/ Fórumok /

Új makettet vennék...

...de nem tudom, milyen. Ha te is ilyen dilemmával állsz szemben, itt kérdezz, hátha tud segíteni valaki.
A topikhoz csak bejelentkezett felhasználók tudnak hozzászólni. Kérem, jelentkezzen be itt!
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24.
borisz 705563 2023. február 21. 18:40
Válasz erre
Igen, a 3020-al nagyjából ezek a kérdőjelek merültek fel. :D
A lentebb linkelt fórumon írja valaki (Ladia néven), hogy van vagy három kiállított gép 3020-as jelzéssel, mindegyik egy kicsit más festéssel.
Van egy csomó ellentmondás a pilótákat illetően, a végén pedig azt a következtetést vonja le, hogy ez a festés ezekkel a győzelmi jelzésekkel propaganda célból készült.
www.diecastaircraftforum.com/military-model-aircraft/330374-hm-vietnam-mig-17f-photo-s-hmm.html
De ha megnézed ezt a képet, itt 302X oldalszámokkal vannak gépek, mint fémszínű.
fullfatthings-keyaero.b-cdn.net/sites/keyaero/files/comment_forum/2006/05/24/KQNDVN%20MiG-17s_0.jpg

Pedig jól néz ki, de nekem "morálisan ingoványos".
Bandika 705544 2023. február 21. 15:24
Válasz erre
Visszavonom, hogy alakhű. Minden szempontból felejtős a ZTS.
pmheros 705542 2023. február 21. 14:29
Válasz erre
zts
zts

Üdv!

Mindenkinek más az alakhű.
Nekem például a szárny húrhossza rövid a fesztávhoz képest. De a nyilazási szögek törésében is van különbség a ZTS esetén. (A KP világosabb műanyagján látványosabban kijön)

Üdv.: pmheros
abschattung 705540 2023. február 21. 13:44
Válasz erre
A stipistopit nem fogadom el. :) Kell egy vietnámi gép a hatvanas évekből, ami nem fémszínű, hanem ilyen látványos szép zöld. Nem tudom, hogy Lê Hải találkozott-e valaha Robin Olds-szal, de ki tudja. :) Most egy ilyen duetten gondolkodom :)

Hm. A 3020-szal mi a gond? Nem is létezett, vagy nem ilyen festéssel, vagy nem ez a pilóta hajtotta?

Én is csak a látványos dolgokat igyekszem javítani a képességeimhez mérten - fotel, hajtómű, kerekek, a többi nekem csak a lefestett sárkány. Tényleg kár ráfeszülni minden gombra, szegecsre, kikopott üléshuzatra a beültett pilóta segge alatt. :)
Bandika 705536 2023. február 21. 13:07
Válasz erre
Igen, a ZTS makett a KP ráncfelvarrott változata, de ettől függetlenül a szárny-törzs csatlakozásnál és az orrkúpnál masszív 2mm hézag. 72-ben!
Egyébként alakhű, de kb ennyi a makett pozitív tulajdonsága.

Igen, olvastam én is a Precíz Jelentést, hát ennyit hibát minden makettnél fel lehetne sorolni. Sajnálatos látni, hogy egyesek nem képesek megbékélni a gondolattal, az emberek döntő többsége nem szegecseket akar számolni esténként, hanem relax tevékenységként kicsit építgetni. A gyártók pedig a többségnek tervezik meg a kitjeiket.
borisz 705535 2023. február 21. 12:43
Válasz erre
Szia!
Nekem megvan az Airfix, pont itt van előttem, zacskóban.
Ránézésre nem rossz, egy kis pluszt azért ez is elbír. Néhány fórumon Precíz elhordta mindennek a készletet. Szerintem a feltárt hibák egy része könnyen orvosolható, a többivel meg együtt lehet élni.
Ami viszont nem hagy békében nyugodni, az a matrica.Én már kinéztem magamnak a vietnámi festést (stip-stop!), de a 3020-as valahogy bizonytalannak tűnik nekem.
atika 705531 2023. február 21. 11:40
Válasz erre
Anno, a kilencvenes évek elején, kis gimnazistaként megépítettem én is a KP-t. Indonéz lett belőle. Nyilván gyatrán sikerült, bár akkoriban volt egy nagyon jó ezüst festékem.
Valami német "Rally Spray" volt, amit apukámtól vettem kölcsön, abból dekantáltam kupakba. Úgy terült, takart ecsettel, mint azóta sem semmi és levakarhatatlan volt, még a SziTi sem oldotta. A teljes keleti flottámat azzal festettem ezüstre: Jak-23, Veb Plastik 1/100-as MiG-21, Su-7 stb.
Emlékszem az én példányomon, de lehet, hogy ez széria feature volt; az egyik törzsfél 2mm-rel volt rövidebb, mint a másik. Elől és hátul egyet-egyet ráhagyva lehetett összeilleszteni, hogy a panelezés egyezzen valamennyire. Rettenetes volt, mert utána az orrot felrakni már szinte lehetetlen volt normálisan.
abschattung 705529 2023. február 21. 11:17
Válasz erre
Halihó! Mondasz valamit, egyszer hátha... :) Csak még gyűjtöm az erőt. :)
badgo 705528 2023. február 21. 11:07
Válasz erre
Szia!

A ZTS nem teljesen a régi KP, hanem abból lett csinálva úgy, hogy a szegecsek, pozitív panelvonalak negatív árkokká lettek alakítva.
A Kp felülete szerintem kifejezetten szép a pozitív panelvonalak ellenére. Az illeszkedés, kabin, futók valóban gyatrák, de szerintem munkával nagyon pofás makettet lehet belőle csinálni a finom szegecselés miatt. A legnagyobb probléma, hogy a törzs gerincénél a rossz illeszkedést nagyon nehéz javítani a szegecsek és a pozitív panelvonalak miatt. Ha valaki késztetést érez a küzdelemre, annak szerintem a régi KP is jó választás lehet. Üdv,

robi
abschattung 705526 2023. február 21. 10:46
Válasz erre
Szia!

Nagyon köszi a választ! Én is erre gondoltam, a Scalemates és a Super Hobby alapján az Airfix klasszisokkal jobb kitnek tűnt a keletieknél.
Egyedül az bizonytalanított el, hogy kérdéses volt számomra, hogy a britek jobban értenek-e a 17-eshez, mint a ruszkik és csehszlovákok a saját gépükhöz.
Akkor rámegyek az Airfixre.

Sok üdv:
Dávid
Bandika 705519 2023. február 21. 09:57
Válasz erre
www.scalemates.com/kits/airfix-a03091-mikoyan-gurevich-mig-17f-fresco-shenyang-j-5--1189943

72-ben az Airfixre szavazok. Szépen illeszkedik és a részletek is jók. Kellemes, modern kis makett.

A régi KP, amit most a ZTS árul, túlzás nélkül borzalmas. Illeszkedés pocsék, pilótafülke nevetséges. Amit adnak, vagyis az ülés, a műszerfal és a padló konkrétan nem fér be a törzsbe. A panelvonalak lövészárok szélességűek. A kabintető teljesen rossz alakú.

AZ model elérhető még, de azt csak képekről láttam. Nem sokkal jobb a KP-nál.

48-ban a smer és hobby boss van, a smer kicsit régebbi, a hobby kicsit újabb, alapvetően nem rossz makettek. A hobby kicsit részletesebb, de a tömítő és csiszoló anyag mindkét gyártónál jól fogy.
abschattung 705518 2023. február 21. 09:27
Válasz erre
Kedves Galeri!

A közeljövőben vennék MiG-17-est, behúzott a vietnámi éra. Én a Zvezda - KP/Smer/Mistercraft/Plastik/Kopro - Airfix trojkáról tudok.
A Zvezdában tetszik az ára mellett a vietnámi & kubai jelzés.
A cseh-lengyel termékben az ára és a (tudtommal) elég jó alakhűség.
Az Airfixben a részletek és a vietnámi camo.
Tetszene, ha nem random madarat építhetnék, hanem konkrét vietnámi pilóták konkrét gépeit.
Van még egyéb értelmes opcióm is? Melyiket ajánlanátok, melyik a legértelmesebb Fresco?
Nagyon köszi előre is a válaszokat, sok üdv:
Dávid
Zoli 692029 2022. január 15. 10:49
Válasz erre
Tudtommal kimondott forgalmazó nincs, esetleges, remélem azért eljut ide is.
z
f2d 692028 2022. január 15. 10:44
Válasz erre
Egyébként itthon forgalmaz valamelyik webshop FineMolds maketteket?
Az F-2A ürügyén kérdezem, mennyire lesz majd körülményes beszerezni.
Zoli 692024 2022. január 15. 10:14
Válasz erre
f2d 692023 2022. január 15. 10:06
Válasz erre
Sziasztok,

a FineMolds a D Tomcatet csak az újságmellékletes formában adta ki?
kls 689370 2021. október 14. 20:19
Válasz erre
sárkányos 689351 2021. október 14. 11:34
Válasz erre
atika 689349 2021. október 14. 11:18
Válasz erre
Elfogyott.

...ha szerencséd van, akkor valamelyik kereskedő többet rendelt és még elcsípheted.
kls 689348 2021. október 14. 11:16
Válasz erre
Tisztelt Kollégák!
Tudja valaki, hogy az Eduard új 1/48-as Mi-24 D-vel mi újság? Lehet már valahol kapni? Az oldalukon " felfüggesztve" felirat van mellette. Lehet, hogy már el is fogyott?
Én is szívesen beszerezném.
A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv: kls
halaci 683269 2021. március 17. 10:37
Válasz erre
Hm, köszi, ez érdekes. Úgy értem, a népszerűbb típusok látványos hibáira általában nagyon gyorsan rárepülnek a gyártók, és gondolom az Academy futója nem csak a te szemedet szúrja. Meglepett, hogy ennyire nem mozdultak rá, ráadásul az Academy nem is egy falmelléki mini cég, akinek a makettjeit két webshop árulja csak a világon.
abschattung 683267 2021. március 17. 10:04
Válasz erre
Szia!
Szerintem egyedül az Academy esetében kardinális probléma, a többi kit futója azért rendben van - vagy legalábbis korrigálhatóak, és nem használhatatlanok, mint a koreaiaké.
Körbenéztem, én csak a Scale Aircraft Conversions kínálatára bukkantam, ők fehérfémből csinálnak hozzá futószárat:
www.scaleaircraftconversions.com/moreinfo.cfm Sajnos úgy tűnik, ez a kit inkriminált alkatrészének egyszerű másolata, azaz ugyanaz a vacak, csak sok pénzért.

Elérhető náluk a Hasegawa futója is:
www.scaleaircraftconversions.com/moreinfo.cfm

Most így hirtelen nem találtam más gyártót, aki adná ugyanígy fémből, vagy gyantából.
Szóval van aftermarket, a kérdés más csak az, hogy megéri-e? Szerintem nem, mert a Hase fém futó is majd' 13 dollár (posta nélkül), azaz egy új makett ára, ennyiért már érdemesebb venni bármelyik boltban egy fóliás Italeri-t, és akkor vannak futószárak, aknák (már ha valaki hajlandó ki- és beműteni), pilonok és extra matricák is (nem számítva a plusz repcsit behúzott futókkal).
Biztosan hozzáférhető olcsóbban is a SAC fehérfém készlet alternatív forrásokból, de szerintem egy kéz alól vett (és adott esetben befejezetlen, törött stb.) Italeri Hornetnél semmi sem lehet olcsób. :) (Talán csak az, ha valaki már másolt magának gyantából valami használható futót.)
halaci 683204 2021. március 15. 22:08
Válasz erre
Csak kíváncsiságból: ha a főfutó ennyire kardinális probléma a legtöbb gyártónál, nincs elérhető aftermarket opció a cserélésre? Vagy olyan drágák, hogy jobban jár az ember egy komplett Italeri készlettel?
abschattung 683190 2021. március 15. 16:53
Válasz erre
Persze, ismerem őket, elég ütősre le szokták festeni a gépeiket évfordulókra, tigristalálkozókra, különleges alkalmakra, légibemutatókra, az nem is kérdés. A J-5011 személyes kedvencem, egyszer, ezer éve a Staffel 11 meiringeni bázisának a közelében laktam rövid ideig, gyakran láttam őket reggelente, délutánonként gyakorlatozni.
Az előző hsz-ben én az átlag gépekre gondoltam, azoknak az általános állapota éles kontrasztban áll pl. a spanyol, kanadai, ausztrál, MARINES, USN Hornetekkel. Ezeknél előfordul kamuflázs, századjelvények stb. és jellemzően sokkal kopottabbak, piszkosabbak, mint a svájci légierő gépei, ezeknél az ember kiélheti magát koszolás, szárazecsetelés, maszkolás stb. terén. A svájci Hornetek viszont általánosságban sokkal tisztábbak, gondozottabbak, és a svájci kereszteken, és a póttartályok feliratain kívül semmiféle századjelvény, színes dekoráció nincsen rajtuk. A dekorosokat persze én sem mondanám sallangmentesnek, unalmasnak, azok nagyon szépek egytől-egyig. :) Pláne a J-5018 Fanny Chollet-tel a pilótafülkében. ;)

www.youtube.com/watch
f2d 683187 2021. március 15. 16:19
Válasz erre
badogvarju 683181 2021. március 15. 15:12
Válasz erre
Köszönöm Csabi!
Meggyőztél!
Üdv!
zsocate 683179 2021. március 15. 14:59
Válasz erre
Nem tudom, láttad-e a J-5011, J-5014, J-5017 és J-5018 gépek fotóit? Tény, hogy nem hasonlítható az átpingált német Tornadokhoz, de azért sallang-/dekorációmentesnek sem mondanám.
abschattung 683177 2021. március 15. 14:18
Válasz erre
Huh, tényleg, abszolút jogos, eléggé félrement az "új makettet vennék" alap-topik, tényleg a mustrában a helye, legközelebb alapból oda viszem az ilyen témát.
abschattung 683175 2021. március 15. 14:14
Válasz erre
"Két F-16, egy A-7 és egy F-4 állt egymás mellett ugyan azokkal a szürkékkel festve... :D" EHHHEHEHEHEHEHE :D

