/ Fórumok / Groupbuild /

GroupBuild: Második Világháborús Német kerekesek

Második Világháborús Német kerekes járművet kezdek építeni Bólyai útán és ebbe szeretném belevonni, az ezt a korszakot és technikát kedvelőket! Szeretném, ha mindenki, aki ilyen jellegű makettet kezd a közeljövőben, csatlakozzon ehhez a topichoz, és közölje minden haladását, problémáját és ötletét! Ezt a topicot csak azért hoztam létre, hogy ne kavarodjanak a stílusok és makettek a többi topicban és teljesen átlátható legyen a téma. Szeretnék megkérni mindenkit, hogy ne tegyen fel képeket a, nem a témához kapcsolódó dolgokról!!

Üdv.:Bala
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.
Bombraider 439663 2007. február 5. 17:46
Válasz erre
Szia!
Köszi!
Sosenem,mert az drága:)
Amúgy meg repülős vagyok,csörömp hülyeség csak ilyen mellékág:)

üdv:bomb
Hooligan 439662 2007. február 5. 17:43
Válasz erre
Egyetértek a többiekkel! Szép szép! De mikor dolgozol végre 35-ben? Ez a 72-es hisztéria... : P
Bombraider 439661 2007. február 5. 11:22
Válasz erre
Szia!
Sima fugázó bekeverve majd ecsettel felnyomkodva.
Majd ma megy fel rá a szín,meg a fröcskölés nyomok.

üdv:bomb
Archy 439660 2007. február 5. 11:19
Válasz erre
Na, elsőre jó lesz ez! A sár nekem is teccik. Hogy készült?
Áron
Bombraider 439659 2007. február 5. 09:34
Válasz erre
Szia!
Igen,valóban azok lettek.
Páran szóltak az elején hogy vastag lett,de úgy hagytam.
Élőben a festés miatt annyira nem látszik,de ha a valóságot nézem tényleg nagy.

üödv:bomb
Keri 439658 2007. február 5. 09:33
Válasz erre
Nagyon jó lett,Bomb,de hol vannak a szárnyai?!:-))
notarius 439657 2007. február 5. 09:25
Válasz erre
Alakul, alakul, de a hegesztési varratok nagyon erőteljeseknek tűnnek.
Bombraider 439656 2007. február 5. 08:55
Válasz erre
papgyuri!
Köszi!

tray!
Vicc az egészben,hogy kb 2hónap használat után így néz ki...
Majd lefestem,aztán kap autólakkot,tuti nem fog lekopni:D
Köszi!

üdv:bomb
tray 439655 2007. február 4. 22:28
Válasz erre
Jó lesz ez, a sarazás főleg tetszik.
A telcsón is szép a festéklepattogzódás :D
papgyuri 439654 2007. február 4. 22:10
Válasz erre
Bomb!
Nekem teccik!!!
Üdv.:
papgyuri
Bombraider 439653 2007. február 4. 21:03
Válasz erre
Sziasztok!
Itt tartok a pumával...hát elsőre annyira szerintem nem lett rossz a koptatás,de azért van hova fejlődni erősen. Pár helyen túl sok,meg vastag,de már így marad.

members.chello.hu/lenartestarsa.bt/karc.zip

üdv:bomb
Emerick 439652 2007. január 29. 21:00
Válasz erre
Hello Urak!

Na akkor mégegyszer emberek, figyeljetek ezúttal énrám! Ne legyetek türelmetlenek. Csodabogár! Hát ez van. Bebuktam. De köszönöm a dolog kitárgyalását! Amúgy a darabszámos dologgal, amit aztán írtál, azzal már találkoztam, sőt, mondhatom, hogy egy kifejezetten hosszú listám van már az ÖSSZES altípusról!!! Egy hét kell kb, és akkor tudok olyan listát írni, amin a megépült járművek majdnem fele már be lesz azonosítva, hogy hová és mikor is kerültek (Most tán úgy 1/3-adnál járok)! Egyet kérek: tegyük picit takarékra, nem szabad sürgetni. Ez egy több hónapos/éves kutatás eredménye. Nehogy már most kapkodjam össze az egészet. Egy hét mindenkinek belefér, nem? A fényképekről nem nyilatkoznék, de számídatokról, alakulatokról és darabszámról majd a jövőben relatíve sokkal...Elvileg. Türelem! Majd jövök! :D Addig is jó építést Mindenkinek!

