/ Fórumok /

A Magyar Tarka színei

A topik célja az MKH által használt színek és festékek pontos felderítése, megmutatása, azok ismertetése a makettezőkkel, és a téma iránt érdeklődőkkel.
Várunk minden olyan hozzászólást amely tényszerűen, bizonyíthatóan, egyértelműen bemutatja ezeket a színeket, típusokat, azok származását, vagy összetételét.
Aki bármiben cáfolni tudja, vagy szeretné a másik állítást, azt kérnénk, hogy bizonyítékok, pontos, és ellenőrizhető hivatkozások megtételével tegye, ellenkező esetben nem fogadjuk el.
Az egymás felé, vagy egymás kutatási anyagával kapcsolatos kérdésekre válaszoljatok, és ez mindig csak az adott témát, kérdést érintse.
Kerüljétek el egymás személyének a támadását, minősítését, csak a témáról, és az azzal kapcsolatos tényekről írjatok.
Aki a fenti szabályokat megszegi, annak a beírása törlése kerül!
Sok sikert kívánok a téma megvitatásához, és remélem, hogy segítséget fog nyújtani a makettezőknek, valamint a téma kedvelőinek!
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42.
Durál 580193 2015. március 3. 16:12
Válasz erre
Kérdés az, melyik adatok vitathatóak. Én azokkal foglalkozom, amelyek szerintem vitathatatlanok. Többségük az. Punkáék vitapartnere, több helyen, nem szándékosan, félreért, más adatokat meg nem vesz figyelembe, vagy nála nincsenek meg és úgy gondolja, ezért azok nem is léteznek. Az általam alább közölt G.1100 szürke is ebbe a kategóriába tartozik.
Egyébként német és olasz festékeket mindig is használtak, hiszen a légierő volt amikor 1500 mindenféle kategóriájú géppel rendelkezett. De azt is figyelembe kell venni, hogy a Krayer csúcsidőben, a háboru végén évi 400 tonna festék kibocsátásra volt képes. És voltak más gyárak is. A 39-45 időszakban legyártott 1200 polgári és katonai gépet (nem beszélve az egyéb haditechnikáról, ruházat, ponyvák, épületek) szintén valahogy festeni kellett...
Durál 580192 2015. március 3. 16:01
Válasz erre
Kérdésed lényegre törő. A sorban az első, ami Cellaetern bázison már megvolt 1938.V.3-án, többi esetben különböző hordózóbázisra épült, fejlesztett festékekről van szó. Ezekben csak a színárnyalat a közös. De ami a lényeg, ez a zöld árnyakat is kikeverhető ma is.
Durál 580191 2015. március 3. 15:56
Válasz erre
Köszönöm Gabi, hogy feltetted. Az áramszünet, majd mivel a sütő is elektromos, az esti "ebédkészítés" után kinyitva a gépet csak jóval később néztem meg levelezéseimet, abban pedig benne volt, hogy új oldal nyílik. Elnézést.
Visszatérek a közölt levelemhez, a sajnos kevesek által hozzáférhető anyaghoz, az MRT évkönyvben megjelent, számomra is új táblázatokhoz. Az MRT-nek anyagi okokból nincs lehetősége nagyobb példányszám előállításához, így sok anyaga nem válik közkinccsé. Punkáékkal szemben van több kritikám is, de ez a közlés, amelyben a szürke, barna, zöld és SÁRGA színekkel foglalkoznak, benne kimondottan repülőgépek számára készültekkel is, fantasztikusan jó. Sajnos, nem tudom miért, a kék szín kimaradt. Személyesen rá fogok kérdezni. Punkáék a táblázatok megfelelő rovatában mindig megadják a forrást. Megjelenésre váró anyagomban én azt bizonyítom fennmaradt dokumentum alapján, hogy miért voltak meg már készen a szürke-zöld-barna-kék festékek a hozzájuk való komplett rendszerrel együtt. Az én általam talált dátum egybeesik Punkáék által közölt 3 és fél oldalas, dokumentumokra hivatkozó táblázatában szereplő 1938.V.3. dátummal. Karcsi a kb 15 kötetes receptúra alapján feltételezi, hogy csak a festék 1940.IX.28. óta létezik, azonban erről a szinról az Országos Levéltárban talált adatok szerint még további 5 receptúra létezik. Ez a különböző felületekre történő, valamint a minőség javítását célzó fejlesztések eredménye. A legkorábbi megjelenés a Sólyomnál fordul elő Punkáéknál, 1939.V.3. Nálam ezen hónapon belül még egyszer, de már közvetlenül a repülőgépen. Mindez a Herbig szabadalom bejegyzése előtt. A Krayer valóban vásárolt német szabadalmi licenceket, de ezeknek a vizsgált témára nincsenek hatással, forrásokat mástól kaptam, hitelesek, de én nem közölhetem, majd ők megteszik. A táblázatban megtalálható a "Cellaetern" kifejezés és a "Cell." kifezezés. Utóbbi cellont jelent. A Sólyomhoz a felületvédő és rejtő bevonatokhoz kizárólag Cellaeternt használtak, de tudok és anyagomban közlöni fogok más anyagot is, de ezt nem kívül, belül alkalmazták, és az se német mintát követ... A Krayer a Cellaeternen kívül még jónéhány más bázisú festéket is kifejlesztett hadicélokra, ezek is az MRT részletes táblázataiban megtalálhatóak. Bizonyára további kutatásokkal ezt a legalább 200 tételes Krayer listát tovább lehet még bővíteni. Mindenesetre jó türelem kell egy ilyen 3,5 oldalas táblázat átböngészéséhez és elemzéséhez.
AndrásH 580189 2015. március 3. 15:51
Válasz erre
G.1100 Cellaetern rep.gép átvonó szürke 1939. V.3
G.1100/a Nitró álcázó fedőlakk szürke 1939.X.9.
G.1100/b Könnyűfém terepszín szürke 1939.X.9.
G.1100 Szürke matt átvonólakk falemezre 1940.XI.28. (receptkönyvben megtalálható)
G.1100/b Könnyűfém terepszín szürke 1944.V.19.
G.1100/a Nitró álcázó fedőlakk szürke 1944.V.19.


No igen, ez már érdekesebb. Az azonos név gondolom ugyanazt a terméket takarja, csak másik gyártási szériában.
Tehát a sima G.1100 egyszer Cellaetern néven szerepel, másszor meg átvonólakk falemezre néven.
Akkor ez alapján Cellaetern = átvonólakk falemezre
A /a a nitró festéket jelöli, a /b meg az alumíniumra valót.
Csak jutunk valamire.
A nagy kérdés: hol van a vegyes építésre való festék? :)
Varjúbácsi 580188 2015. március 3. 15:51
Válasz erre
Szia Béla!
"A forrásom Punkáék anyaga, nyilvánosan hozzáférhető." Hát pont itt a gond! Jelen polémia egyik alapköve az, hogy a Punkáék adatai vitathatóak. Olyan művet megjelölni forrásnak, aminek PONT a hitelességét kérdőjelezik meg, elég érdekes hivatkozás.
AndrásH 580185 2015. március 3. 13:55
Válasz erre
Láttam a rendelést a cikkben. Először "Cellaetern színező" néven hivatkoznak festékekre RLM színkóddal, de mindenféle festékkód nélkül, illetve megnevezés alapján valószínűleg azonos színárnyalatokat rendeltek feltételezhetően más típusú festékből, "Cellon könnyűfémlakk" néven, szintén kódok nélkül. A rendelésben nincs szó semmilyen G sorról.

Ahogyan Podva írja lentebb: "vagy valamiért mindent amit repülőgépre kentek Magyarországon, valamiért Cellaetern-nek hívtak"
Valahogy így néz ki. Az említett cikkben az is szerepel, hogy a Krayer gyártott 7122-es festéket. Vajon mi értelme lett volna egy színárnyalataiban megszólalásig hasonló, saját festéksort is párhuzamosan gyártaniuk?
Gabi 580180 2015. március 3. 13:03
Válasz erre
Szia Béla!
Mielőtt a moderálást kritizálod, el kellett volna olvasnod azt, amit a topikban beírtam 20.12-kor. Nem volt bonyolult, könnyen értelmezhető, hogy a vita átkerült ebbe a topikba, és ott törlöm a továbbiakat. Ennek ellenére nyugodtan beírtad amit gondoltál. Alapvetően nem a tartalommal, vagy a személyeddel volt a gond, csak azzal, hogy nem vetted figyelembe a kérésemet, ezért töröltem.
Gabi

A megnyugtatásodra bemásolom ide az ominózus szövegrészt:

Durál tegnap 22.45

Po-zwei! Többórás áramszünet pihentetett. Kérdéseid mindig továbbgondolkodásra késztetnek, továbbnéztem a témát.
A forrásom Punkáék anyaga, nyilvánosan hozzáférhető. Tudod ez a kidvány az MRT-n bizonyára a kezedben volt, megvan DVD-n is. Talán a következő klubban Hérincsen keresztül tudsz még belőle rendelni. A kiadványban Karcsi 8 oldalas tanulmánya mellett ott van Punkáék 39 oldalas tanulmánya, teljesen új közléssel. A 3,5 oldalon át közölt táblázatokban a repgépeken alkalmazott színekre bontva a Krayer által előállított lakkok találhatóak. A 196. oldalon mintegy 50 szürke lakk között több mint 10 tartozik a Cellaeternek közé. Ebből a táblázatból adom meg, hogy a Sólymon is használt G.1100 barna szín pigmentjeit hová ágyazták még be.

G.1100 Cellaetern rep.gép átvonó szürke 1939. V.3
G.1100/a Nitró álcázó fedőlakk szürke 1939.X.9.
G.1100/b Könnyűfém terepszín szürke 1939.X.9.
G.1100 Szürke matt átvonólakk falemezre 1940.XI.28. (receptkönyvben megtalálható)
G.1100/b Könnyűfém terepszín szürke 1944.V.19.
G.1100/a Nitró álcázó fedőlakk szürke 1944.V.19.

Látható, folyamatos fejlesztésről van szó. Különböző hordozókba tették a pigmenteket, tehát mindig ugyanarról a színről van szó. Ez a szín először "nyilvánosan" 1939.V.3. jelenik meg és még abban a hónapban alkalmazását elő is írják. Ezt a repülőgépfestéket csak alapozón tudták használni. Az 1940.XI.28 -n bejegyzett lakkot meg közvetlenül falemezre is fel lehetett hordani, amit a hordozólakkja tett lehetővé. Itt a válasz a kérdésedre, mi is lehetett az a fránya G.1184 lakk. Egyébként, mint kiderült, az un. kockás füzet, a hivatalosnak is tekinthető receptkönyv se maga a Biblia. A fentek közül 5 anyag nem található a receptkönyvben, hanem csak más levéltári forrásokban. Tisztelettel ajánlom figyelmedbe a Bernád-Punka szerzőpáros munkáit. üdv bub

ssanyi 580179 2015. március 3. 13:02
Válasz erre
Miért hiányolta az RLM 65 színt?Mit jelenthet a hiánya?

"A Messerscmitt programnál már német színeket is gyártottak, 74-75-76-02-70 színminőségben (a 65 haskék érdekes módon nincs köztük), de Cellaetern bázison."

