/ Fórumok /

Népszerűsítsük a makettépítést!

Hogyan lehetne a fiatalokat és a gyerekeket megnyerni ennek a szép és konstruktív hobbinak?
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.
Miggyuri 300718 2006. július 16. 10:19
Válasz erre
Bombraider 300717 2006. július 16. 09:07
Válasz erre
Miggyuri 300716 2006. július 16. 08:50
Válasz erre
na mégegyszer www.miggyuri-2.fw.hu alul vmiért nem működik
Miggyuri 300715 2006. július 16. 08:48
Válasz erre
Vége az I. Gersekaráti Makettépítő Tábornak. Képek a www.miggyuri-2.fw.hu-n a makettépítő kör jelvényére kattintva.
Csak bátorítani tudok mindenkit, hogy próbálkozzon a megszervezésével!
Miggyuri
Elektrolakatos 300714 2006. július 15. 19:57
Válasz erre
Pavilon.jpg méret: 84.4 KB
Úraim!

Aki kedvet ér3ez hozzá nézzen ki a Kpisztrán térre a Hadtörténeti Múzeum elé érdekes és látványos programok mellett aug. elejéig néhány makett is megtekínthető a Bólyai az APC és persze a MOK jóvoltából!

A pavilonról egy fotót most...a többit majd előhívás után!

A programok linkje:

www.budavarinyar.hu/hun_main.php
Petter 300713 2006. július 12. 09:32
Válasz erre
Majd előkeresem őket. Lassan átnyomom, elég nagy méretü.
Peti_ 300712 2006. július 12. 09:25
Válasz erre
Ezt a két skint te csináltad a Richar burns rallihoz?
Oda tugmád adni őket?
Petter 300711 2006. július 12. 09:02
Válasz erre
Én így próbálom, ez is egy lehetőség, bár nem sokan látják.
www.kepfeltoltes.hu/060313/focus3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Lökhárító.
www.kepfeltoltes.hu/060512/rbr_foc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Szinte az egész autó. (tető+hát is, ami itt nem látszik)
Miggyuri 300710 2006. július 11. 21:16
Válasz erre
Na, megy a tábor! De még hogy!!!
Holnap félidő. A tapasztalatokról majd írok. Jó a fogadtatás.
Miggyuri
Macal 300709 2006. június 9. 22:55
Válasz erre
Példaértékű asszem...
Nekem nagyon tetszett az oldal és nagyszerű az 5let is. Szép munkákat látni rajta...
Kalóz 300708 2006. június 9. 19:37
Válasz erre
Macal 300707 2006. május 25. 10:21
Válasz erre
tebgereket=tengereket
Macal 300706 2006. május 25. 10:20
Válasz erre
Kedves Vadász, Kedves Kaktusz!

Kb ugyanazt mondtam mint Ti. De akkor mégegyszer: Nem téríteni akarunk, hanem az építés-alkotás örömét szeretnénk megmutatni másoknak. Nem azért küzdünk hogy tananyag legyen a makettezés. Mi csak szeretnénk megismertetni olyanokkal, akik még nem teljesen ismerik, és 5letetek adni és tapasztalatokat megosztani azokkal, akik már csinálják egy ideje.
Hogy egy példával éljek:
Imádom a tebgereket és minden nagyobb egybefüggő vízet. Ebből kifolyólag az is érdekel mi van a felszín alatt. Persze lehetne mondani hogy akkor vegyek egy uszonyt és maszkot és csináljam...olvashatok róla meg minden. Node addig amíg nem láttam egy műsort a tvben és nem olvastam emiatt kicsit többet róla, nem is tudtam róla hogy létezik olyan hogy szabadmerülés. A műsort követően megkerestem egy szakembert hogy tanulhassak. Ha nincs az a műsor úgyérzem számos élménnyel lettem volna szegényebb, mivel nem értesültem volna egy ilyen (nevezzeük szub-kultúrának) tevékenységet űző csoportról...
Ők sem erőszakkal térítettek meg engem, csupán ismertették a nézőkkel mivel is foglalkoznak. Aki nem akart menni az nem ment oda hogy "de engem ez nem érdelel, mit keres ilyen műsor a tvben???" Akit nem érdekel nem nézi.
talbi 300705 2006. május 25. 07:50
Válasz erre
Helló!

Népszerűsítsük! A hétvégén a láng művházban modell és makett napok lesznek! gyertek el

www.lagyesz.shp.hu/hpc/hpc_member_2g.php

üdv
Sz.Szabi 300704 2006. május 25. 01:09
Válasz erre
Tisztelt érdeklődők, kedves barátaink!

Szeretettel várunk mindenkit hétvégén, a Hősök Napja alkalmából megnyíló, a Magyar Harckocsigyártás Története című kiállításra, mely egyben a HM HIM Bolyai Haditechnikai Park megújult tárlatainak ünnepélyes megnyitója is.
A kiállítás keretében a Haris Autó Múzeum különleges, többségében még be nem mutatott anyagából álló kollekcióját lehet megtekinteni. Ezen kívül látogatható a park külső és belső kiállítási tere is, melynek keretében a légvédelmi és tábori tüzér fegyvernem eszközei, kézifegyver és lőszer kiállítás kerül bemutatásra.
Láthatóak lesznek az Andrew Vajna nevével fémjelzett '56-os film forgatásán résztvett T-34/85, T-55, BTR-152 és PT-76-os járművek, illetve az egyetlen hazánkban lévő 40M Nimród és M2 féllánctapas eszközök.
Az egykori Makett Galéria anyaga is kiállításra kerül, mely egy, a közel jövőben létrejövő nagyszabású állandó makettkiállítás törzsanyagát képezi.

Ideje: 2006. május 28. (vasárnap) 10.00h
Helye: Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Üllői úti bázis ("Bolyai") Bp. IX. kerület, Üllői út 133-135.
(M3 "kék" metró Népliget állomásától két percre)

Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!

Üdvözlettel: Sziráki Szabolcs, Bolyai Makett Klub
Kaktusz 300703 2006. május 24. 22:06
Válasz erre
Ha figyelmesen olvastam a topic hozzászólásait, akkor ugye gyerekek körében akarjuk népszerűsíteni a makettezést?
Nekik azért még van szabadidejük...elhiheted.
Szerény laikus véleményem szerint egy kezdő makettezőnek a következőkre van szüksége az induláshoz.
makett 1000,-ft
ecset 2 db 500 db
4 féle színű festék 2000 Ft
Ragasztó 400 Ft.
Vágóeszközt meg valószínű talál otthon. Azért ez még megfizethető :-)
A gyerekek ( én nem képen láttam őket ) az alkotás öröme miatt dolgoznak az elején, és nem igazán a panelezés, a pontos maszkolás, az antikolás ami számít nekik, hanem az, hogy "csináltam egy repcsit!" Aztán a többi, az vagy kialakul vagy nem.

Üdv.
Kaktusz
flamerPUG 300702 2006. május 24. 21:43
Válasz erre
Szerény véleményem szerint ne nagyon hasonlitsuk a külföldi 'szabadidö eltöltését' a magyarhoz, saját magamon látom hogy amiota komolyabban el kezdtem dolgozni alig marad idöm másra mert minden nap este végzek. És szerintem ez nem egyedülállo dolog. Amig iskolába jártam több idöm volt mindenre, ezek között a makettezésre is. Ezért irtam én még anno az iskolai népszerüsitést.
És a külföldi konta belföldi fizetésekröl még nem is beszéltem :)))
Kaktusz 300701 2006. május 24. 20:41
Válasz erre
Kedves Vadász!

Szerencsére még mielőtt megírtam volna a tegnap íródott hozzászólásokra a válaszomat újra felnéztem és elolvastam soraidat.
Köszönöm, hogy megkíméltél az indulatokkal fűszerezett választól,és helyretetted a témát.
Egy gondolat csak az elmúlt 2 nap hozzászólásaihoz, ami olvasás közben elsőre eszembe jutott. A pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve.

Üdv.
Kaktusz
Vadász 300700 2006. május 24. 19:26
Válasz erre
Macal-KeyPi!

Tisztázzunk néhány dolgot.
Hobbit kötelező jelleggel oktatni egyenlő a hobbi megszünésével.
Viszont, mint alternatív tananyag (itt nagy szerepe van a tanár személyiségének) elképzelhető.
A népszerüsités csupán azt jelenti, megmutatjuk,hogy ilyen is létezik.
Ez történhet kiállitásokon,jobb esetben látványmakettezéssel kiegészitve.
A másik lehetőség a rivális számitógép felhasználása, oly módon, hogy olyan oldalakkal alakitunk ki kapcsolatot amit a fiatalok (10-15 évesek) látogatnak.

A nyugati félteke makettezői sem jobbak mint a hazaiak, viszont sokkal jobban menedzselik magukat. Természetesen ott is meg vannak a nagy nevek, de velük egyenrangú magyar makettezők is vannak jónéhányan. Remélem egyre több magyar névvel találkozhatunk az ismert oldalakon, ill. egyre több magyar oldal lessz elérhető a külföldiek számára.

Vadász
Macal 300699 2006. május 24. 15:26
Válasz erre
Értelek én...(legalábbis azt hiszem magamról vagyok annyira intelligens:))
Az meg hogy információt és tanítást szeretnénk közölni másokkal elfoglaltságunkról abszolút nem baj:)
:)
KeyPi 300698 2006. május 24. 12:53
Válasz erre
OK. Kicsit elbeszélünk egymás mellett, de ez fórumon előfordul. Azt mondod:
"A makettezés meg nem utánpótlás nevelésről szól szerintem, az csinálja aki akarja."
Ezt mondom én is! És újfent megkérdezem miért is szorul népszerűsítésre?
"lehetőséget kéne biztosítani az embereknek, hogy több szadadidős elfoglaltságot ismerjenek meg"
Szerintem ma Magyarországon nagyon kevés olyan ember él aki nem tud mit kezdeni a szabadidejével.
A többi részével egyetértek. :)) Bár a nyugati hasonlat nem 100%, de egy szlovák/lengyel példa is tökéletes.
Üdv. KeyPi
Macal 300697 2006. május 24. 12:25
Válasz erre
Még annyit fűznék hozzá, hogy szerintem nemsokára akár művészetté is válhat a makettezés, és ha erről beszélünk, addig amíg a festészetről, szobrászatról stbről mindenki tudja hogy lehet nagyot alkotni benne, addig a modellezésről-makettezésről még mindig azt tartják sokan, hogy csak játék...
Nyugaton már kialakult egy makettező réteg, akik megmutatták, milyen is az, ha valaki szívvel lélekkel alkot, és mekkora élményt tud nyújtani. Asszem ennek kéne a megfelelő irányvonalnak lenni idehaza is. Persze lehet hogy is csinálni, de akkor fel se merüljön bennünk, hogy miért mondják azt: "játszunk".
Macal 300696 2006. május 24. 12:22
Válasz erre
KeyPi!

Elolvastam, mielőtt megírtam volna a hozzászólásom. Nem ellened beszélek, szerintem is mindenkinek a szívügye a hobbija, de szerintem lehetőséget kéne biztosítani az embereknek, hogy több szadadidős elfoglaltságot ismerjenek meg.
A makettezés meg nem utánpótlás nevelésről szól szerintem, az csinálja aki akarja. Ha valaki kedvet kap csinálja, ha nem akkor meg nem fogja csinálni, de ha egy bemutató keretén belül kedvet kap hozzá, lehet hogy egy komoly szaktekintély válhat belőle, ha viszont csak azt látja ahogy egyik barátja összepancsol egy makettet, azt fogja mondani, minek is költsön selejt gyártásra pénzt...
KeyPi 300695 2006. május 24. 11:56
Válasz erre
véleményeteket = véleményetek :)
Bocsi!
KeyPi 300694 2006. május 24. 11:55
Válasz erre
Nem hiszem, hogy bármit félreértettem volna. Te viszont olvasd el kérlek a 181-es hsz. első 2 mondatát. A fixtv nézettségét nem ismerem, de gyanítom a nulla felé konvergál. Továbbra is várom a véleményeteket a 164. -ben felvetett kérdésekre.
Üdv. KeyPi
Macal 300693 2006. május 24. 11:49
Válasz erre
KeyPi!

