Sci-Fi
Lippai Péter   Japanese Chi-Ha Tank, Airfix 01319, 1:76

A Typ 97, Chi-Ha-nak is nevezett közepes harckocsi a császári japán hadsereg standard páncélosa volt a II. világháborúban. 1937-ben rendszeresítették. A háború során a japánok számára valamennyi fontos arcvonalon alkalmazták Kínától a csendes-óceáni szigetekig. Gyenge páncélvédettsége és 57 mm-es ágyújának alacsony tűzgyorsasága miatt képességeiben elmaradt a szövetséges harckocsik mögött. A harcértéke növelése érdekében az alapmodellből kifejlesztettek egy javított változatot, amely egy hosszú csövű 47 mm-es ágyút kapott az új fejlesztésű toronyba. Ez a változat a Typ 97mod típusjelzést kapta. A négy fős harckocsi felépítménye szegecselt volt és kiegészítő fegyverzetként 2 db 7,7 mm-es géppuskával rendelkezett. 170 LE-s V-12 diesel-motorja úton 37 km/h-s sebességet tett lehetővé. Jellegzetessége volt a torony felső peremére erősített keretantenna.

Az ízléses rajzzal díszített dobozban most is az Airfix cég egy régebbi (1974-es) kitjét találjuk. Ennek megfelelően az eredetileg 1:76-osnak méretezett makett dobozán 1:72-es jelzés látható. A negyed évszázad ellenére nyugodtan kijelenthetem, hogy a makett ma is megállja a helyét. Az árfekvését meghaladó színvonalon készült a 68 alkatrész, amely két öntőkerethez csatlakozik. Néhány részlet ugyan spártaian egyszerű (pld.: a kerekek), de összességében a méretarányához képest jól részletezett kitet találunk a dobozon belüli zacskóban. A test összeállításánál fel kell készülnünk, hogy tejfölös dobozból vagy sztirollemezből bizonyos lemezeket pótolnunk kell, mert alaphelyzetben a lánctalpak feletti részen át lehetne látni a kész maketten. A fegyverzet csöveit célszerű lesz megfelelő vastagságú injekciós tűre kicserélni, de egyszerű "felfúrással" is javíthatunk az állagán. A meglepően szépen mintázott lánctalpak nem ragasztható gumiszerű anyagból készültek. Az összeállítási és festési utasítás a cégtől megszokott, szép kivitelű, jól áttekinthető. A festéshez Humbrol-kódokat kapunk. Az összesen öt darab kis matricával a japán hadsereg egy 1943-ban használt példányát készíthetjük el.

A sok német, amerikai és szovjet harckocsi után egy kis kuriózumnak ígérkezik a drágának egyáltalán nem mondható japán páncélos, amely már erősen aszimmetrikus alakjával is eltér a megszokottól.

Lippai Péter, Bolyai Makett Klub
lippaiszte@axelero.hu