/ Fórumok /

fotomaratás

fotomaratás
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14.
Gabusch 92891 2008. január 28. 22:00
Válasz erre
tray 92890 2008. január 28. 20:51
Válasz erre
Processzorokat, csipeket is fotómaratással készítenek, elfogadható hibaszázalékkal. Igaz, hogy az eszközök sokkal kifinomultabbak, de az eljárás ugyanaz.
lucky 92889 2008. január 28. 10:05
Válasz erre
Ha jól tudom az alacsony nyomású nyitott lézer csak olvasztja a fémet.Az olvasztott fémet a gáz fújja ki, és egy füst alatt hűti is a maradékot.
www.hobbycnc.hu/Magyar.html
Gabusch 92888 2008. január 27. 23:13
Válasz erre
Igen, ipari CNC-vel nem lehet, kérdeztem. De abban egyáltalán nem vagyok biztos, hogy
egy Dremellel egybekötött hobbiegység nem tudja kivágni több lépésben deformáció nélkül, ha megfelelően van rögzítve. Mondjuk leragasztják kétoldalas ragasztóra és ötszázados lépésekkel gravírozzák, majd a végén lehúzzák róla a fóliát.

Viszont azt elképzelni sem tudom, hogy milyen lehet az a komoly eszköz, ami iszonyatos hibaszázalék nélkül képes mondjuk hajókorlátot marni. És, ha valóban így van, kémiai eljárásról beszélve, miért ne lehetne azt otthon is megcsinálni. Mert a CNC az más kérdés, az 50-nél kezdődik és még nincs meg a vezérlés, meg a motorok, meg a szoftver. Szóval, két kilóra lehet készülni azonnal.

Egyébként én nem látok az azt hiszem Eduard korlátomon alámarást, pedig a szélessége és a vastagsága kb. megegyezik.

