Békeőrségben

Magyar honvéd

1/35, saját faragás + ICM + Dragon
Pintér György - Múzeumi krimik Bár az utóbbi időben tűntek fel Magyarországon is műgyantás vállalkozások, melyek többek között magyar témájú figurákat is gyártottak, az 1945 utáni időszakból szinte semmi ilyen nem jelent még meg - a Botond Models három készletét leszámítva. Több magyar festésű modern jármű van a gyűjteményemben, ezekhez több modern érájú figurát is készítettem már (nem kell azért nagy dologra gondolni, a Dragon harckocsizóit alakítottam át például), de olyat, ami egyedül is megállja a helyét, még nem. Most jött el ennek az ideje. Nem terveztem túlbonyolítani a dolgot, egy a 70-es-80-as évek jellegzetes hidegebb idős öltözetét hordó figurát akartam. A szűkebb értelemben vett "napjaink"-ra jellemző terepszínek, csatok, szíjak, zsebek majd akkor jönnek, ha kicsit ügyesebb leszek.

Az alapkoncepció egy rohamsisakban, mikádóban, Kalasnyikovval a kezében álló alak lett, és mivel nem sci-fi modellről van szó, következő lépésként kezdődhetett hozzá az anyaggyűjtés. Először a Néphadsereg 70-es évekbeli felszerelésleírását vettem elő, másodjára pedig a korabeli fényképes albumokat emeltem le a polcról. Mostanában nem nagyon látok ilyet, a néphadsereges időkben több igényesen kötött, nagyalakú, a hadsereget bemutató fényképalbum is megjelent. Nem is annyira ismeretterjesztő kiadványok ezek, mint inkább reprezentációs anyagok; április negyedikén jól oda lehetett adni egy ilyet a pártot és a népet hűen szolgáló elvtársnak. Diorámaötletekhez, egyenruhák részleteinek megfigyeléséhez viszont ideális egy ilyen könyv. (A cikk címe is egy ilyen album címéből jött).

Faragjunk! Azaz még ne, előbbb túrjuk át a bitz boxot - ami beszerezhető innen-onnan, annak elkészítésével feleslegesen ne szopassa magát az ember. Szerencsére a két legnehezebben megformázható alkatrészt, a rohamsisakot és a fegyvert készen be tudtam szerezni, előbbit egy ICM-készletből, utóbbit a Dragon kiegészítőszettjéből. A sisakhoz a hozzá tartozó fejet is felhasználtam, ahogy a Dragon készletéből a fegyvert tartó jobb kézfejet is.

A test alapja egy fogpiszkálóra hengergetett green stuff-gombóc lett, ebből alakítottam ki a mikádó alapját. A szabást a fent említett öltözködési utasításból, a gyűrődéseket fényképek alapján próbáltam megcsinálni. Kicsit bonyolította a helyzetet, hogy két válltáskát is raktam a figurára, ezek miatt különösen figyelni kellett a gyűrődésekre. A vállakon kellett kicsit késsel igazítani, majd a jobb kar megformázása következett. Ebbe egyúttal beleragasztottam a fegyvert tartó kezet is, melyre száradás után felkerült a másik, bal kéz is.

A testet közben megcsapoltam, a majdani lábak részére, és a surranót is elkezdtem kifaragni egy német csizmából. Az alja megmaradt, a bokarészt kellett gs-ből kialakítani, majd a csatos bokafogót, vagy nem tudom, hogy hogy hívják. Utána a bakancsba drótot fúrtam a bokáknak, és a kabát aljára is elkészítettem a majdani combok drótvázát. A kilógó drótokra aztán megformáztam a nadrágszárakat, kihegyezett fogpiszkálóval kialakítva a ruha gyűrődéseit.

Az emberalak ezzel nagyjából készen is volt, a két táska következett. Az egyik, ha jól nézem, a gépkarabély tárait tartalmazza, a másik a magyar punk, alteros és rocker-populáció körében igen népszerű gázálarctáska. Különösebb gond nem volt velük, először a nagyobb részeiket készítettem el, majd a kis zsebeket. Nehézséget talán csak a gázálarctáska gyűrődő fedele okozott, de végülis kilapítgatott green stuffból megcsináltam azt is.

Innentől már csak apróbb módosításokra volt szükség: elkészítettem a nadrág zsebét (már ami látszik belőle), a táskák szíjának a csatlakozását (a testre előzőleg rádolgozott pánthoz), és a sisak szíját.

A figura ezzel készen állt a festésre, lásd a mellékelt ábrát. A GW fehér alapozójával alapoztam, majd lefestettem akrillal az arcot, kezeket és a ruházatot. A lábakat megcsapoltam, és egy falapra rögzítettem - ezen fog állni, amíg festem. Az arccal kezdtem a művészolajazást. Az eddigi figuráimon túl sápadtak voltak az arcok, ezért a Flesh Tint és a Titanium-Zinc White mellett ezúttal Red Ochre helyett Burnt Umbra-t használtam a mélyebben fekvő részek kifestéséhez, sőt, egy kis pirosat is kevertem a színbe, hogy élénkebb legyen (Louvre olajfestékekről van szó). Valamivel tényleg kevésbé sápadt lett így. Mikor az arc megszáradt, elkészítettem a szemeket, és a szemöldököt. Utána a sisak következett, krómoxid-zöld és fekete keverékével, a peremen egy kis feketével, de tényleg csak kicsivel, nem akartam túlhangsúlyozni, inkább homogénre szerettem volna festeni. Miután megszáradt, lekentem félfényes lakkal.

A kabát a sisak festéséhez használt színek egy kicsit világosabb árnyalatával készült, megpróbáltam a napfény beesési szöge szerint festeni, a mélyedések felfelé forduló alsó részét világosabbra, a lefelé forduló felső részét sötétebbre. A nadrág elvileg szintén ezzel a színnel készült, de valahogy egy kicsit más árnyalatnak látszik a fehér és a fekete árnyékok eltérő aránya miatt, és lehet, hogy egy kis barnás árnyalat is ment bele, már nem emlékszem. Nem mintha itt nagyot lehetne tévedni, a fényképek tanúsága szerint az újszerű, élénkzöldtől a fakó, szétmosott, rommá kopott egyenruháig könnyen előfordulhatott bármi.

A bakancsot és az övet Burnt Umbra barnára festettem, az elmaradhatatlan fehér és fekete árnyékolással a kiálló, illetve alsó, vagy beljebb lévő részeken. A táskákhoz ismét a zöldet vettem elő. A gázálarczsák még a ruhánál is kopottabb lett, míg a tölténytáskát megpróbáltam kifejezetten élénk színűre csinálni. Mikor a táskák megszáradtak, elkészítettem a bőr részeiket, az övhöz is használt színekkel és módon. Végső simításként pedig a patentokat, és csatokat festettem ki ezüstre, kicsit erős lett, egy fekete bemosással visszavettem a csillogásából.

A talapzatot egy versenyen nyertem korábban, úgy határoztam, hogy ehhez a figurához fogom felhasználni. Egy őszi-téli laktanyaudvarra gondoltam (igen, mind a három négyzetcentiméterre :) ), ehhez az aszfalt smirgliből lett kivágva, festettem rá egy csíkot fehérrel, majd őszi erdőnek majorannát ragasztottam rá PVA-val. Erre jött a hó PVA-ból és szódabikarbónából, amivel csúnyán beszoptam, mert a szódbikarbóna felszívta a levelek színanyagát, így le kellett festenem, amivel harmadannyira se lett élethű a hó. A vízfolyásokat lakkal imitáltam, hát, végülis kinéz valahogy.

Összességében elégedett vagyok a figurával, bár tudom, hogy azért még van hová fejlődni mind a szobrászásban, mind a festésben. Ez a magyar téma sok kihasználatlan és érdekes lehetőséget tartogat még, úgyhogy ha valami, hát az biztos, hogy nem ez volt az utolsó modern magyar témájú figurám.
Egy képen minden lényeges
Egy képen minden lényeges
Festésre várva
Festésre várva
Szemből
Szemből
Oldalról
Oldalról
Másik oldalról
Másik oldalról
Hátoldal
Hátoldal
2008.12.20.
Freddy
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
juge75
2008.12.23. 15:51:58
Voltál katona őrségben?
Freddy
2008.12.23. 15:58:58
Nem (a néphadseregben meg pláne nem), miért? (Csak a cím az, hogy Békeőrségben, egy, háttéranyagként felhasznált könyv címéből; civilként is tisztán világít, hogy a szó szerint vett őrködést nem kézben tartott, vállszíj nélküli karabéllyal, az út közepén állva művelik:))
gyurmakoma
2008.12.23. 16:03:15
Cáfolnám a dolgot.
Én őr voltam 96 ban.
És igen.
Kézben fogott amd 762 essel a 4 sávos út kellős közepén kellett őrködni,vagyis pályát lezárni konvoj előtt.
Igy akár valóságos is lehet,csak meg kell találni a pillanatot.
Szerintem jól sikerült a figud.
torpokoska
2008.12.23. 16:06:56
elnézést kérek a kötekedésért, biztosan megnézted, a kalasnyikov "szuronyát", én emlékezetem már lyukas mikor volt az MN-ben és hol rendszeresítve?
torpokoska
2008.12.23. 16:09:26
mert amit én láttam amd65 illetve ak63-hoz nem volt, egyedül a díszelgő karabélynak volt, gyenge emlékeim szerint
juge75
2008.12.23. 16:36:26
Ha gondolod, van fotóm édesapám eskütételéről, AK-47 és szurony, valamint tányér sapka.
Ha kellenek eredeti felvételek, nekem még mindíg van surcim, 65M gyakorlóm, sapkám (téli tiszti is), szívesen segítek.
Nagyon élethű lett, gratulálok!
phun
2008.12.23. 16:54:41
Szerintem nagyon szép kis figura. Bajonett volt rendszeresítve a karabélyhoz, bár őrszolgálat során nem használták feltűzve. Őrszolgálatot teljesíteni meg bárhol lehet. A talapzaton nem látszik, de ott van mögötte a gépjármű telephely, és a kiskatona akörül járőrözik. :-)
Freddy
2008.12.23. 18:34:51
Fényképeket bármikor örömmel fogadok, és megköszönök:)
Szurony: sok képen láttam feltűzött szuronyú kalasnyikovot használó katonákat, tehát tuti volt a honvédségnél rendszeresítve, már kérdés, hogy egy propaganafotóhot biztos szívesebben kiadták, mint a katonáknak mindennapi élethez. A Dragon készletében van AMD is, de ez a szuronyos változat sokkal jobban néz ki, azért választottam inkább ezt.
phun
2008.12.23. 19:13:36
Legyen propaganda-makett. :-)
Tibor
2008.12.23. 19:21:29
Nos! A Magyar Néphadseregben és az utódjában is rendszeresítve volt az AK-47 gépkarabélyhoz a bajonet, amely több funkciós volt. Ez egyben a katona oldalfegyverét képezte, tehát nem ünnepre adták ki neki! Az AMD-65 gépkarabélyhoz nem volt rendszeresítve, mivel ez kifejezetten deszant alakulatok részére fejlesztették (egyébként nálunk és úgy tudom, hogy más VSZ tagállamban nem is volt rendszerben). Az a Dragon készletben lévő AMD nekem roppant gyanús! Nem valamelyik AK leszármazott?
Freddy
2008.12.23. 23:18:00
Tibor: AMD-63 w/ wooden grip, a modell meg kábé olyan, mint a munkásőr-kalasnyikov, csak fatusával és fa első markolattal.
Freddy
2008.12.23. 23:26:01
Tibor: AMD-63 w/ wooden grip, a modell meg kábé olyan, mint a munkásőr-kalasnyikov, csak fatusával és fa első markolattal.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció