/ Fórumok / Makettversenyek, rendezvények /

Versenyek

Makettversenyekkel kapcsolatos információk, tudnivalók, észrevételek.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79.
wellesley 8646 2007. március 30. 20:49
Válasz erre
Sziasztok!

A szolnoki klub nevében kívánok mindenkinek kellemes hétvégét töltsétek azt bármelyik versenyen/kiállításon (Újvidék, Presov, Mojaho, Tokaj) is!!! Ha valamit kihagytam, a szervezők szíves elnézését kérem...
A kezdeményező tokajiaknak külön kívánok nagyon sok szép makettet! Hajrá Kalóz, Elektro!

Más!
Makreggel kapcsolatban Szolnokon később feltaláltam magam... Nevezettek listája exportálás excel fáljba. Fájl megnyitása és utána Ctrl-F; üres mezőbe a keresendő szöveg beírása... Voilá és már RaPénak nem is kell dolgoznia... Eheti a csokit... :)

üdv. Mészáros János
KormosP 8645 2007. március 30. 18:09
Válasz erre
Sziasztok!

Tokaji verseny szervezőitől szeretném megkérdezni, hogy mi lesz a program a hétvégén? Konkrétan a szervezetek elõadásai, bemutatója érdekelne; hogy ki, milyen előadással, mikorra van betervezve.

A Modellposta fórumon a februári üzenetek között ezt találtam:

Szombat:
- 8:00 óra Kapunyitás.
- 8:00–13:00 Regisztráció, makettek, nevezések fogadása; elõregisztrációra van lehetõség:
www.makettezes.shp.hu
-13:00 óra Ünnepélyes megnyitó.
-13:15–18:00 Kiállítás, vásár, bõrze, II. világháborús relikviák (motorok, fegyverek, egyenruhák)
megtekintése; meghívott VIP vendégek, szervezetek elõadása, bemutatója, zsûrizés
-18:00 óra A rendezvény szombati berekesztése, felkészülés az esti Pincetúrára.
-18:30 Pincetúra (két Tokaj környéki pincészet –Bodrogkeresztúr, Petry Borház; Tarcal, Kovács Kálmán több évtizedes világhírû!!! pincészete-, meglátogatása ahol a finom borok mellé kiadós vacsora is jár, csülök hasábburgonyával).

Vasárnap:
- 8:00 óra Kapunyitás.
- 8:00-13:00 Kiállítás, vásár, bõrze, II. világháborús relikviák (motorok, fegyverek, egyenruhák)
megtekintése, meghívott VIP vendégek, szervezetek elõadása, bemutatója.
- 13:00 óra Eredményhirdetés, díjak, oklevelek, emléklapok kiosztása, kiállításbontás.

Köszi a segítséget!

Üdv:

kp
Gabi 8644 2007. március 30. 17:03
Válasz erre
Szia Panther!
Ez egy nagyon nemes gesztus és kezdeményes Tőletek, le a kalappal!
Gabi
Panther 8643 2007. március 30. 15:31
Válasz erre
Kedves Barátaim!

A Round Table Hungary Egri asztala is ellátogat a Mosoni versenyre. Ez számotokra makettezőkre nézve azért lehet fontos, mert az asztal karitatív jelleggel jött létre. Segíteni azokon, akik bármilyen segítségre szorulhatnak Idén úgy döntöttünk, hogy egy makettező életét megváltoztatjuk, segítünk előrébb jutni ! A Kerek Asztal lovagjai összedobták a pénzt és vásároltak egy szórópisztolyt, melyet az a makettező fog megnyerni a verseny végén, aki az általunk megítélt legszebb ecsettel festett munkát mutatja be. Ezzel is nyomatékosítva azt, hogy célunk egy olyan makettező segítése, aki vagy anyagi okok miatt, vagy egyéb más tényezők miatt nem juthatott ilyen technikához. Az elbírálás teljesen független a szakmai zsűritől, így előfordulhat, hogy nem az az illető kapja a különdíjunkat, mint aki a zsűri álltal került az első helyre!

Remélem felkeltettük az érdeklődést azokban is, akik haboztak elmenni erre a versenyre!? Kívánunk mindenkinek nemes küzdelmet és szép eredményeket! Találkozunk Mosonmagyarováron!

Üdvözlettel: Ábry Zoltán a Round Table Hungary 3-mas asztalának elnöke és Szaszkó Gergő az ő tolmácsa
Archy 8641 2007. március 30. 14:32
Válasz erre
%, fine!

A kereső azér kéne, hogy szegény Wellesley-nek ne kelljen kikeresni a nevezési sorrendbe rakott emberek közül az éppen előtte türelmetlün álló előnevezett kollégát. Bár így végigondolva elég ha ABC sorrenbe rakod :-D
Áron
RaPe 8640 2007. március 29. 23:37
Válasz erre
Nem egészen értem miért kell kereső az előnevezettek listájához, megvilágítanád a rejtélyt?

A % mentés már móváron működni fog, onnantól már nem gond a lista..
Archy 8639 2007. március 29. 23:08
Válasz erre
Ez nem rosz ötlet. Pl. ki lehetne írni az eredmények mellé a %-kat, meg azt is, ki kap mesterlevelet. RaPe! Feladat adott, bele kell írni a makregbe a cetlikre nyomjon %-ot is! :-) Ja és rakj egy keresőt az előnevezettek listájához! :-)

