Sci-Fi
Galambos Gergő   MCV Warrior, Revell, 1:72

Eme igazán modern lövészpáncélos sorozatgyártása 1986-ban kezdődött meg. Az első egy FV 510 Warrior MCV (Mechanised Combat Veicle ) volt, amely '87 májusában került szolgálatba. Az Irakot is megjárt harcjármű alumíniumötvözetű páncélzata 14,5 mm-es kaliberig megvédi a legénységet. Később reaktív (pót) páncélzattal növelték az ellenállását.
Fegyverzete egy 30 mm-es Rarden-gépágyúból és egy 7,62 mm-es MG (L94A1) géppuskából áll. Ezek fedezik a 7 főből álló szakaszt, ami a páncélosban tartózkodik. Hajtóerőről egy Perkins Engines Condor CV8 TCA dieselmotor gondoskodik 550 LE-vel. Az erőforrást a vezető helyétől jobbra helyezték el.
(Forrás: Revell útmutató)

Ezt a gyöngyszemet a Revell adta ki 2002-ben, kiváló minőségben (mint azt az utóbbi években már megszokhattuk). A 132 alkatrészt 3 db öntőkereten helyezték el, ebből egyen csak a futógörgők és a lánctalp elemei kaptak helyet.
Az összeállítást a 13-as ponttól kezdtem, vagyis a harcjármű "felsőrészébe" fogtam. Itt adódott az első és egyben utolsó nagyobb hiba is. Az oldalsó páncélzat nem illeszkedett a testhez és itt nagyobb mennyiségű Neoflexre volt szükség. Miután ezt a hibát korrigáltam, már gond nélkül folytatódott az építés. Néhány lépést ugrottam az útmutatóban és a dobozokat, valamint az oldalsó lemezeket, sárvédőket ragasztottam össze, illetve a helyére.
Ezek után nekifogtam a toronynak. Itt is először a nagyobb alkatrészeket raktam a helyére. A rácsokat is felraktam, amit úgy hagytam ahogy a gyártó elkészítette, egybeöntve (sajnos akkor még semmi ötletem nem volt arra, hogy mivel helyettesítsem).

Visszatértem a testre és a visszapillantó tükröket, lámpákat, kapaszkodókat felragasztottam (utóbbiak közül egy-kettőt - ami nem sikerült annyira - rézdrótból készítettem el).
Majd a tornyon is a mütyüröket a helyére "tettem". A teknőnél egy nagyon jó megoldást talált ki a cég:
A teknő egy darab és a futómű mind a két oldalon egy-egy külön rész és ezekre lehet ragasztani a görgőket és a lánctalpat, ami ezáltal sokkal egyszerűbbé válik. A teknőt és a hátsórészt az ajtóval együtt összeragasztottam (nyitott állapotban is el lehetne készíteni, de ahhoz ki kellene vágni, valamint a belső teljesen üres, egyébként a tornyon a búvónyílások alapból külön alkatrészek, de itt is üres belül minden).

Jött a festés. Két variáció közül választhatunk:
1. egy olívszürke, antracit színű FTX "Iron Hammer" 1988-ból
2. egy homok, olívszürke '96-os kanadai Warrior
Én az utóbbit választottam.
Lefestettem mindent a Revell 17 (afrika homok) festékjével, majd kellő száradás után (pár nap) jött az olív szürke, ami Rev 66-os.

Száradás közben összeragasztottam és festettem a görgőket. Ezután ezeket helyükre raktam, majd a lánctalpat is odaillesztettem (szokásos félszemenkénti megoldás).

Közben a test megszáradt és felraktam a matricákat matricalágyító segítségével. Egy nap múlva kicsit koszoltam itt is, ott is, majd kapott egy matt lakkréteget. A teknő koszolása is megtörtént és összeragasztottam a lövészpáncélos két darabját.
Szerencsére ennél a készletnél a szerszámokat (nem mindegyiket) külön alkatrészként kapjuk, amelyeket már festve, koptatva ragasztottam végső helyére. A torony málházó (rácsok) részébe egy papírzsebkendőből készített és festett ponyvát, anyagot raktam.

A Revell szerint elkészült a makett, de nekem olyan egyhangú volt, szerettem volna egyedivé tenni és gondoltam megcsinálom az álcahálókat. Szerencsémre a képek közt, amiket netről szedtem referenciaként, sok olyan volt amelyeken "kivetett" álcaháló található.
Ezek alapján elkezdtem gondolkodni, miből is csinálhatnám meg. Keresgéltem, mígnem ráakadtam egy gézkötegre. A leveleket majorannából csináltam. Először is a méretre vágott gézt lefestettem és ezáltal száradás után megkeményedett (ez egy nagyon jól használható tulajdonsága). Beragasztóztam, majd erre szórtam az előre zöldesre festett fűszer aprólékot.
Miután megszáradt minden, helyére ragasztottam őket (összesen 3 db). Már csak az antennák felragasztása volt hátra. Ez is megtörtént, húzott szálból csináltam.

Még így is elég "semmilyennek" tűnt a makett. Gondoltam egyet és papírra vettetem ötletem, miszerint egy vignettán ábrázolom a harcjárművet. Egy jó kép is akadt, így hát nem sok volt hátra.
A keret képkeret lett. Egy kartonlapra (méretre vágott) rákentem a Sulifix+homok keveréket és ecsetszőrből, különböző gallyakból beültettem a terepet. Megcsináltam a nyomokat is és azon a helyen a füvet is megtaposottnak ábrázoltam.
Száradás után belehelyeztem a Warriort és elégedetten sóhajtottam egyet kéthónapnyi munka után...

Galambos Gergő