Üdv: E.
Hooligan 439651 2007. január 29. 18:56
Válasz erre
nincsmit! :P
Bombraider 439650 2007. január 29. 18:51
Válasz erre
Most így kicsit overwrite az agyam,de köszi mindenkinek aki hozzászólt!:)

üdv:bomb
Hooligan 439649 2007. január 29. 18:43
Válasz erre
Ezt már szeretem amikor ilyen dolgokról beszélget a társaság! Kár hogy egy rohad szót sem tok benyögni... :)
Csodabogár 439648 2007. január 29. 18:12
Válasz erre
Majd holnap, jó? Bocsi... :-)

Üdv

Cs
Archy 439647 2007. január 29. 17:48
Válasz erre
Bomb!
Remélem most már minden kérdésre választ kaptál :-)
Áron
notarius 439646 2007. január 29. 17:10
Válasz erre
Csodabogár,

a 234/4-esekről nem akarsz megosztani velem/velünk hasonló infokat?
Csodabogár 439645 2007. január 29. 16:33
Válasz erre
Gyorsan átfutottam, hátha érdekes lehet:

1944. december 30.-i kimutatás az Sd.Kfz.234/2-ről:

20.Pz.Div. - 13db bevethető
13.Pz.Div. - 1db bevethető
7.Pz.Div. - 5db bevethető
2.Pz.Div. - 4db bevethető + 3db javítás alatt.

Ez az összes!!!

A többi változatot sajnos nehéz bizonyossággal megállapítani, mivel a kimutatás csak fegyverzet szerint csoportosít. Így a s.Panzerspahwagen 2cm lehet Sd.Kfz.234/1 de akár Sd.Kfz. 231 is. Ugyanígy a s.Panzerspahwagen 7.5cm lehet Sd.Kfz.234/3 vagy Sd.Kfz.233.
Bizonyosan ebből nem lehet megállapítani, melyik verzióról van szó. Ki lehet indulni abból, hogy az adott alakulat mikor kapott feltöltést, de az SEM 100%, ugyanis ebben az időszakban is utaltak még ki korábbi gyártású páncélosokat. (Ezért szerencsés a Puma, mert HIVATALOSAN más felderítő páncélgépkocsi nem készült 5cm-es löveggel.)

Üdv

Cs
Csodabogár 439644 2007. január 29. 15:59
Válasz erre
:-)

Dr. Számvéber Norberttel együtt szedtük össze az infót a 13.pc.hod Pumájáról. Rajtam keresztül vette fel a kapcsolatot Mirko Bayerllel, aki a rendelkezésünkre bocsájtott az említett kimutatást (csak beazonosításként, nem nagyképűségből: meg is vagyunk említve mindketten az "Elsodort város" Norbi által írt részének lábjegyzetében - én Barnaky Péter vagyok). Ebben szerepel, hogy a 13-ok rendelkeztek egy Pumával. Ugyanakkor a Vele történt beszélgetéseink során - mármint Mirkoval- jutottunk arra a következtetésre, hogy valószínűleg ez a Puma nem jutott el az alakulathoz. Ő számos interjút készített veteránokkal és rengeteg archívumot felkeresett. De hangsúlyozom, hogy ezek csak FELTEVÉSEK, sajnos konkrétan nem jelenthetjük ki se' pro, se' kontra, hogy volt-e vagy sem... :-(
(A 13+3 felállás már '44 végén létezett, nem csak '45-ben. Az 1944 decemberében hazánk területére érkezett 6. és 20 páncéloshadosztályok már így voltak felszerelve, a 6.pc.feld.oszt. 13db /1 és 3db /3 verziókkal.)
A "FHH 2" már későbbi sztori, de nem lehetetlen, hogy ez az árva példány szerepel benne. Ők ugyanis többek közt a 13.páncéloshadosztály maradványaiból állítattak fel, több-kevesebb sikerrel. Ez egyenlőre kibogozhatatlan téma...
A 234-ekről van valahol egy összegyűjtött listám, ha érdekel előbányászom. Persze ez sem teljes, mindig akad valami, ami nem stimmel... :-(
A budapesti fotókkal nagyjából ugyanúgy állok, mint Te - Puma sehol. Nagyon bízom benne, hogy az oroszok előkaparnak valamit, ahogy azt megtették a páncélosokkal is. A "Balatoni harcok"-ban alig lehet találni egy-két lövészpáncélost, azokat is csak a háttérben, páncélkocsik meg sehol... Pedig biztos fotózták azokat is!!!

Üdv

Cs
Emerick 439643 2007. január 29. 15:41
Válasz erre
NEM MONDOD!!! Naná, hogy érdekel!

Visszatérve a századokhoz: az stimmt, hogy 13+3. Csak ez 45-től volt érvényes! De a 44 tavaszi-nyári szabály szerint más volt. Eredetileg teljes századokat kívántak Pumával felszerelni és így a 25-ös mennyiség volt érvényes. Csak amikor nem tudtak eleget gyártani, jött létre az új rend, miszerint egy Puma a parancsnoki, majd a többi az 234/1. Azokból az elvi dbszám 24 lett volna. Ez az előírás persze. Az elsőből volt kettő, a többi meg vegyes lett. Azon vagyok, hogy a vegyeseket összerakjam vhogy. Most nézegettem egy német forumot, ahol egy Puma (v vmilyen 234-es) került az FHH 2 -esekhez. Viszont én azért mondom, hogy a 13-asoknak is volt már egy, mert több könyvben is szerepelt már így. Legfőbb forrásom Dr. Számvéber Norbert százados Úr, aki szerint a 13-asoknak Budapesten, 44-45 fordulóján 1 Pumája, 4 231 8radja és 2 SPW 222-ese volt. Én hiszek neki. :)
A számok stílusát meg úgy sem tudjuk belőni igazán, mi is a jó. Amit egy éve csinálok, az az, hogy keresem a Budapest ostroma után készült képeket -a roncsokkal-, hátha ráakadok egy nagy durranásra. Már így is sok szépet találtam, de a lényeget, a Pumát még nem láttam. "Csupán" a 4 231-esből 3-mal volt szerencsém eddig...
A kimutatás viszont mindenképp érdekelne, mert épp rendezek egy 234-es családot, a JPZ Iv-esek kiszállítását és még nem tom, mit is hoz a jövő... A 234-esekkel rendelkező alakulatokat fogom összeszedni, hogy megállapíthassuk végre, ki, hogyan, milyen elosztásban kaphatott belőlük... Egyenlőre tegyük hidegre a témát, mert csak összezavarunk mindenkit... :) ;)
Amúgy meg asszem németeknél kiadott könyveket fogok az alakulatokkal kapcsolatban felhajtani a német ismerőseimen keresztül, mert itthon ugyan nem találhatunk már elég anyagot, csak túlságosan is nehézkesen... :D
Csodabogár 439642 2007. január 29. 15:18
Válasz erre
Én egy kicsit másként tudom:

A nehéz felderítő páncélgépkocsik hivatalosan a páncélos-felderítőosztályok törzsszázadába kerültek. A kérdéses időszakban -ha Magyarországról és a 13.pc.hod.-ról van szó- papíron ezekben a századokban 13+3 darab ilyen jármű szerepelt (13 darab Sd.Kfz.234/1 2cm-es és 3 darab Sd.Kfz.234/3 7.5cm-es).
A legtöbb esetben ez nem valósult meg, többnyira jóval korábbi gyártású járműveket használtak, illetve azt, ami rendelkezésükre állt.
A 20.pc.hod. pl. 234/1-ek helyett 234/2 Pumákat használt - az ő toronyszámaik például 0-val kezdődtek, mert a törzsben használták őket.
Sajnos egy-egy alakulat beazonosítása nagyon nehéz, mert több esetben a saját elképzeléseik szerint állították hadrendbe a járműveket (lásd 4xx-as számok.)
Sok esetben például a törzsszázad gépein 1-sel kezdődtek a számok, így lett a nehézfegyver-század az ötödik század...
Érdekes, hogy a háború végi előírás már nem tartalmazza a könnyű felderítőket (222, 223) mégis nagyon sok alakulat rendelkezett még velük.
7-sel kezdődő, négyjegyű toronyszámmal festett Pumáról is van fotó, amint rálelek, szívesen elküldöm.
Jómagam azért kérdőjelezem meg a 111-es toronyszámot a 13. páncéloshadosztály Pumájának, mert az alakulat 231-eséről készült képen más stílusú a szám. (nem a színét írtam, az 100%osan nem eldönthető!!! Maga a 11 okés is lehet, de nem ilyen formában!)
Ráadásul nagy valószínűség szerint ez az egyetlen Puma sajnos csak papíron létezett, ténylegesen nem biztos, hogy a 13. páncéloshadosztályhoz került. (Ez nem tény, sajnos csak feltételezéseink vannak ezzel kapcsolatban!!! Én lennék a legboldogabb, ha kiderülne, hogy volt nekik - pláne, hogy az elkezdett 234/2-em pont ez a járgány lesz. A nagyjából kétszáz év múlva elkészülő cikk címe az lesz: Tények és feltételezések... :-)

Üdv

Cs

Ui.: ha gondolod, lehet, hogy tudok segíteni a témában. Van egy 1944 decemberi kimutatásom, melyik alakulatnak milyen járműve volt - bevethető, javítás alatt, szállítás alatt. Harckocsik, önjáró lövegek, stb...
Emerick 439641 2007. január 29. 14:36
Válasz erre
Teljes századnyi mennyiséget (25 db-ot) csak a Panzer Lehr és a 2. páncélos hadosztály kapott. A páncélautós századokat, melyből minden páncélos felderítő osztálynál max 1 egy volt, tudtommal mind az első századdá lettek kinevezve. 3 szakasznyit az 1. SS, és a 20-as páncélosok, szakasznyit a 7-esek és két szakasznyit a 2.SS. A 13-asoknak ha csak egy példányuk volt, márpedig így volt, az csakis a század parancsnoki kocsija lehetett. Ezért a 111. Másrészt miért biztos, hogy nem lehetett ilyen a kocsin? Úgy tudom, a 13. felderítő osztálynak a kocsijain fehér keretes számok voltak, ami sztem pirossal volt kitöltve. A képen, amit a 114-es számú 231 8radról láttam, azon mintha nem fekete szám lenne. Az sztem fehér keretes piros toronyszám volt.
Egyébként éppen ezekben a napokban szedem össze egy német ismerősömmel a 234-es típuscsalád kocsijainak bevetési alakulatait és helyszíneit. Kis türelmet kérek, mert ígéretesen áll a dolog!
A 4számjegyű toronyszám a lapon kamu, mivel a parancsnoki kocsikra sokszor nem valós azonosítási/toronyszámot festettek, hogy azt ne ismerjék fel a harctéren. Pumán én még ilyet nem láttam, pedig már begyűjtöttem legalább 40-50 fotót a típusról.
A 111-es persze ezen a matricalapon biztosan nem a 13-asokhoz tartozik. Nem tom melyikhez ugyan, de sztem felhasználható így is.
Az persze nem tuti, hogy minden páncélautós század az 1-essel kezdődő számozásokat kapta a kocsikon. Ezt meg lehet kérdőjelezni. A 432-es is ezt bizonyítja, meg egy normandiai felvétel, amin 415-ös számú kocsi van. De nekem vhogy az sem tetszik, hogy egy ilyen egység az osztályon belül a 4-es százodat adja, nem pedig az elsőt. Na mindegy. No harag. Lehet én nem voltam egyértelmű...

Kielégítő volt amit írtam? :)
Csodabogár 439640 2007. január 29. 10:47
Válasz erre
Sziasztok!

A piros 111-es szinte biztos, hogy nem a 13.pc.hod.-é volt. A toronyszámaik más karakterűek voltak, és ráadásul papíron egyetlen egy darab Sd.Kfz.234/2-ük volt.

Emerick!

Nem akarok kötözködni, de ezt nem értem:
"2 egységnek volt teljes századnyi kocsija, és azok is az első számúak voltak az osztályokon belül (azaz első századok...)."

Üdv

Cs
Archy 439639 2007. január 29. 10:06
Válasz erre
Bomb 439638 2007. január 29. 08:37
Válasz erre
Szia!
Full véletlenül kiválasztottam a 111es oldalszámot,tegnap már fel is raktam a matricákat,meg festegettem a többi alkatrészt.
Az alakulat jeléről tudnál küldeni képet?
Köszönöm!
Hajrá a vizsgán!

