/ Fórumok /

A festékekrül avagy ártalmas-e a makettfesték?

Mivel a Mi van a dobozban fórumba a téma nem odavaló, viszont szerintem a téma megér egy misét, összeszedtem onnan a hozzászólásokat, és itt folytathatnánk ...
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.
xcraft 379070 2006. június 22. 19:55
Válasz erre
zacsi.JPG méret: 172.6 KB
szimat.JPG méret: 123.4 KB
bel?l.JPG méret: 116.9 KB
2.JPG méret: 93.6 KB
Hi!

Most olvastam végig ezt a topicot, szerintem ecsetelésnél még megúszhatjuk maszk nélkül, de fújáshoz mindenképpen javaslom, mert a porlasztott festéket, hígítógőzt elkerülhetetlenül belélegezzük. Az, hogy akrilt, vagy enamelt használunk szerintem mindegy, mert az akril nem mosható ki rendesen a pisztolyból vízzel, én nitróval, vagy körömlakklemosóval szoktam, és kizárt, hogy nem káros ezeket szipákolni.
Egy 3M gyártású maszkot használok, kényelmes, semmi vegyszergőz nem megy alá, évekig nem kell cserélni, a szénszűrője ipari célokra való , a makettezés meg sem kottyan neki.
Nem biztos, hogy látjátok a képen, de a szűrő külső szövete enyhén piros árnyalatú az utoljára festett makettől! Ha nincs maszk letüdőzöd!. A sima pormaszkok nem nyújtanak védelmet a hígítógőzök ellen.

X.
MrChef 379069 2006. február 5. 13:08
Válasz erre
Balu!

Hát igen, a fehér színű ModelMasterem, amit H-100-zal higítottam, azóta is köszöni, jól van:-) Nemrég vettem 15ml-es ModelMaster higítót (510 Ft), és csak egy festékes tégelybe töltöttem belőle egy kicsit, de máris hiányzik az ötöde...azért nem mindegy.
A H-100 még szagra és állagra is teljesen hasonló.

Humbrol higításához állítólag csak Humbrol higító jó. Ez szerencsére nem annyira vészes: JP márkájút vettem ("British made") az Eurocentereben lévő makettboltban, 30 ml és 350 Ft.
Balu 379068 2006. február 4. 23:57
Válasz erre
Szia MrChef!

Én már próbáltam a kombinációdat és nem lett belőle semmi gond. Kalóznak igaza van a H-100 minden szintetikushoz jó.

Balu
kacsabacsi 379067 2006. február 4. 17:30
Válasz erre
köszi!!!

Lehet, hogy majd zargatlak még az ügyben
pilotka 379066 2006. február 4. 15:00
Válasz erre
kacsabacsi !

Festés topic 464, 465. beírás
MrChef 379065 2006. február 4. 14:58
Válasz erre
Revell akril.JPG méret: 122.8 KB
kinyitva.JPG méret: 120.2 KB
Itt van pár kép az én Revell akriljaimról.
kacsabacsi 379064 2006. február 4. 14:47
Válasz erre
Pilotka!!

Hol vannnak a fényképek a Revell-ről?? Valahogy nem találom... Most akarok átállni akrilra, és ha tényleg jó a revell, akkor erre alapozok, biztosabbnak tűnik az ellátottsága, ugye:)
Kalóz 379063 2006. február 3. 19:22
Válasz erre
MrChef!
ModelMasteren még nem próbáltam (nem használom ezt a márkát), de a H-100-as elvileg szintetikus hígító, tehát az enamelekhez jó kell legyen. Azért a tégelybe ne öntsd vissza!
MrChef 379062 2006. február 3. 13:07
Válasz erre
Vettem 5 db akril Revellt (fényes és matt lakk, fényes fekete és piros, acélszín). Eddig csak az acélszínt próbáltam ki, és gyönyörű! Mindegyiknek minimális, jó szaga van (nekem bejön:-). Végre normális kocka alakú festékestégely, ez jó az elrendezéshez, és a kupakon felfelé néz, hogy milyen szín van benne.

