot ezrekért, de megcsinálhatod sk. is, trafóhuzalból.
Beépíthetsz maratást, de ha meg tudod csinálni a Piros Arany tubusából - mint anno megtettük sokan - és legalább annyira jó lesz, nem fognak lepontozni.
Elektrolakatos 569736 2014. október 17. 08:10
Válasz erre
Tanárúr...tedd hozzá, hogy éppen ezért minden pontozón megvan a lehetősége adott szempont kihúzásának.
Elektrolakatos 569735 2014. október 17. 08:09
Válasz erre
Máté!

Bebá a makettezés alapcéljára próbált utalni evvel a jelzővel...szerintem.

Jelezve, hogy verseny ide, verseny oda, akkor is elsődlegesen egy könnyed szórakozás kellene legyen, nem pedig harc a díjakért!
Varjúbácsi 569734 2014. október 17. 08:09
Válasz erre
Latya!
Ha a járművet nem egy pucér alapra teszed, hanem pl. kockaköves úttestre,füves területre, és odateszel egy útjelző táblát, az nem dioráma. Ha melléteszel egy-két figurát, de még mindig a JÁRMŰ van a középpontban, akkor az "vignetta". Ha a kompozíció egy történetet mesél, több figurával, épülettel, több járművel,stb. akkor az a dioráma.
Az "épített környezet" tehát minden olyan munkadarabnál pontozandó, ami nem egy csupasz alapon áll.
cimber 569733 2014. október 17. 08:03
Válasz erre
Micsodaaa?

Dehogy beszélünk el egymás mellett.
Egyszerűen nyilván önigazolást szeretnél magadnak és megmagyarázni, hogy miért nem akarsz mesterben indulni.
Mi az, hogy egyikünk ezt mond a másikunk azt?
Nem is értem, ugyanazt a fórumot olvassuk?
Novák Máté 569727 2014. október 17. 06:24
Válasz erre
Üdv!
Nem olvastam az itteni okfejtéseket és nem is fogom, csak most hirtelen bebá hozzászólásából szemet szúrt az, hogy "ez egy játék". Én lassan 2 éve festek figurákat (nem a fröccsöntött cuccokra kell gondolni), jó néhányat begyűjtöttem már és majdnem mindegyiknek a dobozán ott van, hogy THIS IS NOT TOY! A klubtársaim a hónap végi összejövetelre rendszeresen hozzák be a viszonylag új szerzeményeiket (harcjárművek, repülők), amiknek túlnyomó részén szintén ott figyel ez a kis szösszenet. Most akkor hogy is van ez?
bebá 569724 2014. október 17. 01:19
Válasz erre
Helló fiúk!

Igyekszem rövid lenni hiszen már majdnem mindenről volt szó.
Úgy érzem, tapasztalom, hogy mi magyar makettezők túlzottan nagy feneket kerítünk a versenyeknek.A rendezvénynek,kategóriáknak,zsürizésnek, díjazásnak stb.Sajnos nem tudom miért, mi a kiváltó ok!Ez egy játék -a dobozok oldalán az ajánlott életkor-még akkor is ha mi felnőttek is üzzük. Az ember alapvetően szeret játszani mindegy hogy mit.Valaki írta hsz.-ben -elnézést, hogy nem keresem vissza- semmi nem történik ha nem vagyunk elsők,helyezettek,esetleg a "futottak" még csoportban végzünk.És ez így igaz.

Az egy vagy kétnapos rendezvényről.A szervezők igyekeznek valamilyen alkalomhoz -gyerek nap,kocsonya fesztivál,falu nap stb.-kötni a kétnapos rendezvényüket.És ezt azért teszik, hogy minél többen láthassák a kiállítást. A szülők hozzák a gyermeküket akik kikerekedett szemmel csodálják munkáitokat. Aztán kinyilnak a pénztárcák és a lurkók füligérő szájjal távoznak hónuk alatt a börzén beszerzett "zsákmánnyal" Reméljük egyszer az asztalon látjuk viszont a választott makettet.

Egyébként északi szomszédainknál a rendezőktől függ a zsürizés menete.Szlovákiában magam is zsüriztem egy napos versenyen pontozással.
És ha már északi szomszédaiknál tartunk,megfigyelte-e valaki,hogy ha van húsz kategória abból közel a fele gyermek ill. ifjúsági kategória.Ezt kéne nekünk is szorgalmazni.

Elnézést ha hosszabbra sikeredett a hsz.-m.
További jó makettezést és sikeres szereplést!
Bercibá
AndrásH 569717 2014. október 16. 22:52
Válasz erre
Szia!
Én azt hiszem hogy nem, egyetlen harcjárművet is le lehet tenni egy környezetbe, akár figurával, attól még nem lesz automatikusan dioráma.
De ezt szerintem a harcjárműves kollégák jobban meg tudják majd válaszolni.
AndrásH 569716 2014. október 16. 22:47
Válasz erre
Nagy vonalakban így van. Harcjárműves témát nem ismerem annyira, de azt tudom, hogy ott drágábbak a cuccok. Figuránál még inkább. Egy nagyobb hajó meg egy kisebb vagyon :)
De pont a repülőgépes szakág az, ahol olcsóbb készlettel is lehet jó eredmény elérni. Ezért is írtam a kis Zvezda makettet. Vagy például egy 1/48-as I.VH-s gép sem túl drága, és dobozból - esetleg némi házi feljavítással - szépen elkészítve, magas szinten lefestve-antikolva már bőven esélyes lehet haladó kategóriában is.

Az igazság az, hogy ami ezen a szinten drága lesz, az már úgysem maga a makett vagy a kiegészítők, hanem a felszerelés, amivel elkészül. Egy jó kompresszor-festékszóró nem olcsó, de mindenképp szükséges lesz ezen a szinten. És természetesen festékek, és egyéb segédanyagok is kellenek. Némelyik márkás ecset ára is vetekszik egy-egy kisebb makettével. Ha meg szakirodalmat is szeretne az ember beszerezni, akkor igen mélyen zsebbe kell nyúlnia. Ezért is furcsa számomra, ha valaki pont a nem is feltétlen szükséges kiegészítő árát hozza fel, mint limitáló tényezőt. Máshol előbb lesz szűk a keresztmetszet.
Latya 569715 2014. október 16. 22:40
Válasz erre
Szia András
Lehet "gyerek" kérdés de harcijármű prof.ban ezt olvasom a jelzett Bólyai pontozólapon:
Épített és természetes környezet 5 pont
Nos ha környezet onnan már nem diorama ?

mint nem hozzáértő kérdezem.
köszönöm a helyreigazítást előre is.
Gabusch 569713 2014. október 16. 22:08
Válasz erre
Ha ez így van, akkor nem értem a problémát. Ha csak Kispolszkira van pénzem, nem indulok gyorsulási versenyen. Ha Corvette-em van, de nem tudok vezetni, akkor sem. :)
AndrásH 569712 2014. október 16. 22:05
Válasz erre
Szia!
A pontozólapok, azaz az értékelési szempontok letölthetők a verseny honlapjáról.
AndrásH 569707 2014. október 16. 21:35
Válasz erre
"Igen hobbi kategória , de hogy szerepelt volna a mesterben? De teljesen elbeszélünk egymás mellett."
Vesd össze az előző hozzászólásoddal (amire válaszoltam):
"Merthogy ha én ráköltök 10.000 Ft-ot egy 1500 Ft.os makettre és indítom a hobby kat.-ban sokkal esélyesebb a mellette álló dobozosnál." (kiemelés tőlem)

"És nem szavaim kiforgatását kértem."
Ahogy feljebb láthatod, tulajdonképp te sem tudod, hogy mit szeretnél kérdezni :D

Haladó kategóriában már elvárt az alapmakett hibáinak javítása. Hogy ezt kiegészítővel oldod meg, vagy saját megoldással, az teljesen mindegy. Legegyszerűbb talán olyan makettet választani, ami eleve jó minőségű. Jó témaválasztással ott is simán lehet dobozból érmet szerezni, ha ez a vágyad. Ott általában 1500 forintnál többre lesz szükség, de nem nagyságrendekkel.

Tulajdonképpen most azt akarod mindenképp bebizonyítani, hogy a makettezéshez kell valamennyi pénz? Természetesen kell, a boltban semmit nem szoktak ingyen adni. De nekem inkább olyan önigazolás-szagú a történet: biztosan csak azért nem nyerhetsz mesterben, mert nem akarsz sokat költeni kiegészítőkre :D
A zsűri meg természetesen dilettáns, soha nem tudja értékelni az elvégzett munkát, és a pontozólap is csak arra való, hogy összeadogassuk rajta a felhasznált kiegészítők árát :D
Gabusch 569705 2014. október 16. 21:33
Válasz erre
Amúgy ahog yitt olvasgatlak benneteket, lehet, hogy nem lenne rossz, ha a versenyek szervezői az egyes kategóriák minimális elvárásait is közölnék, pláne, ha versenyenként eltér.
vfrtom 569701 2014. október 16. 20:58
Válasz erre
És nem szavaim kiforgatását kértem.
vfrtom 569700 2014. október 16. 20:57
Válasz erre
Igen hobbi kategória , de hogy szerepelt volna a mesterben? De teljesen elbeszélünk egymás mellett.Meg egyikőtök ezt mond (hozzá kellene szokjak, ha mestert akarnék indítani, a kiegészítőkhöz) a másik meg az ellenkezőjét. Jó lenne legalább a hang emberek lennének egy hullámhosszon.
AndrásH 569691 2014. október 16. 19:33
Válasz erre
Idén Mosonmagyaróváron hobbi 1/72-es repülőben - teljesen megérdemelten - aranyérmet kapott egy kiemelkedően szépen megépített Zvezda ANT-5. Magyar webshopban a makett ára kb 1300 Forint.
A közhiedelemmel ellentétben az árcédulákat lefűzve, illetve a kis üvegcsében összegyűjtött verejtékcseppeket továbbra sem kell mellékelni a versenymunkákhoz :)
Rumcájsz_52 569678 2014. október 16. 17:54
Válasz erre
Nem biztos, hogy nem választják ki a feljavítás nélküli Mi-24 makettet pontozásra, ez elsősorban két-három dologtól függ:
1., tökéletesen van-e kivitelezve az építés és a festés, tehát első ránézésre jól mutat-e (ez főleg festés kérdése), majd kézbevéve nincs-e első látásra feltűnő építés-technikai hibája (tömítés/ragasztás/illesztések/felületek-geometriai beállítások stb.)
2., a többi benevezett makett darabszámától és színvonalától, tehát kézbevéve az első ránézésre kiválasztott maketteket eldönthető, melyik az a 8-12 makett, amelyeket a helyezés reményében érdemes lepontozni (azt senki nem várhatja el egyetlen zsüritől sem, hogy az összes makettet lepontozzák minden kategóriában, legutóbb Mosonban pl. úgy emlékszem, 48 makett volt az egyik zsürizett kategóriámban!)
3., az adott makett építésének és festésének nehézségi foka, ,mert ugye nem mindegy, hogy egy Tamiya vagy Airfix Zero-ból hozzuk ki nagyjából ugyanazt a produktumot (itt két nagyjából azonos építési és festési minőségű makett közül nyilván az Airfix-ből készült makettnek lesz több esélye, merthát láttam én már olyan összecsapott Hasegawa makettet is műgyantákkal és rezekkel kitömve, hogy vérzett a szívem, de nem pontoztuk le).
A 3. pont értelemszerűen elsősorban attól függ, milyen versenyre viszik az adott makettet, sokkal nagyobb lesz az esélye egy 12 gépes házi klubverseny mezőnyében, mint Mosonban mondjuk egy 53 gépes nemzetközi kategóriában.
Jómagam őszintén szólva minden versenyen fenntartanám a régi jó DOBOZBÓL ÉPÜLT-kategóriát, de az mindig a versenyt rendezők választása, hogy milyen kategóriákat hirdetnek meg, őket kell meggyőzni.
Üdv R.
hassan 569673 2014. október 16. 17:20
Válasz erre
Szia vfrtom!

Lehet, hogy rosszul emlékszem, de mester kategóriában általában mindenki szabad elhatározásból indulhat, a hobbi kategória van lekorlátozva, hogy a "mesterek" a mester kategóriában induljanak, így mester kategóriában mindenki szabadon vállalhatja a megmérettetést, legfeljebb nem lesz díjazva.

Senki sem kényszerít bele senkit sem vásárlási őrületbe, azt vásárolsz meg amit akarsz.
Egy elkészült makett színvonala nem kizárólag a ráköltött pénztől és a beleépített kiegészítőktől függ, nagyon sok múlik az építő gyakorlatán, kézügyességén, igényességén.

Egy ügyesebb, gyakorlottabb, jobb kezű makettező azonos feltételek mellett is agyonvág. És akkor már hová bontsuk tovább a kategóriákat?

Mester kategóriában sem a kiegészítők miatt "mesteriek" a nevezett munkák. Aki mesterlevelet kapott az valamikor azt tehetségével, munkájával kiérdemelte. Írom ezt úgy, hogy nekem nincs. Ezek az emberek kiegészítők nélkül is nagyon szépeket építenek, náluk a kiegészítők ezt csak fokozzák.

Akinek még nincs meg a kellő gyakorlata, ügyessége, igényessége, az tök mindegy, hogy mennyit költ kiegészítőkre.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25.