üdv:bomb
Emerick 439637 2007. január 28. 21:52
Válasz erre
Bomb!
Én gyűjtöm a rendszámokat fotók alapján, és úgy 1500 db után rájöttem, hogy semmi köze az alakulatokhoz (max annyi, hogy egy-egy szállítmányban egymást követő számokkal szereplő azonos típusú kocsik voltak). Ez a kiállító körlet hivatalától függött, milyen rendszámot kapott egy adott jármű. A tankok is kaptak, csak azokon mindig, a könnyebb járműveken meg a háború végén átfestették őket. Próbálok majd kérdezősködni német fickóknál -a német forrás a legtutibb-, hátha okosabb leszek. Többek között ezért nem szeretem a rendszámokat, mert sok a fiktív a maketteknél, és össze-vissza, hol, mikor milyen szerepel.
Nekem a számokat magukat tekintve a piros 111-est leszámítva mind kamunak tűnik. 2 egységnek volt teljes századnyi kocsija, és azok is az első számúak voltak az osztályokon belül (azaz első századok...). Ha igazán pöpec, magyar vonatkozású gépet akarsz, és ezzel én eladom a tervemet annak ellenére, hogy már két méretben is van nekem itthon Pumám, hogy a 13. pc ho kocsiját készíted el: 111-es toronyszámmal, és az alakulat megfelelő jelzéseivel: a homok alapú, csíkozott járművön, sötétszürke téglalapban az egység jele (Sonnenrad, egy karika, benne egy szimmetrikus kereszttel)az oldalsó kitekintők alatt, ugyanebben egy páncélautó embléma (háromszög, két kerékkel) és fehérrel szintén, hogy Pz. Aufkl. Abt. ...mindezt a szürke lapon belül fentről lefelé.) De az igazi döntés a Tiéd! Remélem érthető voltam. Ha nem, majd segíteni fognak a többiek (én picit nehezen, mert megbuktam alapvizsgán, és jöv pénteken UV-m lesz...
Bombraider 439636 2007. január 28. 12:20
Válasz erre
Sziasztok!
Biztos,hogy láma kérdés,de még ilyen témában hülye vagyok a csörömpökhöz:)
Szóval..A három kékkel bekarikázott jelzés között mi különbség volt?A három matrica közül melyik amelyiket nyugodtan felrakhatom rá,nem lesz ellentmondásban a kamuflázzsal?
Köv kérdés,hogy a rendszámoknak volt-e valami jelentősége? Mármint h egyes alakulatoknak más volt pl az első 3 számjegye,így nem mind1,hogy melyik oldalszámhoz melyik rendszámtáblát rakom? Vagy ez éppen ahogy sikerült?
kepfeltoltes.hu/070128/matrica_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Előre is köszi!

üdv:bomb
Bombraider 439635 2007. január 28. 11:22
Válasz erre
mok_2.jpg méret: 236.1 KB
Egy valamivel jobb kép.
Itt már kész van a motorrészlet is,amit lehet majd látni.

üdv:bomb
Hooligan 439634 2007. január 28. 00:49
Válasz erre
Fúú nagy bajban vok! Akarok írni végre egy cikket ide a makettinfora a járművek rozsdásításáról és roncsolásáról. Már kinéztem az áldozatot. Szal lehet megint csúszik két hetet a 234!... De szolnokra mindenféleképpen kész lesz! Becs szó! Ha jövőhéten nem dolgozom, akkor már hétfőn kezdem!

Üdv.:Bala
tray 439633 2007. január 27. 20:24
Válasz erre
Archy 439631 2007. január 27. 20:15
Válasz erre
Bomb!
Tekintve, hogy milyen volt az alapanyag, egész szép lett! Grat! Hooligannak igaza van, kötsd be a ködvetőket. Amire legközelebb vigyázz, hogy a hegesztési varratok szerintem kicsit elnagyoltak, de ezt már megbeszéltük.

Tray!
A Horch MAC, a Schwimmwagen pedig Academy. Jól tippelek? Eddig teccik mindkettő!

Csak így tovább srácok!
Várjuk HOOLIGAN művének folytatását is :-D
Áron
Bendeguz 439630 2007. január 27. 20:10
Válasz erre
Tray, Bomb!
jóak lesznek a masinák, mindkettőtöknél szép lett a festés is
off
Tray, eddig bűvészkedtem a fotomasinámmal, hogy le tudjam fotózni a figurákat, de nem sikerült, ha jössz szolnokra, akkor leviszem őket és gubizhatsz majd
tray 439629 2007. január 27. 19:48
Válasz erre
P8240002x.JPG méret: 65.4 KB
P8280009x.JPG méret: 119.6 KB
P8290013x.JPG méret: 80 KB
P9020023x.JPG méret: 110.1 KB
Na, akkor rakok fel én is pár képet.
Schwimmwagen és Horch+Flak 1/72-ben.
Bombraider 439628 2007. január 27. 18:57
Válasz erre
mok_1.jpg méret: 165.1 KB
Na kamuflázs fent van...rosszabbra számítottam.
Holnap matricák rá,aztán egy réteg Ákos lakk. És jöhet a átmosás,filter,fading,stb.

üdv:bomb
Hooligan 439627 2007. január 27. 17:33
Válasz erre
Fain! A ködvetőket nem kötöd be? Az eléggé feldobná a tornyot! Jó lett a lövegblende felületkezelés! Kiváncsi leszeka festésére!
Így tovább!

Üdv.:Bala
Bombraider 439626 2007. január 27. 17:23
Válasz erre
Szia!
Köszi!
Festeni nem tudok ennyire jól,egy maketten meg 80%ban az a mérv adó,úgyhogy majd meglátjuk mi lesz a végeredmény..

üdv:bomb
tray 439625 2007. január 27. 17:19
Válasz erre
WOW!
Jól sikerültek a feljavítások, gratulálok!
Bombraider 439624 2007. január 27. 11:48
Válasz erre
Sziasztok!
Azthiszem elértem oda,hogy már "csak" festeni kell a pumát...
members.chello.hu/lenartestarsa.bt/festeselott.zip

üdv:bomb
KLZ 439623 2007. január 26. 19:02
Válasz erre
Köszi szépen srácok! Akkor az alapszínnel fújom le...
Archy 439622 2007. január 26. 18:30
Válasz erre
A II VH-ban egy harckocsi átlagosan 4 hónapig bírta a fronton. A FAMO azért lényegesen több ideig, hiszen nem vett részt közvetlenül a harcokban. Egyébként szinte biztos, hogy az alapszínnel lett festve az alváz is, ebben az esetben páncélos szürkével.
Áron
Bendeguz 439621 2007. január 26. 15:52
Válasz erre
hali, szerintem meg lehet páncélosszürke, mert a háború alatt az alvázvédelem volt amivel a legkevésbé foglalkoztak. ezek a gépek olyan igénybevételnek voltak kitéve és olyan terepen közlekedtek, hogy gyakorlatilag fölösleges lett volna alvázvédővel lekenni, meg így egyszerűbb volt telibefújni
KLZ 439620 2007. január 26. 15:48
Válasz erre
Köszi!
Stefan 439619 2007. január 26. 13:46
Válasz erre
Nem akarok butaságot beleugatni, de szerintem a fekete lenne jó. Abból indulok ki, hogy az autók alvázvédelmét ilyen színű anyaggal szokták megoldani. Nem tudom, hogy ez érvényes e erre is, szóval csak egy ötlet.
KLZ 439618 2007. január 26. 13:04
Válasz erre
Sziasztok! Mint említettem egy FAMO-t építek. Érdekelne, hogy a jármű alját, a tengelyeket... stb. mivel fessem le? A revell a panzer szürke színt adja meg útmutásként... Valóban ugyanazzal a festékkel fújták le ezeket a részeket, mint a jármű többi részét? Esetleg nem lenne jobb ,,fémszín" vagy sötétszürke, fekete...?
KLZ 439617 2007. január 22. 14:15
Válasz erre
Sziasztok! Köszi szépen az infókat!
Archy 439616 2007. január 22. 13:22
Válasz erre
Köszi srácok, örülök, hogy teccik :-)