Egyik ModelMaster enamel festékemet H-100-as higítóval higítottam, és szemlátomást, napok óta úgy tűnik, hogy szereti. Valaki próbálta már ezt?
pilotka 379061 2006. február 3. 06:51
Válasz erre
KossuthLajos !
Tőlem is tudsz rendelni Revell Aqua Colort, én in forgalmazom a Revellt teljes katalógus tartalomban, ill. amit behoz a magyar nagyker. Tényleg kiváló festék, teljes értékelését gondolom olvastad már a "Festés" topicban, ill. láttad ott a választékot is fotókon lentebb valahol.
KossuthLajos 379060 2006. február 2. 20:27
Válasz erre
Ha a Lajos én lennék, akkor köszi. Csak azért mert van egy "sima" Lajos is. Itthon Kék Kobra forgalmazza? Kapni hol lehet már? Állítólag nagyon jó.
pilotka 379059 2006. február 2. 20:25
Válasz erre
Kalóz 379058 2006. február 2. 20:07
Válasz erre
Húha, egyre űtősebb a topic!
Egyéb ötletek, kérdések?
flashpoint 379057 2006. február 2. 20:03
Válasz erre
bomb!

Nekem már tört szét a dremelben a vékony vágótárcsa, nem is egyszer. Kb. olyan érzés volt, mintha egy szúnyog fingott volna a karomra... Egyszóval annyira kicsi a tömege, hogy nem sok mozgási energiát képvisel, de a légellenállás még azt is csökkenti repülés közben. Nem mondom, hogy közvetlenül a szembe pattanva nem okozhat kárt, de a szemüveg ellen biztos nincs esélye. :-)
Mekett 379056 2006. február 2. 19:00
Válasz erre
Valamit ér legalább...
Kösz szépen!
lucky 379055 2006. február 2. 18:55
Válasz erre
Nekem echte Still szemüvegem van. A motoros fűkaszához adták tartozékként...
Bombraider 379054 2006. február 2. 18:50
Válasz erre
Szia!
Én a praktikerben vettem 500ért védőszemüveget,elég masszív,és vastag műanyagból készült. Bár ha az a tizedmiliméter vékonypenge 20000-es fordulattal elszabadul,nem tudom hogy megállítanáe...