Asszem félre érted a lényeget, mi nem erőszakkal , tűzzel-vassal szeretnénk terjeszteni a makettezést, nem szándékozunk makettező valóságshow-t indítani egyetlen tv csatornán sem, ahol smsek alapján esik ki a leggyengébb építő. Más hobbiknak már vannak jó reklámjai, a makettezésről is ment egyyszer egy ismertető a fix.tvén. Most az ha egy tv műsorban lemegy egy adás, esetleg neadjisten több részes is, vagy egy hobbi- és szabadidő kiállításon a makettezésről egy vetítés ami látványos és megnyerő, abból szerintem senkinek nem fog baja származni.
KeyPi 300692 2006. május 24. 10:27
Válasz erre
Persze, népszerűsítsük a makettezést. Alapvetően ez helyes cél. Csak ne akarjuk ezt erőből, mert akkor izzadtságszagú lesz a végeredmény. És ne várjuk, hogy a jelenlegi oktatási rendszerünk aktívan fogja támogatni ezt a tevékenységünket. A 60/70-es évek fordulóján, amikor még általános iskolába jártunk, heti 2 rajzóránk volt, és heti 1 gyakorlati foglakozásunk (technika). Mondanom sem kell, hogy nem itt szerettem meg a makettezést. De ez ott, és akkor, fel sem merült senkiben. Még igényként sem. Pedig minden gyerek, legalábbis a fiúk ismerték a fogalmat, bár mi ezt akkor modellezésnek hívtuk. 10-20 forintért a Cseh/Lengyel Kultúra Házába jártunk a KP makettekért. Valamit azért tanultunk az iskolában is. Az anyag tiszteletét, szeretetét. Azt, hogy nem is olyan könnyű fával, fémmel, kéziszerszámmal dolgozni. Igen, dolgozni. Meg még néhány dolgot, ami ma lehet, hogy már feledésbe merült. Például, hogy "Dolgozni csak pontosan és szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes."
De nem nosztalgiázni akarok. Az iskola mellet ott van a család. A mi korosztályunkat még nem kellet külömböző körmonfont cselekkel elcsalni a TV elől. Nem volt vita abból, hogy a kötelező olvasmányokat elolvassuk a nyáriszünetben. PC? Még nem találták ki. Jutott idő mindenre. Beszélgetésekre, ahol hallhattuk nagyapáink saját szubjektív emlékeit a háborúról. Mert akkor, gyerekfejjel, még csak ez érdekelt bennünket. Az első makettek persze borzasztóak voltak. De mi csináltuk ezeket. A saját örömünkre, minden bíztatás, buzdítás, ösztönzés nélkül. És ez így volt jó akkor, és szerintem most is. (Húúú, ez most kicsit kövérlászlós volt elnézést de hirtelen nem tudom pontosabban megfogalmazni. ;) Mindezzel csak oda szeretnék kilyukadni, hogy a kreativitást nem szükséges irányítani. Be lehet mutatni iskolákban, kiállításokon, rendezvényeken, hogy van ilyen lehetőség, lehet modellezni is gyerekek, de én nem tűzném ki célul, hogy legyen mondjuk 2 éven belül 10%-al több makettező. Ha valaki fogékony rá, hát előbb, vagy utóbb csinálni fogja. Mert igénye lesz rá. Ez pedig belülről jön, vagy sehonnan. Ettől függetlenül még élhetünk boldogan, mint makettezők, és nem makettezők. Egyenlőre ennyi.
Üdv. KeyPi
KeyPi 300691 2006. május 24. 09:30
Válasz erre
Bundesign 300690 2006. május 23. 18:51
Válasz erre
ez jó ötlet szerintem is! csak ilyesmivel lehet rávenni embereket a makettezésre, azzal nem hogy hé öcsém, makettezé már mert az királyság, mert a legtöbben azt mondanák hogy ok... azt csá, de ha látná, és beleérezné magát, akkor lehet tényleg kedvet kapna. elsőre nemmenne neki, és mégében újat kezd, és onnantól nincs megállás. ha meg sikerül neki elsőre, akkor a sikerélmény miatt fogja folytatni... :)
Macal 300689 2006. május 23. 18:23
Válasz erre
Bennem is felmerült egy video készítése, minekután a bolyaisoknál láttam, hogy egy laptopon diavetítésben egymást követve köttek a képek a kész makettekről. Nagyszerű 5let egy ilyen video készítése, szerintem az is megoldaható hogy egy sorozat összejöjjön egy ilyenből (pl: alapok, összetettebb technikák, különleges festések, scratchbuild, stb...vagy akár harcjármű, repülő, hajó, stb...)
Az hogy egy zenés összeállítással egy előadás menne versenyeken rendezvényeken, ahol a látványmakettezéssel szemben 30-60 percben végig lehet kisérni egy alkotás elkészítését a vásárlástól a feljavításon át a festésig és esetleg versenyeztetésig, nagyon nagy vonzerővel bírna, aki nem modellezett lehet hogy megpróbálná, aki meg igen, lehet hogy kedvet kapna, hogy másik kategóriát is kipróbáljon, vagy egy szinttel komolyabbra emelje ismereteit, tudását...
Miggyuri 300688 2006. május 23. 17:56
Válasz erre
Urak!
Csak mégegy adalék az iskolák, a tanárok dolgaihoz. Az eddigi heti óraszámokat 20%-al fogják emelni. Azaz ennyivel több kötelező órát kell tartanunk ugyanazért, vagy kevesebb fizetésért. Nem panasz, csak a tények.
Ettől függetlenül a mi klubunk működni fog tovább és a táborunkat is megszervezzük a nyáron. Aztán majd meglátjuk. :)
Miggyuri
migfun 300687 2006. május 23. 17:27
Válasz erre
bocs a szóismétlésekért...
migfun 300686 2006. május 23. 17:27
Válasz erre
Emerick!
"Csak olyan gyerek kezd el makettezéssel foglalkozni, akinek a szülője valamilyen szinten kapcsolható a témához, teszem azt szerelő, katona, stb."
Nálam semmilyen családi kötődés nem volt, mégis elkezdtem, mert érdekelt, rajongtam a gépekért, és magasból tettem rá, hogy mit mondanak rám, vagy gondolnak rólam a többiek. A család csak annyiban számított, hogy hagytak a magam útján járni. Ez az, ami fontos, csak ma nem lehet olyan szavakat a régi, általam megbecsült értelmében használni, hogy "liberális", mert sok sallang és félremagyarázat kapcsolódik hozzá. Pedig ennyi szabadság kell, és ha valakiben megfogan a gondolat, hogy makettezéssel foglalkozzon, vagy érdeklődjön ilyesmi iránt, akkor csak hagyni kell kiteljesedni.
Egyébként a népszerűsítést a történelem, hadtörténet iránt elkötelezettek között kell kezdeni, mert ott eleve elkötelezettebbek a téma iránt az emberek, és kézzelfoghatóvá válik számukra az, amivel egyébként is szívesen foglalkoznak.
Most hirtelen ennyi...
atya2001 300685 2006. május 23. 17:21
Válasz erre
Ja és ez lemaradt, hogy lehetne versenyeken, kiállitásokon, egyéb rendezvényeken terjeszteni, akár még technika órán is meglehetne nézni. És utánna már lehet az érdeklőkkel külön foglalkozni.
Nem kell mindenkiből makettezőt nevelni...
Szerintem egy-egy rangosabb kiállitásra sok olyan ember is elmegy aki nem makettezik, és ezzel a videóval talán beláthatnának a kulisszák mögé...
ui: megint felfog merülni a kérdés, hogy ki fogja ezt a videot elkésziteni, erre én sem tudom a választ...
csaio
atya
atya2001 300684 2006. május 23. 17:14
Válasz erre
Hali
Nincs most igazán időm végig olvasni az irásokat, de lenne nekem is egy ötletem a népszerüsitésre. Gondolok itt arra, hogy videó filmen lehetne bemutatni egy makettnek az épitését, egy egyszerübb makettet szerintem max 30 percben belehetne mutatni, hogy hogyan is készül egy makett, közben zene szol, hogy a mai fiatalok is megnézzék. Talán lehetne vele pár embert megfogni.
Ha már volt hasonlo ötlet, akkor elnézést, nem olvastam végig a topickot.
Voltak már erre kezdeményezések, meg külhonban jelentek is meg ilyen jellegű videok, talán nem egy rosz ötlet.
Ma már szerintem a technikai háttér is megoldható.
csaio
atya
Macal 300683 2006. május 23. 16:24
Válasz erre
Még annyit hozzápötyögnék:
"Talán egy nap a modellezés művészetnek számít majd, vagy talán kommunikációs formának. Manapság egy hobby. Minden nap küzdök érte, hogy valami spirituálisabbá, valami szívből jövővé alakítsam. Nem annyira a történelem vagy a pontosság a fontos, hanem az érzések, amit egy makett másokban ébreszt. Én nem megmutatni akarom munkáimat, hanem megosztani másokkal...[...] A legfontosabb, hogy saját munkánk boldoggá tegyen, ugyanakkor tiszteljük másokét"
Miguel Jiménez (Pro Modell 2001/6)
Kaktusz 300682 2006. május 23. 16:17
Válasz erre
KeyPi, Zoli és Kalóz hozzászólására, ha reagálok, az több időt igényel, még meggondolom :-)
Emerick 300681 2006. május 23. 16:06
Válasz erre
Üdv!
Ez mind igaz, amit írtatok, csak van még egy nagy gond: a társadalmunk helyzete.Pl.: sok bunkó van, már a gyerekek közt is. Ha osztállyal néznek meg egy kiállítást, miegymást, sok esetben leszólják az olyan srácokat, lányokat a társai, aki esetleg azt mondaná, hogy neki az tetszik, amit lát és szívesen kipróbálná. ugyanez az eset a szülőknél is. Csak olyan gyerek kezd el makettezéssel foglalkozni, akinek a szülője valamilyen szinten kapcsolható a témához, teszem azt szerelő, katona, stb. Én is ilyen vagyok: lököttnek tartottak emiatt (is) a suliban, az első maketteimet gyakorlatilag apu csinálta, majd kis kihagyás után kezdtem én gyártani őket, de van nyugdíjas hivatásos katona is, meg szerettem az prospektusokban szereolő tankokat és repülőket rajzolgatni. Aztán egy pillanatban úgy döntöttem, szerezzünk meg egyet belőlük- szülői segítséggel. Apu vitt el először makettboltba is, holott ő nem szereti a makettezést, de becsüli a türelmemet a kis "mütyűrökkel" szemben. Igazából nem tudom, hogyan lehetne terjeszteni a makettesek körét, de tény, hogy azt növelni érdemes és kell is! Talán lehetne még bemutatókat tartani a makettezés szépségeiből több rendezvényen. (pl repülőnapok, nyílt honvédségi napok, bemutatók iskolákban, az említett probléma ellenére, stb.)Ebbe szerintem érdemes lenne magukat a gyártókat is bevonni, vagy nem? A másik gondom az az, hogy nálunk senkinek nem kitűzött célja a fizetések EU-s szintre emelése, holott az ottani fizuból akár hetente is tudna venni egyszerűbb, havonta egy-egy nagyobb makettet is. (tudom, hogy igazam van: csak egyetlen politikai párt tett ilyen kijelentést a fizukkal kapcsolatban, de azt is csak a választások alatt egyszer! tutira igaz.saját fülemmel hallottam, emlékeznem is kell rá, mert politológus hallgató vagyok; ez lehet egyszer a melóm. Csak az a baj, hogy pont ez a párt most megszorító intézkedésekre kényszerül a közeljövőben, amivel ez csak nehezen végrehajtható, és különben is a másik oldal szerint választási kampány során bármit lehet mondani!)Bocsesz, hogy politizáltam, de kicsúszott, és sajnos kapcsolódik a mi témánkhoz. Az oktatási rendszert meg a jövő évtől drasztikusan megváltoztatják: Általános iskolák változatlanok, gimnázium és szakközépiskola(pl. állami, kéttannyelvű és építőipari, mint az enyém volt egyszerre) tananyagban kipótolja az általános hiányosságait, de csak szintén hiányosan foltozgatva, mint a magyar utakat, jövőre meg már az egyetem és főiskola is így fog menni: 3 év általánps képzés(!), majd 2 éves speckó képzés. Nálunk azt mondják a tanárok az egyetemen, hogy 5 év sem elég egy igazán hatásos képzésre, de a két év?! Nekem mákom van, én az utolsó eresztés vagyok, aki a régi szerint lesz oktatva mindvégig az 5 év alatt.
Igazából nem kívántam vitatkozni; remélem a hozzászólásomnak volt egy kis értelme! De tudom, megoldást nem találtam. (mondjuk azért legalább a meglévő társadalmunk összefogását segíti ez a honlap, no meg az a felvetésem, amit a Hadtörténelem topicban vetettem fel nemrég...)
Emerick
Kaktusz 300680 2006. május 23. 16:04
Válasz erre
Pontosan :-) Jók Macal ötletei, csak éppen a tanórán kívüli szabadidőt kell(ene) megcélozni a makettezést népszerűsítő tervekkel.
Kalóz 300679 2006. május 23. 15:30
Válasz erre
Bocsi: csöooet = csöppet (pedig kétszer is átolvastam :(( )
Kalóz 300678 2006. május 23. 15:29
Válasz erre
Macal!

"hogy manapság a gyerekek szinte semmit nem tanulnak az iskolában ami a kézműves készségüket akárcsak egy csöooet is fejlesztené."

Szerinted mást tanulnak ???

Egy gimnáziumi tanerőtől hallottam nemrég, hogy a gimnáziumot (sajna) arra kell használni, hogy a gyerekek megtanulják azt, amit az általánosban nem tanítottak meg nekik (tisztelet a kivételnek, de a legtöbb iskolában pont az alap dolgokat nem tanítják meg. És ebben nem az iskola, a tanárok a hibáak, hanem az oktatás felső szintjei. Amíg Magyarországon egy miniszter leírhat olyat, hogy - a magyar felsőoktatás színvonala túlságosan magas - addig azt hiszem a dolgok ilyetén állása nem meglepő.

Ami a készséget igénylő elfoglaltságok terjedését - terjesztését illeti, az magától nem fog menni. A víz is olyan hülye, hogy csak magassabb helyről az alacsonyabb felé akar terjeszkedni, felfelé az istennek sem, hacsak nem kényszerítjük rá.
A kreatív foglalatosságok esetében persze a kényszer itt nem a szó szoros értelmében értendő, hanem úgy, hogy megmutatjuk, miért is jó ezeket az elfoglaltságokat művelni. És ezért kell "népszerűsíteni" a makettezést (meg egy csomó más dolgot is, aminek szintén megvannak a művelői, akik hasonló gondokkal küzdenek, mint mi).
Sajnos az állam, a hivatalosság nagyon nem partner ezekben a dolgokban, mert nekik elsősorban jól irányítható, fejbólintó jánosokból álló társadalom kell, ami mindenre rávehető. És aki nem tud gondolkodni, aki nem lát összefüggéseket a részletek között, az a legalkalmasabb. Aki viszont nem ilyen, az általában kellemetlen, mert esetleg nem fogja rágni a cumit, amit a szájába tettek. Márpedig a kreatív emberek nagy része ilyen!
Cirkuszt és kenyeret a népnek, akkor nem fog mással foglakozni! A makettépítés meg nem igazán illik bele e fogalmakba.
Szóval igenis "népszerűsíteni" kell !!! a makettezést, minden módon, ami csak lehetséges, természetesen nem erőszakkal! Az más téren esetleg beválik, itt nem, de azt hiszem, ezt mindannyian tudjuk.

KeyPi!
A fentiek nagyrésze a Te hozzászólásodra a válasz, de stilisztikailag Macaléhoz került, amiért elnézést tőle, hisz nem akartam vele vitatkozni, mivel az ő véleménye közelállónak látszik az enyémhez.

Egyelőre ennyit, bár van még néhány dolog, ami sztem lényeges lenne, de gondolom, ennyit is elég megemészteni.

Üdv: Kalóz
Zoli 300677 2006. május 23. 15:04
Válasz erre
Tetszik a hozzászólásod (komolyan, nem gúnyolódok), sok igazság van benne, de én azért vitatkoznék néhány kérdésben. Tényleg egyre többen foglalkoznak e hobbival, itt is nő a hozzászólók száma, viszont rengeteg ember (gyerek) nem is találkozik ezzel a tevékenységgel. Természetesen nem kell ráerőltetni senkire, el kell fogadni, hogy ez a hobbi nem a nagyközönségnek szól. Szerintem csupán az lenne a cél, hogy megmutassuk magunkat és aki kedvet érez hozzá, azt segítsük minden lehetséges eszközzel. Illetve talán azt is el kéne érni, hogy a társadalom ne egyfajta szánalmas debilként tekintsen ránk, hanem elfogadja azt, amit csinálunk.
Az általánosan használt káros szenvedélyeket folytatókat én is elítéltem, még a dohányzókat is, de be kell látni, hogy mindenki úgy mérgezi magát, ahogy akarja, és attól még a makettezést nem ezen szenvedélyek helyett kell megismertetni a közönséggel. Ugyanez a helyzet a népszerű, divatos elfoglaltságokkal. Pl a PC-t pl mi is használjuk, ma már nélkülözhetetlen szinte minden foglalatossághoz.
Abban is egyetértek Veled, hogy e hobbinak ára van, nem az olcsó tevékenységek közé tartozik, de attól még egy gyerek szintjén talán a többség megengedheti magának, hogy pl havonta vegyen egy makettet a srácnak, illetve ha már tetszik a gyereknek, majd megtanulja magának finanszírozni pl zsebpénzből stb, szerintem legtöbbünknek nem a szülők vették a kiteket.
Macalnak is igaza van, az iskolában nem nagyon lehet megkövetelni a gyerekektől, hogy alkosson, mert muszájból nem lehet csinálni, viszont pl bemutatót tartani, vagy esetleg szakkört meghírdetni talán nem rossz ötlet. És tényleg szükség is lenne valami hasonlóra, mert ahogy Macal is írja, az oktatásunk nem gyakorlatias, ezért nemcsak az USA-tól, hanem Európától is le vagyunk maradva ilyen szempontból. Az egy-két rajz vagy technika óra édeskevés. És a gyakorlati tudás nélkül nincs értelme az elméletinek se, ezt többek között magamon is tapasztaltam.
z
Macal 300676 2006. május 23. 11:46
Válasz erre
KeyPi!

Szerintem az a gond, mint ahogy MIGGyuri is írta, hogy manapság a gyerekek szinte semmit nem tanulnak az iskolában ami a kézműves készségüket akárcsak egy csöooet is fejlesztené. Emléxem nálunk régen mennyi technika és rajz óra volt, ahol a fém és műanyag megmunkálástól kezdve, a festésen át mindent tanultunk. Megkockáztatom, hogy volt olyan nap amikor szinte csak azért mentem be, hogy ezeken az órákon jól érezzem magam. Most nézz körbe, technika órák megszünőben, rajzolni már csak firkálva tudnak a buszokon, villamosokon stbn...Szinte semmilyen tárgy nem akad már, amiben szerencsétlen gyerek kifejezheti önmagát, csak és szinte kizásólag egy előre megadott dolgot szabad alkotnia a gyereknek, és valljuk meg, ez 99%uknak nincs ínyére. Elismerem, hogy tanulni kell, de legyen ugyan már a gyereknek némi szabadsága, dönthessen ugyan már valamiben, és akkor a többi is jobban fog neki menni.
Nekem ez a véleményem, és ezzel nem azt szeretném elérni, hogy egy makettbolt nagyobb haszonra tegyen szert, hanem azt, hogy ne egy begyepesedett, fakezű, bólogató generáció nőjjön fel, aki aztán később ámulatba tudja ejteni az utánna következőt ügyességével, kreativitásával, fantáziájával...
Persze nem kötelező ezzel egyet érteni, de szerintem igény van az ilyen jellegű dolgokra, és ha már az iskolában nem találhat ilyet a gyerek, legyen neki más választási lehetősé. Csak ugyebár a gyerekek nem annyira jól tájékozottak, ezért kell némileg "kampányolni", szó sincs arról hogy rájuk erőszakolnánk bármit is, mi csak megpróbáljuk felébreszteni bennük az érdeklődést a történelem, fantázia, kreativitás, alkotóképesség iránt...
Köszönöm hogy kifejthettem véleményem.
KeyPi 300675 2006. május 23. 11:16
Válasz erre
Sziasztok!
Végigolvasva a topikot - kövezzetek meg érte - de egy újabb kérdés merült fel bennem. Miért is népszerűsítsük a makettépítést? Mit is szeretnénk pontosan elérni? Nincs elég utánpótlása a hobbynak? Úgy gondolom, hogy elegendő csak a fórumok hozzászólásait olvasgatni, és máris látható, hogy a hobby, - vagy ennek virtuális változata, a fórumok - felfelé ívelő tendenciát mutatnak. Ha nem is műveljük aktívan az elfoglaltságot, gyűjtögetni, vásárolni, majd mindegyikünk szokott. Ez is azt bizonyítja, hogy jó néhányunknak több évre való építeni valója lesz ez elkövetkezendő években. Mi az, amitől szegényebbek vagyunk újabb makettezők megnyerése nélkül? Nincs elég verseny? Nem elég színvonalasak a versenyek? Elegendő a móvári kritikákat olvasni, és látható, hogy nem erről van szó. Nem találjuk meg egymással a kapcsolatot? Nem tudunk eszmét cserélni a minket érdeklő kérdésekről? Azt gondolom, nem is erről van szó. Féltjük a gyermekeinket, szeretteink gyermekeit, az alant már részletesen kifejtett társadalmi hatásoktól? Igen, talán ez az igazi célja ennek a beszélgetésnek. De ne feledjük el, önmagában a makettezés nem lehet cél, csak eszköz valaminek az elérése érdekében. Hogy hogyan tovább, ez borzasztóan nehéz kérdés. Véleményem szerint a makettezést nem lehet szembeállítani az egyéb divatos elfoglaltságokkal (pl. PC) mert egyszerűen nem összehasonlíthatóak. Hasonképpen nem látom szerencsésnek a NE -vel kezdődő felsorolást (igyál, drogozz, kurv@zz...) mert egyfelől nem fejthetjük ki a véleményünket olyanoknak, akik még nem próbálták ki az összehasonlításban szereplő dolgokat, - és itt nem feltétlenül a tiltásban szereplőkre gondolok :) - másfelől mert a makettezéshez, mint minden hobbyhoz szükségeltetik valamiféle belső kényszer. Akiből ez hiányzik, építhet bár szép dolgokat nem lesz makettező,(de a tehetség nem vész el) ill. megfordítva is igaz, lehet hogy sosem leszel kiállításokon díjazott, de életed végéig gyűjtögeted, építgeted kis kedvenceidet. Hogy honnan meríthető ez az indíttatás? A család, és a környezet, - elsősorban a gyermekkori - mint mindenütt itt is meghatározó. Itt kap(hatna) hatalmas szerepet az oktatás. A gyermekek megnyerésének viszont ára van. Szó szerint: hiszen nekünk szülőknek kell ezt finanszírozni. Meg tudja ezt ma Magyarországon minden család tenni? Gyanítom nem. Marad a Vadász féle papírmakett, és a jóérzésű pedagógusok gondoskodása. Elegendő ez? Hogy hol lehet(ne) ezt az elfoglaltsághot népszerűsíteni, elegendő hétvégén bemenni egy szupermarketbe, és körülnézni, hányan fordulnak itt meg. Kinek kell(ene) ezt a tevékenységet felvállalni? Addig, amíg hazánkban nem találunk olyan kereskedőt, aki a vélt haszna terhére hajlandó lenne ilyen tevékenységet megfinanszírozni, marad az alapítvány, ill. a pályázat közpénzekre. Mindkettő hosszadalmas, az eredmények pedig kétségesek. Mindezzel csak ezt szetettem volna elmondani, hogy aki ma Magyarországon a makettezés népszerősítésére törekszik, az nagy fába vágja a fejszéjét. Sok sikert hozzá! Bocsi, ha túl hosszúra sikeredett. Várom véleményetek.
Üdv. KeyPi
Miggyuri 300674 2006. május 23. 05:46
Válasz erre
Macal!
A technika órák száma az erősebb sulikban, a jövő évtől heti 1 a gyengébbekben KÉTHETI egy lesz.:( Ez semmire sem elég. Még a kijelölt, törvényben rögzítet tananyagra sem. Inkább - ha már az iskolákat céloznád meg - a diáknap, gyereknap stb egyik programjaként. Ötleteid nem rosszak, szükség van ilyesmire.
Miggyuri
Macal 300673 2006. május 23. 00:10
Válasz erre
Gondoltam felélesztem ezt a topikot.
Mivel én is szoktam gyerekekkel foglalkozni, és már felmerült hogy szerveznénk valamit, ami népszerűsíti eme szabadidős elfoglaltságot, de még nem jutott senki semmire. A tábort többen jó 5letnek tartották, nekem személy szerint az életemben most előszőr megtapasztalt "látványmakettezés" is nagyon tetszett.
Ha már van egy alapítvány, miért ne szervezhetne mondjuk ált iskolába technika órára egy bemutatót? Vagy esetleg iskolanapokra, hasonló eseményekre, vetítéssel, történelmi előadással, bemutatóval egybekötve...
Bocsi ha nagyon rosszak az 5leteim, de megfogott a téma...
Macal voltam
talbi 300672 2006. május 14. 18:04
Válasz erre
Helló!

Modell és makett kiállítás lesz a XIII. kerületben május utolsó hétvégéjén
link itt www.lagyesz.shp.hu/hpc/hpc_member_2g.php
Macal 300671 2006. május 14. 15:39
Válasz erre
Örülök hogy beindult a téma!
Ha tábort szerveztek rám is számíthattok! Szoktam gyerekekkel foglalkozni és táboroztatni is őket.
Viszont szerintem az "iskolára alapozás" nem rossz 5let. Minket anno gimiben (egy makettes srácot és engem) támogatott a töritanár, mivel mondjuk ő meg ólomkaton gyűjtő volt:D. Szemléltetéshez használta a figuráit meg a mi járműveinket az órán...Szerintem a makettezés, simán elfér egy iskola keretein belül mint szemléltető eszköz, mely közelebb visz a történelem alaposabb ismeretéhez.
Kaktusz 300670 2006. május 14. 12:13
Válasz erre
Nos.Úgy tűnik én mindenkinek :-) igazat adok, és ez így is van.
Nagy igazságokról írsz, és pontosan ez a helyzet. Tanár vagyok én is, akinek semmi köze nem volt a makettezéshez. Szerencsés véletlen folytán találkoztam néhány elhivatott emberrel, akik szóbaálltak velem, a laikussal. A téma megfogott,ismerve a tizenéves korosztály problémáitazt gondolom erre -is - szükségük lenne. Csak pártoló leszek, de azt gondolom arra is szüksége van a mozgalomnak.
Miggyuri 300669 2006. május 14. 11:53
Válasz erre
A tábor, mint semmi egymagában, nem üdvözít. Egy abban a sorban, ameddig eljutottunk. Amit látott aki elnézett a programhoz, nem lehetőség számunkra, hanem tény.(Évente legalább egy kis kiállítást rendezünk az iskolában vagy a műv.házban.) A saját lehetőségeinket öntöttem formába. 12 éve működik, ebből 10 éve mexakítás nélkül a Kör.Most jutottunk el odáig, hogy megpróbáljuk. A mi takarónk eddig ér.
Az életkor kérdésében a következők a tapasztalatok:
1. osztályos korban a gyerkek max 20 percig képesek koncentrálni
2. a tábor kimozdítja őket a megszokott helyszínekről. Az első 3 napban felfedezik a környéket, aztán, ha nincs más, ami lekötné őket, talán leülnek makettezni. Ez vonatkozik bármiféle makettre.Műanyag makettek esetében a 10+ korosztály a biztonságosabb.
A létszám:
Harminc éve táboroztatok, gyakorlatilag minden nyáron. Kipróbáltam annak minden formáját az vizi túrákon kívül. Ez, amiről beszélnük, leginkább az egykori szaktáborokra emlékeztet - aki még emléxik az ilyesmikre.
10-15 fő a kezelhető, 2, max. 3 állandó vezetővel. Mivel ez kimondottan szak-jellegű, így több, hozzáértő, a gyerekek nyelvén értő felnőttre is lesz szükség.
Nagyobb létszám elképzelhető, de annak már súlyos személyi, anyagi vonzatai vannak.
A tábor helye:
Mindegy, hogy hol, de a kis, más ingerektől kevéssé befolyásolt hely jobb. zárt foglalkoztatóval, szárítási, kiállítási lehetőségekkel, megfelelő technikai háttérrel.
Vezetők: az én nézetem az, hogy vezető, akire a szülő rá meri bízni a gyermekét. Tehát nem diploma vagy szakmafüggő a dolog. Elkötelezettség-függő, és rualmasság-függő.Ja, és nagyon tudja, amit a "szakmáról" tudni kell. Ja, nem árt, ha nagykorú. Így vállalhat csak teljes felelősséget.
Az iskolákra én nem alapoznék.
Nem akarom sehol a kollégákat megsérteni, csak pontosan tudom, hogy az állandó refolmálgatás közepette nem válaható a dolog. Fél kézzel, fél szívvel pedig többet rontana, mint amennyit használ. Ha meg eddig volt akkor ezen túl is menni fog.Közösségi házakban,egyesületekben tudom én elképzelni a munkát is, a népszerűsítést is ami nem köződik az oktatáshoz.
Nekem szerencsés a helyzetem, igazgatóm elfogadja és lehetőségehez képest támogatja is a munkát. (Persze, nem utolsó szempont, hogy a makettek beépültek az oktatásba is.)
Nehéz és roppant szerteágazó a feladat, de szerintem megéri.
Miggyuri
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.