Doboznézőben...
Manapság a nem kellően figyelmes makettező könnyen úgy járhat, hogy a tetszetős, színes csomagolásban egy 20 évvel ezelőtti színvonalon álló makettet kap... Lelombozó lehet, gondoljunk csak az Italeri eltérő kidolgozottságú (pl. ex-Zvezda makettek), ám ugyanolyan "dizájnú", mutatós dobozban kapható kitjeire. A Revell-Monogram együttműködés egyik gyümölcsének ez esetben azonban örülhetünk, hiszen az "Operation Repacking" fedőnevű hadműveletnek köszönhetően az ifjabb nemzedék is megismerheti a "Monogram legendásan szép" Mi-24-es készletét, ami az egyetlen jelentkező ebben a méretarányban (hossz: 37,4 cm, rotorátmérő: 35,4 cm). Akinek ez nem elég, annak a kínai Trumpeter óriását ajánlanám, 1/35-ös (!) méretarányban. De maradjunk ennél a makettnél.
Tekintélyt parancsoló méretű dobozba csomagolta a Revell az összesen 141 alkatrészt (a két törzsfél, valamint 3+1 átlátszó keret). A dobozt egy szép-de-közelebbről-ne-nézd-meg típusú festmény díszíti. Amikor azonban végre kézhez kaptam, nem nagyon figyeltem ezeket, hanem gyorsan kiszabadítottam a kereteket a sötétségből. Már sokszor olvastam az általam is idézett jellemzést, miszerint "legendásan szép" a makett. Van benne valami, de én inkább azt mondanám, hogy mesésen szép. Miért? Mert tényleg figyelemre méltó részletességgel kidolgozott makett, de sok helyen inkább csak emlékeztet a valóságra. Jó példa erre a kabinok berendezése. Aki már látott közelebbről Hind-kabint, annak ajánlom, hogy üljön le, mielőtt belenéz... Nekem egyből hat betű jelent meg a szemem előtt: E D U A R D... Persze ez nem csökkenti a makett értékeit, hiszen vetélytársa úgysincs, örüljünk, hogy ez legalább újra kapható. Hiányként még az róható fel, hogy szegecseket nem igen találunk a géptesten. Ezeket a megrázkódtatásokat leszámítva azonban kellemes az összhatás, sok alkatrész igazán szépen sikerült - főleg a rotor! Olyan szokatlan dolgokat is elkészítettek a makett tervezői, mint a különálló ablaktörlők, az elmaradhatatlan pici piros ventillátorok a kabinokban, vezetékek és dobozok a futóaknákban, a hajtóművek, stb. Manapság ezt többnyire a kiegészítők gyártóira hagyják. Persze itt is terem az Eduard készleteinek babér, és a házi tuningolóknak is kitűnő terep a készlet.
Az útmutató alapján egy orosz és két német gép közül választhatunk. Persze nekünk szinte kötelező magyar ruhába bújtatni a madarat (Toff 4ever!). A matricalap jó minőségűnek és pontos nyomásúnak tűnik. Nem túl bőséges, de azért elég, ha pedig magyar Hindre fáj a fogunk úgysem lesz rá szükség...
Szándékaim szerint a gép megépítéséről is olvashattok majd részletesen, de ez még nem egészen aktuális. Addig is minden észrevételt, kritikát, kérdést, stb szívesen fogadok az e-mail címemre.
Az összeállítási útmutató 1. oldala.
Toldy Tamás
|