üdv:bomb
RaPe 379053 2006. február 2. 18:49
Válasz erre
Kossuth Lajos!
Ha jól emlékszem Pilotka 450 ft körüli összeget mondott, de majd úgyis kijavít :)
tray 379052 2006. február 2. 18:49
Válasz erre
Mekett!
Barkácsbolt...
Esélyes mondjuk még az OBI-ban is. Én a Lehel Piac mellett, a Bulcsú utcán lévő barkácsban vettem, ha jól emlékszem, 200 pénzért.
Mekett 379051 2006. február 2. 18:45
Válasz erre
Valaki meg tudná mondani, honnan tudnék beszerezni védőszemüveget? Amikor a Proxxonnal használtam a vágókorongot, mindig féltem, ne épp akkor pattanjon el a korong...
De a szétrepülő forgács, fűrészpor, reszelék is veszélyes, mert könnyen belemegy az ember szemébe.
KossuthLajos 379050 2006. február 2. 18:25
Válasz erre
Tudja valaki, hogy a Revell új vízbázisú festékei milyen árban vannak?
Kalóz 379049 2006. február 2. 16:13
Válasz erre
Ilyen hideg időben eléggé hasznos viselet :))
KossuthLajos 379048 2006. február 2. 14:52
Válasz erre
Ahogy látom azért nagyjából hűek vagyunk a Nick neveinkhez.
KossuthLajos 379047 2006. február 2. 14:51
Válasz erre
Kalóz 379046 2006. február 2. 14:31
Válasz erre
Lucky!
Akkor egyhúron pendülünk. Mármint szakáll ügyben :)))
lucky 379045 2006. február 2. 12:29
Válasz erre
Kalóz!
A smile-t láttam, én is humorizáltam.Szakáll vágás ügyben:nem gondoltam rá és nem is akarom.
Kalóz 379044 2006. február 2. 11:42
Válasz erre
Lucky!
Nem mindig szoktam használni, de most ott volt a szmájli! Nehogymán komolyan vedd! Mindenki úgy rondálja az egészségt, ahogy jónak tetszik, viszont aki vigyázni akar, annak jól jöhet a tanács. És nem a bárgyú hirdetés, akárki is találta ki.
A többiben teljesen egyetértek. Apropó, nem gondoltál rá, hogy levágd a szakállad, hamár ilyen komoly gondot okoz???
lucky 379043 2006. február 2. 08:25
Válasz erre
Kalóz!
Ezzel a dohányzás halált okozhat c dologgal egyetértek,DE egy grafitti szerint:Az élet egy garantáltan halálos kimenetelű nemi betegség.:)Tehát mi NEM okozhat halált?
Egyébként a mini fúrógéppel végzett csiszolásnál szerintem jobb a maszk.Az a fajta ami átlátszó és a teljes arcot takarja.Rohadtul utálom a szakállamból kiszedni a műanyag (fém) port.
A festésnél meg a gyantázásnál kifejezetten jó a gumikesztyű, mert nem keni össze vele az ember saját magát.Szntén nem szerencsés ha egy kis réteg festékre ami a kézen van ráragad vmi alkatrész.
Kalóz 379042 2006. február 1. 16:43
Válasz erre
tray!
Sajnos nem csak a tűzveszély miatt! Tényleg több festékanyagot szív be az ember dohányzás közben, ezt kísérletekkel kimutatták. A cigaretta egyébként a parázs miatt is megszűri a rajta átszívott levegőt, de valahogy nem így működik a dolog.
Meg aztán a dohányzás súlyosan károsítja egészségét, és halált is okozhat! Rajta van minden dohánytermék csomagolásán! :wow:
tray 379041 2006. január 31. 21:15
Válasz erre
Hmmm... Dohányos vagyok, makettezés közben nem dohányzom, de kétlem, hogy a cigi segítené a vegyszerek szervezetbe jutását. Gondolj bele, a cigiben ott a szűrő, ami éppen a nagyobb szemcsék/molekulák kiszűrésére van beépítve. A piros (erősebb) és a fehér (leggyengébb) cigi között a szűrő a különbség, és ezek a kátrányt és a nikotint is megszűrik, úgyhogy a levegőbe került pigmentek és porszemek ellen is biztos hatásosak :)
Szvsz makettezés közben a dohányzás a tűzveszély miatt nem okos ötlet.
flamerPUG 379040 2006. január 31. 19:34
Válasz erre
meg azért komolyan nézne ki ha pl fujás vagy ecsettel festés közben valaki kajál és belemorzsázik az éppen festett részbe :DDD
Kalóz 379039 2006. január 31. 18:37
Válasz erre
Hali!
Úgy látom, érdemes volt külön topicot nyitni! Pörögnek a dolgok.
Lényegében nagyon sok mindent leírtatok, meg annak az ellenkezőjét is, de ez így természetes, tapasztalatokban vannak eltérések.
Egy dolgot szeretnék javasolni Tisztelt dohányzó makettársaimnak: festés, ragasztózás közben lehetőleg mellőzzétek a dohányzást, mert nagyon felerősítheti a vegyi anyagok bejutását a szervezetbe, elsősorban a tüdőbe. Ipari használat esetén kifejezetten ráírják a festékes dobozokra, hogy használat közben enni és cigarettázni nem szabad. Gondolom, nem dohányzás elleni küzdelemként teszik.
Természetesen mindenkinek szíve joga, hogyan rongálja az egészségét, de nekem kb 10 évig volt asztmám (Nem a Makettezéstől!!!) tudom milyen sz.r érzés, amikor nem kapsz levegőt. És sok minden okozhat ilyen tüneteket, amit lehet, előzzük meg. Természetesen én sem tartok be minden apró óvórendszabályt, mert azért a hobbink nem nagyipari termelés, de bizonyos dolgokra azért illik odafigyelni.
És ha valakinek van valamilyen rossz tapasztalata, vagy ellenkezőleg, valamilyen jó ötlete, nosza, ossza meg a többiekkel is.
Köszi, ha végigolvastatok:
Kalóz
tray 379038 2006. január 31. 15:20
Válasz erre
Méltatlanul elkomolytalanodott a topik...
A jó hír az, hogy a makettezésben ritkán érintkezhetünk kifejezetten veszélyes anyagokkal. A legtöbb veszély az egyébként kevésbé ártalmas anyagok nem rendeltetésszerű használatából adódhat.
A legfontosabb (szerintem):
- makettezés után kézmosás ajánlott! (ragasztók, higítók, vagy csiszolásból adódóan műanyagreszelékek eltávolítására, még mielőtt megdörzsölnéd a szemedet)

