/ Fórumok / Versenyek, rendezvények /

Bolyai makettverseny

Az ország egyik legrangosabb és legnagyobb hagyománnyal bíró makettversenye Budapesten.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24.
McFrost 569917 2014. október 18. 13:25
Válasz erre
Plusz egy idegen toll, Andrásé :D
McFrost 569916 2014. október 18. 13:24
Válasz erre
Repy 569912 2014. október 18. 13:08
Válasz erre
lacipapa 569910 2014. október 18. 12:52
Válasz erre
Nna,végre a versenyről is láthatunk valamit,köszönöm szépen.Sajnos nem tudtam ott lenni.
Üdv,Laci
cimber 569907 2014. október 18. 12:26
Válasz erre
Repy 569906 2014. október 18. 12:20
Válasz erre
Kicsit sok lett a szarkazmus de a képek kárpótolnak :) Sajnos az én telefonom kamerája még nem tart itt...Egyébként a "CAM00241" c. fényképen mi aza nagy Orosz dög? Elnézést a tudatlanságomért de nem tudom viszont tetszik nagyon !
atis76 569905 2014. október 18. 12:19
Válasz erre
Üdv!

András, Máté köszi a képeket. Személyesen sajnos nem lehettem ott, csak néhány makettemet vitt el egy klubtársam. Neki is köszönet ezért.
Attila
AndrásH 569898 2014. október 18. 12:01
Válasz erre
Ja, hogy volt valamilyen verseny is? :D
Tényleg, most már emlékszem, nálunk is van egypár kép!
pumamakett.hu/
Novák Máté 569894 2014. október 18. 11:17
Válasz erre
CAM00223
CAM00223
CAM00226
CAM00226
CAM00227
CAM00227
CAM00228
CAM00228
CAM00230
CAM00230
CAM00231
CAM00231
CAM00236
CAM00236
CAM00237
CAM00237
CAM00240
CAM00240
CAM00241
CAM00241
CAM00244
CAM00244
CAM00246
CAM00246
CAM00251
CAM00251
CAM00254
CAM00254
CAM00255
CAM00255
CAM00256
CAM00256
CAM00258
CAM00258

Üdv!
Bocsánat az OFF-ért, de a topik címéből ítélve ezt találtam a legmegfelelőbbnek a következő képsorozathoz, bár az előző rendkívül "hasznos" hozzászólásokból ítélve valószínűleg az idelátogatók többsége szarni fog rá.
Röviden a történet annyi, hogy múlthéten volt szerencsém a mi kis hazánk fővárosába ellátogatni. Falusi ember lévén sok minden furcsa és szokatlan is volt nekem (sok ember, nagy forgalom, olyan étterem ahol annyit és azt ehetsz amit akarsz, stb). Na szóval ebben a városban, nem messze a Puskás Ferenc Stadion és a Papp László Budapest Sportarénától (tudjátok, előbbiben 4 éve volt az a jóféle Metallica, utóbbiban pedig most nyáron az a szintén faszántos Iron Maiden koncert) volt megrendezve egy Bolyai makettversenynek nevezett kiállítás. Erről a rendezvényről készítettem néhány hirtelen képet telefonnal, tehát a minőségük nem a legjobb sajnos.
Még egyszer bocsánat, hogy nem a témához írtam, majd elszégyellem magam később.
TAMÁS78 569893 2014. október 18. 11:04
Válasz erre
De, érkezett.

1. Nagyon megnövelné, gyakorlatilag megduplázná a zsűri feladatait, nem biztos, hogy beleférne a rendelkezésre álló időbe.
2. Az András által ismertetett rendszerben semmi értelme sem lenne, ott ugyanis nem feltétlenül 1 arany, 1 ezüst és 1 bronz helyezés születik, hanem a zsűri döntése értelmében akár több is. Tehát, ami az általad szétbontott kategóriák szerint az egyik ill. másik alkategóriát nyerné, az amúgy is két aranyérmes makett lesz a jelenlegi rendszerben. Uis a zsűri nem a beletömött kiegészítők árát nézi, hanem a makettező hozzáadott teljesítményét.
3. Ezt én teszem hozzá: a te ötleted megvalósulása után bárki jöhetne azzal, hogy így még mindig igazságtalan, mert egy Tasca v. Bronco dobozból egész más, mint egy 20 éves Italeri, tehát bontsuk még tovább, olcsó és drága dobozos makettekre, vagy mittudoménhogy. És így, a végtelenségig.

Mindehhez még két dolgot tennék hozzá. Az egyik az, hogy mindezzel nem azt akarom mondani, hogy a jelenlegi rendszer abszolút tökéletes és megreformálhatatlan. Biztos lehetne javítani rajta, nekem fogalmam sincs, hogy hogyan, mert nem értek hozzá. Tehát nem minden más ötlet az ördögtől való. Csak szépen, okosan, érvekkel alátámasztva kell előadni, miközben megfontoljuk a másik álláspontot alátámasztó érveket is.

Kettő: alapvetően az a helyzet, hogy a rendezők döntik el, hogyan zsűriztetnek. Ők szervezik az egészet, ők felelősek az egészért, stb. Ez ilyen értelemben nem demokrácia, hogy majd Ipricsomból megszavazzuk, ők hogyan gondolkodjanak. Ahol nem tetszik a rendszer/a zsűri, vagy amiről csúnyákat hallottunk (esetleg személyesen), oda nem kell elmenni, és kész. Sajnos nem talpig becsületes emberekből áll a világ, benne a makettező társadalom sem. Viszont, ha vádolunk vkit, azt névvel, helyszínnel, időponttal kéne nyilvánossá tenni, mert egyébként én is tudok mindenfélét írni, hogy ilyen-olyan suttogásokat véltem hallani két ember között.

Uff.
Varjúbácsi 569892 2014. október 18. 11:03
Válasz erre
Vrftom!
"Nem akartam eddig sem , ez után sem indulni." Ebben a mondatban van a LÉNYEG! Kevered egy lavórban a vihart, miközben NEM AKARSZ VERSENYEN INDULNI!
Akkor miért is kellene egy eddig aránylag jól működő rendszert felrugni?
De lenne egy javaslatom:
Ezen a fórumon tegyél közzé egy olyan csoportbontást, ami szerinted tökéletesen megfelelne a makettezőknek, légy szíves mellékeld hozzá az értékelési, pontozási szempontokat, a javaslatod humán vonzatát, vagyis mikor, mennyi időt kellene ráfordítani a zsűrinek az értékelésre.
Amikor ez a javaslat megjelenik itt, onnantól komolyan tudunk venni! Egészen addig csak egy kötözködő, grafomán alak vagy, akinek túl sok a szabadideje.
Amióta itt osztod az észt, már egy mesterszintű munkát is összehozhattál volna! Természetesen szígorúan dobozból! :-))
ssanyi 569891 2014. október 18. 10:58
Válasz erre
Vfrtom, teljesen igazad van!
Most már csak azt kellene leírni követhető formában hogy miben is.?
Hidd ell tényleg nem találom a logikát a hozzászólásaidban (nem azért mert nem akarom), nincs vezérfonal ami mentén haladnál azon kívül hogy versenymakettekről van szó.Én azt látom hogy az éppen (számodra) aktuális hozzászólásra reagálsz, és igen sokszor önmagadnak ellentmondva (nem akarok versenyezni, versenyen ki sem vennék a makettem).
Sértő szándék nélkül írom de olyan mintha kissebségi komplexusod lenne és ezért "hivatkozol" arra hogy a Te mondanivalód azért nem elfogadható mert "magukat mindenhatónak" tartó emberek nem fogadják el.
Tényleg olvasd vissza a hozzászólásaid (nem csak a helyesírás miatt, de az is fontos egy felnőtt embernél (nem sértés!)) és azok előzményeit, zsűrizésnél egybemosod a szemrevételezéses elbírálást a pontozásossal (nagyon más a kettő).
Versenyezni kell, nem a dijjazás miatt hanem mert az a munkáidnak egy független mégis hozzáértő fokmérője.
Még annyit a zsűrizéshez hogy Ők is emberek de nem véletlen kérik fel Őket, emberi hangon megszólítva Őket biztosan elmondják a hibákat ha van idejük (mert az nem sok szokott lenni).
Dreher 569890 2014. október 18. 10:51
Válasz erre
Most eszembe jutott a "A 22-es csapdája" :D
rrobbie 569888 2014. október 18. 10:50
Válasz erre
Lehet bontani. Elvi akadálya nincs. Csak végig kell gondolni, hogy érdemes-e.
Hidd el, a jelenlegi általános versenyszabályzat nem kevés ember áldozatos munkája után született. És még napjainkban is alakul(gat) pl. a móvári szabályzat is. pont azért, hogy minél logikusabb legyen és hogy nem utolsó sorban, minél több érmet lehessen kiosztani!
A Te felvetésedet is szerintem átgondolták már és a lentebb leírtak miatt el is vetették. Hidd el, nem csak Te gondolkodsz ám a korrektebb, logikusabb versenyszabályzat megalkotásán, hanem olyanok is, akik monjuk kb. 30 éve ezt csinálják.
El kell fogadni, hogy nem mindenki "érvelése" épül bele a versenyszabályzatba, még ha Ő meg is van róla győződve, hogy na, most feltaláltam a spanyol vigaszt! ;)
(Erre szokták mondani: "Köszönjük, majd értesítjük! - már ha érted mire gondolok...)
Topi 569864 2014. október 18. 08:03
Válasz erre
Hali!
Nagy érdeklődéssel olvastam e parttalan vitát a verseny zsűrizéséről.
Magam Rumcájsz 52 hozzászólásával értek egyet maradéktalanul. Valamikor
magam is részt vettem ilyen zsűrizésben, és akkor sem volt másképp, pedig akkor
még sokkal szűkebb volt a versenyzők köre. Olyan ítéletet hozni, amivel mindenki elégedett, nem lehet , mindig maradnak olyanok, akik sértettnek fogják érezni magukat. Ez sajnos ilyen műfaj... Hogy az adott esetben e fórum olvasói tisztán lássanak, fel lehetne dobni néhány fotót a történetben érintett makettekről, hogy azok is tisztán láthassanak, akik nem vettek részt a versenyen, vagy voltak, de nem tudják konkrétan mely makettekről szól a vita.
Gabusch 569858 2014. október 18. 00:55
Válasz erre
A "hogyan pontozzuk, milyen kategória, stb. vitára reflektálva", csak jelzem, hogy én Glitternek adnék valami érmet, akkor is, ha nem indult egyetlen versenyen sem (mondjuk kisebbe be sem férne szerintem :)). Régen láttam a munkáját, gondolom, hogy már csak a mennyiség miatt is rengeteget fejlődött azóta.
Viszont az, amit Ő létrehozott, szerintem kishazánkban egyedülálló.

Mivel azonban én nem vagyok hivatalos zsűritag, itt és most megemelem a kalapomat. Nekem egyébként abból csak egy echte algériai-háborús chapeu de brousse van. :)
ponty 569856 2014. október 18. 00:25
Válasz erre
ponty 569854 2014. október 18. 00:11
Válasz erre
Latya 569851 2014. október 17. 23:05
Válasz erre
Bólyai Latya lencsével
Bólyai Latya lencs...
a (2)
a (2
a (3)
a (3
a (4)
a (4
a (5)
a (5
a (6)
a (6
a (7)
a (7
a (8)
a (8
a (9)
a (9
a (10)
a (10
a (11)
a (11
a (12)
a (12
a (13)
a (13
a (14)
a (14
a (15)
a (15
a (16)
a (16
a (18)
a (18
a (19)
a (19
a (20)
a (20
a (21)
a (21
a (22)
a (22
a (23)
a (23
a (24)
a (24
a (25)
a (25
a (26)
a (26
a (27)
a (27
a (28)
a (28
a (29)
a (29

Bólyai Makettverseny
Minőséget nem firtatjuk...Első darabos kompakt gép...örülök hogy mutat képet :-)
Teljesség igénye nélkül
ami a pixelekből megmaradt (és nem homályos)

Üdv
Latya
AndrásH 569833 2014. október 17. 20:03
Válasz erre
1) Kezelhető méretű kategóriák kellenek, de ezt már írtam. Tudod, értő olvasás. További bontás felesleges, csak kidobott plusz munka. Természetesen, ha te vállalod, hogy éjfélig-hajnalig eldolgozgatsz a versenyeken, akkor hajrá!
2) A harmadikat nem értem. Illetve nem értem, hogy mit nem értesz rajta. Még pontosabban: nem merem elhinni, hogy nem érted, és nem is akarod megérteni, hogyan működik a jelenlegi rendszer.
3) A versenyszabályzatot nem én találtam ki.

De tudod valamit rohadtul nem értek. Egy napon belül egyik hozzászólásodban hobbiban akarsz indulni, a következőben mesterben, aztán egyikben sem, mert úgysem versenyzel, de az értékelési rendszert mégiscsak teljesen át kellene alakítani, mert így nem jó neked. Szerintem te csak trollkodsz itt, élvezed, hogy végre öt percig a középpontban lehetsz. Szóval azt nem értem, hogy én miért vagyok annyira hülye, hogy ehhez asszisztálok neked.
Így hát: Viszlát!
Elektrolakatos 569832 2014. október 17. 20:03
Válasz erre
OK! Akkor most jelzem, mivel néhány hsszel ezelőtt elindult személyeskedés felé a csevegés, hogy itt, és most meghúztam a határt. Amennyiben ezt átlépitek, az egész agymenést törlöm!
TAMÁS78 569827 2014. október 17. 19:45
Válasz erre
Értem, köszi!

Engem is meglepett az a múltkori álláspont, miszerint ez így sci-fi lenne, de akkor ezek szerint ez nem egy általánosan elterjedt elv.

Tudom, gyakorlati jelentősége nem sok van/lesz, csak kíváncsi voltam a véleményedre.
AndrásH 569826 2014. október 17. 19:35
Válasz erre
Szia Tamás!

Rutinos, ez tetszik :)
Erre én sajnos nem tudok egyértelműen válaszolni. Szerintem ez jelenleg verseny, illetve zsűrifüggő. Ha a team nem tudja eldönteni hogy szükséges-e az átsorolás, akkor a zsűrielnök dönt ilyen kérdésben.

Magánvéleményem természetesen van, ez szerintem whatif lenne, a sci-fi kapcsán én valami másra gondolnék. De úgy tudom, nem is igazán szokás ilyen kategóriát indítani.
Úgy látom, hogy a papírpáncélosok és Luft '46 repülők általában el szoktak indulni a normál "történelmi" kategóriákban. Viszont hallottam már olyanról is, hogy valahol nagyon nem szerették a nem történelmi festést a repülőgépen. Ha majd arra kerül a sor, az a legbiztosabb, ha nevezés előtt megpróbálod tisztázni, hogy melyikben kell indítanod.
AndrásH 569825 2014. október 17. 19:20
Válasz erre
Nem, kedves vfrtom. Arról van szó, hogy szerintem fogalmad sincs a jelenlegi rendszerről, de valamiért mégis meg akarod változtatni. Tehát nem tudod honnan indulsz, és nem látod hova szeretnél jutni. Ebből bizony csak vaksi botorkálás lesz. Meg persze felesleges hangulatkeltés.
Ha majd megismerted a jelenlegi rendszer, és tudsz konstruktívan jobbat javasolni megfelelő ÉRVEKKEL ALÁTÁMASZTVA, akkor szerintem az meg lesz fontolva. De a sötétben vakon hadonászás senkinek sem jó.
begyuzs 569824 2014. október 17. 19:19
Válasz erre
Külföldön bevett gyakorlat az online verseny,nem ?
Gondolom minden regisztrált szavazhat. Na,hát azt biztos nem lehet "megbundázni". És akkor tényleg MINDEN ember véleménye számít,és dönt.
Lehet itt is kéne ilyen. -ha már volt akkor nem szóltam-.
És akkor egy ilyen rendezvényen -ami akkor már "csak" kiállítás hisz a verseny megvolt- kaphatná meg a díját. A bunda gyanúja fel sem merülne,hacsak valaki meg nem hackeli az oldalt (ehhez nem értek,gondolom azért nem olyan egyszerü). A szavazásokat meg mondjuk fél éves regisztrációhoz kötnék.
Hülye ötlet lehet,de akkor talán tényleg az kapna helyezést,aki a többség szerint megérdemli. (ezzel nem azt mondom hogy nem azok szoktak kapni)
TAMÁS78 569823 2014. október 17. 19:18
Válasz erre
Szia András!

Ha már így jelen vagy, mint rutinos zsűritaghoz, nekem is lenne egy kérdésem.

Korábban azt olvastam, tán az .org-on, de nem biztos, hogy a What if/Sci-fi különválasztása a következőképpen néz ki: azon kívül, ami nyilvánvalóan sci-fi (nem létező technika) a sci-fibe kerül az a gép is (repülőre gondolok), ami nem egy valahol-valamikor dokumentáltan létezett festést visel. Magyarul, what-ifbe az fér be, ami létező haditechnika, létező festéssel, nem létező módon összeházasítva. Onnantól kezdve, hogy a színeket, mintát én találom ki, az sci-fi.

A kérdés azért merült fel bennem, mert van egy Mirage IV-esem, amit egyszer majd szeretnék argentin színekben elkészíteni, magam által kitalált festéssel. A fentiek szerint ez sci-fi lenne, az én fogalmaim szerint what-if.

Tudom, igazi, gyakorlati jelentősége nincs a kérdésnek, csak érdekelne, hogy igaz-e, amit fentebb írtam (tehát a különválasztási elv), és létezik-e erre valami elvi álláspont, még ha a versenyek túlnyomó többségén fel sem merül a probléma?

Köszi
Tamás
begyuzs 569822 2014. október 17. 19:11
Válasz erre
Inkább toljatok fel még több képet a versenyről a szájkarate helyett,mert én pl. el sem tudtam menni meló miatt !
vfrtom 569821 2014. október 17. 19:10
Válasz erre
Nekem is egy kicsit kezd olyan íze lenni , hogy jövök én ,kis hülye, aki még se mester,se semmi kategoriában nem jeleskedett, aki senki sem ismer, aztán beleugat a nagyok dolgába.
A versenyszabályzaton lovagolni szánalmas, mi van talán köbe van vésve?Nem lehet módosítani?
Indokaid a felvetésem ellen saját magukat cáfolják. Ha sok a versennyel a munka nem kell csinálni, menj el te is börzézni , cigizni amit akarsz.
De tényleg zárjuk le mert A VERSENYSZABÀLYZATBAN benne van minden, igaz?
Colossum 569820 2014. október 17. 19:06
Válasz erre
Hahó! Valaki? Készültek fotók a nyertesekről? Jó lenne látni, miről vitáztok! :-)
Pont ott voltam, amikor a figurákat értékelték. Jó lenne látni, mik ütötték meg a mércét!
vfrtom 569819 2014. október 17. 19:05
Válasz erre
Ezt már felfogtam, és mondtam is , hogy nem erröl volt szó.
AndrásH 569817 2014. október 17. 18:53
Válasz erre
Mink mán csak illyen maradiak vagyunk :D

Az, hogy a szervező kinek ad politikából díjat, a magánügye. Gondolom a borotválkozás már megy emlékezetből is, akkor meg mi gond lehet belőle? A plecsni viszonylag olcsó, ha valakinek az kell a boldogsághoz, akkor vegye, vigye! :D
Megjegyzem, az érmeboltban adnak egész nagy kupát is, amire némi baksisért még rá is gravírozzák, hogy a Világ Legnagyobb Makettezője. Akár csupa nagy betűvel is. Meg még talán olcsóbb is, mint egy nagyobb makett! Pláne kiegészítőkkel! Tiszta biznisz.

A 12-szer körbehordozott makett kérdésében egyetértünk, de mit lehet tenni? Vannak, akik körbehordozzák, ez van. Legalább nem üresek az asztalok.
tyimosenko 569815 2014. október 17. 18:46
Válasz erre
Nem feltetlenul kerulsz hatranyba ha nem javitasz fel vagy bontasz meg egy makettet. Erre egybol beugrott egy makett, amit iden lattam a celldomolki versenyen. Egy me-109, kulonosebb feljavitas nelkul, zart kabintetovel. Aranyat nyert a mester repulo 1:48 kategoriaban azt hiszem. Peldazza, hogy kulonosebb hokuszpokusz nelkul, csupan igenyes epitessel es festessel a mesterkategoriaban is lehet nyerni. Poen, hogy valoszinuleg ez veletlenul pont AndrasH makettje volt. :)

Ha lenne tisztan dobozbol epitett kategoria, akkor szerintem a felhasznalt makettkeszlet minosege erosen befolyasolna az eredmenyesseget. Nyilvan nagyobb esellyel indulhatna a versenyen egy dobozbol epitett Hasegawa, mint egy dobozbol epitett Unda vagy Nakotne markaju keszlet, pusztan azert mert bentmaradnanak a makettek hibai.
bagdady 569813 2014. október 17. 18:34
Válasz erre
mondhatnám azt is hogy meglepett a sértö és gunyoros válaszod ha nem lennék benne jó ideje ebben a hobbiban és közegben ,de igy? látom nem nagyon próbálsz átlépni a saját berögzült gondolkodásodon és csak hajtod a magad igazát,persze lehet igy is.
A lényeg az lenne hogy megértsük amit a másik mondani akar,reklám? ebben a mai internetes világban,amikor itt vagyunk egy zárt közösségben, fórumon? miröl beszélsz?
Elhinnéd hogy a zsürizés után fél füllel hallottam,
egy illetönek azt mondták azért nyert mert hozza a szponzort (nem sörgyári),vagy egy másik vidéki versenyen azért adtak különdijat egy külföldi versenyzönek a láthatóan ratyi makettre mert mégiscsak emelte a szinvonalat és hátha jön több külföldi is ,ezt lehet elhinni vagy sem de sajnos ez van.
Nem kétlem hogy nagy tapasztalatú zsüri tagok vannak,söt nyilván ök vannak nagy többségben de ök is ugyanúgy emberek mint én és az eredményhirdetés elött,alatt érdemes lenne egy kandi kamerát berakni hogy néha micsoda meglepett pofákat vágnak egyesek a nyilvánvaló tévedések(zsüri) alkalmával .
Ember vagyok én is tehát hiú és megmérettem már magam ,ezüstig eljutottam nekem ez adott lendületet,de szerencsére nem kell mindig megismételnem párszor elég volt a verseny hisz az élmény megvolt.Nem vagyok sem klubtag sem társaság tagja.
senki nem akar érdem nélkül nyerni ,ebben azért bizok,de a 12.szer körbehordott ugyanaz a makett versenyeztetése is kiveri nálam a biztositékot
rrobbie 569812 2014. október 17. 18:24
Válasz erre
Bocs, de nekem az nem ironikus, hogy ennyit problémázol a semmin, báthogy is teszed ezt...
AndrásH 569811 2014. október 17. 17:52
Válasz erre
Nincs semmilyen csapda, csak te nem érted.
Érted a pontozásos rendszer működését? Elolvastad a versenyszabályzatot?
vfrtom 569810 2014. október 17. 17:49
Válasz erre
Ennyire nem érted az iróniát?
Ha olyan fárasztó a zsürizés akkor nem kell csinálni, már ne haragudj.
Nekem nem kell sem érem, se mesterlevél, nekem a család a zsüri.
András a 3 mondatban saját magad cáfolod, illetve kerülsz csapdába, ha lehet így mondani.
Ja és nem vagyok "versenyzö".
rrobbie 569807 2014. október 17. 17:22
Válasz erre
Kedves Szaktársak!

Komolyan nem értem a problémát!

Kedves vfrtom!
Azért van több kategória, hogy több érmet lehessen kiosztani - annak, aki megérdemli! (Nem barátnak, havernak, stb.) ;)
De lefogadom, hogy életedben nem zsűriztél még, "csak" elvárod, hogy kapj egy érmet - de gyanítom tényleg nem érted, hogy esetleg miért nem kaptál (ha nem kaptál...).

Hidd el, a több munka is probléma! Meg akkor több érmet is kell kifizetni, több oklevelet kell nyomtatni stb. Innen is érdemes megvizsgálni a helyzetet! Amikor egy zsűri ott ül 3-4 órát a pontozásnál és koncentrál - amíg Te esetleg shoppingolsz, büfézel, barátkozol, dohányzol. stb., hidd el igen sok ám akár csak 1 makettel többet is megnézni, lepontozni, mint ami - bocs - megérdemli...

Furcsa, hogy mindig jönnek újabb és újabb "versenyzők", akik mindig szeretnének valami újat, mást, de nem gondolják végig, hogy miért, és főként nem azt, hogy MIT!
(Néhány éve pl. azért lett bevezetve a hobbi-mester besorolás, hogy a mesteek ne hátráltassák a hobbiban indulókat az éremszerzésben - már akinek ez fontos!

Üdv! R
AndrásH 569805 2014. október 17. 17:18
Válasz erre
Tehát akkor még egyszer: Érted a pontozásos rendszer működését? Elolvastad a versenyszabályzatot? Nekem eddig nagyon úgy tűnik, hogy nem.
vfrtom 569804 2014. október 17. 17:12
Válasz erre
A repülős szakosztályon belül még a méretarány szerinti felosztás is csak kényelmi kérdés.
Kategóriánként minimum hat, de inkább több munka alapos értékelése szükséges. Tehát ha eddig megnéztünk nyolcat, akkor ott most meg kellene nézni minimum tizenkettőt, de inkább tizenhatot.
A makettek ott ugyanis nem egymással versenyeznek, tehát az eredmény szempontjából teljesen lényegtelen, hogy ki kivel van egy kategóriában.
?
Akkor minek vannak egyáltalán kategóriák?
Akkor tényleg mindegy.
Legyen kettö röpüllö mög födi, aszt kész. :D
Dreher 569803 2014. október 17. 17:02
Válasz erre
Sziasztok!
Végre valaki tök jó oldalról fogta meg ezt a dolgot! Nem vagyok kompetens és elnézést a beleszólásért, versenyek terén eléggé naiv vagyok, de olvasgatni én is olvasgatok és muszáj volt most már megjegyeznem hogy , ez egy jó látásmód SZERINTEM. egyszer nekem valaki azt jegyezte meg, vagy talán csak olvastam , hogy egy makettel 2 ponton lehet elvérezni, az egyik az összerakása, a másika festése! Hiába van szépen összerakva egy makett ha utána össze van barmolva a festése, és nem szép egyszerűen, a másik oldalról nézve, egy nem feltétlen szépen összerakott makett fel lehet turbózni egy igenis szép tetszetős festéssel! Az az itt dugába dől az a gondolat hogy mennyi kiegészítőt rak valaki rá vagy nem, ha nincs megfelelő festőszerszám és megfelelő festék, vagy tehetség gyakorlat tapasztalat, festésben, esélye nincs a szép makettek nyomába érni, hiába van feltuningolva vagy dobozból építve! És itt muszáj megjegyeznem hogy a festék és az ahhoz szükséges szerszámok van hogy meghaladják a
makett árát, ha tényleg minden amit bagdady leírt megvesz hozzá az ember!És azt sem veszitek szerintem figyelembe, már aki, hogy egy dragon sdkfz 251 összehasonlítani a tamiya sdkfz 251/1 ével , dobozból építve, hát nem tudom , úgy hogy nem raksz bele kiegészítőt szerintem ember legyen a talpán aki dobozból megépítve a tamiya -ból többet hoz ki mint a dragon-ból, még ha szépen festi sem.
Szerintem ettől függetlenül lehet szépet építeni dobozból is, hogyha az ember azért épít mert szereti a makettezést, és az is fontos hogy nem egy olcsó hobbi akárhonnan is nézzük!

Csak így a végére beszúrnám hogy abszolút nem vagyok versenyzős csak láttam itt az okfejtéseket és szimplán barátilag hozzászerettem volna szólni, hátha mondok hasznos információt is!Légyszi a hozzászólás miatt nem kiutálni! :D
AndrásH 569802 2014. október 17. 16:55
Válasz erre
"nyilván kellene egyfajta szabályrendszer.Új."
De mégis, mi változna? Érted egyáltalán a jelenleg leginkább használatos pontozásos rendszert? A makettek ott ugyanis nem egymással versenyeznek, tehát az eredmény szempontjából teljesen lényegtelen, hogy ki kivel van egy kategóriában. A repülős szakosztályon belül még a méretarány szerinti felosztás is csak kényelmi kérdés.
AndrásH 569801 2014. október 17. 16:50
Válasz erre
Ööö, ezt itt a reklám helye?
Kösz, a festékeimet magam is fel tudom hígítani, és még pénzbe se kerül :D

"Végül pedig csak fullánkként beszúrva ,kiváncsi lennék adott versenyeken ahol
kategóriánként több tucat mü is jelen van miként lehet kivállasztani azt ami végül is szem elé kerül "
Nyilván úgy, hogy van egy lista arról, ki mennyit sört ígért :D
De mivel még senki sem akart így megvesztegetni, marad a "B" verzió: a zsűri látott már egypár makettet, és van elképzelése arról, hogy mi számít jó munkának. A durvább hibák néha igen messziről nézve is ordítanak...
vfrtom 569800 2014. október 17. 16:50
Válasz erre
Az eduardos példát már leírták.Ha amúgy is van bontás akkor meg már nem mindegy?Ha meg mind megézésre kerül nem mindegy a kategória osztás.Én meg azt veszem észre , hogy a többlet munka ,ami nem is biztos , hogy több lett , a baj.Én meg csak egy felvetést tettem, nyilván kellene egyfajta szabályrendszer.Új.
AndrásH 569797 2014. október 17. 16:42
Válasz erre
Az igazság az, hogy amit írtam, a hobbira vonatkozik. Haladóban, legalábbis a repülős kategóriákban, úgy tudom, szokás az összeset megnézni.

OK, tegyük fel egy pillanatra, hogy a jelenlegi egy helyett van kettő, egy doboz és egy nemdoboz kategóriánk. Ez miben jelent változást, azon kívül, hogy sokkal több a munka vele? Ugyanannyi makett fogja megugrani a lécet, ugyanannyi érem került kiosztásra.

Általában úgyis szokott lenni valamilyen felosztás, ha nagy a kategória. Mosonmagyaróváron pl jet-légcsavaros bontás van, máshol már láttam bontott és "ready to fly" kategóriákat. De még egyszer: ez a felosztás csak akkor kell, ha a kategória egyben már kezelhetetlenül nagy lenne, és például nem lehetne a megszabott időkeretben befejezni a zsűrizését.

