/ Fórumok /

Népszerűsítsük a makettépítést!

Hogyan lehetne a fiatalokat és a gyerekeket megnyerni ennek a szép és konstruktív hobbinak?
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.
gyurmakoma 300566 2006. január 30. 08:30
Válasz erre
Skacok.
Emilben nem lehetne terjeszteni a dolgot?
Hamár mindenféle reklámüzeneteket küldenek kéretlenül?
Egy impozáns jármű fényképével mellékelve mondjuk?
RaPe 300565 2006. január 30. 00:19
Válasz erre
Bukebe: makettezni.
bukebe 300564 2006. január 29. 19:52
Válasz erre
Én 14 éves vagyok szeretek makettozni és jópár barátom szivesen makettozna ha lenne rá pénzük.Nagyon jó lenne ha lenne makettiskola:).Én is szeretek számítógépezni de a gép régi így inkább makettozok.Esetleg nincs lehetőség arra hogy a nagyobb városokban nyíiljon makettszakkör vagy ilyesmi ?Mert azért itt is adtok rengeteg segítséget de mégis hogyha elnézi az ember másoktól mégis jobban menne neki például az én esetemben a festés.
Hooligan 300563 2006. január 29. 19:17
Válasz erre
Eh! Nálam inkább akkor érdeklődtek amikor a (Nagyok) is.

Egyszóval: Hülye bringások! : P
Mekett 300562 2006. január 29. 19:11
Válasz erre
Nekem is meglepő tapasztalatom volt, mivel azt hittem, hogy a magukat menőnek gondoló emberek sikkből sem foglalkoznak ehhez hasonló gyerekségekkel, de pl a kollégáim is rácsodálkoztak, és bár látszott, hogy fogalmuk sem volt arról, hogy a világon van ez a hobbi, marhára érdeklődőnek tűntek.
kocka 300561 2006. január 29. 18:59
Válasz erre
jahh az azt hordom alatt a makettindos poló van értve
kocka 300560 2006. január 29. 18:58
Válasz erre
Én meg suliba tejesztgetem a kort. Nálunk tavaly évvégén kelett bevinni rajzra saját készitésű cuccokat, gondoltam viszek be maketteket. Bevittem és tanaraknak annyira teccet hogy szeptemberben csináltak kiállitást belőle+ azota volt még egy karácsony elött. Egyik tanárnő azota vetett velem egy figurát és egész baráti áron megcsináltam neki. Azota vettem fiának is egy kis könnyű kitett.+ minden alkalomkor pl. kosármeccs,focimeccs,tesi ora ezt hordom és kb. fél suli már odajött és kérdezte miez? Meg megnézték a honlapot. 2 srácnak meg annyira tettszett hogy vettek tőlem figurát és ha van szabadidőm segitek neki hogy mit hogy kell.
Ezzel csak arra akarok rávilágitani hogy elég csak egy kis probálozás is.
Hooligan 300559 2006. január 29. 18:34
Válasz erre
Én mozgolódom azokban a körökben amerre a mai fiatalok 998 százaléka tart vagy trartozni akar. Extrémspor Bmx sziklamászás deszka snowboard meg miegymás. Témázok az emberekkel hogy ki mit művel, és sajna azt kel mondjam hogy fingjuk sincs arról hogy mi az a makett!!! SŐT! Ha elmondom nekik akkor azt mondják hogy ez béna dolog mert nem laza meg király meg (rulez) De amikor az ország egyik legjobb bmx-es arca bejön a szobámba és meglátja hogy miket építek akkor leszarja a bokáját és azt mondja hogy én egy rohadt állat vagyok, hogy ilyen mikro szarokat öszerakok, meg hogy egyáltalán nekiálltam!! És útána amikor megin kinvagyunk a pályán akkor már nem is olyan szar dolog az hogy makettezem, mert az a srác azt mondja a többieknek, hogy ez egy állat és olyan dolgokat csínál amihez nektek és nekem fingunk sincs. És innentől kezdve a makett az egy frankó dolog mert a Csabi azt mondta. És máris három bringás haverem szenved a makettekkel csak hogy fingjuk legyen a dolgokról...

Ezzel azt akarom mondani, hogy addig amíg az emberek a laza F*sza dolgokat kutatják és a extrémkedésre vágynak addig csak az áll neki makettezni akinek az apja is makettezik, vagy akiben egyszerűen alapból megvan erre a vágy. Bennem alapból megvolt és ha most abba kellene hagynom akkor belőllem is elveszne egy darab.

Mindegy. A lényeg az, hogy sajna a mai fiatalok zöménél a makettezés egy fekete folt vagy egy ciki dolog amit csak a számítógépfejű segfejek művelnek. (nekem ezt már mondták, és útána annak az embernek elkezdett fájni egy csomó mindene)

Ez a lényeg egy része!

Jó lét!
Ottó 300558 2006. január 29. 09:27
Válasz erre
Miggyuri!
Én is gratulálok!
Mekkora matricára gondoltatok? Mi lenne rajta?
Hétfőn kérhetek árajánlatot.
Üdv
kocka 300557 2006. január 28. 21:18
Válasz erre
hát ha csak szöveg akkor 6 ft csütörtökönként ha jól tom hétfönként meg 10ft.
Ha meg ilyen nagyot adsz föl képpel együtt az kb. 400-500 ft.
De lehet eltudjuk intézni ingyenesbe mert jóba vagyunk a kiadoval...(de ez nem biztos még,de majd megkérdem töle)
Vadász 300556 2006. január 28. 21:16
Válasz erre
Kocka!
Ez a kis hirdetés mibe kerül?
Vadász
kocka 300555 2006. január 28. 21:00
Válasz erre
Ha gondoljátok adhatok föl versenyek elött szuperinfoba hirdetést. A lapot szinte az égész balaton körül terjesztik és ingyenes is szal mindenki olvashatja.(2005-ben csucsot döntött a lap olvasottsága.)
Lacc 300554 2006. január 28. 20:32
Válasz erre
Hali!

Jómagam már kb. 10-12 foglalkozom makettezéssel(több-kevesebb kihagyással)és sajnos mióta "munkás ember" lettem, sokkal kevesebb időm van rá. Valóban, ez a rohanó világ sokat ront a helyzeten:( A munkahelyen való makett-kirakásról annyit, hogy az egyik kollégám is nagy makettes, és nem is olyan régen hozott be a munkahelyünkre egy papír Willys Jeepet a polcra, viszont a főnökünkek nem tetszett, ezért haza kellett vinnie.
A pénz is igen jelentős szerepet játszik, de ezt sikerült áthidalnom a papírmakettezéssel, szóval ezt igazából nem lehet kifogásnak felhozni:)
Lényeg a lényeg: műanyag vagy papír, a makettezés szuper dolog és nem tudja mit veszít, aki legalább egyszer nem próbálja ki!
Sz.Szabi 300553 2006. január 28. 19:49
Válasz erre
Sziasztok!

Ha már a népszerűsítésnél tartunk:
195.228.248.107/cgi-bin/mojaho/index.php www.bevetes.hu/cikkek/missziok_karacsonya_2005
Félre ne értsétek, nem önreklámról van szó!
A MoJaHo rendezvényen a Bolyain kívül a Szolnoki, a Debreceni és a Mosonmagyaróvári klub is képviseltetni fogja magát ezen kívül persze a rendezőség mindenkit szeretettel vár!Kérjük terjesszétek e rendezvény hírét, mert szerintem igen jó lehetőség a hobby népszerűsítésére (múlt évben több mint 5000fő látogatott ki)!
Ui.:a múlt évi verseny és rendezvények óta 6 új tagunk van...
Szívesen várunk minden ötletet, tanácsot!Segíteni is jöhettek...
Üdv.:Sziráki Szabolcs
Mekett 300552 2006. január 28. 19:15
Válasz erre
Kalóz!

Kösz, hogy szóltál, ezt el is felejtettem. Viszont egyáltalán nem vagyok tisztábban ennek a jogi hátterével, illetve hogy vonatkozna-e ez ránk. Tudna vmi jogtudós ember segíteni rendet rakni a fejemben?

Előre is kösz!
korzaar 300551 2006. január 28. 18:55
Válasz erre
..." egy makettet bevigyek a munkahelyemre.." ez jó ötlet, kár hogy az én munkaasztalom tele van félkész, összerakásra váró réz mozdonymodellekkel. Egyébként már én is gondolkodtam rajta, hogy a saját készitésű fémfiguráimról, csináltatok egy matricás autódekort. Ha jol tudom van itt az Infon egy AUTODEKORRAL foglalkozo ember
Kalóz 300550 2006. január 28. 18:20
Válasz erre
Atya!

Én sajnos főnök vagyok, és még kevesebb az időm, mint amikor beosztott voltam ...

Ami a makettezés háttérbe szorulását illeti, nem igazán a pénz a lényeg, bár annak szerepét természetesen nem lehet elmismásolni. Viszont - az általunk is élt - fogyasztói társadalomban a kreativitás egyre inkább háttérbe szorul, mert mindent vegyél meg, használd és dobd el! A makettezés meg nem erről szól, sok más hasonló hobbyval együtt. Ha lehetne vele dicsekedni, amitől mindenki elájul (mint pl. egy út a Bahamákra), akkor esetleg, de így nem, sajnos.
Ami a gyerekek lustaságát vagy egyéb "negatív" tulajdonságait illeti, abban bizony hibásak a szülők, az iskola és a társadalom! Esetenként eltérő mértékben, de mindenképpen azok. Amikor a való életben sincs szükség ügyeskezű és -agyú emberekre, csak megbízható robotokra, akkor bizony leértékelődnek a magunkfajta dolgokkal foglalkozók. Nem akarom tovább ragozni, mert ez nem az a fórum ...

Viszont a reklámot ill. ezen belül a matricát jó ötletnek találom, egyet azért tisztázni kéne: a rendeletek szerint reklámot az autón csak bizonyos feltételek mellett lehet elhelyezni (hülye feliratokat és ábrákat persze bárki felrakhat). Jó lenne utána nézni, nehogy akaratlanul is kellemetlen helyzetbe hozzuk magunkat.

Kalóz
tray 300549 2006. január 28. 16:32
Válasz erre
"A makettozók Saját maguk hirdetése!"
Atis b+, a szából vetted ki a szót! :)

A többihez nem nagyon tudok érdemben hozzászólni, de talán ide tartozik egy kérdés: Már egy párszor eszembe jutott, hogy egy makettet bevigyek a munkahelyemre, hogy az asztalomon pihenjen, csak még kétségeim vannak... Valaki csinált már ilyet? Mik a tapasztalatok?
tray 300548 2006. január 28. 16:21
Válasz erre
Miggyuri!
Gratulálok, csak így tovább! :)
Gabi 300547 2006. január 28. 13:40
Válasz erre
Miggyuri, én is gratulálok Neked, és az egész csapatnak aki ezt összehozta!

Mekett!
A matrica szerintem is jó ötlet, ha lesz, én rakok a kocsimra.

Atis!
Valóban sok igazság van abban amit írtál, de nem csak a pénz a döntő ebben a műfajban. Legalább annyira számít, hogy legyen kitartása, kreatívitása, igénye arra, hogy valamit megvalósítson, és talán a legfontosabb, hogy tudjon magának célokat találni, amelyeket meg is valósít. Sajnos a mai világban ezek nem elég sokszor eltünnek, de valahol mindenkiben megvan, csak meg kell keresni. Valóban az is igaz amit atya írt, hogy sokkal lustább a fiatalok egy része mint régen, de sokkal kevesebb is a gyerekeket összetartó erő. Sokat szidják a régi rendszert, de ott sokkal többet törödtek a gyerekekkel szakkörökben, táborokban és egyebekben, úgy hogy a szülő nem is rokkant bele. Ezt amíg állami szinten nem érzik szükségesnek, addig látványos fejlődés nem lesz. Ezért is kell nagyon örülnünk az olyan dolgoknak, mint Miggyuri csapatának sikere, és példát venni róla, hogy csak lehet érvényesülni.
Gabi
Mekett 300546 2006. január 28. 13:40
Válasz erre
talbi 300545 2006. január 28. 13:35
Válasz erre
Én a nagykeresekre gondoltam akik gyorsan meggazdagottak és semmit nem voltak hajlandóak visszaforgatni a felnövő nemzedék javára!
Mekett 300544 2006. január 28. 13:30
Válasz erre
talbi!
Sajnos ez így van, de MI nem ezt érdemeljük :(

Gratula Migyuri!!
Lehet tudni részleteket is a pályázatról, meg a tervezett felhasználásról?

Atis!
Szerintem sok igazság van abban, amit mondasz a reklámozásról. Ahogy Fodi is kifejtette, főleg a hobbiból űzött sportokat sokat népszerűsítik az autómatricákon, bár kérdés, hogy akik a dugóban elolvassák, azok potenciális célközönséget jelentenek-e a számunkra.
Egy próbát talán megér, ha elegen kitesszük a matricát, tényleg kimozdulunk a zárt körből.
Fodi 300543 2006. január 28. 13:25
Válasz erre
Az autós matrica nem rossz ötlet, külföldön több autón látni (főleg Svájcban és Ausztriában látni sok olyan autót, ahol a tulaj a hobbiját népszerűsíteni). Főleg a repülő és vízi sportokat népszerüsítik, de szinte mindenféle matricát lehet látni.
atya2001 300542 2006. január 28. 13:23
Válasz erre
Hali
Én ugyan az utcán még nem hordtam a pólót, de ami késik, nem múlik.
Viszont járok hétvégenként egy táncházba (nem diszkóba, és nem este) oda viszont mindig makettinfós pólóban megyek, volt is már aki megérdezte hogy mi is ez pontosan, meg hogy is van ez a makettezés.
Ja amúgy a másik meglátásom, hogy a mai fiatalok, lusták, szerintem ez a legnagyobb probléma. Szerintem akinek van pénze a számitógépes, vagy konzolos játékokra, annak lenne pénze a makettezésre, csak sokkal könnyebb a gép előtt ülni, és gyilkolni az ellenséget.
Na és akkor álljon itt egy másik szerintem ok ami miatt csökken a makettezők száma: Ez a ROHANÓ élet és egyszerüen nincs az embereknek idejük, elég csak a saját példám, de szerintem vagyunk igy egy páran, hogy pl egy Főiskola, Egyetem, de akár Szigorú munkehelyi Főnök mellet télleg nincs idő (sajnos)!
Bocs ha kicsit zavart volt, de azért remélem érthető.
csaio
atya
talbi 300541 2006. január 28. 13:20
Válasz erre
Aki ismerte Tóth Sanyit kb 10 éve az tudja miről beszélek, annak idelyén pest déli részén lévő iskolákban TELJESEN INGYENES fakultatív makettező foglakozásokat tartottunk. A gyerkőcök ingyen használták a festékeket a ragasztót kizárólag a makettekért kelett fizetni és csak 10% ot tettek rá a nagyker árra!!! Persze akkoriban még a pc-s játékok nem voltak így agyonreklámozva és ezálltal sok gyerkőcöt érdekelt a dolog. fél év után kezdtük nyagatni a hazai importőröket, hogy legyenek má szívesek versenyeket rendezni a fiataloknak... meg valami engedményesebb árat is szerettünk volna, persze elzárkóztak ettől (pedig akkor és mostis tisztában vagyok azzal a pofátlanul magas árréssel amit rátesznek !!!) Nekik mégsem volt üzlet a fiatalság "megfertőzése" hát ennyi MA már szépen látszik mit vesztettek a hülyeségükkel: PIACOT! megérdemlik!

Sajnos ezért(sem) népszerű itthon a makettezés
Atis 300540 2006. január 28. 13:06
Válasz erre
Amikor megláttam a topik címét, és elolvastam Flas bevezető monológját, az első hozzászolásomat nyögtem be elsőre.

Aztán végigolvastam Titeket, és egyre több emlék, gondolat, ötlet és érzelem jelent meg elöttem.

Boccs az előző megnyilvánulásomért, ha lehurrogtok érte, jogos, hiszen baromira leeccerűsítve fogalmaztam meg hogy amit itt elmondtatok az végülis hasztalan... lett volna...
de nem, mert ha már idáig eljut egy olyan kivülálló aki ezt a topikot elolvassa, bizony nyertünk. Két dolog az amiért mégegyszer irok. Az első hogy az én szemszögömből is lássátok a dolgokat, a második pedig a topik címe alapján az ötletadás.

Én amikor gyerekként elkezdtem makettezni, a repülőkkel kezdtem. A gyerek látja a tévében, a filmekben, augusztus 20-n a családdal a dunaparton a légibemutatókat, és megszólal magában hogy: Húúú. de jó.. ilyet én is szeretnék meg dejó néz ki. Mivel akkortályt kevesen engedhetik meg maguknak hogy vezessenek egy repülőt, ezért marad az igazi csodálata, és az élethű kicsi beszerzéseéépítése-bálványozása. Annak idején volt duplafedelű, messzerem, egymotoros sportrepülőm. Ami épp megtetszett. Gyórsan összeragasztottam őket és le is festtettem igaz temperával, de mégiscsak az én kreálmányom volt. Lehetett vele játszani, olyan mutatványokat végrehajtani-persze kézzel fogva- mint a nagyok. Aztán kiürítettem a szekrényemen egy polcot, és oda lógattam fel őket a levegőbe damillal, mintha repülnének. Klasz volt nézegetni őket, és jó érzés volt hogy ha valaki kérdezte ki csinálta, akkor azt mondhattam hogy én. Aztán töredeztek, másfelé kezdtem érdeklődi, elhomályosodott a dolog... Jó volt, tetszett, rég volt.
Manapság mint tudjátok, kamionozok. Több okból is a nyergesvontatókat választottam, de a meghatározó az az hogy az ember azt építi amit igazán kedvel, ami tetszik neki, amiért rajong, amikről álmodik és amit szeretne hogy legyen neki. Az ember akkor kezd el makettezni ha az eredetit nem tudja megvenni. Ezzel sokan gondolom egyettértetek, mert szerintem senkinek nincs otthon Mig 21-ese, shermanja, tigrise, vagy akár egy nyergesvontatója a garázsban. (sajnos ennek fő oka a pénz, majd még visszatérek rá.) Sok gyereknek álma a mozdonyvezetés, másoknak a repülőgépvezetés, megint másoknak a teherautóvezetés. Kicsinek csak kevesen tudnak elkezdeni makettozni, mert akkor még elhanyagolható a bevételük, és a szülők (legtöbbje)tényleg nem veszi meg azt amit szeretne a kölök. Igyhát marad a tv.. esetleg a papa számítógépe... és onnantól kezdve az álom az álom marad.. majd szertefoszlik.
Aztán később amikor már eljut odáig hogy megkapja az első ösztöndíját, vagy az első fizetését, akkor ha még nem hunyt ki az utolsó szikra is, elmegy egy makettboltba... és a többit tudjátok, hiszen így kezdtük. Aszsem itt most abbahagyom mert, erről már sokat szoltatok, nem jártatom megint ugyanarra a szám.

Ja még csak annyit hogy én azzal szoktam elütni a "Játszom" dolgot, meg a "haszontalan" megjegyzéseket, hogy egyszerűen elmondom: "Inkább mint hogy a kocsmából félrészegen térjek haza hajnali 2-kor" Innentől kezdve szerintem minden anya hálás az égnek és annak aki ott fönt van, hogy így gondolkodik a gyerek és tényleg nem a drog, a pia, a duhajkodás az éltetőrugója. Persze ismerek kivételt!:DDD

A második dolog az ötletezés. Jó dolog a topik ötlete, és kivitelezhető is.. meg nem is. Sajnos az egész dolog hátterében az a r..adt pénz áll. Mert. Népszerűsíteni kéne a makettezést? rendben... Vasárnap déli főzőkonyha mintájára szombat délutáni interaktív makettezés a tévében. Például. Ha látja a gyerek hogy kell, hogy csinálják, megtetszik neki, máris nyaggatja az annyját...
De.. egy reklám többszázezer egy adott műsoridőben, nemhogy egfy félórás, vagy órás adás. Megint nincs pénz.. kilőve.
Egyes makettet tényleg tizedéért meg lehet venni mint egy kis doboz legót, vagy neagyisten egy pécéjátékot, de sajnos a többségük simán lepipálja azt. Ismerem az árakat, ti is ismeritek, egy valamire is magát adó makett a 10-nél indul + a festék+a különféle ez+az+amaz. Ha olcsóbb lenne, sokan választanák ezt a hobbit, mert megengedhetnék maguknak, de sokan nem keresnek jól, kell a kis pénz másra, a megélhetésre, fontosab dolgokra. Szal kilőve..
További ötleteim. Óriásplakát akár egy makettkiállításról, akár egy makettdélutánról. Nyilvánosság elött van, mindenki látja, sokan azt mondanák: "Aham, ez érdekes lehet, mikor lesz? elmegyek megnézem..."
De! az Óriásplakát mind fizetős és ki...szott drága. megint a pénznél vagyunk.
ez is kilőve.
Ujsághirdetés! ez már a kivitelezhetőbb megoldás, mert igaz hogy a legtöbbje szintén fizetős, de van egy két olyan ujság amiben ingyen lehet hirdetni. Hopp, egy próbát megér!
A makettozók Saját maguk hirdetése! A Bolyai, az egri, és hállisten mosmá a Makettinfó is nyomott ki polókat, ezáltal reklámozza a hobbyt. Sajnos ezek a reklámok csak rendezvény idején láthatók, eccer nem láttam még a villamoson vagy a városban-plázában lödörgő makettpolós emberkét.:( Pedig ez is egy hirdetés. Weboldal rajta van, megnézi, és ha sikerül megjegyeznie és megnézi otthon, megint nyertünk!
de nem csak a poló ilyen. Táska, canga, gépkocsi, cégkocsi, postaládás szórólap, és még sorolhatnám.
Ezek a dolgok kivitelezhetőek, és ha valaki mégis megjelenik egy reklámozott kocsival, vagy egy hirdetéses táskával a városban... már tett valamit azért hogy kis hazánkban ez a hobbi kicsit népszerűsitve legyen...
köszönöm hogy meghallgattatok.

U.I. Amint modomban áll, én felrakok egy Makettinfós webcímet, és logót a kocsimra ezzel is jelezvén a világnak: Vigyázatt, makettező!
Atis 300539 2006. január 28. 11:34
Válasz erre
Gyerekek...

...jó ez a forum, meg klasz meg minden, de ezt is csak azok olvassák akik amugy is makettezők. Innentől kezdve pedig megint ott vagyunk ahol az elején...

üdv.
Miggyuri 300538 2006. január 28. 11:25
Válasz erre
Hadd dicsekedjek!
A makettépítő kör, felszerelés és anyagvásárlásra, pályázott és állítólag nyert 200 ezer Ft-t.
Talán sikerül megrendeznün a nyárra tervezett makettes tábort!!!:)
Miggyuri
Kalóz 300537 2005. augusztus 28. 18:32
Válasz erre
Kapitány!
Ugyanazt tudom mondani, mint Gabinak! Ha a makettezés szeretetéről írtok, az nem lehet OFF! És még idősebb korban sem mindig tudja az ember pontosan és röviden megfogalmazni, amit ki akar fejezni. A téma elég összetett ahhoz, hogy sok minden eszébe jusson az embernek, ezért (hacsak előre nem ír belőle disszertációt) mindegyikünk hozzászólása kissé zavaros, csapongó. A lényeg a mondanivalón van, amit azt hiszem, mindannyian értünk, és - én legalább is - egyetértek vele.
Üdv: Kalóz
Mekett 300536 2005. augusztus 28. 14:21
Válasz erre
Kovács Imiről csak annyit, hogy grafikus, és sokáig ecsettel festette a harcjárműveit, így egy év után már nyert versenyeken (tudomásom szerint :)
De azért nem kell félni a megpróbáltatástól :)

A Lego tényleg az egyik legjobb alap szerintem is, csak anno ez úgy nézett ki hogy volt 3 tonna itthon, ma viszont 35000-ért kaphatsz egy 3 db-os dinoszaurusz-techic-legót - hagyjanak már békén...
Kapitany 300535 2005. augusztus 28. 13:48
Válasz erre
Üdvözletem!
Mint az sokan tudjátok, én is ehhet a tizenéves korcsoporthoz tartozok, ezért mondjuk úgy, "elsőkézből" szerzett tapasztalataim vann a problémáról. Hogyan lehet felhozni más embereknek, főleg a fiatalok érdeklődését, úgy hogy japán szabdalós műsor helyett nem a makettezést magasztaló reklámok, műsorok mennek?
A legkönnyebb az alapt továbbépíteni. Nekem rengeteg legóm van, volt. A gyerekeknek már kisebb korukban meg kell szeretniük ezt az építős, időtöltős mókát. Ehhez 3 dolog kell: Türelem, kitartás, és apa v. anya :), akik leülnek csemetésjükkel építeni, majd a kapott végeredménynek együtt örülhetnek. Meg kell vele szerettetni azt az érzést, amit sikerélénynek nevezünk, majd később rájön, hogy ez milyen jó érzés is, és már nem kell apa anya, nagyobb testvér, aki leül mellé makettezni. A tesóm most lesz 10, imád legózni, azokat a legókat szokta összerakni, amiket én régebben szétszedtem hogy új, fantáziám szüleményeit létrehozzam. Nyáron szünidő, én is leültem mellé játszani, különböző tuti dolgokat csináltunk, és olyannyira tetszett neki, hogy még makettezni is megpróbált, mert azt mondtam, hogy nagyon haszonlít a makettezés a legohoz. Mindezen dlgok csodálatosak, csak kettő hátulütője van. Az első az, hogy az ember nem mindig pártolja a legót nincs ideje, türelme kitartása. Ezen szempontból szerencsésnek mondhatom mahamat, hiszen édesapám makettezet, és hétvégén, ha nem kirándultunk, akkor mindig legózott velem, velünk. A másik hátulütője, a legó hihetetlenül magas ára :(. Mostanában nagyon elrugaszgodotta földtől, és erre az árra már a szülő azt mondja, hogy inkább vesz a gyereknek egy számgépet, mindig azért nyavalyog, és azt nem kell mindig venni, sosem kell mégegy doboz :)
Ez nagy lökést képes adni a gyereknek az elkövetkezendő hobbijaiban. A legtöbbb makettező kiskoráan kezdi, 10-15 éves korában. Persze az nem azt jelenti hoy a felnőttek nem makettezhetnek, hiszen alapból bukásra vannak ítélve. (ld. Kovács Imrét aki 94' óta makettezik, most 52 éves, és van Mesterlevele, töb neves makettversenyen ért el első, és kiemelkedő helyezéseket, többször publikálta makettjeit a M&M-ban.)
Sokat lendíthet az ügyön, ha apa is makettezik :) Őtőle tud makettezni, megkaphatja első makettjét. Neki már vannak szerszámai festékei, amivel a kész végeredmény szebbé tehetik, amivel mégnagyobb lökést lehet tenni az ember felé. De nem fontos hogy szülei az embernek maketteznek, elég ha a bárti köréből valaki makettezik, és ajánlja, vagy megkaphatja az első amkettjét szülinapjára. A volt évfolyamomból körülbelül 10 ember makettezett, makettezik, úgy hogy legtöbbször egymásnak adták át a makettezés szeretét.
Visszakanyarodvan a fő témához. A leendő makettezőket nem most kell megfogni igazából, mert a döntő behatást kisebb korukban kapják. Ezt kell kihasználni, és a jövő nemzedékét formálni. Azt hiszem Mekett említette, véleményem szerint a leghelyesebben, a kiállításon látott sokféle makett rendkívül érdekfeszítő, lehet az ifjúságnak, megláthatják benne a szépet. Ezenkívül lehetne tartani látványmakettezést, ami sokkal érdekesebb, int az újságok hasábjain leírt cikkekben megfogalmazott technikák, amket gyakran neház elsajátítani olvasva, mint látva. És az ember sajna mindig jobbat szeretne, így a legbonyibb dolgokba ugrik bele, arra nem gondolva, hogy azok az urak, akik ezeket készítették, több 10 ves makettező múltal rendelkeznek. A végeredményt az újság hasábjain található fotókkal összehasónlítva, pedig lehet elmegy a makettezéstől a kedve. De ki venné meg az újságot, ha nem szépet, a laikusnak a tökéletességet jelentő makettet látja.
Lehet egy kicsit zavaros, és a témával nemigazán hozzáillő hozzászólás, de fontosnak tartottam elmondani, bocs :)
Kapitany
Kalóz 300534 2005. augusztus 28. 08:13
Válasz erre
Gabi!

Nem voltál OFF, lényegében mimdannyian arról beszélünk, amit Te is leírtál. Azt hiszem,már eddig is sok hasznos dolog került terítékre.
korzaar 300533 2005. augusztus 27. 20:30
Válasz erre
Szia Flash! Csak azért irok mert a makettezés mellett, ami a két fiamat is " megfogta", ma voltunk a kisebbikkel horgászni , ami szintén kedvenc időtöltésünk. Tényleg igazad van: a Tecsó-ban valóban olcsóbban kijöttünk volna:))). De mint a makettezésnél, itt sem az a lényeg, hogy hoz -e hasznot. És ebben nagyon igazad van. Üdv: korzaar
Gabi 300532 2005. augusztus 27. 20:04
Válasz erre
Sziasztok!
Igen jó ennek a témának a felvetése, és sajnos időszerű is. Első körben azt mondom én is, hogy a legjobb propaganda a makettezés népszerűsítésére a kiállítások, valamint versenyek rendezése, és azok reklámozása, hogy minél több leendő makettező betévedjen. Azt mondoo természetesen, hogy ez csak az első lépés, mert az volna az igazi, ha a kiállított makettek mellett mindig lenne egy régi motoros aki profi az adott területen, és az érdeklődőkkel diskurálna a makettekről, valamint a velük kapcsolatos történelmi, vagy technikaki dolgokról. Persze tudom, hogy ez nehezen megvalósítható, mert egy verseny rendezése, biztosítása is óriás feladat, és felelősség, csak mint egy lehetőséget említettem meg. A neten való terjesztést is nagyon jó dolognak tartom, mivel egyre jobban tért hódít, és az itt fellelhető anyagoknak nem igen van vetélytársa. Csak abba gondoljatok, hogy nagyon sokan mi is csak a neten keresztül értekezünk egymással, innen ismerjük egymást, de ez nem von le semmit az értékéből. Szerintem ahhoz, hogy valaki makettező legyen szükség van még alapvetően három dologra. 1: Legyen kreatív, akarjon alkotni, újat létrehozni, célokat kitűzni, és azokat megvalósítani. 2: Olyan családi, szűlői háttérrel rendelkezzen ahol szintén ezeket az elveket vallják, és támogatják abban, hogy megvalósíthassa elképzeléseit. 3: Legyen benne nagy adag szorgalom, kitartás, tanulni, keresni vágyás a számára addig ismeretlen technikai dolgok, vagy történalmi ismeretek felé, hogy minél több háttéranyaga legyen a megépítendő maketthez.
Egy biztos erőltetni semmit sem szabad, legfeljebb finoman terelgetni a megfelelő irányba. Szerintem a makettező társadalom úgy is olyan, hogy aki nem idevaló azt gyorsan "kidobja" magából, aki viszont tényleg makettező azt gyorsan befogadja, és családtagnak tekinti. És ez az amit még nagyon nagy értéknek tartok, hogy itt nincs fiatal, öreg, béna, jobbos, balos, professzor, vagy segédmunkás csak MAKETTEZŐ, és nem megosztottság. Persze vannak dolgok amiben nem egyezik a véleményünk, de meg tudjuk kulturáltan beszélni, és nincs semmi probléma, minden megy tovább. Sajnos a mindennapi élet elég sok területén ez hiányzik, és ez szerintem még egy nagy pozitívum amit tud adni ez a hobby.
Bocs, ha egy kicsit hosszú voltam, meg eltértem a témától, csak most ez jött ki belőlem.
Gabi
Miggyuri 300531 2005. augusztus 27. 19:00
Válasz erre
Sajnos, tényleg ide tartunk. 10 millió félanalfabéta kell, meg 10 ezer fős elit aki el terelgeti az előbbi nyájat. Lásd egyre keve4sebb a tananyag az iskolákban, egyre kevesebb az egy osztályban megtartható órák száma. Már magyar sem jut minden napra!!! Heti egy óra biosz, föci, fizika. Osztályfőnöki kéthtente egy. csak, hogy jobban szerveződjenek a közösségek. Ez állítólag azért, hogy jobban tudjanak a csemeték. Leépítés minden szinten. A 80-as években Romániában dózerrel romboltak, nálunk ehhez csak a demokratikusan megválasztott parlanemtre van szükség. :(
lucky 300530 2005. augusztus 27. 12:40
Válasz erre
Egy kis adalék a témához:
Egyik kollégám (30-on felül)Kedvenc játéka volt a Panzer General.Órákat tudott (volna) mesélni arról,hogy hogyan szorította vissza a szövetségseket az Ardennekben.
Egyszer csak odajött hozzám és megkérdezte,hogy a Shermann és a Tigris között tényleg akkora-e a méretbeli különbség.Aztán hozott két makettet-lehet találgatni melyik kettőt:)- És össze is rakta őket,majd még egyet.És így tovább.
Flash!
A hobbinak egy haszna van: a kikapcsolódás aktivan.Nem a test aktivizálódik hanem az agy.Nem vagyunk egyformák,van akit csak a fizikai tevékenység kapcsol ki.A TV nézés viszont sokszor csak punnyadás.Persze könnyebb nyafogni,mint lépni vmit.Egyébként itt is csak az első lépés a nehéz.
Kalóz 300529 2005. augusztus 27. 12:32
Válasz erre
Flash!