Egyébként én a ragasztó szagát szeretem :) Amiről egyébként azt hallottam, hogy sokkal mérgezőbb, mint a pillanatragasztó gőze.

Védőszemüvegem nekem is van, és használom is, persze amikor indokolt... Pisztolyos festéskor, meg amikor motoros csiszolóval farigcsálok, olyankor nagyon repkednek a porszemek. Mostanában próbálkozok házilag fotómaratáskészítéssel is, olyankor aztán vegyvédelmi ruhát a gázálarccal is felvenném, ha lenne!

Ja, még egy dolog. Az életlen szike sokkal veszélyesebb, mint egy megfelelően éles pengéjű!
flashpoint 379037 2006. január 31. 15:17
Válasz erre
Hát úgy látszik, hogy bármit használsz, egészségtelen, úgyhogy szerintem ízlés dolga. Én már régen fújtam enamellel, de azt tudom, hogy akkor száraz fikát köptem a torkomból (szó szerint), úgyhogy felhagytam vele és jött az akril. Én Etil-alkohollal szoktam hígítani. A szaga mindenestre elviselhetőbb, de egy szűrőmaszk tényleg nem ártana. Meg egy jó elszívóventilátor. Az aromás hígítónak már a szagától s megtérdelek, úgyhogy azt csak ecsettel szoktam használni. De asszem a cigi többet árt nekem, mint az a kevés nehézfémszennyeződés, amit a festékekből szívok be...
migfun 379036 2006. január 31. 11:32
Válasz erre
Az enamelek szagát én még szeretem is, van egy feelingje, de ha valaki tud jól ecsetelhető akrilt vidéken is könnyebbenbeszerezhetően, majd váltok :). Egy kicsit OFF, de én a pillanatragasztó gőzétől szereztem be allergiás tüneteket; mintha folyton náthás lennék típusút. Úgyhogy veszély van bőven...
imi 379035 2006. január 31. 11:27
Válasz erre
na igen csak amig a por meg a többi minden napos cucc nem száraz bele és nem kémiailag van előállítva addig a festék igen és leraódi és megszárad és elzár (szerintem)
warbirds 379034 2006. január 31. 10:50
Válasz erre
Vegyivédelmim nekem is van. Én ingyé hoztam...:) Hármat!
barackdr 379033 2006. január 31. 10:15
Válasz erre
Nos imi ez nálam is mindig így van, de az pont az orrunk konstrukciója miatt van, az úgyis kiszűri az összes koszt a lavegőből utána meg kifújom az orrom.
imi 379032 2006. január 31. 03:14
Válasz erre
hát én és a munkavédelem? száj-orr elé egy orvosos/műtős cuccit teszek amit 40 ftért vettem a patikában. és ha elmondom a kiválto okot akor már látható is lesz hogy tulajdonképpen miért ell ez nekünk.
egyszer gunmetallal fújtam hummer alvázat és hát modell master volt a festéecse én magam nem higgitottam mert már m,agában eszement híg volt. töéletes fújára. fújtam is mint az állat aztán mikor befejeztem kifujtam az orrom (éppen takony hetem volt) aztán belenéztem a zsepibe és utána még 15 percig törölgettem kifele a lukacskáimból az oda raodot festéecskét, hát ezért vettem én maszkot magamnak
minden jot.
imi
flamerPUG 379031 2006. január 31. 00:03
Válasz erre
hella!
nekem is van minden felszerelésem...
de már csak azért se szoktam használni, mert pl egy lökhárito fujásához nem fogok beöltözni, mert akkor az öltözés 10 perc a fujás meg max 2 :P nem éri meg...
de pl egy teljes fujáshoz kellenek a cuccok {makettekröl beszéltem}

a szikékkel nem tudok vigyázni, sokszor van vágásom... de ez aszem a makettezéssel jár

a gittpor ellen meg nem lehet védekezni szerintem...
Balu 379030 2006. január 30. 23:55
Válasz erre
Sziasztok!