Kérdéseim:
1, Mennyi időt vehetett igénybe 2000kg festék legyártása?
2, Német festékeket összehasonlítás (saját festékkel) végett vásárolták igen vagy nem?
Durál 580176 2015. március 3. 12:38
Válasz erre
Tisztelt Podva! Tegnap, mielőtt átmentem volna aerre a fórumra, a Könyvek, folyóiratokra írt két igen fontos levelem szőrén szárán eltünt, így a neked is írt, a témát kimerítő és a forrást is megjelölő levelem. Kénytelen leszek este újra nekidurálni magam. Ha kell, magánban megírom, azt csak nem moderálhatják ki. Tegnap többórás áramszünet volt nálunk és csak akkor tudtam nekilátni, amikor már visszajött az áram. Remélem, nem szándékos kimoderálás történt. Időt spórolva, másoknak is válaszolom, a 76-os szín a vadászokra és rombolókra vonatkozik, kezdettől így volt, a német L. Dv. 421/1 1941. novemberi kiadása rendelkezik így. Nemcsak légcsavaron használták, a Krayernek 1944-ben 1000 kg-s megrendelése volt a Krayer Cellaetern (és nem Herbig) bázison 70-es szín szállítására. Lásd Haditechnika 2015/1. Olvasgatni kellene tán a konkurrencia hivatalos hozzászólásait is. Szóval a légcsavartollakra nem megy ilyen mennyiségben.
cimber 580164 2015. március 3. 10:23
Válasz erre
Ez pontosan így van.
A korai Luftwaffe festést követően (70-71) a légcsavar fokozott igénybevétele miatt volt ez az eljárás és maradt meg ezen a 70-es szín.
Nem véletlen lett a 70-es akkor - és a későbbiekben is - javítószín.

Dehát a Krayernél nyilván a német fejlesztőknél profibb szakemberek dolgoztak és megoldották mindezt univerzálisan egy festékbázissal.
AndrásH 580163 2015. március 3. 10:01
Válasz erre
Nem csak ez az érdekesség. Emlékeim szerint 70-es szín a Messzeren csak a légcsavaron volt. A németek egy teljesen más festéket alkalmaztak erre a célra, az előírás szerint egy réteg 7142 alapozót, majd 7146.70 festéket kellett a légcsavarra fújni.
A jelzőszínek (felségjel, sárga jelzés, stb) sem a 7122-es sorból jöttek, hanem a 7165-ből, aminek még a higítója is teljesen más volt, tehát jó eséllyel nem is volt keverhető a 7122-vel.
A teória szerint viszont a Krayer G jelzésű Cellaetern sora univerzálisan minden célra egyformán jó volt, tehát a magyar vegyipar messze-messze felülmúlta a német ipar teljesítményét. No ezt a teóriát nehéz elfogadni, mert számomra valahogyan nem látszik ez a feltételezett fene nagy technológiai fölény.
magoo 580162 2015. március 3. 09:44
Válasz erre
Tisztelt Fórumozók!
Az alap Cellaetern sor külföldi megnevezéseit mellékeltem.
Eredtiben a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum 26. számú árjegyzékében tekinthető meg.
magoo
magoo 580161 2015. március 3. 09:36
Válasz erre
Tisztelt Fórumozók!
A G-55 jelzésű „Hadianyagok színfoltos festése” a Honvédelmi Közlöny 14. számában jelent meg 1938. június elsején. Hadi könyvtárában SZ.859-4-2. Ebben határozták meg először a korábban mellékelt Krayer színkatalógus színeit.

magoo
Podva 580159 2015. március 3. 09:11
Válasz erre
Sziasztok

1938. június 1. Német színeket rendszeresített a HM. Ezzel a dátummal eddig nem voltam tisztában ez annak a bizonyos katalógusnak a kelte?
1938. augusztus 12. A WM a Sólyomra a Ju.86 német festékét rendeli meg. Ez publikálva eddig nem volt, de az MRTT-n be lett mutatva, tehát OK
1939. május 3. Először ajánlotta a Krayer a WM-nek a G. jelzésű Cellaetern festéksort. org-on, HFC-ben, HT-ban publikálva, tehát OK
1940. november 28-29. A G. jelzésű Cellaetern festéksor receptjei elkészültek. Receptkönyv. (korábbi dátum nincs) Mindkét fél rendelkezésére áll a dokumentum, ha ellenvélemény nincs, akkor OK
1941. március 28. G.1110 Cellaetern repülőgéplakk hígító receptje elkészült. Receptkönyv. (korábbi dátum nincs) Mindkét fél rendelkezésére áll a dokumentum, ha ellenvélemény nincs, akkor OK

Nagyon érdekes amit írsz András! Vagy volt időgépük, vagy valamiért mindent amit repülőgépre kentek Magyarországon, valamiért Cellaetern-nek hívtak...

Üdv Viktor
AndrásH 580157 2015. március 3. 08:01
Válasz erre
"A Messerscmitt programnál már német színeket is gyártottak, 74-75-76-02-70 színminőségben (a 65 haskék érdekes módon nincs köztük), de Cellaetern bázison."

Ez ugye azért érdekes, mert a gépek egy része a németek számára készült, és így a német megrendelő - az RLM - specifikációiknak kellett megfelelnie a festés terén is.
Ebben az időszakban a németek a 7122-es festéket használták, amit 41-től kezdenek bevezetni, mert arra készült el, illetve arra zárultak le a tesztjei. Tehát itt van ez az állítás, hogy a Krayer G sora nemhogy minőségében minimum azonos szintet teljesített a minimum két évvel késöbbi 7122-vel (a magyar vegyipar ennyire a német előtt járt), hanem vegyileg kompatibilis is (gondoljunk a későbbi átfestésekre, javításokra, a festés ápolására, stb) a két évvel később megjelenő német festéksorral. Megállapíthatjuk, hogy a Krayernél nemcsak festék, hanem időgép, illetve varázsgömb gyártás is folyt.
Számvéber 580156 2015. március 3. 07:52
Válasz erre
Tisztelt Uraim!

Elnézést kérek, hogy beleszólok. :) Ez a vita már gyakorlatilag veszekedés. Az a tiszteletteljes javaslatom, hogy MINDEN résztvevő ADJON MEG FORRÁST az állításaihoz. Ám ne olyat, hogy X.Y. otthoni íróasztalfiókja, vagy Z. bácsi muskátlis ládája! Ebben a műfajban CSAK levéltári jelzetekkel és szakirodalmi hivatkozásokkal lehet megalapozni egy tudományos érvelést. Addig minden csak duma...

Üdvözlettel:
Számvéber Norbert
magoo 580155 2015. március 3. 07:37
Válasz erre
Tisztelt Fórumozók!
Négy dátum:
1938. június 1. Német színeket rendszeresített a HM.
1938. augusztus 12. A WM a Sólyomra a Ju.86 német festékét rendeli meg.
1939. május 3. Először ajánlotta a Krayer a WM-nek a G. jelzésű Cellaetern festéksort.
1940. november 28-29. A G. jelzésű Cellaetern festéksor receptjei elkészültek.
1941. március 28. G.1110 Cellaetern repülőgéplakk hígító receptje elkészült.

Nem maradt meg a „magyar fejlesztésű” színekből egyetlen minta sem.
Nem maradt meg a magyar fejlesztésről egyetlen dokumentum sem.
Lehet hosszan írni a semmiről, ezek a tények.

magoo
ssanyi 580154 2015. március 2. 23:50
Válasz erre
Tisztelt Kovács Úr!

