/ Fórumok /

Most történt

Az makettezampőket érintampő aktuális események (versenyek, akciók, stb)
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.
mig23papa 84575 2009. június 18. 16:07
Válasz erre
romeo

állami tulajdon eladási ára nem üzleti titok, nyugodtan megkérdezheted tőlük
Apa 84573 2009. június 18. 15:05
Válasz erre
Phh,remek
Mit is nem adtunk még el?
romeo 84571 2009. június 18. 14:30
Válasz erre
Román tulajdonba került a MÁV Debreceni Járműjavító Kft. teljes üzletrésze. A társaság ingatlanai ugyanakkor továbbra is a magyar vasútnál maradnak - jelentették be a két cég vezetői budapesti tájékoztatójukon. A MÁV - üzleti titokra hivatkozva - nem kívánta nyilvánosságra hozni az eladási árat. Azt közölték, hogy a teherszállítással foglalkozó román S.C. GRAMPET cég vállalta: két évig fenntartja a foglalkoztatás jelenlegi szintjét és érvényben tartja a kollektív szerződést. Emellett három év alatt legalább 1,5 millió euró értékű beruházást hajt végre a Debreceni Járműjavítónál. (MR)

Meddig is akartak a románok területeket 1919-ben, a Tisza vonaláig?
lucky 84570 2009. június 18. 09:42
Válasz erre
BHI Őrszászlóalj 95 február 96 január
A magam részéről kihagytam volna, de nem a polgári szolgálat árán.Kihagytam volna azért mert többet vártam tőle, de azért volt szerencsém tanulni is egy két dolgot.Nem a szívatásra gondolok.
Volt egy korábbi hsz a szívatás sorállományú elkövetéséről.Részben igaz.Az egyik ht a parancsnokságon eléggé elvetemült alak volt.Decemberben reggel 6 órakor (koromsötét odakint) külső körlet rendezést követelt...
Röviden: az unatkozó sorállomány arra hajlamos része, de egy megfelelő beosztásban lévő ht is ( ha van benne hajlam) tud "érdekes" dolgokat műveltetni.Ez nem beosztás v kor függvénye hanem emberi tulajdonság.
A lánc megszakadása viszont nem igaz. Legjobb tudásom szerint nálunk ( ellátó szakasz) nem volt szívatás a mi utolsó időnk alatt.Az utánunk jövő állomány ennek ellenére művelte ezt a dicső cselekedetet.
Öngyilkosság: Nálunk a 95 májusi vonulásnál már tömeg pszichózis szintjén állt a kísérletek száma.Állítólag a kiképzők keltették.Viszonylag könnyű lehetett mert az egyik század eléggé rossz hírű volt szívatás téren.Amit viszont még ők se tudtak, h a fóti század rajtuk is túltett...
Egy srác viszont ténylegesen megvágta magát.Szerencséjére 2 ember folyamatosan figyelte, és még időben tudott segíteni.
HUJBI 84569 2009. június 18. 09:23
Válasz erre
mikor bevonultam és a leszerelés előtt álló "öreg" katona nagy nehezen összeszedte a gönceimet, ránéztem, és csak ennyit kérdeztem:
- más színben nincs?
majdnem megölt.
Gabusch 84568 2009. június 18. 00:29
Válasz erre
Ajánlott olvasmány, kedves Palkó.

http://1989.mti.hu/Pages/News.aspx?date=0301&ni=125540&ty=1

Az évszám megfigyelése, meg az első két bekezdés elegendő lesz úgy elsőre. Kis történelemóra a fiatalságnak. :)
torpokoska 84567 2009. június 17. 22:11
Válasz erre
na itt egy kihúzott kard meglendült.
1983-2007 között szolgáltam. ha részletek érdekelnek egyszer egy sör mellett megbeszéljük :))
ha jól emlékszem a hozzászólásaidra nem te (mig23papa) írtad, hogy a papád, bátyád ipad-napad, sógorod mesélte, hallotta, olvasta,de lehet hogy te is ... :)))
ha meg nem emlékszel Szekeres, Juhász, Szabó, Für miniszter Úrak emlékezetes miniszteri székfoglalóira kérdezz meg valakit, melyik mikor volt katona, (na ők is családi emlékekre hivatkoztak), nem a katona történetekkel van baj, hanem amikor valaki erre hivatkozva ítéli meg az egészet anélkül, hogy meggyőzhető lenne.
Úgy érzem, megint felháborodtál mint akkor amikor lefikázták a dicső múltat. Pedig semmi sértőt nem akartam írni, csak összegeztem a kialakult, megmerevedett frontvonalakat.
Családi vonatkozás (csak neked) édesapám 1955-1957-ben volt katona, nagyapám 1941-44 aug mikor hadi fogságba esett.
Én szerintem nincs mire dicsekednem megalkuvóként végig asszisztáltam a Honvédség tönkre tételét, pedig láttam, hogy merre tartunk, most meg itt magyarázkodom arról, hogy a rep.hajózó norma hányszorosa volt a többiekének és ez milyen király volt. Lentiből, Nagyatádról, a marcali "Orsós" ütegből más volt a kilátás mint a 10000 méteres rep magasságból. Tehát úgy gondolom, mielőtt párbaj lesz :))), olvad el amit írtam és írd meg mi zavart, bántott, sértett, hogy élnézést kérjek érte.
marci 84566 2009. június 17. 22:00
Válasz erre
Soha nem szivattam senkit. Az emberek pedig csak a jóra emlékeznek egy idő után.Ha akkor kihirdetted volna, hogy mindenki hazamehet és csak az jöjön vissza aki akar,egy századot sem tudtál volna feltölteni a dandárból. Te valami burokban éltél vagy a marsról jöttél, talán midig ittas voltál mint a többi ht?
mig23papa 84565 2009. június 17. 20:29
Válasz erre
végezetül torpokoska is előkerült

adig merre jártál, vagy katona vagy és most értél haza a csatából?

amúgy azért van a szájunk, hogy beszéljünk vele, hogy itt-e vagy máshol az tök mindegy, te sem mész át a konyhából a szobába, ha témát váltasz, igaz?

tényleg hol is voltál katona, (és a családod férfi felmenői?)szívesen hallgatnám, illetve olvasnám a te jó és kevésbé jó katonaélményeidet

tudod én szeretem az őseimet, ezért a hozzájuk tartozó emlékeket is szeretem és tisztelem, és ezek egyáltalán nem emlékeztetnek a honvédelmi miniszterek székfoglaló nyilatkozataira
torpokoska 84564 2009. június 17. 19:32
Válasz erre
tehát felsorakozott itt minden: jó katonának lenni- nem jó
agyon szívattak - csak tréfák voltak (az idő megszépíti vagy sem)
korruptak, lumpenek stb.
sőt a család el nem felejtett, átadott katonaemlékei (kár, hogy ez a honvédelmi miniszterek székfoglaló nyilatkozataira emlékeztetnek: katona nem voltam ...)
exec
el kell, hogy mondjam a kiképzéshez 2 ember kell egy jól felkészült kiképző és egy tanulni, megismerni akaró kiképzendő. Sajnos mindkettő elég ritka, de az utóbbi -a létszámok arányok miatt- különösen kevésnek tűnt.
a kiképzés alacsony színvonala nem a tömeghadsereg miatt volt, de erről más helyen kellene infót cserélni
exec 84562 2009. június 17. 18:38
Válasz erre
Rumcájsz,

ok, no problem.

Az annó felvetésemtől azért megint távol vagyunk :) Szeretem a baka történeteke, és biztosan volt jó és rossz része is, ember és szerencse függő. Tehát a sok kaland és élmény dacára, a kiképzés nagyon elenyésző hányadnak adott olyan kiképzést, aki a háborúban, stressz helyzetben jó katonaként "dolgozhatott" volna. Ehelyett igen hamar mindenki elhullott volna. És emiatt kár a bele ölt pénz szerintem. És erre eddig nem sok cáfolatot láttam.

Bár egy sztorit megosztok veletek.

A bétyém 86-ban nagyatádra került. Az egyik legrohadtabb hely volt akkoriban. 4,5 órát utazott oda - vissza. A tiszthelyettes fiatal takony egyszer kivezényelte és kitalálta, hogy hajtogassa össze egyedül az Ural ponyváját. Letérdelt, elkezdte, majd tiszthelyettesünk sorranóba gerincen rúgta, hogy gyorsabban... Nem hiszem, hogy ez lenne a jó kiképzés, vagy ettől a fajta megtöréstől válna jó katonává valaki.

A katonákat egyébként tisztelem. Nagyapám hivatásos katona volt a második világháborő idején, tiszthelyettesként. A raja nagyrészét visszahozta a Don partjáról. Visszaélések pedig ott is voltak, amiről mesélt is egyébként ("Minek nektek a téli felszerelés büdös bakák? Ha megdöglötök hogyan számolok el vele?" Sokat idézte egyik "szeretett" géhás tiszt e két mondatát...

Üdv.
exec
Johnie 84561 2009. június 17. 18:28
Válasz erre
Egy részeg politikus ,igaz ez a "Nem most történt " topikba kellene rakni: www.youtube.com/watch
mig23papa 84560 2009. június 17. 18:14
Válasz erre
marci

Azóta eltelt 20 év. Nincs szocilizmus, nincsen kötelező sorkatonaság. Van helyette kőkemény kapitalizmus, amiben a szívatások sokkal keményebbek. Akkor 2 évig nem dolgozhattál, mert katona voltál. Most nem kell katonáskodnod, de lehetsz helyette akármeddig munkanélküli. Ha még is van munkád , és peched van, egy nálad sokkal fiatalabb főnököd van aki akár a betonba is beletaposhat, ha olyan kedve van.
Mert ő a főnök. Ha véletlenül te vagy a főnök, akkor te taposod bele a melóst a betonba, mert terv teljesítés , határidő, most ia van, csak keményebben. Ráadásul ha olyan a melód hetekig nem mehetsz haza, alszol ahol tudsz és eszel amit tudsz, piti fizetésért.
A másik kérdés az öngyilkosság a seregben. Az esetek nagytöbbségében nem a katonai szivatásoknak köszönhették, na és tudnál-e statisztikát mondani abból az időszakból a civilként elkövetett öngyilkosságokról?
Volt olyan sorkatona (nem is egy ) aki őrszolgálata idején kapott egy levelet a barátnőjétől, hogy akkor ő most szakít vele, nembiztos hogy azért mert a srác éppen bevonult katonának, nem volt kivel megbeszélnie, kiment az őrhelyre és bánatában fejbelőtte magát.

Amúgy a sorkatonák szívatását maguknak a sorkatonáknak köszönhetik.
Elfelejtették amikor pár hónapja még pityeregtek a wc-ben? Ha legalább egy időszak eltudta volna felejteni a szívatásokat, akkor egyszerűen megszakadt volna a lánc.
De ugyebár fehér ember nem felejt, és a rajtuk fentről jött sérelmeket, csak az utánunk következő alattunk lévő társaságon tudták megtorolni. Csak azt ne mond, hogy te nem szívattad az utánad bevonult kopaszokat, mert azt senki sem hinné el.

Olvasd csak el az előttem szólókat is alaposan. A többség csak a szépre emlékszik a sorkatona időszakából. Énis ezt tapasztalom ha összefutok régnemlátott sorkatonával.

Erről ennyit , lehet te kifogtad az igazá pocsék helyet, de ez csak azért lehetett, mert nem választhattál, kötelező volt. Én választhattam, nem bántam meg ezt a 21 évet.
Rumcájsz_52 84559 2009. június 17. 18:07
Válasz erre
Szia, exec
Úgy látszik, pontatlanul fogalmaztam, én nem másokat/egyéneket gyanusitottam alkoholizálással, hanem azt a politikusi réteget, amely a részeges dőzsölőhöz hasonlóan szórja a pénzt a felsorolt és fel nem sorolt egyéb esetekben /ráadásul nem is a magáét, hanem a közösségi adópénzeket/, aztán széttárja a karját, hogy "tudjuk, ez is, az is fontos lenne, dehát nem telik rá, ez van, ezt kell szeretni". Hát én nagyon nem szeretem, legfeljebb nem tudok ellene bármit is tenni. Undorodom, és sajnos nagyon sokszor bánom, hogy a gyerekeimet úgy neveltem, ahogy, igy egyikük se akar külföldre menni,ott dolgozni és élni.
Szia, R.
Lompi 84558 2009. június 17. 18:05
Válasz erre
Trooper,
Nem a Furkó (jól emlékszem a nevére?) volt a kiképző vagy pk.?
Lompi
mig23papa 84557 2009. június 17. 17:45
Válasz erre
Kedves Rumcájsz

Igazad van, valóban óvatosabban az általánositásokkal, de az általánosítást éppen marci kezdte, én csak felvilágosítottam néhány dologról. Előtte meg kellett volna kérdeznie az aját , nagyapját mi is az igazi sorkatonaság?

Faterom pl annak idején határőr sorkatona volt három évig az osztrák-magyar határon. Mesélt ő is kemény dolgokat, pl. a géppisztolyuk nem a fegyverszobában dekkolt, hanem a körletben lógott az ágyon, hogy ha riasztás volt, ne kelljen azzal sem vacakolni. De soha senkit nem nevezett büdös bunkónak aki ott élte ki szadista
hajlamait. Pedig a határőrség ne volt leányálom. Nem érezte kényszernek, nekik abban az időszakban természetes volt, még a 3 év is. Egyikük sem ilyedt meg a saját árnyékától. Marci katona élete ahhoz képest vidám kirándulás lehetett.
Nagyapámról már ne is beszéljek, őrmester volt a háború idején, az aztán kemény volt valóban. Ott még vissza is lőttek. Ő is sorkatonának vonult be, előléptették.
De ő sem nevezett soha senkit büdös bunkónak aki ott élte ki szadista
hajlamait. Nem érezte kényszernek, nekik abban az időszakban természetes volt, megjött a behívó és bevonult. Pedig tudte hogy háborúba vonul be.

Mindketten sokat tanultak, de ahogy a szavaikból kivettem a legfontosabb amit megtanultak, a mások iránti tisztel, a fegyelem, az összefogás egymásért,
ahogy ők mundták gyerekből felnőtté válltak ez alatt az idő alatt.

A mai fiatalok hogy is állanak ezzel a kérdéssel? Tisztelet a kivételnek, nehogy az általánosítás gyanúja vetődjön rám.
HUJBI 84556 2009. június 17. 17:35
Válasz erre
Film+-on Végső visszaszámlálás
Lajos 84555 2009. június 17. 16:53
Válasz erre
Sziasztok!
Hú mennyi hsz keletkezett az enyém óta!
Nem szeretnék reagálni egyikre sem, mivel nem áll szándékombam egy nagy vitát kirobbantani!Mindenki másképp látja, éli, élte meg a dolgokat.Mindíg volt valahogy és lesz is!A lényeg, hogy ma magyarországon nem olyan könnyű katonának lenni sem anyagilag sem erkölcsileg /persze van olyan is aki jól megél ebből!:):)/.
Hogy miért csináljuk-csinálják?Mindenki másért!:):):)
exec
Az oroszos témához csak annyit fűznék hozzák, hogy nekik magyarország hadműveleti területnek számított!A kis külömbség talán ebből is adódik!:):):)
Üdv, mindenkinek!
Podva 84554 2009. június 17. 15:28
Válasz erre
bocs 98 öszén
Podva 84553 2009. június 17. 15:27
Válasz erre
Szia Sturmann

Én 87 őszén vonultam Kalocsára a kiképzőközpontba aztán januárban kerültem a HFF-hez Az előljáróidat teremészetesen ismertem Nekem az Aker-nék a Mészáros kilós volt az Alopk-m a hajópk meg a Sturm Fefe...

Üdv Viktor
marci 84552 2009. június 17. 11:27
Válasz erre
Én 87-89-ig voltam katona a 1480-nál amikor még tombolt a szocializmus. Nagyon vártam, hogy bevonulhassak. Bevonulásomkor jött a döbbenet. Csak rohadt állat kopasznak hívtak minket.A kiképzés kemény volt és gyorsan eltelt, amit még el is viselt volna az ember kötelességtudat miatt. A neheze aztán következett miután felkerültünk a századhoz. A másod, harmadidőszakosok egy állat népség volt akinek minden szabadidejét a kopaszok szivatása tette ki, a tiszthelyettesi állomány aktiv közreműködésével.Ha lett volna alternatív szolgálat azt választottam volna.Amikor másodidőszakos lettem megdöbbentett surcitársaim aljassága és kegyetlensége ahogyan az újjoncokkal viselkedtek. Elfelejtették amikor pár hónapja még pityeregtek a wc-ben. Ennek semmi köze nem volt a neveléshez vagy a honvédséghez. A tisztek is mindt tudták és nem törődtek vele. Reggelente volt olyan főleg hétvégén, hogy egy barom alhadnagy telefújta könnygázzal a körletet ébresztés helyett. Ez jó poénnak tünik egyszer, talán. A tiszthelyettesi állomány szemében "rohadtállat" voltál akit nem néztek embernek. Amikor öregek lettünk ugyanezek az tiszthelyettesek elkezdtek bratyizni velünk. Mindenkit a becenevén szólítottak mintha mindig jóban lettünk volna. Ennek meg lett az eredménye mert némelyik társam vad szivatásba kezdett a kopaszokkal szemben. Volt aki megpróbált tenni valamit és jelentette a visszaélést amit 30 nap fogdával jutalmaztak számára. Biztos jó poén az is amikor poharakat törtek szét és a szilánkokkal dobáltak miközben takarítottál.Ha megnyílik a baka topic majd leírom az élményeimet.
trooper 84551 2009. június 17. 10:17
Válasz erre
Marci!

Én akaratom ellenére vonultam be, Szolnokon a 34. Bercsényi Felderítő Zászlóaljhoz. Hallottál róla? Na ott a másodidőszakban kezdődött az igazi szívás. Én élveztem. Annyira, hogy még 5 (öt) évet ráhúztam. Tehát nem szimplán elviselhető volt, hanem izgalmas, és élvezetes. A sok "kellemetlenség" meg csak a javamra vált. Hippi bölcsészből emberré faragott.
Sajnálom, hogy ez az érzés nem adatott meg Neked.
Lompi 84550 2009. június 17. 09:54
Válasz erre
Én úgy tudtam, hogy Lenti volt a leg sz@rabb hely, legalább is abban az időben. Bünető helynek számított. Ha valamelyik tiszt, tisztes súlyos hibát vétett oda vezényelték le. Az egyik barátomat oda sorozták. Nem volt leány álom neki sem, pedig kemény fickó volt.
Lompi
Amon 84549 2009. június 17. 07:57
Válasz erre
Sziasztok!

A közbeszerzések kapcsán:
pár éve a kifele tartó magyar haderőnek Irakba. Kiirtak közbeszerzést a benzines kannák újboli szinterezésére.
Kollégám megvette az annyagot megadta az árat. Megjegyzem saját szinterező üzemünk van mármint a cégnek és a végén egy ex ezredes nyerte a pályázatot nem kis ár külömbséggel kb 2* annyiért.
Vagy a fegyvertartók gyártására kiirt tender szintén.
És még ott van a többi ami a seregtől független állami beszerzések iskola eszközök és amikor felhívtam a megadot személy közölte hogy felesleges megvenni már tudják ki nyer.
Apa 84548 2009. június 17. 07:46
Válasz erre
Üdv
A mélységi őrs az jóóó :DD
Apa
exec 84547 2009. június 17. 07:45
Válasz erre
Kedves Rumcájsz,

minthogy nekem címezted, kicsit úgy tűnik, én járok kocsmába és onnan politizálok. Ezt kikérem magamnak. Aki ismer az pontosan tudfja, kevesen dolgoznak többet nálam a szájt látogatói közül.

Egyébként meg alaposan elkanyarodtál a vita tárgyától. Igen, a magyar közbe szerzés (Hofi örök szép szavaival) egy pöcegödör. De jelenleg ez van. Ahogy Te is írod ez van a katonai beszerzéseknél is. (Bár a Gripen beszerzésből az eredeti verzió amit még az Orbánék írtak alá, tökéletesen alkalmatlan volt mindenre) Úgyhogy akkor magyarra fordtva:

a jelenleg itt zajló, mindewnt ésszerűtlenül csinálunk mellett nincs pénz a honvédség fejlesztésére. De azt is elárulom, ha minden patent ésszerűen zajlana a közbeszerzések körül, akkor is rohadtul le van maradva a magyar kórházak felszereltsége, és akkor is zuhan a szakképzés színvonala. És jelezném, direkt nem egyetemet írtam! A magyar informatikus képzés pl elég jó. De vajon mennyit zuhant az autó szerelők, forgácsolók, és még millióű szakmát felhozhatnék képzése?

A másik kérdés pedig, tekerjünk vissza 25 évet. Elvileg minden rendben van a hadsereggel, fut mindenre. A honvédség sokaknak élmény, ezt sem vitatom. De ahhoz képest, hogy mennyit ölt bele akkoriban az ország, vajon az akkori hadsereg meddig bírta volna, mik lettek volna a lehetőségei? Továbbra is úgy gondolom, az az igazság, amit lentebb írt valaki: élő pajzsnak lettek volna jók a srácok a ruszkik érkezéséig, és sereg fele ott döglött volna meg az első héten.

A fataer egyébként Hajmáskéren volt katona. Mesélt róla eleget, hogy mennyi különbség gvolt a ruszkik és az ő kiképzésük között...

Üdv.
exec
Sturmmann 84545 2009. június 16. 23:27
Válasz erre
Üdv!
Elvileg elbírálás alatt van az új topic, mely a "Bakaland - katonatörténetek" címen szerepel majd az OFF-topikok között.
Jó sztorizást mindenkinek!
Elektrolakatos 84543 2009. június 16. 22:50
Válasz erre
1986-87 MN2983 RÁF távírász, szolgálat: 86 február-június Budakeszi, 86 július Kőszeg, 86 augusztus Sopron, 86 szeptember Budakeszi, 86 október-87 augusztus Mátészalka.

Tízeskeként szereltem.

Három héttel a 20. születésnapom előtt vonultam, tehát már "idős" voltam a többiekhez képest, de ennek ellenére egyáltalán nem sajnálom azt a másfél évet.Én kifejezetten szerettem azt az időszakot.Még annak ellenére is, hogy szalkán elnyertem a kezét egy PKM-nek is amit elég sűrűn kellett "bemutató" lövészet után takarítani. :D
bigboy 84542 2009. június 16. 22:39
Válasz erre
Üdv szintén HŐR 1985-86.Mosonmagyaróvár sorállomány mélységi őrs KHKpk, Szakaszvezetőként szereltem .Noha kemény volt ,láttam felnőtt embereket sírni.Mégsem volt kár érte, igen másfél év az életemből ez a legkevesebb.DE van aki az életét adja a hazájáért.üdv bigboy
mirazsmarci 84541 2009. június 16. 22:30
Válasz erre
Sziasztok,
én Szentesen voltam katona, mely az ország legszarabbik laktanyája hírében állt. Mikor átkerültünk Tapolcáról, mi is ledöbbentünk, de megszoktuk, és nem volt semmi gáz. Katonatársaim közül szerintem mindenki szép emlékekkel szerelt le .Néhány volt katonatársammal tavaly le is ugrottunk kicsit nosztalgiázni:)
Egyébként a katonaviselt ismerőseim valamennyien szép emlékekkel gondolnak vissza arra az időszakra.
Palkó 84536 2009. június 16. 22:07
Válasz erre
Ne haragudj, de aki öngyilkos lett mert besorozták meg is érdemli.Abban az időben nem volt civil szolgálat?Nálunk aki eskü elött szólt, hogy neki ez nem megy, vagy kitalálta, hogy a vallása miatt nem fog fegyvert mehetett szaroslepedőt hordani a Honvéd korházba.Te tipikusan olyan helyen voltál ahol a katonák elkönyvelték, hogy ez szar és kész.Mivel szivattak minden nap?Aki a szivatásokat komolyan vette megintcsak megérdemli.Mi ha szivattak minket akkor röhögtünk és kakiltunk az egészre.
Nekem tetszett az az 1 év, igaz 3 helyen is voltam de a legtöbbet 10 hónapot Ercsiben.Ha lehetne ua. a társasággal megint bevonulnék 1 kicsit.
marci 84535 2009. június 16. 21:48
Válasz erre
Én nem hiszem, hogy eltévedtem vonlna. Ez egy makettező oldalnak indult és az is volt sokáig. Nem a te dolgod eldönteni ki tartozik ide és ki nem. Nem vagyok részeg sem. Amit leírtam igaz. Valakit elvisznek akarata ellenére úgy, hogy utálja, szerelőnek másfél évre nem éppen ideális. Nem mehet haza egy csomó bunkó veszi körül állandóan takarít, és szivatják a társaival együtt. Aztán másodidőszakos lesz. Már nem szivatják annyira de kényszer minden nap.Szerinted egy csodálatos élmény volt a honvédség akkor nálunk miért volt 3 havonta egy öngyilkos? Egy síma fenyítés hathónap helybetopi volt. Mit kellett volna élveznem? A te világod biztos kellemes volt mert nem sorállományú voltál. Én még nem találkoztam olyannal aki élvezte volna. Volt aki azt mondta elviselhető volt de senki nem szerette. Jó lenne a katona topic legalább megismerhetnék egy másik oldaláról is a honvédséget.
Apa 84534 2009. június 16. 21:27
Válasz erre
Az AK jó, kellett neki az ápolás, kenyegetés :D, mindent kibírt. Napi szolgálati AK-val 300 m-en 5 cm körbe belefért a lőképbe 5 egyes lövés, pedig húztuk őket esőben sárban hóban hidegben melegben autón gyalog motoron..
HÖR 87-89 , ahol mindennap cipeltük , nemcsak fegyverszobai pihenő..
A tárakat cseréltük, amikor kellett, jó, néha egy-egy szétugrott.. :D
A kiképzés meg olyan volt amilyen, a feladatainkat mégiscsak jól elláttuk,mert ez volt a munkánk napi 24 órában.A munkának azonban semmilyen szinten nincs már igazi becsülete,sem a kiképzésben, sem máshol, pedig most a megélhetés függ tőle, nagyon
Üdv
Apa
Rizmajer_Jozsef 84532 2009. június 16. 20:37
Válasz erre
Ja vagy úgy, bemutató!
HATÁRŐRSÉG! 1968-71-ig. Saját AK-47, saját lőszer. Esős, havas szolgálat után kitáraz "magától", töröl, olajoz, újratáraz a hőr, mert itt nem a CSÉB volt a biztosítója. Egy szóra új tár, ha kell. Ja, Jugó határ, kerítés nélkül. Pedig ha jön az ellen olaszból, biztos arra jön. Amilyen marha, és kell neki egy nagy vereség, mert a magyar mindig győz!
Rizmajer
Lompi 84531 2009. június 16. 20:15
Válasz erre
exec írta:"...vajon mennyire volt hatékony a kiképzés a tömeghadseregen belül. Márpedig a valós harcra szerintem nem."
A deszantosokat kivéve én is így gondolom. Már akkor is úgy gondoltuk, hogy mi csak arra kellünk, hogy amíg a baráti sereg fel nem sorakozik addíg feltartsuk az ellenséget. Vagyis, mi akkor élő homokzsákoknak hítuk magunkat, bár a szögesdrót az találóbb lett volna.
Lompi
Zsóti 84530 2009. június 16. 20:12
Válasz erre
Üdv!
Ez egyértelmű, nem mindegy hogy táraz be az ember. Csak sajnos nem én voltam az egyedüli akinél ez megtörtént, a 10 AK közül, legalább 3 v 4, és mindig más fegyverek. Az más kérdés, hogy a bemutató után még csak meg se tizstithattuk, mert "nem volt rá idő" , azóta is ugy állnak a fegyverládába elrakva.Mi lesz a következő bemutatón...
Sok helyen szerintem ez a gond, hogy olyan emberek vannak olyan pziciokba akik nem értik a feladatukat.
Pl, ott vannak a kvrn-esek (katonai végzetséggel nem rendelkezők) akik tiszti beosztásba kerülnek, 5 heti alapkik. után, és azt se tudják mi fán terem a katona...
Hogy lehet valakiből egy diploma és egy 5 hetes kiképzés után pl lövész tiszt...Mert tudok ilyenekről...
NA mind1, azért A HAZÁÉRT ÉS A SZABADÁSGÉRT!
Üdv!
exec 84529 2009. június 16. 20:06
Válasz erre
mig23papa

sajnos nincs igazad. Volt hely, ahol valószínüleg jó volt, ilyen helyen voltál te is. Az ilyent olvasva néha irígykedem, hogy kimaradt. Ugyanakkor igenis rengeteg olyan sztori van, ami meg pont azt bizonyítja, hogy igenis tudott vissaztaszító is lenni. A bátyáméknál nagyatádon a részeg százados az amd-ből 14 golyót eresztett az egyik kopasz gyomrába... ráadásul még szenvedett is vele mert csak másnap halt bele...

Amiről azonban a beírásom talán kapcsán indult az nem az ilyen élmények, hanem vajon mennyire volt hatékony a kiképzés a tömeghadseregen belül. Márpedig a valós harcra szerintem nem.

De bevallom, jó olvasni azt, akiknek jó volt, akik ennyi mindent láthattak. És jó ötletnek tartom a katona történetek topicot!
Üdv exec
Rumcájsz_52 84528 2009. június 16. 19:59
Válasz erre
Szia,mig23papa
Se részeg, se marslakó nem volt marci, mikor leirta "élményeit", csak máshol volt katona, mint te. Sok jó nő, jó kocsma, jó munkahely stb. van/volt ebben a kis országban, de azért ugyanezekből és minden másból is léteznek kevésbé jók, sőt, egyenesen sz..ok is. Nem mindenkinek jut ugyanaz, sőt, mivel emberek vagyunk, ugyanaz a dolog másnak lehet hogy másmilyen élményt ad, úgyhogy óvatosabban az általánositásokkal. Én pl. nem a légierőnél töltöttem az időmet, de ettől még kellemes emlékeim is vannak Mezőtúrról, de nem biztos /és főleg nem kötelező/, hogy ez mindenkinél igy legyen.
Üdv R.
Rizmajer_Jozsef 84527 2009. június 16. 19:56
Válasz erre
Zsóti!
Vaklőszer nincs, csak vak lószar. Betárazás fontossága! életet menthet.
Rizmajer
Lompi 84526 2009. június 16. 19:41
Válasz erre
mig23papa,de gyönyörű is volt az éjszakai reptetés, amikor a madarak forszival felszálltak :o). Csak megerősíteni tudom amit mondtál, sokat tanulhatott az ember. Nem állítom, hogy örültem amikor be kellett vonulnom, de amikor leszereltemn nem bántam meg a bennt töltött időt. Persze a légierőnél egy kicsit lazábban voltunk (legalább is mi) mint más csapatoknál. Egy biztos, sokat alakított rajtam, rajtunk a sereg. Nem azért mert ez volt a célja, hanem azért mert ott kellett lenni és megtanulni alaklmazkodni egy más közeghez, világhoz, csapattá válni...
Lompi
mig23papa 84525 2009. június 16. 19:15
Válasz erre
marci

Vagy be voltál rúgva amikor ezeket írtad, vagy egy marslakó vagy aki az űrből érkezett hozzánk. Ezeket írtad –szerintem enyhén illuminált állapotban.

"Egy utálat volt a honvédség egy csomó büdös bunkóval aki ott élte ki szadista hajlamait. Kényszer volt és a sorállomány 90%-a utálta. A kiképzés egyenlő volt a nullával. Én leszerleltem úgy , hogy nem láttam belűről hk-t. Az egész egy nagy szivatás volt ahol a ht-k is szopattág egymást. Háború esetén hadrafoghatatlan bagázs lett volna az egész. Én nem sírom vissza mert nem tanultam semmit!"

Engedelmeddel átírom a beírásodat ahogy én átéltem ezt az időszakot.

"Egy csodálatos élmény volt a honvédség ezen belül a légierő egy csomó kedves barátságos emberrel, aki ott élte ki álmai vágyait. Önkéntes volt és a sorállomány 90%-a is imádta. A kiképzés egyenlő volt a tökéllyel. Én leszereltem úgy , hogy számtalan érdekes dolgot láthattam belűről, még hk-t is vezethettem (T 54) pedig én repülős voltam. Az egész egy nagy felejthetetlen kaland volt ahol a ht-k igaz barátokká váltak, és még a szolgálati idő után is tisztelték becsülték egymást . Háború esetén hadra fogható profi csapat lett volna az egész. Én vissza sírom, mert rengeteget tanultam, nem csak szakmailag, hanem emberileg is !"

Nagyon sajnállak, de még mindig nem tudom elképzelni, te hol voltál ezen időszak alatt amikor én ott voltam ahova sok-sok makettinfón megforduló ember, éa sok-sok civil mindent megtenne hogy egyáltalán csak bekukkanthasson ebbe a világba. Sajnos erre egyre kevesebb , szinte nulla az esély.

Sehol nem tapasztaltam akkor, és azóta sem ekkora összetartást emberek között. Igazi profi csapatmunka volt a repülősök (de egyéb alakulat) vonatkozásában is. Talán azért lehetett ez, mert mindenki azt csinálhatta amit szeretett.
Szerencsésnek és boldog embernek mondhatom magamat, mert a hobbim volt a munkám, és a munkám volt a hobbim. Egykori társaim ugyan így érzik ezt.
Még évtizedek után is tartjuk a kapcsolatot, és ha addig nem ismert egykori repülőst keresek meg, és kimondom a varázsszót hogy Pápáról vagyok, már egyből barátok is vagyunk.

Nem egy, rég nem látott egykor köztünk „szolgált” sorkatonával találkozva
beszélgetve még mindig érezni a szavai között azt a szeretetet amit azóta is érez ezen időszak iránt.

Ott soha meg sem forduló civil embernek csak a Forma 1 világával tudom csak illusztrálni. Az ugyan az, mindenki profi módon percre pontosan tudja mikor mi a dolga, és azt is tudja a másiknak mi a dolga. Ezt a hozzáállást kéne tanítani minden iskolában. De ezt tanítani nem lehet, ez meg kell érezni.

A magam, és egykori társaim-barátaim, és az újabbak nevében is kikérem ezeket a sorokat, lehet eltévedtél, és nem igazán ebben a társaságban lenne a helyed

A helyesírásodat most nem minősíteném, megteszi azt saját maga
gábor76 84524 2009. június 16. 18:33
Válasz erre
Ercsiben én is ezt tapasztaltam,mint híradós.
Minden másnap szolgálat,de nem volt rossz.
Sturmmann 84523 2009. június 16. 18:31
Válasz erre
Szia Podva!
'97 augusztus 14-től az I.AM alosztályon voltam.
A hajóm az AM 12-es volt Sirankó zls. parancsnoksága alatt és Keczán törm. volt a GÜV.
Köszi az infot Elektro!
Remélem nem bántottam meg senkit a hozzászólásommal. Az igazat megvallva azért voltam kicsit csalódott akkor, mert én be akartam vonulni sőt, hosszú ideig vonzott is a katonai pálya (fel is ajánlották, hogy maradjak a Flottillánál), de ahogyan belülről láttam azt, amit engedtek... kiábrándultam kicsit belőle. Kaptunk ugye 2 gyakorlót, amiből a jobbikat szolgálatra kellett tartogatni, na nekem egy olyan jutott amelyik úgy ki volt kopva, hogy bármikor átszakadhatott, a másikat meg akkusavval kezelték és foltos lett. Parancsnoki utasításra alkoholos filccel kijavítottam a foltokat, így mentem reggelente eligazitásra. Egyik reggel egy Ales volt az ÜTI és azt kérdezi tudom-e, hogy a jobbik gyakszi kell a szolgálatra? Mondom neki, jelentem ez a jobbik! Erre lehúzza a kabátja zippzárját és mutatja a saját gyakorlónadrágját. Ő kb. 170 centi magas volt a nadrág meg majdnem a hónaljáig ért. Röhögnöm kellett, de azt mondta ha megteszem megbukik az őrségem! Nem röhögtem, szerelvényt igazított, majd mehettünk szoliba. És ő egy Ales volt. Ezek a dolgok kicsit kiábrándítóak voltak. :D
Boriszból meg árad a naivitás! Persze nem bántólag mondom, de megvannak még az alapkiképzésen és a tisztestanfolyamon teleírt A5-ös füzeteim, mindenféle nehezen emészthető és főleg tanulható katonai kifejezésekkel, definíciókkal, szabályokkal stb. Táborban az ember ilyeneket nem csinál és pl. az sem "tökjó", mikor hét felfegyverzett emberért vállalsz felelősséget vagy egy egész kikötőt kell felügyelned...
Már megint elragadtattam magam! Lassan nyithatnánk egy katonatörténetek topicot! :D
HUJBI 84522 2009. június 16. 18:28
Válasz erre
én egy hétig váltottam magam, egyik nap alegység ügyeletes, másik nap helyettes. élveztem. :)
marci 84521 2009. június 16. 18:09
Válasz erre
Egy utálat volt a honvédség egy csomó büdös bunkóval aki ott élte ki szadista hajlamait. Kényszer volt és a sorállomány 90%-a utálta. A kiképzés egyenlő volt a nullával. Én leszerleltem úgy , hogy nem láttam belűről hk-t. Az egész egy nagy szivatás volt ahol a ht-k is szopattág egymást. Háború esetén hadrafoghatatlan bagázs lett volna az egész. Én nem sírom vissza mert nem tanultam semmit!
Palkó 84520 2009. június 16. 17:57
Válasz erre
"Vagy éppen rosszkor lőttél volna, vagy ha elakadt volna a fegyvered meg is döglesz, mert ahhoz az a kiképzés nem volt elég mély, hogy a fronton szükséges cselekvés a reflexeddé váljon. "

Erre azért ne vegyél mérget.Ha kezembe kerülne egy AMD-65 még most is csukott szemmel szedném szét, és nem hiszem, hogy megijednék egy keresztbe akadt lőszertől.Leépítették az ezredünk, és több mint 2 hónapig egyedül voltunk(öreg, kopasz nélkül).Minden másnap adtam őrséget amit nem is lehetett volna.Mivel tisztes voltam ált. őrparancsnok vagy felvezető voltam.Láttam 1-2 érdekes tárazást, ürítést volt, hogy szó szerint odébbkellett rugnom a hülyegyereket nehogy magában tegyen kárt.
Ez szvsz hozzáállás kérdése.Aki utálta a honvédséget annak felesleges és szar volt.Én szerettem és nem volt felesleges.
A lövöldözést meg nem vaktában gondoltam...:)
borisz 84519 2009. június 16. 16:50
Válasz erre
Tudjátok(vagy nem tudjátok), a korosztályomnak az tényleg elenyésző kissebséget leszámítva kétféle, teljesen ellentétes felfogása van a honvédelemről. Tudom, köztük élek. A többség úgy van vele, hogy "minek?", meg, hogy "ilyen s**r helyről ők is csak lelépnének" -menjenek is-, aztán van, aki hasonlóan fogja fel, mint én, hogy igaz vért vizelünk, de akkor is tökjó, megyünk katonának, olyan mint egy tábor, csak hosszabb, keményebb és nagyobb a sansza, hogy meghalunk.
Ez van most "raktáron".
Zsóti 84518 2009. június 16. 16:08
Válasz erre
Az útobbi két bemutatónkon kettőből kétszer fordult keresztbe a vaklőszer az AK-mban...
mig23papa 84517 2009. június 16. 14:40
Válasz erre
borisz

a lövöldözés nem egy "jó buli" tessék komolyan venni, lásd manapság iskolákban összevissza lövöldöző unatkozó kölykök
mig23papa 84516 2009. június 16. 14:38
Válasz erre
HUJBI

Aki betárazta a kispuska lőszert az AK-b, az egy profi, nem olyan könnyű ám azt megcsinálni, az akadály meg nem rajta múlt, hisz akadály számtalanszor lehetett AK ba rakott AK lőszerrel is.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80.,
81., 82., 83., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100.,
101., 102., 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120.,
121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140.,
141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160.,
161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 168., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 175., 176., 177., 178., 179., 180.,
181., 182., 183., 184., 185., 186., 187., 188., 189., 190., 191., 192., 193., 194., 195., 196., 197., 198., 199., 200.,
201., 202., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 210., 211., 212., 213., 214., 215., 216., 217., 218., 219., 220.,
221.