Én is kb. egy cipőben járok barackdr-el. Ha csak lehet igyekszek akrillal festeni (fújni), annak még egy kicsit szeretem is a szagát... A szintetikus cuccoktól néha már el is szédülök, akkor kinyitom az ablakot és abba hagyom...:)
A festő maszkok sokat segítenek, szerintem úgy is az a lényeg hogy nagy koncentrációban ne szívjuk be, konkrétan a fújásokor, utánna már nem annyira számít..

Balu
MrChef 379029 2006. január 30. 23:27
Válasz erre
A vegyvédelmi és radioaktív ruházatomat elfelejtettem említeni. Az elsőt 89.000 Ft-ért, az atomrucit 145.000 Ft-ért vettem egy honvédségi aukción:-)))
barackdr 379028 2006. január 30. 23:12
Válasz erre
Sziasztok!

Akkor én is hozzá szólnék a témához.
Már én is sokat gondolkodtam ezeken, használtam már pl. gumikesztyűt gyantázáshoz meg hasonló hülyeségeket, de egy idő után mindig elmaradt. Egyrészről biztos károsak ezek a mindenféle gőzök, de én pl abban a szobában makettezek ahol lakom(valahogy a panelt nehéz bővíteni a nyolcadikon :-)), gondolom ezzel más is van így. Viszont ha ott alszom, ahol pl. festek(meg mindnen mást csinálok) nem látom sok értelmét ennek a sok védőeszköznek, egy esti festés mondjuk szárad fél éjszakán át és engedi ki a higítóját, akkor hiába a felszerelés meg szellőztettem festés után közvetlenül max alhatok gázálarcban. A másik dolog, hogy egy rövid gyalogút délután a budapesti csúcsban hazafelé és szerintem máris teljesen mindegy, hogy otthon "mérgezem" magam vagy nem :-) Egyébként én érzem magamon, hogyha épp kicsit sok volt a gőzökből és akkor abbahagyom.
Szóval én végső soron arra jutottam, hogy ha más végig füstöl egy életet és él 80 évet, én is mérgezhetem magam a makettezéssel végső soron úgyis kell valami ok hogy előbb vagy utóbb meghalhassak, csak nem hagyom unatkozni a boncmestert :-)
Szóval szerintem mindenki védje magát ahogy akarja csak akkor szerintem az utcára is vegye fel ugyanazt a felszerelést.

barackdr
MrChef 379027 2006. január 30. 22:10
Válasz erre
Én még a műgyantázáshoz vettem porvédő maszkot (10db egy csomagban valami 400 Ft), meg műanyag-gumi szem-és orrmaszkot/szemüveget (kb. 500 Ft, úgy néz ki, mint egy búvármaszk) és pár napja gumikesztyűt (Vileda, 20 darab, 380 Ft). Ezek már megfelelőek, csak a szellőztetés nem olyan sűrű nálam ilyen hidegben.
Kalóz 379026 2006. január 30. 21:46
Válasz erre
Na, többek között erre is gondoltam, amikor beindítottam ezt a topicot. Meg a csiszoláskor keletkező porról, meg az éles szerszámokról és egyebekről. Szóval kicsit olyan munkavédelmi-biztonságtechnikai felhanggal.
tray 379025 2006. január 30. 21:30
Válasz erre
Oké.
Már csak a másik topikből kellene törölni az ide átmásolt hozzászólásokat, ez Mekett vagy RaPe (...khmm...) feladata...
Amúgy nagyjából megbeszéltük a dolgot, nem? Azon meg szerintem ne vitatkozzunk, hogy melyik az ártalmasabb, mert mind a kettő az, lényegtelen, hogy melyik a veszélyesebb. Bármilyen festéket csak megfelelő óvatossággal illik használni...
Kalóz 379024 2006. január 30. 20:57
Válasz erre
A beillesztés közben a program figyelmeztetett a linkek használatára, én azonban figyelmen kívül hagytam, mivel sztem itt nem az a lényeg, hogy megnézzük azokat, mert ez csak az előzmények felidézése volt.
A továbbiakban viszont valóban vegyük komolyan a linkek alkalmazását.
Kalóz 379023 2006. január 30. 20:55
Válasz erre
Pilotka írta:

Revell Aqua Color

Na, skacok!
Summaként!: aki már próbálta a Testors acryl festékét, az bátran használhatja a Revell Aqua Color családját is! Csak dícsérni tudom, mint ecsetre és fújva is. Teljes értékelést később adok színekre, technikákra lebontva.

flamerPUG

Van közöm az autófényező iparhoz, csiszolóanyagot szállítok nekik, ezért van, és kell is hogy legyen szakmai rálátásom a vizesbázisú festékekhez: ugyanolyan környezetvédelmi és munkavédelmi előírásai vannak szórás közben, mint a hagyományos oldószeres lakkoknak. DE! :
kényelmesebb vele dolgozni, nem büdös és kisebbek a pigmentek.
Az, hogy mért nem szeretik a bratyódék, az vszínűvé teszem, senkit nem akarok szakmai tudásában megkérdőjelezni, előre bocsi, hogy még keveset dolgoztak vele és ezt is nagyon meg kell tanulni, külön tanítják a vizes technológiát ipari szinten, ÉS ez a jövő: 2007 után NINCS oldószeres festék az ipari piacon sehol.

Én csak javasolni tudom, a majd későbbiekben, - 2-3 nap -, vhol a fórumon leírt technikák alkalmazását a Revell Aqua Color-al. Egész nap ezzel foglalkoztam...
Nem Gunze, és Tamiya, az biztos, mert ehhez vagyunk szokva, de remek festék!
Festek én rendszeresen Humbrollal és Revell enamellel is!

Ja!: Remek festék ez kezdőknek ecsettel és kis teljesítményű pisztolyhoz is. Vízzel hígítva szenzációs !!! 5 és 2 ml-es fecskendőben, szórásra, v. ecsetre készen, feltolva és bedugva 1000 évig el van benne.
Csak ennyi. 35 éves makettező múltamra és tapasztalatomra hagyatkozva bátorkodom véleményt alkotni, de hát a fiataloké a jövő... :)

FlamerPUG írta:

ezzel 100%ban egyet értek!
sajnos most pl a bratyom is magyarország legnagyobb autotelepén autofényezö, és mégis ilyen "nem megfelelö" védöeszközöket adnak nekik...

Atya2001 írta:

Hali
A faterom közel 30 éve autófényező, és ismeri a szakma árnyoldalát is. Őt kérdeztem a dologról.
Az akril bázisú festékek valóban felszívódnak a szervezetben, ezért valóban veszélyesebb az emberre, mint az oldószeres. A kisebb méretű pigmentek pedig télleg sokkal károsabb a tüdőre. Tehát most védjük a környezetet az ember rovására.
Ja amugy 2007-től ha minden igaz mindenki köteles lesz átálni erre a szervezet romboló festék tipusra ugyanis tilos lesz gyártani oldószeres festéket.
A gyárak válasza pedig az hogy használjunk megfelelő védőfelszereléseket. És ezt télleg érdemes megfontolni.
Ha esetleg konkrét kérdés van rákérdezhetek tőle, hogy mit tud róla, egyenlőre ennyi.
csaio
atya

Tray írta:

Kalóz!
És a festékből a hordozó hogyan jut a szervezetbe?!