Áron

Ui: bocsi, tudom, hogy nem szereted, ha feladatokat találunk ki neked :-)
Kalóz 8638 2007. március 29. 16:40
Válasz erre
Hali Mindenki:!: Szombaton 13. órakor lesz a II. Tokaji Makettkiállítás és Verseny hivatalos megnyitója. A berendezést holnap reggel 9-10 között tervezzük elkezdeni. Aki akar, még jöhet, mindenkit szeretettel várunk. Esetleg szállás is megoldható, erre DonDon donat.szabo@freemail.hu tud pontos választ adni.
Fel Tokajra, Cimbik:!:
p.s.: a zsűrizés tapasztalatairól majd beszámolok
Kalóz
lucky 8637 2007. március 29. 16:23
Válasz erre
Sztem ( ha már kiabálok a partvonalról) ez a cetlizés jó ötlet.Annyi eltéréssel, h ne az legyen ,h 1. 2. 3.etc hanem ennyi pontot kapott.
Bár nem tudom,h mennyire megoldható.
Mondjuk az adott makett pontozólapját mellé lehet tenni...
Zebi 8636 2007. március 29. 13:55
Válasz erre
Szerintem nagyon jó a százalékos rendszer, hiszen elsősorban mindenki magával versenyez. Egy jól sikerült munkát megfelelően kell megítélni, a mezőny többi részétől függetlenül. Tehát ha pl nagyon erős a mezőny, még ne lehessen olyan, hogy mondjuk egy egyébként 90%-ot elért makett ne kapjon semmit, csak azért mert van nála három még jobb az indulók között. Vagy fordítva: felesleges aranyérmet adni egy viszonylag gyengén összehozott makettre csupán azért, mert történetesen a kategóriájában nem volt jobb induló.
De van egy javaslatom: a pontozásos rendszerben is megvan minden ahhoz, hogy legyenek relatív helyezések is. Az érmet kapott munkák úgyis le vannak pontozva, így nem kerül semmibe egy kis cetlit mellérakni, hogy pl az 5 aranyérmes között melyik volt az első, második, stb.
notarius 8635 2007. március 29. 13:42
Válasz erre
Mondjuk pl. én leadtam az összes saját indított munkám doksiját. De csak a zsürinek kell, és nem közszemlére.
KormosP 8634 2007. március 29. 13:37
Válasz erre
Arany-ezüst-bronz:
A szolnoki zsűri eligazításon hangzott el, hogy ha nagyon lehangoló eredmények születnek egy kategóriába, akkor azért a zsűri mégis próbáljon törekedni a díjak kiadására.

Tehát ha pl. egy kategóriában van 10 induló és egyik sem éri el a hivatalos arany és ezüst szintet és csak pl. 1 a bronzot, akkor megvan a lehetőség (nem a kötelezettség) hogy mégis kiadjon a zsűri több pl. bronzot.

Gondolom a javaslat bátorító, humánus célját nem kell túlmagyarázni, de azért senki se bízza el magát, ha esetleg bezsebel egy gyengébb mezőnyben valami díjat. :-)

Üdv:

kp
vfrtom 8633 2007. március 29. 13:20
Válasz erre
Nincs szövegértési probléma. Itt az eltérő vélemények összefeszüléséről van szó. Ezzel nincs is probléma. A dokumentációról pedig eddig nem sok makett mellé láttam ki téve az eredeti fotót.
vfrtom
notarius 8632 2007. március 29. 13:11
Válasz erre
Az első egyértelműen Móvár.
A hazaiak közül a következő szint a Bólyai és Szolnok (kb. ezzel azonos mondjuk külföldön Pozsony)
Aztán jönnek a helyi versenyek. Itt nehéz szintet megállapítani, szerintem évente változó.
salou 8631 2007. március 29. 12:51
Válasz erre
Kérlek benneteket tegyétek nekem színvonaluk szerinti sorrendbe a "versenyeket". Az első helyre kerüljön a legjobb!
Timur 8630 2007. március 29. 09:23
Válasz erre
vfrtom, kedves barátom!

Láthatóan szövegértelmezési problémáid vannak. Megpróbálom elmagyarázni, mégegyszer.
-Ha valaki(k) X pontot érnek el, akkor aranyat kapnak. Lehetnek akárhányan, ha olyanok a munkák. Ha a kategóriában senki sem éri el, akkor nem lesz arany.
-Ha valaki Y pontot ér el, akkor ezüstöt kap.
-Ha valaki Z pontot kap, bronzot kap.

Így előfordulhat, hogy egy kategóriában nem lesz se arany, se ezüst, csak bronz. Vagy fordítva: sok arany, s mondjuk nincs ezüst.

Remélem sikerült végre megérteni, mert egyszerűbben már nem tudom magyarázni.

Üvegfelületet és lámpát a repülős zsűri fog keresni a repülőgépeken.
A repülős zsűri nem fog harcjárművet zsűrizni.
A harcjárműveknek saját pontozólapja van. Nem keresik a Tigrisen a szárnyvéglámpát a zsűritagok.

vfrtom!
Alkotói szabadság -a valóságtól való elrugaszkodás értelmében- a fantasy kategóriában van. Ott nem kell magyaráznod, hogy szerintem ilyen is lehetett volna...

Mi itt történelmi makettekről és történelmi hűségről beszélünk. Ha rá akarsz pakolni valamit a makettedre, akkor leszel szíves dokumentálni.
Ha nincs kedved képek keresésével fárasztani magad, akkor meg csináld úgy, ahogy a doboz adja.
Minden típusról képek százai, vagy ezrei állnak rendelkezésre.
Csak találsz egyet, ami különleges és megtetszik.

pbmaster!

Repülő Mester kategóriában valóban nem pontoztunk le mindent. Viszont minden gépet lepontoztunk, melynek a legkisebb esélye is volt az arany-ezüst-bronzra. Minden gépet odavittünk az asztalhoz, aztán volt olyan, amiről közösen eldöntöttük, hogy inkább visszavisszük...
Azt kell, hogy mondjam, a munkák között jelentős minőségi eltérés volt, ami a kordon mögül nem látszik, csak ha az ember a gépet kézbe veszi.
Tehát: voltak gépek, melyek kiemelkedtek, mások pedig nem tartoztak az alkotó legjobb munkái közé és esélytelenek voltak.
Hidd el, hogy igazsságos eredmény született.

Üdv
pbmaster 8629 2007. március 28. 21:39
Válasz erre
Kedves Gabi!

Sajnos biztos forrásból tudom, hogy a Mester kategóriában (legalább is a repülőknél) sem lett minden makett lepontozva, pedig abban a kategóriában azért nem voltak a munkák között olyan különbségek ami alapján bármelyik is kiemelkedett volna a többi közül.Azért a Mester kategóriát szerintem is illene teljesen lepontozni!

Nah mindegy majd jövőre hátha :)
pbmaster 8628 2007. március 28. 21:31
Válasz erre
Helló Mindenkinek!

Felkerültek a szolnoki képek az Apci Makettezők Baráti Körének honlapjára!
Több Messer 108-as részletfotó is található :)

apcimk.fw.hu/
Balbo 8627 2007. március 28. 20:52
Válasz erre
Szia Miggyuri!
A Gersekaráti meghívó a címlapon van.
Nincs mit, máskor is!
Balbo
Gabi 8626 2007. március 28. 18:38
Válasz erre
Szia vfrtom!
Vagy nem olvastad végig rendesen az előzöleg leírtakat, vagy nem értetted meg. Szolnokon a díjazási rendszer ponthatárokhoz volt kötve, azért voltak így a kategórián belűl a díjazások. Arról nem a szervezők tehetnek, hogy ez így történt, ez a benevezett makettek színvonala miatt lett ilyen. Szerinted mit szóltak volna az indulók, ha a szervezők kijelentik, szombaton délután, hogy mégse úgy lesznek a kategóriák ahogy már 2-3 hónapja hírdetjük, hanem más módón, mert így jött össze. Hát gondolom minden lett volna, csak szép, meg jó nem.
A másik a pontozás. Ez egy visszatérő téma folyamatosan. Mester kategóriában minden induló makett le lett pontozva. Hobby kategóriában történt kiemelés, mivel a makettek száma miatt csak egy igen könyített pontozólapon lehetett volna mindent lepontozni. Az arany-ezüst-bronz fokozatnál nem lehet szuverén megtekintés alapján dönteni, mivel akkor pont a lényegét veszítené el a ez a díjazási formula. A mindent lepontozni egy nagyobb felhozattal bíró versenyen elég nehéz, csak egy nagyon egyszerűsített pontozólappal lenne lehetséges, az viszont esetlegesen pont a finom dolgokat nem értékeli. Ez valahol a 22-es csapdája.
A következő az általad említett alkotói szabadság. Nagyon tisztelem és becsülöm aki bele mer nyúlni a makettbe, és meri vállalni az átépítést, egyedi dolgokat. DE!!! Nem mindegy, hogy melyik kategóriában, és mivel kapcsolatosan. Ezt sok helyen meg lehet valósítani, de sok helyen olyan dolog jön ki belőle, hogy abban a kategóriában már nem állja meg a helyét. De, ha már valaki ilyet tesz akkor legalább mellékelne egy leírást, vagy valami szöveget, hogy ezt ezért és ezért építettem így, vagy itt láttam ilyet, vagy csak így képzelem el. Nagyon ritkán találkozunk bármi jellegű dokumentációval, legtöbbször saját tudására kell hagyatkoznia a zsűrinek, és természetesen a zsűritag sem ismerhet mindent. Tehát, ha eltérsz az eredetitől a saját izlésed szerint, és ezt nem jelzed, vagy indoklod, magyarázod a zsűri felé, akkor mi alapján reklamálsz, hogy lepontozzák a dolgot?? Természetes, hogy lepontozzák, mivel a többi makett megfelel a történelmi hűségnek, de a tied eltér. Vagy akkor a többit pontozzák le, mert azon nincs alkotói szabadság?? Partnernek kéne lenni a nevezőknek (tisztelet a kivételnek) is abban, hogy segítsék egy kicsit zsűri munkáját, de ez már többször le lett írva.
És ha megengeditek néhány szót a zsűrizésről. Ez egy folyamamtosan felmerülő kérdés, és mindig van akinek nem tetszik, hibát talál benne. Mivel én is rendszeresen szoktam, kicsit illetékesnek érzem magam. Én mindig azt vallom, hogy zsűrizni egy megtiszteltetés, az eddig végzett makettező munkád elismerése, és szerintem ebben mindenkivel egyetértünk. A zsűritagok természetesen nem indulhatnak az adott kategóriában, és a déli eligazítás után bizony sokszor estébe nyúlóan tart mire végeznek a munkával, amely sokszor elég fárasztó, de mindenki vállalja. Tehát amíg te a börzén bóklászol, fényképezgetsz, bűfében kólázol, addig mi dolgozgatunk. Nagyon szívesen felajánlom bárkinek, hogy csak üljön végig mellettem egy zsűrizés folyamatát az elejétől a végéig, és aztán adjon tanácsokat. Félre ne értsen senki, nem mártírt akarok a zsűriből faragni, csak unom a sok "jó tanácsot" azoktól, akiknek lövésük sincs róla, hogy mükődik a dolog.
Gabi
vfrtom 8625 2007. március 28. 17:29
Válasz erre
ez az én véleményem , de lehet rosszul látom a dolgokat.
vfrtom
vfrtom 8624 2007. március 28. 17:28
Válasz erre
Ismét tudatlanként.
Díjak száma ill. a kategóriák száma: Ha jól számoltam Szolnokon 26 kategória és 77 helyezett volt de több ezüst és bronz volt mint arany (jóval).Na most ahol pl. 3 arany 4 ezüst 4 bronz volt 1 kategóriában az miért jobb mint 3 bontott kategóriában 3 1-2-3. helyezett?( ami 9 díj ezért olcsobb ,tekintettel az anyagiasakra). És igenis MINDEN makettet lepontozni vagy szuverén megtekintés alapján zsűrizni!!A 0 pont érekes kérdés volt olyan verseny ahol a makett 0 pontot kapot a lámpákra és üveg felületre holott a egy vadásztigrisen ezekből vajmi kevés van.Továbbá ha (mint valaki valamelyik rovatban itt megjegyezte) valami hiányzik vagy másmilyen a maketten DE szerves része és nem lóg ki az még jó lehet így tssék figyelembe venni pontozáskor az igenis jó MERT EZ ALKOTÓI SZABADSÁG!!! és nem lehet mindenről dokumentált fotó hisz (szerintem egyesek megerősítenének) a fronton , háborúban minden lehetett. Véres kard igaz évek során végig verni mindenkit egy makettel etikátlan mindenkivel.
barackdr 8623 2007. március 28. 16:57
Válasz erre
Kedves mindeki!

