/ Fórumok /

Balkán

Minden ami a Balkánnal kapcsolatba hozható, repülő, harckocsi stb. Közel is van Magyarországhoz és valahogy mégis ismeretlen. Szóval egy igazi kurriózum a makettek terén (is).
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
Visszatérő 699356 2022. augusztus 19. 10:49
Válasz erre
Köszönöm tesztpilota !

Nincs későn a dolog, mert egyenlőre munkahelyi elfoglaltságaim miatt úgysem érek rá makettezni. Még egyszer köszönöm !
tesztpilota 699354 2022. augusztus 19. 09:46
Válasz erre
Szia !
Sajnos csak most láttam a kérdésed.
Egy régi Balkáni fórumon a JNA SMB (Sivo Maslinasta Boja - szürkés oliva (zöld) festék) színkód megfejtésén fáradoztak s onnan levő tanácsokat írom most le:
'50-'60 évek RAL 7003
'70-'80 évek RAL 6013
-Model Master 2051 Faded Olive Drab
-Humbrol US Marine Green
-Revell 362 (esetenként + 10-20% RLM02)
Sajnos nagyon eltérő volt az SMB szín árnyalat attól függően, hogy az ország mely részéről származott az a v.mi és persze a kopás miatt .
Több hozzászólásban is a Revell színre esküsznek, hogy az van a legközelebb.
tesztpilota 699353 2022. augusztus 19. 09:17
Válasz erre
Szia !
Sajnos csak most láttam a kérdésed.
Egy régi Balkáni fórumon a JNA SMB (Sivo Maslinasta Boja - szürkés oliva (zöld) festék) színkód megfejtésén fáradoztak s onnan levő tanácsokat írom most le:
'50-'60 évek RAL 7003
'70-'80 évek RAL 6013
-Model Master 2051 Faded Olive Drab
-Humbrol US Marine Green
-Revell 362 (esetenként + 10-20% RLM02)
Sajnos nagyon eltérő volt az SMB szín árnyalat attól függően, hogy az ország mely részéről származott az a v.mi és persze a kopás miatt .
Több hozzászólásban is a Revell színre esküsznek, hogy az van a legközelebb.
Visszatérő 699349 2022. augusztus 19. 07:36
Válasz erre
Uraim ! Tisztelettel a segítségüket szeretném kérni. Egy beszélgetés során felmerült a boszniai AMX-30 harckocsik kérdése. A "Jóbarát" segítségével rá is kerestem, de amiket találtam fényképek, nem győztek meg. Amennyiben valakinek Közületek lenne a szóban forgó harckocsiról fényképe, kérem, hogy tegye fel ! Szeretném megépíteni 1/72 léptékben. Köszönöm a segítséget.
Visszatérő 693174 2022. február 17. 18:47
Válasz erre
Köszönöm a válaszodat. Erre gondoltam én is, mármint, hogy keverni kell !
szezsolt 693164 2022. február 17. 13:33
Válasz erre
A képek alapján (ami ugye csalóka is lehet) más, világosabb színe volt a JNA járműveknek, mint a Varsói Szerződés országok harcjárműveinek.

Pl. tamiya xf-65 plusz fehér, Humbrol 102 világosítva, vagy más hasonló zölddel érdemes próbálkozni alapnak, de kimondottan JNA zöld nincs.
Visszatérő 693013 2022. február 13. 11:06
Válasz erre
Sziasztok ! A napokban a kezembe került egy fénykép, amelyen a boszniai harcokban bevetett T-34/85 harckocsi látható. Különböző gumilapokkal volt a páncélzata megerősítve (ilyet szeretnék építeni, de nem is ez most a lényeg), hanem a színe. Egy jellegzetes fakózöld árnyalata volt. Azt szeretném Tőletek kérni, ha valaki ismeri ennek az árnyalatnak a kódját, megnevezését, bármit, tegye közkinccsé ! Köszönettel !
Sennás 692565 2022. február 2. 17:36
Válasz erre
De pont beszéltük hogy ez egy jó cucc. Olcsóbb mint a Hiúz (de gondolom nem is kell addig) majd vesznek később ujjat.
atika 692558 2022. február 2. 15:51
Válasz erre
Ja. Az izraeli F-16-osok vásárlását is megfúrták, ha jól emlékszem.
szezsolt 692555 2022. február 2. 12:28
Válasz erre
Politika...máskülönben biztos nem rendszeresítenék ezt a harcjárművet.
Sennás 692530 2022. február 1. 13:15
Válasz erre
Azt gondoltam esőnek egy hadgyakorlat. De ez komolyabb,ebben lóvé van!
Nekik úgy látszik jó hasznát/felújított+donor "tankok".

