Elhagyott StuG

StuG.III Ausf.G Early production

1:35, Dragon No.6320 (2007)
Pintér György - Múzeumi krimik Már szinte mindent építettem, ami összerakható, de 1:35-ös harckocsikat eddig nem.
Aztán egy nap Batya barátom felvetette, hogy induljak el én is az Attilaproductions fórumon, a StuG csoportos építésben. Így kezdődött a történet.
Mindenképp olyan festést szerettem volna, amiről színes fotó van, mert ezzel biztosíthattam csak, hogy a festés terén nem tévedek. Így a választási lehetőségek leszűkültek a ma is meglevő példányokra, csak egy múzeumi, vagy roncstelepi darab jöhetett számításba.
Korábban egy Kübelwagen kapcsán találtam meg a www.andreaslarka.net oldalt, ami a finn hadsereg járműveit mutatja be, itt sok fotó van sok éve a szabadban álló, rozsdás StuGokról.
Az első kiválasztott egy szinte teljesen roncs, löveg nélküli darab volt, de mint sajnos később kiderült, túl sok dolgot kellett volna változtatni rajt, így végül az 531-20 számú mellett döntöttem. Az eredetiről 4 fotó van az oldalon, így szinte minden nézetből látszik.
A maketthez beszereztem a Voyager models két rézmaratott készletét is.

Az építés végig problémamentes volt, a makett jól illeszkedik, nagyon szép a részletek kidolgozása is. A rézmaratott alkatrészek igényeltek nagyobb odafigyelést, főleg a hosszú hajlítások a sárvédőknél. A makett minősége miatt elég sok réz alkatrészt nem használtam fel, egyszerűen nem volt szebb a réz alkatrész a műanyagnál. Egy-két dolgot viszont saját építésből készítettem el, ilyen a szerszámosláda, a vezető periszkópjának pótpáncélja és a finn StuGokra jellemző eltérő szerszámrögzítők. Pár hegesztési varratot is pótoltam, az elterjedt maszkolós-tömítős módszerrel. (Két, egymástól a hegesztés távolságának megfelelően leragasztott maszkolószalag közé kétkomponensű gittet kentem, majd mikor félig megszáradt, egy keményfa darabból faragott célszerszámmal belenyomkodtam a hegesztési varratnak megfelelő mintát.)

Az első festékréteg egy barna Revell enamel festék volt, ezt pár napig hagytam száradni.
Hajlakkot fújtam a barna rétegre, amire 10 perccel később ráfújtam az alapozóvörös réteget. 15 perc várakozás után egy kemény szőrű vizes ecsettel visszamostam a festéket. Száradás után egy enamel lakkréteggel zártam. Ezt megismételtem a német sárga és az időközben teljesen kifakult finn zöld réteggel is. Így kialakult a egy tarka festés, ahol a rétegek közötti szinteltérés is látszik. Arra azonban vigyázni kell, hogy mindegyik réteg vékony legyen, mert különben túl vastag lesz a festés. A másik, amire figyelni kell, hogy a pigment teljesen megváltoztatja az alap festék árnyalatát, így sokkal élénkebb színekkel kell dolgozni az alapfestésnél.
Összesen négy Vallejo Model Air akrilt használtam a festéshez, 71085 vörös, 71001 fehér, 71025 német sárga és 71006 világos zöld. Ezek keverésével állítottam elő az összes színt.
A festés következő rétege egy matt enamel lakk volt, ez jó alapot ad a pigmenteknek.
A rozsdásításhoz CMK kétféle pigmentport, a legvilágosabb rozsdához pedig pasztellkrétát használtam. Szárazon vittem fel, egy vastag, de rövidre vágott szőrű ecsettel körörös mozdulatokkal. A felesleget fültisztító pálcával távolítottam el. Lehet vízzel keverve is felvinni, ezt a módszert én a vastag rozsdarétegeknél szoktam használni, itt erre nem volt szükség.
Végül egy matt lakkréteggel fixáltam a pigmenteket.
A feliratokat fehér művészceruzás alap után ecsettel festettem, a kereszteket maszkolás után fújtam majd visszamostam. A finn jelzés az Italeri 1:72-es G Messerhez adott jelzés, koptatva, koszolva.

Az alap 6 mm-es plexi darabokból ragasztással készült, az alján körben fa szegélyléccel.
Spray festékkel fújtam matt feketére. A föld gipsz, amibe száradás előtt belenyomtam a tankot, majd színes csempefugázóból kevert porral szórtam be. Végül kétféle sztatikus műfüvet ragasztottam rá lakkal.
A kész makett
A kész makett
Összeépítés után
Összeépítés utá…
Első réteg koptatva
Első réteg…
Második réteg koptatva
Második réteg…
Harmadik réteg koptatva
Harmadik réteg…
Pigmentelés közben
Pigmentelés közben
A festés majdnem készen
A festés majdnem k…
Belső tér
Belső tér
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
A kész makett
Alapkészletek
Alapkészletek
2008.01.04.
Szabó Ákos (Ákos), Uraiújfalu
Makettinfo Online Klub
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
OláhMatyi
2008.01.04. 20:19:41
Szia Ákos!