Én is kicsit hozzászólnék a témához.
Azzal egyetértek, hogy minden makettet minden versenyre egyszer, de az utóbbi hozzászólásokkal már nem tudok egyetérteni. Móvár után miért ne vihetnék egy makettet kisebb versenyre? Ez azért is érdekes kérdés, mert mi kisebb minél? Többször előfordult már, hogy egy nagyobb versenyen helyezet makettem egy kisebb versenyen nem kapott semmit(kevesebb a kategória, egy kategóriában így több a makett, más a zsűri stb.). Akkor most melyik is a kisebb(mert az volt a feltételezés mégha csak sugallva is, hogy a nagy versenyen nyert nyer a kicsin is)?
Velem tavaly a Bolyai után megesett, hogy egyesek megszólták a makettemet, hogy már unalmas, ebből kisebb vita lett és azt az indokot kaptam, hogy ők max 2-3 vrsenyre visznek egy makettet, végül később én is utána számoltam és rájöttem, hogy az én makettem is csak 3 versenyen volt(és azóta sem többön). Szóval ennyit arról, hogy hány az ideális mikor valaki már akkor is sokallja más makettjét mikor annyiszor saját bevallása szerint is elviszi a sajátjait is.
Végeredményben én is az egy maketettet mindenhova egyszer elvre szavaznék, mert ezt az egy makettet 3x, egy makettet nagy után kicsire ne, dolgot úgysem tudja senki követni és eléggé szubjektív is.

Üdv:
barackdr
Miggyuri 8622 2007. március 28. 16:36
Válasz erre
Balbo!
Köszönöm a gyors intézkedést! Nagyon sokat segítettél!
Miggyuri
notarius 8621 2007. március 28. 13:26
Válasz erre
Na valahogy így gondoltam, hasonló a véleményünk.
KormosP 8620 2007. március 28. 12:30
Válasz erre
Tegnap elküldtem ugyan én is az üzenetem, de hálózat miatt nem jutott el a makettinfóig, aztán meg mennem kellett vissza dolgozni.

Szóval, VK: Szerintem mindegy hogy egy makettező hányszor viszi el a makettjét egy versenyre versenyeztetni addig, amíg nem viszi egy olyan versenyre, amitől színvonalasabb versenyen már korábban helyezést ért el.

Tehát pl.

Békéscsaba x. hely, utána Szolnok x. hely az OK.
De Moson x. hely után Békéscsaba, Velence, stb. helyekre elvinni a makettet versenyeztetni az már nem "OK".

Vannak sarkosabb esetek is, amik még szerinem beleférnek a szórásba.

Pl.

2006 Szolnok vagy Bolyai x. hely, utána 2007 Moson x.hely még OK, mert Moson igazi nemzetközi verseny, és illik a nívós, és "új" magyar maketteket akár "mégegyszer" megversenyeztetni az elit külföldi munkákkal.

2006 Prága vagy Németországi x. hely után egy 2007 Moson szerintem még szintén OK, de pl.
German Masters x. hely után - itthon először - egy hazai kis versenyen indulni az már pofátlanság.

A félreértések elkerülése végett én minden példában versenyeztetésről beszélek, a versenyen (azaz inkább a show-n, rendezvényen szó helyesebb lenne) való kiállítása a makettnek egy teljesen más tészta.

Üdv:

kp
Puma Kecskeméti Makettklub 8619 2007. március 28. 11:24
Válasz erre
Természetesen e-mailben már felvettük egymással a kapcsolatot és szándékaim szerint rendezzük is a vitás kérdéseket!
A tavalyi szolnoki kiállításon az egyik klubtagunk mesterlevelet nyert...
Lefotóztam :)

Balbo
Timur 8618 2007. március 28. 11:03
Válasz erre
Sziasztok!

Szerintem a "véres kard" azért lecsengőben van. Voltak rosszabb időszakok.
(A cikkben publikált makettek újbóli versenyeztetése azért nekem is furcsa...)

A 0-pontokról ugyanaz a véleményem, mint Vadász Pistinek.
Példa: ha valaki kompletten lehagyja a navigációs lámpákat, akkor az adott rovatban 0 pontot kap. 1-5-ig csak akkor kaphat, ha részben vagy egészben, jól-rosszul kivitelezte. El nem készített dolgokért miért adnánk 1 pontot is?
Az én vesszőparipám a dokumentáció.
Feljavítani, bontani, átépíteni, különleges festéssel ellátni hogyan lehet szakirodalom nélkül? Ha pedig a kategória ezt előírja, akkor a fentebbi változtatásoknál lesz szíves a makettező mellékelni, hogy mi alapján dolgozott. Ha nem mellékel semmit, pedig előírt lett volna, akkor :
a, 0 pontot kap
b, a zsűri a saját tudása alapján vizsgálja a gépet.

A háromfős zsűri együttes, vagy külön-külön történő bírálatának vannak előnyei és hátrányai. Néha az együttes bírálat elengedhetetlen, mert nem kaphat eltérő pontot a makett pl. az alábbi kategóriákban:
-a makett nehézségi foka
-a festés nehézségi foka
-a matricázás nehézségi foka

Az együttes bírálat nem jelent automatikusan azonos pontszámot,de a súlyos eltéréseket elkerülhetjük vele (ne legyen valakinél 1 pont, a másik zsűritagnál meg 5 egy adott kategória értékelése.)
Az együttes bírálat további előnye, hogy -mivel egyetlen zsűritag sem érthet minden típushoz- a zsűritagok speciális tudása kiegészíti egymást, és segíti a jobb "ítélkezést".

A külön bírálat még csak nem is gyorsabb, hiszen ott csak annyi történik, hogy a (példa kedvéért) 6 kiválasztott makettet a zsűri forgásban vizsgálja, és nem egyenként.

Üdv.
notarius 8617 2007. március 28. 09:59
Válasz erre
Rossz példát hoztál az eltérő országokkal: az szerintem természetes (mondjuk makettversenyek esetében)
Kis hazánkban viszont unalmas a mindig és mindenhol feltűnő makett. Sőt - nem sértő szándékkal - az sem túl jó, hogy újságcikkezett makettek a cikk után még vándorolnk körbe. Szerintem.
Egyedül ott fogadom el a fentieket, ahol az elért szintnél magasabb az adott rendezvény színvonala mondjuk Szolnok - Móvár viszonylata), avagy külföldi versenyek.
A kis versenyek kiállításán a makettek színvonalának emeléseként természetes, hogy jelenjenek meg ezek a munkák, de tényleg annyira hiányzik egy nívós versenyen megmérettett makettnek/makettezőnek még néhány alacsonyabb szintű trófea?
Zolee 8616 2007. március 28. 09:12
Válasz erre
sziasztok!

egy kicsit hagyd szóljak a dolgokhoz így aprtvonal mellől (de tapasztaltan).
Az hogy ki hányszor indítja a makettjét egyéni szocprobléma, már évek óta ki van írva a versenyfelhívásokban, hogy az előző évben díjazott makett nem indulhat. Aki mondjuk egyszer versenyzik az autójával franciaországban az nem indulhat mondjuk belgiumban?dehogynem.Szóval ajánlom mindenki figyelmébe szabolcs hozzászólását korrekten leírta a dolgot.Ha megfigyelitek így max 1 évig van versenyben az adott makett és tekintve hogy nem sokan vannak akik az egész ország összes versenyén ott tudnak lenni ez max 3-4 verseny évente.

Pontozás: mi a 2006 os hajdú-kupán végigpontoztuk az összes makettet, tehettük mert nem volt 500 as nagyságrendű.Viszont meg is volt szervezve.Kategóriánként 3 zsűritag , mindenki egyszerre kezdte egymástól függetlenül.EZ azt jelenti, hogy egyszerre 3 makett kerül pontozásra egy időben per kategória. Ennek több előnye van: nincs összebeszélés a zsűriben, és sokkal jobban előjönnek a zsűritagok véleményeinek különbségei és nem utolsósorban gyors!Az átlagolást meg erre találták ki.De így is késő estig pontoztunk.a kiemeléssel aza gond, hogy bizony nem mindig elfolgulatlan a zsűri és azért kis hazánkban tényleg kevés az a mag aki zsűrizik, de mondjuk az is igaz erre most nem tudok jobb megoldást. Mondjuk én már elértem azt, hogy ha elmegyek egy versenyre akkor az általam is mívelt kategóriában elsőre megmondom hogy melyik makett kinek a munkája, mert annyira vannak sajátos stílusú emberkék.

Aki versenyzik tudtommal elfogadja a versenyfeltételeket nem?Hameg évről évre ugyanaz a probléma akkor le kell ülni a szervezőkkel és megbeszélni!Kreatív, építő jellegű ötletnek mindenki örül-aki nem az meg mahára vessen!!:D

Zolee
Vadász 8615 2007. március 28. 05:41
Válasz erre
Archy!

A 0 pont bizony csunya dolog, de a makett készítőjétől is csunya dolog, ha lehagy egy-két fontos részletet a makettjéről, főleg akkor, ha a saját maga dokumentációja szerint kiveri a zsűri szemét. Mester katgóriában a doksi hiányában szintén 0 pont jár.
A 0 pont helyett van egy másik megoldás is ezekben az estekben. Régebben ilyenkor egyszerűen visszatettük a többi közé és nem lett értékelve. Szerintem a 0 pont humánusabb.

Zebi.

Mint RaRe is irta, ha nincs olyan részlet gépeden akkor kihuzzuk.
Pontosan úgy mint egy előre nyomtatott bizonyitványban az alsó tagozatosnak a történelmet. Ezzel a módszerrel az őt tantárgyas versenyző és a negyven tárgyas is elérheti a 100%-t.

Vadász
Vadász 8614 2007. március 28. 05:32
Válasz erre
RaPe!
Tavaly a kecskemétiektől volt nevező, tudom, mert zsűriztem, és én adtam át a díjat.

RaPe-Balbo!

Nagyon örülnék, hogy a háttárben meghúzodó véleménykülönbségeteket rendeznétek, mert a jelenlegi kardcsörtetés nem tesz jót egyik fél hírének sem, és főleg nem a makettezésnek. Természetesen a rendezést nem úgy értem, hogy nem vesztek tudomást ezentúl egymásról, hanem egy sőr mellet (akár én is megiszok egyet, de még a bambit is bevállalom az ügy érdekében).
Véleményem szerint inkább egymást segitve lehet jól dolgozni, ilyenkor hatványozódik az eredményesség. Tapasztalatom szerint ez megér annyit, hogy a régi (töbnyire vélt) sérelmeket elfelejtsük. Haragot tartani fárasztó és gazdaságtalan (vagy csak én vagyok szenilis).
Sajnálnám ha a pengeváltás tovább folytatódna, mert ez elöbb-utóbb megosztja a társaságot. Nézzétek csak mag a díszes politikusainkat. Ez kell?
Két hasznos ember helyett inkább egy sem?