A mai makettek korában a doboz kategóriának nincs sok értelme. Ha veszel egy 30 darabos készletet, de beépítesz egy gyanta ülést (mert mondjuk az eredeti használhatatlan), akkor az feljavított. Ha meg veszel egy 1100 darabos csúcskészletet, az meg ugye doboz kategória lenne. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ma már igen sok dobozban benne van a gyanta, benne van a fém. Miért kellene máshol indítani azt, amihez ugyanezeket külön vette meg a makettező? Csak azért, mert a számlán nem egy, hanem két tétel szerepelt? Tehát ha veszek egy Eduard Profipackot, akkor az doboz, de ha megveszem pontosan ugyanazt a műanyagot Weekendben, meg hozzá külön pontosan ugyanazt a maratást, mint ami a Profipackban is van, akkor meg feljavított? Értelmetlen.
bagdady 569796 2014. október 17. 16:24
Válasz erre
kedves makettezök
Szeretném az elöttem leirt problémákat,vitákat más megközelitésben láttatni.
Vannak azok a vélemények hogy igencsak elfogultak a makettversenyek zsürije és kontra ,hogy igenis tessék világszinvonalú müveket összehozni.
Azt gondolom ma már nem az a fö probléma mint régen,hogy csak a gazdag tudja megvenni a tamiyát és annak milyen szép lett a müve ,ez ma már sokkal bonyolultabb.
Manapság annyi jó minöségü makettet gyártó cég van hogy meg lehet épiteni dobozból is a szépet,DE itt jön a képbe a 21.szd a rengeteg weathering cucc meg a kiegészitök.
Az igazi feneséget ezekben a modern MIG-es AK-s dolgokban látom,sokáig magam is ellenálltam ezeknek a kegyszereknek ,de ma már azt mondom réz és weathering nélkül nehezebb szépet épiteni,azaz ha valaki eléri azt a szintet anyagilag fejben, gondolkodásban, hogy megvegye ezeket a dolgokat,akkor ugrásszerü lesz a javulás.
Figyelve néhány makettépitésel foglalkozó oldalt látható hogy az ünnepelt "sztárok micsoda pénzeket beleölnek ebbe a hobbiba és persze épitenek is szép gépeket. Öket én kettévállasztom östehetségekre,akik tényleg olyat tudnak amit más nem nagyon és a középszintre akik jó szakmunkás módjára szép munkát végeznek de böven csak azért mert "arannyal dolgoznak.
Az elismerés mindenkinek kell mert ilyen az emberi természet ezt senki nem tagadhatja,viszont azt is vallom hogy rossz lenne ,ha csak azért lenne olyan kategória amiben a ragasztó kifolyós ,sorjátlan makettek indulnak és nyernek, mert nekik is kell önbizalom ez valóban rossz üzenet lenne.
Sajnos az a tapasztalatom hogy tényleg nagyon visszás a versenyek zsürizése ,egyrészt teljesen szubjektiv ,a mai internetes világban teljesen nyilvánvaló hogy melyik gépet ki épiti, szerintem törekedni kellene valami megfogható,mérhetö zsürizésre bizonyos paraméterek alapján.
Végül pedig csak fullánkként beszúrva ,kiváncsi lennék adott versenyeken ahol
kategóriánként több tucat mü is jelen van miként lehet kivállasztani azt ami végül is szem elé kerül
vfrtom 569795 2014. október 17. 16:18
Válasz erre
Igen értem, tehát van 16 1/72-es repcsi. profi kat. Ebböl 12öt átnéz a zsüri, kiválaszt 6-ot és pontoz. De ha megvan bontva még kétfele akkor átnéz 6-ot 6-ot majd majd lepontoz 12-öt?
vfrtom 569794 2014. október 17. 16:14
Válasz erre
Miért normális, azért mert nem azt kezdte el ecsetelni, hogy milyen szépet lehet dobozból, illetve házi feljavítással építeni, és hogy ez mennyibe kerül vagy nem kerül.Ezek a dolgok csak példaképpen lettek felhozva álltalam.De az építés minöségét sosem vontam kétségbe a dobozból épülteknél.De valaki megjegyezte , hogy jobb ha hozzászokom ezekhez...
(Hát pedig ezzel együtt kell élned.
Ha mesterben akarsz indulni, ott nem elég a doboz kategória.
Vagy nekiállsz saját magad javítani, vagy veszel hozzá feljavítót.)
AndrásH 569793 2014. október 17. 16:09
Válasz erre
"Zsürinél miért lenne több, nyilván több kat.ot kellene átnézni, de makett nem lenne több , hisz "csak" a kategoria lett több nem a makett."
Kategóriánként minimum hat, de inkább több munka alapos értékelése szükséges. Tehát ha eddig megnéztünk nyolcat, akkor ott most meg kellene nézni minimum tizenkettőt, de inkább tizenhatot.
Muzzy 569792 2014. október 17. 16:07
Válasz erre
Nem feltétlenül A doboz lényege, hogyan tudsz ragasztani, csiszolni, tömíteni, festeni. A dobozban lévő makettet rakod össze, de nem javítod fel a felületet, nem dolgozod ki a belsejét. Az átkarcolás, panelezés az már feljavítás. A pitot cső, fegyvercső lecserélése és az ülésheveder még elmegy doboz kategóriában.
Inkább ott van gond, hogy pl. az eduárd overtress, weekend és profipack kivitelben ugyan azt a műanyagot adja, ezért elvileg mindegyik dobozból épített, ha nem teszel hozzá semmi mást. Mi van akkor, ha a weekendhez veszed meg uygan azt a fémmaratást, amit a profiopackhoz adnak?
Másik, aki kiegészítőt épít be, vagy több dolgot megnyit, az vállalja a kockázatot, hogy azt nem tökéletesen fogja elkészíteni. A pontosákor az építés nehézsége nagyobb, de több is a hibalehetőség (pl. nem párhuzamosak a fegyverek.)
Én szívem szerint használnám a doboz/feljavított megosztást, de azt is be kell látni, hogy ekkor legalább duplázódik a verseny költsége, és munka meg mégtöbb.
Muzzy
vfrtom 569790 2014. október 17. 15:48
Válasz erre
Végre valaki aki normálisan közelíti meg a témát.
Dobozból egyértelmüen a csak dobozban lévö dolgok felhasználását jelenti, persze amit Te írtál még belefér, mert ugye így helyes a makett,( persze mások megjegyezték , hogy nem szükséges ez sem). A feljavítóval készülteknél a gyári vagy nem gyári beépítéseket vanném be.Zsürinél miért lenne több, nyilván több kat.ot kellene átnézni, de makett nem lenne több , hisz "csak" a kategoria lett több nem a makett.
A "bevallás" meg nyilván önkéntes.
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24.