Ezt a makettet a barátnőmtől kaptam még áprilisban a névnapomra, ezúton is szeretnék neki köszönetet mondani a kitért. A munkálatokkal csak nemrég készültem el.
A makett eredetije a csendes-óceáni hadszintéren szerepelt. Egy 37 mm-es ágyú és két 7,62 mm-es géppuska látta el a partraszálló jármű védelmét. Erre nagy szüksége is volt, mivel nem volt páncélzata. Az interneten nem sok referenciaanyagot találunk, de ami van, az épp elég.
A dobozt kinyitva 4 öntőkereten 133 alkatrészt pillantunk meg, sajnos a lánctalp gumi és elég merev. Ennek a későbbiekben még nagy szerepe lesz.
Az összeállítást a teknővel és a görgők összeszerelésével kell kezdeni. Ezután az összeállítási útmutató szerint a lánctalpat kellene feltenni, de én ezt későbbre hagytam. A következő lépés a torony és a két forgatható géppuskaállás elkészítése. A torony szép részletes, de ha esetleg van otthon elfekvőben egy M3 Stuart tornya, akkor nyugodtan cserélje csak ki rá. És ez a makett legnagyobb hibája tudomásom szerint. Ugyanis ez egy kicsit kisebb a kelleténél. Minden mindegy alapon használtam az eredetit. Miután ezekkel elkészültem, felraktam a tornyot és a géppuskaállást a felső részre, majd elhelyeztem rajta a szokásos tartozékokat. A teknő és a felső rész összeillesztése után már csak a festés és a koszolás volt hátra. A makettet Humbrol 91 kékeszöld színnel fújtam le, a lánctalpakat Model Master matt feketével festettem (a számát már nem tudom, mert lekopott) és Tamiya X-11-es Chrome Silverrel szárazecseteltem, majd száradás után felhelyeztem azt a makettre. Felkerültek a matricák is. A dobozból két aligátort készíthetünk el, mind a kettő 1944-45-ben szerepelt a csendes-óceáni hadszintéren. A következő lépés a makett koszolása volt. Ehhez Humbrol 29-es Flat Earth szint alkalmaztam, majd a sólerakodásokat Model Master 1768-as matt fehérrel csináltam. Később még párszor átmostam a makettet H100-as higitóval. Már majdnem kész volt a mű, mikor egyik reggel azt vettem észre, hogy furcsán áll a lánctalp, miután jobban megnéztem, rájöttem hogy elszakadt. A meghajtó keréknél annyira megfeszült a lánctalp, hogy szép lassan elszakadt. Valahogyan összeillesztgettem nagyon vékony rézszálakkal, szerencsére a kész maketten nem sok látszik belőle. Ezután kapott egy réteg matt lakott és hát szerintem el is készült.
Összefoglalva csak kisebb hibái vannak a kitnek, mindenkinek ajánlom egyszerűsége és a szép kidolgozás miatt. Az építés során beszivódással, sorjával nemigen találkoztam, a lánctalp szakadása pedig lehet, hogy egyedi hiba volt.
Köszönöm, hogy időt szakítottatok a makettemre. Amennyiben vannak észervételeitek, azokat szívesen várom a gubaa@freemail.hu címre.
Pallanki Zsolt
|