/ Fórumok /

Kabintető építés, készítés

Hogyan is készítsünk otthon bonyol<abb felépítésampű kabintetampőt?
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.
Fodi 96429 2006. szeptember 14. 19:06
Válasz erre
Megyek! Köszi a felajánlást, de inkább megcsinálom magamnak, úgyis több géphez kellene (Jak-18, -52, Szu-26 Ka-26). De azért majd kifaggatlak! :)
Néztem neten cikkeket és végigböngésztem jópár fórumot és az alapján tökéletesíteni szeretném a "régi technikámat". Jó pár évvel ezelőtt csináltam pár kabintetőt, de szerintem sokkal jobbakat lehet otthon készíteni.
Akos 96428 2006. szeptember 14. 18:46
Válasz erre
Fodi!
Jössz Hévízre? Megcsinálhatjom neked ott...
Fodi 96427 2006. szeptember 14. 18:40
Válasz erre
Ki fogom próbálni, bár meég nem tudom mikor. Idén jó lenne befejzeni azt a gépet, de az én tempóm elég nyugdíjas. :)
Akos 96426 2006. szeptember 14. 18:39
Válasz erre
huzominta.jpg méret: 21.4 KB
Apaka!
Az egyszerűbbeket a kép szerint: kétkomponensű tömítővel feltöltöm az üveget, és száradás előtt öntőkeret darabot szúrok bele. Ezt száradás után satuba lehet fogni, és kézzel rá lehet húzni a megmelegített fóliát. A bonyolultabb fomáknak csináltam vákuumhúzót.
Apaka 96425 2006. szeptember 14. 10:15
Válasz erre
Akos!
Minből csinálod meg a mintát? Az eredetire gondolom nem lehet húzni vagy szippantani.
Köszi
ChevyG 96424 2006. szeptember 14. 10:12
Válasz erre
ChevyG 96423 2006. szeptember 14. 10:11
Válasz erre
Akos 96422 2006. szeptember 14. 09:49
Válasz erre
ChevyG 96421 2006. szeptember 14. 09:37
Válasz erre
miböl cvsinálhatok kabin keretet? (IIvh-ás vadász)

üveg/plexi nem lenne benne
Akos 96420 2006. szeptember 14. 09:35
Válasz erre
Fodi!
Papírboltokban lehet venni átlátszó iratborítót, A4 formátumban.
Ezt kenyérpirító felett szoktam megmelegíteni, mert így biztosan nem kormolódik.
1:72-eshez tökéletes vastagságú.
Ha vastagabb kell, Parktikerben, barkácsboltokban lehet venni átlátszó 1-1,5 mm vastag műanyag lapot.
Zebi 96418 2006. szeptember 14. 07:53
Válasz erre
Írásvetítő fóliából érdemes olcsóbb fajtát keresni, ugyanis a drágább, és jobb minőségek jobban bírják a meleget, ami esetünkben éppen rossz :-)
Meg néha ezeknek lilás beütése szokott lenni.
warbirds 96417 2006. szeptember 14. 07:45
Válasz erre
Fodi!
Sztem előbb húzd meg a kabintetőt és arra hajtsd a keretet. A vékony réz alkatrészre nem nagyon tudod majd ráhajtani a műanyagot, akármennyire vékony is a lap. Szerintem. Húzáshoz próbáld ki az írásvetító fóliát.

Üdv!

warbirds
Fodi 96416 2006. szeptember 13. 13:12
Válasz erre
Ötlet kell. :)
Van egy Amodel Jak-18 makettem, annak idején vettem hozzá Part maratást (www.part.pl/s72/s72214.jpg). A makett kabinteteje használhatatlan, kell helyette készíteni másikat. A Part maratáson ott a tetőkeret, ezt meg kellene hajlítani, majd erre vmi átlátszó fóliát ráragasztani és hipp-hopp kész a tető. Parték szerint... :)
Még nem kezdtem neki az építésnek, de rengeteget gondolkoztam azon, hogy milyen módon csináljam meg a tetőt... Ez lesz majd az épjtés legkalandosabb része.
Régebben húztam egy-két tetőt, de még van mit finomítani a technikámon. Milyen anyagból lenne érdemes póbálkoznom? Előbb megformázzam az átlátszó fóliát és erre ragasszam rá a keretet? Vagy vékony fóliát próbáljak ráhajlítani a megformázott keretre?
Topi 96415 2006. augusztus 31. 09:26
Válasz erre
Hali!
Használhatod a kereskedelemben kapható Palma vizes bázisú faragasztót,Tamiya maszkoló szalagot,láttam már olyat aki celluxot használt.A faragasztót ecsettel szépen fel lehet vinni,leszedés előtt célszerű snitcerrel körbevágni./régen kipróbáltam a Humbrol maszkolóját,nem voltam elragadtatva tőle.A faragasztót
érdemes valamilyen vízfestékkel megszinezni,mert száradás közben áttetszővé
válik,így jobban látszik hová lett kenve és hová nem.
Üdv: Topi
warbirds 96414 2006. augusztus 31. 09:15
Válasz erre
Csíbor! a "Mi készül éppen?" topikban válaszoltunk a kérdésedre, olvass vissza egy kicsit. Üdv! warbirds
csíbor 96413 2006. augusztus 31. 08:38
Válasz erre
csá! a kabintetőt ti hogy szoktátok maszkolni? előre is kössz
xcraft 96412 2006. augusztus 28. 16:58
Válasz erre
Srácok!
Vákuumos kabintetőhúzók: www.lonewulfmodels.co.uk/sub_category.php aki olcsóbbat akar, olvasonn vissza a topicban. Amit Akos leírt, teljesen ugyanilyen!
X.
Akos 96411 2006. július 13. 10:30
Válasz erre
Fogalmam sincs, a kertosztályon van Szombathelyen, tekercsben. Az egész tekercs kékesnek látszik.
stug 96410 2006. július 13. 10:28
Válasz erre
Ákos
a praktikerben kapható fóliának érdekelne a neve.a miskolci praktikerben én csak plexit találtam, de abból 2mm-es a legvékonyabb. köszi.
xcraft 96409 2006. június 26. 19:38
Válasz erre
Köszi muzzy!

X.
muzzy 96408 2006. június 25. 16:27
Válasz erre
xcraft!
Ha jól emlékszem USA-ban. Szerintem az internetes cégeknél beszerezhető (pl Squadron Hannats, stb.) A Squadron-nál biztos van (Ő a gyártója.) Most már itthon is lehet Squadron termékeket venni, esetelg talán náluk rá lehet kérdezni.
Muzzy
lucky 96407 2006. június 24. 21:07
Válasz erre
Én is erre gondoltam:)
xcraft 96406 2006. június 24. 21:06
Válasz erre
lucky!

Szerintem Ákos módszere a visszafordulósra is jó, a kész tetőt meg le tudod róla feszíteni.

Még valami, Nézzetek át csörömpösbe, hátha tudtok segíteni.

X.
lucky 96405 2006. június 24. 21:02
Válasz erre
Ákos!
Thx!
Nekem a doboz elkészítése nem gond,de vmi forma az jó lenne...
Van 3 Aca OV-10 Broncom ahhoz kellene. Ezt viszont húzni nem nagyon lehet mertaz alja vissza fordul( keskenyebb mint a közepe).A gyári meg eszméletlen vastag.
xcraft 96404 2006. június 24. 21:00
Válasz erre
Tomcat!

Köszi, hogy feldobtad ezt a kérdést, körbejártuk, én is sokat profitáltam belőle.

A többieknek is köszi a tanácsokat.

X.
Akos 96403 2006. június 24. 20:56
Válasz erre
Akkor a válaszok:
- a lyukak 6 mm-esek
- az a fehér egyszerű szigetelőszalag, amivel még kisebbre vettem a lyukat
- a fóliafajtáknak tudtommal nincs nevük a vékonyabb minden papírboltban kapható iratborító, a vastagabb pedig Praktikerben tekercsben kapható a kertosztályon Szombathelyen. Erre nemrég találtam rá, ez a jó anyag.
Itt sem szabad spórolni a fóliával, a legjobb eredményt az adja, ha a fólia a lyuknál legalább 3-4 cm vel nagyobb minden irányban.
-Képeim sajna nincsenek, az utóbbi időben nem húztam semmit.
Egyébként is húzás közben nehéz lenne fotózni, nem vagyok polip :) De majd megpróbálok valami régi formát előkeríteni...
Tomcat 96402 2006. június 24. 20:54
Válasz erre
Hát srácok, ha odajutok, lehet hogy mindkét technikát kipróbálom, és valamelyiknél csak sikerül.
Mostmár értem hogy működnek a dolgok, csak menjenek is úgy ahogy kell:D
Köszi a tanácsokat!
Tomcat
lucky 96401 2006. június 24. 20:51
Válasz erre
Szerintem nem mert az a lyukas doboz nem éppen egyszerű darab (bár annak látszik)
A húzáshoz meg szinte csak mérőeszköz meg reszelő kell.(na jó csiszpapír meg lombfűrész se árt).Ezek meg amúgy is megtaláhatók a makettező alapfelszereltségben
xcraft 96400 2006. június 24. 20:29
Válasz erre
lucky!

A ráncosodás tényleg így megy.
Most, hogy Ákos közkinccsé tette a módszerét, lehet, hogy a húzásnak befellegzett.

Ákos, a fóliafajtákra még esetleg kíváncsi lennék, persze ha van nevük, tipusuk,
nem mindenfélét összeszedsz, mint én.

X.
lucky 96399 2006. június 24. 20:24
Válasz erre
Ákos !
Még egyszer megnéztem a képet.:)
Az a fehér lenne a forma?
lucky 96398 2006. június 24. 20:23
Válasz erre
Akos!
Pár fotót tudsz-e a húzás menetéről mutatni?-nem a porszívó beindítására gondolok:)
Azok a lukak kb mekkorák?
Van-e jelentősége a méretüknek?
xcraft
A keretet nem rögzítem, egyszerűen egy akkora nyílásra helyezem amibe a bélyeg éppen bele megy úgy 5 mm ráhagyással.Általában egy 150-es párhuzam satut szoktam a célra használni ha már van Apámnak köszönhetően.Húzás közben nem melegitek mer a tapasztalatom szerint kiég az anyag.Inkább húzás előtt nagyobbra szabom a fóliát akár több cm-rel is.Elsőre tényleg nem mindig sikerül.A sarkokra nagyon kell figyelni,mert itt ráncosodik az anyag.Akkor is ráncosodik ha a keret nem pontos.ezt a legnehezebb megcsinálni ,de utánna!(ezt inkább azoknak írtam akik megpróbálkoznak evvel a technikával)
Akos 96397 2006. június 24. 20:21
Válasz erre
Nem kísérleteztem vele, ez volt otthon, szép vastag perforált lemez. Inkább a használható fóliákkal.
xcraft 96396 2006. június 24. 20:05
Válasz erre
Akos!

THX!
Értem!

Kísérleteztél, hogy a vákuumtálcán mekkorák legyenek a lyukak? Vagy nincs
jelentőssége? Szerintem ha kisebb a lyuk meggyorsul a leáramlás, nő a szívóerő.

X.
Akos 96395 2006. június 24. 19:54
Válasz erre
Először beindítom a porszívót és ráengedem a megmelegített fóliát a formára.

Vákuum meg a porszívótól van :)
És nem a munkadarab felett, hanem az aludobozban, az szívja rá a fóliát a munkadarabra.

Egy porszem is meglátszik a fólián, ha rajtmarad a formán, annyira erős vákuum keletkezik egy jobb porszívónál... Illetve simán összeroppant egy műanyag kabintetőt, ha nincs kitöltve.
xcraft 96394 2006. június 24. 19:21
Válasz erre
Ákos!
Köszi!
Csak, hogy jól értem -e? A szürke cső az alja, ide csatlakozik a porszívó.
A felső,vörösesbarna, lyukacsos részre rárakod a formát, körülötte hagysz kb egy
centit, a többi lyuk leragaszt. Fóliát megmelegíted, rádobod a formára.

Amiben nem vagyok biztos: Ezután beindítod a porszívót, de mitől van vákuum?
A formát letakarod valami befőttesüveggel, csak nem írtad?

X.
Akos 96393 2006. június 24. 18:10
Válasz erre
Egyszerű, a menete lent (17)
Két dolog:
A húzóformát meg kell magasítani, 2-3 mm-rel, hogy a vákuum egyenletesebb legyen.
A húzóforma körül csak 1 cm helyet szoktam hagyni, a többit leragasztom.
Akos 96392 2006. június 24. 18:06
Válasz erre
1.jpg méret: 95.8 KB
2.jpg méret: 90.6 KB
Képek a szerkenytűről, fél óra alatt csináltam.
xcraft 96391 2006. június 24. 17:33
Válasz erre
muzzy!
Hol lehet venni ilyent?