Vadász

Vadász
RaPe 8613 2007. március 28. 00:53
Válasz erre
Balbo!
Az, hogy 10 email-t küldtél, egy dolog, én a legutolsót kaptam meg (igen, van spam szűrőm). Továbbá érdekes hogy a tavalyi szolnoki versenyen (amikor ugye már 1 évesek voltatok) egy nevezőt nem találtam a klubból. Megmondom őszintén azért kerestem most rá, mert én idén hallottam előszőr szolnokon a neveteket. ( a verseny után érkezett az email is az adatokkal, amiket felraktam)
Többit E-mailben.

Radics Péter.
Archy 8612 2007. március 28. 00:42
Válasz erre
A pontozólapon én ezt a 0 pontot nem tartom valami sportszerűek. Ez valahogy mindig a főiskolám ösztöndíjátlag számítási rendszerét juttatja eszembe... :-)
Szerintem az 1-es lenne a legkisseb, akkor lenne jó, ez a 0 olyan, mint amikor középiskolában volt néhány tanár, aki ha nem írtál semmit a dolgozatban a kérdésre, akkor nem csak nem adott pontot, de le is vont. De mondjuk ez az én véleményem, gondolom át lett rágva párszor, mielőtt felkerült az 1-es elé a 0. Mindenesetre nekem akkor sem teccik, és végignézve a szolnoki pontozólapokat (hehe, tök jó, lehet rá hivatkozni, uccse lehet leellenőrizni... :-)) nem is nagyon használja a zsűri a 0-t. Vagy tévedek?
Áron
Sz.Szabi 8611 2007. március 28. 00:11
Válasz erre
Tisztelt Makettezők!

Csatlakoznék Archyhoz és kiegészíteném azzal, hogy ne csak "magatokra gondoljatok"! Minden kiállítást a 100-200 fős "kemény mag" (azokra gondolok itt, akik rendszeresen és szinte minden hazai makettező rendezvényen részt vesznek) mellett, rendezvényenként változó, de ennek a többszörősére tehető hazai induló (aki csak a helyi versenyen indul, mert vannak ilyen kollégák is) és "mezei" látogató, érdeklődő, műkedvelő tekint meg. A makettezés pedig valahol arról is szól, hogy munkánkat, alkotásunkat bemutassuk a nagyközönség előtt is, mindenki gyönyörűségére! Ebből következik, hogy bizonyos fenntartásokkal kell kezelni a "véres kard effektust" (hagyjuk meg ezt eredeti jelentésében...). Véleményem szerint egy makett addig maradhat versenyben, ameddig "körbe" nem ér, adott hazai versenynaptárat tekintve; egyébként ezt a versenyszabályok (szolnoki séma) is alátámasztják, miszerint az előző évi rendezvényen helyezett munka már csak kiállításra kerülhet az adott rendezvényen. Ha pedig egy alkotás sehol sem ért el helyezést és mindenütt nevezve volt egy versenyidényben, nos akkor indulhat a következő évi körben is, csak nem biztos, hogy nagyon erőltetni kell... Legyen az a három alkalom inkább egy év, talán ez amellett, hogy könnyebben is nyomonkövethető (ugyan ne kelljen már a szervezőknek nyilvántartást vezetni!?), a döntő többség igényeit és lehetőségeit is figyelembe veszi!

Üdvözlettel:

Sziráki Szabolcs
Bolyai Makett Klub
RaPe 8610 2007. március 28. 00:08
Válasz erre
Ebben az esetben a zsűri áthúzza az adott szempontot és az nem kerül pontozásra (nem kap 0 pontot sem, így nem rontja le a %-ot)
Ha viszont valaminek a zsűri szerint lennie kéne a maketten és nincs, az bizony 0 pont.

RaPe
Zebi 8609 2007. március 28. 00:00
Válasz erre
Egyvalamit nem értek, de nem félek megkérdezni :-)
A pontozólapon vannak olyan szempontok, amik egy-egy gépre lehet hogy nem alkalmazhatóak. Pl lehet hogy egy repülő eredetijén nincs mondjuk kabintető, vagy függesztmény, nincs futóműve, a makettben nincs személyzet, stb. Ebben az esetben azokra 0 pontot kap? Mert ha igen, akkor az fura lenne :-)
Archy 8608 2007. március 27. 22:02
Válasz erre
Urak!
A "véres kard" efektushoz annyit mondanék, hogy execnek igaza van :-) A másik dolog, amit Bódi Krisztián barátunk fogalmazott itt meg egyszer, mármint, hogy vannak makettezők (én is), akik másokkal ellentétben (Mind Ákos :-) ) évente max 3-4 makettet dobnak össze. Mert idejük nincs, vagy mert szeret vele tökölni, ez magánügy. Ezek a kollégák nem tudnak minden versenyre újjal előrukkolni. Sőtt, előfordul hogy akkor van ideje makettezni, amikor nincsenek versenyek (pl nekem karácsony és február között van rá időm, mert akkor vagyok itthon a vizsgaidőszak miatt). Igy aztán minden újdonságot ellő szolnokon az ember, aztán utána meg csak fotózni menjek? Arról nem is beszélve, hogy hál' Istennem minden versenyen változik a zsűri összetétele, így több ember véleményét is megismerhetem a művemről. nem látom ez miért volna baj, vagy másokkal kiszúrás. természetesen itt sem árt a normális gondolkodás, nem fogom 3 évig ugyanazt versenyeztetni, mert az hülyeség. Minden arra érdemes makettemet elviszem minden hazai versenyre, egyszer, aztán vitrinbe vele. Szerintem ez így korrekt.
Áron
exec 8607 2007. március 27. 21:15
Válasz erre
Ezt az egy makett 3 versenyen szabályt még nem hallottam... érdekes. Amúgy annyit hozzászólnék, hogy én tavaj móvárig fél évet öltem a rábába. Nem voltam vele elégedett, de vittem. Azóta kaptam sok ötletet, elkezdtem megvalósítani őket, elvittem a bólyaira. Ott megint kaptam pár ötletet, azt megint kijavítottam, módosítottam, és most megint megy majd móvárra. Mi ezzel a baj? A tavji móvári kiállítás óta több mint 50 órát töltöttem megint vele. Inkább az ilyen esetben nekem lenne tartani valóm, hogy a zsűri emlékszik rá korábbról, és most nem veszi észre esetleg a változásokat (nem félek ettől, nem azért írtam ide, csak mint elvi lehetőséget. meg nem érdekel más véleménye, meg akarom mutatni mégegyszer a világnak:) ))

üdv.
exec
Vadász 8606 2007. március 27. 21:01
Válasz erre
Vfrtom!

Mint már többen írták, a szolnoki versenyen inkább az elvégzett munka szinvonalát szeretnék díjazni.
Régebben sorrendet állítottunk fel, és előfordult, hogy nagyon szép munkák nem kaptak díjat, vagy az ellenkezője, hogy egy kategóriában a kevés induló miatt nagyon gyenge munkák kaptak díjat.

A csöves-srofos, lánctalpas-gumikerekes bontás csupán izlés kérdése.
Épitési technikában egykutya
A zsűrizésnél a kivitelezés minőségét vesszük figyelembe, nem a kerekek, vagy légcsavarok számát.

A gyerekekkel kapcsolatban teljesen igazad van, ez sajnos midegyik makettverseny gyengéje. Talán most a jászberényi és a gersekaráti rendezvényen lesz áttörés.
A gerseiek pl. kimondottan gyerek-utánpotlás rendezvény szerveznek felnőtt kategóriák nélkül.

Minden makettet lehetettlen lepontozni(ezt csak az tudja aki már csinálta). A jó munkák még csak-csak, de egy kb. 40-50%os munkát pontokkal értékelni az maga a gyötrelem, és lasabb is mint a jót.
Ezeket a fejlődés elött álló munkákat inkább szóban, a készítőjével elbeszélgetve célszerübb értékelni. Sajnos a versenyek után nagyon kevesen keresik meg a zsűrit, hogy mondjon szóban véleményt a munkájukról. Ez forditva megint csak nem kivitelezhető, egyetlen zsűritagtól sem várható, hogy megkeresse egy makett készítőjét, sőt, az így elmondott vélemény sértődéshez is vezethet.

Vadász
Balbo 8605 2007. március 27. 20:59
Válasz erre
Szia RaPe!

Érdekelne, hogy mit tett a JETfly azért, hogy ilyen negatívan nyilatkozz róla?
Az zavart, hogy tavaly 100.000 (azaz százezer!!!) forinttal támogattuk a szolnoki makettkiállítást és ezek után "arcátlanul" saját képriportot közöltünk le róla? Vagy az, hogy a szintén kecskeméti székhelyű Puma Makettklubnak megjelenési lehetőséget és támogatást ad? Vagy egyéb problémád van? Hallgatom! Teszem ezt azon az alapon, hogy mindkettő esetén érintett vagyok. Vastagon. A JETfly-nak immár 4-ik éve lapigazgatója, a kecskeméti Puma Makettklubnak pedig alapítója és vezetője. Viszont köszönöm, hogy a 10-ik (azaz tizedik) e-mailünkre feltettétek az immár két éve, 12 állandó taggal működő, önálló kiállítást rendező klub adatait a honlapotokra. Hálásak vagyunk érte! Komolyan.
További sikeres, amakettezés érdekében kifejtett munkát kívánok!

Temesvári Péter
klubvezető, Puma Makettklub
lapigazgató JETfly Internetes Magazin
wellesley 8604 2007. március 27. 20:43
Válasz erre
Sziasztok!

Az egyszerűség kedvéért feltettem az összes elérhető ÜRES pontozólapot egy zip fájlba az alábbi címre.

mercator.elte.hu/~messer/szmbk/pontozolap.zip

Üdv. Mészáros János
Kalóz 8603 2007. március 27. 20:10
Válasz erre
Bocsi a gépelési hibákért, azért remélem, a lényeg kiolvasható.
Kalóz
Kalóz 8602 2007. március 27. 20:09
Válasz erre
Sziasztok!
A minden makett pontozása valóban sok munka, főleg, ha nyilvánvalóan gyengébb munkák is vannak a nevezettek között. Tokajba már eddig kb 390 db makett van nevezve és még gyarapszik a szám. Ha mindegyiket le kell pontozni, bármilyen egyszerű szempontok alapján is, rengeteg időt követel + utána akiértékelés. Ezért is döntöttünk úgy, hogy akategőriánként legjobbnak tűnő 5-6 makettet választja ki azsűri és azokat pontozza. persze ha van több értékelendő munka, nem fogjuk kuhagyni: Különösen nem agyermek és ifjúsági kategóriákban.
Egyébként már csk 3 nap Tokajig! Ma érkezett a hír: Szolnokot két fő képviseli, közülük az egyik pilóta, hoznak egy szimulátort és egy KM36-os katapultülést. meg különböző hajóz ruhákat. Köztük magasságit is. A kiállításon egyébként lesznek II. Vh-s motorketékpárok, fegyverek és egyenruhák is egy szerencsi gyűjtó felajánlásából, szomabt este pedig pincetúra azok részére akiket ez érdekel (nekünk sajna nemigen lesz rá időnk).
Szóval, aki még úgy gondolja, hogy érdekli a dolog, szánja rá a hérvégét. sztem megéri!
Üdv: Kalóz
Gabi 8601 2007. március 27. 18:19
Válasz erre
Sziasztok!
Első körben én is gratulálok a szolnoki rendező gárdának, nagyon nívós éa jó hangulatú rendezvény volt megint.
Az előttem szólók véleményéhez az alábbiakat tudom leírni.
vfrtom!
A kategóriák kérdése nagyon egyszerű, ez mindig az adott rendező klub szuverén joga, mivel ő biztosítja a díjazását a kategóriának. Ez nagyban függ az anyagi lehetőségektől, a várható felhozataltól, de egy régóta működő versenynél már a hagyományoktól is. A kategóriák mindig előre meg vannak hírdetve, így el lehet dönteni, hogy valaki akar indulni vagy nem. A túlzott bontás sem jó, mert nagyon elaprózza a mezőnyt, és nincs egy egészséges verseny, nomeg a zsűrire is nagy megterhelést ró. A díjazással kapcsolatosan csak annyit, hogy mint ez is tudott, és előre beharangozott volt, Szolnok ponthatárok alapján arany-ezüst-bronz fokozatok kerültek kiosztásra. Ha egy adott kategóriában több makett is elérte azt a ponthatárt akkor azonos díjban részesültek, de ha nem érték el az aranyhoz elegendő pontot, akkor nem került abban a kategóriában kiosztásra arany érem. Jogos a minden makett lepontozása kérdés, de a Szolnokon használt pontozólap erre nem volt alkalmas, mivel az túl részletes volt ehhez. A jászberényi MOK versenyen terveim szerint egy egyszerűsített pontozólap segítségével minden makettet lepontozunk, nem lesz kiemelés, meg látjuk ez jobb lesz-e. biztos lesz akinek meg ez nem fog tetszeni, de ez már megszokott. Amiben teljesen egyetértek az a gyerek kategória díjazása. Én azt vallom, hogy leginkább a gyerekek körében kell a makettezést népszerűsíteni, és ehhez hozzájárul az elismerés is. Egy gyerek nagyon örül egy oklevélnek is, én biztos, hogy minden indulónak adtam volna. Nálunk a gyerekek és ifjúsági kategóriák lesznek a központban, sokkal jobban bontva, és díjazva. De, hozzáteszem, ez megint csak az adott rendező klub szuverén joga, hogy ő mit helyez előtérbe.
notarius!
Teljesen igazad van a "véres kard effektussal", sajnos van rá példa. Valóban az a le nem írott szabály, hogy 3 hazai verseny után ne vigyük a makettet. Ezt nem mindenki tartja be, erre azt kell mondani, hogy mindenki saját belátására van bízva. Ez ellen a zsűri tud tenni úgy, hogy az ilyen makettet egyszerűen nem értékeli, és a gazdája előbb utóbb rájön, hogy talán váltani kéne. Sajnos ez olyan dolog, amit nem igazán lehet szabályozni, mindenki saját belátására van bízva.

Gabi
Bombraider 8600 2007. március 27. 17:41
Válasz erre
Szia!
Ezért van az az elméleti szabály,hogy 1 makett 3db magyarországi makettversenyen vehet részt. Csak ezt sokan nem tartják be,és hordozzák ugyan azt a makettet 3évig kb...Szerencsére azért a zsűri kiszúrja ezeket általában.

üdv:bomb
notarius 8597 2007. március 27. 14:26
Válasz erre
Elméletben egyetértek, azonban komolyabb és minőségi javítást utólag roppant nehéz véghezvinni.
Elektrolakatos 8596 2007. március 27. 13:59
Válasz erre
Andris!

A "véres kard effektus"-hoz mindössze annyi hozzáfűzni valóm lenne, hogy ha nyertes egy makett akkor valóban lehet nem célszerű a teljes idényt végivinni vele ( bár azért mert valahol nyert még nem biztos, hogy máshol arra érdemesnek tartja a zsűri) ellenben ha nem nyert akkor a versenyen tapasztaltak valamint a zsűri és a makettező társak tanácsai észrvételei alapján a makett javításra, átépítésre kerül és ennek eredményességét a versenyen a megmérettetésnél tudja leszürni az illető!

Üdv:István

U.I: távol álljon tölem bárminemű kötekedés,hisz ismersz :D
notarius 8595 2007. március 27. 13:48
Válasz erre
Relatív kis makettszám mellett szerintem nem érdemes túlbontani a kategóriákat. Nem is jelent érdemi különséget a technológia az általad említett esetekben. A bontás max. azt a célt szolgálhatja, hogy több díjazatt legyen. Ami nem biztos, hogy jó cél.
A minőségi munkákra találták ki a fokozatokat, nem pedig a helyezést. Ez is egyrészről jó (több díjazott lehet), másrészről viszont csökkenti a valós versenyhelyzetet. (lásd pl. 5 arany a mester harcjárműben - de melyik az igazán jó?)
A kiválasztásos előzetes döntés valóban szubjektív és arra alapoz, hogy a zsüri látott már néhány makettet. :) Viszont mindennek a lepontozása túl sok idő lenne.

Ami viszont nekem nagyon nem tetszik, az a "véres kard effektus". Nem értem minek kell akár egy évig az összes versenyre elhurcolni ugyanazt a makettet. Ha nyert azért, ha nem nyert azért. Szerintem egy-két megmérettetés bőven elegendő.
vfrtom 8594 2007. március 27. 13:37
Válasz erre
A szolnoki versennyel kapcsolatban miért nem különül el egymástól a gumikerekes a lánctalptól, a csöves repülő a csavarostól ,a doboz és a feljavított és miért nem kap a "legjobb" a kategóriájában aranyat és nem özön második és harmadik helyet osztani(szereintem a gyerekek meg ösztönzőleg egy oklevelet kaphattak volna) másutt meg lehet oldani.És a ha már pontozás akkor az összeset nem csak a kiválasztottakat vagy nem ilyen pontozás.
vfrtom
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40.,
41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60.,
61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 70., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79.