Mondjuk úgy, hogy szóráskor nem a megfelelő módon higítják, távolságból hordják fel, vagy túl száraz a levegő, ezért a permet már a levegőben megszárad, mielőtt elérné a festeni kívánt felületet. Ebben az esetben a pigment is legalább olyan veszélyes, mint a hordozó vagy az oldószer, mert az apró pigment (általában fémek) lerakódik a tüdőben mint a kátrány... De aki nagyüzemben fest, és nem használ megfelelő szemüveget és maszkot, az magára vessen...
(Egyébként most, télen, a fűtött helyiségekben sokkal szárazabb a levegő az optimálisnál, ezt is figyelembe kell venni festéskor.)

Aki viszont csak ecsettel fest, az csak a higítót lélegzi be. Egy pár helyen már olvastam a makettezésben előforduló káros anyagokról, és mindenhol azt a tanácsot viszhangozzák, hogy ha tehetjük, víz higítású festéket használjunk lakkhigítású helyett, mert az kevésbé veszélyes. Ha mégis lakkosat használunk, akkor mindig jól szellőző helyen fessünk.

(Megjegyzem, tisztában vagyok vele, hogy léteznek olyan furcsaságok, mint pl. "petróleumbázísú akril enamel" vagy "aqueous acrylic enamel" festék. Elvileg a fetékre írt "acrylic" és "enamel" szavak a hordozó tulajdonságát jelölik, megkeményedik-e (cure) vagy sem, és semmi közük a higítóhoz (solvent). Azonban tudtommal ma a legelterjedtebb makettfestékekre igaz, hogy ha enamel, akkor valamilyen kőolajpárlat a higítója, ha akril akkor pedig víz és alkohol.)

FlamerPUG írta:

"Testvéredék ezekszerint nem a minősége miatt kritizálják,hanem mert úgy érzik,károsabb az egészségükre(?)."

igen, erröl beszéltem, köszi hogy igy egyszerübben is leirtad :DD ez volt a lényege
Mellékesen láttam, és szerintem is szebbet lehet fujni vizesbázisuval, pont a kisebb pigmentek miatt... Max az átállás, mert ugye ennek teljesen más a használta mint az oldoszeresnek.

Kalóz akkor végülis szerinted is igy van ez a dolog nem?

- Jol szét lett OFFF-olva a 'Nézzünk a dobazba' dolog :) –
Kalóz 379022 2006. január 30. 20:54
Válasz erre
Kalóz írta:

Tray!
Amit Flamer leírt, fizikailag, kémiailag és biológiailag elfogadható, hogy mennyire valóságos, az valóban egyelőre nem ismert. De ilyennel sajnos, már találkozhattunk.
A, hogy víz vagy más az oldószer, nem a leglényegesebb, viszont fontos, hogy mi a festék hordozója, azaz mi alkotja a filmet, amiben a pigmentek eloszlanak, és mik alkotják a pigmentet. Mert azok bizony veszélyesek lehetnek, és itt okozhat igazán gondot a víz, mint oldószer, mivel a szervezetbe bekerülve a festékanyagot a szervezetben lévő víz is oldhatja, ezért bárhová elkerülhet a keringések miatt. Azt pedig, hogy mit tartalmaznak az oldószeren kívül, a gyártók általában titokban tartják.
Szóval a dolog tényleg nem olyan egyszerű.

Keri írta:

Én főként Gunzét használok,vízbázisút.Tapasztalatom szörint jóval kisebb a pigmentnagysága,egyenletesebb és vékonyabb felületet tudok vele fújni.Szebbnek látom a végeredményt.A pisztolyt szépen kipucolom desztvízzel utána,a tömítések nem rohadnak szét a szerves oldószer miatt.Gyorsabban szárad,igaz,talán kicsit sérülékenyebb is.
Az,hogy veszélyesebb-e a vízbázisú,azt nemtom.Magáról az előállításáról csak annyit tudok,hogy a festék viszkozitását vízzel állítják be,nem szerves oldószerrel.Jó lenne,ha ehhez egy vegyész hozzászólna.A vizes hasonlatodnál maradva,ha a vízbázisú belekerül élővízbe,esélye van annyira felhigulni,hogy az már ne veszélyeztessen semmilyen élőlényt(halacskát,embert stb).Oldószeresnél ez nem lehetséges.
Testvéredék ezekszerint nem a minősége miatt kritizálják,hanem mert úgy érzik,károsabb az egészségükre(?).
Szóval,aki erről többet tud,légyszives,írjon,mert asszem sokunkat érint és érdekel!

Keri

Tray írta:

flamerPUG!
Ez ellentmond mindennek, amit én a festékekről tudok...
A "vízesbázisú" festékek higítója víz+etilalkohol keveréke, száradáskor ez párolog el. A víz nem árthat (bár igaz, hogy megtalálható a rákos sejtekben és a savas eső is főleg ebből épül fel :), az alkoholnak meg ismerjük a jótékony hatását :)

FlamerPUG írta:

az oldoszerest ha beszivod és letüdözöd, akkor egy jo idejig beálsz töle, de az távozik a szervezetböl, a vizesbázisu felszvívódik
Mindegy hogy hol, mikor érintkezel vele, mert akár még a szemgolyon is fel tud szivodni,{igy gyengénlátást,akár vakságot is okozhat nagy menyiségben} és a szervezetben vagy felbomlik, vagy a véráramba kerül mint a viz szokott, ergo a festék alapja a szervezetben marad, max a viz távozik.
Detto ugyan ez van ha beleöntöd monyuk a vizekbe. Az oldoszeresnél itt szenyezöbb, de pl melyik az a hülye hal pl aki oldoszernem szeret uszkálni, naná hogyeluszik... Mivel a vizesbázisunak a viz az alapja, ezért ott is megragad a festék alapja ezért pl a halaknál is felszivodik... :P bocsi az ökör példáért, de ez ugortt most be.
Azon kivül meg bratyom már több mint 4 honapja dolgozik ezzel, autofényezö mühelyben, és érzi magán hogy sokkal rosszabb mint az oldoszeres.
Én ezeket tudom és hallotam, csak sajnos ezek a tények is olyanok hogy nem verik nagy dobra... sajnos...
ez mind az én véleményem, ha valakinek eltér töle, nem fogok haragudni, de én ezeket hallotam,olvastam,és tapasztaltam.

Keri írta:

FlamerPug!

Na,ez nem egészen így van...
És hogy' érted,hogy rombolóbb?

Keri

FlamerPUG írta:

Köszike!
hát nyem tom, én még nem használtam, de bratyomék már egy joideje vizesbázifuval fujnak, és azt mondják hogy sokkal rosszabbb mint a régi oldoszeres...
Amellet hogy azért csinálták hogy környezetbarátabb legyen, amellett még sokkal rombolobb lett :S
Nem is gondotam volna hogy kihozzák ezt is a makettekhez...

Pilotka írta:

Revell Aqua Color

további vélemények, már aki ért németül:

www.ipmsdeutschland.de/FirstLook/Revell/Rev_Aquacolor/Rev_Aqua-Color. html www.modellmarine.de/phpwebsite/index.php

Pilotka írta:

flamerPUG !

Igen, azok: akril: vizes bázisú , Revell Aqua Color

FlamerPUG írta:

nem itt kéne letárgyalni azt tudom, de csak kérdezem hogy ezek a vizesbázisu Revell festékek igaz?

Pilotka írta:

revell 1.jpg méret: 264.1 KB
revell 2.jpg méret: 204.9 KB
revell 3.jpg méret: 268.9 KB
revell 4.jpg méret: 270.3 KB
revell 5.jpg méret: 226.5 KB
revell 6.jpg méret: 250.7 KB
revell 7.jpg méret: 264.7 KB
revell 8.jpg méret: 280.7 KB
revell 9.jpg méret: 214.3 KB

Néhány kép a Revell új akril festékéről, kipróbálás után az eredményt is fogom írni.
Kalóz 379021 2006. január 30. 20:53
Válasz erre
A téma a makettfestékek környezetbarát vagy ártalmas voltáról szól. Szerintem a makettezés egyéb hasonló részleteit is megvitathatnánk itt. Elnézést, ha a bemásolt anyag egy kicsit hosszú lesz.

Kalóz
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.
1., 2., 3., 4.