A lézervágás jó kérdés, lévén az fény, nem nagyon lehet vele ilyen vékony fémet vágni, ha jól tudom. Ami átvinné, az meg is olvasztja.
tray 92887 2008. január 27. 20:28
Válasz erre
Jaja, ugyanígy maratják, csak kicsit komolyabb eszközökkel, de az eljárás ugyanaz.
Ákos 92886 2008. január 27. 19:11
Válasz erre
Pedig kémiai maratással dolgoznak, ez jól látszik rajtuk.
CNC-vel nem lehet megmunkálni deformáció nélkül ilyen vékony lemezeket.
lucky 92885 2008. január 27. 19:09
Válasz erre
Elképzelhető,h lézerrel vágják.Ui a már a nyák-ot is így gyártja az ipar.
Gabusch 92884 2008. január 27. 18:54
Válasz erre
Ipari méretekben hogy gyártják a kiegészítőket? Ahogy itt olvasgatlak titeket, egyre inkább úgy gondolom, hogy kémiai helyett CNC marást alkalmaznak.
Gabusch 92883 2008. január 27. 18:51
Válasz erre
Ipari méretekben hogy gyártják a kiegészítőket? Ahogy itt olvasgatlak titeket, egyre inkább úgy gondolom, hogy kémiai helyett CNC marást alkalmaznak.
tray 92882 2008. január 26. 14:58
Válasz erre
Király :) Ha tudsz, rakjál fel képeket!
Lacus78 92881 2008. január 26. 06:45
Válasz erre
Tray!
Köszi a felajánlást, egyenlőre még nem élek a lehetőséggel, mert sikerült a dolog!!!:)
Valóban a világítás volt túl rövid, most ezzel már nincs gond, kezdem megérezni a dolog lényegét!! Már sikerült pár levelet csinálni, de persze még egy agyonmart valami lett az eredmény, hiszen ezek a legelső, nagyon csúnya lakkozással készült lemezek voltak. Viszont ami levél sikerült, az tökéletes lett!!! Most várom kedves ismerősöm rajzát a végleges maszkoló elkészítéséhez, aztán kezdem komolyabban folytatni a dolgot!!
Üdv
tray 92880 2008. január 25. 12:53
Válasz erre
Ja, még annyit, hogy a marás sebessége az bizony lassú. Nálam 0,35-ös lemez kb egy óráig maródott, persze ez is függ az oldat sűrűségétől.
tray 92879 2008. január 25. 12:51
Válasz erre
Lacus78!
Bocs, de egy hétig nem volt netem.
Az előhívó, ahogy lucky is mondta, nem mindig az ajánlott higításban optimális, majd ezzel is kísérletezni kell. A hiba nálad az UV-zásnál lehet, szvsz nem volt elég neki az a 10 perc. A másik hibalehetőség, hogy a lakk túl vastagra sikerült, vagy még nem száradt meg rendesen.
Centrifugával próbálkoztam én is, nálam totális bukás lett a dologból. A lakk nem elég folyékony ahhoz, hogy egyenletesen terüljön. Vagy csak nem volt elég gyors a forgás sebessége, nem tudom, de elég csúnya lett az eredmény.
Én a rezet a 13. ker Mór utca 1-3. alatt szereztem be, két évvel ezelőtt.
Ha érdekel a lámpa, kölcsön tudom adni. A beüzemeléséhez egy konnektor kell :) Az ára 15 körül volt, de ingyen is odaadom, ha vigyázol rá. Ha vasárnap érte tudsz jönni, viheted, ezt majd mailben egyeztessük.