Amúgy ezt abszolút adom, teljesen jogos: a színes repcsi látványos, de tiszta, nincs mit koszolni rajta, és talán még giccsbe is fordulhat, ha egy színes, látványosan dekorált demo gépen megnyit az ember mindenféle szerelőpanelt, féklapot, kabintetőt, telerakja rakétákkal és "remove before flight" karácsonyfadíszekkel - arról nem is szólva, hogy akkor a dekor nem is tud érvényesülni.
Meg az is igaz, hogy a haditechnika nem kiállítási tárgy, hanem célszerszám, ugyanúgy, mint az ősemberek göcsörtös, mocskos bunkósbotja, csak egymilliószor szofisztikáltabb formában. :) Sokszor nagyobb kihívás is lehet a megjelenítése egy ilyennek.
Szélsőséges példa, egyszersmind reménytelen eset a Svájci Légierő Hornet flottája. . Modern, állandóan up-to-date repülők, maximálisan karban és tisztán tartva, minden sallangtól, látványos dekorációtól mentesen, amit hozzáértő, jól képzett, motivált, fegyelmezett személyzet használ, üzemeltet, bőséges tapasztalattal, repült órával. Ennél jobb nem is történhet a haditechnikával. Csak éppen maga a dögunalom, főleg makettező szemmel. :D
Zoli 683164 2021. március 15. 11:34
Válasz erre
Ezt értem, nem is ez a gondom, hanem az, hogy a fényképező és a kabintető hosszanti tengelye nem merőleges szögben találkozik így, tehát a képen lévő gép kabintetőjének íve más szöget mutathat a profilhoz képest.
z
lancer 683163 2021. március 15. 11:27
Válasz erre
Szia!

Ha a kabintetőket fedésbe hozom, semmi nem látszódik ilyen kicsi felbontásban (korábbi hozzászólásom első kép), ezért csúsztattam el a makett képét kicsit lefelé.
Zoli 683162 2021. március 15. 11:17
Válasz erre
Szia,

Én is kösz az összehasonlítást, viszont szerintem ez a kép nem teljesen megfelelő hozzá, mert nem a kabintető van középpontban, így becsaphat a szemünk. Nem biztos, hogy ettől még pontatlan lenne a kabintető, de jobb lenne olyan képre rátenni, aminél a kabintető profilja középen van.
z
lancer 683161 2021. március 15. 11:15
Válasz erre
1280px-Fa-18c
1280px-Fa-18c

Íme, én nem látok nagy különbséget.
badogvarju 683158 2021. március 15. 10:21
Válasz erre
badogvarju 683157 2021. március 15. 10:17
Válasz erre
Szia Csabi!
Köszi a "ráillesztést" a külső kontúr és forma meggyőző!
A mellékkelt képhez is tudnál kreálni egy hasonlót?
Ahol a kabintető alsó vonalára koncentrálsz...
A szép íves vonala meg van benne, de elég "magas" e?
A Fujimi és a Hasegavához nézve olyan a hatása, mint ha kisebb lenne az átlátszó felület...
Bocsezs ha megdolgoztatlak...
Üdv!
Attila
lancer 683155 2021. március 15. 09:30
Válasz erre
1280px-Fa-18c.hornet.j50032
1280px-Fa-18c.hornet...
1280px-Fa-18c.hornet.j50031
1280px-Fa-18c.hornet...
1280px-Fa-18c.hornet3
1280px-Fa-18c....

Szia Attila!

Mi a probléma a kabintetővel?

Üdv!
Csaba
GR74 683148 2021. március 15. 00:42
Válasz erre
Köszönjük szépen az újabb értékes információkat! Nagyon hasznos ez is!

Más: tudom, hogy itt kezdődött minden, de nem azért jött létre pár napja a Makettmustra "szekció", hogy ott egyben legyenek az ilyen összehasonlítások?
borisz 683142 2021. március 14. 22:02
Válasz erre
Most miért mondasz ilyet? :D
Mondjuk én is megkaptam, egy másik makettezőtől, hogy depresszívek a makettjeim.
Két F-16, egy A-7 és egy F-4 állt egymás mellett ugyan azokkal a szürkékkel festve... :D
Pedig a függesztmények és a jelzések teljesen mások.
abschattung 683135 2021. március 14. 20:27
Válasz erre
Nagyon szívesen. :)

A Revel E és F verziók nem maradtak le, bár tény, hogy nem veséztem ki őket, az egész Superug szekció nyúlfarknyi. Habár nagyon szép a Super Hornet is, szeretem nagyon, de sajnos valamiért nem mélyedtem el a témában, a tudásom szinte ki is merült annyiban, hogy volt régi Revell (Italeri, középszer), és új, saját szerszámos (szép, jó). Minden lényegi infót a kollégák hozzászólásaiból gyűjtöttem (köszi még egyszer!), sokkal inkább kaptam, mint adtam.
Revell matricák: igen, szerencsére jó ideje nagyon megtáltosodott e téren a cég, nagyon szép témákat dolgoznak fel, nagyon jó minőségben. Néha kicsit túltolják a színes "sörösdobozok" arányát, de igazából azoktól lesz színes, változatos a polc, a jó koszos, szénné fegyverzett repcsik valahol csak nekünk érdekesek, pl. a feleségemnek az már l'art pou l'art. :D
abschattung 683134 2021. március 14. 20:06
Válasz erre
Abszolút igazad van Zoli, megérhet egy misét mindenképpen. És szép találat, teljesen jogos, hogy felvetetted, ha nem gond, akkor ezt is beemelném, hogy akkor már kerek legyen a történet. (De basszus most mehetek e-bay-t túrni, ehh. :D )
Zoli 683132 2021. március 14. 19:41
Válasz erre
Az ATARS témában igazad lehet, nem jártam körbe a témát, viszont ha adják az eltérő alsó burkolatokat, akkor talán érdemes lehet foglalkozni a régi Italeri makettel.
z
f2d 683130 2021. március 14. 19:11
Válasz erre
Remek összegzés, köszönjük!

Pár apró megjegyzés:
- A típus felsorolásnál az E, F-nél a gyártók közül a Revell lemaradt.
- Nem csak az F típushoz jár DACO matrica. Már régóta elég jó kapcsolatot ápol a két cég egymással, és ennek eredményeképp jópár Hornet-hez (1/144-től 1/48-ig) gyártott a DACO Prod. a Revell-nek matricát.
Amire érdemes lehet vadászni (1/72):
- F/A-18F (04864)
- F/A-18E (04298)
- CF-18A (04303)
- F/A-18C (04607)
Nem kizárt, hogy van több is.
Szerencsére Fightin Falcon témában sem fogták vissza magukat.
badogvarju 683124 2021. március 14. 17:53
Válasz erre
Sziasztok!
Elfogyasztottam a "linkeket" is és lenne hozzátok egy kérdésem a látottakkal kapcsolatban:
Messzemenően az Academy a legcsábítóbb felületileg, de mi a véleményetek a kabintetőről? Már a nyitott deklis Fujimi is sokkal "Hornetesebb" pedig ott megbomlik a forma rendesen...
Üdv!
Attila
abschattung 683121 2021. március 14. 16:31
Válasz erre
És most vettem észre, hogy természetesen, szokás szerint megint elszabtam a linkeket... :( A cikkben javítottam.

Tehát.

Academy Wolfpack szárnyakkal és Italeri futókkal:
www.britmodeller.com/forums/index.php
Fujimi spanyol agresszor LEVEL 10000000:
www.britmodeller.com/forums/index.php

Felturbózott Italeri F-18D "Gladiators":
arcfig.com/Gal8/7201-7300/gal7253-F-18-Williams/00.shtm
Academy Super Hornet LEVEL 7000000:
www.youtube.com/watch

Italeri Demo Super Hornet:
hyperscale.com/features/2002/fa18ejh_1.htm
Elnézést, remélem most már működnek majd
abschattung 683120 2021. március 14. 16:01
Válasz erre
Sziasztok Attila, Atika, Zoli!

Nagyon szépen köszi. :)

@Zoli: Igen, jól tudod, az Italeri kiadott két RF-18 kitet is, egyet 1:72:

www.scalemates.com/hu/kits/italeri-154-rf-18-photo-hornet--129351
egyet pedig 1:48-as léptékben:

www.scalemates.com/kits/italeri-824-reconnaissance-hornet-rf-18--995504

Valami rémlett, ezért feltúrtam a Scalemates-t (saját tapasztalataim nincsenek, a kitet élőben nem láttam még messziről sem). Ha jól láttam, ezekhez valóban adtak plusz alkatrészeket (egy átlátszót a felderítő egységhez, és a kb. 3 darabból álló módosított orrfutóakna-ajtókat), amelyek azon szenzorokat jelenítik meg, amikhez hasonlók később a USMC ATARS gépein jelentek meg. Amúgy a többi kereten a standard, mai napig használt elemeket találjuk.
Viszont fontos, hogy az RF-18 projekt csak félig-meddig valósult meg, törölték, elsősorban financiális okok miatt. Pl. a Wikipédia Hornet szócikkében ezeket találjuk:
"F-18(R): This was a proposed reconnaissance version of the F/A-18A. It included a sensor package that replaced the 20 mm cannon. The first of two prototypes flew in August 1984. Small numbers were produced.
RF-18D: Proposed two-seat reconnaissance version for the US Marine Corps in the mid-1980s. It was to carry a radar reconnaissance pod. The system was canceled after it was unfunded in 1988. This ability was later realized on the F/A-18D(RC)."

Vagyis a korai, együléses felderítő Hornet megjelent az Italeri / Testors kínálatában, de az az elvetélt RF-18-ast ábrázolta, nem pedig az ATARS-ot, aminek az alapját az RF-18 program adta. Az ATARS hasonló ezekhez, de tudomásom szerint többet tud ezeknél, az ATARS komplex támadó fegyverrendszer is, nem csak egy fegyvert is hordozni képes katonai felderítő.
Tehát részben igazad van - az Italeri sohasem adott ki ATARS Hornetet, viszont ha valaki be tudja szerezni valamelyik RF-18 kitet, akkor már jó kiindulási alappal rendelkezik, hogy ATARS-t építhessen az Italeri dobozából, hiszen a kétüléses opció ugyanúgy adott dobozból, az infracsapda vetőket, a módosított hátsó műszerfalat stb. sokkal egyszerűbb lehet házilag legyártani, mint az orrban található felderítő egységet. És ebben az egy esetben mégiscsak előny, hogy az Italeri nem vesződött a gépágyú kidolgozásával. :D
Zoli 683118 2021. március 14. 14:47
Válasz erre
Szia,

Köszi szépen az összefoglalást!
Annyit pontosítanék rajta, hogy régen az Italeri és Testors kiadta az ATARS verziót RF-18 néven, bár nem tudom, hogy tartalmilag bármi változás volt-e a kereteken?
További pontosítás, hogy a vízszintes vezérsíkok az Academy, Airfix/Heller és Fujimi maketten is kitéríthetők, "csak" a szárny kormánylapjai és a függőleges vezérsíkok oldalkormányai nem egyik készletnél sem.
A kidolgozatlan beömlőkre a Quickboost gyanta elemei is csak fél-, de inkább harmad- vagy negyedmegoldást jelentenek, mert olyan rövidek...
z
atika 683108 2021. március 14. 11:38
Válasz erre
Még nem olvastam, de alig várom, hogy legyen elég időm az "élmény-olvasásra". :)
Köszönjük!
badogvarju 683107 2021. március 14. 11:25
Válasz erre
Szia Dávid!
Nagyon köszönöm a "tárlatvezetést"!
Minden lépése élmény!
Üdv!
Attila
abschattung 683096 2021. március 13. 23:25
Válasz erre
Sziasztok!

Elkészült a beígért Hornet cikk (az adatlapomon tudtam csak közzé tenni, nem nyitottam róla topikot), bedobom ide is, ha már itt kezdődött. Mindenkinek még egyszer nagyon köszönöm a rengeteg hozzászólást, észrevételt, korrekciót, kiegészítést.

Az alábbiakban szeretném a ma (2021 márciusában), általam ismert 1:72-es léptékű F/A-18 Hornet készleteket górcső alá venni, elsősorban a „klasszikus”, avagy „legacy” Lódarázsra fókuszálva. A Super Hornet verziókat épphogy csak megemlítem, csakis a teljesség kedvéért, mert kevésbé vagyok járatos ezekben a készletekben. Ami róluk alább olvasható, az is minimum 90%-ban a hozzászóló makettező kollégák értékes tudását és tapasztalatait tükrözi. Remélem, némi segítséggel szolgálhatok mindazoknak, akik darazsat építenének, de nem tudják, merre induljanak, melyik kitet vegyék, vagy csak egyszerűen nem tudnak eligazodni a gyártók bőséges, változatos, ám olykor igencsak kaotikus kínálatában.
Ez a cikk az egyik itteni fórumhozzászólásomból nőtte ki magát, amihez felhasználtam több fórumozó hozzászólását. Köszönöm Zolinak, Tibcsinek, f2d-nek, atikának, bobi77-nek az értékes észrevételeiket, pontosításaikat, kiegészítéseiket, Lászlónak az ATARS verzióval kapcsolatos rengeteg eszmecserét, borisznak pedig a bátorítást.

A Hornet a kedvenc gépem, párat építettem, párat láttam dobozban, sokat olvastam a kitekről, kiegészítőkről. Hogy melyik a legjobb? A válasz attól is függ, hogy milyen verziót milyen felségjellel, mennyi munkával és mennyi pénzért építenénk. Ez az én meglehetősen szubjektív listám az 1/72-es Hornetekről:

Proto, nullszéria: Hasegawa, Italeri, Airfix (úgy tudom, a nagyon régi Italerikben és az Airfixben vannak ős-póttankok).
A: Academy (némi „downgrade” árán), Fujimi (pl. a vezérsíkok gyártó utasításai mentén végrehajtott „lebutításával”), Hasegawa, Italeri, Hobby Boss. Airfix
A+: bármelyik készletből építhető, de az Academy dobozból kínálja ezt az alverziót (pl. a látványos USMC Red Devils századparancsnoki gép), adottak az IFF antennák, maximum erősítéseket kell csinálni/venni a vezérsíkokra stb.
B: Fujimi, Hasegawa, Italeri (ezek mennek dobozból), vagy Academy (A + D kitbash)
CF-188: bármelyikből építhető – legtöbbször némi scratchbuild-del. Kései verziót a dedikált Academy spanyol/kanadai/ausztrál verzióból (#12419), vagy az „A+”-ból, hiszen szinte teljesen megegyeznek az A+ és az ausztrál verziókkal, csak az azonosító reflektort kell pótolni házilag (úgy láttam, hogy a dedikált 12419-es sajnos csak a matricáiban különbözik az A+-tól, Asraam ugyanúgy nincs az ausztrál gépekhez, és ha jól láttam reflektor sincs a kanadaiakhoz…). Korai verzióhoz dobozból (dedikált CAF kiadások): Fujimi (ehhez öntvényként jár a reflektor), Hasegawa, Italeri, régi Airfix (ezeknél a gyártók matricákkal jelenítették meg a reflektort)
C: Academy, Fujimi, Hasegawa, Italeri
C kései: Academy dobozból (IFF antennák), Fujimi, Hasegawa, Italeri
D: Academy, (szerintem nem nyomják, alig találni valahol, ott is elég drágán), Fujimi, Hasegawa, Hobby Boss
D ATARS: Academy D + Wolfpack, vagy Attack Squadron kiegészítő szettek - mindkettő alapvetően az Academyhez készült, de többletmunkával valószínűleg ugyanúgy felhasználható az összes többi „D” kithez is. A Model Maker kínálatában többféle matricaív is kapható hozzá (Vikings, Green Knights stb.)
E: Academy, Hasegawa, Italeri
F: Academy, Hasegawa, Italeri
G: Academy, Hasegawa

A készletekről én ezeket tapasztaltam:

Klasszikus, vagy "legacy" Hornetek:

Academy: A legjobb döntés, a legfrissebb, legpontosabb, legalakhűbb Hornet a piacon. Pontos illesztések, finom részletek, szép felületi kidolgozottság jellemzik. Tisztességes mennyiségű, szépen elkészített függesztmények stencil matricákkal ellátva: póttankok, 4 db GBU-12 (akár double rack-en), Sparrow, Sidewinder, ASQ-173 & AAS-38 FLIR kombó (az összes elérhető kit közül az Academy-é a legszebbek, szerintem még gyantából is érdemes lehet lemásolni őket). A "vak" beömlője nem vészes, korántsem olyan egyszerű, mint a Hasegawa és a Hobby Boss makettek esetében, és semmiképpen sem olyan primitív, mint pl. az Italeri, Airfix kitek szívói. Az egyetlen komoly negatívuma viszont egy igen súlyos, nagyon durva, egyszersmind érthetetlen hiba: teljesen rosszak, s javíthatatlanságuk miatt használhatatlanok a főfutók szárai! Az alakjuk egyáltalán nem jó, és teljesen rossz szögben is állnak. Nincs meg a jellegzetes terpesztésük, a kész repülő úgy áll rajtuk, mintha (már elnézést) „beszart” volna. Én nem tudom, hogy a kiegészítő gyártók lecsaptak-e erre a lehetőségre, de sokan arra esküsznek, hogy kell venni egy Italeri E Hornetet, és annak kell felhasználni (műgyantából lemásolni, vagy egész egyszerűen kannibalizálni) a futószárait. Sok kiegészítő kapható hozzá (pl. a zseniális, ám kissé drága Eduard BIG ED Pack).
Wolfpack szárnyakkal és Italeri futóművel nagyon szép lehet a végeredmény:
1/72 camo F/A-18C - Ready for Inspection - Aircraft - Britmodeller.com
Fujimi: Az Academy készletének érkezése előtt ez volt a legszebb, legrészletesebb, legigényesebb klasszikus Hornet a piacon. Még most is bőven megállja a helyét. Néhány helyen olvasni, hallani alakhibákról (talán az orra „duci” egy kicsit, és talán a pilonjai nem olyan jók). Bontása, néhány helyen az illeszkedése, de főleg kiemelkedő részletezettsége miatt (rézzel „kivert” kabin, szívócső, lokátor) kissé bonyolultabb összerakni. A kabin oldalkonzoljai korántsem olyan kidolgozottak, mint egyéb Fujimi makettek esetében (pl. A-6 Intruder), de ezért bőségesen kárpótolhatja a makettezőt, hogy van hozzá gyárilag egy bélyegnyi rézmaratás is (HUD, kabintető keret, visszapillantók), nyitható orrkúp a lokátorral, és csakis ennek van végig teljesen kidolgozott beömlője. A kanadai CF-188 és finn, svájci, kuwaiti „C” verziók is építhetőek belőle dobozból, mert a dedikált készletekben megtalálható az ezen légierők gépein elmaradhatatlan reflektor (B keret 8-as alkatrésze, de ugyanúgy megtalálható a kereten a "sima" fényszóró nélküli lemezburkolat is). Tipikus japán készlet: precíz kidolgozottság, szép öntvények, szépek a matricái, és függesztményként alapvetően csak póttankok (hallottam már olyat is, hogy ezeknek a formája véleményes), Sidewinder és Sparrow van hozzá, későbbi verziókban ASQ-173 & AAS-38 FLIR. Kis szerencsével viszonylag barátságos árakon is kifogható, de jellemzően nem túl olcsó – a „limited”, speciális matricás kiadások drágák főleg (bár mondjuk azokhoz a különleges, szép matricákon kívül jellemzően bombákat is csomagolnak, szintén double rack-en, így azért már alaposan meg is pakolhatóak a pilonok).
Aki megnézné összeállítva, annak figyelmébe ajánlom ezt az egészen elképesztő makettet:
Detailing a Fujimi F-18 1/72. Parts I, II, III and IV (Final) - Work in Progress - Aircraft - Britmodeller.com

Hasegawa: tipikus Hasegawa, korrekt, jó készlet, de a beömlők illeszkedésével meggyűlhet a bajunk (fura a bontása) és kabintetőnél is nagyon kell figyelni, ha csukott állapotban szeretnénk megjeleníteni. Sokan mondják picit formahibásnak, nekem nem tűnt fel. Vitathatatlanul a leggyengébb pontjai a futóaknák és a beömlők: a futóaknák kidolgozottsága szinte jelképes, ráadásul „sekélyek”, nincsen mélységük. A beömlők pedig üresek, két kis műanyag lap akadályozza meg, hogy keresztül láthassunk a törzsön. A kabin műszereit, konzoljait a cég bevett szokásához híven csak matricákkal jelenítik meg. Nincs hozzá sok függesztmény, csak két Sidewinder, két Sparrow, három póttartály, és a későbbi verziókhoz a ASQ-173 & AAS-38 FLIR. Az „alap” kiadásai elég olcsón elérhetőek – kivéve a spéci „limited” edition-öket, azok nagyon drágák tudnak lenni. Ezeknek viszont a változatos, és szépen kidolgozott matricák mellett egyéb előnyeik is vannak: az eredeti kanadai festést is tartalmazó készletben megtalálható (igaz, matrica formájában) a jellegzetes azonosítóreflektor (pl. 810, 811, 02181 számú készletek).
Standard „A” verziót már régen láttam, nem tudom, jelenleg gyártják-e (gyanítom, épp hogy nem), de aki ezt a verziót építené, akkor sem kell, hogy lemondjon a Hasegawa-ról, ugyanis a „C” gyakorlatilag az eredeti „A” „felturbózása”, minden új „C”-specifikus alkatrész külön plusz kereten kapott helyet. Vagyis ezek felhasználása nélkül dobozból építhető egy „A” is – persze a matricákat ebben az esetben külön be kell beszerezni. (Megjegyezném, hogy véleményem szerint a Blue Angels „A” készlet matricái nem színhelyesek, a harsány kanárisárga helyett szinte aranyszínűek, aki ezt építené, vegye mellé az Italeri, vagy Hobby Boss angyalait, esetleg külső gyártó matricaszettjét). Ugyanezen elv mentén alakították ki a D verziót is a japánok, tehát ez a kit is dobozból „visszabutítható” B-re.
Rengeteg gyanta és réz kiegészítő kapható hozzá, kb. a legtöbb. Szerintem az Academy mellett ez a legjobb ár-érték arányú, igazán ütős darázs építhető belőle – bár pl. a gyártó F-16-osaihoz hasonlóan manapság már azért több „scratchbuild”, gyanta és réz kiegészítő, valamint ügyesség és idő kell hozzá.

Italeri: nagyon régi cucc, tán 40 éves, ugyanez az öntvény köszön vissza a Revell*, Tamiya**, KP, Bilek, Matchbox, Hobbycraft, Testors dobozaiban is. Előnyei, hogy az egyik legalakhűbb, a futószárai, futóaknái, pilonjai szerintem ennek a legjobbak, dobozból építhető egy-és kétüléses verzió is, sokszor gombokért hozzá lehet jutni, általában valamennyi gyártó valamennyi készletéhez szép és érdekes matricákat csomagolnak. Viszont nagyon nagy kihívás igazán szépre megcsinálni, mert negatívum elég sok akad. Röviden: semmilyen részlet nincs rajta. Hosszabban: nagyon finomak, de pozitívak a panelek, hogy élethűbb legyen, újra kell karcolni – és már csak azért is ajánlott, mert a néhol kifejezetten pocsék illesztések miatt elég sok tömítő kell hozzá, és akkor értelemszerűen sérül, elvész a pozitív panelezés. Egyáltalán nincs se kidolgozott beömlőnyílása, se kiömlője (sőt, a zárt kiömlőknek még lemezrajzolatai sincsenek!), egyáltalán nincs az orrán gépágyú (!), a műszerfalak még nyomokban sem emlékeztetnek az eredetire, sőt a hátsó pultnak a műszerezettsége mellett még a burkolat kontúrja sem stimmel, nemhogy a "D" WSO munkahelyére, de még a "B" tréner első műszerfallal megegyező hátsó műszerpultjára sem hasonlít (a koraiakhoz és a Wild Weasel-hez még matrica sem imitálja a műszerfal(ak)at és konzolokatk, a későbbi verziók matricaívein már jellemzően helyet kaptak). A HUD egy műanyag tömb, a műszerfal borítására öntve. A katapultülések alig emlékeztetnek az SJU (Mb10: A/B, korai C/D) / NACES (Mb14: kései C/D) verziókra. A függőleges vezérsíkok tetejének teljesen rossz a kontúrja: íves, ezt minden verzióhoz egyenesre kell csiszolni - ráadásul jobbára a különleges kiadások díszes vezérsíkmatricái is követik a rossz kontúrt… A szárnyvégi síneknél hiányoznak a villogók, terelőfülek (mondjuk ez a többi gyártóra is igaz). A korai vintage öntvényeknél csak proto póttartály van, a későbbi széria gépekhez nem jók. Egyedül ennél nem nyitható a vezérsíkok közötti törzsféklap - igaz, ezek kb. soha nincsenek nyitva földön álló gépeknél.
Folyamatosan fejlesztették, gyúrták ezt a kitet, változott a fegyverzet: kezdetben tán mk 84-esek (ezek az idők során lekerültek az öntőformáról), 2 db (jellegtelen, bármiféle részletet nélkülöző) Sparrow, 2 db Sidewinder (nagyon rosszak), Harm (jó), Harpoon (jó), később került rá AN/AAS-38B FLIR duó, ezért a törzsoldali fegyvertartók (egybe öntött) kiegészítő felfüggesztőket kaptak, viszont ezek miatt csak vágás-csiszolás után helyezhető fel Sparrow. Felfegyverezve dobozból csak korai USN, MARINES (Harpoon / Harm / Mk84., Sidewinder, Sparrow), korai ausztrál (Sidewinder + Sparrow + Harpoon / Mk84.) és kanadai (Sidewinder, Sparrow, Mk.84) építhető. Fegyver nélkül tán korai svájci, korai finn (a finnek sosem használtak sem Harm-ot, sem Harpoont, a svájciak pedig eleve csakis légvédelemre használják), kuwaiti és a korai kanadai verzió scractbuild, vagy matrica reflektorral (A Cougars oktató század, majdnem mindig fegyvertelenek a gépek, vagy épp gyakorló Sidewindert hordoznak). Dobozból későbbi verziókhoz nem jó ez a készlet, sem erősítések, sem IFF antennák, sem infracsapda vetők (szívócsatorna alá, vagy pilonra szerelve), sem AIM-9X, sem AMRAAM, sem GBU & JDAM bombák, sem ASRAAM nincsenek hozzá, finn, svájci, ausztrál, kuwaiti, kurrens MARINES verziók nem is játszanak, még fegyverzet nélkül sem). Rezek sincsenek már hozzá nagyon, legalábbis én alig találtam, Airvawes kabinbelső és külső alig fellelhető, az Eduard F-18A rézlapja ezer éve nincsen forgalomban. Dedikáltan Italerihez készült gyanta kiegészítőkről elve nem is hallottam. Furcsa, hogy a minőségéhez képest a spéci matricásak irreálisan drágák tudnak lenni.
De matrica fronton mégis jól állnak az Italeri (és a klón) kitek: gondolom, mivel elsősorban a matricákkal akarják újra-és újra elsütni ezt a szerszámot, alapvetően szép jelzésekkel árulják őket, és a legtöbb esetben legalább kettő, de inkább több dekorációs alternatívát ajánlanak. Ha valakinek egyáltalán nem szimpatikus, mert 2021-es szinten túlságosan primitívnek, „outdated”-nek találja akkor se vesse el teljesen: ha másért nem, akkor a pilonjaiért, a futószáraiért, és futógondoláiért (Ha van otthon Academy, Fujimi), valamint a matricáiért érdemes lehet megvenni az Italerit, vagy bármelyik klónját. Vagy csak játszani egy jót, tét nélkül – vagy épp, ha a tét nagyon is magas az „innen szép győzni” mondás szellemében. Bevallom, nekem ez a kit a szívem csücske, bár belátom azt is, hogy ez már a perverzió határait súrolja.
*Revell: Vigilantes C-verzió, (vagy még a Dambusters "Chippy-Ho"): ebből némi munkával mutatósat lehet építeni, csak panelezni kell, igazítani a függőleges vezérsíkokon, gyanta ülés kell bele, amúgy meg a műszerfalat, kabin-konzolokat, a gépágyú nyílásait is megoldották matricákkal. Stencil, dekor is van hozzá tisztességesen - a matricák vastagok kicsit, de szépek, egészen látványos lehet a végeredmény (bezsákoltam már).
**Tamiya: ha akad, esetleg fillérekért érdemes lehet venni kéz alól, újonnan egyáltalán nem, mert szögre ugyanaz mint a régi Italeri "Wild Weasel" - csak sokkal drágább. Egyszer elgondolkodtam rajta a „Marauders” századjelvényei miatt, de arra jutottam, hogy ezért nem éri meg.

Odafigyeléssel, rengeteg plusz munkával ebből a készletből is ütős lehet a végeredmény:
1/72 Italeri F/A-18D by Gregory D. Williams (arcfig.com)
Airfix, Heller: ugyanaz a két készlet. Az Airfix a korai dobozokban az egyik kanadai és az USN „Valions” századhoz ad matricákat (a kanadaihoz ily módon mellékelik a reflektort is), a Heller pedig korai ausztrál és spanyol felségjeleket biztosít. Viszonylag pontos az alakja, de nagyon durva, elnagyolt. Itt sincsenek részletek sem a kabinban, sem a futóaknákban, sem a beömlőkben, sem a kiömlőkben. Ugyanakkor a kabintető és a törzsféklap nyitható. Dobozból csak korai „A” építhető belőle (úgy emlékszem, nincs hozzá még LEX terelő sem, nemhogy újabb felszerelések, antennák stb.). A fegyverei meglehetősen primitívek, a póttankok alakja szerintem hibás. Most újra nyomják, ismét megtalálható az Airfix kínálatában (legalábbis én nem találkoztam semmilyen hírrel, információval, ami arra utalna, hogy a gyártó előállt volna egy új szerszámmal), két verzióban, de szemérmetlenül magas áron. Az egyik változat esetében még valamennyire meg is értem az árcédulát, mert az egy starter készlet kezdőknek, adnak hozzá ragasztót, ecsetet, festékeket (ám tudtommal a matricák kései verziókhoz valók, ezt a kis csalást az újra kiadott F-16-osukkal is elkövették). Ugyanakkor a „Top Gun” kiadás (a Top Gun 2 mozifilmből Maverick gépét hivatott megjeleníteni) egészen elképesztő: ez nem set, mindössze egy hagyományos makett, a megfelelő matricákkal ellátva, gondolom a magas vételár tetemes részét a brand és a copyright teszi ki, nevetséges. Ha valaki venné, mert gyűjtő, vagy mert szívesen megpróbálkozna vele, inkább kéz alól vegye, úgy még talán meg is érheti az árát. Nálam a Hornet-mánia miatt fenn van a radaron, bár (nem csak) szerintem a leggyengébb készlet.

Hobby Boss: viszonylag új, és értelmes kit. Érzésem szerint, a szerszám tervezői mintha kissé sokat nézegették-méregették volna a Hasegawa Hornet-et. Alakhűnek tűnik, a kidolgozása szerintem szép. A kevés alkatrésznek, a logikus bontásnak, és a részletek visszafogottságának köszönhetően könnyen összeépíthető. De van vele két komoly probléma: 1. az első és talán legnagyobb hibája hasonló, mint ami az „új” Airfix darazsak esetében is megfigyelhető: ha olcsón bukkanunk rá, meg szabad venni, de egyébként szerintem nem éri meg igazán. Irreálisan drága tud lenni ahhoz képest, hogy mennyire egyszerű, részlethiányos kit. Az árát pont rosszul „lőtték be”: "óccsóegyszerűnek" drága, drágának meg "óccsóegyszerű". Láttam már majdhogynem Academy, Fujjimi, Hasegawa árszinten is, ami szerintem teljességgel irreális. Én persze biztosan megveszem majd, akár boltban is, mert még nem készítettem el, és nagyon kíváncsi vagyok rá. Aki egy „gyors” és látványos darazsat szeretne a polcára különösebb vesződség nélkül, annak szintén ajánlom, aki viszont komolyabbat, igényesebbet építene, az ezen a pénzen vegyen inkább koreait, japánt 2. a részletek szinte teljesen hiányoznak, elnagyoltak, nincsenek se kidolgozott futóaknák, se beömlők, se LEX terelők, de (valamilyen érthetetlen oknál fogva) még fékezőhorog sincs a kereteken – ezt pótolni kell mindenképpen. A kabinba jutnak műszerfal- és konzol matricák, de minimum szerezni, vagy barkácsolni kell hozzá egy rendes botkormányt, HUD-ot és szükséges még egy gyanta ülés – a részletezést én tovább nem bonyolítanám, mert ez az egyetlen kit a felsoroltak közül, amelyiknek (barkácsolás nélkül) nem nyitható a kabinteteje. Fegyverzet egyáltalán nincs hozzá, a függesztmények kimerülnek a póttartályokban – itt megjegyezném hogy az összeállítási útmutató rossz helyre, a „külső” (2-es és 8-as) pilonokra javasolja elhelyezni a póttankokat, ám a klasszikus Hornetek (a Superbuggal ellentétben) nem tudják valamennyi konzoljukon hordozni a tartályokat, kizárólag a 3-as, 5-ös és 7-es felfüggesztő pontokon). Az „A” készlethez a mellékelt marticákkal dobozból mindkét gép megépíthető, mindkettő demo (Blue Angels, és egy kanadai évfordulós festésű), így a fegyverzet hiánya nem akkora probléma. A másik HB Hornet, a „D” verzió (természetesen a LEX, HUD, botkormányok, katapultülések, fékezőhorog stb. pótlása után) is építhető dobozból: a Gladiators át/kiképző század (Az Italeri egyik opciója is ez), ahhoz szinte egyáltalán nem szükséges fegyverzet, a Vikings CAG gépe pedig legalább látványos (ez azért persze elbírna némi skulót, pl. egy pár GBU-24 „nagykalapácsot”, ha már „night attack” verzió).

Ebben a léptékarányban a dedikált Fujimi kiteket leszámítva gyárilag egyik készlet orrán sincsen alkatrész az azonosító reflektor elkészítéséhez, ha kanadai, svájci, finn, kuwaiti gépet építenénk, ez majd’ minden esetben házi feladat, bár az Italeri, a Hasegawa és a régi kiadású Airfix matricával meg szokta oldani olykor. A Fujimit kivéve egyiknek sincs végig kidolgozott beömlője, de pl. a Hasegawához legalább megvásárolható gyantából (Quickboost, szép, de kihívás beépíteni), és a takaró FOD mindig megoldás minden makettnél.

Egyetlen gyártó sem kínál 1:72-es léptékben ATARS D-t, de az Attack Squadron és a Wolfpack kínálatában megtalálhatóak az átalakító készletek (gyanta és réz alkatrészekkel). A Wolfpack-hoz volt szerencsém, abban minden lényeges alkatrész megtalálható (a gépágyú nélküli orrkúp a felderítő egységgel, az új futóajtók, a szívócsatorna alatt infracsapdavetők, átdolgozott hátsó műszerfalborítás stb.). Mindkettő az Academy „D” készletéhez készült. A Model Maker készített szép ATARS matricákat.

Egyikhez sem jár szívócsatorna alatti infracsapda szóró. Az ausztrál gépekre jellemző pilonra szerelt infracsapda kivető és Asraam rakéták sem találhatóak meg egyik készletben sem.

Tudomásom szerint egyik készletben sincsenek szárnyvégi terelők, villogók.

Ezidáig egyetlen készlethez sem mellékeltek kuwaiti felségjelzéseket – nem sok díszt hordanak, de a különleges sivatagi kamuflázs feldobja a Hornetek „A szürke ötven árnyalata” világát. A szükséges matricák pl. a Hi Decal 72023-as ívén megtalálhatóak.

A törzsféklapot egyedül az Italeri makettjén nem lehet nyitott állapotban is megjeleníteni.

Dobozból egyik 1/72-es „legacy” Hornet készlet esetében sem lehet kitéríteni a vezérsíkokat, terelőket, csakis kisebb-nagyobb barkácsolás és / vagy gyanta kiegészítők segítségével (pl. Wolfpack).

A legjobb futószárak minden kétséget kizáróan az Italeri készlethez járnak. Az Academy futószárait mindenképpen le kell cserélni ezekre. A Hasegawa futószárai nem rosszak, de ott is érdemes lehet lecserélni az Italeri futóira, „be is fogadja”.
A legjobb pilonokat szintén az Italeri adja, bármelyik készlet feldobható velük, de a Fujimi különösen.

Super Hornet (E, F, EA-18G):

1. Academy
2. Hasegawa / új szerszámos Revell
3. Italeri / Tamiya / régi szerszámos Revell

Academy: A legjobb, legalakhűbb, legrészletesebb, legszebben kidolgozott Superbug. Tudtommal egyedül ezt a kitet nem érintik a Revellnél és a Hasegawa-nál megfigyelhető „gerincproblémák”. Érdekes ellentmondás ugyanakkor, hogy bizonyos szempontból „rosszabb”, mint a klasszikus, mert ez az Academy összepattintós "MCP" korszakából van (többek között ezért is jár mindegyik verzióhoz egyrészes kabintető…). Persze nem rossz kit, sőt, kifejezetten szuper ( :D ), csak igazán kár ezért a hülyeségért. Fontos, hogy kéz alól vásárlás esetén a nagyon korai gyártású F-et érdemes kerülni, mert sokan panaszkodtak arra fórumokon, hogy pocsék matricái voltak: öntapadós jelzéseket mellékeltek az áztatósok mellé, ezen utóbbiak viszont az Academy legrosszabb hagyományait idézték: merev, rosszul tapadó, ívekre nehezen simuló jelzések voltak. Ha jól tudom, a gyártás során később ezt a hibát korrigálta a gyártó.
Ez a videó jól demonstrálja, hogy plusz munkával micsoda elképesztő végeredmény érhető el ebből a kit-ből:
https://www.youtube.com/watch?v=5-hXQ-BjhPU&ab_channel=PLASMO-plasticmodels

Hasegawa: hasonló a felállás, mint a klasszikus Hornet-ük esetében: általában alakhű, szép, itt már vannak fegyverek, bár a kabin még mindig matricás. Ezekhez is hegyekben állnak a gyanta és réz kiegészítők. Egyetlen komoly problémáról hallottam a fórumos hozzászólóktól: a gerince túl gömbölyű és keskeny, ezt érdemes korrigálni, ha valaki igazán élethű Super Hornetet építene.

Revell (új szerszámos): fontos tudni, hogy a Revell kezdetben az Italeri készletét dobozolta újra. Később elkészültek a sajátjukkal is. Ez az új szerszámos változat szép, csak sajnos nem mindenhol alakhű. A gerince túl széles és lapos, a szárnyak mögött pedig keskenyebb pár milliméterrel. A panelezése szép, de néhány helyen bizonytalannak és hiányosnak bizonyul. A Revell 04864-as „F” készlete meglehetősen nagyvonalú a matricák terén: DACO ívet találunk a dobozban, egészen fantasztikus minőségben. A bontását is dicsérik.

Italeri / Tamiya / régi Revell: az olaszok nem vártak eleget, túl korán adták ki a nagyvasat, ezért dobozból csak a technikai demonstrátor építhető. Ám sajnos annak is pontatlan, mivel a szerszámkészítők túlságosan szabadjára engedték a fantáziájukat. Pótolni kívánták a veterán „legacy” Hornet készletük kidolgozatlan törzsféklapját, s ezúttal ezt a kitet már ellátták egy nyitott állapotban is megjeleníthető verzióval. Csak sajnos kissé túlompenzálták ezt a korábbi hiányosságot, mivel a Super Hornet egyáltalán nem rendelkezik efféle berendezéssel, a szárnymechanikájával és a vezérsíkjaival fékez - a makett építése során ezt mindenképpen el kell tüntetni. Jobb lett volna, ha ezt az energiát pl. a kabin kidolgozására fordítják, mert annak viszont sajnos nem sok köze van a valósághoz. Hiányzik a pitot cső, ami a demo példányon (legalábbis ideiglenes jelleggel) jól megfigyelhető volt. A pilonjai a törzzsel párhuzamosan, „menetirányba” állnak, holott a valóságban azok kb. három fokos szögben kifelé néznek.
Ez egy jó összefoglaló, hogy nagyjából mire is kell figyelni az Italeri Superbug összeállítása során:
hyperscale.com/features/2002/fa18ejh_1.htm

Egyszer láttam egyet széria-gépként összeépítve, mutatós volt, de aki ezt az utat választaná, annak nagyon sokat kell faragni, alakítani, és nem árt, ha beszerez néhány gyanta és réz kiegészítőt is. Korai példány lévén értelemszerűen hiányzik a szélvédő előtti "pizzás doboz", a törzs tetején nem a széria gépek szellőzői vannak, a törzsféklapot ugyanúgy el kell tüntetni, a pilonok állását kijavítani. A matricákat is külső gyártótól kell hozzá beszerezni – már amennyiben nincsenek otthon maradék jelzéseink. Sok elszántsággal és munkával, türelemmel, valamint anyagi áldozatokkal szép repülő lehet ez is, de ennek szerintem csak akkor van értelme, ha eleve ez a cél. Egyébként fillérekért játszani jó lehet, főleg, ha van tartalék matrica otthon – vagy épp egy Academy „klasszikus” Hornet, amihez kéne épkézláb főfutószár.

Mindenkinek jó makettezést kívánok, vigyázzatok magatokra.
Sok üdv:

Rohácsi Dávid
medor 682770 2021. március 3. 21:15
Válasz erre
Szia!
Nem csak a helye van meg.Raktak oda fegyvereket is anno,még ha nem is bombákat.
Vulcan gépágyú,elektronikus eszközök...
www.clubhyper.com/reference/f111indetailjr_7.htm
<<< Vissza Tovább >>>
1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.,19.,20.,
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20.,
21., 22., 23., 24.