www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2022/01/amerikai-tankok-erkeznek-horvatorszagba
Mekett 692370 2022. január 26. 12:11
Válasz erre
T-55 pakovói csata

T-55 a pakovói csata emlékművénél
T-55 pakovói csata
T-55 pakovói csata

T-55 a pakovói csata emlékművénél
T-55 pakovói csata
T-55 pakovói csata

T-55 a pakovói csata emlékművénél
T-55 pakovói csata
T-55 pakovói csata

T-55 a pakovói csata emlékművénél
T-55 pakovói csata
Pakovói csata leírása

A pakovói csata leírása az emlékműnél
Pakovói csata leí...

Két éve botlottam bele ebbe az út mellé rakott páncélosba Horvátországban.
A T-55 az 1991 szeptemberi pakovói csatának állít emléket Knin és Sibenik között.

Pozíció a Google térképén:
goo.gl/maps/TmhkEX1svE4xyS4h9
Visszatérő 691445 2021. december 27. 17:21
Válasz erre
Szarajevoi Emlék
Szarajevoi Emlék
Rajlovac betonján
Rajlovac betonján
Kalemegdan árkában
Kalemegdan árkában

Tisztelt Kartársak !

Egy nagyobb kihagyás után visszatértem az oldalra. Ha sikerül néhány "szösszenet" fotója is felkerül a hozzászólásomhoz. Mind a három balkáni témájú és külön érdekességük, hogy mindegyiket a valóságban is láthattam. Valamennyit 1/72 léptékben követtem el. A "Szarajevói emlék" a boszniai főváros történeti múzeumának parkjában áll, bár ezzel kapcsolatosan korábban már értekeztünk. A 3/5 Stuart típusú harckocsi Mirage Modell gyártmánya. Az építésnél felhasználtam a saját fotóimat és jegyzeteimet. Szarajevói tartózkodásom alatt sokszor meglátogattam a szóban forgó parkot. A jármű már akkoriban is meglehetősen lepusztult volt, gondolom az azóta eltelt majdnem 10 esztendő sem múlott el felette nyomtalanul. A "Rajlovac betonján" egy fővárosi katonai bázis telephelyének részletét szemlélteti. Rajlovacban már a titoi érában is nagy laktanya működött.Nem csak szárazföldi erők állomásoztak ott, hanem tucatnyi helikopter leszállóhelyet is láttunk. Mind az M60A3, mind az M84 Degman (jugoszláv gyártású T-72) makett a Revell terméke. A helyiek először kissé idegenkedve fogadtak, de később nagyon jól összebarátkoztunk. Természetesen itt is elvégeztem a szükséges adatgyűjtést. A "Kalemegdán árkában" egy belgrádi kiállítás részletére utal. A szerb főváros feletti Kalemegdán erődben nagyon komoly érdeklődésre számot tartó szabadtéri tárlat (is) van. Sajnos a belső részekre - a tényleges múzeumba - nem jutottam be, talán majd legközelebb. Dióhéjban ennyit.

Mindannyiótoknak ragasztásban-csiszolásban és festésben bővelkedő, Békés, Boldog Újesztendőt kívánok.
atika 690573 2021. november 29. 21:18
Válasz erre
tesztpilota 690572 2021. november 29. 21:09
Válasz erre
Szia !

Az interneten talált infók alapján a Horvát Védelmi Minisztérium (Ministarstvo obrane Republike Hrvatske) épülete előtt van kiállítva !
Trg Kralja Petra Krešimira IV br. 1
HR-10000 Zagreb
Horvátország
Visszatérő 690564 2021. november 29. 19:40
Válasz erre
Hello Srácok !

A hétvégén nagy napjaim voltak ! Az Aranysasban megjelent egy hosszabb tudósítás a Horvát Légierő múltjáról, jelenéről és várható jövőjéről is. Ebben a cikkben említették meg Rudolf Peresint, illetve az általa "elkötött" MiG-21 történetét is. A szerző csak arra tér ki, hogy a gép már Horvátországban került kiállításra. Erős a gyanúm, hogy a fővárosban lehet valahol. Kérem a Tisztelt Fórumozókat, ha valakinek pontosabb információi vannak a repülő hollétével kapcsolatosan, tegye azt közkinccsé !
Visszatérő 690359 2021. november 24. 06:35
Válasz erre
Jó reggelt !

Mindenképpen belefér Szlovénia ! Pivkát eddig csak képeken láttam és számomra azonnal egy elérendő (látogatási)célt jelentett. Pontosan az egyik érdeklődési körömbe ( a Gabusch által említett, ex-jugoszláv) haditechnikába tartozik.

Horvátországban megemlítendő Károlyvárosban (ha jól emlékszem horvátul Karlovacko), a Honi Háború Múzeuma, ahol harckocsik és egyéb harcjárművek mellett megtekinthetőek a "házilag" épített páncélosok is. Néhány ilyen gépezet fellelhető még egy Sisak-Csaprag nevű településen, bár ez utóbbit eddig csak a vonat ablakából szemlélhettem meg. Karlovackon van még egy MiG-21 vadászgép is egy oszlopra állítva. Horvát felségjellel és "agyig" felszerelve nem irányított rakéták konténereivel. Be kellene még metszenem a Zágrábi Technikatörténeti (vagy valami hasonló nevű) Múzeumot, ahol - állítólag egy Hawker Fury vadászgép is van kiállítva.

Bosznia-Hercegovina fővárosában a Történeti Múzeum előtti kis parkban egy M3/5 Stuart harckocsi tekinthető meg, egy SiG-33 löveg és egy Wilis Jeep társaságában. Egy-két szétszórt alkatrész mellett van egy páncélvonat vasúti kocsi is ! Ezt már kerestem itt-ott, de sajnos érdemben a nyomára nem sikerült akadnom. Még a múzeum dolgozói sem tudtak érdemben nyilatkozni. Az udvaron viszont sok - köztük több I. világháborús - löveg található. Érdekesség, hogy álcázószínük egy fakózöld árnyalat, amelyet mind a mai napig meg lehet találni azon a vidéken.

Belgrádot meg már szóba sem merem hozni. Akár a Batajnicán lévő repülőmúzeumot, akár a Kalemegdán erődben lévő szárazföldi gyűjteményt nézem.

Csak azt nem tudom, hogy vajon mikor jutok el végre valamelyikbe...
Gabusch 690358 2021. november 24. 00:24
Válasz erre
Nem biztos, hogy a Balkánhoz lehetne sorolni, de ex-jugó: Szlovénia.

Pivka hadtörténeti múzeum. Tengeralattjáróig bezárólag elég gazdag gyűjtemény, bár tőlem kicsit távol áll, mert én az I. VH-ban utazom ott.

A teljes Soca (Isonzó)-völgy az I. VH-s hadszíntér. Sabotinon múzeum, sok kaverna.
Kobaridban múzeum, részint a városban, részint a város fölött az olasz osszárium mellett egy magángyűjtemény, ebben vannak 1990. körüli egyenruhák és kézifegyverek is.
Magángyűjtemány van több, Bovcben kettő (a harmadik mintha már nem lenne meg), Dreznicán, Solkanban is van, meg nyilván még több helyen.

Kavernák mindenfelé vannak, Svetagora, Skabriel, Vodice viszonylag könnyen elérhető.
Bovec mellett a Ravelnik szabadtéri múzeum, Kluze és Ft Hermann két erőd 4 km-re onnan. Utóbbi rútul szétlőve, kb. másfél km. és 100m szint séta.
Mondjuk dióhéjban, mert van még mit nézni dögivel, akár természetileg is.

Ha már ott van az ember, akkor az olasz részen a Monte San Michele kötelező (kis múzeum), mint a Doberdó uralgó pontja.
Redipuliában ingyenes múzeum, az emlékparkban több löveg és aknavető.
Goriziában múzeum.

Jóval arrébb Triesztben van egy fáin hadtörténeti, legjobb tudomásom szerint a II. VH-s kiállítást évek óta építgetik. Mellette van a természettudományi múzeum, a kettő együtt látogatható minimális felárért. Az is megéri, a kétfejű birkától a dínófosszílián át a fehér cápáig elég sokat mutat.

Balkán viszont Montenegró, ott a Kotori öbölben van Tivat, tengeralattjáróval.
Odafelé Dubrovnikot kicsit elhagyva Kupari, a strandon szétlőtt szállodakomplexum romosodik.
Ha már Horvátország, akkor az Isztrián Novigradban a Gallerion egy hajózási múzeum, sok makettel. A kidolgozásuk vegyes.
Visszatérő 690357 2021. november 23. 19:40
Válasz erre
Elnézegetve ezeket a képeket még jobban sajnálom, hogy nem jutottam el ide.
A nagy volumenű beruházások terén Jugoszlávia tekintetében több dolgot is megemlíthetünk. Kevésbé közismert, hogy két hasonló kialakítású, a hegyek védelmi és álcázó képességét kihasználó repülőbázisuk is volt. Az egyik Bihács-Zseljava, míg a másik Pristina-Vrelo. Ma már természetesen egyik sem üzemel. Az elsőt sajnos nem láttam, de a pristinaihoz több alkalommal is volt szerencsém. Még "haló poraiban" is monumentális. Állhattam egy olyan hegyben kialakított hangárban, ahol a gépek felkészítése folyt az éppen aktuális repülési feladatra. Bár a komplexum egy részét igyekeznek a helyiek kihasználni - pl. valamiféle rendvédelmi iskola is működik -, a legnagyobb rész az enyészeté.
Gabi 690343 2021. november 22. 21:29
Válasz erre
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
16
16
17
17
18
18
19
19
20
20
21
21
22
22

Ha már Balkán, és kuriózum, akkor néhány kép Boszniából is. Számomra Bosznia bosnyák része nagyon kellemes csalódás volt, bár nagyon komoly kettősség jellemezte. A háború képei sok helyen láthatóak, és jártam több múzeumban is, amelyek a háborúval voltak kapcsolatosak, és ott azért voltak olyan képek, filmek, amelyek nagyon brutálisak voltak. Az egyik legérdekesebb megnézett épület az egykori Tito bunker volt a Neretva partján Konjic mellett. A bunker katonai terület, előre kellett időpontot foglalni, és a városból egy vezetővel mentünk ki, majd ott csoportosan be. Rettentő nagy bunker egy hegyben, ha jól emlékszem azt mondták, hogy 350 ember részére volt megépítve, nagyon komoly háttérrel. 26 évig építették, az egykori Jugoszlávia egyik legnagyobb beruházása volt, amit sose használtak érdemben.
Visszatérő 690342 2021. november 22. 20:16
Válasz erre
Sziasztok !

Kicsit elmaradtam, de ahogy időm engedte átnéztem a hozzászólásaitokat. A Triglav Model palettája elképesztő. Az első boszniai tartózkodásom során gondterhelt fejvakarás közben azon tűnődtem, hogy az egyik helyi laktanyában látott járműveket milyen más makettek - 1/72 léptékről van szó - átalakításával lehetne elkövetni. Ez a probléma megoldódott, látva a járműkollekciót.

Az L&M kitek sem ismeretlenek előttem, a közelmúltban sikerült beszereznem egy Jasztrebet és egy Oraot. Mivel ezek műgyanta kivitelűek egyenlőre még nem mertem hozzáfogni egyikhez sem. Ez természetesen nem lesz mindig így, de úgy gondolom még túl nagy falat. Pedig mind a kettőt láttam már a valóságban, mi több repülni is.
szezsolt 690122 2021. november 12. 10:21
Válasz erre
Sziasztok!

A YUMO G-4 makettet eredeti kiadásban, óriási matricaszettel csak elvétve lehet találni, én kb 15 éve jutottam hozzá, már akkor is drágán.
Később új YUMO dobozban adták ki őket, majd azok is eltűntek.
Legutóbb LiftHere dobozban jelentek meg kis rézmaratással, de már azt sem találni.

A szerb Aeroproxy adja ki őket műgyantából, de az csak a műanyag elemek másolata.

Bízom benne, hogy valamelyik kínai gyártó lát majd fantáziát egyszer az RV i PVO repülőgépeiben, nem beszélve a JNA járműveiről. Bár utóbbiakat készíti minden méretarányban a Triglav Model.
tesztpilota 690116 2021. november 11. 22:16
Válasz erre
Saját véleményem szerint a volt Jugoszlávia Légierejének és Légvédelmének (RV I PVO) története gazdagnak mondható.
Nagy mértékben a pillanatnyi világpolitikai helyzettől függött, hogy épp milyen származású technika dominált, de mindig voltak saját törekvések.
A saját törekvések (Francia segítséggel) csúcsa lett volna az ún. Novi Avion, de ezt a polgárháború meghíúsította.
Régebben olvastam pár cikket ahol említésre került pár érdekes helyzet amelyek során a következő típusok beszerzésében gondolkodtak mint Mirage-III, A-7 Corsair II, F-20 Tigershark vagy Mirage-2000
tesztpilota 690115 2021. november 11. 21:52
Válasz erre
Szia !