Lacus78 92878 2008. január 20. 21:28
Válasz erre
Beszéltem közben ismét egy szakemberrel, kiveséztük a témát...sajnos nagyon kevés volt a világítási idő, erre jutottunk. Ö szabadban csinálta mindig, és volt, hogy nyáron!!is kint hagyta 20 perc/oldalnyi időre...ehhez képest az én téli, felhős "napfényem" 10-10 percre??? Ehh...szóval folyt . köv, nem adom fel:)
lucky 92877 2008. január 20. 19:48
Válasz erre
Előhívásnál meg kéne jelennie a mintának.A színe sötét, nagyon sötét szürke, majdnem fekete.Ahol a minta van ott marad meg a réz.
Esetleg leoldja a lakkot a hívó ha tömény, ha meg nem eléggé akkor nem csinál semmit.
Érdekes ez az adagolás...
Ha jól tudom max 7 gr NaOH kell 1 lityi vízhez.
A marás tényleg lassú dolog, befolyásolja az oldat töménysége, telítettsége, hőmérséklete.
Lacus78 92876 2008. január 20. 18:03
Válasz erre
Na uraim, mondom az első tapasztalataimat: a lakkozás nem lett tökéletes, de gondoltam, valami majd csak történik, tapasztalt gyűjtésnek jó lesz. Nappali fénynél kitettem a lemezt, mivel felhős volt az idő, 10-10 percre mindkét oldalt, üveglapok közé szorítva. Ezután jött az előhívás...az előhívót 18dl/2dl arányban kevertem (a flakonon így van írva, 1 térfogathoz 9 térfogatnyi). Nos, nem tudom, mit kéne látni szabad szemmel, mi történik az előhívásnál, de a maratásnál semmi sem történt!!! Tehát gondolom nem sikerült az előhívás, vagyis nem volt jóa levilágítás!!! A következő kis darabot ketté vágtam, egyik darabot UV alatt 8-8 percig, a másikat kb. 15-15 percig világítottam!!! Az előhívásnál ugyanaz, semmit nem láttam, most áznak a marató folyadékban, de szemmel láthatóan semmi nem történik...Már kezdtem azt hinni, hogy a maratóval van gubanc, beletettem egy pici sárgaréz darabkát, ez teljesen tiszta, nem kakkoztam, hááát...maródik, de nagyon lassan (0.1mm) Én azt hittem, pár perc alatt el kéne tűnnie a fémnek...oké, hogy már kihűlt a folyadék, nem a leg optimálisabb, de akkor is...szóval én attól féltem, hogy minden össze-vissza lesz marva, elvész az anyag, esetleg a a két minta nem fedi pontosan egymást, vagy hasonlók...de, hogy semmi ne történjen!!! 100%-os kudarc, picit felment bennem a pumpa... szóval??? Mit tudtok tanácsolni, mit szűrtök le az esetből??? Ennyire nem ért semmit a levilágítás??? Tray!!!, mennyiért adod azt az izzót, és mi kell még a beüzemeléséhez???
lucky 92875 2008. január 20. 09:50
Válasz erre
Ja és alkoholt v más zsírtalanító szert se szabad használni.
lucky 92874 2008. január 20. 09:49
Válasz erre
A 13. ker Mór utca 1-3-at próbáltad már?

Ha van otthon Bip v Vim( már ha kimaradt mert már nem gyártják) akkor azzal tökéletesen lehet tiszítani.

A lakk terítését meg lehet oldani egy centrifugával.
Lényege egy függ. tengelyű korong ami max 100/min-nel forog. Erre fel kell fogatni a lemezt( nem kell odacsavarozni, elég ha a lerepülés van megakadályozva) és be kell fújni. Ezután meg kell forgatni a korongot, és mehet a szárítóba.
A motor jó ha egyenáramú, mert ennél egyszerű a fordulatszám beállítása.
Mindössze a tápfeszültséget kell változatni.
Lacus78 92873 2008. január 19. 23:21
Válasz erre
Tray!!
A x.kerületi metalloglobusnál nincs 0.5-ösnél vékonyabb, ne menjen senki ebből a célből...máshol lehet, hogy van, nekem ezt a boltot tanácsolták, ezért ide mentem végül...a lámpa engem érdekelne, de mivel nagyon kiköltekeztem már, csak a jövő hónapban lenne esedékes...ha addig viszi senki, megbeszéljük a dolgot, jó???
Thx, üdv...
tray 92872 2008. január 19. 23:20
Válasz erre
Szappant ne használj, mert az bevonatot képez rajta. Lehet, hogy elvileg nem kellene, de annyi mindent raknak már hozzá, hogy biztos ráragad valami (hidaratáló, vitamin, színezék, stb.)
Fontos, hogy teljesen szennyeződésmentes. zsírmentes legyen a felület, a lakk a fémmel érintkezzen. Én egy spéci szivacs-szerű csiszolókövet használtam szárazon a fém tisztításához, majd száraz papírral pormentesítettem a felületet, vigyázva, hogy ne érjek hozzá kézzel.
A lemezeket vízszintes helyzetben kell belakkozni, különben megfolyik, és egyenetlen lesz a lakk. Száradás után (kb 10 perc elteltével?) lakkozhatod a másik oldalt is.

Szerintem jobban megszakérthetjük, ha fényképet raksz fel az eredményről.
Lacus78 92871 2008. január 19. 23:01
Válasz erre
Köszönöm uraim, a kitakarós bemérős dolgot kipróbálom, így is készültem, mert más is tanácsolta már ezt, és direkt ezért egy keskeny szalagot is lakkoztam...most száradnak a kicsikék a sötétbe zárva:)
Apropó, lakkozás, mivel már túl vagyok rajta, tudok erről kérdezni: a tisztítást jobb híjján (1000-es vízpapírt tanácsoltak, de ezt nem kaptam még) folyékony szappannal ill. fém edénysúrolóval oldottam meg. Nagyon szép fényes lett a réz, ill. a víz szépen terült rajta, nem akart "lemászni " róla, tehát szerintem a tisztítás jó lett. Miután teljesen megszáradt, lakkoztam. Ill. próbáltam...2 db. 0.15mm-es lemezt fújtam, ezeken a lakk nem akart szétterülni, "kalapácslakk" keletkezett. Próbáltam picit fújni még, de akkor meg már kezdett itt-ott folyni, tehát abbahagytam, hátha szétterül lassan...nem nézegetem a fény miatt, de szerintem maradtak ilyen "pöttyösek". A másik két lemez, amit fújtam, 0.1mm-es vastagságúak, azokon a lakk (a másik 2höz képest) szépen terült, bár nem volt túl egyenletes, de ez gyakorlás kérdése, itt-ott azért itt is megmaradt a pöttyös felület. A kétféle vastagságú lemezt ugyanúgy tisztítottam, ez nem lehet a különbség oka...akkor mi??? Ill. hogyan fújjam a lemezeket???Hátha nem is a tisztítással van baj, hanem rosszul csináltam?? Fektessem?? És mikor picit összeállt a lakk, akkor a másik oldalt fújjam, szintén fektetve?? A tisztításra van valami spéci dolog?? Most már kivárom a száradást (délután négy óra) és kimaratom őket, mert hajt a kíváncsiság, de sok illúzióm nincs...ha még ezeket elmondjátok, megköszönöm...
tray 92870 2008. január 19. 18:59
Válasz erre
Ja, még annyit, hogy nekem van egy higanygőzös UV lámpám, ha kell valakinek, csak szóljon.
tray 92869 2008. január 19. 18:57
Válasz erre
Lacus78!