RLM 76 az aktuális haskék az adott időszakban.
Arra nem válaszolt hogy a német festékeket összehasonlítás (saját festékkel) végett vásárolták vagy nem.
Köszönettel várom válaszát!
Durál 580153 2015. március 2. 23:22
Válasz erre
Oké! A "másik oldalon" a kérdések egy részére már megválaszoltam, ide az imént csöppentem. A Krayer soktonnás mennyiségben szállított Cellaetern alapú festékeket a légierőnek. A Messerscmitt programnál már német színeket is gyártottak, 74-75-76-02-70 színminőségben (a 65 haskék érdekes módon nincs köztük), de Cellaetern bázison. Ezt én is Punkéktól veszem, a Haditechnikából 2014/5. A LÜH-től rendelt termékek között ott vannak a G-lakklánc termékei is. Az az általános nagy probléma, hogy mindig a külső levelezések adatai jönnek elő, a belső árutermelési adatok hiányoznak, pedig egy évtizedek óta létező cégnél, amelyiknek a háborus időben a termelése elérte a 400 tonnát, rengeteg "papírja" termelődik. A másik oldalra átmész, ott például az derük ki, azt írom, hogy a "repülős" G.1100 barnából a fejlesztések során 6-féle változat jött ki, de ezekről mind máshonnan jönnek elő adatok, csak 1 a receptkönyvből. A fejlesztések arra irányultak, hogy különböző felületekre lehessen felvinni, ugyanakkor különböző tulajdonságokon is javítottak a tapasztalatok alapján, pl rugalmasság, lángállóság. A színek tekintetében én azon a párton állok, hogy mivel megvannak a receptek, végre valahogy már ki kéne a színeket keverni-kevertetni. Mindenki jól járna, akár makettminőségben is meglehetne valósítani, nem lenne veszekedés-torzsalkodás. Az mindent eldöntene.
Gabusch 580144 2015. március 2. 22:18
Válasz erre
Lehet hogy már volt, akkor bocs, de azt hiszem, valahol a MiGeknél már végleg elvesztettem a fonalat.
Jelenleg, mint a repülésnél a tengeralattjárózásban sokkal inkább érdekelt csekély értelmű medvebocs kb. ott tartok, hogy Magó Karcsi elméletével szemben az a feltételezés, hogy amennyiben a Krayer szállított festéket, az kizárólag valami, a HM által 1938-ban rendszeresített (580106-os hsz. alapján) német színektől eltérő valami lehetett. Miért?

Tekintve, hogy Wiki barátnőm szerint a szabadalmaztatás kritériuma, hogy az adott műszaki megoldás "legyen új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható", nehezen tudom elképzelni, hogy egy adott szín, pl. egy szabványos RAL 4003 (és nem adott alapanyagokból a gyártási metódusa!) szabadalmaztatható lenne.

TFH a fentiekben nekem igazam van. Ettől a ponttól kezdődően érdekelne, hogy adott esetben mi gátolhatta meg a Krayert, hogy saját metódusa szerint előállított német színeket szállítson mondjuk az általa favorizált Cellaetern márkából mondjuk a WM-nek?

Nehezen tudom elképzelni, hogy ha mondjuk gyártottak fűzöld kerítésfestéket, a RAL 6010 miatt bárkitől licencjogot kellett volna rá venniük.
ssanyi 580136 2015. március 2. 21:33
Válasz erre
Kovács Úr!

"Tehát a lényeg az, a Krayer a WM gyár segítségéável, amely cég a készülő gépre vonatkozó adatokat adott át és kis tételben német festékeket és lakkokat vásárolt és adott át, amelyeken, mivel nem volt erre vonatkozó magyar szabvány, a normákat be tudta mérni és saját eredményeivel összevetni."

Tehát Ön szerint azért vásároltak német festékeket hogy összehasonlítsák a Krayer által készített azonos célra készült festékekkel?

"És újra leírom, abban a bizonyos sok kötetben van az a bizonyos 4 keresett szín receptúrája, a fejlesztéseikkel együtt."

Vannak erről a festékfejlesztés fázisairól dátumok is a "kockás füzetben"?
Gabi 580130 2015. március 2. 20:09
Válasz erre
Sziasztok!

A topik célja, hogy tisztázza azokat a kérdéseket, vagy kételyeket amelyek felmerültek a Könyvek, folyóiratok topikban. A jövőben ide töltsetek fel minden a témával kapcsolatos adatot, és itt lehet kérdéseket is feltenni egymásnak. Kérek mindenkit a topik fejlécében található szabályok betartására, mert csak így van esély, hogy ne menjen félre a vita.
Köszönöm!

Gabi
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42.