MrChef!
A surfacer 1000 festék állagú, alapozó, afféle szórógitt, mint az autófényezésben, csak nagyon finom szemcsézettel. Fújható, ecsetelhető, én a kabintetőkeretekre ecsettel viszem fel. Üvegben van, a GUNZE gyártja.

X.
MrChef 96390 2006. június 24. 16:23
Válasz erre
xcraft,

a Mr.Surfacer 1000 alapozó vagy polírpaszta? Flakonos-fújós vagy tégelyes?
muzzy 96389 2006. június 24. 16:06
Válasz erre
Magamat nem tartom gyakorlottnak a témában, csak megjegyzem, hogy a Squadronnak van egy direkt erre a célra kifejlesztett húzóanyag alapanyag terméke. A neve Squadron Clear Thermaform. Nekem A/5-ös méretben van, egy csomagban 6 lap található. Teljesen átlátszó, feltételezem, a Squadron húzott kabintetőket is ebből csinálják.
Muzzy
xcraft 96388 2006. június 23. 23:23
Válasz erre
Zoli!

Pillanatragasztóval, rendes, egyszerű, olcsó, pillanatragasztóval.
Ugyan úgy mint az A-12 építésében írtam, két helyen megfogatom, papírlap élével végighúzom. Ha kis mennyiségben van nem gőzöl. Illetve gőzöl, de minimálisat, nem fog nyomot hagyni. Ha gőzt hagy, az a vattás fültisztító pálcával ledörzsölhető.

X.
Zoli 96387 2006. június 23. 23:11
Válasz erre
A Su-22 teteje nagyon jól sikerült, nekem csak annyi kérdésem lenne, hogy mivel ragasztod fel, hogy ne gőzölje be a pillanatragacs?
z
xcraft 96386 2006. június 23. 23:01
Válasz erre
1.JPG méret: 79.8 KB
2.JPG méret: 68.4 KB
3.JPG méret: 75 KB
4.JPG méret: 84.4 KB
5.JPG méret: 82 KB
6.JPG méret: 76.2 KB
7.JPG méret: 89.1 KB
És a vége.

Az 1-4. képeken a MiG 19 saját húzású teteje, a keretek öntapadós papírból! vannak ( bolti árazócédula ) A papírt felhelyezés után fényes lakkal átitatom, így lesz vízálló. Ezután MR. SURFACER 1000-rel teljesen simává tehető.
5-7. képek Su 22 húzott szélvédője.

Persze ez nem versenyképes technológia a vákuumszívással szemben, de mindenki megtudja magának csinálni.

Ákos légyszi, ha nem gond, írd végig, hogy megy a te eljárásod.
Üdv.
X.
xcraft 96385 2006. június 23. 22:47
Válasz erre
Akos!

Ez marha jó lehet, nincs pár képed az egész szerkezetről?
Persze csak ha nem jogvédett.

X.
Akos 96384 2006. június 23. 22:43
Válasz erre
Én vákuummal csinálom a kabintetőket...
Ennél nincs keret, a húzóforma a vákuumtálca lyukacsos tetejére kerül, vákuumszivattyú (porszívó) beindít, anyag kenyérpirító felett megmelegít, majd ráereszt a húzóformára. A többit, alakra formálás, kihűtés, fél sec alatt a vákuum elintézi.
xcraft 96383 2006. június 23. 22:40
Válasz erre
11.JPG méret: 113.5 KB
12.JPG méret: 104.1 KB
Bocsi, hirtelen behívtak a munkahelyemre, csak most értem haza, ezért nem írtam előbb.

A húzóformát a hosszú száránál fogva befogom egy satuba. Jobb kezes vagyok, ezért a balra felveszek egy vastag bőr kesztyűt, NEHOGY MŰSZÁLAT, vagy valami hőre lágyulót!

Közben olvastam LUCKY hozzászólását, ő úgy látom, a keretet rögzíti valamiben stabilan, és a megmelegített fólián áttolja a formát, aminek hosszú szára van. Ez jobb és kényelmesebb megoldás, nem kell kesztyű stb.

Azért folytatom a sajátot: a hajszárítóval megforrósítom a fóliát, rányomom a formára, így a fólia a keret és a forma közé kerül, ( ezért írtam, hogy a keret alá rögzítem.) Ezután rányomom, jobban lehúzva, mint kéne, ezért van feljelölve a formán a vágás jövőbeni helye, az előző 8-as képen grafitceruzával van egy csík körbe, ez az.( a gyári vákuumtetők is így néznek ki) Húzás közben folyamatosan melegítem a lapot, ezért kell a kesztyű.
11. kép a kész tetők, elsőre tuti ,hogy senkinek nem sikerül, a fényképen lévőket én is rossznak ítéltem, ezért nem a maketten vannak.
12.kép piros vonalakkal bejelöltem a fa erezet lenyomatát, bár a kép nem adja vissza teljesen a valóságot.

És lesz még egy rész itt a kész darabok lesznek.
X.
lucky 96382 2006. június 23. 20:53
Válasz erre
Én úgy csináltam h a 10-es képen látható miskulancia pont fordítva volt.Vagyis most az alja van fennt.:)Szóval: a keret van alul, erre jön a fólia, majd a nyílásba a bélyeg.
Tomcat 96381 2006. június 23. 20:43
Válasz erre
Rendben, eddig is nagyon köszi, csak még (lehet, hogy sötét vagyok hozzá...) nem értem, hoogy ha a fólia a keret alatt van akkor hogy jön ki az egész. De remélem a folytatásból megértem:D
xcraft 96380 2006. június 23. 17:29
Válasz erre
8.JPG méret: 167.4 KB
9.JPG méret: 128.6 KB
10.JPG méret: 124.8 KB
Tomcat!

Amit Warbirds és Lucky leírt, az korrekt, a link is nagyon jó. Balaton munkássága egyébként is bekerül a történelemkönyvekbe. Egy pár kép amit már megcsináltam, és némi egyet nem értés:

Tejfölös pohár tetejéből, és bármi más, vékony, átlátszó tetejéből NE HÚZZATOK!
Ugyan jól húzhatóak, de évek múlva megsárgul, könnyen törővé válik! Megoldás: Éveken át gyűjtögetünk, nem a szekrényben tartjuk az átlátszó lapokat, hanem a fénytől nem védett polcon, akárhol. Ami megsárgul azt kidobjuk, ami hosszú idő múlva is átlátszó, abból húzzatok! Pld a TESCO, AUCHAN, stb süteményes, tortás dobozai mintha jók lennének. A MEDIA MARKT-ban vettem USB kábelt, ennek a teteje volt eddig a legjobb.
Ha műgyanta húzóformát készítesz, az hőálló gyanta legyen, szerintem egyszerűbb fából.
Ha fából van az ne legyen fenyő, vagy egyéb puhafa, mert az erezet meglátszik a tetőn!
Keményfából kell kifaragni, kireszelni, csiszolni, polírozni (ebben a sorrendben). Erre én a közönséges parketta anyagot használom. A faragás tolómérő, szemmérték, és az eredeti alapján történik.
Ha kész a forma, tényleg kell egy keret, ezt rétegelt lemezből csinálom. A forma könnyen menjen bele, hagyd rá a kabintető alapanyag vastagságát! Ha egy kicsit bővebb mint kell, az nem baj, ha túl passzos, saját magaddal szúrsz ki.
Nem melegítenék gyertyával, mert kormol, hőlégfúvóval, mert koncentráltan ad nagy hőt, és kilyukaszthatja az anyagot. Én egy 2000W-os hajszárítóval szoktam.

8kép Húzóforma MÍG-19 hez helytelenül fenyőből, akkor még nem tudtam, hogy az erezete átüt, pedig felpolíroztam.
9-10 kép A húzókerettel együtt. A négy lyukba csavart dugok, ez tartja meg a fóliát húzáskor.
A fólia a keret alá kerül! Egyébként elég a két átlós csavar is, így nagyobb a fólia mozgástere.

Folytatom csak nem férne be egyben.
X.
Fodi 96379 2005. augusztus 10. 09:00
Válasz erre
Hali!

Szerintetek 1:72-es Mi-1 helikopterhez gyárt valaki vákuumformázott kabintetőt? Én már régóta keresgélek, de semmit sem találtam.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.