Sci-Fi
Lippai Péter   BTR-152 sebesültszállító, MAC 72002, 1:72

Az eredetileg orosz gyártmányú makett Csehországban kapott csomagolást, tehát nyugodtan nevezhetjük kooperációban készültnek.

A páncélautó kifejlesztése az alapul szolgáló ZISZ-151 terepjáró tehergépkocsival párhuzamosan folyt. A két jármű futóműve és motorja teljesen megegyező. A BTR-152 páncélautó a szovjet hadiipar első generációs lövészpáncélosai közé tartozott és bázisát képezte egy egész sor különböző feladatú harcjárműnek. A típus először az 1951-es moszkvai díszszemlén mutatkozott be nyilvánosan. Igen elterjedt volt az egykori szocialista tábor és a harmadik világhoz tartozó "baráti" országok hadseregeiben is. Arab közvetítéssel eljutott az izraeli hadsereghez is. Meglehetősen hosszú pályafutása Afganisztánban ért végett, majd kivonásra került a hadrendből. Két fős személyzete mellett mintegy tizenhét felfegyverzett lövész katona szállítására volt képes. Forradalminak számított a küzdőtérből szabályozható abroncsnyomás megvalósítása.

A dobozon belül nylon csomagolást találunk, ami már azért sem mellékes, mert a közel hatvan alkatrész közül csak mintegy a felét rögzíti az egyetlen fröccsöntő keret. A többi szabadon "cirkál" a zacskón belül.

A gyártó valószínűleg új szerszámokat használhatott, mert a kit szépen kidolgozott alkatrészein jóval kevesebb a sorja, mint a korábbi gyártmányokon. Beszívódásokat nem találtam. Egyetlen komolyabb feladatot a motorháztető hosszanti tengelyében elhelyezkedő sorjacsík eltávolítása jelenthet. Nagyon szépen és pontosan kidolgozottak a kerekek, viszont elég spártai egyszerűséggel rendezték be a küzdőteret. Ez elhanyagolható tény, mert a normál lövész változathoz képest itt kapunk olyan alkatrészeket, amelyekkel teljesen zárttá tehető az eredetileg felülről nyitott páncélautó. Érdemes a lámpák kissé vaskosra sikerült ágterelő rácsait húzott szálból feljavítani. Ha valaki a Magyar Néphadseregben rendszeresített járművet szeretné elkészíteni, érdemes utánanézni a tetőpáncélnak, mert az kissé eltér a dobozban lévőtől. A jármű eredeti példányai szerencsére megtekinthetőek a keceli haditechnikai parkban és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hungária körúti telephelyén.

A dobozban végre egy jól használható többnyelvű összeállítási és festési rajz, valamint egy gazdag matricalap is található. A matricák alapján elkészíthető a páncélautó szovjet, magyar, NDK-s, lengyel, valamint bolgár, finn és izraeli változata is.

Lippai Péter, Bolyai Makett Klub
lippaiszte@axelero.hu