teljesen egyetértek azzal, amit leírtál. A bélyeggyűjtést is elhülyéskedték mára, pedig annak még anyagi haszna is lenne, az általa közvetített információkról nem is beszélve. Sajnos a politikának (és ami irányítja a pénznek) az a fontos, hogy az emberek ne legyenek tanultak, műveltek, okosak, mert akkor rájönnek, hogy átrázzák őket (folyamatosan), és esetleg nem fogják szavazataikkal támogatni a politikát. Az emberek butításának pedig a legjobb módja, ha értelmes dolgok helyett könnyen emészthető szemetet kínálunk nekik. A dolognak van előzménye, háború előtti Németország, a szocialista rendszer sít. És ez bizony így kapcsolódik a makettezéshez, amit a többi - általuk nem kívánatosnak minősített - hobby esetében is űznek: ellehetleníteni a feltételeket, efordítani a figyelmet róluk, sőt - kigúnyolni azt, aki csinálja.
Mi természetesen vívjuk a magunk szélmalomharcát, próbáljuk növelni hobbynkat szerető embertársaink számát, és ez így van jól, még ha sokszor keserű perspektívát is látunk magunk előtt. Viszont ha csak a különböző fórumokon netező topictársakat összeszámoljuk (a különböző nickneveken szereplő ugyanazon személyeket egynek véve is), kiderül, hogy nem is vagyunk olyan kevesen, sőt nagyon is sokan vagyunk (relatíve). És ezt a számot még meg is lehet szorozni, mert nem minden makettező vesz részt a netes fórumokon. Szóval nem igazán rossz a kiindulási pont, ehhez kéne minél többet hozzátenni. És ezért jó pl. ez a topic is.

Üdv: Kalóz
Flashpoint 300528 2005. augusztus 26. 22:52
Válasz erre
Örülök, hogy többeket megfogott a téma!

Persze, persze én is elfogult vagyok, és bár nem szeretem az ilyesmit, néha beleesek a skatulyázás hibájába, ezért minden gyerektől és tinédzsertől elnézést kérek, akiket esetleg megbántottam... Amúgy, ha olyanom van én is napokat játszom, ha megtetszik egy játék a PC-n. Én az egésszel leginkább a figyelmeteket akartam felkelteni (ami sikerült), és persze nem ÉN akarom megmondani a gyerekeknek, hogy mivel foglalkozzanak a szabadidejükben. Elvégre minden gyerek megkapja az eggyel felette lévő generációtól, hogy "bezzeg az én időmben...", ez mindig így volt és így is lesz.
Még azt sem mondhatom, hogy a magunkfajta teljesen elszigetelődik az agressziótól, hiszen a makettezők nagy része katonai témájú eszközöket épít... Ez az én esetemben azért van így, mert egy harci repülőgép - éppen úgy, mint egy hi-tech komputerjáték - a technológia csúcsa, ha úgy tetszik a "non plus ultra" repülőgép, egyébiránt nem vagyok militáns beállítottságú, hanem inkább a technika rajongója és lelkes ezermester.
Persze azt is figyelembe kell venni, hogy nem mindenki műszaki beállítottságú. Ami nekem igazán ellenszenves, az a céltalan erőszakosság és ennek megjelenítése, és hogy ezt már az egészen zsenge korú gyerekekbe is beoltják. Hadd ne példálózzak most a lolka és bolkával, de amit a gyerekek most szórakoztatás címén kapnak, az két kibelezés között egy blokk reklám, nyilvános k***álkodás a képernyőn, a videoklipekben, a gagyi "gengszter-kultúra" trendizálása, burkolt vagy alig burkolt buzdítás a "könnyű élet"-re, drogfogyasztásra, és ebben a média, de különösen a TV a hibás.
Szóval, ilyen bő lére eresztve, szerencsés lenne az ifjúság figyelmét kissé efordítani, de legalább kiterjeszteni más irányba, ennek egyik lehetősége a makettezés, amelynek kapcsán technikailag és történelmileg is lehet okosodni (egyik sem hátrány). És végül hozzáteszem, halálosan idegesít, amikor az ismerősök és rokonok elintézik az egészet azzal hogy "játszom". Ettől komolyan kinyílik a bicska a zsebemben. Pedig a lényeg ugyanaz, mintha horgásznék, vagy állandóan az autómat buzerálnám, de a makettépítést a felnőttek is "feleslegesnek" tarják, mert nincs "semmi haszna". Ezzel az erővel az autótuningolásnak és a pecázásnak sincs, mert az autó csak nyeli a pénzt, és a halat is olcsóbb megvenni a tescoban. Bocs a kiragadott példákért, senkinek nem akarok a lelkébe gázolni, csak azt akartam érzékeltetni, hogy semmilyen hobbi nem hajt közvetlen hasznot, hacsak az ember nem ipari méretben csinálja. Másrészről, én se tartom különösebben valószínűnek, hogy a TV-ben ilyen irányú hirdetést meg lehetne jelentetni, hacsak nincs erősz szervezet, amely finanszírozni tudná. A legtöbb, amit tehetünk, hogy a házunk táján próbálunk "téríteni".
Amúgy én is békásmegyeri vagyok és mélységesen felháborított, amikor valami rohadék felgyújtatta a GANZ-klubot, mert kocsmát akart nyitni a helyén... amikor úgyis kevés van az ilyen helyekből.
Na, kitomboltam magam, tiétek a pálya.

Flash
Shrek 300527 2005. augusztus 26. 20:14
Válasz erre
Kalóz!
Ezzel teljes mértékben egyet értek! Sajnos tényleg az agresszió a menő a fiatalok többségénél.
De kivételek mindig is voltak és valószinűleg lesznek is.

Mekett üziéhez szólva.
Sajnos minden hobby egyre drágább. Csak a fizetések (bevételek) nem akarnak olyan iramban növekedni, mint minden más (kiadás). Gondolom az idősebb modellezők, most mosolyogni fognak. De az első saját pénzen vett makettem, egy ACADEMY M=1:144 F-4 phantom II. Még 500 Ft-ért vettem.(még megvan a blokkja :-) ) Most egy hasonló, 900-1000FT. És ez egy igazán egyszerű kis makett.
Meg kell hagyni, imádom a Nyerges vontatókat (1.sorban a nagy disznó amcsikat, a csőrös fajtát.)De nem igazán engethetem meg magamnak, hogy a hobbymra áldozzak 10-20000 Ft-ot. És szerintem ezzel mások is így vannak. Tudom gyűjtsek, de mindig másra kell a pénz.
Márpedig ha valaki megkedveli ezt a gyönyörű hobby-t akkor a pénz sajnos nem másodlagos téma. Ami a fikázást illeti. Szerintem a versenyszellem segít.(engem, ha lefikáztak, bármiért. Akkor legközelebb újra megpróbáltam, míg ki nem vívtam, az elismerést.Legyen szó bármiről. Persze nem esett jól. De nem hiszem, hogy egy kezdőnek, csak olyan ismerőse van, aki fikáza azt amit más csinál. Na de mindenki másképp éli meg az ilyen helyzetet.
Részemről ennyi.
Kalóz 300526 2005. augusztus 26. 19:12
Válasz erre
Shrek!
A szüleim, nagyszüleim váltig állították anno (most 54 vagyok), hogy mi, fiatalok már nem tudjuk megbecsülni a kapott játékokat, mertz azt készen kapjuk, bezzeg ők ... neki sk kellett összeállítani, ha valamivel játszani akartak (baba, kocsi stb.) Aztán amikor elkezdtem makettezni, nem igazán néztek rá jószemmel, bár nem is tiltották. Úgyhogy szerintem a dolgok ismétlődnek. Régen a Lego volt a játék csúcsa, ma a lövöldözős-öldöklős pc-s játékok. A felfokozott élettempó az agresszivitás megjelenésével ellensúlyozható sokak számára. Ami pedig az életben látható példákat illeti, nos azok is az agresszivitás felé terelik az embereket. A felnőtteket is, hát még a fiatalabbját. Valahogy rajtunk, felnőtteken is múlik, hogy milyen irányba tereljük az utánunk következő korosztályt (korosztályokat). És itt a gond, hogy a szülőknek nincs idejük, energiájuk a trenddel sokszor szembe menve irányítani a fiatalok gondolkodásmódját. Akár olyan módon is, hogy a kezükbe nyomunk egy játékrepülőt, vagy megmutatjuk, mire is képes a számítógép a lövöldözésen kívül. Pl. eszméletlen mennyiségű információhoz lehet jutni általa. A többi hobbyról most ne is beszéljünk.
Azt hiszem, ez sem éppen a világos fogalmazás iskolapéldája, de gondolom, értitek miről akartam, akartunk írni.
Shrek 300525 2005. augusztus 26. 18:45
Válasz erre
Sziasztok! KB. 1év után visszatértem.
Valahol mindannyiótoknak igaza van, és nem. De azt be kell látni, hogy (magamból kiindulva: 26 éves vagyok) a mai világ teljesen más, mint a mi időnkben. Vagy az idősebbek idejében. Mostanság mindenki rohan. A szülők, reggeltől estig (06:00-16:00ig) dolgoznak(jó esetben).Mikor hazaérnek, boldogok, hogy végre pihenhetnek. Hétvégen, meg megint csak punnyadnak.És nagyon nincs kedvük, családi kirándulásra.(Engem, minden múzeum elvittek. Sőt késöbb én kértem, hogy vigyenek már.)Sőt én legozni is imádtam (ezt az építés miatt mondom).Nem úgy mint a mai fiatalok. (Unokaöcsém 13 éves lesz)Lusta mint atom. Lego?! kb 2percig, aztán már unja. Csak az a francos számgép. A Star wars-ot imádja, de csak a film. A makettek csak összerakva érdeklik. Pedig kézügyessége van. Pedig minden lehetőség adott, hogy kipróbálja. De nem. Csak az a ...számgép. Nem tagadom én is képes vagyok napokat játszani rajta, de nem mindig. Ő meg ha nincs gép, már unatkozik is. Bárhol is legyünk.
Én a megboldogult nevelőapámat láttam először modellezni. (cuty sark, bismark, Black Falcon(kalóz vitorlás), Valami talán orosz jégtörő teherhajó, meg néhány vitorlás).Ekkor engem se nagyon fogott meg a folyamat, csak a végkifejlet. (ekkor kb 10 éves voltam.)aztán sajna meghalt. Ekkor még csak játszottam a makettjeivel. Háborúsat. Aztán szétestek, összeraktam...Majd a nagyim gondolt egyet, és kidobta mindet.Persze ezzel megbántott. Ezért karácsonyra (kb 14 évesen) megkaptam életem első makettjét. Talán La-X(nemtom melyik). Ami játék közben (ekkor már nem szedegettem szét)lezuhant a 8. emeletről (ráraktam a nagyim fejére, ő meg azt hitte, hogy fogom, és előre biccentette a fejét...balesett).Ám innentől nem volt megállás. Mindig, kértem makettet.(karácsony szülinap,stb.) Mostanra kb 100-120 makettem (modellem) van. kisebb nagyobb. És szeretem csinálni, mindig van valami új tipus, festés, stb, ami megfog...
Ez kissé zavaros. De ebből azt akartam kihozni, hogy minden a játékkal kezdődött. (mert az a gyereknek az első)
Ami jó volt. Persze nem azt mondom, hogy a gyereknek egy aprólékosan kidolgozott modellt kell adni. Hanem egy nagyobb darabokból álló (mondjuk KP gyártmány) festés, futómű nélküli repcsitt.
(((Ez az én történetem, de a jelek szerint nekem ez bevált.)))
szóval ennyi! De szerintem minden gyereket a játékkal lehet elsősorban megfogni.
Mekett 300524 2005. augusztus 26. 18:37
Válasz erre
fikaznikonnyu.jpg méret: 159.7 KB
Másik oldalról megfogva a dolgot egyelőre az is eredmény lenne, ha megállítanánk a makettezők fogyását...
Lehetne normális áron normális dolgokat kapni, bár ebbe sajnos egyáltalán nincs beleszólásunk. Aki tudja, az megoldja a neten, de ez általában nem segít a gondjainkon...