KLZ!
Ne parázz ezekkel a jelzésekkel. Egy csomó esetben nem foglalkoztak a jelzések felfestésével a németek. Ahogy tray is mondta, azt is meg lehet játszani, hogy csak az egyik jármű kap jelzést, pl a famo kapja a stug alakulat jelzését, a stug meg semmit, hiszen az ugyis stug alakulatban van :-)
A terepmintákról elég annyit tudni, hogy 43 tavaszáig a szürke volt az uralkodó, onnan (kurszk) a sárga alap, esetleg zöld álcával. A háromszínű álva kurszk után kezdett eltejedni, és a háború végéig folyamatosan sötétedett (értsd, nem a szinek, hanem azok aránya változott- pl több zöld-barna kevesebb sárga mellett). Amire nagyon figyelj még, hogy akülönböző változatú járművek (Pl Ausf. G, stb) időben összeillőek legyenek. PL egy késői Stug III mellé ne nagyon rakj korai Pz. III-ast. Ez a festésre is vonatkozik. Altípusok megjelenési idejével kapcsolatban nagyon jó oldal a www.panzerkeil.ini.hu Érdemes elolvasni a cikkeket, sok jó infó van.
Ha felmerül bármi kérdés, mond nyugodtan, szerintem mindig lesz valaki aki megválaszolja :-)
Üdv: Áron
tray 439615 2007. január 21. 18:57
Válasz erre
Még nem raktam össze a Revellemet, de nem gond, bármelyik matricát kérheted, majd összerakom a másikkal. Sőt, a Trumpeter famójából is maradt még matricám, szóval lesz választási lehetőségem is.
Nézz utánna a dolgoknak, aztán ha döntöttél, írd meg a címedet (meg hogy pontosan melyeket küldjem), elküldöm levélben!
KLZ 439614 2007. január 21. 17:58
Válasz erre
Köszi a segítséget! Természetesen nem dobtam ki a megmaradt matricákat, de sajnos nincs akkora mákom, hogy egy a FAMO-s készletben meglévő alakulatjelzésre akadjak... A diorámát későbbre tervezem. Elsősorban még a FAMO-t szeretném összerakni. Már elkészítetted? Találtál a neten fellelhető képet a maketthez?

A revellnek van 1:72-es Pz III -ja, 1942 téli festéssel, a FAMO is megépíthető 43-as festéssel, matricákkal [Sturmgeschütz-Lehrbatterie 901, Ostfront, Februar 1943 (WH-1111619)] Ellenben még utánna akarok nézni, hogy Stug-os alakulatba esetleg kerülhetet-e Pz III. Van egy olyan érzésem, hogy nem, de hátha... :-) Szval, ha mégis igen, és ha a FAMO készletedből pont azt a matricát nem használtad fel, akkor elkérném. Bár a dioráma még a jövő zenéje... Ha nem, akkor maradnak azok a megoldások, melyeket felsoroltál. Bár ebben az esetben is néznem kell egy olyan kit-et, melyben egy 1941 -es német harckocsi található Pz II;III;IV.
tray 439613 2007. január 21. 17:16
Válasz erre
Először is nézd végig a makettjeid matricáit, hátha előfordul ugyanannak az alakulatnak két azonos matricája. Ez lenne a szerencsésebb eset :D (Ugye nem dobtad ki a megépített makettjeid fel nem használt matricáit?!)
A másik "olcsó" megoldás meg az, hogy az egyik járműre nem raksz jelzést, csak a számokat. Nem volt ritka az ilyen, sőt néha még a számok is hiányoztak a járműről!
A harmadik megoldás, hogy megveszel még egy famó készletet, amiből a kívánt matricát felhasználod a tankra. Az új famót meg majd megépítheted a megmaradt jelzésekkel. Juteszembe, nekem is megvan a Revell készlete, ha gondolod, megkaphatod az egyik matricát.

Szerencsére elég kevés köztünk a szaki, aki ha ránéz egy diorámára, egyből kiszúrja, hogy ezek ketten nem illenek össze. Én pl. még sosem figyeltem a jelzéseket. A terepminta is hasonló kaliberű dolog, ott sem fogják kiszúrni, ha történelmileg a felfestett álca nem felel meg az adott jármű jelölésének...
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10.