Az olasz makettgyártó cég folytatja a megkezdett utat. A T-62 után egy újabb szovjet harckocsi, a T-34 egyik korai változata, a doboztetőn M.1942-nek nevezett harckocsi került a szép dobozba. A változat megnevezése nem egyértelmű, hisz az M.1942 (C?) különféle források szerint már nem egy, hanem két búvó nyílással rendelkezett. Az egybeszabott tetőnyílás inkább az M.1941-re (B?) volt jellemző. Az viszont igaz, hogy minden ehhez hasonló kategorizálás a háború után született. Szinte nem volt két egymást követő szériában ugyanolyan hk. Rengeteg, apróbb-nagyobb eltérés mutatkozik azonos alváltozaton belül is.
A rajzon látszik bizonyos öntési, illetve hegesztési (?) felületek imitációja. Ez annál is inkább érdekes, mert ezek a tornyok - igaz borzasztó körülmények között (pl földbe ásott "öntőformák"), de öntéssel készültek. Ezt az imitálást szerencsére a rajz után, a makett tornyán nem ismételték meg, csak a figyelő nyílások kialakításánál. Ott viszont jól! No de kezdjük az elején!
A mellékelt rajz alapján kellemesen össze lehet rakni a makettet. A hk. rövid történetét több nyelven is leírták. Magyarul még nem. A festési útmutató három mintát tartalmaz: egy téli, egy nyári és egy a ritka tereptarka variációkból.
Az egész makett három öntőkereten elfért. Két masszívabb zöld és egy lágyabb ezüst színben a lánctalpak számára. Ez utóbbi zseniálisan sikerült. Amolyan "részben" szemenkénti lánctalp (rövidebb-hosszabb egybefüggő darabok + szemenkénti darabkák). Mivel sorja nincs, így pontosan illeszkednek egymáshoz.
A zöld öntőkereten szép, karcsú alkatrészeket találtam. Bár nem olyan szépek, mint a Revell T-34/85-ön, de a korábbiaknál sokkal jobbak. Sorja alig, néhány kisebb beszívódás pedig csak a tornyon volt megtalálható. A torony két hosszantian elválasztott idomból egy szép tetőlapból, egy nyithatóra készített búvónyílás-ajtóból és egy mozgatható blendére ragasztható lövegcsőből és bölcsőből áll össze. A lövegcső végén jól mutat az az apró gyűrű, amely a lövegcső furatát mutatja.
Nem bírtam kihagyni a lehetőséget és maradék anyagokból elkészítettem a lövegzárat, a párhuzamosított gpu.-t és a két kezelő munkahelyét, valamint a torony hátuljában tárolt nyolc darab tárat a géppuskához.
Miután a vezető búvónyílását is külön alkatrészként adták, ráadásul a belső oldalát is szépen elkészítették, így elkezdtem kialakítani a nyíláson túli világot. Egy korábbi T-34-ből, a Military Wheels műszaki mentőjéből maradt két botkormányt és az ülést is beépítettem a megfelelő helyekre. Fa fogpiszkálókból kialakítottam a belső falakon tárolt ágyúlövedékeket. Utólag nem sok látszik belőlük, csak egy kevés! Értelmetlennek látszott a homlokgéppuska belső folytatásának, illetve a mellette elhelyezett tartalék tárak elkészítése. Nem "robbantott" makett lesz, így nem látható sehonnan.
Ami érdekes, hogy a doboztetőn látható harckocsizó és a deszantként (?), vagy stopposként utazó gyalogos katona figuráját is adják a készlettel. (A múltkor a T-62 mellé nem kaptuk meg az Északi Szövetség mudzsahedjeit!)
Ezután már csak a festés és a matricázás volt hátra. A sok zöldnél is zöldebb harcjármű makett és a néhány téli festésű jármű mellé terepszínű foltokkal került a korai T-34. A szinte kötelező Humbrol 155 mellé egy sárgás-barnás színt kevertem, a lánctalpakat Revell 90 és SM302 keverékével kezeltem. Azt hiszem, egész jól sikerült. A két kipufogó környékét száratecseteltem, a diesel-korom utánzataként.
Mivel más adatom nem volt, így kénytelen voltam elfogadni a gyárilag adott matrica-térképet a tereptarka hk. matricázásakor. A látvány szempontjából nem is bántam meg. Igaz is, a terepszínű változat matricái között találtam egy szép betűformájú feliratot A "Vas Félix" Felix Edmundovics Dzserzsinszij, a Cseka (a munkásmozgalom és a Szovjetunió történetében kevéssé jártasak számára: cseka = az Összoroszországi Rendkívüli Bizottság az Ellenforradalom és a Szabotázs Elleni Harcra, ami a szovjet titkosszolgálat első elnevezése volt) rettegett megteremtőjének nevét nagyító nélkül is lehet olvasni. Ebből és a szokásostól eltérő Л2-ИС [ejtsd: L-2-ISZ] jelsor is azt sugallja, hogy ez a harckocsi a kritikus helyeken bevetett NKVD csapatok páncélosa lehetett (?)
Ez a makett nem hasonlítható a Matchbox 1:76-os méretben elkészült (később 1:72-es figurákkal 1:72-es makettként is árult) korábbi makettjével. Ha valaki egymás mellé állítja a két hk.-t, ez utóbbi inkább karikatúrája az Italerinek. Így aki szépen megépíthető, nem túl rázós szovjet tankra vágyik, a II. vh. idejéből, annak ajánlom ezt a makettet. Ha pedig ez a valaki eléggé elszánt, annak nem válik ártalmára az Eduard vagy az Extratech (ez a 34/85-hözvaló!) feljavító készletének beszerzése sem. (Persze így a leves drágább lesz, mint a hús!) A makett ára nem volt 2000 forint, a két feljavítóé egyenként is több. De hát a szenvedély az szenvedély. Nem?
Pintér György, Gersekaráti Makettépítő Kör
pigyu2@freemail.hu
|