A Metalloglobus is árul 0,5-nél véknyabb "rézlemezt", csak ott úgy hívják, hogy rézszalag - ez fel van tekerve kisebb hengerekre, a rézlemez viszont kb. 2m*m2-es táblák formájában van náluk.

A maratással kapcs. pedig lucky tanácsa legyen a mérvadó, én is az ő módszerét követtem a levilágítási idő meghatározásánál. Ez az idő egyébként függ a lakk vastagságától is, de UV lámpa alatt 2-8 perc bőven elég szokott lenni. Illetve, én egy teljes mintával kezdtem a levilágítást, és egy takarólapot csúsztattam odébb percenként.

Napszemüveg viselését ajánlom UV-zás közben.
lucky 92868 2008. január 19. 16:23
Válasz erre
Lacus!
Egy tipp.
A lemezt fújd be lakkal ahogy kell.
Míg köt a lakk( sötétben), adig csinálj egy olyan lapot amin vmilyen minta van sokszor egymás után ( mondjuk X-ek egymás után).
A levilágításkor a lemezre rakod a Transparent 21-gyel kezelt papírt
és letakarod vmilyen UV-t át nem eresztő anyaggal.Az első X-et levilágítod ,a takarást 5 perc után tovább húzod a köv X-re.Így tovább míg el nem fogynak az X-ek.
Ezután előhívod. Ha megjelenik a minta akkor a lámpa jó lesz
Egy füst alatt kiderül a levilágítási idő is.
Lacus78 92867 2008. január 19. 14:18
Válasz erre
Maratásban jártas urak!!!
Készülök az első maratásomhoz. A levilágításhoz szükséges lámpám még nincs, ezért a jó öreg természetes fénynél fogom még megoldani a dolgot...van asszonynak viszont egy uv lámpája. Sajnos semmilyen infóval nincs ellátva(watt pl.). Esetleg ez alkalmas lehet, vagy teljesen rossz erre a célra??? Köszönöm előre is.
Lacus78 92866 2008. január 18. 16:26
Válasz erre
Varjúbácsi.
Köszönöm a segítséget. A metalloglobus honlapján csak 0.5mm-től van réz, legalábbis a Jászberényi úton...szóval jött közben infó a Szabolcs utcáról, és ez biztos volt, tehát ide látogattam el ma, és vettem rezet...de ismét köszönöm, hogy segítettél!!!
Üdv...
Varjúbácsi 92865 2008. január 16. 07:41
Válasz erre
Lacus!
Bp. XIII. Jász utca, Metalloglobus.(1-es villamos Reiter Ferenc utcai megállójához van közel)
Varjú bácsi
Lacus78 92864 2008. január 15. 22:09
Válasz erre
Urak!!
Tud valaki tanácsot adni???Hol tudok maratáshoz beszerezni rézlemezt???
Köszönöm...(pest vagy közvetlen környéke)
Lacus78 92863 2008. január 9. 17:42
Válasz erre
Szia Corto!!!Végre...igazából rád vártam!!Nem vagy mostanában msn.-en!!! Tudnánk esetleg ott beszélni???Akár most...ma...
Corto_Maltese 92862 2008. január 9. 17:28
Válasz erre
Lacus78!
Készíteni akarsz maratást, vagy készíttetni?
Üdv!
Corto
Lacus78 92861 2008. január 9. 16:21
Válasz erre
Sziasztok.Olyasvalakit szeretnék megkérni, hogy vegye fel velem a kapcsolatot, aki nagyon otthon van a fotómaratás készítésben!!!adobalaci@freemail.hu-emilen várom, az msn.-em szintén ez..nagyon hálás lennék érte!!!
Köszi, üdv...
Lacus78 92860 2008. január 8. 21:13
Válasz erre
Sziasztok.Olyasvalakit szeretnék megkérni, hogy vegye fel velem a kapcsolatot, aki nagyon otthon van a fotómaratás készítésben!!!adobalaci@freemail.hu-emilen várom, az msn.-em szintén ez..nagyon hálás lennék érte!!!
Köszi, üdv...
Bás 92859 2008. január 6. 15:45
Válasz erre
Üdv!
Közérdekű közlemény:
A Voyager 35083-as Panther D maratáshoz nem adnak köténylemezt!Úgyhogy aki emelett dönt
számítson erre!(Az egy dolog hogy nem ad csak akkor a "promóciós" képein ne úgy reklámozza a saját honlapján!Meg sztem ez egy tök alap dolog hogy adni kéne hozzá...JA! És a repülő elleni védelmet szolgáló cuccost se adják!)
Nowotny 92858 2007. december 17. 21:23
Válasz erre
Üdv MSn.
Lé feladva rozsaszinen. Csáo.
Nowotny 92857 2007. december 13. 18:33
Válasz erre
Szia MSm.
Megkaptam a csomagot,csekkes megoldás lesz,de csak hétfőn tudom rendezni,mert holnap dolgozok nem leszek posta közelben.. Ok?? köszi..
Nowotny 92856 2007. december 10. 23:37
Válasz erre
Szia,megvan ment is a válasz. Köszi.
MSm 92855 2007. december 10. 21:40
Válasz erre
Szia Nowotny, küldtem levelet.
cseka76 92854 2007. december 10. 20:11
Válasz erre
Köszönöm f2d!! Most már világos!
f2d 92853 2007. december 10. 19:44
Válasz erre
Azt, hogy nem kell kifestened, hanem gyárilag már ezt megoldották helyetted. A zoom-ot az Eduard pedig a kabin feljavítókra használja. Azaz color zoom = szines kabin feljavító.
cseka76 92852 2007. december 10. 19:36
Válasz erre
Sziasztok!

Az a kérdésem,hogy pontosan mit jelent fotomaratásnál a "color zoom" kifejezés?

