/ Fórumok / OFF-topikok /

Évfordulós események

Makettépítés közben sokszor szembesülünk történelmi eseményekkel. Ezekről az évfordulókról szól ez a topic.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39.
Miggyuri 194531 2011. december 29. 12:02
Válasz erre
Teljesen igazad van. Ez is egy verzió. Mivel egyik sem teljesen tiszta, írtam azt, amit írtam. :)
Freddy 194530 2011. december 29. 11:22
Válasz erre
,,1944-ben, a magyar fővárost körülvevő szovjet alakulatok parancsnokai parlamentereket küldenek a Budapesten bekerített német csapatokhoz.Sem Steinmetz sem Osztyapenkó nem éli túl a dolgot."
Egyikük aknára futott, a másikuk a saját csapatok aknavetőtüzébe kocsikázott bele véletlenül. Halálukra mégis a németek barbárságának példájaként hivatkoztak 50 évig.
Miggyuri 194529 2011. december 29. 04:57
Válasz erre
1944-ben, a magyar fővárost körülvevő szovjet alakulatok parancsnokai parlamentereket küldenek a Budapesten bekerített német csapatokhoz.Sem Steinmetz sem Osztyapenkó nem éli túl a dolgot. Megkezdődik Budapest ostroma.
Miggyuri 194528 2011. december 27. 05:52
Válasz erre
1979-ben ezen a napon kezdődött a szovjetek Afganisztán elleni inváziója. A seregek az ingatag kommunista kormány megigazítására, ellenlábasai kiütésére érkeztek az országba. Ami az amerikaiaknak Vietnám volt, azzá lett a szovjetek számára Afganisztán.
mercure47 194525 2011. december 25. 15:15
Válasz erre
1944,December 24,Budapest körül be zárul a szovjet ostromgyűrű kezdetét veszi az ostrom.

ja és Boldog Karácsonyt mindenkinek!
p-51 194524 2011. december 25. 12:35
Válasz erre
Én is lájkolom (de fulcsa, még nem használtam ezt a szót, de hát mikol kezdje az ember, ha nem Kalácsonykol), főleg, melt Blájennel indítottad.
Mr. (azaz Ml.) Chef!
Én is köszönöm a pontosítást!
És még 1x Áldott békés ünnepeket!
MrChef 194523 2011. december 25. 11:54
Válasz erre
Nem kavartad fel, én lájkolom a hozzászólásodat.:-)
lucky 194522 2011. december 25. 11:53
Válasz erre
Látom sikerült felkavarnom az iszapot...
Köszönöm a pontosítást.
MrChef 194521 2011. december 25. 10:27
Válasz erre
jav.: A területet i.e.1000 óta Júdeának nevezték.
MrChef 194520 2011. december 25. 10:26
Válasz erre
Egy kis zavar támadt az Erőben...:-) A területet i.e.1000 óta Júdeának. Jeruzsálemet i.e.900-ban alapította Dávid király, majd utódja, Salamon építette fel a Templomot -> a keresztényeknek "rémlik" bizonyos (második, újjáépített) Templom, ahol Jézus is járt, imádkozott. Később a két részre szakadt királyság okán Júdea és Izrael volt az állam neve. Teljesen függetlenül attól, hogy i.e.63-ban a rómaiak odamentek, és mit hogyan neveztek. A Palesztina nevet i.sz.70, a zsidó felkelés leverése után adták a rómaiak a területnek (philistine), a zsidók régi ellenségeire, az indoeurópai származású filiszteusokra utalva, hogy a nevét is eltöröljék Izraelnek.
Miggyuri 194519 2011. december 25. 05:10
Válasz erre
1848. december 25-én Bem tábornok csapatai felszabadították Kolozsvárt.
1944-ben Budapest lakói karácsonyi ajándékként egy gyűrűt kaptak Malinovszkij marsalltól, a 2. Ukrán Front parancsnokától. Nem akármilyen gyűrű volt ez! Ostromgyűrű.
p-51 194518 2011. december 24. 17:38
Válasz erre
milesChristi 194517 2011. december 24. 16:26
Válasz erre
:) Nem is lenne semmi baj, csak ezt a "Betlehem felett" kitételt ne irtad volna le.. :)
p-51 194516 2011. december 24. 15:24
Válasz erre
Bocs, de ezt muszáj.
Tehát.
Krisztus születése csak a hagyomány szerint történt 2011 évvel ezelőtt, december hónapban.
Valójában 2018 évvel ezelőtt született, minden valószínűség szerint augusztus hónapban.
Mielőtt mindenki elkezdene okos lenni, megjegyezném, hogy egyházi iskolában tanítok történelmet, valamint több alkalommal egyeztetünk vallási és időszámítási kérdésekben a lelkész urakkal, általában megkérdezem tőlük, mi és hogyan történt Krisztussal, meg hogy s mint megy a teológia.
De a dátum egyébként is tisztázott dolog egy ideje. Segített benne a csillagászat, többek között nekem is van egy csillagászati programom, amin halálpontosan meg lehet nézni, mikor is állt az égen olyan közel a Jupiter és a Szaturnusz éppen Betlehem felett.
Szóval Kr. e. 7., és augusztus.
Csak éppen könnyebb volt bevezetni egy ünnepet a téli napforduló (dec. 22) környékére, mert majd minden népnek volt abban az időszakban ünnepelni valója, nevezetesen, hogy elkezdenek utána nyúlni a nappalok és rövidülni az éjszakák.
Három királyról nem ír a könyv, csak napkeleti bölcsekről.
Nagy Heródes életében nem volt kormányzó Júdeában, Palesztina királya volt. Júdea eleve csak Kr. u. 6-tól van megszervezve, mint provincia, addig nem szerepel közigazgatási egységként a Birodalomban. Kormányzói tisztség nincs a Római Birodalomban. A provinciák élén helytartók állnak (prokurátorok). Jó pár Heródes volt, a szóban forgó a Nagy Heródes nevű egyén.
Tudom, hogy megint én vagyok a tahó, mert minek szóltam, pont Karácsonykor, amikor mindenkinek joga van mindenfélét a netre írni.

Indokom, hogy kimaradta legfontosabb:
E kisded két majdani tanítása: Szeresd felebarátodat, mint tenmagadat, valamint az Úr tiszteletéről szóló tétel.

Áldott, békés és boldog Karácsonyt mindannyitoknak!
lucky 194515 2011. december 24. 08:35
Válasz erre
Úgy 2000 éve az akkol a Lómai Bilodalomhoz taltozó Júdea Jeluzsálem válosában megszületett egy fiú, a neve Blájen. A többit a Brian élete c filmből tudja meg az érdeklődő.:)

Tehát:
2011 éve a Júdeai Jeruzsálem városában megszületett a Kisded, egy szűztől.A születése előtt volt némi vérengzés a korosztályában, a Könyv szerint.Az elkövető valami Heródes nevű fickó, aki ebben az időben Júdea kormányzója volt.A zsenge korára tekintet nélkül, fogadott 3 királyt akiket állítólag Gáspárnak, Menyhértnek és Boldizsárnak hívtak.Élete során látták több helyen egy időben, vízen sétálni, vizet borrá változtatni... 13 tanítványt is szerzett, akik közül az egyik elárulta őt. Bár ezt a gnosztikus egyház vitatja.
Tevékenysége szemet zsúrt az uralkodó elitnek ezért elfogták, majd halálra ítélték.
A folytatás a nyuszival érkezik.
p-51 194514 2011. december 20. 21:01
Válasz erre
Én meg simán annak venném, már csak a forradalmian új, úttörő törzs-hajtómű elrendezés miatt is, amiből merítettek az oroszok is. és a szakirodalom is 4.-nek veszi.
molnibalage 194513 2011. december 20. 18:36
Válasz erre
Én itt azér picit közötködnék. :)

Az F-14 az én szememben nem igazán 4. generációs. Volt benne egy potens radar és egy AIM-54 és szép nagy hatótávolsága volt, a világból kirepült a gazdaságos hajtóművel. Ez tényleg agyonverte hatótávban a többi gépet, de igen célspecifikus volt. A vadászok ellen semmivel sem értek el vele jobb eredményt, mint a vele kortárs AIM-7F Sparrow rakétával.

Ezen felül a gép meg sem közelíti az F-15/16 repteljesítményét. Utánégetőn a hajtómű fajlagos fogyasztás borzalmas volt a később hajtóművekével. Az líbiai MiG-23-asok ledurrantásánél pl. inkább lementek alacsonyra, hogy ne legyen földháttér. Az F-15C vadászok nem vesződtek ilyennel két évvel később a Sivatagi Vihar alatt...

Szóval szép és jó, de nekem a 4. gen első tagja inkább az F-15A.
p-51 194512 2011. december 20. 18:25
Válasz erre
Holnap, december 21-én lesz a nagy, halhatatlan (makettezőszíveket megdobogtató)negyedik generáció (F-14,15,16,18,Su-27 család, MiG-29, Mirage-2000, Rafale, Tornado, Typhoon II, Gripen) 41 éves. 1970-ben ekkor szállt fel az azóta halhatatlanná vált F-14 Tomcat. A negyedik generáció mérföldkő a légi hadviselésben, még évekig nem fog kikopni az első vonalból.
Az egész légcsavaros hadviselés az első Fokkerektől az utolsó Focke-Wulfig 30 évet vett igénybe a huszadik századból. (1914-1944) A sugárhajtásúak első három generációja összesen 27 évet ölelt fel az első Me-262-től az utolsó, leginkább potens Mirage F-1, MiG-23, F-4E, Ja-37 négyesig.
Miggyuri 194509 2011. december 20. 17:12
Válasz erre
1953-ig a világ felvilágosultabb fele ilyentájt nem a karácsonyt ünnepelte. De nem ám! Ekkor, december 21-én volt e világ irányadó személyiségének, a népek nagy tanítójának, a generalisszimusznak Josif Visszarionovics Dzsugasvilinek a születésnapja. Ha esetleg valakinek nem volna ismerős a név, akkor elárulom, hogy Dzsugasvili úr Sztálin néven vendégszerepelt a világtörténelemben. Nálunk a keresztneve "Elvtárs" volt 1945 után előtte csak Sztalin. Így, "a"-val. Akkortájt (1945 előtt) leginkább a gyertyáját illetve az orgonáját ismerték.
Volt idő, halála után úgy három és fél évvel, amikor szobrának darabjai is komoly értékkel bírtak (nem a népszerűség okán). A darabok "létrehozása" több évi börtönt jelenthetett az elkövetőnek.
1944-ben ugyanezen a napon ült össze az Ideiglenes Nemzetgyűlés Debrecenben.
gaborka 194508 2011. december 18. 10:57
Válasz erre
1916: befejeződik a verduni csata a Falkenhayn vezette német hadsereg vereségével.
1972: Nixon elnök bejelenti a karácsonyi bombázásokat Észak-Vietnam ellen (Linebacker II. hadművelet), hogy "visszakényszerítse Vietnamot a tárgyalóasztalhoz".
1973: felbocsátják a Szojuz 13. űrhajót, amely a Szovjetunió első kifejezetten tudományos célű küldetése volt. Többek között a Föld légkörét és szennyezettségét vizsgálták az űrből, proteint állítottak elő egy zárt kísérleti ökoszisztémában valamint orvosi kísérleteket végeztek. Az űrhajósok Klimuk és Lebegyev.

c[ ]
gaborka 194507 2011. december 17. 16:15
Válasz erre
1577: Francis Drake útnak indul Plymouthból, hogy a királynő megbízásából felderítse a Csendes-óceáni spanyol gyarmatokat és (másodikként) körülhajózza a Földet.
1903: a Wright fivérek végrehajtják első sikeres motoros repülésüket, Kitty Hawkban (NC)
1935: a Douglas DC-3 első repülése.
1939: az Admiral Graf Spee hadihajót elsüllyeszti saját legénysége Montevideoban, a La Plata torkolatában.
1947: a Boeing B-47 első repülése.
1950: az F-86 Sabre első bevetése Korea felett.
1989: a Simpson család első részét sugározzák a televízióban.

c[ ]
p-51 194506 2011. december 16. 20:14
Válasz erre
Meg a 26-án bekövetkező időjárás-változás miatt, amikor meg a p-47-esek, b-26-osok, meg a typhoonok söprik el a német macskagyűjteményt.
mercure47 194505 2011. december 16. 18:10
Válasz erre
1944 dec. 16,Ardennek,a ködből előre törő német párducok és királytigrisek elsöprik az amerikai állásokat,meg kezdődik az ardennki offenzíva,ami végül üzemanyag hiány miatt kudarcba fullad(A halál 50 órája)
Altengernagy 194504 2011. december 16. 17:08
Válasz erre
Köszi! Én spec már nem is emlékszem... Ilyen régen volt? Hogy szalad az idö.
Spike 194503 2011. december 16. 16:53
Válasz erre
1989 dec. 16, Temesvár: Tőkés László református lelkész kilakoltatása elleni tüntetés átcsap rendszerellenes tüntetéssé. Gyakorlatilag ez a Romániai Forradalom kezdete. Ceausescu kilenc nap múlva halott.

(Szóljatok ha valamit rosszul írtam, vagy így nem teljes. Csak gondoltam elég jelentős esemény volt)
Miggyuri 194498 2011. december 16. 05:39
Válasz erre
1773-ban, a mai napon a teát szállító hajókra indiánoknak maszkírozott bostoniak rontottak fel. Ezt követően beleszórták a kikötő vizében a hajókon talált bálák egy részét. A tea tengerbe szórás persze nem a tea-ízesítésű tengervíz kikísérletezése szolgált, hanem a brit parlament igazságtalannak gondolt döntése elleni tiltakozás volt. A sajátos humorú amerikaiak bostoni teadélutánként emlegetik az eseményt.
1903. december 17-én a Wright-fivérek végrehajtották az első motoros repülést.
Freddy 194497 2011. december 15. 12:30
Válasz erre
Nem a származással magával van baj, hanem a magas pozíció betöltéséhez szükséges kulturáltság és ismeretek hiányával. Ezeket egy egyszerű sorból származó ember is képes elsajátítani, ha keményen dolgozik, és/vagy tehetséges. Ismer sok ilyet a történelem, sőt néhányunk talán személyesen is.
A baj akkor van, ha nem akarja- mert pártvonalról úgyis fedezve van a segge. És az 50-es években eléggé ezen múltak a dolgok. Biztos volt köztük is, aki értette a dolgát, sőt, lehet, hogy az ,,önkényuralom" elmúlta után inkább az ilyenek maradtak.
gaborka 194496 2011. december 15. 12:16
Válasz erre
533: Belisarius végleg legyőzi a vandálokat a Karthágó melletti csatában.
1467: a moldvabányai csatában (Baia) a moldvai sereg legyőzi a magyarokat, Hunyadi Mátyás 3 alkalommal is megsebesül.
1965: a Gemini 6A és a Gemini 7 űrhajók végrehajtják az első "űrrandevút". Az űrhajósok Wally Schirra, Thomas Stafford, Jim Lovell és Frank Borman.
1970: a szovjet Venyera 7 az első űrszonda amely a Vénusz felszínén leszáll.
2005: az F-22 Raptor hivatalosan szolgálatba lép az USAF-nál.
2006: az F-35 Lightning II. első repülése.
2009: a Boeing 787 Dreamliner első repülése.

c[ ]
hajómester 194495 2011. december 15. 10:38
Válasz erre
Freddy!
Ez így van, de ne törjünk pálcát valakik felett azért, mert egyszerű sorból származtak.Attól még lehetnek tehetséges emberek.Példák a történelemből.
Jean Baptiste Bernadotte francia marsall, Napoleon tábornoka.Apja egyszerű iparos volt. XIV. Károly János néven svéd király lett, a Bernadotte uralkodóház alapítója.
Joachim Murat francia marsall apja fogadós volt. Napoleon alatt nagy karriert futott be, végül 1808. augusztus 1-jén Nápoly királya lett.
De van erre számos példa a magyar történelemből is. Kinizsi Pál például a legendák szerint molnárlegény volt.
Az 50-es évek tisztje nem futottak be ilyen látvány pályát, de sokan értek el később magas beosztást.
Ismertem közülük nem egyet és jobb parancsnokok voltak, mint a későbbi évek agyoniskolázott tisztjei.
Miggyuri 194494 2011. december 15. 04:40
Válasz erre
1848. december 16-án, bár sohasem mondta, amúgy Schwarzenegger-módra, Jellasics, hogy "Visszatérek!", mégis visszatért. A szeptember végi pákozdi, (csata)síkfutó bajnokság megnyerése után - amiről Petőfi is tudósított ("Fut Bécs felé Jellasics a gyáva, seregének seregünk nyomába...")a horvát bán a Pandorf melleti támadásával szépített az eredményen. Ez a támadás az első komolyabb lépése volt a kibontakozó császári támadásnak, amely elfoglalta a Dunántúlt, majd új évre a fővárost is.
1944-ben ugyanezen a napon kezdett ketyegni "a Halál 50 órája". Elindult a németek Ardennek-beli ellentámadása, a "Wacht am Rhein".
1989-ben Temesváron élő lánc alakult ki Tőkés László háza körül.
Freddy 194493 2011. december 15. 00:08
Válasz erre
Lehet, hogy csak a rossz nyelvek pletykálják;P
De a kezdeti időkben (50-es évek) azért elég sokmindenki jutott a kapanyél mellől magas beosztásba.
hajómester 194492 2011. december 14. 23:56
Válasz erre
Freddy!
Egy katonatiszt nem tudott térképet olvasni?
Na azért ne becsüljük le annyira a Magyar Néphadsereget.A 70-es években nagyon is jól szervezett és kiképzett haderő volt, habár a korszerűségtől még ekkor is messze állt.
A lecsúszása a 80 évek elején indult meg.
A káderállománya egyre jobban felhígult, a vezetés nem tudott úrrá lenni az anyagi gondokon, a kiképzés formálissá vált.
Én csak tudom, hiszem benne éltem 1968től 2002ig.
Az a domborműves térkép amire gondolsz, az csak dísz volt az irodák falán, semmire se használtuk.Még nyilvántartásba se volt véve.
Gabi 194491 2011. december 14. 18:50
Válasz erre
Szia!

Amennyiben normális hangnemben megy a beszélgetés, nincs politizálás, egymás szidása, észosztás, természetesen semmi probléma nem lenne. Meg lehetne vitatni egy történelmi "tényt", több oldalról bemutatni, és hasonlóak. Nekem is jobben bejön pl, a Gyuri féle stílus, mint a száraz felsorolás, sokkal jobban megragad, vagy felkelti az érdeklődésem.
Az alapvető probléma, hogy sokan visszaélnek azzal, hogy még mindig nincs kötelező regisztráció, és így minden felelősség és névtelenség mögé bújva provokálhatnak. A másik gond, hogy napközben elég kevés időnk van a munka mellett az oldal moderálásával foglalkozni, és egy ilyen "beszélgetés" nagyon gyorsan mellécsúszhat.
Ettől függetlenűl azt mondom, mivel optimista vagyok, hogy oké, próbáljuk meg, mert van rá igény, és ha nem működik, vagy folyamatosan törölni kell a hozzászólások minősége és mondanivalója miatt, akkor visszatérünk. A kérésem, hogy ne reagáljatok a provokatív jellegű megnyilvánulásokra, mert azokat úgyis töröljük, amint odaérünk.

Gabi
Freddy 194489 2011. december 14. 14:42
Válasz erre
,,De a fontosabb gyakorlatokra is berendeztek terepasztalokat,amelyeken harcjármű makettek és figurák elhelyezésével szemléletesen készítették fel a parancsnoki állományt a végrehajtandó feladatokra.
Persze ezek jókora darabok voltak. "

Én úgy tudom, egy időben a HM-ben csak domború falitérképeket használtak, mert a jó káderek között nem mindenki tudott térképet olvasni.
hajómester 194488 2011. december 14. 12:50
Válasz erre
Az azért nem lenne jó, ha valaki lexikont akarna itt nyitni.
hajómester 194487 2011. december 14. 12:45
Válasz erre
Mindenben egyetértek veled.De az is igaz, hogy egy makett sose tudja a valóságot tökéletesen reprodukálni.
Úgy látom, hogy többek részéről nagy az igény arra, hogy különböző hadtörténeti eseményekről alkotott véleményüket szabadabban fejthessék ki, mint amit ez hely az eredeti elképzelések szerint biztosítana. Ezek közé tartozom magam is.Lehet, hogy az én megállapításaim sokszor provokatívak, a hivatalos történetírástól eltérnek, de ez nagyon jó vitaalap. Meg lehet cáfolni, illetve a többféle vélemény alapján lehet konszenzust kialakítani.
Javasolnám tehát, hogy a moderátorok tegyék lehetővé az egyes eseményekhez kapcsolódó szabadabb véleménykifejtést, de szigorúan politika és ideológia mentesen.
Azokat, akik meg úgy kontárkodnak bele a dolgokba, hogy csak érvek nélkül szövegelnek, azokat moderálják ki.
gaborka 194486 2011. december 14. 12:42
Válasz erre
Dec. 14.

1751: a bécsi Theresianische Militärakademie, a világ első katonai főiskolájának megalapítása.
1782: a Montgolfier fivérek első próbaballonja a levegőbe emelkedik.
1913: vízre bocsátják a Haruna japán csatacirkálót.
1939: a Szovjetuniót kizárják a Népszövetségből a Finnország elleni agresszió miatt.
1941: Japán szövetségi szerződést köt Thaifölddel.
1962: a Mariner 2. az első űreszköz amely elrepül a Vénusz mellett.
1972: Gene Cernan, az Apollo 17 űrhajósa máig utolsóként a Holdra lép.
1995: a Daytoni Egyezmény aláírása Párizsban, amely hivatalosan véget vet a boszniai háborúnak.

c[ ]
p-51 194484 2011. december 14. 12:16
Válasz erre
Részben van csak igazad, mert az eszéki híd felégetése közben láng és füstjelenségek léptek fel, ezek (a láng és a füst)mozognak, ezért makettben (statikusan) nem, legfeljebb modellben(dinamikusan) lehet reprodukálni őket tökéletesen.

És makettben nem lehet megjeleníteni a szeretetet, vagy a haragot (magát a fogalmakat) sem.

És jó kis beírásaitok vannak, Neked, meg Miggyurinak is. Ezért jó olvasni ezt a topikot.

p-51
hajómester 194483 2011. december 14. 12:04
Válasz erre
Makettben minden megjeleníthető, még az eszéki híd felégetése is.
Ilyen maketteket a Magyar Néphadseregben is gyakran készítettek a laktanyák őrzésvédelmi rendszerének másolataként, ahol az őrségfelkészítések történtek. Ezeket őrkertnek nevezték.
De a fontosabb gyakorlatokra is berendeztek terepasztalokat,amelyeken harcjármű makettek és figurák elhelyezésével szemléletesen készítették fel a parancsnoki állományt a végrehajtandó feladatokra.
Persze ezek jókora darabok voltak.
Miggyuri 194479 2011. december 14. 04:16
Válasz erre
90 esztendeje kezdődött el a velencei szerződés által előírt népszavazás Sopron és a környező nyolc település hovatartozásáról. (A nyolcból három településen volt többségben a Magyarországra leadott szavazatok száma, Sopronban viszont elsöprő volt a magyar szavazatok mennyisége.)
A népszavazást egy augusztustól tartó fegyveres felkelés előzte meg, melynek során kikiáltották a mindenkitől független "operett-országot" a Lajtabánságot. (Ezzel részben, főként formálisan levették a felelősség egy részét a felkelést csendben támogató Magyarországról.)
Makettben megjeleníthető az ágfalvai  csaták egyike illetve bármelyik rajtatütés, amit a magyar felkelők hajtottak végre. (I.vh-s német figurák, + Caesar Miniatures ellenállók figurakészlete 1/72-ben) 
hajómester 194473 2011. december 13. 14:27
Válasz erre
1577. december 13.Francis Drake világkörüli útra indul Plymouth-ból.
Az angol hajóskapitány kalózakcióira felfigyeltek az angol kereskedelem vezető emberei, de még a királyi udvar is. A kereskedők, élükön Sir Thomas Greshammel elhatározták, hogy egy flottát szerelnek fel részére.
Francis Drake arra vállalkozott, hogy felderíti a spanyol kincsszállító hajórajnak Dél-Amerika Csendes óceáni partjai mentén húzódó útvonalát, és megszerzi a hajók arany-ezüst rakományát.Ezt sikeresen meg is oldotta.
Drake királyi szabadalomlevelet kapott, melyben I. Erzsébet felhatalmazta, hogy bárhol az óceánon megtámadhat ellenséges hajókat. Ennek fejében a hadizsákmány jókora része a királynő kincstárát illette meg.
A béketörést úgy kívánták elhárítani, hogy Drake kapitány a spanyol kincses hajókat azért támadta meg, mert azt feltételezi, hogy éppen háború van. Ha még sincs háború, a madridi angol követ majd bocsánatot kér.
Drake flottájából egyedül a Golden Hind tért vissza, ezüstrudakkal, fűszerekkel és selyemmel megrakva. A sikeres hajóút után Erzsébet királynő lovagi rangra emelte kapitányát.
Drake eredeti terve nem tartalmazta a föld körülhajózását. Szándékában állt, hogy felderíti az Észak-nyugati átjárót és azon hajózik vissza Angliába.
Miután ez nem sikerült, vágott neki a föld körüli útnak másodikként Magellán után.
p-51 194466 2011. december 12. 19:20
Válasz erre
A hadjárat kicsit sem kétes értékű eredménye, hogy Görgey hadműveletei mellett a másik magyar hadművelet, ami tananyag a világ nagy katonai akadémiáin.
hajómester 194465 2011. december 12. 18:38
Válasz erre
1663. december 12.
Julius Hohenlohe gróf, a rajnai szövetség csapatainak parancsnoka közös hadjárat tervének kidolgozására fölkeresi Zrinyi Miklóst.
A Rajnai Szövetség feje János Fülöp mainzi érsek, aki már korábban maga ügyének nyilvánította a török elleni háborút, csapatokat irányított Magyarországra gróf Wolfgang Julius von Hohenlohe gróf vezetésével.Az osztrák erősítéssel együtt ezek létszáma kb. 13 ezer fő volt.
Ehhez csatlakozott Zrinyi vezetéséve mintegy 6 ezer horvát és 5 ezer magyar katona.
Ezzel a mintegy 24 ezer fős sereggel indították meg 1664 január 31-én a téli hadjáratot, amely február közepéig tartott. A hadjárat egyetlen kétes értékű eredménye az eszéki híd felégetése volt.
Történetírásunk nagyon kiemelt szerepet tulajdonít ennek az eseménynek, ugyanakkor teljesen elfeledkezik Hohenlohe gróf szerepéről és a külföldi segítségnyújtásról.
Miggyuri 194464 2011. december 12. 17:39
Válasz erre
1981 december 13. Lengyelországban a Nemzeti Megmentés Tanácsa, Jaruzelsky tábornok vezetésével átvette a hatalmat. A fennálló - szocialista - államrend megmentésére katonai puccs zajlott le. Kijárási tilalom, internálás, a határok lezárása, meg minden amit ilyenkor "szokás", bevezettek. Valaki nálam okosabb mondta,"Szuronyokkal sok mindent lehet csinálni, de ülni rajtuk nem lehet." Nos, ez ekkor is bebizonyosodott.
Korabeli vicc:
"Mit üzent Pinochet(chilei katonai diktátor) Jaruzelskynek?
-Wojcech! Küldd vissza a napszemüvegemet!"
hajómester 194462 2011. december 9. 12:02
Válasz erre
M1931 203 mm-es nehéztarack
M1931 203 mm-es neh...

