Sci-Fi
Pintér György   T-34/76 ( 1942), UM 325, 1:72

Már várható volt, hogy elkészül. De nem csalódtunk. Az ukrán cég nekifogott a 2. világháború legismertebb szovjet harckocsija, a T-34-es különféle változatainak piacra dobásának. Kezdetnek a korai, 1940-es és az 1942-es modell került a megszokott, kék-sárga dobozokba. Ebben a cikkben az 1942-es modell kicsinyített másáról lesz szó.

A Revell T-34/85-e volt eddig a csúcs és közel volt hozzá az Italeri T-34/76-os makettje is. Ez azonban túlhaladott minden eddigit.

No, de haladjuk sorban, "mint az aknamezőn".
Felbontva a koraszovjet időkre emlékeztető zacsit öt zöld műanyag, két gumi és egy fémmaratás öntőkeret kerül elő, összesen 132 számozott, zöld, 3 maratott és 22 gumi alkatrésszel. A négy nagy kereten a harckocsitest és a futómű, a lánctalp részeit találjuk, a maradékon a torony alkatrészeit. Újdonságként kapjuk a két gumi öntőkeretet, rajt' a futógörgőkre szerelendő gumifelület. A harckocsiknál eddig sem volt rövid a futógörgők előállítása, de most még inkább időigényes lesz ez a munkafolyamat. A lengőkarok pozicionálásával nem lesz gond. A megfelelő kart a megfelelő nyílásba helyezve felveszi a kívánt állásszöget. Ami kitörő örömre ragadtatott, hogy az UM ebben a makettjében is a részben szemenkénti műanyag lánctalpat választotta a borzasztó gumikarika helyett! A többi alkatrész is sorjamentes, beszívódásmentes, éles kontúrú. A vezető búvónyílása is nyitható - ellentétben a Revell, egyébként zseniális makettjével. (Csakhát, belül üres!)

Az apró, inkább kedves figyelmességnek ható, fotómaratott lapon három alkatrész található. A motorházon található szellőzőrács, a homlokgéppuska mozgatható részét rögzítő lap és a sáncszerszám-fűrész.

Az összeállítási rajz a megszokott UM alapossággal ukrán, angol és német nyelven ad információkat a típus rövid története és a színek tekintetében. A színeket Humbrol kódban adja meg. A matricázási lehetőségeknél meg kell elégednünk az ukrán és az angol nyelvű feliratokkal.

A mellékelt, dupla postabélyeg nagyságú lapon több szám- és jelzéskombináció mellett néhány, a korra jellemző toronyfeliratot is találunk. El lehet készíteni a Voronyezsi Front 60/33-as számú harckocsiját, amellyel akár boldogemlékű nagyapámnak is lehetett volna lovagias ügye, amikor államköltségen eljutott a Don kis kanyarulatához. Ő, sok társával együtt, nem jött vissza onnan.

De lehet a Leningrádi Front 244-esét is, mely tornyán a "Кров за кров" azaz "A vérért vért" feliratot viseli. Esetleg a Nyugati Front "Habarovszki Komszomolista" (Habarovszk város Szibériában, a Komszomol, azaz teljes nevén: Всесоюзный Коммунистический Союз Молодёжи им Ленина, azaz "Össz-szövetségi Lenini Kommunista Ifjúsági Szövetség, s ennek tagjai a komszomolisták), a 4. gépesített hadtest "Kutuzov" nevű, illetve a Belorusz Front 251. önálló harckocsizó ezredének 235-ös tankját. A feliratok árulkodnak a harcok elszántságáról és a katonák lelki állapotáról.

A festéssel nem sok a variáció. A harckocsikat tetőtől talpig H-86-os festékkel illik borítani - már amennyire egységes volt a festés. Befesthető akár 114-es, akár 179-es színekkel is.

Összességében egy szépen kidolgozott, elérhető árú makettet kapunk a kis dobozban. Az enyém "beállt" az Italeri és a Revell 34-ese közé.

Pintér György