Előre is köszönöm a választ!
Nowotny 92851 2007. december 10. 18:33
Válasz erre
Szeva.
Feladtad már a cuccost,?mert még nem kaptam semmit. Persze nem reklamálni akarok.
Vagy lehet hogy valaki makettezik az elosztóban...D
Nowotny 92850 2007. november 30. 07:47
Válasz erre
Ok várom a cuccost.
Üdv. Köszi.
MSm 92849 2007. november 30. 07:36
Válasz erre
Szia Nowotny
Vissza jeleztem.
Nowotny 92848 2007. november 29. 13:22
Válasz erre
Szia MSm. Levél megvan,küldtem is választ. köszi.
MSm 92847 2007. november 29. 10:08
Válasz erre
Szia Zoli
Próbáltam válaszolni a leveledre, ezek szerint sikertelenül. Megírom még egyszer. Ha megkapod, itt a fórumon jelezd már vissza légyszi, hogy megkaptad.
Üdv. MS
Nowotny 92846 2007. november 28. 13:57
Válasz erre
SziaB]MSmküldtem mailt még hétfőn.Nem kaptad meg,vagy nem vagy net közelben?
Üdv. Nowy.
Amon 92845 2007. november 21. 11:43
Válasz erre
Bocsesz, hogy belepofázok de én Voyager párti vagyok. Egyszer bepróbáltam a korai tamiya tigrisemhez azóta amihez lehet szigoruan. Az europaiak meg hát néha bosszantó pl a tamiya stugomhoz vettem aber-t és mint ha 1/24es lett volna a feljavító. Az edu nem mindig rossz valamikor kimondottan jó.
Tass-Lee 92844 2007. november 21. 11:25
Válasz erre
Heló Balu,
Én nem szidtam egyik európai rezes bandát se :) csak rávilágítottam, hogy nem feltétlenül kell megbírkózni sok száz szegeccsel.
Azóta már haladtam vele, úgyhogy megosztom az eddigi tapasztalatokat:
-Könnyen kezelhető a réz, nem rideg. Megfelelő hajlítóval könnyen megy a munka.
-Egy pontatlanságot és is találtam a kipufogó rácsa nem jó méretű (túl nagy szabni kell belőle) pedig szép nagyon.
-Itt is van pár igen apró szegecs. Ezek a löveg esővádójére kerülnek. Szép szemkápráztató munka volt felrakni őket.
Kicsit olyan érzésem volt eddig, mintha néhány dolgot fölöslegesen bontottak volna igen apró részekre. Így is megfelelő alternatíva azoknak akik most ismerkednek fámmaratott kiegészítőkkel.
OFF: Ha elkészült a Kliement Vorosilov I a rézzel majd küldök képet.
Bár előtte még vár rám a Párduc festés, csak előtte meg kell érkezzen a festék Hong-Kong-ból. A kompresszorom elvileg ma érkezik. vagy legalábbis a napokban.

Na további minden jót,
Üdv.
Balu 92843 2007. november 21. 11:03
Válasz erre
Na ne tessék szidni az Aber és Eduard maratásokat! Én kifejezettten szeretek bíbelődni a bennük lévő sok kis bisz-basszal (mint pl szegecs fejek)... :)

Ahogy látom az a Lion Roar eléggé alap dolgokat ad csak, így azoknak kiváló akik akarnak is maratást pakolni a makettre, de nem akarják, hogy a maratások felpakolása 10x addig tartson mint az alap kitt megépítése.

Véleményem szerint az Aberrel vagy Eduardal inkább sokszor az a baj, hogy elég pontatlan egykét alkatrész (legalább is a harcijárműves kiegészítőiknél) és ez gátolja leginkább az építhetőséget.

Ha valaki megnézi egyik-másik újabb Voyager maratást láthatja hogy akár 5x annyi és sokkal kiessebb dolgokat is adnak, mint az Aber vagy az Eduard. pl egy periszkóp tartót az Eduard-nál 1 alkatrészből, a Voyager-nál 8-10-ből áll!! Nyilván az utóbbi sokkal látványosabb és kis türelemmel meg gyakorlattal simán megépíthető!

Szerencsénkre ahogy a makettek úgy a feljevítók piaca is bővül. Így az is talál árban és összeállításban megfelelő feljavítót aki csak 3 hetet szán az építésre és az is aki 3 hónapot.

Üdv: Balu
Tass-Lee 92842 2007. november 20. 12:05
Válasz erre
KLZ,
Hobbyeasy-ről jött. nem került 3k HUF-ba postaköltséggel eggyütt.
Kb. 1-1.5 hét alatt ért ide. De a luckymodellen is nézd meg ott nem számítanak fel postaköltséget a lionroar maratásokra. 1-2 százas lehet a különbség. Onnan rendeld ahol elérhető. Bér az enyimé se volt raktáron nekik a rendeléskor. Másnap küldték hogy már fel is töltöttek lionroartól, szóval gyakran van szállítás.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14.