Nagyon jó, gratulálok!Annyira sajnálom h a belső térből kevés látszódik!!
A sztatikus fűnél konkrétan milyen lakkot használtál?

Matyi
ChevyG
2008.01.04. 20:26:54
Grat! 100p!
Ákos
2008.01.04. 20:29:31
MattHeafy!
PrismaColor Spray mattlakk, a földre is, erre szórtam a füvet és kis száradás után a füvet átfújtam vele mégegyszer.
Raybrig_89
2008.01.04. 21:56:33
Gyönyörű!! 100
Szamuráj
2008.01.05. 07:39:29
Ákos! Az tetszik nagyon a diorámáidon és munkáidon, hogy lényegretörőek, semmi túlzsúfoltság, hanem pont annyi dolog van bemutatva, amennyi kell. Másrészt mindegyiknek a hangulatát sikerült visszaadni. Hajóroncson gondolkoztál már? :) Szami
tankos_srac
2008.01.05. 12:03:11
Gratlulálok, nagyon látványos, profi munka!
Maci
2008.01.05. 21:11:47
Gratulálok! Gyönyörű munka!!
Mty,Matyi
2008.02.18. 21:21:45
Szia Szamcsinak igaza van "Hajóronszon gondolkottál már?"
Én egy shermant fogok csinálni roncsban, vagy diomárában.
Gál József
2008.03.04. 17:09:45
Gratula, lenyűgöző!
BÉPÉ
2008.03.04. 19:55:17
Szia Ákos!
Nem akarlak untatni, de egyebet én sem tudok mondani, mint azt, hogy megemelem képzeletbeli kalapomat előtted. Az Attila productions-nál olvastam a hajlakkos koptatásos módszerről. Még nem próbáltam ki, de számomra nem áll össze teljesesn az, hogy a lekopott festékrétegek ilyen teljességgel természetes elhelyezkedése hogyan alakul ki. Amikor - mint írod - visszamosod a hajlakkot és ezzel együtt a rajta lévő festéket,szémomra itt áll meg a képzelet, hogy mitől alakulnak ki ezek a kisebb -nagyobb festékleválások. Én úgy képzeltem, hogy egybefüggő nagyobb darabokban jön le, de fogalmam sincs róla. Azt hiszem rá kell szánnom magam, hogy egy nem annyira sikerült makettet feláldozzak e célra és kipróbáljam. Roppant boldog lennék, ha sikerülne. Üdv: BÉPÉ
Ákos
2008.03.05. 11:40:30
Szamuráj!
Hajóroncson nem gondolkodtam, a Snowberry a Revelltől viszont megvan:)

BÉPÉ!
Ki kell próbálni, hogy működik.
Az alapelv az, hogy a víz feloldja a hajlakkot, rajt a festékkel. A lepattogzódások elhelyezkedését te alakítod ki az ecsettel. Ahol azt akarod, hogy maradjon a felső festék, ott nem kell beecsetelni vízzel, illetve nem kell hozzáérni sem ecsettel. A víz mennyiségétől függ a darabok nagysága: több víz-nagyobbak a darabok. És a lakk fölé került festék vastagsága is számít: vastagabb festékréteg-nagyobb darabok. Tapasztalat szerint csak Vallejo akrillal működik igazán.
Daskal=Tankboy
2008.05.15. 12:36:18
szép lett :) !!
Teuton
2008.08.25. 20:43:06
Üdv!
Nagggyon durva! Gyönyörű!
mate5200
2009.02.14. 19:19:41
Nagyon jó lett!
Ákos
2009.06.30. 23:46:09
grifx!
Kb 20-25 éve makettezem.
Ez a StuG egy hónap alatt kész lett, de szinte minden nap dolgoztam rajta.
Juhasz.Adam
2010.12.03. 20:09:03
Nagyon szép, gyönyürő alig lehet szavakkal leírni!
De én azért ezt a kis tankot nem pont Dragon Stug-ból készítettem volna el, szerintem!(márha én tudnék ilyet csinálni akkor nem dragonból csináltam volna meg)
Ákos
2010.12.03. 22:56:51
Miért nem Dragonból? Ez messze a legjobb makettváltozat a korai StuG típusból.
Rossz makettből meg nem érdemes kiindulni, mert rengeteg befektetett munka árán még csak ott tartunk, mint a jó makettel dobozból.
Ráadásul a típus adott volt, hiszen fotóról készült.
http://www.albatros.extra.hu/makettek/2007/stug3/35.jpg
http://www.albatros.extra.hu/makettek/2007/stug3/36.jpg

Ez meg egy kis Photoshop, a makett az eredeti fotóra montírozva:
http://www.albatros.extra.hu/egyebek/attilaprodforum/stug7.jpg
http://www.albatros.extra.hu/egyebek/attilaprodforum/stug6.jpg
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció