2K6 Luna, avagy hosszú az út Batumiból

2K6 Luna

1:72, W-Model No.WB58
Pintér György - Múzeumi krimik A rakétafegyverek alkalmazása, mint a hagyományos tüzérségi eszközöknél nagyobb hatótávolságú fegyvereké nem új dolog. Bár a napi hírekben, sajnos, gyakran találkozhatunk az "Iszkander" és a "Tocska" elnevezésekkel, de a történet kicsit távolabbról indult. Emlegetik az elsők között a kínaiakat, akik a mongolokat rezzegették kis, leginkább a mai tűzijátéki rakétákhoz hasonló fegyverekkel. Szól történet egy Van Hu nevű kínairól, aki repülő széket épített – rakéták által meghajtva. A negyvenhét rakétát begyújtva füst és láng keletkezett... Van Hu-t azóta nem látták. A '48-as szabadságharcban a röppentyűk alkalmazására is találunk nem egy példát.
Az első, mai értelemben vett föld-föld ballisztikus rakéta a német V-2 volt. Persze létezett a rakétafegyverzet egy másik iránya is, ami a szovjet "Katyusák"-ban csúcsosodott ki.

Nos, a szovjetek 1953-ban kezdtek kísérletezni a rakétával, majd az egészet felpakolták az 1960-tól a "Barrikádi" gyárban készített PT-76 alvázára. Így, ha nagyon muszáj volt, úszhatott is a kicsike. Ebben az összeállításban 1960-tól állt hadrendben. A komplexum a méretei alapján szállítható volt An-22 szállítógépekkel is.

A Magyar Néphadseregben is alkalmaztak föld-föld rakétákat. Kisebb és valamivel nagyobb hatósugarú, alapvetően szovjet gyártmányú eszközök voltak ezek, amiknek adott esetben csapást kellett volna mérni a gaz támadókra. Érdekes, hogy az orosz források használóként csak az NDK, Lengyelország, KNDK, Románia és Kuba hadseregeit sorolják fel, a magyart nem. Ezek közül a Frog-5, leánykori nevén a 2K6 "Luna" komplexum, amit a tervezői egy PT-76-os alvázra épített hordozóra álmodtak meg 3P9 rakétával. Gyengesége volt a magasan elhelyezkedő súlypont miatt a rakétát szállító-indító jármű erős kilengése, ami miatt az amúgy sem túl jelentős 40 km/óra haladási sebességet maximum 20-ra kellett korlátozni – jobb a békesség alapon. Ezek az eszközök seregünk szokásos, félrevezető megnevezésű 13. Harckocsi Felderítő Századának kötelékében álltak hadrendben Nagykanizsán. Ez a rakéta 45 km távolságra vihette el a töltetét. 1963-ban állt fel ez az egység. Később aztán beléptek a "Luna M"-ek is.

A Luna-ról egyetlen használható videót találtam: https://yandex.ru/video/preview/15719483292687556896. Itt a különféle filmekből összevágott anyagot szép, érzelmetes dal kíséri. Ez ne tévesszen meg senkit! Ettől még ahová ez a rakéta odacsapott, ott fű nem nőtt még akkor sem, ha csak a hagyományos töltet jutott célba. Volt hozzá atomtöltet is! Annak robbanásai alá egy vidám kis nótácskát kevertek. Persze, hogy idegesek lettek az amerikaiak, amikor ezek megjelentek Kubában. (Csaknem annyira, amennyire a szovjetek két évvel korábban a Törökországban telepített amerikai "Jupiter" rakéták telepítésekor.) Lett is belőle világra szóló cirkusz.
Maga a rakéta 2300 kilós, amiből több, mint 3 mázsa a robbanófej. Talán érdekes, hogy ennek a lassan muzeális értékű rakétának az észak-koreaiak által modernizált változatai megjelentek az ukrajnai frontokon, a népi Korea testvéri segítségeként.

Elhatároztam, hogy szeretnék egy ilyet 1:72-ben. Kerestem. Aki keres, az talál. A Frog-5 1:72-es változatát még nem gyártja senki műanyagból. (1:35-ben van!) Műgyantából sem túl hosszú a sor. A W-Model termékskálájában akadtam rá. Tőlük már rendeltem, akkor éppen egy "Krug"-ot.
Nagyjából nyolc hónapja rendeltem meg egy makettkészletet, a jelenleg Grúziában székelő makettgyártótól. Utána hosszú ideig csend, minden kapcsolat megszakadt. Eltűnt a honlap, nem frissült a face-oldal sem. Kezdtem keresztet (csillagot?) vetni az elutalt összegre. Persze, ha minden egyszerűen menne, direkt unalmas lehetne az élet. Ez jutott eszembe, amikor megérkezett egy lassan már nem is várt üzenet, hogy feladták részemre a csomagocskát. Ez a kis cég olyasmit gyárt, amit – eddig a napig – más nem.
Tudom, hogy vannak országok ahonnan macerás, vagy akár kockázatos is a rendelés, de hadd legyen! Pillanatnyilag az '23 augusztusában megrendelt készletet Gyima március 6-án adta postára. Ma, tíz nappal később a nyomkövetés jelzése alapján a Nemzetközi Posta Kicserélő Központban átesett a vámoláson. Szóval, ha minden igaz, belátható idő belül itt lehet.
A facebook-on megtalálható leírás és kép alapján a doboz tartalmazza a 9-es, azaz hagyományos robbanófejet és a 10-es, azaz a nukleáris robbanófejet megjelenítő alkatrészt is.
Miután a csomag megérkezett, világossá vált, hogy ezeket az alkatrészeket nem fogom egyhamar meglátni. A szinte bombabiztos csomagolásból egy „SNUR”-radar, egy 1s91, amúgy szépen elkészített, 3D nyomtatású alkatrészei kerültek elő. Ezeket, ha jól tudom a „Kub” rakéták célra vezetésére használják. Ennek a radarnak a segítségével sikerült pár éve egy maláj utasszállítót lelőni, tévedésből.
Így a „Luna” építéséről szóló történet egy későbbi időpontban folytatódik. Kár!


forrás:
- Ракетный комплекс 2К6 «Луна» на шасси плавающего танка ПТ-76. Очень редкая штука (https://dzen.ru/a/YlGsHncoOCxxK5eL)
Luna_dobozkép
Luna_dobozkép
2024.03.16.
Utolsó módosítás: 2024.03.23.
Miggyuri
Makettinfo Online Klub
Minimánia Makettépítő Kör
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció