/ Fórumok /

Top Gun, M&M, Aviátor és mások

Ha vannak régebbi újságaitok, folyóirataitok, amik másnak nem kellenek, ide vele erre a fórumra! Hátha valakinek éppen ez a porfogó kell!
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
  Tovább >>>
1.,2.,3.
1., 2., 3.
Daala 262492 2009. július 31. 08:27
Válasz erre
Megjelent a legújabb Aranysas!
Nézzétek meg a Lord Mountain gyakorlatról szóló cikket! Jól mutatnak a gépeink az Alpokkal a háttérben!
Ja és én is ott voltam a gyakorlaton:-))
Vadász 262491 2009. július 31. 05:35
Válasz erre
Szerintem ez egy másik hobbi.

Vadász
Tibcsi 262490 2009. július 31. 04:49
Válasz erre
Volt szó Lego makettekről. Itt egy scratchbuilt Mustang, a Tamiyák, a Hasegawák és a Fine Molds-ok között:

www.network54.com/Forum/47751/message/1247624244/Scratchbuilt+P-51D

:-))
Keri 262489 2009. július 25. 21:23
Válasz erre
Vadász!
Igen jó ötlet,beszéljünk a dologról!
Keri
Vadász 262488 2009. július 25. 20:02
Válasz erre
Okleveleket rendszeresen hordom magammal, de senkinek nem kell. Néhány sőr ellenében megkaphatod. Van még néhány plecsni is. Jövöre csak névvel ellátott plecsniket veszek át.
A fő témánál maradva.
Az ötletet továbbítom azoknak, akik tudnak valamit tenni az ügy érdekében. Majd nekik kell segíteni. Szerintem ez néhány embert lefoglal. Alkalmakként más-más témakör, témakörönként több szerző. Tehát Tíz-tizenöt számonként kerülhet valakire sor.
De az itteni tisztelt társaságból is felválalhtja valaki.

Vadász
Rag 262487 2009. július 25. 19:40
Válasz erre
Macal 262486 2009. július 25. 19:36
Válasz erre
Köszönöm a Bizalmat:)
Én szívesen segítenék egy ilyen feladatban, viszont sajnos a jelenlegi elfoglaltságaim mellett nem tudom biztosra ígérni, hogy egy teljes ilyen feladatot egyedül be tudnék vállalni szervezéssel, és mindennel együtt... Viszont ha valaki segít ebben akkor szívesen belefolynék a munkálatokba!
Kedves Vadász, ha megkeresel, akkor biztos hamar megegyezünk!
Ja és még nálatok maradt pár oklevelem a Közlekedésiből, idehaza már rojtosra rágták a füleim miattuk:)
Macal
Vadász 262485 2009. július 25. 15:33
Válasz erre
A sok véleményből, kritikából egyet találtam amível érdemes foglakozni, és ez a fiatalok megszólítása. Talán egyetérthetünk abban, hogy a vadászok, késgyűjtők, horgászok tábora ís elég népes. Lehet, hogy hiányosak az ismereteim, de nem tudok olyan vadász szaklapról, ahol utánpótlás nevelés folyna. Viszont abban egyetértünk, hogy szükség van rá.
A PM ára nem az átlag lurkó zsebpénzéhez van mérve, az okokat talán nem kell részleteznem.
A fiatalok megszólítására szerintem a meglévő ifjusági lapokkal való együtműkődés lehetne a megoldás. Egy-egy az ő nyelvükön, és szintjükön írt cikkel lehetne megismertetni ezt a hobbit. Nem az ún. "profi" makettezők valók erre a célra.
Vannak olyanon akik ezt a munkát el tudnák végezni. Csak néhány név: Macal, Miggyuri, Serföző Robi, Szamuráj, és még sokan mások.
Tehát a kérdés:

Ki az aki felválalja a kapcsolat teremtést valamelyik ifjusági folyóírattal?

Szerintem a PM rávehető arra, hogy a kiállítások anyagából némi ízelítőt is mellékeljen.
Vadász
Dino 262483 2009. július 24. 20:30
Válasz erre
Szia József!

A vasútmodellezőknek külön lapjuk van, és az MM-ben sajnos a harcjárművektől,a repülőktől, stb. vette el az amúgy is kevés helyet egy-egy vasutas cikk.

Üdv: Dénes
part 262482 2009. július 24. 20:05
Válasz erre
Ez már jobban hasonlít egy nekrológra á'lá MM, mint az eredeti témához...
Rizmajer_Jozsef 262481 2009. július 24. 19:39
Válasz erre
Szia Dino!
Ha a PM re érted azt , hogy a vasútmodellezésnek nincs helye benne, akkor egyet- értünk, csak akkor jelenidőben kellett volna írni, hogy nem odavalók. Könyörgöm: egy Modell és Makett című újságba miért ne fért volna be a vasútMODELL-ezés? Én meg azért is vettem.
Szia Rizmajer.
Macal 262480 2009. július 24. 09:20
Válasz erre
Mint a korai PM:) De ne szirénázzunk már azon mi volt 10 éve, az egyik meg se érte a jelent, és halottról vagy jót vagy semmit:) A jelenben meg van PM, Igaz lehetne bele még egx két dolgot, de jó úton halad és már minőségi folyóirat, meg vannak forumaink, amin a magyar makett elit mellett sok külföldi profi is írogat, meg ugye van netünk ehhez, így azok saját oldalait és forumjait is látogathatjuk:) Legalábbis én azt teszem és igyexem tanulni/fejlődni, mindig új technikákat elsajátítani:)
De a sok olvasás és forum mellett még mindig inkább makettezni szeretek;-)
Timur 262479 2009. július 24. 09:12
Válasz erre
Sziasztok!

A pontosítás kedvéért (bár már a 109.-ben is így írtam): Lego a pécsi szerkesztésű Modell és Makett Magazinban volt, nem a '93-99 közötti MM-ben.

Lego űrjármű is szerepelt, ahogy korábban említettem. (Tyimosenko, két fiam van, így nagy biztonsággal meg tudom különböztetni a legot a fantázia-űrhajótól, elhiheted!)

Lássunk akkor néhány cikket:

-2003/2 (42-43.old): LEGO- Star Wars
-2003/1 (40-40. old): Legoland
-2002/6 (28-29.old): Legoland
-2002/5 (28-29.old): LEGO- Mechanized Brick
-2002/4 (28-29.old): LEGO- Space Factory

Ez az újság 2003-ban 796 forintba került. Terjedelme kisebb volt, mint a PM-é. Fotóanyaga pocsék. A Lego-n kívül a villanyvasutak is elvittek néhány oldalt. Ezt kell(ene) összahasonlítani a PM minőségével és árával, és csak utána fanyalogni.

Értem persze, hogy a kamion-építők miért lelkesedtek. Találtam olyan "cikket", ahol 3 oldalon keresztül kamionmakettek fotója szerepelt -mindenféle képaláírás, magyarázat nélkül. Tartalmas és segítő, nem mondom...

Üdv.
vlevi 262478 2009. július 23. 15:48
Válasz erre
Rag 262477 2009. július 23. 10:59
Válasz erre
Macal 262476 2009. július 23. 09:44
Válasz erre
Hüm, másik forumon? Magyar?:) Dobjál már légyszi valami infót erről légyszíves!:)
f2d 262475 2009. július 22. 22:58
Válasz erre
Egy másik makettező fórumon már valami formálódni látszik. Igaz második nekifutás, de hátha majd most.:-))) Ebből is látszik nem olyan egyszerű, pedig ott vagyunk páran akik írnának is csinálnák is.
Macal 262474 2009. július 22. 22:37
Válasz erre
Ez is felmerült:) Ha mástnem akkor megcsinálom egyedül:D Persze előtte beszélek mindenkivel, hogy felhasználhatom e a cikkeit:)
f2d 262473 2009. július 22. 22:36
Válasz erre
Lehetne egy próbát csinálni pdf formátumba, máshol már dívik.
Pl ez jó mintának.
www.plastik-models.com/index.php
Macal 262472 2009. július 22. 22:27
Válasz erre
Sziasztok!

Először is furán látom, hogy milyen vita kerekedett az újság kérdésből:)
Ugyanakkor megértem, hogy a vita alapja, hogy nem vagyunk egyformák. Anno nagyon szerettem a Modell és Makettet mivel egy olyan újságot kaptam a kezembe, amiből tudtam tanulni, rengeteg ötletet és technikát tudtam meríteni. Tény, hogy sok vasútmodell meg egyéb volt benne, de Legoval mondjuk nem találkoztam :) Jobb szerettem volna, ha főként a makettezéssel kapcsolatos dolgok vannak benne, az építésről, a festésről, különböző technikákról. Aztán elkezdtem venni a Promodelt. Eleinte veszegettem, mígnem csak pilláztam hogy 20 oldal, és baromira drága, ugyanakkor olyan mintha egy kiállítást néznék: csak képek, semmi hasznos info. Amolyan kedvcsináló, tanulni semmit nem igazán lehetett belőle. Aztán elkezdett vastagodni, és színesedni, de info még mindig nem sok, így én se vettem.

Igazából a magyar makettező forumok elérték azt a szintet, hogy mindent meg tudok nézni már építés közben, rengeteg leírással ugyanarról a makettről, és nem csak azt a három oldalt, sőt, ha kérdezek valamit a forumon eddig mindig választ kaptam, és nagyon sokat tanultam és fejlődtem így. Aztán néha kezembe került egy két újabb promodell, és örömmel láttam hogy elkezdett fejlődni a lap, és tényleg jó cikkek jelennek meg benne, külön öröm volt, hogy nyugati nagyágyúk cikkeit is olvashattam, és hogy ezekből a cikkekből lehet tanulni is sokat és nem csak inspirál. De nem csak náluk, tudnék felsorolni pár nevet az újságból, akik a kevés hely ellenére belecsempésztek némi tanácsot és rövid leírást is a cikkbe, amin már el tudtam indulni hogy hogyan gyakoroljam és kivitelezzem:)

Most hogy én is leírtam hogy hogyan emléxem vissza az újságokra és azok változásaira jöjjön pár gondolat amit még hozzáfűznék:):

Valamit fontos szem előtt tartanunk:
Egy újságnak ugye van egy adott terjedelme, amit nem csak az határoz meg, hogy mennyire szeretnek írni vagy fényképezni a szerkesztői, ebben bizony anyagi dolgok játszanak fontos szerepet. Így vagy képből van sok, és csorgatjuk a nyálunkat, vagy szövegből, és akkor fogalmunk sincs hogyan néz ki amit leírtak:)
Mivel Magyarország a makettezés szempontjából (is) kicsiny piac, ezért húdesok folyóiratot nem igazán bírna el...
Anno felvetettem hoyg a Makettinfonak lehetne saját újságja, hiszen már a klub sem pici, és már cikkekből is akad bőven, csak meg kellene szerkeszteni, és minden számban lenne autó, harcjármű, figura, repcsi, scifi, hajó...de nem kevés munka van egy ilyennel, és anyagilag sem egyszerű összehozni...
rrobbie 262471 2009. július 22. 22:11
Válasz erre
Rag!
Bocs, de a múltkor írtam Neked a webodalas felajánlásoddal kapcsolatban de kiköpött a gép... Keress meg légyszíves elérhetőségeim valamelyikén, kérlek!
Köszönettel: Robi (robert pont racz kukac promodell pont hu)
Dino 262469 2009. július 22. 21:14
Válasz erre
Sziasztok!

Az "utánpótlás" kérdéséhez: szerintem a lapnak nem ez a profilja, de ha egy arra fogékony gyerek a kezébe veszi, biztos, hogy nem rakja le egy jó darabig. Én mindig meg szoktam mutatni az új számokat az unokaöcséimnek (10 és 12 évesek), és utána mindig makettezhetnékük támad.
Mellesleg itt sokan hiányolták az építési és festési fázisfotókat - amikből a legjobban lehet tanulni, nos az utóbbi években már majdnem minden számban volt ilyen cikk, ráadásul neves külföldi makettezők munkáit bemutatva.
Ennél többet 68 oldalon bemutatni nem lehet. 3 repülő, 3 harcjármű, 1 polgári jármű, 1 figura (ez minden szám gerince) - ez az arány szerintem nagyjából azonos az adott kategóriák népszerűségével.
A Modell és Makett-hez: én szerettem ezt az újságot is, minden száma megvan , de a Legónak és a vasútmodellnek szerintem nincs helye egy ilyen újságban; egyikkel sincs bajom - én még 18 évesen is legóztam és régen vasútmodelleztem is, de egyszerűen nem odavalóak.

Üdv: Benedek Dénes
Rag 262468 2009. július 22. 18:37
Válasz erre
Most ugyan a 106-os hozzászóláshoz írok, de ez egy általános vélemény lesz.
Jó ideje veszem a PM-t, és bizony az elején csak tátottam a számat a maketteket amiket láttam, azokon amit olvastam. Nem értettem minden szót. Még csak azt se tudtam mi az, hogy 'átmosás'. De szerintem pontosan ez adott motivációt, látni azokat a nagyon szépen elkészített maketteket, olvasni a technikákat, tanulni. Mert, ha a 12 éves Pistike nem is biztosan érti elsőre, de lehet tanulni az újságból- főleg az újság végén szereplő rengeteg számozott részletfotós 'hogyan készült?' cikkekből.

Ha Pistike nem is érti hogy most mi az, de meg fog neki tetszeni az amit az újságban lát, és el fog menni a boltba, össze fog rakni ő is valamit, és ha rákap az ízére igenis addig fog építgetni míg az övé is olyan nem lesz.
A probléma nem a PM-lel van, a probléma az hogy az átlag városlakónak ez az egyetlen amivel találkozhat és a makettezéssel kapcsolatos. De ha egy boltban mégis előre van téve a lap, és megtetszik a borító, megveszi, elolvassa valaki, akkor lehet utána délután már leül a gép elé és rátalál erre az oldalra is. Vagykitudja.

Üdv.
part 262467 2009. július 22. 13:08
Válasz erre
Szerintem itt egyfajta lovagi küldetést fogalmaztok meg a PM részére és kicsit olyan érzésem van, hogy amiért ezt vonakodnak megtenni az újság részéről ez máris súlyos hiányosságként van felróva.
A magam részéről ha az enyém volna az újság viszonylag rossz néven venném ha ennyire megpróbálnák meghatározni, hogy miről írjak az újságomban, pláne olyan személyek részéről akik nem is vásárolják azt.
Ritkán veszem meg az újságot, de nem is kritizálom azt ha több olyan cuccról írnak benne ami engem nem érdekel.
Amikor megjelenik megnézem, hogy van-e benne olyan cikk amit érdekesnek tartok és tanulhatok-e belőle, ha van akkor megveszem.
Ha nem tetszik akkor nem veszem meg, de mindkét esetben megtartom magamnak a véleményemet.
A "mi lett volna,ha?" kérdéskörrel szerintem nem érdemes foglalkozni, a másik újság mindannyiunk sajnálatára megszűnt, őrizzük meg emlékét.
Az utánpótlásnevelés kérdése az szerintem meghaladja egyetlen újság lehetőségeit, a magam részéről támogatom a "Légierő a konyhaasztalon" szerű kiadványok újbóli megjelenését.
Viszont majdnem 1.5k Huf-ért nem kívánom azt olvasni ahogy hülye gyerek stílusban leírják, hogy Pistike ez itt a ragasztó, így kell vele összemaszatolni az egész szobát, szerintem ezt senki nem gondolta komolyan.
"aki ismer tudja, de már ezt is írtam" ezt különösen viccesnek tartom sanyi hozzászólásában, hiszen ez egy internetes fórumon eléggé megfoghatatlan dolog, ez alapján továbbra is csak sanyi maradsz nekem és eszerint veszem komolyan a beírásaidat (nem személyeskedés).
Ha valaki kritikát fogalmaz meg akkor annyi gerinc legyen benne, hogy nevesíti saját magát, egyébként komolytalan a dolog.
exec 262466 2009. július 22. 12:08
Válasz erre
Külön hozzászólásba írom, hogy ne vegyüljön.

A tartalom, mint dobozból építés egy dolog miatt fontos: utánpótlás nevelés. Az MM fölött érzett nosztalgiám annak szólt, hogy az jó volt egy nulláról kezdőnek, illetve amikor a PM indult, (elő kell kotornom a régi lapszámokat), de emlékeim szerint kimondva is egy haladóbb közönséget célzott meg. Az, hogy a fiatalokat hogyan szólítsuk meg, nem a PM problémája, hanem a makettező társadalomé, és a Makettinfo is ezzel próbálkozik. Ahogy azt Robinak is írtam, sajnos a "probléma" azért fröccsen rájuk, mert övék az egyetlen lap a piacon, így -teljesen emberi módon- mindent tőlük várnak el. Ez pedig, ahogy mondta is, nyilvánvalóan teljesíthetetlen. Én erre mondam azt, hogy talán jó lett volna, ha megmaradt volna mind a két lap, egyik a kezdőket megszólítva, másik a haladókat. Erre kapok a fejemre, hogy mit nosztalgiázok, és nézek, mint borjú az új kapura... Ember, nem logikus, hogy a fiatalok bevonását valahogy el kell érni?

Robi erre azt mondta, hogy jön egy könyv róla. Az első reakcióm olvasva a válaszát az volt: VÉGRE! Erre a következő komment az, hogy biztos olvasatlanul megy majd rá a kritika... Nagyon sajnálom, de ha akarsz se tudsz lerántani ebbe a pesszimizmus tengerbe. Én örülök Lacus könyvének is, és minden fajta ilyen próbálkozásnak. Sok vitám/beszélgetésem volt/van pl Gabival és a többiekkel a MOKon belül a fiatalok megszólításáról. A végén elváltunk, és azt mondtuk, hogy leülünk kidolgozni ötleteket. Nincs pesszimizmus, nincs sértettség, sem fogadatlan prókátorok. Miért nem lehet normálisan intézni a dolgokat, és miért kell egyből rossz indulatú feltételezésekbe bocsájtkozni?

Üdv.
exec
exec 262465 2009. július 22. 11:49
Válasz erre
Kedves Timur,

Neked is ajánlom az olvasást. Más nevében nem nyilatkozok, csak a magaméban. Felmerült egy kérdés, hogy ha merjük nem szeretni a PM-et, akkor miért. Leírtam. Belekötni nem tudsz. Nem tetszett, ahogy az előfizetések és megjelenések problémáját kezelték. Az általad felhozottakat nem kritizáltam. Utána belementünk más dolgokba, és mint érdeklődő, megkérdeztem hol áll most, mi a lap szerkezete. Erre Robi szerintem teljesen korrektül válaszolt. Visszakérdeztem az ABC miatt, erre is jött egy korrekt válasz, meg egy rakat más arról, hogy szar alak vagyok mert... kinek ezért kinek azért. Ezt a részét már nem értem. Kezdem elhinni, hogy tényleg funkcionális analfabetizmus van, és terjed. De hátha most leesik: Egy szóval nem kritizáltam a PM-et, pusztán leírtam, miért hagytam abba 5 évvel ezelőtt a vásárlását. Ha van eszetek, ebből leesik, hogy nyilván az 5 évvel elzelőtti dolgokról beszélek. Ezek után a tematikával kapcsolatban feltettem Robinak egy rakat kérdést, amikre én korrekt válaszokat kaptam, és megírtam neki, hogy ezek után veszek egyet és átolvasom. Pont. (Hacsak azt nem találjátok bántó kritikának, hogy le mertem írni: "azóta, amikor a kezembe került és átlapoztam, az volt a benyomásom, hogy a fotók minősége és a lap külalakja kifogástalan, abba belekötni nem lehet.")

Így már tiszta?

Üdv.
exec
sanyi 262464 2009. július 22. 11:47
Válasz erre
Hali!
Megkaptam hogy igazi hungaricum a "fikázás". Ez igaz - sajnos. De az is az, hogy kiforgatjátok egymás szavát, illetve az én szavaimat és azon csámcsogtok! Kedves Timur, kedves hozzászólók, további "jó étvágyat"!

Exec fogalmazott jól, hogy a magazin nagyon profi lett, nem pedig az alap dolgoknál indít. Világos hogy 56875 makett után már unalmas lehet alap dolgokat írni-olvasni, de szerintem lenne igény arra is hogy kezdő szinten mutassanak be maketteket! Egy régi MM-ban volt egy 3 részes "sorozat" ami a KP MIG-19-ét mutatta be alap, haladó, profi szinten kivitelezve. Ilyesmi lenne jó! Szerintem nem lenne lázadás belőle.

Tévedsz a szkennelést illetően. Olyan anyagokat szoktam csak beszkenneltetni amit nem tudok megvenni nyomtatott formában. Jobban szeretem a hagyományos olvasást, mint a szkennelt képek nézegetését. Következtetés: ha megjelenik a könyv, várni fogom - mielőtt még írnál, nem azért hogy itt fikázzam:)
Egyébként pedig nem érzem szarszagúnak a rózsát és egyéb virágokat, sőt, kimondottan optimista vagyok - aki ismer tudja, de már ezt is írtam. Az a gáz, hogy "kicsit" félreérthető és esteleg kemény hangvételű volt a levelem.
Üdv
Sanyi
Timur 262462 2009. július 22. 10:47
Válasz erre
Kedves "kritikusok"!

Azért valljuk be, annak van némi diszkrét bája, hogy akik élesen "kritizálják" a lapot, saját elmondásuk szerint nem veszik, nem olvassák...
De nem ez a lényeg. Nem ez döbbent meg igazán, hiszen Magyarországon a focihoz is milliók értenek, miért ne értenének "látatlanban" egy újság szerkesztéséhez is?

Az viszont elgondolkoztat, amikor valaki egy szaklapot azért bírál, mert "szakirányú".(ld. sanyi, 102) Ez olyan, mintha a Playboy-t azért kritizálnák, mert cicik vannak benne!
Az is elgoldolkoztat, hogy az "ős" Modell és Makett iránti édesbús nosztalgia mögött mi lehet. Mert azt azért észre kellene venni, hogy a MM-hez képest a PM
-nagyobb oldalszámban
-jobb minőségben
-több és nagyobb fotóval
-teljesen színesben
-jól szerkesztetten
-logikus rovatbontással
-tematikai sokszínűségre és egyben egyensúlyra törekedve
-nagyobb szerzői gárdát (külföldi mestereket is) felvonultatva
jelenik meg.

Észre is lehetne venni, ha valaki kézbe venné a lapot, és végigolvasná. Legalább egyszer.

Ez sem jó?
Úgy tűnik nem.

Számonkérni azt, hogy egy 11 éves, teljesen kezdő gyerek nem ért mindent a lapban?
Nem tudom, most sírjak-e vagy nevessek?
De lehet, hogy tényleg jobb lett volna, ha a kedves kritikusok kedvéért megmaradt volna a pécsi szerkesztésű Modell és Makett. A minőségéről most nem beszélnék, inkább a tartalmáról. Ha jól emlékszem, abban bőven volt villanyvasút, sőt lego-űrhajó, lego-repülő is. Egy makettezőnek (kezdőnek különösen)ez valóban hasznos, és építő segítség. A nyelvezetét talán tényleg értették volna a gyerekek, hiszen a főszerkesztő a szerzők megkérdezése és beleegyezése nélkül -néha értelemzavaróan- húzta meg az anyagokat. És -sanyi külön örömére- voltak 7 soros cikkek!

Kedves "kritikusok"!

rrobbie már leírta, hogy lesz új könyv, egyfajta "Makettező ABC" a repülősöknek.
Sajnos már előre látom, hogy a "sanyi-típusú" emberek ugyanúgy fogják ócsárolni, mint a PM-et: olvasatlanul, látatlanul. Nem veszik majd meg, csak titokban kérik a kollégákat, hogy szkenneljenek belőle ezt-azt.
De ne legyene igazam!

P.S. sanyi! Ne borulj ki a korábbi beíráson. Nem véletlenül használtam a "sanyi-típusú" kifejezést és a többes számot. Biztosan ritka jó gyerek vagy személy szerint, csak épp beletartozol a rózsát is szarszagúnak érző csapatba. Ne aggódj, sokan vagytok!

Üdv!
Fodi 262461 2009. július 21. 21:50
Válasz erre
Szerintem sokat fejlődött a lap az elmúlt időben. A kezdetekkor valamiért nem tetszett, de egyre jobbá vált, el kell ismerni.
Az is igaz, hogy a makettező abc-s cuccok inkább könybe alók. Én annak idején egy rakás dolgot a Légierő a konyhaasztalon című könyvből tanultam meg.
exec 262460 2009. július 21. 21:21
Válasz erre
Robi,

Abban egyet értek Veled, hogy a szarozás nem kritika, és ezért az ilyen hozzászólásokkal nem tudok egyet érteni. Tökéletesen elfogadom az érveidet az újsággal kapcsolatban, nem is zavart, egyszerűen nem vettem meg. Amikor viszont őszintén megmondom, hogy én miért nem, akkor nem hiszem hogy megérdemelnék másoktól bármilyen szitkozódást. Ízlések és pofonok...

A makettezés válsága más kérdés. ÉN látok (láttam) fellendülést is. Az utánpótlás nevelés egy sokkal összetettebb, komolyabb kérdés viszont, mivel tiétek az egyetlen lap, sajnos érthető hogy minden ilyennel kapcsolatos a Ti nyakatokba zúdul.

Nekem legjobban talán az a korszak tetszett amikor volt Modell és Makett (alapabb dolgokkal) és Pro Modell, ami a pro szint volt...

A légierő a konyhaasztalon nagyon alapmű volt, nekem is megvan.

Üdv.
exec
rrobbie 262459 2009. július 21. 18:44
Válasz erre
exec,

Nyilván a hibákból lehet tanulni, ez egyértelmű... A sanyi-féle hozzászólásokból meg igen nehéz. Meg - bocs érte de - a lucky-féle "elégedetlenkedőkéből" sem. Mé' nincs több ez, az, amaz? Van, csak észre kell venni...

Azt én is tökéletesen el tudom mondani mindennel kapcsolatban - akár rébuszokban is - hogy mi nem tetszik. Ez nem nagy kunszt. Kicsit unom, hogy azt kell hallgatnom, hogy mi nincs. Igen, ritka pl. a búr háborús figura, az olasz tengeralattjáró, az 1905-ös japán-orosz háborús technika, a WTCC-s pályaautó, stb.
Ezzel szeben minden számban van legalább 3 repülő, 3 harcjármű, 1 figura, 1 autó összerakva (elég jó minőségben), letesztelve, feljavítva, stb. Ezen kívül Újdonságok, Fórum, Kiegészítő, Könyvszemle, Internet rovat, meg egy Kiállításbeszámoló. Ja, és minden számban 2003 óta egy magyar vonatkozású anyag. Ez van! Ennél többet 68 oldalon én még nem láttam...
És ez nem azt jelenti, hogy nem is lehet jobbá tenni. Csak meg kéne érteni, hogy egyszerűen nem megy. Itt van a korlát. A makettezés sajnos nem fejlődik abban az ütemben, mint a '80-as években. Az utánpótlás nevelésnek meg - szerintem - a makettklubbok lehetnek a bázisai. Ehhez mi annyival tudznk hozzásjárulni, hogy minden lapszámban újra meg újra leközöljük a klubok, egyesületek elérhetőségeit. (Ilyen sincs a külföldi magazinok nagy többségében...)

Szerintem a Makettépítő ABC - amit Ti igényel(né)tek - gyakorlatilag egy komplett könyv anyaga lenne, illetve lesz is a közlejövőben.
Gondolom nem árulok el nagy titkot, vagy ha igen akkor bocsánat érte, de nem bírom magamban tartani, hogy nemsokára lesz megint felfrissített, jelentősen átdolgozott Légierő, a konyhaasztalon... Meg ott van Adóba Laci könyve a diorámaépítésről (Ebből is jön a következő!)

Mi jelen pillanatban csak azzal tudunk az ilyen jellegű igényekhez hozzájárulni, hogy közlünk olyan cikkeket is, amelyek segítségére lehetnek egy "kezdőnek" is, mondjuk pl. a festésben. Másra jelenleg sajnos nincs módunk, illetve kapacitásunk.

Ennyi!

Jó makettezést!

Üdv: Robi
exec 262458 2009. július 21. 18:09
Válasz erre
sasvarju,

el indult egy kérdez felelek. Ketten azt mondtuk, mi nem szeretjük a Pro Modellt. Páran indoklást kértek, mi ezt teljesen kultúrált formában megtettük. Az illetékessel (rrobbie) elbeszélgettünk a változásokról, és azt mondtam, hogy akkor veszek egyet, megnézem most milyen. Nem tudom, hogy az én kiábrándulásom 5 évvel ezelőtti gyökerénél még a Fabu fórumán olvasgattál-e de szerintem nem kell ennyire védeni őket. rrobbie, profin korrekten megtette ezt is. Viszont ezt az 'akkor csinálj jobbat' felháborodást baromira nem szeretem. Nem lehet önálló véleményünk? Ahogy azt moderációim folyamán töbsször elmondtam, amíg kultúrált a forma, mindenkinek lehet. A személyeskedést viszont nem tűröm.

Jelzem szerintem robbie-k sem azzal tudják jobbá tenni a lapjukat, ha kizárólag egekig magasztaló kritika (dícséret) jelenik meg róluk...

A makettezés magunktól is elsajátítható, írod, ugyanakkor véded a tulaj tárcáját. Vedd már észre a saját elentmondásodat! A makettezés eléggé megdrágult az elmúlt pár évben, és szerintem baromira nem mindegy, hogy egy technikát magadtól 6-8 maketten át fejlesztesz, vagy elolvasol valami szakirodalmat, és mondjuk a második maketteden már viszonylag jól tudod alkalmazni. Nem mindegy, hogy egy gyerek mennyit tud költeni a makettezésre, míg az első sikeresebb darabja megvan, esetleg a szülők kitartanak-e mellette addig. Ezért nem mindegy az hogy van-e egy makettező abc pl, és ezért állok ki mindig itt a fórumon is azon kezdők mellett, akik esetleg egy már (sok ezer hozzászólással korábban) leírt dolgot újra megkérdeznek, hogy legyünk velük szemben türelmesek.

Úgy zárójelben pedig, azért azt el ne hidd már, hogy évek óta úgy jelenik meg a Pro Modell, hogy 50%os veszteség van rajta lapszámonként... Ennyire azért senki sem jótét lélek. És továbbra is tartom, hogy amikor 5 évvel ezelőtt késtek a megjelenések, lehetett volna elegánsábban kezelni. HOgy hogyan? 10 a4-es lapot kinyomtatsz, amin névjegykártya méretben rajta lett volna "elnézést a késésért". Felszabdalodd, és beledugod a példányokba. A HVG-nél ez egy nap(!) késés esetén már így van. És nem kell a kettő költségvetését összehasonlítani, mert szerintem a 10 a4-es oldal nem a költségvetésen múlik. Gesztus azokkal szemben, akik belém fektetik a bizalmukat!

70 -es években nem volt net... Kit érdekel? Most van. 130 éve műanyag sem volt, akkor faragjunk fából? Hagyjuk már ezt a múlt idézést... Nyilván ha még lenne Modell és Makett és a fele fekete-fehér lenne, akkor megkapná a kritikát miatta az is. (Mint ahogy Pro Modell esetében írtam azt is, a külalakja, tördelése, fotók minősége kiváló, abban hibát nem lehet találni).

Ezek után a kérdés (esetleg rrobie-tól is, ha olvassa) Ha befogjuk a pofánkat és lelkesedünk / leszarjuk, vagy ha normális formában, kúltúráltan megbeszéljük, aztán vagy használnak belőle valamit, vagy nem.

Üdv.
exec
sasvarju 262457 2009. július 21. 16:48
Válasz erre
Kritikusok!

Csináljátok meg a makettezők Dörmögő Dömötörét! Szerkesszétek meg, finanszírozzátok meg a milliós nyomdaköltséget, majd dobjátok piacra féláron hogy a csóró is meg tudja venni! Én a profi P.M.-et fogom megvenni továbbra is. Profi szerkesztő, profi fotós, profi jó tollú makettezők (Forintos Kálmán, Lőrinc Peti, Molnár Tamás, Szekeres Gabi, KGBéla, Pánczél Matyi, Nagy Sanyi, Vadász Pisti, Barnaky Peti, stb, stb. bocs a kihagyottaktól). A hetvenes nyolcvanas években nem volt lap, nem voltak fantasztikusan jó minőségű makettek, nem volt net, nem volt irodalom, sem kiegészítők, mégis megtanultunk egymástól alap, közép szinten makettet építeni, festeni. Ez egy hobby, a kikapcsolódás, a játék egyik formája ami tudományos szintre is emelhető, de alap szinten a józan észt, a kreativitást elővéve magunktól is elsalyátítható. Egy évente háromszor négyszer megjelenő lapban képtelenség kielégíteni mindenkinek a vágyát. De ha mégis sikerülne, bizonyára az sem felene meg. Csináljátok meg a kezdők, a haladók magazinját! Csináljatok jobbat ha tudtok! HAJRÁ MAGYAROK!
lucky 262456 2009. július 21. 13:52
Válasz erre
rrobbie!
Ok, ok.
De akkor is kevés!:))
sanyi 262455 2009. július 21. 11:50
Válasz erre
Sziasztok!
Bocsi hogy tegnap kicsit "vidékies" voltam, DE NAGYON GYŰLÖLÖM AMIKOR ÚGY MINŐSÍTENEK HOGY SZEMÉLYESEN NEM ISMERNEK! NEM SZERETEM ÉS ÉN SEM SZOKTAM SENKIT MINŐSÍTENI PÁR SOR ALAPJÁN!
Egyébként pedig Tibcsi és Exec barátaim megírták hogy mi hiányzik belőle. Valós példa: Tavaly eljött egyik ismerősöm 11 éves fia. Amikor meglátta a kollekciót elkzdte ő is az ipart - az ősök legnagyobb örömére:) Egyszer vett egy lapot. Szegény kissrác azt sem tudta hogy eszik vagy isszák amit írtak - az árát titkoljuk, hivatalosan én adtam neki, mert annyi pénzük nincs hogy éhenhaljanak... Erre is céloztam. Persze aki benne van 19 éve - pl. én - tudja hogy mi az, de neki le kellett fordítani. Valóban jó cikkek vannak benne, de a Modell és Makett sokkal "barátságosabb" volt, nem volt annyira "szakirányú". A MM-nek volt egy másik jó jellemzője! Nézzétek meg a számokat, hogy a Revüben ciklusosan változva, egyik számban autók voltak, másikban harcjárművek, harmadikban repülők stb. igyekeztek mindenkinek kedvében járni. Az már más hogy nem voltak benne 6-8 oldalas cikkek, de a kamionos, hajós, harcjárműves, POLGÁRI repülős is megvette, mert érdekelte. Egy ilyen kaliberű valamit kellene felvenni, mert tudom hogy sokan vagytok akik szeretik és megveszik, de ha így folytatódik, akkor az lesz hogy lakat kerül az ajtóra... Azért azt meg csak nem kellene hogy az egyetlen magyar szaklap oda legyen.
A Makettépítő ABC is nagyon jó lenne! Egyik makettbolt tulaj ismerősöm is mondta hogy nem győzi "oktatni az utánpótlást" mert nincs honnan okulniuk - esetleg a saját kár, de az inkább felőrli a kezdeti lelkesedést. OK, itt, az Infón lehet kérdezni, de mégsem olyan. Egyszer gondolta hogy ajánlja a magazint, de aztán inkább mégsem mert egy kezdőnek nem az kell hogy lássa amint pl. a 12 ezerbe kerülő gépre még rákölt 10-et és közben olyasmiket olvas hogy halvány lila gőze sincs róla.
Ja és egyébként pedig nem kell 4596 éves makettépítői tapasztalat hogy valamit meglássak hogy nem jó... És jó lenne ha még csak 25 lennék, másként csinálnék ezt-azt - nem pl. az Italeri F-5-re gondoltam:)
Üdv
Sanyi
Tibcsi 262454 2009. július 21. 05:49
Válasz erre
exec,

Lehet, hogy Robi rám gondolt, én pécsi voltam és jelent is meg egy makettem a Modell és makett-ben.

Tibcsi
exec 262453 2009. július 20. 21:50
Válasz erre
rrobbie,

Örülök neki, hogy ilyen változások vannak. Hozzáteszem, tényleg nagyon régen nem láttam a lapot, ha igen,csak átfutottam.

A Modell és Maketthez semmi közöm nem volt, gimnázium első osztályos voltam a lap indulásának környékén. Pécsen pedig még életembe nem jártam.

A dobozból építés nem az általad felhozott miatt mániám úgymond, (bár "savanyú a szőlő" efektusként, főiskolai éveim alatt nem telt rá.), hanem tényleg csak az utánpótlás nevelés miatt. Ha mostanság ennyyi dobozból épített van a lapban annak örülök!

Már csak valahol valamilyen formában egy makettező abc-t kellene csinálni újra...

Én Pro Modell vásárlását leginkább azért hagytam abba, mert tényleg nem tetszett ahogy a tulaj akkoriban válaszolt a megjelenéseket firtató kérdésekre, illetve kamionról (én kamionozok) nem volt cikk benne. Nem tudom azóta volt-e benne. Amit megígérek, az az hogy veszek egyet, megnézem milyen most.

Üdv.

exec
rrobbie 262452 2009. július 20. 20:38
Válasz erre
lucky Neked is gyűjtöttem - na nem azért mert ennyire ráérek - 1/72-es Fórum témákat (nem Revü! - az a Modell és Makettben volt!):

2009/3
Reggiane Re.2000 GA
F-105G
/4-ből 2=50%/

2009/2
Zeppelin Staaken
MiG-25PD
/4-ből 2=50%/

2009/1
Bf-109 G-4 Hungarian Air Force
Gloster Meteor
Fokker E.III
/6-ból 3=50%/ és a 6-ból további 2 1:144-es

2008/4
BAe Nimrod
/6-ból 1=16,67%/ hú itt tényleg kicsit felborult az arány, viszont itt is az egyik 1:144-es

2008/3
Nardi F.N 305
Hawker Sea Fury
Szu-15
/5-ből 3=60%/

2008/2
Ju-87A Stuka
Pe-2
Pe-8
/4-ből 3=75%/

Üdv: Robi
rrobbie 262451 2009. július 20. 20:22
Válasz erre
Szia exec,

Kérdeseid közül néhányra gyorsan szeretnék válaszolni:

Dobozból épített makettek a Pro Modell elmúlt 6 lapszámából:

2008/2
MB Unimog 404
Corporate Alliance Droid
Horch Sankra

2008/3
Ferrari 166MM
Ka-26
Az ideális testőr

2008/4
Gyerünk a strandra!
Char B1bis
F-4E Phantom (igaz ebben van 2db gyanta ülés)

2009/1
Nissan GT-R (R35)
Dodge WC.51 Beep

2009/2
Fordson WOT 3
St. Vith védői

2009/3
Brückenleger IVb
Space Wolf
GMC CCKW 353

A dobozból építés "problematikájával" kapcsolatban annyit szeretnék csak mindenki tudomására hozni, hogy sohasem mondtuk, hogy egy makettet csak úgy lehet megépíteni, hogy tele kell pakolni feljavítókkal. Nem kell! De ha valaki igényt formál arra, hogy a valóságot a lehető legélethűbben megpróbálja leképezni, ez "sajnos" néha elengedhetetlen...

Más: Hidd el mi is szeretnénk, ha évente összejönne a 6 lapszám. De az elmúlt évek szuper gazdasági közegében ez nem sajnos jöhetett létre. ...és idén sem sokkal jobb a helyzet, de azért próbálkozunk. A másik, amit ezzel kapcsolatban tudni kell, hogy az előfizetői díjak csak akkor vándorolnak a kiadóhoz, ha az adott lapszám megjeleink, ha nem, akkor azt a Lapker köteles visszafizetni. Ezt pedig csak az előfizető kezdeményezheti, ha a kiadó jelezte a Lapker felé, hogy melyik lapszám nem kerül majd kiadásra.

exec, ha nem tévedek, Te szerző voltál a pécsi szerkesztésű Modell és Makettben, ugye?

Jó makettezést!

Üdvözlettel: Rácz Robi
lucky 262450 2009. július 20. 19:40
Válasz erre
Ha már hiánylás:
Az 1/72-es témák repülő fronton hiányoznak( nekem).Ebben a témakörben keveslem a revüben lévő cikkeket.
Tibcsi 262449 2009. július 20. 19:01
Válasz erre
Sziasztok,

Alapvetően nekem nincs különösebb bajom a PM-mel, de érdekes módon ugyanazokat hiányolom belőle, mint exec kolléga: a dobozból épült makettet, a polgári járműveket (nemcsak az autókat) és a Makettező ABC-t. Egy ideig én sem vettem a lapot, de az utóbbi négy szám megvan és kezdek "visszaszokni" rá. :)

Lenne még egy témajavaslatom az újságba: szerintem már elég régi hobbi a miénk, biztosan sokakat érdekelne egyfajta Modell és makett történelem. Régi makettek, összerakva, vagy dobozban, sztorikkal, vagy anélkül.

Üdv: Tibcsi
exec 262448 2009. július 20. 18:01
Válasz erre
Sziasztok,

OFF:
kicsit érdekes lett ami itt is történt. Bevallom sem az indokolatlan szarozást, sem a sanyi típusú ember stílusú válaszokat nem szeretem... Igaz a vitához kettő kell, de ne személyeskedjünk már...
ON...

én sem szeretem a Pro Modellt. A Modell és Makettet imádtam. Egy híján minden része megvan, és nagyon sokat köszönhetek neki. A Pro Modellt sose tudtam megszeretni.

A képek kiválóak benne. Nagyon a tartalomban sem találtam belekötni valót, ami keveset olvastam belőle. Én azért nem veszem, mert meguntam az újságosnéni kérdezgetését, megjelent-e már. Illetve nagyon nem szeretem, ha 6 számra fizetek elő, és 4-5 jelenik meg belőle. De még ezt is megértem, ha a reklamációmra normálisan felelnek. Anno a fabu fórumán jó pár visszakézből válasz volt, ami bár nem nekem szólt nem tetszett. Hiába, én sajnos a stílusra sokszor érzékenyebb vagyok, mint az árra. Emiatt aztán leszoktam róla.

Néha azért bele bele olvasok, és én két dolgot hiányolok belőle (lehet, hogy csak a kezembe került lapszámok voltak így). Egyrészt a polgári vonal nagyon gyér, másrészt néha egy-egy dobozból épített gép is kéne (ez örök mániám), mert a fiatalság kineveléséhez, az utónpótláshoz az ilyenre is szükség van. Márpedig egy kezdő nem fog ráhalmozni x kiló rezet...

Nem tudom most mi a helyzet vele, összejött-e már az évi 6 megjelenés, egyáltalán kéthavi lap-e még. Az viszont érdekelne, hogy azóta van-e már benne egy-egy dobozból épített cikk.

Anno a Modell és MAkettben kifejezetten szerettem a Makettező ABC cikksorozatot. MIvel az elmúlt időben nem túl sokat olvastam a PM-et, volt abban is ilyen sorozat?

Üdv.
exec
F-16 262447 2009. július 20. 16:43
Válasz erre
Sanyi!

Nos, akkor itt a nagy lehetőség: szerinted milyen (lenne) a jó mekettező folyóirat?
Milyen legyen a szerkesztése? Esetleg legyen teljesen fekete-fehér? És kik írjanak bele? És miről? Csak orosz, vagy csak német, vagy csak amerikai, stb, témában? Esetleg vegyesen? Milyen makettek szereplejenek benne? Repülő, harcjármű, polgári, figura, vagy mi? Tudnál-e egy követendő példát emlteni?
Melyik a Te kedvenc makettező folyóiratod? (Ha van ilyen!)

Üdv.
Attila
sanyi 262446 2009. július 20. 16:17
Válasz erre
Húha!
Na, ezt nost jól megkaptam... Csinálhatsz valamit...
doky3 262445 2009. július 20. 15:09
Válasz erre
Sziasztok!

Bár én csak átlagos makettező vagyok, és lehet hogy soha nem leszek olyan profi mint azok akiknek az alkotásait csodálom minden számban, de szeretem a PM-et. Megvan az összes száma (a Modellezés-ből kialakult Modell és Makett, a szétválást követően kiadott másik MM-t ideértve is). Sokat tanultam belőle. Az elkészített munkák mindig inspirálnak, hogy a következő jobb és jobb legyen, legyen szó bármilyen makettről. Egyetértek azokkal akik védik, hiszen valóban az egyetlen magyar nyelvű kiadvány, és megállja a helyét bármely külföldi újsággal szemben. Ráadásul a kiadók minden szám-ért vért izzadnak hogy megjelenjen. Olyan lapot nem lehet készíteni ami mindenkinek tetszik, mert különbözőek vagyunk minden szempontból, így mindig lesznek akik kriti-zálnak, ami nem is baj, ha ÉPÍTŐ jelleggel teszik.
Én ezután is megveszem, (mint ahogy az Aranysas-t is), mert itthon egyiknek sincs párja.
UI: Timur ezúttal is meglehetősen viriolos hsz.-e nekem is tetszett!
Ákos 262444 2009. július 20. 14:16
Válasz erre
Rrobbie!

Mindig lesznek, akiknek nem tetszik a rendszer, ezért nem kell foglalkozni velük. Sokszor az indokukat sem lehet kitalálni. Gondolom sanyi beírásainak oka az, hogy ő életének 25 éve alatt a legnagyobb makettezőket is megszégyenítő tudásra tett szert, és azt így osztja meg velünk...

A lap megjelenése példás, papír és fotók minősége tekintetében is, külföldi szemmel mérve is. Az ára ehhez a minőséghez megfelelő. Nagyon jó a külföldi szerzők bevonása, hiszen így a világ élvonala "házhoz" jön. És ezeket úgy írom, hogy '99 óta minden szám a polcon van.
Nagyon sok makettet összeraktam már, ami az újságban szerepelt, de még sosem éreztem úgy, hogy az értékelésnél a szerző túl pozitív lett volna. Az ellenkezőjét éreztem párszor, hogy sanyival ellentétben példát is mondjak, KP Me-110-ese szerintem több csillagot érdemelt volna, szerintem nem olyan rossz az a makett, főleg úgy, hogy a vetélytárs Eduardon is túlvagyok...

ui: Hozzászóláson viszont már rég nem derültem ilyen jót, mint Timur hozzászólásán :)
A lényeget viszont jól eltalálta.
part 262443 2009. július 20. 13:03
Válasz erre
EZ nagyon jó volt, elismerésem:)
Hunyo 262442 2009. július 20. 11:36
Válasz erre
Sziasztok!

Mivel az előttem szólok le írták az én véleményemet is ez ügyben, így én nem is tennék hozzá semmit, mert nem látom értelmét az ismétléseknek.

Csak egy dolog:

Szerintem rendben van a Pro Modell, "repülős" létemre én is kiolvasom az egészet.

Csak így tovább Pro Modell!

Üdv:

Hunyo

(Puma Makettklub Kecskemét
Timur 262441 2009. július 20. 11:21
Válasz erre
Szia part!

A sanyi-típusú emberektől ne várjál építő kritikát, pláne bocsánatkérést a hazudozásért és a rosszindulatú megjegyzésekért. Hogy miért?

A sanyi-típusú emberek zsenik (s imígyen kritikán felül állnak): csak ők tudják mi a rossz, és mi a jó egy makettben, a PM szerzői hülyék és vakok.

A sanyi-típusú emberek fotó-memóriával rendelkeznek: elég egy (fitymálló) átlapozás az újságosnál, mégis végig tudnak elemezni minden rovatot, cikket. (És persze elsőre megtalálják az összes hibát!)

A sanyi-típusú emberek takarékosak: sajnálják két doboz cigaretta árát (az egyetlen magyar nyelvű) szakperiodikára.

A sanyi-típusú emberek élnek a forráskritika eszközével: a dilettáns és drága PM helyett a mindig igazat író és csak tényeket, manipulálatlan fotókat tartalmazó netet használják kizárólagos háttéranyagnak. Nekik a net amúgy is ingyen van.

A sanyi-típusú emberek büszke, visszahúzódó művészek: munkásságuk egyetlen kristálytiszta sorát, vagy a makettjeikről készült egyetlen fényképet sem osztanak meg a nyilvánossággal. Elefántcsont tornyukból viszont bármikor pontos, vitriolos kritikát adnak a PM grafomán (ld. nem 7 sorban írnak meg egy cikket)bértollnokainak.

A sanyi-típusú emberek igazmondók: azt, hogy sanyi nem szokott kamuzni (de tényleg), maga sanyi is bizonyítja.

Úgyhogy:

-Abcug PM!
-Abcug rrobie!
-sanyit főszerkesztőnek!
-sőt: írja sanyi a PM összes cikkét!

Üdv:
FS
(a jelenlegi -"vicc kategóriába tartozó" (copyright by sanyi)-PM egyik dilettáns,vak, grafomán, üzleti érdektől vezérelt, stb. szerzője.)
Zépisti 262440 2009. július 20. 10:50
Válasz erre
Sziasztok!

A magam részéről csak annyit jegyeznék meg,hogy nagyon szeretem a ProModellt és MINDEN cikket elolvasok mire a következő szám megjelenik.Pedig sugaras repülőket építek főleg...

Szép napot mindenkinek!

Zépisti
Puma Makettklub Kecskemét
  Tovább >>>
1.,2.,3.
1., 2., 3.