/ Fórumok /

Roncskutatás

Kis hazánkban fell<, vagy még földben nyugvó relikviák, háborús emlékek.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16.
gábor76 93984 2007. március 13. 10:21
Válasz erre
Nem hinném hogy illegális volt.Talán elkelt inkább,reméljük jó kezekbe.:(
Podva 93983 2007. március 13. 06:31
Válasz erre
Hi
Vajon azért lett törölve mert illegális, vagy azért mert elkelt?
Jó lenne tudni.
Üdv Podva
kalóz 93981 2007. március 12. 21:05
Válasz erre
A Vatera törölte a terméket a kínálatból!
Emerick 93978 2007. március 12. 20:20
Válasz erre
Na, tényleg, szóljon már légyszi valaki valamit...
Emerick 93977 2007. március 9. 21:20
Válasz erre
Helló Urak!
Szolnokon, talán szombaton lehetne egy kisebb gyors gyűlést tartani? Hátha lehetne értelme a dolognak tényleg...
Vélemény?
Üdv: Emerick.
SSgt_Chris 93976 2007. február 5. 20:52
Válasz erre
Hát pont erre gondoltam... Lehet, hogy ez egy Pumás Messzert hajtott és vitt ki tudja hányszor biztonsággal haza... Erre majd jön egy mókus és elviszi külföldre, jobb esetben bemutatni, rosszabb esetben a hátsókertbe dísznek... Szörnyű, szörnyű...
Vadász 93975 2007. február 5. 20:34
Válasz erre
Talán múzeumban lenne a helye.
Legalábbis, a jelenlegi törvények szerint. Remélem nincs igazam és törvényes az árverés.
Azért mégis sajnálom, valyon hány ilyen darab kelt már el.

Vadász
SSgt_Chris 93974 2007. február 5. 20:05
Válasz erre
És ez itt most nem a reklám helye...
SSgt_Chris 93973 2007. február 5. 20:04
Válasz erre
www.vatera.hu/messzer_motor_db_605_18846792.html Azt eddig is tudtam, hogy minden eladó, de azért ez mégiscsak duuurva..., nem?
Atesz 93971 2007. január 11. 08:25
Válasz erre
Szia Bende!

Sztem ilyen esetben sem árt a tűzszerész (csak intézze az illetékes hivatalból), hiszen nem tudhatja az emberfia, hogy szegény egyedül fekszik-e ott, vagy van mellette más, kellemetlen dolog is.

Üdv:
Atesz
Bendeguz 93969 2007. január 11. 08:21
Válasz erre
No igen én is ezen gondolkoztam, higy azért annál nmár tényleg nem úgy van, hogy "na ez most nem kő, akkó dobjuk ki"
ps.: az első hozzászólásodat olvasva pislogtam rendesen, hogy minek ahhoz tűzszerész
Mekett 93968 2007. január 11. 08:14
Válasz erre
Elnézést, én azt az esetet írtam le, amikor lőszert vagy robbbanószerkezetet talál az ember. Ha katonák földi maradványai kerülnek elő, akkor gondolom azonnal ott kell hagyni a terepet és felvennia kapcsolatot egy hadisírgondozó intézettel, mert a hely hadisírnak minősül és a halottgyalázás kicsit kemény dió.
Mekett 93967 2007. január 11. 08:11
Válasz erre
A kérdés nagyon is jogos, és a bevett eljárás az, hogy ilyenkor a helyet megjelöljük egyértelműen, de nem feltűnően, és hívjuk a rendőrséget/tűzszerészeket...
...akik remélhetőleg nem egy hét múlva mennek arra.
Bendeguz 93966 2007. január 11. 00:19
Válasz erre
Urak!
egy rettentő hülye kérdés foglalkoztat engem így hajnal fél egy környékén! azon elgondolkodtatok már, hogymi van ha nem éles tüzérségi gránátot, tigrislövegcsövet, hanem egy elsett katona földi maradványait találjuk meg??? ottanhagyni nem lehet, mert ha már megbolygattuk békéjében, akkor illene nem azzal viszonozni, hogy visszadobjuk rá a két lapát földet, főleg ha magyar és még megvan a dögcédulája. lehet gyökér kérdés, de valahogy nem hagy nyugodni
Elektrolakatos 93965 2007. január 10. 21:54
Válasz erre
Auuu...akkor kérek én is engedélyt fatertól!:P
Hooligan 93964 2007. január 10. 21:20
Válasz erre
Na JA! Ha felrobban valameik fiatalkorú elvtárs, akkor én mint nagykorú, ugyan anyit kapok érte mint egy rendes emberért! (ez volt a tesitanárom kedvenc dumája)
Mekett 93962 2007. január 10. 16:25
Válasz erre
Elnézést!

Jó hogy szólt rocketeer, különben elfelejtettem volna:
Nem szívesen mondok ilyet, de aki kiskorú (18 alatti), az jó ha megkéri szülei engedélyét az ilyen kirándulásokhoz, mert tény és való, hogy a földben turkálás egyáltalán nem veszélytelen dolog. Legalábbis az ásós túrákhoz.
Hooligan 93961 2007. január 10. 14:42
Válasz erre
Készítsed magad mert lehet ráérek hétvégén! Rakd rendbe a bringádat és akkor meek, viszem a gépemet és akkor dokumentálunk!
Emerick 93960 2007. január 10. 11:00
Válasz erre
Ha árokrendszer kell, akkor tényleg én aktivizálom majd magam, ahogy megleszek a vizsgáimmal. Azok zömmel máig feltérképezetlenek... :D
Gyűlünk, gyűlünk, és egyre több a tapasztalatttal is rendelkező személy! Ennek nagyon örülök! :D ;)

Elektro! Légyszi tedd meg akkor Te! Te ismered személyesen, így menni fog. Ne csak arra számíts, hogy csak főzöcskézel majd... :D :D :D
rocketeer 93959 2007. január 10. 10:57
Válasz erre
Szia Mekett!

Mi az ásatásokon gyakorlatilag nem használunk fémkeresőt, csak nagyon-nagyon ritka esetekben. A detektor használatával kapcsolatban a következő a helyzet.
Mint egyén, senki sem detektorzhat legálisan sehol, semmilyen körülmények között sem. Erre - mint egyén egymaga - senki, még hivatalos régész sem kap engedély. Csak és kizárólag egy múzeummal vagy erre szakosodott szakintézménnyel kötött megállapodás keretében végezhet valaki kutatásokat. Még egy régész is. Ebben a megállapodásban konkrétan le van fektetve, hogy hol, mit, milyen korból, leletek leadása, későbbi munkálatok, ásatások végzése, dokumentálás stb...
Így hát az, hogy valaki egy fémkeresőt visz az autójában bármiféle papírok vagy engedély nélkül, eleve illegális.
Az már más kérdés, hogy egy régészeti múzeumot nem igazán érdekli egy harckocsi roncsa, vagy egyébb 2. Vh-s maradvány. Ha jól tudom, akkor az ezen korból származó leletek, nem régészeti, hanem kultúrális értéknek tekintendők.
A lövészárkok tekintetében valamivel talán könnyebb a helyzet, hiszen ezek még ma is láthatók a terepen vagy erdőben, mivel - kevés kivételtől eltekintve - nem temették vissza őket. 60 év alatt a természet pedig nem tünteti el az ilyen mértékű horpadásokat a felszínről. Lövészárkokban bizonyára sok mindent lehet találni, de azokban áskálódni, bökdösni a földet bizony nem veszélytelen.
Lehet, hogy csupán én vagyok túl óvatos, de a háborúból visszamaradt eszközök valaha pusztításra készültek és azok sajnos még ma is betöltik e funkciójukat.
Egyetlen háborús emlék sem ér meg, egy karral vagy egy élettel kevesebbet. Legyetek nagyon körültekintőek és óvatosak!
Köszönöm a felajánlást a csapatban, de a közel 10 évnyi kutatásaim során annyi negatív tapasztalatom gyűlt össze, hogy egyenlőre megmaradnék mint magányos kutató.
Üdvözlettel.
Mekett 93958 2007. január 10. 09:48
Válasz erre
Szia rockeeter!

Köszönöm a hasznos infókat. Errő a fémkeresőszállításról, -használatról tudnál még mondani pár dolgot?
A magam részéről úgy gondolom, nem nagyobb dolgok, járművek találására kell gondolnunk, az valóban a "komoly" kutatók területe. Roncsdarabok, felszerelési tárgyak jöhetnek elsősorban szóba, illetve a tereptárgyak maradékainak, nyomainak (lövészárok) feltérképezése.

Rockeeter!
Egy tapasztalt ásató jól jöhet a csapatban :)
Elektrolakatos 93957 2007. január 10. 08:50
Válasz erre
Hm...egyre inkább az az érzésem, hogy (az eddig vele történt beszélgetéseim alapján) May Karcsival kéne valakinek felvenni a kapcsolatot!
rocketeer 93956 2007. január 10. 08:40
Válasz erre
Sziasztok!

Nagy érdeklődéssel olvastam végig e hatalmas lekesedés keverte hozzászólásokat és terveket. Mindenképp pozitív dolognak tartom ezt a kezdeményezést és mivel én magam is jó pár éve végzek történelmi kutatásokat - ásás nélkül - szeretnék néhány hasznos tanácsot adni nektek.
Örvendetes dolognak tartom, hogy mindjárt az elején leszögezitek, hogy nem saját szakállatokra akartok dolgozni. Sajnos az évek során bőven tapasztaltam eseteket a roncskutatás terén, amikor nagynevű, itthon ma is még szakértőként számon tartott illető, saját gyűjteményét gazdagította egy roncsból, mielőtt az még kiállításra került volna. Ha lehet ezt a meggyőződéseteket mindenképp elsőrendű kritériumként tartsátok meg.
Ám egy ásatás már nem egyszerű dolog. Mivel régészeti múzeumben dolgozok és dolgoztam már ásatáson is, van némi rálátásom a dolgokra.
Egyrészt fémkeresővel valóban nem lehet csak úgy kutatgatni. Elméletileg engedélyhez kötött. Ha pl. autóban viszi valaki és útközben a rendőr igazoltat és meglátja, megkérdezheti, hogy mire kell, hol lesz használva és hol van az engedély, stb... Másrészt a kutási terület nyilvánvalóan valakinek a tulajdonában van. Így hát tőle mindenképpen engedélyt kell kérni, máskülönben kellemetlen jogi procdúrák lehetnek belőle. Harmadjára pedig - legalább is nálunk - egy ásatás megkezdése előtt úgy nevezett lőszermentesítést kellene végeztetni. Ez nálunk úgy néz ki, hogy a tényleges ásatás megkezdése előtt a tűzszerészek, komoly, nagy mélységig lelátó fémkeresőkkel végig pásztázzák a területet.
Szóval ezek tükrében úgy gondolom, hogy bizony nem ártana bevonni a munkába ezen a téren jártas szakembereket, de nem csak akkor amikor veszélyes dolgot találtok, hanem már előtte is, és közben is. Lévén hogy háborús dologról van szó, nagyobb az esélye hogy lőszerek lehetnek a mélyben.
Sok sikert a kutatáshoz!
Emerick 93955 2007. január 9. 21:19
Válasz erre
Hooligan nekem úgy mesélte, a fazonok tudnak engedélyt is szerezni.

Amúgy ezt mondom én is, hogy ott kell nézelődni, ahol van valamilyen pletyi, megengedik, kéznél a tűzszerészek számával. Nem vagánykodnánk és nem lopnánk. De nem ismétlem önmagam inkább... Hogy ha egyáltalán találnánk bármit is, azt majd közmegegyezéssel felajánljuk valamelyik intézetnek, múzeumnak, de azt ráér akkor.

Hooligan!
Azért kezdjek el foglalkozni az általam több hónapja említett eshetőséggel, csináljak néhány helyszíni képet? (Annak ellenére, hogy egyenlőre nem létezünk...)Elég rossz a hely, ráadásul közterület és állami iskolai terület (udvar)vegyesen, némi útfelülettel is. De egy ágyu roncsa azért elég kecsegtető... No meg egy másik iskola, amely sztem biztosan tüzérségi megfigyelő pont volt, ott is kérdezősködjek esetleg?

Üdv:Emerick
Mekett 93954 2007. január 9. 20:57
Válasz erre
Hallottam valami olyat, hogy nem szabad csak úgy fémkeresővel sem rohangálni az országban, meg ásni. Erről mit tudtok? Az persze a minimum hogy magán- vagy természetvédelmi területen csak a megfelelő engedélyekkel szabad kutatni.
Erről nem tudsz valamit?
Hooligan 93953 2007. január 9. 20:53
Válasz erre
Na beszéltem a haverommal! Azt mondta, hogy ha a lelet 1711 előtti, akkor az régészeti leletnek számít, tehát az államé! De a második vh.-s cuccokkal nem foglalkoznak! Fémkeresőt szívesen ad kölcsön bármikor, és ha van valami fejleményünk akkor szívesen segítenek! Viszont felhívták a figyelmet arra hogy tényleg kell hívni tűzszerészeket ha szükség van rájuk, és hogy ne menyünk le ilyen kis fosztogató bandába, mert sokat ismernek és nem túl jó dodog!

Egyszerűen el kell menni olyan helyekre ahonnan jöttek hírek, hogy a parasztbácsi tud valamit, és le kell beszélni a tulajjal, hogy áshasssunk a terüleetén! Enyi...
Mekett 93952 2007. január 9. 20:06
Válasz erre
Én ettől nem tartok, természetesen körültekintően kell választani. Ellenben ha "magunknál" hagyjuk a leletet, biztos hogy nem lesz jobb sorsa :(
Hooligan 93951 2007. január 9. 17:57
Válasz erre
Ha valamikor találkozom a régész barátaimmal, akkor ezeket a dolgokat kivesézem velük! Ők már találtak egy pár dolgot...

Sajnos bennem van az az érzés, hogy ha találunk esetleg valami szépet és azt leadjuk egy múzeumnak, akkor a kis leletünk egy raktárban végzi asztallábként vagy nehezékként! : ( Mert ugye menyi mindent találtak már itt magyarhonban, és mégsem lehet megcsodálni. (Remélem roszul tudom)
Stefan 93948 2007. január 9. 09:46
Válasz erre
Igen, jól sejtettétek, erre akartam rávilágítani. Gondoltam, hogy nem a pejoratív értelemben vett gyűjtögető szándék vezérel benneteket (nem is nézem ki senkiből), de annyira belelkesültetek, hogy ha valaki elolvassa (gondolok itt fiatalabbakra, akiket könnyebben elkap a hév), akkor arra gondolhat, hogy itt "szabadrablás" lehet, és milyen vagány lesz, ha rak majd fel képeket például ide az infóra a kertben talált, akár értékes leletről.
Természetesen nem baj, ha lelkesek vagyunk, hiszen szeretnénk ezt csinálni és a szívnek nehéz parancsolni :)
DE! Több okból is visszafogottan kell kezelni a kérdést:
-Az esetleg megtalált leletek épségben maradásért még egy szakember sem tud 100%-os garanciát vállalni, amikor "kiássák";
-Sokszor előfordult már (pl. építkezéseken), hogy ez a lelet egy veszélyes tárgy (akna, fel nem robbant bomba), tehát ez már nem csak a leletre, hanem (nevezzük így) a kutató(k)ra is veszélyt jelent, nem beszélve arról, ha ezt egy frekventáltabb helyen található.
Biztos találunk több okot is, de szerintem ez a kettő is bőven elegendő indok rá, hogy kell, hogy legyen(ek) a csapatban szakember(ek). Enélkül szerintem nem is szabadna elkezdeni.
Emerick 93947 2007. január 8. 20:39
Válasz erre
Wellesley!
Nem kontárkodtál bele semmibe, sőt! Nagyon is ideillik! És van helyed ezzel -is- köztünk!

Stefannak igaza van szerintem is! Nem rongálni megyünk, hanem találni és ahogy Mekett is említette, valahová eljuttatni -szakemberek által- és kiállíttatni, hogy mindenki láthassa. Nem haza kell vinni az esetleg megtalált cuccokat. Nem baromkodni akarunk, hanem értelmes, dícsérendő kutatásokat végezni. Mi keresnénk, nem lopnánk. És persze ha nem találunk az ég világon semmit, akkor is jót mulattunk, illetve tanultunk ezt-azt!

Jó, hogy ezeket így letárgyaljuk előre. Ez kemény odafigyelést követel a hasznos időtöltés mellett...

Módosítanám azt is tényleg, hogy esetleges történetet vagy helyszínt, ahol lehetne keresgélni, ne ide fel kerüljék!!! Ha bennem megbíztok, küldhetitek nekem mailben, vagy valaki olyannak, akit arra alkalmasnak tartotok. Megszavazzátok ezt a bizalmat nekem? Nekem annyira tetszik a dolog, hogy észre sem vettem, mennyire rákattantam a témára. :)

Arra viszont én magam még nem tudok semmit sem mondani, hogy Szolnokon ott leszek-e. De nem szeretnék lemaradni a megbeszélésről, így informáljatok légyszi!!!
És egyben a javaslatom a névre: MOK Hadtörténeti és Roncskutató Szakosztály. (a roncskutatás ugyan a hadtörténelem része lehet, de az utóbbi sokkal tágabb, inkább "elméleti" dolog, sok fejmunkával) A funkciót tekintve én valami jegyzettömb, információforrás és aktív földtúró lennék, némi szakértelemmel, ha ezt így szabad mondani... :D
Mekett 93946 2007. január 8. 18:04
Válasz erre
Sziasztok!

Örülök, hogy ennyi lelkes jelentkező akadt a felhívásra! Tényleg jó lenne alakítani egy kutatókört, de lenne pár dolog, amihez ragaszkodnék:
Ne kincskereső szakkör legyünk, ne a szoba falára gyűjtsünk, hanem ha lelünk valamit, az valamilyen nyilvános közgyűjteménybe kerüljön. Tartsuk szem előtt, hogy a cél a lappangó hadtörténeti emlékek feltárása, felkutatása, előkerítése, amíg nem túl késő.
Ahogy Stefan is rávilágított, a cél nem a dicsőség szerzése a leletek tönkretétele árán is. Ha úgy tűnik, hogy valami komolyabb apparátust igénylő, vagy veszélyes dolgot találunk, vegyük fel a kapcsolatot szakemberekkel (tűzszerészek, tapasztalt kutatók, mint Magó Karcsi).
Elnézést, nem szeretném senkire rávetíteni a rossz tapasztalataimat, de sajnos sok rossz példát láttam már e téren.

Még biztos van pár dolog, amit el lehetne itt mondani, de remélem, érti mindenki, mit szeretnék elkerülni. Ne lelettolvajoknak nézzenek minket, hanem olyanoknak, akik hozzájárultak a Magyarország területén folyt harcok történetének leírásához.

Jó lenne összeszedni, hogy ki mivel tudna hozzájárulni a kutatásokhoz (felszerelés, jármű, jogi ismeretek, stb), de kérek mindenkit, hogy a fórumon és a csevegőn tartózkodjon a konkrét helyek megjelölésétől.

Azt javaslom, hogy Szolnokon üljünk össze, ott úgyis találunk szakembereket, és kitalálhatjuk, legyen-e és milyen formában MOK Hadtörténeti Szakosztály vagy ahogy hívni szeretnétek :)

Üdv:
Mekett
Stefan 93945 2007. január 8. 16:44
Válasz erre
Szerintem még egy jótanácsot meg kéne fogadni: Ha találunk valamit, akkor szólni kéne valami profibb roncsmentőknek, nehogy még a jelenlegi állapotánál is nagyobb kárt tegyünk benne.
wellesley 93943 2007. január 8. 16:08
Válasz erre
Uraim!

Nagyon örülök, hogy ilyen nagy a lelkesedés, csak nehogy... Inkább nem is merem kimondani, még a végén kivégeztek! :) Ontom itt a negatív hullámokat. :)

Komolyra fordítva: a kutatáshoz fel tudok ajánlani egy olyan lehetőséget, hogy amennyiben már meg van a terület, amit át akartok fésülni, akkor tudok szerezni róla különböző méretarányú téképeket ráadásul kiadási év szerint is többfajtát. Magyarán ha van egy korabeli leírásotok, elbeszélésetek, szemtanú beszámolója stb. akkor azt meg tudom nézni egy korabeli térképen és be tudom azonosítani egy mostanin. A térképek nagy részét sajna csak digitálisan tudnám szállítani, de abból már elég szerintem azt a részletet kinyomtatni amelyik éppen kell.
Hát ennyi lenne. Nem tudom mennyire segítene nektek ez, de 'hátha' érne valamit.

Üdv. Mészáros 'Wellesley' János
térképész hallgató

ui. Egy jótanács: ha találtok valamit a terepen, akkor szerintem érdemes lenne azt még akkor megjelölni pl. egy hobbi gps-szel. Szóval szerintem olyan ember is elkelne akinek van ilyen. Utána már könnyebb visszatalálni... Csak egy tanács és bocs hogy beledumáltam.
Raptor 93941 2007. január 8. 09:39
Válasz erre
40 cm mélységig a tied, amit találsz, kivéve, ha történelmi emlék, lelet, kincs, ilyesmi. Akkor az államé, mindegy milyen mélyen van. Találhatsz 5 cm mélyen is Napóleon-aranyat, az akkor is állam bácsié. Legalábbis a jog szerint, nem kell arról persze tudni senkinek, de ha megtalálják nálad, az cikiség. Meg aztán feltételezem, senki nem a sufniba akar kiásni egy tankot, vagy bármi egyebet...
Nowotny 93934 2007. január 7. 21:15
Válasz erre
Én mint megrögzött 2.vh. gyüjtögető v.színű benne lennék. Persze a kaja se utolsó
elvégre kell az erő a gyalásóhoz. Nemde??
Emerick 93933 2007. január 7. 20:46
Válasz erre
Tudtommal a HTI és múzeum tulajdonába kerül minden cucc, ami magyar földben van. De lehet, én tévedek. De elvileg van, akit meg tudok erről kérdezni. A jövő hétvégén erre kitérhetünk, amikor már lesz egy pici időm...

A legegyszerűbb talán tényleg az, ha úgymond beolvasztjuk egy-egy akció erejéig Hooligan ismerőseit. Egy folyamat úgy nézne ki, hogy valaki körbenéz, utánajár, nagyából hol lehetne kaparászni, azt felmérnénk fényképezőgéppel és térképpel -ezeket vállalom!-, némi előásást végezni, majd fémkeresővel átnéznénk a területet, és aztán jöhet az igazi ásás. Persze zsebben egy telefonszámmal, ha találnánk valami rázós (pl. éleslőszert) cuccot, kihívni a tűzszerészeket. Nem megpusztulni kívánunk, hanem keresgélni és sikeresen találni szép dolgokat! (No meg győzelmünket megünnepelendő Elektro főztyét elfogyasztani...)

Szóval, igény van, emberek és szükség képpen eszköz is. Már csak Mekett és RaPe engedélye szükséges a dologhoz, hogy megalakulhassék a Szakosztály. Annak pontos mikéntjét nem látom csak át, de lehet, nem is olyan bonyolult. Magában pedig elkezdheti gyűjtögetni mindenki a célpontokat, aki csak szeretné, vagy tud valamiről.

Uraim? Hogy tetszik? Sztem semmi új nincs a leírtakban, csak össze lett picit foglalva...
Hooligan 93932 2007. január 7. 15:40
Válasz erre
En inkább robbanjak fel mit az ideggáz!
Elektrolakatos 93930 2007. január 7. 14:38
Válasz erre
Bendi!!

Semmi gond hisz ilyesmi találása esetén úgyis téged küldünk előre! :D:D:D
Amon 93929 2007. január 7. 14:34
Válasz erre
ezzel csak egy ond van anno megegyeztek a nemzetek, hogy ha ilyet találnak akkor visszakérhetik és álltalában vissza is szokták.
Anno mi is próbálkoztunk ilyesmivel és inkább hagytuk. A téma körül lett járva. D ez kb 10 éve volt. Azóta lehet változott.
Bendeguz 93928 2007. január 7. 14:28
Válasz erre
Jaaa és arról nem is beszélve, hogy nemkevés rizikó is van ezekben az ásatósdikban: gondoljatok csak bele, találunk egy páncéltörőgránátot, ami már több mint 60 éve rohad a földben, vagy akárhol. mi az esélye annak hogy a kikristályosodott robbanóanyag nem robban fel az első érintéstől...
Bendeguz 93927 2007. január 7. 14:26
Válasz erre
Amon!
A németeknek, meg a ruszkiknak semmi köze, hogy magyarföldön mit hagytak széjjel, ennyi reővel én is mehetnék kubinkára azt elhajthatnék elegánsan a Turánnal mondván hogy az a miénk. Jelen esetben mindig két személynek/szervetnek van köze a dologhoz:
1: 40 cm mélységig a terület tulajdonosa
2: 40 cm alatt a magyar állam
ps: a poclainos ásatást poénnak szántam a végéről lemaradt a szmájlíí
Amon 93926 2007. január 7. 13:24
Válasz erre
Üdv Mindenki!

Szép dolog, hogy ki akarjátok szedni s mocsárból a páncélosokat.
Én is benne vagyok. De. Ha megtudják a németek illetve az oroszok egyből itt teremnek.
És legfeljebb kezetráznak az emberrel.
Raptor 93925 2007. január 7. 12:41
Válasz erre
Na ja. Nem mindegy, hol kapirgál az ember. Fémkereső nélkül az egész országot fel lehet ásni. Viszonr Poclainnal nyomulni olyasmi, mintha az ember egy gyufaszálat akarna markológéppel felemelni. Mit gondoltok, a paleontológusok miért kisspaklival meg ecsettel dolgoznak még sziklabontásnál is? Ha öt méter mélyen is van a lelet, nem lehet Hübele Balázs módjára géppel nekiesni. Mit ér egy ásatás, ha a lelet megsérül, neaggyisten megsemmisül? A gyalásó akkor már adekvátabb eszköznek tűnik.
Nowotny 93924 2007. január 7. 11:51
Válasz erre
Üdv.mindenkinek!
Szóval,gyalásóval lehetne majd ásni,csak nem mindegy,hogy hol,na itt jön elő a
fémkereső. Szerintem így egyszerűbb és eredményesebbek lennénk,nos
Emerik?!
Nowi.
Hooligan 93923 2007. január 7. 11:25
Válasz erre
Rám is számíthattok! Sajnos az a Régész klubb amiről beszéltem Emericknek, az egy hónap múlva megszűnik... de a tagjainak tudok szólni, hogy hozzanank fémkeresőt, abban az esetben ha tényleg van értelme. Ha már találtunk valamit, ledokumentáltuk stb stb... akkor szívesen jönnek segíteni! A vezetője a szakosztálynak úgyis Második vh-s cuccokra utazik mindig!
Batya 93916 2007. január 5. 00:34
Válasz erre
én is:)
Elektrolakatos 93909 2007. január 4. 12:08
Válasz erre
Ássunk! :D:D
Keri 93908 2007. január 4. 12:05
Válasz erre
Mekett 93907 2007. január 4. 11:13
Válasz erre
Alakítsunk egy MOK Roncskutató Szakosztályt és induljunk! :)
Raptor 93905 2007. január 4. 00:13
Válasz erre
Bocs, hogy ide is bekotnyeleskedek.

Nálunk, Monor határában állítólag (mivel itt mocsár volt) elsüllyedt jópár tank. Konkrétan két Párducról, egy Tigrisről, és jópár T-34-esről hallottam. Az tuti. hogy itt csata volt (egy ismerősöm a szemem láttára operált ki egy orosz géppisztolylövedéket a budija ajtójából). Bizonyíték: (Ha akkor lett volna fényképezőm, a képet is feltenném, de így meg kell elégednetek az én vallomásommal) egy megszállott haverom felhozott egy gumibetét-darabot egy Párduc görgöjéből,egy T-34 búvónyílás-fedelet (a sofőrét), és egy 75 mm-es (nyilván Párduc) lőszerhüvelyt. Lehetne itt is kutakodni!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16.