A 203 mm-es űrméretű M1931 tarack beton és vasbeton erődítések lerombolására, valamint az ellenség nagy kaliberű tüzérségi eszközeinek lefogására szolgált. A löveget lánctalpra helyezték. Ennek segítségével minden különösebb tüzelőállás előkészítés nélkül a tarackot tűzkésszé lehetett tenni. Ezen a lövegtalpon később 152 mm-es ágyút, majd 280 mm-es mozsarat is elhelyeztek . A löveget traktorral vontatták, külön a csövet, külön a talpat. A felsorolt típusok közül a 203 mm-es tarackból gyártották a legtöbbet a háború folyamán, összesen 871 darabot.
TECHNIKAI ADATOK
Űrméret: 203 mm
Cső és űrmérethossz: 5087 mm (L/25)
Tömeg: 17 700 kg
Személyzet: 15 fő
Maximális lőtávolság: 18 030 m
Lövedék torkolati sebessége: 607 m/s
Elméleti tűzgyorsaság: 1 lövés/perc
hajómester 194460 2011. december 9. 11:44
Válasz erre
1944.12.09 A szovjet csapatok elfoglalják Vácot.Ezzel keletről bezárul az ostromgyűrű a főváros körül.
A 105. szovjet nehéztüzérdandár 203 mm-es lövegekkel megkezdi Budapest rombolását.
hajómester 194454 2011. december 8. 21:36
Válasz erre
899. december 8.Karintiai Arnulf személyében meghal az utolsó Karoling császár. Mint császárnak az egész Frank Birodalom feletti központi hatalom a kezében volt ugyan, gyakorlatilag azonban csak a Keleti Frank Birodalomban uralkodott.
nagy Károly halála után a Frank Birodalom különböző felosztásai ártottak a korona tekintélyének és az összbirodalom eszméjének. A legutolsó, a 880-as ribémont-i szerződésben végleg meghúzták a határokat a Keleti Frank és a Nyugati Frank Birodalom között, melyek aztán később alapjául szolgáltak a két birodalom helyén kialakuló Franciaország és Németország határainak is.
matton 194453 2011. december 8. 12:40
Válasz erre
1980 December 8 Ezen a napon lőtte le Mark David Chapman, a beatzene legnagyobb alakját, az egykori Beatles együttes alapító tagját John Lennont New Yorkban.
Muzzy 194452 2011. december 8. 11:39
Válasz erre
Chicagóban az 1944. november 1-én kezdődő egyeztetések után 1944. december hó 7. napján aláírták a nemzetközi polgári repülésről szóló Egyezmény.
Azóta december 7-e a nemzetközi polgári repülés napja.
Muzzy
Vörösfenyõ 194451 2011. december 7. 19:30
Válasz erre
A szomszédos országainknak bizony lenne mit tanulniuk a finnektől kisebbségpolitika terén...
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39.