Na meg ott van az örökösen visszatérő téma, hogy elkedvetlenítik egyesek a kezdőket. Az egyik bolyais tag csinálta a képet, talán nem haragszik meg, ha nem írom ide a nevét :)
korzaar 300523 2005. augusztus 26. 18:14
Válasz erre
Sziasztok! Ha már igy felmerült a téma , egy pár gondolat. Én annak idején a Halál 50 órája cimű film hatásásra kezdtem el makettezni, igaz akkor még csak gyufásdobozból és papirbol készitettem a tankokat, és egy hullámosra összegyürt földszinű pokróc volt a "dioráma'". Ezután kaptam első igazi makettemet, egy 1:72 viking hajót. Innentől kezdve nem volt megállás. Csak a gyerekek megszületése szoritotta háttérbe a makettezést. Jelenleg viszont éppen a makettezés által találtam azt a munkahelyet ahol dolgozom. Ezmellet pedig az ólomkatona készitésben élem ki a hobbiszintű makettezés iránti igényemet. És itt jön a lényeg :két fiam van és szerencsére mindkettő érdeklődik a makettezés iránt , bár koránt sem tudok annnyi időt szánni a tanitásukra mint amennyit igényelnének. De szerencsére elég önállóak ahhoz hogy egyedül is megcsináljanak egyes munkafázisokat. A kisebbik éppen a mult hét végén festette ki első 25 mm-es figuráját. Remélem nem ez lesz az utolsó, legalábbis rajtam nem fog múlni.
A múlt hét végén viszont voltam Esztergomban egy középkori vásár -rendezvényen ahol bemutatót tartottam a gyerekeknek ólomkatona festésből, és ők is festhettek katonákat. Öröm volt látni a rengeteg érdeklődő kisgyereket, majd fellökték az asztalt!A végén már időre kellett visszarendelni őket mert annyian voltak, hogy egyszerűen nem fértek oda a festéshez. Végül is nem kell sok ahhoz hogy jó irányba fejlődjenek a gyerekek, csak foglalkozni kell velük, de sajnos ebben a rohanó világban nincs rá elég idő, magától pedig igen kevés gyerek kezd bele ekkora "munkába". Itt Békásmegyeren van a "GANZ KLUB", egy modellező-makettező kis birodalom, egy idősebb úr vezetésével, ahol szerencsére hosszú évek óta folyik a klubélet. De még ezt is tönkre akarták tenni bizonyos pénzéhes emberek mikor felgyujtották a klubhelységet. Valószinűleg kocsmát vagy valami hasonló szinvonalas helyet akartak ott nyitni. Úgyhogy szerintem is ideje lenne valamilyen átfogó intézkedézkedésnek ebben az ügyben, még esetleg valamilyen állami szerv segitségével is. De az itt a gond hogy például ezt az oldalt is csak mi makettesek olvassuk, és igy innen sem jut ki az információ a "megfelelő helyekre". A médiába bejutni,hogy esetleg egy kis reklámot csináljunk megunknak, pedig egyszerűen lehetetlen:(( Most egyelőre ennyi, bár egy kicsit szedettvedett lett. Üdv minden makettesnek: korzaar
Miggyuri 300522 2005. augusztus 26. 17:20
Válasz erre
Van abban vmi, amit Mekett mond.
Mekett 300521 2005. augusztus 26. 15:00
Válasz erre
Szerintem a plázában lődörgés meg a makettezés nem feltétlenül alternatívái egymásnak, illetve ne akarjunk sok olyan makettezőt, akik a napfénytől is félnek :)
Azt nem fogjuk megakadályozni, hogy a plázában mászkáljon a sok fiatal. Sokan ezért nem is foglalkoznak komolyan velünk, mert rögtön letámadjuk őket hogy a pláza helyett inkább csinálnál vmi hasznosat.

A saját példámat is tekintve annyit tpasztaltam, hogy a legtöbben - mielőtt kapcsolatba kerülnénk a makettezéssel - beoltódunk a repülés, a harckocsik, a hadtörténelem, a hajók, a Star Wars iránti érdeklődéssel. Szerintem ezért fogjuk meg rossz végén a dolgokat, amikor népszerűsíteni akarjuk a hobbit. Szerintem semelyikünk sem csak azért makettezik, mert láttott szép makettet.

Ahogy a népszerűsítésre sem megfelelő a Pro Modell, vagy akár ez az odlal, hiszen a kívülállók nem találkoznak ezekkel a dolgokkal. A célközönség lehet pl az aranysas, a Haditechnika olvasóközönsége, hogy autósokról ne is beszéljek, mert azt valamivel könnyebb találni :)

Csak azt akarom mondani, hogy szerintem tök el vagyunk tévedve jelenleg, amikor úgy akarjuk terjeszteni a makettezést, hogy szép maketteket lehet készíteni és nem is a megfelelő módon, nem a megfelelő embereknek :(
A makettversenyek a leghatékonyabbak szerintem, de csak ha nem valami elszigetelt rendezvényről van szó, hanem repülőnap, május elseje vagy tudomisén mellett, ahol új emberek találkoznak vele.

Az ilyen könytári/művházi időszakos vitrineléseket is jó ötletnek tartom.
warbirds 300520 2005. augusztus 26. 09:58
Válasz erre
Mi-24! Mint tudjuk, kivételek mindig vannak, tisztelet nekik! :)
mi-24 300519 2005. augusztus 26. 09:38
Válasz erre
Sziasztok!

Flashpoint!

a hozzászólásoddal nem értek teljesen 1et, mert énis tizenéves vagyok és nem 1 velem egykorú barátom, ismerősöm makettezik, és nem mondanám, hogy sokak oda se bagóznak erre a hobbira... , csak nincs türelmük (vagy pénzük) hozzákezdeni. ja és a makettezés mellett imádom a számítógépet is:D (egyébként lehet, hogy valakinek a számítógép a hobbija, annak szenteli az idejét, ne bántsuk meg őket)

A téma nekem is tetszik!
visi 300518 2005. augusztus 26. 09:02
Válasz erre
Üdv nektek!
Én két éve "építgetek", de eleinte engem is megdöbbentett hogy mennyire nincs bázisa ennek a hobbinak, más hobbikkal szemben.
Szerintem az a baj hogy elszigetelten csináljuk! Már megszoktam a család megjegyzéseit hogy 30 egynehány évesen játszom. Sokan vannak így, mert nem tudják, nem látják hogy miket lehet alkotni. A sógorom megdöbbentett mikor behívtam öt a 10 éves fiával abba a szobába ahol építek és a vitrinben vannak a harcjármüvek, erre azt mondta hagyjam, a fiát úgysem érdekli. Nem is, mert a gyerek az udvaron a mászókáról ugrált le, hogy ö a pókember. De az én két 4 éves fiam, már képröl felismeri a Tigrist, félhernyót, stugot. Mert ott állnak mellettem mikor csinálom.
Nekem az jutott az eszembe, (persze a saját szekciómban gondolkodva-II VH.)hogy amikor valami esemény dátuma, évfordulója van, lehet hogy a helyi könyvtárban, müvházban kéne kérni egy kiállító szekrényt, vitrinest, zárhatót és berendezni egy kis dirámát, vagy csak érdekesebb jármüvet berakni. Pár hétig csak. Úgyis megnézik, mert gyerekek. Aztán már szakkört is lehetne csinálni.
gabcsa 300517 2005. augusztus 26. 08:18
Válasz erre
Sziasztok!

Az új téma nagyon jó.De!A népszerűsítés egyik alapeleme a média.Nézzetek körül,
hány számítástechnikai magazin van a piacon?Rengeteg,jobbnál-jobbak.A makette-
zésről sajnos jelenleg 1 db újság szól,az is hol megjelenik,hol nem,csúszik,
lassan talán meg is szűnik.Pedig egy újságnak egy nagyon fontos ismérve van,a
rendszeresség.Már mindenki ki van éhezve rá,tudják mikor jelenik meg,mert az
előző számban megírták,aztán mindenki csak vár és bizonytalan.Így nem fog
menni a népszerűsítés...pedig a makettezés megérdemelné,mert csodaszép dolog.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.