Ajánlanám figyelmedbe a:
https://spektar-mhobby.com/kategorija-proizvoda/dekali/
A horvát L&M Resin Kits által készített modellek nagyon jó minőségűek ! ;-)
Érdemes nézelődni az ebay-n is !
Tudok segíteni a szerb illetve az ebay-es rendelés esetén !
tesztpilota 690114 2021. november 11. 21:44
Válasz erre
Szia !

A YuMo cégre írtam, hogy megszünt nem a makettre. A scalemates.com oldala szerint a másik kettő doboz 2002-ben jelent meg. Ezekről nem tudok, de pár éve láttam az ebay-n az "Akro" dobozost, horror áron. Nagyon ritkán előfordul az első kiadás, de az is nagyon drágán.
Szerbiában szintén hiánycikk évek óta.
Amikor 2000-ben kerestem Rade Sipka urat akkor mondták az egyik Belgrádi üzletben, hogy a megmaradt készletet felvásárolták a Lift Here Models csapata és egy ideig csak a Spektar M-Hobby üzletben volt kapható.
Visszatérő 690110 2021. november 11. 20:54
Válasz erre
Hello !

A LiftHere is okozott már 1-2 meglepetést. Keresgéltem jugoszláv MiG-21-hez matricát, de sajnos ami kellett volna, az is kifutóban van. A nyomozást pedig megkezdem !
G-cart 690109 2021. november 11. 20:48
Válasz erre
Szia!
A horvát makettezők elég aktív internetes életet is élnek, Facebookon is ott vannak, de ezen a linken keresztül mindenképpen megtalálod őket:
www.huvm.hr/dogadanja/ A makettet utoljára a szerb Lift Here Models csomagolta, igaz már ott is kifutottként jelölik:
lifthereserbia.wordpress.com/lh-models/
DE érdeklődni nem kerül semmibe! Sikeres nyomozást!
G'
Visszatérő 690108 2021. november 11. 20:12
Válasz erre
Hello !

Zágrábnak örülök, mert esetenként megfordulok ott. Sajnos a legutóbbbi kint tartózkodásomkor semmiféle makettboltnak, vagy más beszerzési lehetőségnek nem akadtam a nyomára. Bőszen mutogattam a szállodában makettek fényképeit, de sajnos a személyzet a legnagyobb jóindulattal sem tudott segíteni. Az Általad közölt információk alapján azonban már el lehet indulni, köszönöm !
Visszatérő 690107 2021. november 11. 20:06
Válasz erre
Szép Estét Fórumozók !

Legelőször talán körül kellene írni a fogalmat, a Balkánt. Ebben a földrajztudósok (sem) értenek teljesen egyet. Véleményem szerint ideérthetjük Az egykori Jugoszláviát, Albániát, Romániát, Bulgáriát és - talán - Görögországot is. Az ezen a területen települő hadseregek, légierők és flották igazi egzotikus témákat kínálnak. A Jugoszláv Szövetségi Légierő és Légvédelem ennek megtestesítője. Bár az ország szomszédunk volt, mégis úgy hiszem keveset tudunk ilyen szempontból róla.Kevéssé közismert, hogy elképesztő módon egyszerre álltak náluk hadrendben nyugati (pl. USA, Franciaország), keleti (szovjet) és saját fejlesztésű technikák.
Örömmel venném, ha valaki esetleg személyes élményeket, tapasztalatokat, fényképeket is közkinccsé tenne ebben a témában.
G-cart 690106 2021. november 11. 20:01
Válasz erre
Szia!
A G-4-es makett tovább létezett.
www.scalemates.com/kits/yumo-a-001-g-4-super-galeb--147677 A zágrábi Crna Kraljica makett versenyeken az újabb dobozos változatokkal még a 2010-es években is találkoztam.
Ha a fenti linken megnézed, valaki 25 Euróért hírdet egy ilyen készletet.
Amúgy régebben írtam róla egy cikket ide a Makettinfóra.
www.makettinfo.hu/index.php
Üdv: G'
Visszatérő 690090 2021. november 11. 13:43
Válasz erre
Tisztelettel köszöntelek!

Magam is hallottam arról, hogy a teljes jugoszláv fejlesztésű gépparkot ki akarták adni. Mindenesetre könnyebb lehet(ett) volna velük dolgozni, mint a gyantával. Szóval maradnak a műgyanta kitek a maguk szépségével és minden más tulajdonságával együtt.
tesztpilota 690089 2021. november 11. 13:05
Válasz erre
Szia !

