Sci-Fi
Pintér György:   Hómezőn a Donnál (In memoriam Pintér Pál...)

Hómezőn a Donnál (In memoriam Pintér Pál...)
1:72

1942 nyarán kis hazánkban mozgósítás zajlott. Júniusban kilószámra küldték ki a S.A.S.-behívókat. Ezek a "Sürgős - azonnal - sürgős" jelzésű lapok kb. háromnegyedmillió ember életét változtatták meg. Tartalékosok vonultak egységeikhez, otthagyva csapot-papot, munkát, családot. A 2. magyar hadsereg állományát jórészt ők alkották. Aztán elindultak. Szólt a Himnusz, zászlók, szalagok, a Főméltóságú Úr büszke volt. Táblák Ukrajnában: "Itt járt a Magyar Honvédség. Földet, keresztet, kenyeret visszaadott nektek." Táblák a fejfákon, egyre több. Végül a Solohov által megénekelt "csendes" Don. Cérnavékony védelmi vonal, a Cramer-hadtest esetleges segítsége - amely sosem ért célba. Tél, az "orosz csodafegyver" amely már Napóleon hadait is... Aztán a nem várt, szovjet támadás. T-34-ek gördülnek a hófedezékek felé, kis, elszánt, vagy elkeseredett csoportok harcolnak, már talán nem is a túlélésért. Reménytelen visszavonulás a fagyban. Teherautókról, szánokról, hóba dobált sebesültek, a járműveken elmenekülő szövetséges katonák. Jány hadparancsa: "Ez a hadsereg elvesztette becsületét..." ...és egy másik: "A falvak szervezzék meg az özvegyek és árvák ellátását, mert erre a kormány már nem képes." Elesettek, fagyottak, eltűntek... mit mond a Vöröskereszt? "Édespapa nem jön vissza." Kihunyó remények...gyász.
Ilyesfajta érzések kavarogtak bennem, amikor elkezdtem a dioráma építését.

Műszakilag gondot a kétszintűség okozta. Egy lövészárkot, a benne küzdőket kellett elkészítenem. Az alapot adó bútorlap-darabra egy vékony kartondoboz került. Ennek a magassága adja a lövészárok első falát. Mivel alapvetően fehér volt a doboz anyaga, így nagy festésre nem volt szükség. Felragasztottam néhány műanyagdarabot, öntőkeretrészt, ezek lesznek az enyhe hó-hullámok, majd az egész felületet végigkentem Sulifixszel. Egy leszélezett papírzsepit ragasztottam fel, okosan elsimítva. Lecsiszolt gyufaszálakból kialakítottam a szögesdrót akadály oszlopait. Majd újabb réteg ragasztó és szódabikarbóna. A félig megkötött felületen "megsétáltattam" a T-34-est. Illő, hogy nyomot hagyjon maga után a hómezőn!

A T-34 elkészítését nem írom le, erről egy másik cikkemben már beszámoltam. A lánctalpak közeit megkentem ragasztóval és szódabikarbónát szórtam rá. Így próbáltam kialakítani a hómezőn előretörő páncélosra tapadó havat.

A következő lépés, a magyar lövészárok kialakítása. Gyufaszálakat csiszoltam és vágtam hosszában ketté s ezekkel "dongáztam ki" a lövészárok falát. Sóból, lisztből tésztát készítettem - a gyerekek pogácsára gyanakodtak - és apró homokzsákokat szaggattam ki. Amikor kiszáradtak és megfestettem őket, részint a mellvédre, részint a lőállások padlózatára raktam le. Ahol a szovjet tank elérte a mellvédet, ott a mellvéd homokzsákjaiból az árok fenekére is juttattam. A szögesdrótot egy selejt kis villanymotor tekercseiről göngyöltem le. A lövészárok hátsó fala és a dioráma címét hordozó sík zárja az egészet.

Már "csak" a terep benépesitése volt hátra. A gond már a tervezés időszakában is a magyar gyalogságot ábrázoló figurakészlet volt. Így egy német első világháborús készlet néhány figuráját kellet átképeznem a doni, magyar lövészárokban való szereplésre. Az egyik fegyverét is átalakítottam golyószóróvá. Kezdésként mind köpenyt kaptak. Mégsem illő, hogy téli ruha nélkül álljanak a fagyban! Alufóliából szabtam a hosszító darabokat. Aztán pillanatragasztóval rögzítettem. Ezután lefestettem a honvédeink, barnás árnyalatú színére. A golyószórónál gondban voltam. Több kolléga sietett a segítségemre - akiknek köszönet ezért -, s el tudtam készíteni a fegyvert.

A rohamozó szovjet gyalogság előállítása már könnyebb volt, hisz a Revell "Szibériai lövészek" készletéből jutott elég. A két szuronyos alak mellett egy gránátot dobó és egy hasalva, PPS-éből tüzelő harcos került a lövészárok elé.

Végül, hogy "pofásabb" legyen a dolog, préselt lemezből kivágott idomokkal zártam le a dioráma két oldalát és a végét. Számítógépen elkészítettem a feliratot: "In memoriam Pintér Pál, négygyermekes, körmendi suszter". Ő az a nagyapám, akit csak képen láttam. Ottveszett a Donnál. Tőlem ennyi telt.

Pintér György