1998-ban még telefonon beszéltem több alkalommal a YuMo cég tulajdonosával és vettem is nagyobb mennyiségű G-4 makettet tőlük. Miután leszereltem a szerb seregből (1 év sorkötelesség) 2000-ben szerettem volna újabb mennyiségét venni de már akkor nem tudtam elérni senkit a cégből, majd több felé érdeklődve nekem is ezt mondták, hogy a tulaj is meghalt illetve a szerszámok is odavesztek a bombázás alatt. :-(
A következő makettjük pont a G-2 Galeb, J-21 Jasteb lett volna. (ezt a tulaj mondta még 1998-ban)
Visszatérő 690085 2021. november 11. 06:49
Válasz erre
Elgondolkodtató képek és a film is. Valahogy a második gép - az zuhant le - tekintetében nehezen vehetőek észre a lövések. Sikerült beszereznem a Jasztrebet makettben, de műgyanta kiszerelésben. Sajnos, ahogy nézgelődtem, az egykori jugoszláv gépek (Jasztreb, Galeb, Orao) műgyantában kerültek kiadásra. Egyedül a SOKO G-4 Super Galeb " van meg" a hagyományos kivitelben, de ez a makett meg egyszerűen beszerezhetetlen. Egyszer egy olyan pletykát hallottam, hogy azért, mert ahol gyártották a bombázás alatt megsemmisült. Rádőlt egy összeomló rádió - inkább kommunikációs, gondolom - torony. Mi igaz ebből, mi nem, azt nem tudom.
Mekett 690074 2021. november 10. 18:21
Válasz erre
Mig-21 Zecevo főterén

Bár ezek a köztéren látható roncsdarabok, nem tisztázott, mi a kapcsolatuk a helyi eseményekhez.
Mig-21 Zecevo főter...
Jastreb wreck wing

A lelőtt Jastreb szárnya a laktanyában
Jastreb wreck wing
A Jastreb roncsai a víz alatt
A Jastreb roncsai a...
Falfestmény a jelenetről
Falfestmény a...
Soko J-21 Jastreb

Itt egy darabban, a belgrádi repülőtér múzeumában.
Soko J-21 Jastreb
Zečevo a levegőből
Zečevo a levegőbő...

Idén nyáron egy véletlen folytán botlottam bele egy emlékműbe a Primošten és Rogoznica közötti apró falucska, Zečevo főterén. Mint kiderült, a délszláv háború egyik legismertebb helyszínén jártam.
1991. szeptember 20-án a horvátok lelőttek itt egy szerb Jastrebet és egy másikat megrongáltak.
A falu mellett egy haditengerészeti(?) laktanya van, talán távközlési célú.
A főtéren van kiállítva egy Mig-21 néhány darabja, míg a Jastreb szárnya a laktanyában, ahol tilos fotózni. Valószínű, hogy a Mig-nek nincs köze a konkrét eseményekhez, az máshonnan kerülhetett ide. Persze jó lenne, ha valaki tudná a konkrét vonatkozását és megosztaná velünk.

A dolog azért lett híres, mert annak idején sikerült filmen megörökíteni a Jastreb lelövését, majd a gép tengerbe csapódását. A roncsokat később búvárok keresték meg és még ma is láthatók a part menti sekély vízben.

Az események a šibeniki csata részét képezték, erről és a lelövésről itt olvashattok részletesebben:
en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_%C5%A0ibenik
A jelentről falfestmény is készült, a gépet lelövő katonából hőst csináltak. A videón is hallható "Obadva, obadva, oba su pala!" felkiáltás elhíresült. Ez nagyjából annyit jelent, hogy "Mindkettő lezuhant!"
https://hr.wikipedia.org/wiki/Obadva,_obadva,_oba_su_pala!

Korabeli filmfelvétel a Jastreb lelövéséről:
youtu.be/dtewt-uTHdU

Egy cikk a búvárok munkájáról:
www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/oba-su-pala-jutarnji-na-groblju-agresorskih-jastrebova-nas-fotoreporter-nakon-25-god-opet-zaronio-i-snimio-olupinu-aviona-jna-srusenog-kod-sibenika-6556206
Remek víz alatti videó a roncsokról:
youtu.be/2fTrfku9qH4

Információk a Jastrebről:
en.wikipedia.org/wiki/Soko_J-21_Jastreb
Az emlékmű pontos helye térképen:
goo.gl/maps/ysheKpjkB3zzzWWp9